„Rebel" DARRIGADE prompt in de gele trui Initiatief van Wim van Est leidt tot geslaagde ontsnapping TOUR- ft Vraas Antwoord CRICKETTEAM FIGURANT TEGEN WESTINDIËRS Geplaatste speelsters in de derde ronde gewipt NENCINI BIJ DE VLUCHTERS UITSLAGEN Overhandiging geloofsbrieven en Grote nederlaag ondanks „show" van bezoekend testteam AGFA ISOPAN I SS smalfilms. Nederland nu op alle fronten niet meer van de partij DE OFFENSIEVEN AL BEGONNEN? VRIJDAG 28 JUNI 1957 PAGINA 7 O g TT Tl De rebel pronkt reeds met het geel van de Tour. De heer Goddet kan tevreden zijn. Had de opening van zijn vierenveertigste Grote Avontuur feestelijker, sensationeler en deswege financieel gunstiger voor de losse verkoop van zijn lijfblad kunnen zijn? Want wat is gebeurd? André Dar- rigade, de rapste sprinter van heel de Franse wielermacht, één der onge kroonde koningen van Frankrijks nationale formatie, heeft de eerste etap pe, de rit van Nantes naar Granville, gewonnen. Gesteund door zijn ploeg maat Stablinski was hij juist een half wiel eerder bij de witte kalklijn dan de man, die onverslaanbaar in de sprint werd geacht, de Spanjaard Poblet. En nu, zo mag men wel zeggen, staat de Tour meteen op kookhitte. Want was Darrigade niet de man, die in het vroege voorjaar de campagne heeft ingezet, die ertoe leidde dat de Louison de Grote, nog altijd Frankrijks wieleridool, zich onopvallend maar toch bijzonder schielijk heeft terugge trokken uit de rijen der honderdtwintig acteurs van het Grote Avontuur? „Ik verleen geen hand- en spandiensten meer om een ander de glorie van de gele trui te bezorgen. Nu is het mijn beurt," zo sprak toen Darrigade. Welnu, Darrigade draagt de gele trui. Zo ge er nog niet van overtuigd bent, kunnen wij U wel vertellen wie nu, knarsetandend van woede, ijsbeert in een landhuis, even buiten ParijsLouison Bobet. Ie ET-27JUNI-204KM 2eET-28JUNI-226KM -^r—noq terikten RncQuebecQ^k l *- ICBkm NANTES eerste etappe 3eET-29JUNH- I34KM 4e ET-3Ö JUNI- 232KM Mariniers ROUBAIX iSSeeSppe De Tour en de radio Over de zender Hilversum I (KRO) wordt morgenmiddag, tus sen vier en vijf uur ongeveer, een reportage gegeven van de finish van de etappe van de Tour de France. Deze uitzending wordt niet herhaald. Wel is er een na beschouwing om 21.30 uur. Bij donker weer filmen? Politie-voetbal NederlandZweden en Duitsland in de eindronde Kieler Woche VAN DUYL OP DE TWEEDE PLAATS Wit wasgoed Fiets in vestibule Nieuw huis en slaapkamer Huurprobleem Smartegeld Erfenis kwesties Eigen woning Verrassingen op Wimbledon DARRIGADE /n Hotel de Casino in Jullouville, een klein maar heerlijk plaatsje aan de glinsterende branding van Het Kanaal, op acht kilometer van Gran ville, heeft de Nederlandse ploeg voor de eerste Tournacht onderdak gekre gen. Samen met de ploegen van lie de France en Frankrijk Zuid-Oost brachten de Nederlanders de nodige drukte in het hotel, dat anders alleen bevolkt wordt door rustige badgasten. De grote biljartzaal was door de mas seur in beslag genomen en de leren clubfauteuils in de lounge waren twee per man bezet door Pellenaars en zijn jongens. én van de Nederlandse knapen zat fr er met een wit, ongelukkig ge- zicht bij. Ar ie van Wetten, de de butant uit N oor dwijker hout, zal, zo oud als hij wordt, nooit deze eerste Tourdag vergeten. Toen hij midden in zijn eerste aanval ineens zijn pedalen niet meer soepel kon rond krijgen, was hij, in de veronderstelling dat zijn versnellingsapparaat niet meer func tioneerde, afgestapt en had hij om een nieuw wiel gevraagd. Hij kr,eeg zijn wiel en hij zette de koers voort, maar een prachtige kans