PRIVAT nieuwe leider na meedogenloze etappe Nederlanders en Belgen in de achterhoede De familie P.van Uzzel TOUR D Van Dam en Dame GAUL SNEUVELT IN ZONNEHITTE UITSLAGEN H Zweed SCHMIDT voor de tweede keer in kwartfinale Tour-telefonades stagneren het normale verkeer Yan Wetten bij de uitvallers Kruin hoort hij Elinkwijk e Kinderprijsvraag en ven ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA 4 Het Avontuur is een lijdensweg geworden. Onbarmhartig brandde de zon boven het Bretonse land. Geen wolkje vertoonde zich aan de hemel, ge tooid met het azuren kleed, dat men louter aan de Middellandse Zee meent te mogen verwachten. En rimpelloos strak lag daar, links van de met smel tend teer bedekte weg het blinkende water van Het Kanaal. Dat was het decor van de tweede dag, de dag waarop Charly Gaul, bevangen door de hitte, roemloos ten onder is gegaan en met hem nog tien onfortuinlijken. Maar, terwijl heel Luxemburg treurt over een zo wreed en zo spoedig ver stoorde illusie, juicht het Franse land. Want hoe genadeloos het gevecht tegen de natuur ook is geweest, hoe slopend de zonnekracht heeft gewerkt op het weerstandsvermogen van 's heren Goddets sterk geslonken wieier- karavaan, Frankrijks nationale ploeg is voor de tweede keer glorieus zege vierend uit de strijd gekomen. Darrigade mag dan de finish in Caen heb ben bereikt als een gebroken man, ontdaan van alle luister en verstóken van al het eerbetoon dat thans aan het „geel" wordt bewezen, Privat is de nieuwe, trotse leider. Na alle ontberingen van een ruim tweehonderd kilometer lange tocht manmoedig te hebben gedragen, heeft de kleine Fransman nog kans gezien een solovlucht uit te voeren, die hem "met drie minuten voorsprong in Caen bracht. En aangezien Frankrijks nationale formatie in de groep der naaste belagers ook al sterk vertegenwoordigd was, vierde de ploeg andermaal een dubbele triomf. In de rangschikking der teams staat zij voorlopig ongenaakbaar aan de spits. iSffi i tweede etappe 5eET-1 JUL 1-170 KM. 6eET-2JULI-2A8KM. 3eET-29JUNi- I3AKM 4eET-30JUNI-232KM ^Grammont77km. A, ^f^CHARLEROI UBAIX ROUBAIX De Tour en de radio Franse voetballer doodgeschoten RECHTER BESLIST INTERLAND-BEKER INGESTELD Sittardia plaatst alle spelers op transferlijst Oplossing 15 juni 1957 Verrassing op Wimbledon a b c d e f g Het partijspel Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag nen van de lie de France, die nu op de erepiaatse tronen of anderen, zo als de Belgen en tal van Nederlanders, die zich min of meer afzijdig hebben gehouden van het strijdgewoel en des wege met een hopeloos lijkende achter stand aan de derde etappe kunnen be ginnen? Groot is thans de voorsprong van Privat en zijn naaste volgers op voorbeeld Wagtmans, Wim van Est, Adriaenssens en De Bruyne, maar zal het verschil zo duidelijk blijven? Of, moeten we voorlopig vooral onze aan dacht richten op lieden als de Italiaan Astrua, de Spanjaard Bahamontes of de Franse nationaal Bauvin? Zy im mers zijn niet van het ene in het ande re uiterste vervallen, zorgden er wel voor niet te ver achterop te raken maar spraken hun krachten ook niet boven matig sterk aan en bezetten nu plaat sen die geschikt lijken voor de grote sprong op het geschikte moment. Ge ziet het, wat er ook gebeurd is, er blij ven voorlopig uitsluitend vraagtekens en het zal nog wel even duren eer de situatie kan worden overzien. Maar dat we een dolle Tour beleven, kunnen wij nu al wel vaststellen. Een eresaluut in eerste instantie