Werken tijdens vakantie A en B nog steeds samen op reis Toelatingsexamens dit iaar moeilijk? Richt een „onbestaand" eiland in 35.000 kinderen onder het mes Nieuwe hulpmiddelen bij de uitvoering van het Deltaplan te Hilversum opgave Interessante opgave uit Amsterdam Geen katholieke propaganda meer In Zeeland wordt een dam van nylonsakken gebouwd PAGINA 5 ZATERDAG 29 JUNI 1957 Flitslampjes vergroten \J het „jachtveld vakantie-camera Het onmisbare vakantie-zonnetje Beheermij. Bruynzeel Fabr. ridder Gregorius De aanpassing der Indo nesische pensioenen Twee jaar met aftrek voor notarisklerk Centralisatie van de werkmaatschappijen In „Medisch Contact Advertentie Vervolg van pagina 1) Al is het vanzelfsprekend, toch is het goed er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de werktijd bepalin gen van de arbeidswet Aalberse van toepassing zijn. Dat betekent vooral voor jonge mensen onder de achttien jaar, dat ze niet mogen overwerken. Heel in het bijzonder dient te worden gelet op de veiligheid. We ken nen het lef van jonge mensen. Het lef en de nieuwsgierigheid, vooral wanneer het een industriële onderneming betreft waar aan machines ongeschoolde routi- re-arbeid wordt verricht. Met de wet in de hand kan men volhouden dat het voldoende is wanneer de voorgeschre ven beveiligingsmaatregelen zijn geno men. Maar het is toch zaak dat er even met de Jongelui wordt gepraat. Hun natuurlijke nieuwsgierigheid in een vaak volkomen vreemde omgeving kan extra lichamelijke gevaren met zich brengen. Het blijkt dan ook, dat het aantal ongevallen onder deze knapen groter is dan bij volwassen beroeps- arbeiders. Een vaak gestelde vraag is hoe het nu staat met de sociale ver zekering. Er is Immers on gevalsrisico, ziekterisico, enz. Alhoewel vacantiewerk normaal werk is, zijn toch niet alle bepalingen van de sociale verzekeringswetten van toepassing. Dit is namelijk afhankelijk van de duur van de arbeidsovereenkomst. Let wel: altijd moet zijn gedekt het risico van de ge volgen van ongevallen! Zelfs als de ar beidsovereenkomst maar enkele dagen geldt lette men hier angstvallig op, anders kunnen hieruit de grootste na righeden ontstaan. Anders staat het met het ziekenfonds- besluit, de ziektewet en de invalditeits- wet. Reeds op het veertiende Jaar kan een jong mens een rentekaart aanvra gen. Hif is dit verplicht, indien de ar beidsovereenkomst „enige tijd" zal du ren. Onder enige tijd wordt als regel een periode van meer dan twee weken verstaan. Heeft hij eenmaal een rente- kaart dan moet er zelfs een dagzegel geplakt worden. Als hij maar een of twee dagen arbeid in loondienst ver richt. De bedrijfsverenigingen, uitvoerings organen van de sociale verzekerings wetten. verstaan onder enige tijd over het algemeen een periode van twee weken. Duurt de arbeidsovereenkomst dus zo lang, dan worden de bepalingen van het ziekenfondsbesluit en van de ziektewet van kracht. Dat betekent dat dan ook premie moet worden betaald voor het ziekenfondsbesluit, voor de ziektewet, voor de kinderbijslagwet en algemene ouderdomswet. De verzeke ringsplicht voor deze laatste wet im mers gaat in op vijftienjarige leeftijd en dan zodra men een inkomen heeft. Alleen de werkloosheidswet geldt als regel niet voor vacantiewerkers. Tenslotte moet ons nog een alge mene opmerking van het hart. Zo ooit dan geldt speciaal voor deze jonge mensen, dat de loonarbeid voor de ontwikkeling en de opvoeding gevaar lijk kan zijn. De jonge arbeider, die voorgoed het bedrijfsleven instapt, heeft een psychische schok op te van gen van ernstige aard. Niet minder geldt dit voor de jonge mens, die, levend in een betrekkelijk beschermd milieu, er over enige weken weer in zal terugkeren. Ouders mogen dit goed bedenken en we geven hun der halve dringend advies zich eerst er van te vergewissen in welk milieu hun zoon of dochter terecht komt. We hoeven onze jonge mensen niet in de watten te leggen, we moeten ze zoveel mogelijk vertrouwen, maar, we moeten ze evenzeer, voor zover ze