voor Nederland ging door deze manoeuvre verloren. Van Wetten was op het moment, dat hij afstapte, namelijk juist het kop- groepje van Van Est en De Groot ko men versterken, waarmee Nederland als enige ploeg drie man vooraan Had zitten. A angenomen, dat Van Wetten het Al tempo van de elf vluchtelingen met Wim van Est en Daan de Groot had kunnen volgen, dan had Nederland een eerste plaats in het ploegenklassement verdiend. En dat dat niet gebeurde door een wat over haast besluit van een der nieuwelin gen, dat zat de ploeg danig dwars en het allerergste voor Van Wetten was wel, dat Pellenaars en de andere jon gens er in de grond van hun Hart niets van geloofden, dat er iets met zijn de- railleur niet in orde was geweest. Pellenaars maakte hem duidelijk, dat hij in zo'n geval nooit da delijk moet afstappen. „Man, je ketting was misschien even strak ko men te staan, aan dat apparaat van jou mankeerde niets". „Ik dacht het", was de tegenwerping van Van Wet ten, die er heel stil en wit bij zat. „Je moet niet denken, je moet fietsen en als je had doorgetrapt had je zelf kun nen zien, dat die fiets van jou piekfijn in orde was". Arie van Wetten zei niets meer, maar aan zijn gezicht te zien was hij het liefst maar harrd weg gelopen. Aan Darrigade dus de eer van de eer ste winst, voor zijn ploeg bovendien de glorie en de premie van de eerste plaats in het ploegenklassement. Vol bewondering gaan echter ook de blik ken naar de tien mannen in de oranje truien, de Nederlanders. Want, dat er zo lel en heftig is gestreden in de eer ste de beste rit van 's heren Goddets wlelercircus, komt in eerste instantie voor rekening van Nederlands forma tie. „RU een eind weg en kijk eens wat erin zit." Dat was het devies dat Pel lenaars, kort voor de start In Nantes, meegaf aan zijn mannen. „Rij een eind weg"; zegt zoiets tegen Wim van Est, de gevolgen zijn niet te overzien. En zo waar, ze waren niet te overzien. Want welk een revolutie heeft één sprong van Van Est teweeggebracht. In Granville arriveerde een kopploeg met als voor naamste man niemand minder dan de jongste winnaar van de Ronde van Ita lië, Bartali's oogappel Nencini. Zijn de offensieven dan werkelijk reeds begon nen? Wim van Est: weg Wim van Est dus heeft het sein voor de aanval gegeven. Twaalf kilometer was de karavaan slechts op weg, of hij stormde uit het peloton. „Rij een eind weg." Maar Van Est mocht niet alleen gaan. Poblet begreep al te best, dat er met zo'n taaie vechter in het voorste gelid eer te behalen viel. Hij snelde mee naar voren. En aangezien het peloton op dat ogenblik ook één attente Frans man in de gelederen telde, Stablinski, was de eerste kopgroep gevormd. Acht mannen streken snel op de drie vluch ters neer. De afstand was nog gering, het kon dus nog. In een oogwenk zaten zij Darrigade en zijn ploegmaat Ma- hé, de Italianen Nencini en Padovan, de Zwitser Schellemberg, nog een Ne derlander, De Groot, en de westelijke regionalen Le Ber, Thomln en Morvan ook in het voorste gelid. En ziet, daar meldde zich nog een Nederlander: Van Wetten, maar hij verdween even snel als hij gekomen was wegens een vermeend defect. Tegenaanvallen Elf man in de kopgroep, er was eer te behalen. De zon mocht dan ook nog zo ongenadig branden, de mannen in het voorste gelid hielden het tempo hoog. En aangezien er in het peloton nauwelijks werd gereageerd, daar zelfs de Belgen, die tot ieders verbazing vol ledig verstek hadden laten gaan, geen vin verroerden, groeide de voorsprong van de vluchtelingen snel. Na 34 kilo meter was het verschil reeds ruim een minuu'; en na 121 kilometer wezen de chronometers zelfs bijna vier minuten aan. Toen eerst kwam de tegenaanval. Jean Bobet, de Spanjaard Suarez en de Belg Janssens gingen aan de haal. Ger- rit Voorting en De Jongh sprongen in gezelschap van De Bruyne ook naar vo ren en tenslotte kwam Forestier zich nog melden. Maar toen De Bruyne zijn hie len liet zien, reageerde meteen het hele peloton. Nog meer favorieten nu reeds in de slag? Een man in het voorste gelid, Nencini, was al erg genoeg. 