Gemeente Haarlem koopt Hotel „Royal" Zandvoort acht vestigingsmogelijk heden van forensen noodzakelijk Aambeien1 Aöemda Haarlem ft Tijdens openbare veiling voor 160.200.- I I Feestmarkten in Haarlem noord werden een groot succes Gisteravond grote prijzenregen B. en W. reageren op antwoord Ged. Staten inzake het streekplan Biedt de helpende hand Samenwerking terrein bepleit op cultureel met K.A.B. POSTAGENTSCHAP AAN SCHOTERWEG AAN DE ORDE Eerste zomerconcert N. Ph. Orkest Naaimachines JAN GEYLVOET Jr. Anjercollecte 1957 Kamer van Koophandel Haarlem VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA 5 Zit Ik even prettig... Burgerlijke Stand Haarlem „Harrie" van Leeuwen 25 jaar portier van Brinkmann Auto in brand Baldadige jeugd in Haarlem Haarlems Jeugdtheater Brand bij kleding magazijn Aanrijding op Julianalaan HEEMSTEDE Herensociëteit opgericht Snip- en Snap-revue Dinsdag -en woensdagavond om 8.15 uur zal in het Minerva-Theater te Heemstede het gordijn opgaan voor het zomerprogramma van het Snip- en Films Muziek Toneel Tentoonstellingen Uitbreiding BLOEMENDAAL Eerste kindervoorstelling Tweede tuinkeuring Wanneer evenals andere jaren wederom aan het einde van deze maand door middel van een collecte aan U wordt gevraagd een bijdrage te geven voor het Anjerfonds Noord-Holland, weet dan, dat U met Uw gift mogelijk maakt, dat cultureel waardevol werk in deze provincie wordt ge steund. Met Uw gift worden zowel be langrijke artistieke prestaties als plaatselijke activiteiten op het ge bied van volksontwikkeling gesti muleerd. Bij de inrichting van een dorpshuis, het opzetten van een tentoonstelling op cultureel ge bied. de aankoop van instrumen ten voor een muziekvereniging, het organiseren van een toneeluit voering om slechts enkele voor beelden te noemen biedt het Anjerfonds de helpende hand. Uitdrukkelijk zeg ik hier: de hèlpende hand, want slechts zelf werkzaamheid wordt gesteund: de toegekende subsidie vormt steeds een aanvulling, een sluitstuk, nim mer de basis voor de financiering van enige culturele activiteit. Biedt gij dus nu het Anjerfonds de helpende hand, opdat dit fonds ook in het komende jaar weer door haar werk velen in de gelegenheid kan stellen, naast de dagelijkse arbeid, vreugde te beleven aan waardevolle eigen activiteiten. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Voorzitter van het Anjerfonds Noord-Holland, JAARVERGADERING R.-K. MIDDENSTAND Beurs van Amsterdam Namens de gemeente Haarlem Is gis termiddag tijdens de verkoping van on roerende goederen in het Notarishuis ln de Bilderdijkstraat voor 160.200 door de make jaar 3. M. Strybis het gebouw gemand, waarin vroeger het ho- tel-caté-restaurant „Royal" aan het Stationsplein gevestigd was. Wanneer de gemeenteraad de aankoop goedkeurt, Gedeputeerde Staten hun fiat geven aan het raadsbesluit, en de kooppen ningen vóór 8 augustus voldaan zijn, is Haarlem eigenaar van het gebouw, dat enige tijd geleden onderhands voor 250.000.- aan de gemeente te koop was aangeboden. Het bezit van Royal" is voor de gemeente van belang in ver band met de reorganisatie-plannen van het Stationsplein. De openbare veiling geschiedde in opdracht van de laatste eigenaar-ex ploitant van Royal", de heer J. B. Mens Fiers Smeding te 's Gravenhage (die zijn bedrijf in Haarlem enige maan den geleden gesloten heeft) en ten over staan van de notarissen C. J. A. v. Dijk te Haarlem en A. M. Th. ten Doesschate geboren Vintges, te Rotterdam. Bij het complex, groot 5,53- are, behoort de wijnwinel aan de Kruisweg, die afzon derlijk verhuurd is. Het hotel zelf kan de gemeente ontruimd aanvaarden. Voor de verkoop van het belangrijke gebouw bestond een ongewone belang stelling, hoewel er slechts zeer weinig serieuze gegadigden bleken te zijn. De inzet van de veiling-directie beliep 100.000 Bij het opbieden was er slechts geringe belangstelling; het hoogste bod bedroeg 160.000. Het opbod werd ver volgens door de directie verhoogd met 150.000 welk bedrag bij afslag slonk tot 200- die door de heer Strybis ge mijnd werden. Wanneer de aankoop door Haarlem gesanctioneerd wordt zal de gemeente- eigenares zijn van alle panden tegenover het station, met uitzondering van de twee horeca-bedrijven en de sigarenwin kel, gelegen tussen de oude fabriek van Beijnes en „Royal". Binnenkort zal aan de raad een voorste] gedaan worden in zake de aankoop van het voormalige ho tel. Van de zijde van het gemeentebe stuur kon men ons nog