dat nodig hebben, beschermen. Breng dit jaar de volle buit aan vakantie-foto's mee terug. Kiek niet Iü5LN'I '*n8er alleen buiten-in-de-zon, maar ook „onderdak" of bij avond en slecht weer! Met Philips „Photoflux", het moderne, handige HBHH fiitslampje, dat overal komt waar de zon niet komt. Steek enkele doosjes „Photoflux" in uw bagage en ga flitsenfeilloos, goedkoop en gemakkelijk „Een bak is vol olie. Men dompelt er een ijzeren blok, dat 40 cm lang en 30 cm breed is, geheel in onder. Hierdoor stroomt 4,8 kg olie over de rand van de bak. 5 liter olie wegen 4 kg. Hoe hoog is het ijzeren blok?" De vraag mag gesteld worden of iemand het ooit in zijn hoofd zal halen in een bak, die werkelijk vol zit met olie, een ijzeren blok of wat voor blok dan ook te stoppen, dit met de volstrekte zekerheid, dat de olie dus over de rand van de bak zal lopen en er een geweldige smeerboel ontstaat. Maar dit schijnt minder ter zake te hoeven doen; de „men", die onverstoorbaar 4,8 kg olie laat wegstromen, is de men der examensommen, in dit geval van het toe latingsexamen voor de h.b.s.-en, lycea en m.m.s.-en in de gemeenten Haar lem, Bloemendaal, Velsen en Beverwijk en deze men is nog precies dezelfde grappenmaker, die U zich ongetwijfeld herinnert uit Uw eigen jonge jaren. „A reist van Hilversum naar Zwolle, een afstand van 92 km. Hij vertrekt om 8 uur met een snelheid van j.00 km per uur. In Amersfoort, 20 km van Hilversum, moet hij tien minuten op een aansluiting wachten, waarna hij met een snelheid van 120 km per uur verder naar Zwolle gaat. B. gaat van Zwolle naar Amersfoort, ook met een snelheid van 120 km per uur. Hij ver trekt om 2 minuten over half negen." Sinds jaar en dag reizen dit soort heren door de befaamde redactiesommen. Wij hebben er gelukkig geen last meer van en het kan ons evenals A en B zelf, die elkaar in die voorbij- daverende treinen toch niet zullen zien koud laten wanneer zij elkaar voorbij rijden, maar niet zo de leerlingen, die dit jaar toelatingsexamen deden te Hilversum; zij zaten dan toch maar weer voor de vraag: hoe laat passeren A en B elkaar? Taferttltjn in dt tent... in de boot... op ten lommtrrqk ttrraijtkomen (Flits.) nu Uk in uw vakantie-album! HEBT U NOG GEEN FLITSCAM1RA» SCHAP ER DAN NU EEN AANf Z.H. de Paus heeft dr. J. P. de Smet uit IJzendljke, directeur-genees heer van de St.-Willibrordusstichting te Heiloo,benoemd tot ridder in de orde van St.-Gregorius de Grote vanwege zijn grote verdiensten op het terrein van de katholieke psychiatrie. Dr. de Smet is sinds 1945 geneesheer-directeur van de St.-Willibrordusstichting; dezer dagen vierde hij zijn zilveren jubileum als arts bij deze inrichting. (Van onze Haagse redaktie) De regering is niet bereid om bij de voorgestelde aanpassing van de Indo nesische pensioenen tegemoet te komen aan de wens van de Tweede Kamer om voor bepaalde groepen een verdere ver hoging 'van 10 pet. toe te kennen. In haar memorie van antwoord op de Wetsontwerpen wijst de regering dit- verzoek af omdat door de huidige voor stellen reeds een volledige aanpassing aan het Nederlandse pensioenpeil wordt bereikt. De pensioenverbeteringen zullen ook niet worden uitgebreid tot de groep van gepensioneerde niet-ambtenaren, even eens een wens, die vanuit de Kamer naar voren was gekomen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een 35-jarige notarisalerk uit Noordwijk, overeenkomstig de els van de procureur-generaal, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest. De klerk kon in de jaren 1955 en 1956 door gebrek aan controle voor ruim 17.000 verduisteren ten nadele van cliënten van de notaris en van het notariaat zelve. De rechtbank had de klerk tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld. In het komende seizoen zullen de Hindoe-dansers Mohini Devi en Indrakamadjojo een tournee door Ne derland maken, Binnenkort zal in de Nederlandse Saatscourant de oprichting worden ge publiceerd van de Beheermaatschap pij Bruynzeel Fabrieken N.V. De be doeling