aardbeien DE MYSTIEK YAN MANHATTAN Peter Minuit heeft goed belegd SAROMA ]De kleine paradox van de welvaart Tegen Ambonees 18 jaar geëist wegens moord Het eiland^ is nog steeds van ons Echtgenote gestorven na toediening van tablet sublimaat Manhattan wil ook hart blijven Depot met dump materialen uitgebrand -MOEDER ZONDER HULP Vader loodgieter, schilder en monteur 1m Verrukkelijken in één minuut klaar Tien tegen één! ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA 7 In de dierenafdeling van het warenhuis Macy's op Broadway zijn kunstmierennesten te koop. Die maakten wij in onze schooltijd ook, maar hier bij Macy's zijn ze anders. Ze liggen niet plat, maar staan recht overeind, een dunne laag aarde, gevat tussen twee platen glas. Van beide kanten kun je de gangen en verdiepingen zien, welke de mieren in dat laagje aarde hebben gagraven, eindeloos boven elkaar, en natuurlijk de mieren zelf, die naarstig op en af gaan. „Natures busiest creatures", zegt Macy's van de mieren. Vlak de mensen niet uit, op Manhattan, hebben wij gedacht, terwijl wij naar de mieren keken. En plotseling viel het ons op, dat zo'n kunstmieren nest van Macy's precies geleek op het gebouw der United Nations, de eendere lijnen en. contour, dezelfde constructie, alles in miniatuur: een wolkenkrabber voor mieren. Ook het gloednieuwe United Nations Building heeft twee reusachtige wanden van glas, waar achter men op de verdiepingen de hersendiertjes bezig kan zien. In die wanden van glas weerkaatst zich de hemel en spiegelt zich de stad. En omdat bij ons bezoek de zomerzon scheen, had het glas een diep blauwe weerschijn en zag men er de skyline in van Midmanhattan, een wel merkwaardige symboliek. De „Zwarte Ruiter" in hoger beroep PUDDING ZONDER KOKEN 35 ct De Ruytercantate in Vlissingen uitgevoerd FRED THOMAS Te Nieuwerkerk a.d. IJssel Schade: half miljoen iNSTANT j PUDDING ^^TohdePS^ '\>J KOKEN jBÈBk VANILLE Advertentie Zuidelijk Manhattan, op de plek van Nieuw-Amsteraam. De officier van justitie bij de recht bank te Assen heeft vrijdag een ge vangenisstraf van achttien jaar geëist tegen een 43-jarige Ambonees uit het woonoord „Schattenberg" te Wester- bork, die ervan werd beschuldigd zijn 40-jarige echtgenote door het toedie nen van een tablet sublimaat om het leven te hebben gebracht. Het gebeurde op 24 januari 1957. De eerste verschijnselen van de vergifti ging wezen op griep, zo verklaarde de kamparts. Op 17 januari vertelden de kinderen dat vader hun verboden had de dokter te waarschuwen. Eerst na dat de kampraad zich met deze aan gelegenheid had bemoeid, gaf de man toestemming zijn vrouw naar het zie kenhuis in het kamp over te brengen. De avond tevoren had de man nog een bioscoop in Assen bezocht. Zijn woning had hij afgesloten, zodat nie mand bij zijn zieke vrouw kon komen. Op 24 januari is de vrouw overleden, dr. J. Zeldenrust verrichtte sectie op het lijk, waarbij hij tot de conclusie kwam dat er sprake moest zijn van een sublimaatvergiftiging, waarschijn lijk met een tablet dat een gram subli maat bevatte, een dosis die dodelijk is. De patiënte moet zeer veel geleden hebben voordat de dood intrad, al- dus verklaarde dr. Zeldenrust vrijdag voor de rechtbank. Verdachte had een verhouding met een Ambonese vrouw. Aan haar had hij verteld, dat hij zijn echtgenote een ta blet sublimaat had gegeven. Hij had vier tabletten bij een dro gist in Assen gekocht. Daarvan had hij er drie gebruikt voor de bestrijding van de koolvlieg in zijn tuintje. In december 1956 kwam het voornemen bij hem op om zijn vrouw te "doden, maar hij vond het beter te wachten tot zij ziek zou worden, hetgeen op 10 januari het geval was. Na enige dagen werd het tablet aan de vrouw gegeven, doch deze weigerde het in te nemen. Verdachte wist zijn vrouw er