VREEMDELINGEN IN HET ZOMERSE HAARLEM HEBBEN HUN EIGEN ERVARINGEN Een oude liefde voor De Hout, bewondering voor de mooiste meisjes en tevredenheid in Hollands Bloemenstad In Zandvoort is men over het voorseizoen best tevreden DOORSNEDE VAN BEZIELD DORP Bergense School tentoongesteld in Huis van Looy te Haarlem Voorlopers van de nieuwe tijd B DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL i NAAIMACHINES PERZISCHE TAP'JTEH Al voor de oorlog was de badplaats bij de Duitsers zeer geliefd Expositie studieresultaten van hand werken en tekenen in de H.B.Svoor meisjes ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA 3 Mooiste meisjes Geliefd vakantie-oord Wielernieuwtjes Steenvoorden en Van Weeren naar Engeland Bezetting hotels Muziek en feest Charmante ontmoeting Kindercircus „Wigwam" ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 IIAII1 O MOORS Verkopingen VOLLEYBAL. TOERNOOI Ambtenarengerecht te Haarlem Koor Katholiek Haarlem H.H. MISSEN OP ZON DAG FUUTLAAN 18 OEN HAAS Mèt de zomer, zyn ook de vreemdelingen weer in Haarlem gekomen. Zoals men aan de komst van de zwaluwen de lente herkent, zo ziet men aan de veel kleurige overhemden, de linnen petten en de camera's, dat het zomer is in het land. De toeristische industrie begint weer op volle toeren te draaien. Ruim een half jaar lang hebben talloze nijvere vingers honderden lijs ten en formulieren ingevuld en geparafeerd om dit be gin mogelijk te maken. Haarlem blijft daarbij niet ach ter. Natuurlijk niet. De stad heeft zoveel aantrekkelijk heden, die de vreemdeling wel moeten boeien, dat de oude stad aan het Spaarne niet achter kin blijven. Men schikt haar op, men tooit haar met wat verwacht wordt oog en oor te strelen. En men wacht af. Dat wachten duurt echter niet lang. Het werk is niet vergeefs ge weest, want nu reeds wandelen tientallen vreemdelin gen door de binnenstad. Mensen, die deze maanden voor kortere of langere tijd stadgenoten zijn. We zijn er eens op uitgetrokken om met enkelen hunner te spreken en te vernemen wat hen hier boeit. In de Hout troffen wij madame Thérèse Perquier uit Avignon. Madame Perquier is een schat van een dame tje, dat zonder meer weggelopen zou kunnen zijn uit een blijspel uit het Fin de Siècle. Natuurlijk hanteert zij met sierlijkheid een lorgnette en wordt zij op haar schreden gevolgd door een laaghangend takshondje. Het leek, alsof zij er prijs op stelde in alles haar type trouw te blijven. Met precieze gebaren streelt zij nu en dan heur grijze haar, om een ogenblik later met een zekere felheid-een sigaret uit haar tasje te rukken en deze met een duur-besteende aansteker te ontvlammen. Madame Perquier was slecht» voor een dagje in Haarlem. Haar zoon, die een fikse boterham schijnt te verdie nen in de olie, was zo vriendelijk ge weest haar met zijn auto mee te ne men naar Holland. Zij hadden kamers genomen in het Victoria Hotel in Am sterdam en overdag, wanneer mijnheer Perquier zakelijke besprekingen voerde trok madame er tussen uit met een huurauto. En natuurlijk had ze de ge legenheid niet verzuimd om Haarlem te bezoeken, want Haarlem betekende voor haar een herinnering, een mooie herinnering. Meer dan veertig jaar ge leden, nog vóór de eerste wereldoor log, had zij met haar ouders een be zoek gebracht aan deze contreien en het was haar aan te zien, dat zij in De Hout, die stil en ritselend om haar heen stond, iets terug gevonden had van wat zij misschien al zoveel jaren had gezocht. De taks liet het zich allemaal wel gevallen. Hij sleepte zich achter zijn meesteres aan, als een aftandse be diende. Hi) at de koekjes, die zijn meesteres in