voor Privat. Waar haalde hij de energie vandaan om, terwijl elders op de weg het ene drama na het andere zich af speelde, nog zoveel strijdlust op te brengen? Een eresaluut echter ook voor de honderdenvijf die de eindstreep in Caen hebben bereikt. Want er is moed, veel moed, en doorzettingsvermogen no dig geweest om de slopende rit tot een goed einde te kunnen brengen. Ziet im mers, wie er zoal tot de slachtoffers behoorden. Daar was natuurlijk aller eerst Charly Gaul die, doodziek van de hitte, als een ellendig hoopje mens in de brokkenwagen is gedragen. Zijn ploegmaats Ernzer, Kemp en Morn ver gezelden hem. Daar was voorts een Ne derlander, de debutant Van Wetten. En ook waren er verliezen voor de Belgen Close (zonnesteek) en Schoubben de Zwitsers (Vaueher) en de Franse regionalen (Meysenq, Elena en Devè- ze). Er gebeurde echter meer dan het vol proppen van de bezemwagen. Van de trotse karavaan die des morgens uit Granville was gestart is weinig meer overgebleven dan een verzameling ver uiteengevallen groepjes. Er zijn er die zich. zij het met inspanning van al hun krachten, per se in het voorste gelid hebben willen handhaven. Hun verlie zen op de winnaar van de dag bleven beperkt tot enkele minuten. Er zijn er ook, die de moed niet konden of wilden opbrengen om, met tweeëntwintig etap pes nog voor de boeg, reeds nu zo diep in het arsenaal van krachten te tasten. Wie zal daarom zeggen of de winnaars van deze dag niet de verliezers van morgen zullen worden en dan defini tief van het toneel verdwijnen? Wie heb ben er gelijk gehad: Privat, de Breton- nen, de Franse nationalen en de man- De uitslag van de tweede etappe, van Granville naar Caen, over 226 km luidt: 1. Privat (Fr.) 6.09.22 (met bonifi catie 6.08.22); 2. Thomin (West) 6.12.54 (met bonificatie 6.12.24); 3. Picot (West) 6.12.54; 4. Bauvin (Fr.) z.t;. 5. Bober (lie de France) z.t.; 6. Ferlenghi (It.) z.t.; 7. Barone (lie de France) z.t.; 3. Le Dissez (lie de France) z.t.; 9. Astrua (It.) z.t.; 10. Christian (Zwits.) z.t.; 11. Bahamontes (Sp.) z.t.; 12. Forestier (Fr.) z.t.; 13. Pipelin (West) z.t.; 14. Trochut (Zuid West) z.t.; 15. Dotto (Zuid Oost) z.t.; 16. Bouvet (Fr.) z.t.; 17. De Jongh 6.16.03; 18. Padovan (It.) z.t.; 19. Rohr- bach (NOC) z.t.; 20. Morvan (West) z.t.; 25. De Groot z.t.; 31 Wim van Est 6.17.34. 59. Piet van Est 6.30.56; 64. Voorting z.t.; 69. Stolker 6.36.44; 74. Kersten z.t.; 103. Van der Pluym z.t.; 105. Wagtmans z.t. De volgende renners: Close (Belg.), Schoubben (Belg.), Van Wetten, Ernzer (Lux.), Gaul (Lux.), Kemp (Lux.), Morn (Lux.); Meysenq (Zuid Oost). Devèze (NOC) en Elena (Zuid Oost) staakten de strijd. Vaueher (Zwits.) die na de tijds limiet van 8 pet. aan de finish kwam, werd geëlimineerd. Algemeen klassement PRIVAT boeg viel toen goeddeels de beslissing. De kopgroep, het groepje met Jean Bo- bet en de groep met De Jongh kwa men tezamen. Lang bleef de eenheid niet bestaan. Weer volgde een splitsing, waardoor zich een zestien man sterke kopgroep formeerde en daarachter kwa men de overigen met dus ook de twee Nederlanders, De Groot en De Jongh. Tenslotte zorgde Privat voor het laat ste vuurwerk. Hij ging alleen aan de haal en toen zorgden zijn ploegmaats Bauvin, Forestier en Bouvet er wel voor dat er geen reactie kwam. Kortrijk Wareqhem35km Wisselend aspect 1. Privat (Fr.) 11.04.48; 2. Thomin (West) 11.08.42; 3. ex aequo Forestier (Fr.) en Ferlenghi (It.) 11.09.20; 5. ex aequo Picot (West), Pipelin (West), Bober (lie de France), Bouvet (Fr.) 11.10.43; 9. ex aequo Bahamontes (Sp.), Astrua (I.), Christian (Zwits.), Dotto (Zuid Oost), Barone (lie de France) en Bauvin (Frankrijk) 11.10.50; 15. ex aequo De Groot, Pa dovan (It.), Stablinski (Fr.) 11.12.21 (op 7 min. 33 sec.); 18. Poblet (Sp.) 11.13.22; 19. ex aequo Schellemberg (Zw.), Wim van Est, Queheille (Zuid West) en Nencini (It.) 11.13.52 (op 9 min. 4 sec.); 23. ex. aequo met vijf andere renners De Jongh 11.13.59; 57. Voorting 11.28.52; 65. Wagtmans 11.34.40; 75. Piet van Est 11.36.58; 84. Van der Pluym 11.41.24; 87. Stolker 11.42.35.; 88. Kersten 11.42.56. Ploegenklassement 1. Frankrijk 33.22.12; 2. West 33.30.08; 3. Italië 33.30.53; 4. Ile de France 33.32.23; 5. Zwitserland 33.38.42; 6. Zuid West 33.40.05; 7. Nederland 33.40.12; 8. Zuid Oost 33.41.50; 9. Noord Oost Centraal 33.43.28; 10. Spanje 33.45.15; 11. België 33.46.30; 12. Luxemburg 34.22.11. Puntenklassement 1. Thomin 5 pnt.; 2. Privat 14 pnt.; 3. Ferlenghi 16 pnt.; 4. Picot 19. pnt.; 5. Bober 2 pnt.; 6. Forestier 24 pnt. 7. Padovan 25 pnt.; 8. Bauvin en Poblet ieder 31 pnt.; 10. Stablinski 32 pnt., 11. De Groot en Pipelin 33 pnt.; 13 Bouvet 35 pnt.; 14. Van Est en Schel lemberg ieder 36 pnt.; 16. De Jongh 38 pr* Ziet hier, hoe merkwaardig de gang van zaken deze keer is geweest; Nadat de eerste schermutselingen, o.a. met een uitlooppoging van Darri gade. de Engelsman Robinson, de Fran se regionaal Annaert en onze landge noot Stolker op niets was uitgelopen en nadat de Zwitser Graf driemaal achter een het slachtoffer was geweest van een kleine valpartij, nam Ruby van de Franse Noord Oost Centrale ploeg het initiatief tot een ontvluchting, die voor het verloop van deze gehele etappe van beslissende betekenis zou zjjn. Er wa ren 15 kilometers afgelegd toen voor Ruby een voorsprong van 40 seconden werd genoteerd. Twee kilometer ver der was deze tot 1 min. 15 seconden uit gegroeid. De dappere Ruby zette door, maar het peloton had op de eerste dag leergeld betaald. Het wenste kennelijk niet te berusten in een vroegtijdige vlucht. Met Kersten o.a. in de voorste gelederen begon de kop van de hoofd macht te jagen, maar voorlopig behield de vluchteling zijn ruime marge. Ruby was dus niet van plan zjjn dries te pogingen op te geven. Welaan, dan moesten andere tegenmaatregelen ge nomen worden. Onder aanvoering van Tourwinnaar 1956, Walkowiak, verliet een zevental renners het peloton. En terwijl de Franse regionaal door dit groepje werd opgeslokt, waren opnieuw enkele coureurs naar voren gekomen. Forestier en Bauvin van de Franse na tionale ploeg, Barone van de Ile de France, de Spanjaard Kuiz en De Groot slaagden erin zich na 58 kilome ter bii de kop te voegen, waarmee der tien man met een voorsprong van aan vankelijk één minuut voor het peloton uitsnelden. Tegenaanvallen Ruim vijf minuten werd de voor sprong van de kopgroep toen de eer ste reactie kwam. De hoofdmacht scheurde in tweeën en prompt meld den zich toen de eerse achtervolgers. Jean Bobet, Rolland, Morvan en Pri vat begonnen de jacht en zij hadden al gauw een minuut voorsprong op het peloton vergaard. En telkens wij zigde de situatie zich. Eerst maakte zich e'en groep van'ongeveer twintig man los. Men vond er ondermeer De Jongh in. Daarachter streden Morvan en Pipelin. Een derde groep werd ge vormd door mannen die in Wim van Est en Adriaenssens de voornaamste figuren telden en tenslotte was er een vierde groep, die behalve de overige Nederlanders ook de drager van de gele trui, Darrigade, bevatte. Met nog zestig kilometer voor de kElst i Lessines kSoigniesll5km. 