evenwel van te overtuigen, dat ze anders de pijn niet kwijt zou raken. Op 24 januari hoorde verdachte, die per autobus uit Eist terug kwam, dat zijn vrouw was overleden. Het rapport dat over verdachte was uitgebracht, noemde hem een goede man met een intense belangstelling voor sport. Hij diende in het KNIL. Een maal terug in Nederland is het mis met hem gegaan. Hij knoopte betrek kingen aan met een andere vrouw en raakte aan de drank. De officier van justitie was van me ning, dat een zware straf op zijn plaats was. Er was z.i. geen enkele verzachtende omstandigheid. Zodoende eiste hij achttien jaar gevangenisstraf. Uitspraak vrijdag 12 juli. Naar vernomen wordt zal de de va kantiekamer van de Hoge Raad het cassatieberoep van de „Zwarte Ruiter" die door het hof te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens verscheidene misdrijven, be handelen op woensdag 7 augustus. De De vakantiekamer van de Hoge Raad wordt voorgezeten door mr. J. Donner. Dat het Manhattan ernst Is om het hart te blijven van straks de Atlanti sche superstad, die zich uitstrekt van Boston tot Richmond, blijkt uit de enorme bouwbedrijvighëid overal op het eiland. Nieuwe wolkenkrabbers schie ten als paddestoelen uit de grond, wij kunnen geen juister beeld gebruiken. De negentiende eeuwse stad met haar typisch Amerikaanse, terrakleurige baksteenhuizen van vier, vijf verdie pingen en overal de brandtrappen voor aan de gevel, verdwijnt in zulk een tempo, dat er al stemmen vernomen zijn, die waarschuwen om niet alle oude gebouwen zonder meer te offeren aan de welvaart van het moment. Want niet alleen huizen van vijf étages, maar ook reeds panden van tien, twintig Verdiepingen, in nog zeer goede staat, verdwijnen om plaats te maken voor gebouwen van veertig, vijftig. Zo vol trekt zich zienderogen een algehele ver andering aan Third Avenue, sinds hier voor kort de „El" verdwenen is, de laatste elevated railway boven de straat. Van een dichtbevolkte, arme lijke achterafbuurt wordt Third Avenue thans herboren, belangrijk en voor naam, de ene wolkenkrabber naast de ander, zakenpanden, maar ook woon- flats, volmaakt geoutilleerde mensen silo's. Het laatste woord is een wolken krabber van aluminium, die wij in aanbouw zagen, het skelet natuurlijk van beton, maar de wanden van aluminium en glas. Aluminium bleek ook troef bij Macy's, een instructieve tentoonstelling: „Live Light with Alu miniumIt's Summer". Alle mo gelijkheden met aluminium waren er geëxposeerd: tandpastatubes, rol schaatsen, rackets, thermosflessen, breinaalden, reflectoren, alles van aluminium. En heel de wereld der toekomst van aluminium, uitgestald in miniatuur; rijdende treintjes, hui zen, koeien, tractoren, een muziek tent. En als bijzondere attractie; zwie rige hoedjes van aluminium, welke onder de ogen van het publiek ver vaardigd werden, één per minuut. Die zullen ongetwijfeld in het stadsbeeld verschijnen: waarom, tenslotte, zou men geen hoedje dragen van alumi nium als dat het leven lichter maakt. Met dat verrukkelijk sans-gêne der Amerikanen is het ook best mogelijk. Het nieuw fatsoen van strooien hoed je, dat wij bij onze aankomst zagen dragen en als eerste reactie een schertshoedje vonden, waren wij de derde dag op Manhattan reeds bereid voor onszelf te kopen als de prijs niet in dollars was geweest. En het ontroerde ons op Fifth Avenue en Broadway de platte stroohoed weer in ere te zien, het hoedje uit de eerste decennia van onze eeuw, waar Maurice Chevalier en Lou Bandy zo lang aan trouw zijn gebleven. Met zo'n hoedje loopt men tussen de wolkenkrabbers of passeert de brug gen, die Manhattan met de rest van New York verbinden. Het zijn er zes tien, stuk voor stuk spectaculair. Voor al de gigantische hangbruggen beheer sen het beeld der stad. Brooklyn Brid