niet inlichten over de plannen, die men op korte ter mijn heeft met het aangekochte ge bouw. Het zou aantrekkelijk zijn om het complex te slopen en er een par keerruimte of een uitbreiding van het bus-station" van te maken. Hotel „Royal" is enige malen onder hands aan de gemeente te koop aange boden. De eerste maal voor twee en een halve ton, later werd evenwel aan zienlijk minder gevraagd. De prijs, die het gebouw thans op de veiling gemaakt heeft, is buitengewoon laag. Volgens voorzichtige schattingen van deskundi gen bedraagt de waarde namelijk min stens honderdtachtig tot honderdnegen tigduizend gulden, rekening houden met Advertentie „Altijd zit ik even prettig m mijn Amerikaanse Playtex Waterproof Twinkle Party broekje; op fluweel gewoon't Prachtige nylon mar quisette is bedrukc met kleurige sterretjes en het heeft een grappig nicheje. Met zo'n broekje ben ik in de wolken. De verpakking is gewoonweg feestelijk! En die vrolijke, fleurige Playtex schortjes en slabbetjes ook echt iets voor mij!" AMERIKAANSE „HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij baby-speciaalzaken, dro gisten en de baby-afdelingen van grote zaken. Indien niet verkrijgbaar, schrijf dan naar de importeur: Jicq. Mot N.V. Afd. Playtex. Vondelstr. 93. Amsterdam. GEBOREN; R. E. Bienfait-Dixon, z.; J. F. H. Joolen-Loerakker, z.; J. M. van den Berg-van Deursen, z.; Ch. A. E. Deknatel-Boom, z.; J. C. Jongert- de Wit, z.; E. C. Hoogendjjk-van der Peet, z.; J. A. A. Rootlieb-Huisman, d.; J. E. H. Smit-Hofman, d.; M. C Bakkers-Overweter, d.M. W. Stoutjes- dijk-Vonk, d.; M. C. Mannaert-Nees- kens, d.; E. van Eeden-Ingerman, d.; M. M. Habich-van Holland, d.; P. Tab- bers-van Hesteren, d. ONDERTROUWD: N. J. J. Bink en A. B. P. Peters; R. Jacobs en D. M. C. Fortuijn; D. C. van der Bellen en J. M. Van Huizen. GETROUWD: W. N. Bp voet en C. P. Sanberg; A. J. van Ejjk en A. N. Gar- sten; P. M. van Gelderen en J. C. van der Veldt; H. R. A. Kea en J. M. Chr. Baard; J. C. Schilders en M. M. W. geels; E. G. de Haan en J. J. de Vendt; Y. Bosma en M. C: K. Wempe; D. W. Pelgrom en J. E. M. Tonjann; G. W. Overbeek en J. Buruma; H. van der Vossen en G. I. Ruisendaal. OVERLEDEN: B. Cornet, 83 j., Bak kerstraat; T. Koome-Vreeken, 90 j., Lin schotenstraat de omstandigheid, dat het thans niet meer als hotel geschikt is. Wanneer er nameljik opnieuw een hotel zou worden ingericht, zou dat een aanzienlijke in vestering vergen. De verkoper achtte het tijdstip, waarop het gebouw geveild is, zeer ongunstig. Dat geschiedde echter onder dwang van een hypotheekbank, die destijds bp de financiering van de aankoop betrokken was. Een aspirant-huurder van de beneden- etage van „Royal" was een stoffeer- dersbond, die de ruimte als showroom wilde inrichten. De hoogste biedster op de veiling vertelde ons, dat zjj van plan was in de benedenverdieping souvenir winkeltjes te vestigen en de bovenver dieping als kantoorruimte te verhuren, indien zij koopster zou worden. De heer H. van Leeuwen, by stad genoten en vreemdelingen bekend als „Harrie", vierde vandaag zijn zilveren dienstjubileum als portier van café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. De jubilaris heeft zich doQr de hoofse en vriendelijke manier, waarop hij zijn veelomvattende, dik wijls zelfs delicate taak vervult, in de loop der jaren veie vrienden verwor ven, hetgeen duidelijk bleek uit de be langstelling, die hij van verschillende kanten bü zijn jubileum ondervond. Vanmorgen werd hij door de heer J. F. C. Brinkmann, directeur der N.V. Exploitatie-maatschppij v.h. Gebr. Brinkmann en De Kroon ontvan gen en toegesproken. De heer Brink mann prees de bemiddeljjke dienst vaardigheid, door „Harrie" gedurende een kwart-eeuw betoond. Namens het personeel sprak de heer J. Geerts, per soneelschef, die de jubilaris dankte voor de prettige samenwerking. De heer Van Leeuwen ontving verschillen de geschenken van collega's en direc tie. Verschillende gasten hadden bloe men of sigaren gezonden, 's Middags werd het feest te zijnen huize, Regu liersstraat 36, gevierd, waar het de jubilaris evenmin aan belangstelling heeft ontbroken. i Gisteravond om ongeveer kwart over negen bemerkte een wandelaar in de Timorstraat een sterke rookontwikke ling onder de motorkap van een aldaar geparkeerde auto. De eigenaaar van de wagen, een 25-jarige koopman uit Haarlem, had zijn auto om half negen geparkeeerd. Men vermoedt, dat door kortsluiting de brand is ontstaan. De