'ibouvière .star?6eetappe 'Philippeville2lkm. FCouvin40km. BELGIË fiRocroi XChar!eville87km. èöanl09km. start 5eetappe I53km Mqntmédy Longuyon Landres Auboué nog tenjden Charleroi Rbubaix 6e etappe 5e etappe ^^^^'Grens Vlakke wegen Vliegende contole Heuvelachtig Ravitaillering Sedin nog tenjden Doullens Iters Abbeville95km Blangy7lkm Neufchatel42km KANAAL r - Elbeufillkm ontfort Pt.Audemer70km. t.Leveque42km. Dozulé CAEINsfarf3eetaPPe tijdritophetcircuit delaPrai £l55m Ftaubaix 4?eteppe 3eefappe Zondag is tussen half vyf en vijf uur de reportage van de finish van de vierde etappe van de Tour de France. (Hilversum II, AVRO.) Er is geen herhaling. Wel is om 22.20 uur de nabeschouwing. De reportage van de vijfde etappe is maandag voor Hilversum I (VARA) tussen ongeveer vier en vijf uur. Om 18.20 uur volgt de herhaling van deze uitzending. Tenslotte is om 21.25 uur de na beschouwing. De voetballer Labalette van Sochaux, een b-international, is donderdagavond door onbekenden doodgeschoten terwijl hij met vrienden op een caféterras in Montmartre te Parijs zat. Uit een pas serende auto werd met een stengun een salvo gelost in zijn richting. Een andere bezoeker van het café, de Corsikaan Chiappe, die herhaalde lijk ruzie had gehad met Noordafri- kaanse venters, werd zwaar gewond. De politie neemt aan dat de kogel, die een eind maakte aan het leven van Labalette, bestemd was voor Chiappe. Vrijdag heeft de Utrechtse recht bank uitspraak gedaan in de civiele procedure, welke de heer J. Karseboom uit Amsterdam aanhangig heeft ge maakt tegen de Surinamer Kruin, lid van de Utrechtse voetbalvereniging Elinkwijk. De heer Karseboom heeft destijds met Kruin een contract afge sloten, waarbij de Surinamer zich had verbonden om voor het Amsterdamse Blauw Wit uit te komen. De Utrechtse rechtbank, bij monde van de president mr. J. J. Plugge, wees de vorde ringen af, die de eiser had gesteld, zich daarbij in hoofdzaak baserende op het geringe verband, dat er tussen de heer Karseboom en Blauw Wit be staat. De heer Karseboom is geen lid van deze club, maar slechts donateur en de rechtbank was van oordeel dat dit hem niet het recht geeft om een contract met een speler af te sluiten. De rechtbank ontzegde de heer Kar seboom alle vorderingen en veroordeel- de hem bovendien tót betaling van de Schmeits, Schils, Te Huisman, Ehlen, kosten ad 419.20. Gardier, Gruisen en Driessen. Met 15 tegen 7 stemmen en 5 ont houdingen heeft het congres van de Europese Voetbal Unie het voorstel aangenomen tot instelling van een com petitie om een Europese beker voor landenteams. De volgende landen stemden voor: Frankrijk, Rusland, Roemenië, Grie kenland, Oost Duitsland, Denemarken, Luxemburg, Zwitserland, Ts. Slowakije, Zuid-Slavië, Polen, Hongarije, Portu gal, Spanje en Turkije. Tegen stemden West-Duitsland, Italië, Oostenrijk, Noorwegen, Finland, Bel gië en Nederland. Het bestuur van Sittardia heeft be sloten alle contractspelers op de trans ferlijst te plaatsen. De K.N.V.B. en de spelers zijn hiervan op de hoogte ge steld. Het betreft de spelers: Rixoord, J. Peersman, Brull, Paauwe, L. Peers man, Dieteren, Beckers, Knops, Zoals U misschien al geconstateerd hebt, vrienden, heeft Pa van Uzzel deze week weer geen gewoon kruis woordraadsel voor U gemaakt, maar een doorloper. Pa heeft een zwak voor doorlopers, zoals hij ook een zwak heeft voor