een grote zak met zich mee droeg. Hij dronk zelfs zwarte koffie van een schoteltje en verslikte zich deerlijk. Madame Perquier was als een kind zo opgetogen, toen zij langs de hertenkamp liep. Zij streelde de dieren over het hoofd en fluisterde lieve woordjes. Van Haarlem had zij niet meer gezien dan De Hout en ze zou er ook niet meer van zien, want op de parkeerplaats van restau rant Dreefzicht wachtte de chauffeur in een hoge, zwarte wagen. ,,Men mag die man toch geen uren in een auto laten zitten", glimlachte zij en beloofde bij het afscheid nemen opti mistisch dat zij nog eens terug zou komen om het Frans Halsmuseum te bezichtigen. „Men zegt, dat daar zulke prachtige regentenstukken han gen" verklaarde zij met de hand op de Guide Bleu. Richard Laurens is een heel andere tourist. Hij is speciaal naar Europa ge komen om ,,the things over here" eens te bekijken. Richard (Dick) Laurens is free lance-journalist. Hij schrijft te hooi en te gras in allerlei tijdschriften en kranten. Hij is stof komen opdoen voor nieuwe verhalen. Vandaar, dat hij de tijd heeft genomen om alle indrukken rustig op zich te laten inwerken. Van daar ook, dat hij na zijn aankomst in Rotterdam een fiets heeft gekocht, waarmee hij van plan is een ronde van Europa te rijden. „Wie zegt, dat die Hollandse meis je» zo dik zijn", vraagt hij verwo-ylerd. Een paar dagen geleden heeft iemand hem dat in Amsterdam op de mouw gespeld. Met alle gratie van een Ame rikaanse reehttoe-reehtaan-jongen be weert hij, dat in Haarlem de mooiste meisje» wonen, die hij ooit in Europa heeft gezien. „Maar ik ben natuurlijk pa» drie dagen, in Europa", voegde hij er grinnikend aan toe. 1 Wij stonden met de mond vol tanden, toen Dick Laurens ons vroeg waarom je. Dit proces is nog steeds aan de gang, vandaar dat het aantal bezoekers op „top dagen" telkens groter wordt, Een belangrijke factor is ook de ver betering van de wegverbetering met Duitsland. In enkele uren kan men per auto van West-Duitsland naar Zand voort komen en dat verklaart ook de groei van het week-end- en dagbezoek vanuit Duitsland. De intensieve propa ganda die ,,Touring-Zandvoort"de laat ste jaren in Duitsland heeft gevoerd werpt dan ook goede vruchten af. kingen maakten het de Duitsers prak- geliefd vakantie-oord Wy spraken enkele oude Zandvoor- ter» over het bezoek van de Duitsers aan de badplaats. Zy vertelden ons dat in het begin van deze eeuw Zandvoort ook ai een geliefd vakantie-oord voor de Duitsers was. Een groep Duiste financiers heelt toen in het noorden van Zandvoort een gebouwen-complex ge sticht met een casino, een winkelgale rij en een spoorwegstation. De naam van de heer Elsbacher wordt nu nog genoemd als een der pioniers die Zand voort zijn internationale vermaardheid als badplaats hebben gegeven. In de dertiger jaren kwam het natio- naal"s°cialisrne in Duitsland aan de macht en de rigoureuse deviezen-beper- kingen maakten het de Duitsers prak tisch onmogelijk naar het buitenland te 8aai!',Voor.. Zandvoort brak toen een moeilqke tijd aan en menig bedrijf moest zijn deuren sluiten. De Zandvoor- ters zien in de nieuwe stroom van Duit- ?e 'JfySasten een voortzetting van de traditie, die in de dertiger jaren werd onderbroken. De moderne verkeersmid delen hebben het bezoek uit Duitsland r j rnat* gestimuleerd. Uit ver schillende gesprekken is ons gebleken, dat het yru grote contingent Duitse bad- f'*kh d'" voort seen enkele moei- Aan de voor-avond van het hoog-gei- zoen maakt Zandvoort e en balans op van hetgeen het voorseizoen de bad plaat» heeft opgeleverd. Juli en augus tus zijn de maanden met een constant druk