van de oprichting van de nieu we NVV. is alleen het hoogste beleid in het Bruynzeel-concern te centralise ren. In de dagelijkse leiding en de werkwijze van de diverse werkmaat schappijen in binnen- en buitenland, welke alle juridisch geheel gescheiden zijn doch onder directie staan van de heer C. Bruynzeel of van de heer W. Bruynzeel wordt geen verandering ge bracht. Teneinde de Beheermaatschappij te kunnen laten functioneren worden de aandelen in de werkmaatschappijen overgedragen aan deze maatschappij. Hiertegenover worden door de beheer maatschappij, die bovendien de functie vervult van administratiekantoor, cer tificaten van aandelen afgegeven aan de oude aandeelhouders. Het bestuur van de Beheermaat schappij wordt gevormd door een Raad van Beheer, waarin voor de eerste maal zijn benoemd: T. J. Twijnstra, voorzitter, C, Bruynzeel, W. Bruyn- zel, mr, H. Albarda en lr. P. M. van Doormaal. Naar schatting hebben in de afgelo pen weken een 35.000 kandidaten toe latingsexamen gedaan voor de scho len van V.H.M.O. Zij hebben de vraag onder de ogen gezien waarom Mar seille niet aan de Rhóne-monding ligt (Den Haag), ze zijn doende geweest met gereken aan zo'n vervelende par tij waren, waarvan door indrogen een gedeelte verloren ging (Amsterdam), ze hebben verklaard waarom Karei de Grote Elegast wijs maakte, dat hij een roofridder was (r.-k. meisjeslyceum Rotterdam), ze hebben verteld wat ze wisten van Nederland in de Romeinse tiid, Vlaanderen in de Middeleeuwen, Philips de Goede, de hertog van Par ma, Maurits, Napoleon, mgr. Zwljsen, Eisenhower, het leven van de katho lieken in de 17e eeuw in de Republiek, de Oostindische Compagnie, de genera liteitslanden, de Remonstranten, de go tiek en het monsterverbond in de Zui delijke Nederlanden in 1828 (Adelbert College Wassenaar), ze kregen te ma ken met een van die traditionele hor loges, in zoveel tijd zoveel vóór lopend (Stedelijk Gymnasium, Den Bosch) en ze hebben uiteen gezet waarom er in IJmuiden drie schutsluizen zijn (Haar lem) We hebben, zoals u ziet, eens wat gegrasduind in de opgaven, die ver schillende scholen bij de toelatings examens lieten m,aken. Men hoort hier en daar beweren, dat de opgaven dit jaar moeilijker zouden zijn geweest dan voorheen; dit zou dan voortkomen uit een streven om de grote toeloop van leerlingen naar het V.H.M.O. wat af te remmen. Om maar meteen deze kwes tie af te werken: verschillende insiders, hiernaar gevraagd, menen, dat deze bewering in haar algemeenheid niet op gaat. Een cljferopgave als die van de r.-k. lycea in Den Bosch: 1244 84.4549 k\uI.V, (Van een onzer redacteuren) In „Medisch Contact", het officieel orgaan van de Kon. Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst, zullen geen advertenties meer worden opgenomen, waarin propaganda wordt gemaakt voor steun aan specifiek r.-k. kerkelijke instellingen. Dit besluit heeft de redac tie genomen naar aanleiding van een anoniem schrijven, waarin de onbeken de afzender stelt, dat de advertenties in „Medisch Contact" beperkt behoren te blijven tot medisch, farmaceutisch, para-medisch of volkomen neutraal an der gebied. „Waarschijnlijk door bemiddeling van de voorzitter van het hoofdbestuur of andere r.-k. leden daarvan", aldus de anonieme schrijver, wiens brief in „Me disch Contact" van 27 juni wordt afge drukt, „wordt thans propaganda ge maakt voor steun aan specifiek r.-k. instellingen. Daarvoor moeten zij dan maar het r.-k. Artsenblad gebruiken. Wil de redactie van M.C. geen moeilijk heden krijgen met protesten van niet- rooms-katholieke leden der maatschap pij, dan zal zij deze propaganda moeten staken". Bedoelde propaganda betrof een los inlegvel in een der vorige nummers, dat een verloting aankondigde ter ge legenheid van het eeuwfeest van de St.