doorlopen. Hij weet niet, of U hem ooit op straat bent te gengekomen, maar als dat het geval is, zal het U opgeval len zijn, dat hij er altijd een stevige gang inzet. Het spreekt vanzelf, dat dit weieens tot conflicten leidt, als hij met de familie op stap is, want die heeft dan dik wijls de grootste moeite, hem bij te houden. Pa trekt zich daar niets van aan, hij loopt gewoon door, alsof er niets aan de hand is. Enfin, hij zal U niet langer vermoeien, want het lezen over iemand, die altijd hard loopt, kan iemand moe maken, en als U al te moe bent, zoudt U de puzzel niet naar be horen kunnen oplossen. Gaat dus Uw gang maar. Maar.... Hoe nu? Zult U zich afvragen. Dit is toch geen door loper? Dit is een normaal kruiswoord raadsel, zoals wij dat bijna iedere week krijgen. Inderdaad, vrienden, gij hebt gelijk. Pa heeft zich vergist: het was geen loorloper, die hij voor U gemaakt had, maar een kruiswoordraadsel. Ex cuses! Horizontaal: 1. zuil, 5. gebied, 10. wa gen, 13. plechtige gelofte, 14. knock out (afk.), 16. stoffelijk, 19. titel, 20. soort papegaai, 22. klein paard, 23. voorzetsel, 24. meisjesnaam, 25. voorzetsel, 27. oor zaak. 28. vierkante zuil, 29. drinkgerei, 31. ernstig, 32. giftige slang (mv.), 34. soort hond, 36. tegenover (afk), 37. Greenwich time (afk.), 38. vreemde munt, 41. afschrikwekkend iemand, 44. gevangenis, 45. kippenloop, 47. bestand deel v. h. brood, 49. Oudnoorse hofdich ter, 51. nobel, 53. telwoord, 54. Bijbelse figuur, 55. behoeftig. 57. tijdperk, 58, titel. 59. hooggeplaatst geestelijke, 61. landbouwwerktuig, 62. plechtige gelofte, 63 houding, 65. schade, 66. soort dijk. Vertikaal: 1. prikkelend. 2. maanstand, 3. vochtmaat, 4. drank, 6. deel v. d. voet, 7. opstootje, 8. en dergelijke (afk.), 9. hemellichaam, 11. scheepvaartonderne mers, 12. inhoudsmaat (mv.), 15. bid (Lat.), 17. voorzetsel, 18. lidwoord, 19. loot, 21. een bezoeker aanmelden, 24. eigenares van waterschap, 26. wiel, 28. deel v. d. wet (afk.), 30. jongensnaam, 31. wondvocht, 33. bedorven, 35. ik (Lat.), 39. zangnoot, 40. gewelf op twee kolommen rustend, 41. wat iemand ter harte gaat, 42. honingdrank, 43. metalen door hameren bewerken, 46. beroep, 48. vroeger, 49. Sociaal-economisch advise rend lichaam (afk.), 50. spoedig, 52. roem, 54. deel v. d. kast, 56. maaltijd, 59. meisjesnaam, 60. meisjesnaam, 62. jongensnaam, 64. titel (afk.). Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 6 juli aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijsraadsel, N. Z. Voor burgwal 65, Amsterdam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1. p.p., 3. Sem, 6. soos, 8. water. 10. steels, 12. amati, 13. modder, 14. kogel, 15. peet, 16. sen, 17 l.r. Vertikaal: 1. poedel, 2. poeder, 3. Sa- mos, 4. etage, 5. meten, 6. stop, 7. slet, 8. wak, 9. ril, 10. s.m., 11. sr. De prijswinnaars zijn: J. Leenders, Pastoor v. Wijkstraat 78 F, HUISSEN (Gld.); J. Bouten, Maagdenberg 10, VENLO; L. Cansels, Petrus Donders- straat 199, EINDHOVEN. De prijswinnaars zijn: mej. Zr. A. Lammerse, St.