vreemdelingenverkeer maar het voorseizoen wint steeds meer in be tekenis. Een In het bedrijf vergrysd strandexploitant verzekerde ons, dat men op het strand best tevreden is over de inset van het zomerseizoen 1957. Pa sen en Pinksteren brachten grote be- dryvlgheid en bovendien kon men ree dryvigheid en bovendien kon men reeds enkele „gewone" zondagen met een massaal bezoek registreren. Het voor seizoen Is vooral na de bevryding een grotere rol gaan spelen. In vroeger ja ren begon de drukte pas in juli en was het dag-bezoek aan Zandvoort in mei en juni van weinig betekenis. De mees te strandexploitantei» openden hun be- drqf dan ook pas omstreeks Hemel vaartsdag. Hoe grondig de situatie sindsdien gewijzigd is, biykt wel uit het feit, dat de strandbedryven nu al in maart werden opgesteld. De heer J. B. Th. Hugenhaltz, direc teur van „Touring Zandvoort" ver klaarde dit verschijnsel door te wijzen op de enorme groei van het aantal mo- torvoertuigtn. Bij gunstig weer kan de stedeling gemakkeiyk met zijn wagen er even uit wippen en Zandvoort is dan een aantrekkelijk doel van zo'n uitstap- De nationale wegkampioen Piet Steenvoorden uit Heemstede en de Haarlemmer Henk van Weeren zullen op zaterdag 6 juli „De Kampioen" ver tegenwoordigen in een internationale wegwedstrijd op het circuit van Chob- ham in Engeland. Behalve de twee „Kampioenen" wordt aan deze 113 mijlsrace (181 km) ook deelgenomen door de Belgen Jos Vloebergs en Gilbert Maes, de Fransen René Pavard (wegkampioen 1956) en Guy Cloud, de Zuid-Afrikaan Malcolm Commons en 36 Engelsen, o.w. Alan Jackson (wegkampioen 1956), Mike Gambrlll (nat. achtervolgingskampioen) Johny Rea, Billy Holmes en anderen. Steenvoorden en Van Weeren worden op hun reis vergezeld door de heer J. Engel en zijn in Engeland de gasten .van de Twickenham Cycling Club. De Haarlemse professional Adri Voorting, die zijn geluk achter de grote motoren gaat beproeven, behoort zon dag tot de deelnemers van een Stay- erswedstryd die in het programma van de Olympische dag wordt verreden. Cor Bijster rjjdt zaterdagavond een omnium op de wielerbaan in Wagenin- gen, Voor het overige is er voor de Haarlemse baanrenners weinig werk aan de winkel. Beter is het gesteld met de amateur-wegrenners, die in het ko mende weekeinde deelnemen aan de Ronden van Dtnteloord en Midden-Ne derland (Steenvoorden), Oud Beyerland (Van Weeren) en 't Veld (Buis, Vaars en Van Weeren). Tot de favorieten voor het militaire wielerkampioenschap op de weg, dat zaterdag 13 juli in de omgeving van Woerden wordt gehouden, behoort de in Haarlem gelegerde militair Jo de Haan. Deze uit Klaaswaal afkomstige amateur bewees in de Ronde van Nieuw Vennep dat hij zijn topvorm van vorige jaren weer heel dicht Is be naderd. Wat de bezetting van de hotels en pensions betreft, het voorseizoen heeft niet ten volle aan de gekoes terde verwachtingen beantwoord. Hoewel men meer overnachtingen kon boeken dan verleden jaar, had men gezien het groter aantal aan vragen op een drukker bezoek gerekend, v ooral de maand juni is tegengevallen. Voor juli en augustus is een groot deel der bedden-capaciteit van Zand voort reeds gereserveerd. De heer Hugenholtz kwam dezer dagen ter ore dat ®en buitenlands reisbureau geen boekingen voor Zandvoort meer aan neemt omdat men meent dat de bad plaats al „vol zou zijn. De heer Hu genholtz heeft dit bericht onmiddellijk tegengesproken. Er is nog zeker voldoende ruimte in Zandvoort beschikbaar al zal men niet in alle gevallen aan de verlangens der gasten ten volle kunnen voldoen; men had dan ook maar tydig moeten reserveren. Zandvoort ziet het zomerseizoen met