politie bluste in samenwerking met de brandweer het vuur. Van de auto is het lakwerk geblakerd. Advertentie Doelstraat 35 - Tel. 13538 - Haarlem De feestmarkten, vorige week don derdag en gisteren gehouden ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de weekmarkt in de Floresstraat in Haarlem-noord, zijn een groot succes geworden. De kooplieden althans zijn zeer tevreden, en men moet aannemen het publiek ook. Duizenden mensen hebben op beide donderdagen de markt bezocht. Dankbaar heeft men gebruik gemaakt van de gratis loterij, waaraan iedere bezoek(st)er kon deelnemen. De bussen, woarin de loten geworpen konden worden, puilden uit en er was geen doos of bus in Haarlem te vinden, waarin al die loten geborgen konden worden. Velen waren gisteravond naar de markt getogen om te horen, of zij mis- Gisteravond heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen een 16-jarige slagersbediende terzake van baldadig heid. De jongeman had samen met andere jeugdige personen een relletje veroor zaakt na afloop van de prijsuitreiking van de loterij, die gehouden was ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de markt in de Floresstraat. De politie heeft de rust hersteld door dt met tomaten en afvalstoffen gooiende jeugd uiteen te drijven. Het Haarlems Jeugdtheater geeft op zondag 30 juni een voorstelling in ge bouw Sint-Bavo in de Smedestraat, die 's avonds acht uur zal aanvangen. De baten zullen ten goede komen aan het t.b.c. sanatorium „Hoog Laren" en aan de voorstelling zal ook mevrouw Henriette („Heintje") Davids mede werken, die de vorige maal wegens ongesteldheid verhinderd was. Aan het programma zullen voorts weer me dewerken de telepaat Jonglisto, Berg man s „Louis Armstrong and his all stars John Elferinks magische tem po-show en anderen. Gisteravond om ongeveer elf uur brak brand uit in het verpakkings magazijn van het kledingmagazijn „Ne derland Kattenburg". Toen de bedrijfs leider om kwart over tien zijn rond gang maakte rook hjj wel iets vreemds, maar hij kon de oorzaak niet vinden. Om elf uur echter na een wandeling door de stad. bemerkte hij een grote rookontwikkeling in het verpakkings magazijn. Hij alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die met één straal de brand bluste. Een schatting van de schade, die door verzekering zal wor den gedekt, is nog niet gemaakt. Gistermiddag werden de 4-jarige Freddy Nabarro en de 23-jarige be drijfsleider J -R- licht gewond bij een ongeluk op de Julianalaan. De jongen, die met enige vriendjes aan de kant van de weg aan het spelen was, stak plotseling zonder op het ver keer te letten de rijweg over. J. R., die op een scooter naderde, trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Het gevolg was, dat R over het stuur vloog en o phet wegdek terecht kwam. Hij liep enige schaaf wonden op. De jongen die nog even met de scooter in aanraking kwam, had enige builen op zijn hoofd. Woensdagavond is er in Nieuw-Ber- kenrode een heren-sociëteit opgericht. Het voorlopig bestuur heeft zich belast met de uitwerking van plannen om in september deze sociëteit aan de buiten wereld te presenteren met een groots opgezette avond. Men beoogt om elke week een sociëteits-bijeenkomst te hou den en eens in de twee of drie maan den een grote avond te organiseren. De sociëteit kreeg de naam „De Witte van Haamstede". Snap-gezelschap. In dit programma zijn enkele onderdelen van het aanstaande winterprogramma van dit gezelschap opgenomen, schien een prijs gewonnen hadden. Zo wel de heer J. Scholte, directeur van het marktwezen te Haarlem en de heer J. van der Post, voorzitter van de af deling Haarlem van de Centrale Ver eniging voor de Markt-, Straat- en Rl- vierhandel, spraken hun tevredenheid uit over het verloop van de feestmark ten en zij verheugden zich er over, dat de markt in de Floresstraat zo populair is. De heer Scholte trok daarna de prij zen, en de heer Roekens, een befaamd standwerker, fungeerde als omroeper. In vele gevallen waren de winnaars of winnaressen aanwezig, in andere ge vallen was de jeugd wel zo vriendelijk om een run te ondernemen naar het huis van de gelukkige om de winst aan te kondigen. Het televisietoestel ging naar de fa milie Kersten, Viersterrenstraa 11, de familie Hendriks, Obistraat 52 won een wasmachine, een damesrijwiel ging naar de familie Hurkmans, Stalpaert van der Wielestraat 33, de keukenuitzet kwam terecht bij de familie Bekooi, Kloosterstraat 62rd en de radio viel ten deel aan de familie De Kruijf, Bisschop Ottostraat 2. De hoofdprijzen kwamen dus alle ln Haarlem terecht. Dat er niettemin ook van buiten de stad een grote deelname was, bleek uit de adressen van de ongeveer honderd andere prijswinnaars. Daar waren er bij uit Amsterdam en zelfs uit Tilburg. Op de volgende markt zullen lijs ten opgehangen worden met de na men van degenen, die een prijs ge wonnen hebben. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben zich tot de provin ciale staten van Noord-Holland ge wend inzake het ontwerp-streekplan voor Kennemerland Zuid. Zij geven al lereerst uiting aan hun bevreemding, het standpunt van Gedeputeerde Staten en van de vaste commissie van de planologische dienst ten aanzien van de ingediende bezwaren tegen het ont werp-streekplan aanvankelijk slechts uit persberichten te moeten vernemen. Eerst nadat zij daarom hebben ver zocht is hun een exemplaar van de stuk ken toegezonden. Deze gang van zaken lijkt hun in strijd met de in de toe lichting van het streekplan neergeleg de opvatting, dat „overleg en samen werking een eerste vereiste" zijn voor de verwezenlijking van het streekplan. Overigens hebben B. en W. er met instemming kennis van genomen, dat in het gewijzigde ontwerp-streekplan op een aantal punten is tegemoetge komen aan de door de raad ingedien de bezwaren. Ten aanzien van enkele punten bestrijden B. en W. vervolgens het door gedupteerde staten inge diende ontwerp streekplan. Zo hebben B. en W. zich uitermate ver baasd over het feit, dat de vaste com missie van de provinciale planologi sche dienst aandringt op een dichtere bebouwing ten zuiden en zuid-oosten van het dorp. Dat is volkomen in strijd met de opvattingen welke vroeger door de planologische dienst werden gehul digd. In november 1954 schreef de commissie voor de gemeentelijke plan nen aan het gemeentebestuur van Zandvoort: „De meest zuidelijke ring weg is aftakkende van de Zandvoort selaan nabij het te maken rondpoint, vrij veel verder naar het zuiden ge schoven dan in het oorspronkelijke plan was ontworpen. Hierdoor ontstaat een tamelijk grote oppervlakte aan duinterrein, welke in de toekomst nog zal kunnen worden bebouwd. Het is een mooi terrein, hetwelk, met zorg bebouwd, een grote ver fraaiing van Zandvoort kan worden. Het is daarom volgens de mening van de Commissie gewenst, dat een goede stedebouwkundige voor dit gevoelige geaccidenteerde duinterrein een plan ontwerpt, waarin het geheel, voor zo ver nog niet bebouwd, wordt betrok ken, dus ook de ontworpen bebouwing langs de oorspronkelijk geprojecteerde Zuidweg, die van karakter zal veran deren. nu het vrije uitzicht verloren zal gaan". Zoals ook uit latere besprekingen met de planologische dienst bleek was het derhalve de bedoeling het geacciden teerde karakter van dit duingebied zo veel mogelijk te handhaven. B. en W. deelden deze opvatting ten volle. Bij een dichtere bebouwing is dit echter uitgesloten. Het zal dan nodig zijn de duintoppen voor een goed deel te nivelleren, hetgeen zij uitermate zou den betreuren. Zij blijven dan ook van oordeel, dat Advertentie ONAANGENAME KLACHTEN?????? Schakel ze snel en daadwerkelijk uit met transroid het nieuwe, moderne en HYGIËNISCHE bestrijdingsmiddel tegen aambeien. Tenzij Uw arts anders voorschrijft: Een voudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en al die nare verschijnselen zijn verdwenen. Bovendien normaliseert de in TRANSROID aanwezige, lichte laxans de darmwerking waardoor eventuele herhaling wordt tegen gegaan. Stehakel klachten uiti Volg een TRANSROID-kuur. HygiënischGemakkelijkSnelwerkend. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ln kuurverpakking van twaalf tabletten. Transchemle N.V., Keizersgracht 702, A'dam CINEMA PALACE: Kltty in de grote wer- reld. a.l., 2. 