'aarom moest De Bruyne terug en daarom werden ook de anderen achter haald. Toen kwamen de drama's. Le Ber, nog wel in eigen land rijdend, was het eerste slachtoffer. Hjj kreeg het te kwaad met zijn maag, verloor het oon- toct met de kopgroep en belandde uit eindelijk zelfs ver achter het peloton. Zo ver, dat hij meteen voor goed werd uitgeschakeld. Ook een andere Breton, de Franse nationaal Mahé handhaafde zich niet. Een lekke band schakelde hem uit. Zo bleven er dus negen man nen over. Zij werden zowaar zelfs nog bedreig)! door vier achtervolgers, die kennelijk het hunne wilden doen voor de verovering van de eerste premie van het ploegenklassement, de Franse nationalen Privat en Forestier, de Ita liaan Ferlenghi en de Zwitser Holen- weger. Acht seconden slechts bleven zjj achter de kopgroep. In het korte stukje van hun vlucht waren zij nog an derhalve minuut uitgelopen op de hoofd macht, waarvan de sprint werd gewon nen door De Jongh en die verder nog Wagtmans en Gerrit Voorting in de ge- lederen telde. KMJUt rei "N ..:.;55kn>^«say V.-V^OwtancesZArn Anlrainléfflcnt Romazyf SfAibir Poltgné^ BdeBretagnet 0erval50Wn] Nczay1 V startles Vlakke wegen Heuvelachtig 1e etappe Vliegende controle RaMtaillenng De uitslag van de eerste etappe van Nantes naar Granville, over 204 km luidt; 1. Darrigade (Fr.) 4.56.18 met bonificatie 4.55.18; 2. Poblet (Sp.) 4.56.18 met bon. 4.55.48; 3. Thomin (West) 4.56.18; 4. Nencini (It.) z.t.; 5. Wim van Est z.t.; 6. Schellemberg (Zwits.) z.t.; 7. Padovan (It.) z.t.; 8. De Groot z.t.; 9. Stablinski (Fr.) z.t.; 10 Ferlenghi (It.) 4.56.26; 11. Holenweger (Zwits.) z.t.; 12. Forestier (Fr.) z.t.; 13. Privat (Fr.) z.t.; 14. Dupré (Zuid West) 4.57.49; 15. Baffi (It.) z.t.; 16. Picot (West) z.t.; 17. A ober (lie de France) z.t.; 18. Queheille (Zuid West) z.t.; 19. Bouvet (Fr.) z.t.; 20. Pipe- lin (West) z.t.; 21. De Jongh 4.57.56; 22. Voorting z.t.; 60. Wagtmans z.t.; 77. Van der Pluym 5.04.40; 79. Stolker 5.05.51; 82. Piet van Est 5.06.02; 91. Van Wetten 5.06.12; 97. Kersten z.t. Ploegenklassement 1. Frankrijk 14.48.02; 2. Italië 14.49.02; 3. Nederland 14.50.32; 4. Zwitserland 14.50.40; 5. Spanje 14.51.40; 6. West 14.51.56; 7. Zuidwest 14.53.24; 8. He de France 14.53.41; 9. ex aequo Noord Oost Centraal, Zuid Oost en België 14.53.48; 12. Luxemburg 14.56.57. De prijs voor de strijdlustigste renner is toegewezen aan Nencini. De renner Elena, Faure en Meysenq van de Zuidoostploeg arriveerden 44 seconden na de toegestane limiet van 8 pet. te Granville. Daar zij evenwel tegen het einde van de rit door het pu bliek gehinderd waren, verkregen zij toch toestemming om in de tweede etappe te starten. De volgende renners werden wegens het overschrijden van de tijdslimiet ge ëlimineerd: Barbotin (8 min. 59 sec.), Le Ber (9 min. 1 sec.), Carfentan (15 min. 58 sec.). Deze drie renners behoorden tot de West-ploeg. De prijs voor de grootste pechvogel werd toegekend aan Mahé (Frankrijk). Vragen voor deze rubriek moeten voorden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet teorden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens 1* daqen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. v. S. 1. Waarom behoren de mariniers tot de marine, terwijl ze toch een infanterietaak hebben? 