optimisme tegemoet. „Touring Zand voort" doet weer haar best om het de gasten en de bezoekers in de badplaats zo aangenaam mogelijk te maken. In de muziektent op het Raadhuisplein zullen veertien zomer-avond concerten worden gegeven. Op 10 augustus vindt een zwemwedstrijd voor badgasten plaats in „Bad Rish" en 's avonds zal op het strand een groot vuurwerk worden afgestoken. Voor de kinderen zal een ballonwedstrtjd worden gehou den op 3 augustus en zandbouw-wed- strijden op 24 juli en 14 augustus. Be halve het strand, de zee en de duinen zal er dus in het dorp het nodige ver tier worden geboden. Haarlem hier geschreven wordt met twee ,,A"'s. Veel had hij niet op met de Europese conventies, maar hij was enthousiast over het grote aantal fiet sen en bromfietsen. „Het is een veel persoonlijker manier van zich voort bewegen dan met de auto", meent hij. Laurens heeft er plezier in zijn mede mensen een beetje te prikkelen. Niet teveel natuurlijk, want daarvoor is hij te gemoedelijk. Maar hij houdt ervan om bijvoorbeeld ongegeneerd over zijn borstelige hoofd te krabbelen als hij naast een heer in chic Oxford-costuum zit. Wanneer deze hem dan beledigd aankijkt, glimlacht ht) breed en ver legt zijn operatieterrein van zijn hoofd naar zijn borst. Onze charmantste ontmoeting was wel die met de 22-jarige Pat Dujit uit Toronto in Canada. Pat heeft haar economische studies achter de rug en is toen voor een jaartje naar Enge- Pat Dujit uit Toronto verzamelt jeiten. In haar geheugen en op de gevoelige plaat. land gegaan om daar op een kantoor te werken. Samen met een tweetal vriendinnen heeft zij half mei de boot genomen en is zij naar Nederland af gezakt, naar Rotterdam. Nu zwerft ze van jeugdherberg naar jeugdherberg en bezoekt zij alle adressen, die Neder landers in Toronto haar hebben mee- fegeven. Daarna gaat ze door naar 'arijs, naar Zuid-Frankrijk, naar Ita lië, Zwitserland en hopelijk ook nog naar Wenen. Om dit najaar in Toronto accountancy te gaan studeren. Eigen lijk is ze het type om iets veel roman tischer te doen, maar haar vader is nu eenmaal accountant, en och straks gaat ze toch trouwen. Haarlem stond aanvankelijk niet op haar reisprogramma, maar toen ::e door Lisse en Hillegom kwam om dat een gids haar verteld had, dat daar de tulpenvelden lagen ver nam ze, dat Haarlem de „bloemenstad' genoemd werd en dat het het centrum van de Nederlandse bloemencultuur is. Dies huurde ook zij een fiets en reed zy naar Haarlem. Nu ze hier een paar dagen is, vraagt ze zich af waarom nu juist Haarlem „bloemenstad" heet, maar ze is toch wel tevreden hier, want er is zoveel moois te zien en er wonen hier zulke aardige mensen. Ze heeft zich door Haarlem laten rond leiden en weet meer van de Sint Baal', van het Frans Halsmuseum, van het Stadhuis en van de Vleeshal dan de gemiddelde Haarlemmer. Het is de eerste keer dat ze in Europa en in Nederland komt. „Komen hier Mis Dujit, engelssprekend, maar van merken op, dat volgens recente gege vens het aantal buitenlandse bezoekers dit jaar minder is. Ze denkt een ogen blik na en merkt dan op, dat zij wel meent te weten waarom de Engelsen en Amerikanen langzamerhand minder op Holland gesteld zijn. „Wij zijn echt niet zo erg op de Duitsers gebrand", zegt ze. „En om dat je hier zo ontzettend veel Duitsers tegenkomt, lijkt het hier wel een twee de Duitsland. Vergeet niet, dat veel Engelsen en Amerikanen hierheen ko men uit Duitsland, waar ze gelegerd zijn. Die willen ook wel eens Iets anders". We moeten eerlijk bekennen het toeristisch vraagstuk van die kant nog nooit bekeken te hebben. Miss Dufit, engelssprekend, maar van