-Jan Ziekenhuis, ZAAN DAM: mej. J. v. Bemmel, Lorentzkade 418, HAARLEM; C. Bogaard, Kr. Mij drechtstraat 3 III, AMSTERDAM. et was verschrikkelijk. Ik ben wel wat gewend, maar zo erg heb ik het nog nooit meege maakt...." Daan de Groot, de best ge plaatste Nederlander in de algemene rangschikking, viel als een blok neer, toen hij na de onbarmhartige rit over 226 slopende kilometers op het circuit de la Prairie bij Caen was gearriveerd. De sterke Amsterdammer was uitge put, volkomen uitgeput. Zich nauwe lijks bewust wat hij deed, wierp hij het ene flesje mineraalwater na het andere over zich heen en tenslotte kwamen de woorden die aantoonden, hoe erg het vandaag in de tweede etap pe wel was geweest. Twintig kilome ter voor de finish voeld- ik mij ineens draaierig en misselijkEr kwam een waas voor mijn ogen.... Op som mige momenten kon ik niets meer zien.Hoe ik het gehaald heb, weet ik zelf niet...." Volkomen gedeprimeerd zakte De Groot weer in het gras terug. 3 Vlakke wegen Vliegende controle (Heuvelachtig Ravilaillenng Ulf Schmidt, de vroegere ballenjon- gen uit het Zweedse plaatsje Nacka, be haalde vrjjdag een zeldzame Wimbledon „doublé". Voor het tweede achtereen volgende jaar baande hy zich een weg naar de laatste acht van de heren en kelspelen, zonder zelf geplaatst te zjjn. Door zijn enorme kracht by het ser veren en by zyn volley's schakelde de Zweed de Australiër Don Candy uit. Dit gevecht was een van de drie par tijen uit de vierde ronde, welke vrijdag zijn gespeeld. In de twee andere partjj- en zegevierden de Australiërs, waarbij Ashley Cooper als 2de geplaatst met 6,2, 6,3, 9,7 van de Amerikaan Green won en Mervyn Rose 8ste geplaatst weinig moeilijkheden ondervond met Pi- mental uit Venezuela. In het kleine damesprogramma van vrijdag plaatsten Althéa Gibson en Louise Brough zich voor de kwart finales. Althéa Gibson versloeg de En gelse Hoahing met groot machts vertoon 6-1, 6-1) Louise Brough, viermaal kampioene en nog steeds een sterke kandidate, leek de party in het begin nogal gemakkelijk op te nemen. De eerste set tegen mej. Brewer (Ber muda) won zij met 7-5, maar daarna maakte zi) Korte metten met haar te genstandster en won de set met 6-1. De belangrijkste uitslagen zijn; Heren dubbelspel: tweede ronde: Da vidson en Schmidt (Zweden) verslaan Licis en Skonecki (Polen) 6,4 6,1 6,1. Anderson en Cooper (Austr) versla^ Hammersley (Chili) en Jansco (Hong) 7.5 6,3 6,4. Mulloy en Patty (VS.) ver slaan Parker en Robson (N. Zeeland) 6,2 6,0 6,4. Bekeer (Gb) en Howe (As- tr) verslaan Bergerat en Haillet (Fr* 3.6 6,1 6,2. Dames enkelspel; Mej. P. Edwards (Gb) verslaat mej. P. Hird (Gb) 7,5 3,6 6,4 Darlene Hard (VS) verslaat Eri- ka Buding (Did) 3,6, 7,5 6,v althéa Gibson (VS) verslaat mej. C. Hoahing (GB) 6, 16,1 Mej Ryes Mexico) verslaat mej. K. Fageros (VS) 7,5 6,4 Louise Brough (VS) verslaat mevr. Brewe- (Bermuda) 7,5 6,1 Heren enkelspel: Schmidt (Zweden) verslaat Candy (Austr) 6,4 2,6 11,9 Rose (Austr) verslaat Pimental (Vene zuela) 6,3 6,3 6,4 Cooper (A.USTR( VERSLAAT Green (VS) 6.2 6,3 9,7. e Ronde van Frankrijk is niet alleen een sportief element, zij heeft voor de renners vooral een financieel aspect. Daarom wordt door de organisatoren dagelijks een over zicht gegeven van de bedragen, die aan de équipes worden uitgekeerd. De Franse nationale formatie heeft op de eerste dag de meeste successen be haald. Die leverden hun een bedrag van f 3600.op. De Nederlanders verdienden f 460.De Italianen f 1800.de renners van de regionale Westploeg f 1500.de Spaanse forma tie incasseerde f 1000.de Zwitserse ploeg f 350.en de équipe Frankrijk Zuid-West f 250De andere ploe gen kwamen niet op de betalingslijs- ten voor. Goed gedaan! Jullie hebben het weer erg goed ge daan dit keer. Nog beter dan anders. Volhouden maar. De Prijswinnaars eerst vandaag: le prijs; Marleen Brand, Batavia- straat 23, Haarlem, 2e prijs: Kees Out, Ramplaan 91, Haarlem, 3e prijs; Ria ter Metz, Schuitstraat 15, Santpoort. De juiste oplossing was zo: Horizontaal: 5 Staaf 6 vaan 7 olifan ten 11 gier 12 degen. Vertikaal: 1 Steel 2. Karaf 3 graat 4 konijn 7 orgel 9 Neger 10 cither. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs- vraag". Probleem No. 51 van A. Marl. Wit geeft in 2 zetten mat. 'gen, waarmee wits stelling de voor keur verdient. Zwart zet rustig zijn plan door en speelt 9. - Df6:l waarna hij beide torens offert! 10. Lc6:l bc6: 11. Db8:t Ke7 12. Dh8: Df3! De pointe; wit had op de 10e zet niet op c6 moeten nemen en de dame terug moeten trekken voor de verdedi ging. Nu is het te laat. Op de korte rochade volgt Lh3l; op 13. Kfl volgt De2:t 14. Kg2 Df3t 15. Kgl Lh3 enz. De speelwijze van wit kon echter ook geen redding brengen: 13. Kdl De2:t 14. Kc2 Dc4:t 15. Kbl Dd3 mat. Probleem No. 52 van G. Paros. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kb4 De7 Ta5 Tfl La8 Lg5 Pe4 Pf8 pionnen d3 h3. Zwart: Kf5 Df4 Lb5 Le5 Pf3 pion nen a6 c3 d6 d7 g7. Oplossing probleem No. 49 van A. Ellerman: 1. Pf6! De varianten zijn: Lb2; of f6: t 2. Le3; Lf4:t 2. De5 met mat. Oplossing probleem No. 50 van G. Latzel: 1. Pc5:l Het paard op d4 heeft 6 verschillende zetten ter beschik king, waardoor een dubbele dreiging ontstaat; het is interessant na te gaan dat zwart een weerlegging heeft tegen 5 van deze zetten: 1. Pd2 g4; Pf2 c4; Pd6: Le6; Pf6 La4:; Pg5: Tb3. Wit: Craddock. Zwart: Mieses. 1. c4 e5 2. Pc3 Pc6 3. g3 Pf6 4. Lg2 Lb4 5. e3 d6 6. Pge2 Lg4 7. Db3. Dit ziet er sterk uit; zwart werkt echter na deze voortzetting een listig plan uit! 7. - Tb8 8. Pd5 Lc5 9. Pf6:t Hier bij rekent wit er op dat gf6: zal vol- Probleem voor geoefende oplossers. No. 228 van P. J. Eype te Haarlem. Wit: Kf7 Dg3 Te6 Lb6 Lc2 Pc8 Pfl pionnen b3 c7 d4 g2. Zwart: Kd5 La4 Lf8 Pdl Pd7 pion nen b4 b5 b7 c3 e7 f5 g4 g5. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104 te Amster dam-C. Probleem voor beginners. No. 468 van G. J. Ritzen te Eygelshoven. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van No. 2221 van Joh. v. d. Boo gaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 44-39, 44, 41, 28, 43-39, 12, 7, 40, 39, 28 en wint. Hoewel de stand niet ideaal is, is de vrij moeilijke ontleding ver rassend goed verborgen. Een mooi probleem! Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 467 en 468 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 juli a.s. aan bovengenoemd adres. Men lette vooral op het eindspel; ook sterke spelers zullen goed doen hiervan de oplossing eens te zoeken. Oplossing van No. 464 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 26-21, 17x26, 50-44, 40-49, 28-23, 49x41 of 46, 23x3, 26x37, 3x5 en wint. De stand is goed en de kwasi 46/5- bewerking wel leuk, doch het is jam mer dat de stukken op 36 en 47 zo weinig aan het spel deel hebben. Uit het toernon om het nationaal kampioenschap 1954 kozen we de vol gende boeiende partij. De Friese kampioen P. Bergsma voerde de witte stukken, en de IJmuider crack H. Laros de zwarte. Laros zocht het in een Roozenburg- opstelling, welke door Bergsma op een wat ongewone, doch daarom niet minder sterke, wijze werd tegenge speeld. 1.32-28 16-21; 2.31-26 18-22, 3.38-32. dit is wat vreemd en gewaagd, daar nu 47 of 49 wellicht te vroeg opge speeld moeten worden, hetgeen een verzwakking van het centrum ten gevolge heeft. 