2. Waarom behoren de parachu tistenkorpsen tot de luchtmacht, terwijl ze toch een infanterietaak hebben? 3. Waarom behoren de luchtlan dingstroepen (airborne) tot de land macht en niet (zie boven) tot de de luchtmacht? Is deze indeling voor alle landen hetzelfde? 4. Wat omvat de L.S.K? Behoren hier ook de vliegeniers toe? Antwoord: 1. De mariniers hebben feen infanterietaak in hoger legerver- and. Zij behoren tot de Koninklijke Marine, omdat hun taak bestaat in diensten aan boord van Hr. Ms. sche pen en diensten bii landingen in sa menwerken met die schepen. Hun taak is derhalve beperkt tot datgene wat vereist wordt voor landingen en voor de beveiliging van overzeese rijksdelen in samenwerking met de vloot. 2. en 3. De parachutistenkorp sen behoren niet tot de luchtmacht, doch evenals de luchtlandingstroepen tot de landmacht. Dit geldt algemeen. 4. De letters L.S.K. staan voor „luchtstrijdkrachten", welke ook de vliegeniers omvatten. Op Huis ten Bosch heeft de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, de heer Philip Young, zijn geloofsbrieven aangeboden. Rechts van hem de kamerheer Baron Sweerts de Landas Wyborgh. Lens ievin Doullens ongvillers Abbevil!e95km nog ieniden Blangy7l km. Neufchatel42km KANAAL r r Elbeuflllkm ntfort Pi.AudemaTOkm. Levêque42km. CAEN start3eetappe tijdrifQphefcircuit de la Pr aine 55m. fhubaix 4?elappe Vlakkewegen Vliegende controle Heuvelachtig Ravitaillering (Van een medewerker) Met ruim verschil heeft het Neder lands elftal in de cricketmatch tegen West-Indië het onderspit moeten del ven. Een verrassing mag zulks aller minst heten. Het stond bij voorbaat reeds vast, dat deze wedstrijd een krachtmeting gold tussen twee ongelijk waardige tegenstanders. Een amateur- ploeg contra een team, dat spelers in zijn midden telt, die het spel als hun beroep hebben gekozen. Met 185 runs bleven de bezoekers in de meerderheid en ware het niet, dat de Westindiërs er het laatste uur van de strijd een ,show" van hadden gemaakt, het ver schil in cijfers zou nog hoger zijn uit gevallen. West-Indië was niet in zijn sterkste formatie naar Haarlem getrokken. De befaamde „drie W's" Walcott, Weekes en Worell alsmede „kil ling" bowler Ramadhing en Valentine waren niet beschikbaar, maar dit heeft voor de West-Indiërs geen bezwaar op geleverd om cricket te laten zien van hoge klasse. Zij hebben de tweeduizend toeschouwers laten genieten van hun superieure prestaties: verbluffend bat ten, schitterend veldwerk en bowlen, waartegen de meeste Nederlanders als beginnelingen stonden te schutteren. Ganteaume en Pairaudeau openden de Westindische innigs. Eerstgenoemde verdween al spoedig. Een fraaie vang van Vriens aan de boundary deed hem voor 10 runs paviljoenwaarts gaan. De komst van Sobers bracht de si tuatie voor de Nederlanders in rep en roer. Eenmaal ingespeeld was de ze free-hitter niet meer te houden. Een regen van vieren en zessen vloei de uit zijn bat. Van Staay ging op hem op drie achtereenvolgende bal len naar de boundary. Nog slechter verging het Vriens: 22 runs in één over! Bij een stand van 118 verloor z\jn maat Pairaudeau, 39 (2x4, 3x6). Met Kanhai op de mat werd het spellet e onverdroten voortgezet. Het was voor de Nederlandse bowlers om moedeloos te worden. In een uur en 15 minuten had Sobers ziin cen tury te pakken. Een fraaie delivery van Leeftink deed even daarna ziin palen tuimelen: 101 runs, waarvan 13 vieren en 4 zessen. Voornamelijk, door toedoen van Kan- Advertentie