Frans-Canadese afkomst, wil leren. Zij houdt ervan feiten te verzamelen. Daar- pm is zij niet tevreden met haar graad in de economie. Daarom ook heeft ze haar reis door Europa ondernomen. Om iets te weten te komen, feiten te leren kennen en op grond daarvan haar conclusies te trekken, zo jong als ze is. „Jullie Europese eenwording ver loopt zo traag, omdat ieder land een veel te waardevolle, eigen culturele tra ditie heeft," meent zij en wij kunnen haar niet tegenspreken. „De taal zal wel een grote hindernis zijn op de weg naar de Europese eenheid, misschien wel de grootste". Maar zij stelt niet voor om in alle Europese landen nu maar Engels in te voeren als voertaal. Zij is dan ook geen Engelse, maar Canadese. Holland trok haar bijzonder, om dat de Hollanders die ze in Toronto had leren kennen, haar bijzonder trok ken. „Zij hebben zich van alle immi granten het best aangepast. Zij vor men een deel van het Canadese volk en daarom kunnen we met ze praten, zonder dat ze blijk geven van een min derwaardigheidscomplex" oordeelt miss Dujit en diep in ons hart zijn we toch wel een beetje trots. Wij mogen dan graag kankeren en rodde len; we mogen dan graag vergade ren en dik doen; als het erop aan komt, weten we hoe we handelen moe- en dat is een belangrijk ding. Maar dat miss Dujit ons dat nou moest komen vertellen Het kindercircus „De Wigwam", van de Haarlemse katholieke sociale jeugd zorg, geeft zondagmiddag een bijzonde re voorstelling op het schoolplein in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus in Oud-Schoten. In het oude programma zyn enkele nieuwe aardige nummers gevoegd. De organisatoren rekenen op een zeer grote opkomst van de parochianen, voóral omdat de baten bestemd worden ten behoeve van de nieuwe kerk in Oud-Schoten. Portret van de dichter A. Roland Holst door Matthieu Wiegman (bezit Stedelijk Museum, Amsterdam) Het dorp Bergen, tussen Alkmaar en de zee is een bijzonder dorp. Dat weten de stadse vreemdelingen en zij slijten er hun zomer, maar voordien wisten dat de kunstenaars die zich er als in een zwerm vestig den. En ook Bergen als leefgemeen schap is zich zijn bijzonderheid be wust: men exploiteert het maar tracht tegelijkertijd angstvallig om het fris, onbedorven en levend te houden. De dichter A. Roland Holst, die er over enige jaren zijn gouden jubi leum als inwoner kan vieren, schreef in zijn hommage „Bezielde dorpen", dat „de kunstenaars die verlossing zoeken uit de tijd in de ruimte" in het begin van de eeuw „schuil zochten tegen het opkomend noodweer" in dorpen „waar het leven het wint van de wereld". „Zij distancieerden zich van de actualiteit om zich den wer- kelijken achtergrond bewust te blij ven". Daarom is Bergen gelijk aan Barbizon, Ascona, Laethem, Veere en Laren. Maar meer dan deze kun stenaarsdorpen heeft Bergen zich tot vandaag toe gehandhaafd als een le vend centrum van actuele kunstbe oefening. In de tentoonstelling van Bergense kunst, oude en nieuwe, die in het Van Looy museum te Haarlem wordt gehouden, voelt men in de werken der eerste Bergense schilders de nieuwe tijd geboren worden. Met in hun hart de beraamde breuk met de in Laren residerende, 19e eeuwse Haagse school zochten in 1910 Leo Gestel, Colnot en Matthieu Wieg man afzondering in het Noordhollandse dorp Bergen waar zij, geraakt door Van Gogh, door Céranne en j^e Fauconnier, kubisme en expressionisme, de litterai re Tachtigers en het socialisme hun houding tegenover al dit nieuwe be paalden en deze picturaal gestalte gaven. Het contact met Amsterdam als eind punt van de internationale relaties ver braken zU daarbij niet, de kunstbroe ders