ge, de oudste overspanning van East River, dateert van 1883: het technisch kunnen van de negentiende eeuw dat naar de toppen reikt. Want deze brug, zwevend in de ruimte, met haar toren hoge poorten, de bocht der kabels en het spinrag van draden, ogenschijnlijk fragiel en toch zo duizelingwekkend sterk, moet voor de toenmalige gene ratie een wereldwonder zijn geweest en zij is dat zelfs nog voor ons, met onze schone atoombom en de van stron tium 90 vervulde atmosfeer. De brug gen van Manhattan zijn bijzonder mooi, romantisch mooi, berekend op alle denkbare effect tegen een achtergrond van zon en wolken, avond, en sterren hemel. En vooral de skyline in het onmiddellijk verschiet. Daar zijn wij diep van onder de indruk gekomen: het zicht op Manhattan Downtown door J het spinrag van een der hangbruggen heen. Heel lang en heel stil hebben wij hiernaar staan kijken, telkens opnieuw; Iets gigantisch, vervaarlijks, een ver steende en verstarde oerwereld, maar tegelijk vertrouwd met toch weer een toenadering, een volop menselijk con tact. Manhattan is bovendien op een of andere manier van ons: van elke Nederlander, van elke Amsterdammer in het bijzonder. Wij hebben veel steden in het bui tenland gezien, maar nooit zo sterk dit gevoel gekend. Nergens zijn wij zó thuis geweest, niet op de manier van precies de weg te weten en alle adressen te kennen, mensen te ont moeten en te spreken, maar uit een verbondenheid met de plek, met de atmosfeer, met de lucht die men ademt, een verbondenheid, die heel oud moet wezen, iets van voorheen in het onderbewustzijn. Nu kan men Heerlijke pudding en verse aardbeien.... dat wordt smüllen. En zo'n tractatie bereidt u nu zo gemakkelijk: met SAROMA - zonder koken! Eén minuit kloppen in koude melk en... klaar is die mmm-zo-lekkere, romige pudding. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot personen te verwennen. Een Van Nelle produoi vanille of tram bozen Als inleiding tot de feestelijke herden king van de 350ste geboortedag van Mi- chiel Adriaansz. de Ruyter hebben 600 leerlingen van de vijfde klasse der la gere scholen in Vlissingen, voor het overgrote deel gestoken in 17e eeuwse kledij, vrijdag tweemaal een uitvoering gegeven van de „De Ruytercantate" in de St.-Jacobskerk. de kerk waar De Ruy ter 350 jaar geleden gedoopt werd. De cantate werd in 1906 gecomponeerd door de heer A. Lijsen, destijds leraar voor muziek aan de rijkskweekschool te Middelburg. De woorden zijn van de heer Hasselbach, toen leraar aan dezelf. de school. Medewerking verleende de Vlissingse orkestvereniging onder leiding van Jan Kuiler, die ook de orkestparti- tuut samenstelde. De cantate geeft een overzicht van het leven van De Ruyter, van zijn jeugd, met al zijn kwajongesstreken, tot zijn dood in de slag bij Syracuse. De burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff, bracht aan het eind der uitvoering na mens het gemeentebestuur dank voor de vertolking en overhandigde aan de dirigent de bronzen De Ruyterpenning der stad Vlissingen. Advertentie zeggen, dat het verbeelding is omdat men het allemaal nog weer eens heeft nagelezen: van Peter Minuit, Van Rensselaer, Stuyvesant, al de lot gevallen van Nieuw Nederland, en hat is natuurlijk zo, maar het ver klaart niet alles. Manhattan Down town had voor ons een bijzondere aantrekkingskracht: wij hebben op de Battery, het park aan de uiterste zuidpunt van Manhattan, zitten be peinzen wat het toch wezen kon. Wij hebben door de kier van Wallstreet gekeken, een sombere spleet in het torenend gevelgesteente, naar precies de spits in het verlengde van Trinity Church, heel oud en heel nietig met dat kleine kerkhof in de allerduurste grond ter wereld. En wij hebben de straatnamen gelezen, met al hun herinnering: Maiden Lane, het Maag denpaadje, Pearl