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: De lont in het kruit, 14 jr., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 u. LIDO: Het Rijstmeisje, 18 jr., 2, 4.15, 7, 9,15 LUXOR: Op het spoor der verdwenen vrou wen, 18 jr., 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo.: Botsende Jeugd, 18 jr. Vr. 8.15. Za. en zo. 7, 9.15. Za. 2.30 en zo 2, 4.15 (alleen batlnées), Zaken zijn zaken, a.l. Ma.: Als er dauw hangt, komt er regen, str. volw. 8.15. Di. en wo. geen filmvoorstellingen. Do.: Lach dan, Paljas, 14 Jr., 8.15. REMBRANDT: Königswalzer, a.l., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met zo.: Overrompeling der vuurduivels, 14 jr., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7,15. Ma. tot en met do.: Ontmaskering der veedieven, a.l., 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Liefde, str. volw., 7, 9.15. Het wonder der geboorte, 18 jr., 2, 3, 4 u. Vrijdag 29 juni De „Kattenberg", Kenaupark, openlucht concert harmonie „Crescendo", 20 u. Concertgebouw, 19.30 u.: Haarlems Mu ziekinstituut, leerlingenuitvoering. Zaterdag 29 Juni Concertgebouw: Jo Vincent soliste bij concert van Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends ten bate van het Anjerfonds. De „Kattenberg", 20 u.: Kenaupark. open luchtconcert harmonie „Arti et Reiigioni". Groote Kerk, 11.30-12,30 u.: Beiaardbespe- ling door stadsbeiaardler Ary Peters. Stadsschouwburg, 1.45 u.: Muziekschool Toonkunst, leerlingenuitvoering. Maandag 1 juli Groote Kerk, 20 u.Jeugdkoor „Inter Nos" zingt De Ruyter-cantate met solistische me dewerking van Aafje Heijnis, alt, Hans Weenink. bas en Jan Geertzema. Groote Kerk, 15.30-16.30 u.: Beiaardbespo- ling door Ary Peters. Dinsdag 2 juli Concertgebouw, 19.30 u.: Muziekschool Toonkunst, leerlingenuitvoering. Groenendaalse Bos, Heemstede, 20 u.: openluchtconcert „De Haarlemse Postfan- fare". Schoolplein J. P. Coenschool, 20 u.: Gijsbr. van Aemstelstraat, openluchtconcert door harmonie „Kunstkring-Apollo". Groote Kerk, 20 u.: Orgelconcert door stadsorganist Piet Kee, met medewerking van het Haarlems Bach-ensemble onder lei ding van Georges Robert. Woensdag 3 Juli Concertgebouw, 20.15 u.: Zomerconcert door Noordholalnds Philharmonisch Orkest, onder directie van Marinus Adam en solis tische medewerking van Rie Groot, piano. Aemstelstraat, open ggf,4,d enRUmdupluthc Schoolplein, J. P. Coenschool, 20 u.: Gys- brecht van Aemstelstraat, openluchtconcert door harmonie „Crescendo-Spaarndam". Donderdag 4 juli Groote Kerk, 20 tot 21 u.: beiaardbespeling door stadsbeiaardler Arie Peters. Groote Kerk, 15 u.: orgelsbespeling door Klaas Bolt. Vrijdag 5 juli Concertgebouw, 19.30 u.: tutnzaal, leer lingenuitvoering van Cobie Riemersma. Zaterdag 22 juni Openluchttheater Bloemendaal, 20 u.: To neelgroep „Theater" met Midzomemachts- droom van Shakespeare. Dinsdag 2 juli Minerva-theater, 8.15 u.: Heemstede, Snip en Snap. Woensdag 3 juli Openluchttheater Bloemendaal. 14.30 u.: Repelsteeltje, kindervoorstelling. Minerva-theater, 8.15 u.: Heemstede, Snip en Snap, ln „Een vrolijk Zomerprogramma". Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland, 9—12.30 en van 1.30—5 u. Vlshal: Tentoonstelling van etsen, houtsne den, litho's, tekeningen van Duitse ex pressionisten. Geopend van 1017 uur, zondags van 1317 uur. Di. en vr. ook van 1922 uur (tot en met 24 juni). Huis Van Looy; Werken van Bergense kunstenaars, 10—12.30, 13.30—17 u. Zo. van 1417 uur (vanaf 23 juni). Galerie Espace: Zomertentoonstelling: wer ken van o.a. Corneille, Appel, Haber, Sha piro, 11—17 uur. De Hoofdwacht: (Groote Markt 17): kerk-en stadsgezichten van de tekenaar Willem Horsman. 10—12 en 25 uur. Tlnholthuls: Vrijburglaac 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 1117 uur, behalve maan dag. De eerste zondag van de maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 uur, zondag van 1317 u. Stadskwekerij, Kleverlaan, een der mooi ste gemeentekwekerijen in den lande; exo tische en Inlandse gewassen etc. Geopend 10—12 u. en 1417 u.; za. 1012 u.; zo. ge sloten. Buitenlanders slechts toegang op vertoon van paspoort. De Jager, meubileerinrlchtlng, Groote alleen een open bebouwing met villa's, bungalows en waar mogelijk ook ande re eengezinshuizen in kleine blokken hier op zijn plaats is. Een dergelijke bebouwing welke inderdaad overwegend zou moeten die nen voor van elders aan te trekken bevolking lijkt de vaste commis sie „nodig noch gewenst". B. en W. van Zandvoort zijn van een geheel tegen gestelde opvatting, ook op grond van economische overwegingen. Het bijzon dere karakter van Zandvoort als bad plaats maakt, dat deze gemeente in economisch opzicht kwetsbaar en in bijzondere mate conjunctuur-gevoelig k. Er is in Zandvoort voor de ver zorging van badgasten en dagjesmen sen een ten opzichte van de grootte der bevolking onevenredig groot aan tal middenstandsbedrijven. Onder gun stige tijdsomstandigheden levert dit dit geen enkel bezwaar op. Van een te ruggang van de conjunctuur ondervin den deze bedrijven echter onmiddel lijk en zeer voelbaar de weerslag. Een