-Vincentiusvereniging te Dokkum. (De huidige voorzitter van de maatschappij dr. H. Festen, is katholiek) De redactie wijst in haar antwoord elke bemoeienis van een der bestuurs leden met de advertentie-exploitatie af. Bedoeld inlegvel is uitsluitend langs de weg van de advertentie-exploitatie in het blad opgenomen. „Deze vorm van adverteren op een los inlegvel kan, zo als blijkt, de indruk wekken van propa ganda", aldus de redactie. ,,De redac tie acht die indruk, hoezeer onjuist, niettemin verklaarbaar. Zij heeft daar om inmiddels aan de advertentie-exploi tatie verzocht deze vorm van (losbla dig) adverteren tenzij voor algemene ideële of commerciële doeleinden niet meer toe te passen. Daarmee kan dan tevens voorkomen worden, dat hierin ten onrechte en i.e. religieus ge richte en persoonlijke invloed van wie dan ook zou kunnen worden gezien en tevens, dat onze bestuurderen in den vervolge gevrijwaard worden tegen be tichtingen, als de hier weergegeven ano nieme brief bevat". De Rijkswaterstaat zoekt In samen werking met andere instanties daar om onafgebroken naar mogelijkheden die alle moeilijkheden bij de aanleg van dammen en dijken zouden kun nen ondervangen. De toepassing van zandasfalt kan men tot nu toe wel een succes noemen. Grote hoeveel heden zeeklei worden daardoor be spaard. Met mijnsteen zijn de erva ringen nog niet onverdeeld gunstig, maar de nylonzakken beloven veel voor de toekomst. De zakken kunnen elk 1 kubieke meter zand bevatten en wegen dan twee ton. Het weefsel is geheel rond en vertoont geen naad. Men is op het ogenblik nog bezig met proefnemingen hoe het zand op de snelste wijze op de plaats van be stemming kan worden gedeponeerd. Het vullen van elke zak onder een silo neemt één minuut in beslag, het dichtnaaien met nylondraad drie mi nuten. Een kraan grijpt vervolgens de zak horizontaal op en deponeert hem op de gewenste plaats in het water. Het weefsel laat wel water, maar geen zand door. Een gewicht van twintig ton kunnen de zandzakken gemakkelijk verdragen, zodat draglines en andere zware voertuigen zonder bezwaar een uit dergelijk materiaal opgebouwde dam kunnen berijden. Zij worden bo vendien in staat geacht hoge stroom- snelheden, die in kracht toenemen naar mate het af te sluiten gat kleiner wordt, te weerstaan. Het materiaal is weinig kostbaar, een voordeel temeer in deze tijd van bezuiniging allerwegen. Voor de constructie van de definitieve afsluitdammen zijn de nylonzakken (nog?) niet bruikbaar, maar bij tijde lijke dichtingen, nodig om de eigenlijke dam in rustig water te bouwen, zullen zij waarschijnlijk meermalen kunnen worden benut. Het nieuwe procédé is door de A.K.U. ontwikkeld in samen werking met de rijks- en provinciale waterstaatdienst. Het aannemersbedrijf C. Verstoep te Den Haag voert de proefnemingen uit. Dat de redactie van „Medisch Contact", zoals in ons blad van heden wordt bericht, in het vervolg geen advertenties meer laat op nemen, waarin propaganda gemaakt wordt voor r.-k. kerkelijke instel lingen, is haar goed recht. Wij begrijpen echter niet, dat dit besluit genomen is naar aanleiding van een anoniem schrijven aan de redactie, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen een los inlegvel in een der vorige nummers van het orgaan, dat een verloting aankondigde ter gelegenheid van het eeuwfeest van de St.-Vincentiusvereniging te Dok kum. Op anonieme brieven pleegt men doorgaans niet te antwoorden, laat staan met een besluit te rea geren. Nog minder begrijpen wij, dat de redactie dit besluit motiveert met uitsluitend negatieve argumenten. Zij wil niet alleen onjuiste indruk ken weren, maar tevens voorkomen, dat persoonlijke invloeden die blijkens haar verklaring overigens niet aanwezig zijn in de adver tentie-exploitatie zouden kunnen worden gezien. Tenslotte wil zij de bestuursleden van de Mij. voor Ge neeskunst vrijwaren tegen betich tingen, zoals de anonieme brief be vatte, die de redactie overigens met nadruk weerlegt. Dit alles naar aan leiding van een smakeloos en laf hartig anoniem schrijven. Is de redactie zó bang voor pro testen van niet-rooms-katholieke le den, waarmee de anonieme schrijver dreigde?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5