Te Leiden is het toernooi voortgezet met de wedstrijden om het Europees politiekampioenschap voetbal. De uit slagen van de laatste voorwedstrijden luiden; ZwedenZwitserland 2-0; Dene marken—Frankrijk 2-2; Duitsland— Noorwegen 3-0. De eindstanden in de drie poules zijn; Zweden Zwitserland Oostenrijk Nederland Frankrijk Denemarken Duitsland België Noorwegen Poule A: 2 2 0 2 0 1 2 0 1 Poule B: 2 2 0 2 0 1 2 0 1 Poule C: 2 2 0 2 1 0 2 0 0 6-1 0-2 1-4 6-3 5-6 2-4 4-0 2-2 1-5 Nederland, Zweden en Duitsland heb ben zich voor de finale geklasseerd. De extra race in de Draken-klasse om de „Felca-prijs" van de Kieler Wo che leverde een overwinning op voor de Italiaanse Sorrentino met „Aretu- sa". Onze landgenoot Van Duyl met „Trintel 2" werd tweede. Hij eindigde met 1 seconde achterstand op de Ita liaan. Thomsen (Did) met „Gustl 12" eindigde op de derde plaats. Er stond een harde wind (windsterk te 6) waardoor er vele masten braken en verschillende grootzeilen scheurden. Zo beindigden bijvoorbeeld van de 16 gestarte boten in de Flying Dutchman- klasse er slechts zeven de race. Bij de finnjollen zegevierde Elv- stroem (Denemarken) met zijn land genoot Schwarz op de tweede plaats. Sleeswijk (Ned.) werd derde. Door de sterke wind brak de mast van het bootje van Warburg, terwijl de boten van de overige Nederlanders omsloegen. hal en Goddard, die lange tijd stand hielden en resp. 58 (7x4, 1x6) en 60 runs (9x4) in de boeken bijeen brachten sloot de innings van West-Indië op 308 alj out, gescoord in 3 uur en 20 minuten. Bij de Nederlandse bowlers bereikte Leeftink een uitstekend resultaat. In 10 overs nam hij 4 voor 35. Ook de cijfers van v. Staay mogen met ere worden genoemd. In 17 overs: voor 78. Van Ar- kel in nog geen twee overs: 2-12. Een keurige prestatie. Colthoff deed twee vangen en maakte een slachtoffer. De eenhandse vang van Gallois op Kanhai was in een woord schitterend. De Vil- ieneuve en van Weelde beide een catch. De overige bowlingcijfers waren: Gle- rum 0-61. Vriens 0-106. Het fielden van de Nederlanders bleef beneden de ver wachtingen. Zeer goede momenten wer den afgewisseld met zwakke. Met nog drie uur aan speeltijd trok ken Stolk en Gallois als eersten voor Nederland naar de wickets. Hun was geen lang leven beschoren, want nadat eerst Gallois voor 2 runs op Atkinkon clean bowled ging, vertrok Stolk voor 8, eveneens op een van Atkinson's on berekenbare ballen. Voorzichtig battend trachtten de Nederlanders het vege lflf zo veel mogelijk te redden. Van Arkel (12) en Glerum (10) voerden de stand naar 52 voor 4. Van Weelde (0) bleef het juiste antwoord schuldig en ook De Villeneuve (7) hield maar korte tijd stand. Dank zij van Manen en Coltoff, kreeg het publiek tenslotte toch nog van Nederlandse zijde stijlvol batten te zien. Dit tweetal beet fel van zich af. Met dikwijls gewaagd runnen werden punten verzameld. Zij strandden resp. op een totaal van 30 en 20. Vooral van Manen kon terugzien op een prachtige innings Een vrolijke innings tussen Vriens 13 n.o. (1x6) en v. Staay vormde het slotaccoord van de match, waarin de West-Indiërs er tijdens de laatste faze min of meer met de pet naar gooiden en er een showspel van maakten. Ne derland was all out voor 123. H. Hoe kan men het beste wit wasgoed behandelen? Antwoord: De behandeling van de wit te was is als volgt: Week het goed ten hoogste 3 uur van tevoren in lauw water met soda (30 g per teil is 1 handvol). Dek de teil af zodat de warmte zolang moge lijk behouden blijft. Spoel na het we ken bü voorkeur in lauw water en ga vervolgens te werk: Over het al gemeen is uitkoken