uitbreiding der vaste bevolkingskern met in het algemeen beter gesitueerde forensen kan in dit opzicht een aan merkelijke verbetering betekenen. B. en W. streven er daarom naar de vestigingsmogelijkheden voor die fo rensen in Zandvoort te bevorderen. Dat daarvoor in de eerste plaats het rusti ge zuidelijke deel der gemeente in aanmerking komt, ligt voor «ie hand. Het noord-oostelijke duingebied, met in de onmiddellijke nabijheid het auto circuit, het industrieterrein en de toe komstige rioolwaterzuiveringsinstallatie is niet een plaats, waar de doorsnee villabewoner zich bij voorkeur zal ves tigen. De bezwaren van de gemeente Am sterdam tegen de door Zandvoort ge vraagde uitbreiding der bebouwingsmo gelijkheden in zuidelijke richting lij ken B. en W. overdreven. Het gedeel te van het waterwingebied, dat daar voor benodigd zal zijn is ten opzichte van de totale oppervlakte van dit ge bied uiterst gering. De bewering van de vaste commis sie, dat Zandvoort bij zijn berekening is uitgegaan van aanvragen om wonin gen en van de vorming van gezinnen, maar de opheffing van gezinnen en de te verwachten beperkte werkgelegen heid buiten beschouwing heeft gelaten, mist volgens B. en W. elke grond. Binnenkort zal verschijnen een door de Sociale Afdeling van het Geogra fisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, onder leiding van prof. dr. A. C. de Vooys opgesteld rapport, inzake een onderzoek naar de toe komstige behoefte aan woonruimte, ln samenhang met de verde toekomst mogelijkheden van Zandvoort, welk onderzoek op aandringen van Ge deputeerde Staten dezer provincie is ingesteld. In dit rapport wordt een prognose opgebouwd, volgens welke Zandvoort in 1970 een aantal inwo ners zal hebben, dat ligt tussen 17123 (minimum-prognose) en 18109 (maxi mum-prognose) Het rapport berekent vervolgens het aantal in de jaren tot 1970 te bouwen woningen. Uitgaande van een vermindering van de gemid delde woningbezetting van 3,86 tot 3,40 komt men tot 2325 woningen (mi nimum-prognose) en 2654 woningen (maximum-prognose Dit aantal zal niet binnen de in het streekplan voor bebouwing be stemde oppervlakte gebouwd kunnen worden. Uitbreiding daarvan is der halve noodzakelijk. Deze uitbreiding zal zonder op overwe gende bezwaren te stuiten alléén kunnen geschieden in noord-oostelijke richting. Dat daardoor een betrekkelijk klein deel van het voor intensieve recreatie bestem de duingebied moet worden opgeofferd lijkt B. en W. onontkoombaar. De be langen der volkshuisvesting dienen te prevaleren. Een verkeersweg ten noorden van de spoorbaan naar Overveen is bij de door Zandvoort noodzakelijk geachte vergro ting van de wijk ten noorden van de spoorbaan zoals niet onmisbaar, dan toch zeer gewenst. De door de vaste commissie genoem de „pijnlijke doorsnijding" van de dui nen door de spoorbaan is thans reeds aanwezig. De nadelige gevolgen daar van zullen nauwelijks groter worden, wanneer onmiddellijk daaraan grenzend een vrij smalle weg wordt aangelegd. De vrees van de vaste commissie, dat deze weg zeer druk zou dreigen te wor den delen B. en W. niet. Voor de grote stroom strandbezoekers uit Amsterdam en Haarlem biedt deze route immers geen voordeel boven de grote toegangs wegen Zandvoortselaan en Zeeweg. Voor de ontsluiting van het duingebied is zij daarentegen wel van belang. Het bezwaar van Gedeputeerde Sta ten tegen de doortrekking van de weg benoorden Aerdenhout over de tram baan tot Zandvoort delen B. en W. even min. Inderdaad zouden de duinen bij de door Zandvoort voorgestelde oplossing door twee rijwegen worden doorsne den, echter slechs over een afsand, wel ke niet meer dan elfhonderd meter lan ger is, dan volgens het ontwerp-streek plan reeds het geval is. De Zandvoort selaan en de ontworpen superregionale verkeersweg benoorden Aerdenhout zijn immers tot aan de manege volledig ge scheiden gehouden. Dat de randweg om Zandvoort een extra-knooppunt zou krijgen vermogen B. en W. gelet op de functie van deze weg: de verkeersstroom naar en van Zandvoort op te vangen en naar zijn verschillende bestemmingen te verde len niet als een bezwaar te zien. Integendeel, zij zien hier liever twee minder drukke, dan één zeer druk knoop punt. Dat kan een vlotte verkeersafwik keling slechts ten goede komen. Het knooppunt bij de manege daarentegen is van geheel andere aard. Men laat daar het verkeer van de superregio nale weg en de Zandvoortselaan zonder enige noodzaak samenvloeien, met alle