uit de stad woonden kortere of langere tijd bij hen en men redetwist te in „De Rustende Jager". Bezinningscentrum Zo kan men wel degelijk spreken van een Bergense school, zijnde een bezinningscentrum waar onderlinge verwantschap is gegroeid en gezamen lijke. picturale, gematigde, menselijke uitdrukkingsvorm" is gevonden op de problemen van bet tijdperk. Het isolement is er trouwens nooit volkomen geweest, want ook de jonge ren, wier voornaam meestal Jaap luidt, hebben de weg naar Amsterdam dik wijls vice versa gedaan. Maar nog steeds is Bergen een begrip in 4e Ne derlandse kunstwereld dat een eigen beeld oproept: een vormingscentrum waar de ouderen van voor de eerste, en de jongeren van na de tweede we reldoorlog in gematigd eensgezinde sa menspraak zijn gebleven over het achterland. Het „Kunstenaarscentrum Bergen" dat aan de tentoonstelling in het Van Looy-museum zyn medewerking heeft verleend, en de heren Baard en Vos kuil die de vindplaatsen der Bergen se schilderijen in den lande hebben afgezocht hebben een duidelijke doorsnede gegeven van de betekenis van Bergen in de nieuwere Neder landse kunst, waarbü werken van Gestel, Colnot, Filarsky, Weyand en de beide Wiegmannen, over Kuyten, Elsa Berg, Van Herwynen en Char ley Toorop tot Anna van Loo, Jaap de Carpentier, Berkhout en Selhorst te zien zijn, geaccidenteerd met plas tieken van John en J. W. Radecker en Tjipke Visser en edelsmeedwerken van diens dochter Marycke. De tentoonstelling duurt tot 22 juli. L. T. Advertentie Alle merken dus ruime seuze Waarom schrijf je nooit eens over de kinderen van Haar lem? Een goede relatie, die ter meerdere glorie en bloei van Haarlem financiële en andere boe ken houdt, stelde die vraag zo on bevangen, dat ik er ernstig over na gedacht heb, waarom het kind zo veel minder aandacht krijgt dan ai die volwassenen, belangrijke en minder belangrijke mensen, doch zelden interessant. Ik geloof, dat die mindere atten tie voortvloeit uit een soort wee moed om een verleden, dat nooit terugkeert. Onlangs nog liet een meisje zich de woorden ontglippen, toen er over tien jaar geleden ge sproken werd: „Dat was nog in mijn gouden tijd." Het klonk wat droefgeestig, in de toon der Da- miaatjes op een romantische zo meravond. Maar in wezen dragen wij allen het heimwee mee naar een tijd, die wij ons nu zorgeloos voorstellen. Natuurlijk is dat maar een idee. De angst om te laat op school te komen, de weerzin om boodschap pen te doen en iedere avond op nieuw de veters van je schoenen los te maken: het waren evenzove- le zorgen in dat kleine leven. De tijd van spelen is voor ons voorbij. Steeds weer nieuwe genera, ties kinderen hebben die taak van spelen overgenomen, met een vuur, dat gelukkig onuitblusbaar is. En ook: met wat een verschil. Vroeger was de straat nog ons domein, een prachtig speelveld, waar zo niet de rust, dan toch de veiligheid groot genoeg was om on gestoord te kunnen spelen. Dat is nu allemaal anders. De sfeer van het spel is vaak ook veranderd. Het is heel normaal, dat ik, wandelend door de Lepelstraat naar de Oude Groenmarkt, op de hoek een jeug dige cowboy ontmoet, tot de tan. den gewapend, die me met zijn be schilderd gezicht zo vol ontzetting en strijdlust aankijkt, dat het bijna beter zou zijn een straatje om te lopen. Politiemensen en jeugdpsycholo- gen hebben Interessante statistieken opgesteld, waaruit moet blijken, hoe erg het soms is gesteld met onze jeugd. Uit de rapporten over de jeugdbaldadigheid zou moeten blijken, hoe ook onze Haarlemse kinderen te keer kunnen gaan. Nu kan ik me moeilijk indenken, dat onze kinderen allemaal zoveel „slechter" zijn