niet gewenst en komt men er van terug. Het voordeel van uitkoken is: de witte was wordt ontsmet, maar de zeep verliest boven de 80 graden C veel van haar was kracht. De aantasting van soda en der gelijke stoffen, die o.a. in zeeppoeders voorkomen, blijkt boven deze tempe ratuur veel groter te zijn dan beneden die temperatuur. Het is dus wel wen selijk om te verwarmen, maar niet om te koken, tenzij men het voor desinfec tie wenselijk oordeelt. Strijk vervolgens de vuile plekken na het weken en spoelen aan met wat huishoudzeep of gele zeep. Doe het goed in een pan of wasketel; overgiet het met sop van zeeppoeder, zelfwerkend wasmiddel of huishoudzeep en breng het langzaam aan de kook. Leg tegen aanbranden een schoteltje op de bo dem van de pan of leg in de wasketel een rooster. Draai, wanneer het sop een temperatuur heeft van 80 graden C, dat wil dus zeggen, zodra het flink dampt, het gas nog lager en houd het ongeveer een kwartier op deze tempe ratuur. Was na in dit sop, waaraan wat koud water is toegevoegd. Het langzaam laten afkoelen van het sop is met het oog op afzetten van het vuil niet gewenst. Geef een tweede sop van huishoudzeep. Daarna spoelen, bleek zonodig met, bleekwater, tenzij men na- tuurbleek kan toepassen, en behan del na met anti-chloor. Spoel tot het water helder blijft. Vervolgens blau wen. Daarna sorteren in gewoon goed en stijfgoed. Wring voorzichtig, hang het goed zo glad mogelijk op. En nu hopen wij maar, dat u niet een was ketel met een sproeier gebruikt, want dan wordt het verhaal nog langer en moet weer ten dele een andere behan deling worden toegepast G. M. S. Ik ben onderhuurder en bewoon een benedenhuis. De hoofdbewoner bewoont de boven- etage. Wij hebben samen één in gang. Nu wil de hoofdbewoner zijn fiets in de vestibule, die nogal klein is, plaatsen. Moet ik dat goed vinden? Antwoord: Als daaromtrent bij de aan vang van de huur geen afspraak is ge maakt, behoeft u het verzoek van de verhuurder niet in te willigen. Wellicht is een vergelijk mogelijk. Als u een kleine vergoeding bedingt? A. B. v. L. Onze huisbaas is naast ons een nieuw huis aan het bouwen. Het is zijn bedoeling van onze bovenetage een slaapkamer, die door 2 mensen beslapen wordt, hij het nieuw te bouwen huis te trekken. Is hij hiertoe gerechtigd of behoeven wij dat niet goed te vinden? Antwoord: Zonder uw toestemming komt uw huisbaas in strijd met art. 1590 van het Burgerlijk Wetboek, lui dende: De verhuurder mag gedurende de huurtijd de gedaante of inrichting van het verhuurde goed niet verande ren. U staat dus sterk. Th. R. Alvorens op uw vraag (huurprobleem) te kunnen ingaan, zou den wij wel gaarne inzage willen heb ben van het bewijs, dat de huisbaas heeft getekend, dat u de betrokken woning mocht huren. Voorts adviseren wij u uw aangelegenheid eerst te be spreken met de fa. K. en betrokkene de kwitanties op zijn naam te laten zien. Abonnee Wat verstaat men on der smartegeld als iemand een on geluk heeft gehad? Antwoord: Schadevergoeding in een dergelijk geval omvat steeds de op geld waardeerbare schade, waarnaast soms, in sterk sprekende gevallen, door de rechtspraak smartegeld d.w.z. niet op geld waardeerbare onstoffelijke, mo rele, ideële schade, wordt toegekend. Onder sterk sprekende gevallen b.v. invaliditeit te verstaan, of het over houden van littekens, die iemand mis maakt doen zijn. Abonnee Ik ben weduwe en heb alleen een schoondochter met een zoontje. Haar man mijn zoon is overleden. Voorts heb ik enige zusters en een broer. Hebben laatstgenoemden enige aanspraak op mij vermogen, als ik zonder testa ment