gevaren en kansen op verkeersstagna- ties daaraan verbonden. Bij een uitvoe ring als vrije kruising met aansluitin gen worden dze bezwaren wel vermin derd maar geenszins opgeheven. Het Aerdenhouts kindertoneel van mevrouw J. van Kampen-van den Brink opende woensdagmiddag in het Open luchttheater in Bloemendaal de kinder voorstellingenreeks in het zomersei zoen 1957. Aerdenhouts kindertoneel voerde „de betoverde prinses" op voor een grote schare van meer dan dui zend in bonte kledij gestoken kinderen, die nog al wat rumoerig waren. De baten van de voorstelling zijn bestemd voor de Bloemendaalse Caprera pad- vindstergroep, die reeds eerder door verschillende acties geld bijeen brach ten om het doel van een eigen club huis in de toekomst te kunnen verwe zenlijken. Het is in 1957 de derde keer dat de tuinen van particulieren en bedrijven in alle wijken van de gemeente Bloemen daal aan een keuring zullen worden on derworpen. De eerste keuring geschied de in april. In begin juli zullen enige deskundige jury's van steeds drie leden voor de tweede keer op pad gaan de tuinen van de ingezetenen te keuren. Na de laatste keuring in het najaar wor den dan voor de best verzorgde tuinen prijzen üitgereikt. De keuring geschiedt onder auspiciën van de afdeling Bloe mendaal van de Mij. voor tuinbouw en plantkunde. Er was maar een zeer matige be langstelling voor de jaar- en sluitings avond van de r.-k. middenstandsver eniging afdeling Heemstede, die gister avond in Nieuw Berkenrode werd ge houden. Het gebrek aan belangstelling bij een bredere kring van leden ma nifesteert zich steeds weer met uitzon dering van de feest, en kienavonden. Zowel de voorzitter, de heer A. Ver- donschot, in zijn openingswoord, als secretaris C. F. S. Duik in zijn jaar verslag spraken de hoop uit, dat het seizoen 195?-'58 in dat opzicht betere resultaten zou opleveren. Daarop kwam ook de geestelijk adviseur kapelaan C. Viasert terug, toen hij de culturele samenwerking tussen de K.A.B. en de r.-k. middenstandsvereniging toelichtte. De programma's van de K.A.B. en van de r.-k. middenstandsvereniging waren de laatste jaren bepaald bene den peil, aldus kapelaan Visser. Beide organisaties hebben naast hun taak op sociaal-economisch terrein ook een plicht op godsdienstig en cultureel ge bied te vervullen. Vooral ten aanzien van dit laatste punt is samenwerking met de K.A.B. mogelijk, temeer daar op sociaal-economisch gebied in Heem stede voor een katholieke organisatie weinig werk te verrichten valt. Het ledental van de K.A.B. kan mede bijdragen om in het komende seizoen verschillende avonden te organiseren die én op een hoog peil staan én door velen bezocht zullen worden. In dit ver band deelde kapelaan Visser mede, dat in september een week wordt georgani seerd voor de jeugd van 15-25 jaar uit de St.-Bavoparochie, waarop tussen de aantrekkelijke programma's door aan de jongeren de nodige behartenswaar- dige zaken zullen worden voorgehou den. Verder zal de Instuif het komende seizoen zijn activiteiten voortzetten op de langzamerhand bekende wijze en tenslotte meldde de kapelaan de op richting van een heren-sociëteit, die gisteravond zijn beslag kreeg. Voorzitter Verdonschot gaf een ver- De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken heeft zich tijdens haar gisteravond ge houden vergadering akkoord verklaard met een schrijven, dat aan de minister van economische zaKen gezonden zal worden betreffende het aanvraagformu lier voor de uitvoering van de Vesti gingswet Bedrijven 1954. De Kamer maakte in de brief bezwaar tegen een aantal ingewikkelde vragen op het formulier, welke betrekking nebben op het middenstandsbeleid. Naar aanleiding van het schrijven, dat de Kamer destijds gezonden heeft aan de directeur van het Postdistrict Haarlem inzake de mutaties in de postkantoor-accommodatie voor Haar lem-Noord merkte de heer Warmer op, dat hij het postagentschap aan de Schoterweg gaarne gehandhaafd zag, ook al gunde hij de bewoners van Haarlem-Noord een meer noordelijk ge legen accommodatie. Hij vond de situ ering van het postkantoor aan de Baljuwslaan verkeerstechnisch „totaal verkeerd". Hij toonde echter begrip voor de voordelen daarvan in verband met de post-verzending. Het postagent schap aan de Schoterweg wordt, naar de spreker mededeelde, zeer frequent gebruikt. Een gang naar de Baljuws- aan zou voor de bewoners van die buurt bezwaarlijk en „levensgevaarlijk" Houtstraat hoek Raamvest, tekeningen I zUn* secretaris, mr, A. G. de Blé- van Jacques Janssen, 9—18 uur, tot en I court, deelde mede, dat over die kwes- met zaterdag. 