dan wij vroeger. Wij verkeren in de gunstige om standigheid, dat er over ons geen statistieken werden aangelegd, zo dat ieder vergelijkingsmateriaal ont breekt. Wij ondervinden allen wel eens overlast, maar Ik troost me dan met de gedachte, dat ik wel meer het kind van de rekening ben. Het vakantie-seizoen breekt bin nen enkele weken voor onze Haarlemse kinderen aan. En nu al hoor ik de klacht van vele moeders: wat moet Ik er mee be ginnen? Voor vele huisvrouwen heet de kindervakantie een ramp te zijn, en zij vragen zich af, of de scholen niets anders weten. Van buiten het gezin wordt er ook in onze stad veel georganiseerd om de kinderen tijdens de vakantie be zig te houden, verdienstelijke ver enigingen, die nooit genoeg steun kunnen krijgen. Ik ben echter bang, dat in vele gezinnen daardoor het eigen initiatief verloren dreigt te gaan; dat men er bijna niet meer aan denkt om ook zelf iets te onder nemen, waaraan de kinderen ple zier kunnen beleven. Zoals de betrokken verenigingen reeds lang tevoren haar program ma opmaken, zo zouden ook in de gezinnen, waar het mogelijk is, be- sprekingen gevoerd moeten worden om te zien, wat er op de „vrije" vakantiedagen gedaan kan worden. Er zijn er, die zeggen: „Alles *DCFNóDl_ goed en wel, maar het huishouden gaat door. De kamers moeten een beurt hebben, en het geld groeit ons niet op de rug." Och, is het werke lijk zo erg om de boel een keer de boel te laten, en er gewoon op uit te trekken, zonder dat er al te diep in de beurs getast hoeft te worden? Het is opvallend, hoe de een met veel improvisatie een hele dag voor de kinderen weet te vullen, en een ander na een half uur al geen raad meer weet. Gelukkig dus, dat nog vele kin deren zich zelf kunnen vermaken. Op een gezonde en prettige manier. De zwartkijkers ten spijt heb ik in verschillende straatjes van de bin nenstad en in de grotere buurtstra ten kunnen zien, hoe de lieve jeugd nog niet helemaal veranderd is, en met weinig middelen (en een grote dosis prachtige fantasie) op straat een eigen wereldje weet op te bou wen, een imitatie van het grote le ven, dat in het klein echter oprech ter geleefd wordt. Misschien zouden fietsers, brom mers en autobestuurders daar reke ning mee kunnen houden: met die spelende kinderen op straat tijdens de vakantie. Misschien kunnen zij voor een paar weken extra voorzich tig zijn in de anders zo stille stra- ten, die nu bevolkt worden door jonge mensen. De straat is ook van hun. gelegenheid van het eindexamen aan de gemeentelijke H.B.S. voor meisjes zijn ten gerieve van" de gecommitteerden de prestaties van de kandidaten in vakken Tekenen en Hand werken door de respectievelijke docen ten, Emond de Kat en mevr. Van Hezel uitgestald in de aula. Ouders en geïnteresseerden werden tevens uitge nodigd: de tekeningen zijn daartoe uit gebreid tot en overzicht van de leer stof vanaf de eerste klasse. Deze beide ,voor openbaarmaking ge- eigende vakken tonen aan hoe de mid delbare meisjesschool specifiek gericht kan zijn op de vorming van de leer lingen in vrouwelijke zin. Bij de tekeningen, in vele materialen uitgevoerd, worden latent aanwezig talent en gevoeligheid ontwikkeld en verfijnd. Voor een re-creatievak in de strikte zin zijn de resultaten, in ver gelijking met de gemiddelde beeld vaardigheid van middelbare scholie ren, zeer ver-gaand. Een opmerkelijk groot aantal voorbeelden getuigt van persoonlijke interesse, aandacht, obser vatie-zin en liefdevolle verwerking van de opgegeven motieven, waarbij het materiaal veelal op zeer beheerste wij ze is behandeld. Een schakel met het vak Handwer ken vormen de stofontwerpen, die op het blad uitgewerkt zijn in jurkjes, rok ken en bloezen. Deze artikelen in na- Aavertentle Van ouds bekend. Tel. 14809 Officieel Phflips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Brouwersstraat 10 zw/rd, Haarlem, opbod f 9000.afslag f 150.totaal f 9150.koper J. G. Boeree qq. No- belstraat 10, Haarlem, opbod 2300. afslag f 900.totaal f 3200.koper J. G. Boeree qq. Maerten van Heems- kerkstr. 