overlijd? Hebben mijn schoon dochter en kleinzoon aonspraken? Sta ik tegenover de laatsten vrij? bij het maken van zodanig stuk? Tot wie moet ik mij daarvoor wenden? Antwoord: U behoeft geen testament te maken, als u wilt dat uw kleinzoon enig erfgenaam wordt. Deze heeft, in dien u een testament maakt, recht op een wettelijk erfdeel ten belope van de helft van uw nalatenschap. Over de andere helft zoudt u vrij kunnen be schikken. Noch uw schoondochter, noch uw zusters en broer hebben recht op uw nalatenschap. Is uw kleinzoon bij uw overlijden nog minderjarig, dan zal natuurlijk zijn moeder als zijn wette lijk vertegenwoordiger de erfenis voor haar zoon in ontvangst moeten nemen. Een zelfstandig recht daarop heeft zij evenwel niet. Voor een testament moet u bij de notaris zijn. Over de kosten zoudt u hem inlichtingen kunnen vra gen. W. B. Als een vrouw met hu welijkse voorwaarden is getrouwd met een weduwnaar die 9 kinde deren heeft uit zijn eerste huwe lijk en de vrouw heeft zelf geen kinderen, maakt zij bij het overlij den van haar man dan toch nog aanspraak op een kindsgedeelte als er geen testament is gemaakt, of krijgt zi) niets wegens die hu welijkse voorwaarden? Antwoord: Deze vrouw krijgt in zoda nig geval toch een kindsgedeelte d.w. z. als maximum-voordeel ten gevolge van haar huwelijk en ten gevolge der vererving krijgt zij een kindsdeel, 'in dit geval dus 1/10. Bij huwelijkse voor waarden kunnen immers ook bepaalde voordelen aan de echtgenote zijn toe gezegd. H. Z. Ik heb in 1951 een huisje gekocht van twee oude mensen. Dezen wil ik er niet uitzetten, doch ik zou wel zekerheid willen heb ben, dat ik na hun overlijden de vrjje beschikking over mijn eigen dom krijg. Terzake vroeg ik ad vies aan B. en W. waarop ik be richt ontving, dat pas, als het huis mettertijd leeg zou komen, een be slissing genomen kan worden. Hoe zit dat nu? Antwoord: Het advies lijkt ons juist. De burgemeester heeft n.l. de zorg voor een billijke verdeling van de woonruimte en wie zal zeggen, of later uw belang niet achtergesteld moet wor den bij de behoefte aan woonruimte van een gezin? Alles hangt dus af van de dan bestaande woonruimte, of u al dan niet vergunning krijgt om uw eigen woning te betrekken. De geplaatste spelers van Wimbledon hebben het donderdag zwaar gehad in de derde ronde, waarin het oorspron kelijk aantal van 128 spelers geredu ceerd werd tot zestien- Bij de dames ging het er nog harder aan toe en daarbij werden twee geplaatste speel sters uitgeschakeld. In de vierde ronde zijn dus nog maar vijf van de acht geplaatste speelsters over, want don derdag werden Angela Mortimer en Vera Puzejova aan de kant gezet, ter wijl Thelma Long in de eerste ronde reeds was geëlimineerd. De titelhouder van het vorig jaar, Hoad, had meer dan een uur nodig voor hij de Amerikaan John Lesch had ver slagen. Hoad won tenslotte met 6-3 9-7, 6-4, maar zijn spel was zeker niet groots te noemen. Zijn landgenoot Fra- ser, als vijfde geplaatst had vijf sets nodig om de Brit Davies uit te schake len. Fraser won met 6-2, 6-3, 6-1, 1-6, 6-2. De twee overgebleven geplaatste Amerikaanse spelers Seixas en Flam konden zich eveneens handhaven, zij het dat. Flam in de eerste set door Brichant flink in moeilijkheden werd gebracht. Met zijn keiharde services en agressief nets pel verraste de Belg Flam die daardoor vele fouten maakte en met 6-1 verloor. Daarna herstelde de Amerikaan zich en met 6-2, 6-1, 6-4 in de volgende sets plaatste hij zich voor de volgende ronde. Seixas won in vier sets (6-2, 6-2, 5-7, 6-3) van de Japanner Kamo. Davidson (Zweden) en Rose (Australië), de twee resterende zonder geplaatste spelers, bereikten - moeilijkheden de volgende ronde. Het Nederlandse dames-dubbel mevr. Thung en mevr. Van der Storm had een bye in de eerste ronde. Zij speel den dus hun eerste partij in de tweede ronde, waarin zij door Sheila Arm strong (G.