11-16; 4.37-31 21-27; zwart gaat konsekwent door 5.32x 21 16x27; 6.43-38 7-11; 7.34-29 19-24; 8.42-37 1-7; 9.40-34 14-19; 10.45-40 20- 25; 11.29x20 25x14; 12.37-32 11-16; 13.32x21 16x27; 14.47-42 13-18; 15.42- 37 18-23: 16.49-43 23x32; 17.37x28 15- 20; 18.50-45 10-15; 19.35-30 20-25; 20.48- 42 5-10; 21.42-37 7-11; 22.40-35 9-13; 23 44-40; 19-24; 24.30x19 14x32; 25.37x28 10-14; 26.41-37 14-19; 27.34-30 25x34; 28.40x29 3-9; 29.45-40 15-20; 30.37-32. het begint wit nu toch wat té gevaar lijk te worden, daarom gaat hij het spel wat vereenvoudigen. 11-16; 31.32x21 16x27; 32.26-21 17x37; 33.28x17 12x21; 34.29-23 19x28; 35.33x42 13-18; De aandachtige lezer zal wel gemerkt hebben waarom sommige, schijnbaar goede, positiezetten verhinderd waren. Hoewel het wat vreemd lijkt brengt de hergroepering wit toch enig voor deel. 36.40-34 6-11; 37.39-33 8.13; 38.34-29 18-23; 39. 29x18 13x22; 40.46- 41 20-25; 41.42-37 11-16; 42.37-31 21-26; 43.31-27 22x31; 44.36x27 9-13; 45.33-28 2-8; 46.38-33 13-19 47.33-29 19-24; 48. 29x20 25x14; 49.28-23 8-12; 50.35-30 14-20; 51.43-38 4-9; 52.38-33 9-13; 53. 41-37; 13-18; 54.33-29 20-25; 55.30-24 16-21; 56.27x16 18-22; 57.16-11 22-27; 58.11-6 27-31; 59.37-32 31-36; 60.32-28 26-31; 61.6-1 31-37; 62. 1x18 37-42; 63.18-27 36-41 remise. De directie van de plaatselijke tele foondienst van 's Gravenhage heeft klachten ontvangen van banken en ziekenhuizen, die lange tijd geen kies- toon op hun telefoontoestellen konden krygen voor het voeren van dringende zakelijke en medische gesprekken, ten gevolge van de grote stijging van op roepen die naar nummer 41 gaan, waarop het laatste nieuws van de Tour de France kan worden gehoord. Het aantal oproepen tussen drie uur en vijf uur 's middags vertoont een zo grote stijging, dat het normaal tele- foonverkeer voor de aangeslotenen (vooral onder de nummers beginnen de met de cijfers 18) grote stagnati® ondervindt. Uit het feit, dat deze oproepen on middellijk na vijf uur 's middags zo danig dalen dat een normaal verkeer weer mogelijk is, valt af te leiden, dat vooral op de kantoren en ministeries tussen de genoemde uren veel naar het nummer 41 wordt gevraagd. De directie van de plaatselijke tele foondienst te 's Gravenhage verzoekt derhalve dringend de medewerking van de aangeslotenen op de nummers, beginnende met 18, het navragen van tournieuws op nummer 41 tussen drie uur en vyf uur 's middags tot het uiterste te willen beperken, op dat het normaal stadstelefoonverkeer niet lan ger gestagneerd worde. Indien het Haags publiek zijn belang stelling voor het nummer 41 in de mid daguren niet matigt zal de directie van de plaatselijke telefoondienst moe ten overwegen dit informatienummer weder te laten vervallen. Horizontaal; 1. sering; 6. narcis; 11. vieren; 13. ae; 15. rhodos; 18. et; 20. dop; 21. am; 22 ro; 23. antenne; 25. forel; 27. toren; 29. ek; 31. sla; 33. po; 34. ede; 35. natie; 37. eiland; 40. el; 41. Rus; 42. ee- 43. as; 44. rol; 46. op; 47. tunnel; 50. liter; 52. pek; 54. lt; 55. als; 57. na; 58 stola; 61. etage; 63. plataan; 65. le; 66. te; 67. elp; 68. ma; 69. rinkel; 71. ei; 73. gereed; 75. klaver; 76. amaril. Verticaal: 2. ego; 3. ivoor; 4. nis; 5. ge; 6. net to- 7. an; 8. ca; 9. iedere; 10. dralen; 12. rem; 14. spinel; 16. hm; 17. drogist; 19. anton; 23. alleen; 24. no; 26. es; 28. edelen; 30. karpet; 32. ai; 33. pas; 36. tu; 38 lallen; 39. dringen; 42. ent; 45. ot; 46. opstel; 48. ulaan; 49, ea; 51. ratels; 53. koppel; 56. st; 59. 11; 60. kamer; 62. alida; 64. aar; 66. te; 69. rem; 70. kei; 72. ia; 73. ge; 74. ea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4