11 zw/rd., Haarlem, f 12.700. koper D. de Vries qq. Bosch en Vaart straat 30-32, Haarlem, f 18.800.koper G. A. Hoogendijk; Rijksstraatweg 198, Haarlem, opbod f 20.000.afslag f 400.totaal f 20.400.koper J. W. Th. Fibbe qq. Coornherstraat 10, Haar lem, opbod f 17.000.afslag f 5.to taal f 17.005.koper D. J. M. Kerk hof! Van der Meerstraat 35, Haarlem, uit de hand verkocht. Herenweg 174, Heemstede, opbod f 9400.afslag f 1100.—, totaal f 10.500.koper J. C. Th. Smit qq. Stationsplein 2. Haarlem, opbod f 160.000.—, afslag f 200.—, totaal f 160.200.koper J. M. Strjjbis qq. Op de velden van het gemeentelijk sportpark te Heemstede organiseert de volleybalafdeling van de Heem- steedse katholieke sportvereniging P' zondag 30 juni een groot volleybaltoernooi, waaraan door niet minder dan vijftig dames- en heren teams zal worden deelgenomen, onder gebracht in tien poules. Het is bijzonder verheugend dat niet alleen de sterkste verenigingen uit Haarlem en naaste omgeving een team hebben afgevaardigd, doch dat vele sterke teams uit Nederland aan dit zo langzaam aan traditionele jaarlijkse H.B.C. volleybaltoernooi zullen deel nemen. De wedstrijden beginnen reeds des morgens om twaalf uur terwijl de prijs uitreiking direct na afloop der wed strijden, vermoedeiyk ongeveer halt ze ven'des avonds, zal plaatsvinden. tura en voor de eigen garderobe, maar ook kinderkleding, in de handwerkles vervaardigd, worden tentoongesteld. De harmonie van stof en model is voortref felijk. Stofversiering wordt beoefend zowel op kleding als op kleden en kussens. De goede smaak met betrekking tot de eigen persooniykheid en de fantasie worden hier kennelijk gevormd. Op maandag en dinsdag aanstaande 's avonds van half 8 tot 9 en maandag middag bovendien van 2 tot 4 uur is de hier besproken tentoonstelling vrye- Hjk te bezichtigen. L. T. Bij besluit van de Minister van Ju stitie zijn benoemd voor de tijd van zes jaren tot lid van het ambtenaren gerecht te Haarlem: mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, mr. J. F. Jansonius, oud-burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. W. Rut gers, advocaat en procureur te Haar lem, dr. D. van der Wel, administra teur ter provinciale griffie van Noord- Holland. De repetities van Koor Katholiek Haarlem beginnen 26 augustus om 8 uur in het gebouw Sint-Bavo Smede- straat. H. Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30, 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12.15 uur. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30, (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis), en 11 uur. H. Lidulna (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg); 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. 18 u. avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid Bloemendaal: 7.30, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over- veen): 7, 8, 9. (Hoogmis), 10.30 en 11 uur. H- Agatha (Zandvoort), 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.. H. Bavo (Heemstede) 6.30, 7.45, 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis) 10. 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. 4d»ertcn«e TEL K 1700—33892?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3