-B.) en Margaret Hellyer (Austr.) werden verslagen. Deze neder laag dankten de Nederlandse dames zowel aan eigen fouten als aan het sterkere aanvalsspel van de jongere tegenstandsters. Met groot machtsver toon heeft de blonde Darlene Hard onze landgenote mevr. Thung in de derde ronde van het dames-enkelspel een ne derlaag toegebracht (6-1 6-1). Hiervoor heeft de Amerikaanse, die als nummer vijf geplaatst is, slechts 35 minuten no dig gehad. In alle onderdelen van het spel was Darlene Hard haar tegen standster de baas en met keiharde dri ves drong zij mevr. Thung naar de baseline. De Nederlandse was niet in staat het juiste antwoord hierop te ge- De uitslagen De belangrijkste Uitslagen van Wim bledon zijn; Dames enkelspel; mevr. Knight (G.-B.) versl. mej. K. Newcombe (Austr.) 9-7, 4-6, 6-2; Althéa Gibson (V.S.) versl. mej. Hellyer (Austr.) 6-4, 6-2; Shirley Bloo mer (G.-B.) versl. Jill Rook (G.-B.) 6-1, 6-2; Maria Reyes (Mex.) versl. mej. M. Arnold (V.S) 6-3, 6-3; Darlene Hard (V.S.) versl. mevr. B. Thung (Ned.) 6-1, 6-1; mej. K. Fageros (V.S.) versl. Angela Mortimer (G.-B) 6-3, 4-6, 6-3; mej. E. Buding (Did.) versl. AnnHaydon (G.-B.) 3-6, 6-4, 6-3; mej. N. Armstrong (G.-B.) versl. Vera Puzejova (Tsjech.) 6-4. 1-6, 6-1; Louise Brough (V.S.) versl. mej. F. de la Courtie (Fr.) 6-2, 6-0; mevr. E. Pratt (V.S.) versl. mevr. T. T. Fancutt (Zuid-Afr.) 6-4, 6-3; mevr. D. Knode (V.S.) versl. mevr. P. Chartrier (Fr.) 6-0 6-2. Herenenkelspel: Green (V.S.) versl. Stewart (V.S.) 6-4, 1-0, Stewart gaf de strijd op; Knight (G.-B.) versl. Oakley (G.-B.) 10-8, 3-6, 9-7, 6-1; Cooper (Austr.) versl. Haillet (Fr.) 6-0, 6-2, 6-4; Patty (V.S.) versl. Franks (V.S.) 6-4, 6-3, 6-4; Wilson (G.-B.) versl. Mulloy (V.S.) 4-6, 6-3, 6-3, 7-5; Schmidt (Zw.) versl. Remy (Fr.) 6-4, 6-1, 1-6, 1-6, 6-4; Flam (V.S.) versl. Brichant (Belg.) 1-6, 6-2, 6-1, 6-4; Seixas (V.S.) versl. Kamo (Japan) 6-2, 6-2, 5-7, 6-3; Rose (Austr. versl. Froesch (Zwits.) 6-2, 6-4, 6-2; Davidson (Zw.) versl. Schwartz (V.S.) 6-1, 6-4, 7-5; Hoad (Austr.) versl. Lesch (V.S.) 6-3, 9-7, 6-4; Emerson (Austr. versl. Sirola (It.) 6-3, 2-6, 6-1, 6-4; Candy (Austr.) versl Mills G.-B.) 2-6, 6-3, 6-2,6-4; Anderson (Austr.) versl. Nielsen Den.) 7-9, 6-2, 6-0, 6-4. Hierendubbelspel: Pietrangeli en Sirola (It.) versl. Flam (V.S.) en Segal (Z.-Afr.) 6-3, 4-6, 1-6, 6-4, 6-4; Richardson en Seixas (V.S.) versl. Hughes en Oakley (G.-B.) 3-6, 4-6, 6-1, 6-3, 6-4; Brichant en Washer (Belg.) versl. Molinari en Remy (Fr.) 6-3, 6-2, 6-4; Fraser en Hoad (Austr.) versl. Huber en Saiko (Oost.) 6-0, 6-1, 7-5; Candy en Rose (Austr) versl. Barrett en Paish (G.-B.) 7-5 6-3, 6-4; Frank en Green (V.S.) versl. Khrishnan en Kumar (Indië) 4-6 7-5 6-3, 6-4. Damesdubbelspel: Ann Shilcock en Pat Ward (G.-B.) versl. mej. G. Evans en mej. J. Rook (G.-B) 6-3, 6-0; mej. P. Hird en Angela Mortimer (G.-B.) versl. mevr. G. Marshall (Kenia) en mevr. W. Michell (G.-B.) 6-2, 6-3; mej. S. Bloomer (G.-B.) en mevr. E. Pratt (V.S.) versl. niej. M. Carig-Smith en mej. B. Knapp (G.-B.) 6-1, 6-3; mej. M. Arnold en mej. K. Fageros (V.S.) versl. mevr. A. Bem- heim (Belg.) en mej. de Amorim (Braz.) 6-2, 6-0; mej. A. Gibson en Darlene Hard (V.S.) versl. mevr. J. Cawthom en mej. C. Hoahing (G.-B.) 6-2, 6-2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7