1 tie nog besprekingen gevoerd zullen worden met de directie van het Post district. Naar aanleiding van de schriftelijke klacht aan de directeur van het Tele foondistrict Haarlem over de lange wachttijd voordat men tegenwoordig een telefoonverbinding tot stand kan brengen, stelde de voorzitter, de heer C. E. Visser, er prijs op te verklaren, dat de moeilijkheden geenszins te wij ten zijn aan gebrek aan dilligentie van de ambtenaren, die er immers zelf ook last van ondervinden. Het is de rege ring, die de bestedingsbeperking toepast, waaraan het euvel wellicht voor een belangrijk deel toe te schrijven is. De heer Visser wenste de regering in de zen de wijsheid toe. te beseffen, dat het minder noodzakelijke moet wijken voor het noodzakelijke, er op wijzend, dat een goed functionerende telefoon dienst noodzakelijk is voor het bedrijfs leven. Ingevolge van de nieuwe Uitverkopen- wet 1956 werden tot leden van de des betreffende commissie uit de Kamer van Koophandel benoemd de heren Th. S. J. Hootj, J. van Leeuwen, G. W. P. Stoutenbeek, M. J. Vehmeijer en S. J. Warmer, die ook reeds in de oude commissie voor de uitverkopen zitting hadden. De Kamer bekrachtigde voorts de benoeming van de heer S. J. War mer tot lid van het Borgstellingsfonds in verband met de vakature, ontstaan door het aftreden van de heer H. J. L. Klein Schiphorst. slag van de eerste onderhandeling met het K.A.B.-bestuur en met pater Henri de Greeve, die hij gepolst had voor een avond in september. Gesproken is over de opvoering van het stuk „De Branding van het bloed". Verder was gedacht aan een gezamenlijke viering van de gereedschapszegen. De overige punten van de agenda werden zonder discussie afgehandeld. De aftredende bestuursleden, de heren J. P. G. Hendrikse en C. G. Breukels werden bij acclamatie herkozen. Het jaarlijkse feestje zal dit keer in Heemstede worden gevierd en dus niet, zoals vorig jaar bestaan uit een bus tocht. Na de pauze werden dp°r de heer Fer van Buuren fraaie kleurendia's van Keukenhofs bloemenpracht vertoond. Gisteravond gaf het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends zijn eerste zomerconcert in de gemeentelijke con certzaal. Solistische medewerking werd verleend door de violist Thomas Ma gyar. We hebben het orkest in geen jaren zó voortreffelijk horen spelen. Op het hout en koper viel voorheen meerma len ernstige kritiek te leveren, ook de overgave bij het musiceren liet soms te wensen over. Deze avond was dat anders. Als het orkest onder de krach tige bezielende leiding van Arends zó doorgaat, zal dat, ondanks de kleine bezetting, tot uitzonderlijke resultaten leiden. De Holberg Suite van Grieg, in oude, d.w.z. in barokke stijl geschreven, doch kennelijk met Noors romantisch karakter, is toch eigenlijk een verve lend stuk. Arends heeft het met hand en tand verdedigd, maar kon het ver moeiende van het werk niet opheffen. Geheel anders was dat met de im pressionistische pastelmuziek van Sibe lius. Hier werd een mooi stemmings beeld gegeven, waarin de elegische klank van de Engelse hoorn (wat een naam, waarom niet „althobo"?) het voortreffelijk deed. Met een fascine rend élan werd de Roméo et Juliette ouverture van Tschaikowsky vertolkt, waarbij ook de geacheveerde techniek opviel. De violist Thomas Magyar heeft zjjn zeer grote gaven aangewend om het lege Vioolconcert op. 35 van Tschai kowsky tot iets aannemelijks te ma ken. Zijn spel was subliem, geladen en geraffineerd van kunnen, zijn Sla visch temperament heeft er een plei dooi voor gehouden, doch kon het stuk niet redden. Het orkest volgde goed, doch speelde soms iets te sterk. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 3)4 Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3)4 Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 1 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. tac inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil. cert AJK.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. MH Ned. Scheepv. Unie KXM. H.V.A. Deli Mij. cert. A'dam 2)4 56 1 A'dam '56 n A'dam UI slot 89)4 89)4 89)4 84% 84)4 85 84)4 86% 90% 160% 199)4 206 359 192% 305 46814 285 289 217 75% 178)4 148 161% 122 129% 91% 80)4 iooA 28/6 86% 90)4 199 470% 290 .219.63 76% 178 148 161 124 126 94

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5