Street, Parelstraat, Counties Alley, Stadhuislaan, the Bo wery, de Bouwerij. En ons verbaasd hoe door de eeuwen heen Spuytenduy- vel zich kon handhaven. Maar bij al dat vertrouwde bleef er toch steeds voor ons uit de grote geheimzinnigheid van Manhattan, ondoorgrondelijk in zijn geweldig oprijzen, in de nevel van de vroege ochtend, die tussen de wolkenkrabbers hing, dampig, dif fuus. Of s avonds, het uur van de schemering, met myriaden van lich ten als een eigen firmament. De con touren van de bruggen over de rivier en de stapeling (jer torengebouwen was op zo n ogenblik buiten de wer kelijkheid. Wy hebben het voor om zelf genoemd: de mystiek van Man hattan. Waarom was juist dit eiland, lang werpig stuk rotsgrond, dat Peter Mi nuit voor de west-Indische Compagnie van de Indianen kocht en waar hij een waarde van 60 gulden voor betaalde 24 dollar, geroepen tot zulk een op gang, een zo gigantische toekomst. De 24 dollar, ooit door Nederlandse onder nemingslust in dit fragment van de wereld geïnvesteerd, heeft wel de groot ste baat gebracht van heel de historie: vandaag vertegenwoordigt datzelfde Manhattan oen waarde, ruw geschat, van 220 miljard dollar. Dan kan men nog weer eens met Fruin de enge grenzen betreuren, waarbinnen ons volk in de zeventiende eeuw besloten was, het geringe aantal toenmalige Nederlanders. De schitterende rol, die wij in Europa en in de wereld hebben gespeeld, ging op de duur boven onze krachten. Welk een toekomst zou ons volk hebben gehad wanneer het in die dagen enige millioenen talrijker was geweest. Dan was Nieuw Nederland niet in Nieuw Engeland opgegaan, maar omgekeerd. De natie, die aan de Amerikaanse Oostkust is groot ge worden, zou een Nederlandse zijn ge weest. Onze taal, onze literatuur had den de wereld vervuld. En New York was Nieuw Amsterdam gebleven. Wij hebber daar op Manhattan voortdurend arn moeten denken. En wij kregen zo de indruk, dat ook Manhattan zelf veel liever Nieuw Amsterdam had ge heten dan het nu New York is. Hoe kan het er anders na drie eeuwen nog zo hoe moeten; wij het precies zeg gen: zo Nederlands aanvoelen. Wij kennen de rest van New York niet, laat staan Amerika, maar van Man hattan houden wij dit staande. Het gebouw der United Nations aan de East River op Manhattan. Tien tegen één dat negen van de tien Kuisvrouwen MAÏZENA DURYÊA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA effn mislukkingen uitgesloten. Maar... laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DUR YEA. Dan pas weet hü, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Te Nieuwerkerk aan de IJssel U vrijdagmiddag het dumpmateriaal de pot van de firma de Sutter uit Rotter dam uitgebrand. O.a. gingen driedui zend jeepmotoren en andere auto-on derdelen, die zich in een loods bevon den, verloren. Aan het naburige be drijf van de DAKO, dat eveneens dumpmaterialen herbergt, werd schade aangericht. Vijftig leden van de brandweren van Nieuwerkerk aan de IJssel, Capelle a. d. IJssel,. Moor drecht en Gouda bestreden het vuur met twintig stralen. De brand ontstond op het terrein van de DAKO. De zuidwestenwind redde de gebouwen van dit bedrijf en deed de vlammen overslaan naar het buurbe drijf, waar honderden met pek be smeerde kisten, bestemd voor het ver voer van motoren en andere auto-onder delen naar overzee, verbrandden. Een stalen loods van 50 bij 24 vierkante meter kwam roodgloeiend te staan °n de drieduizend jeepmotoren die er, met andere auto-onderdelen, waren opgesla gen, gingen verloren. De beide bedrijven zijn, ter voldoe ning aan de douanevoorschriften met ijzeren hekken omgeven. De brand weer van Nieuwerkerk, die als eerste aanwezig was, moest met houwelen ga ten hakken in deze hekken om water te kunnen aanvoeren uit de IJssel, die ten noorden van de complexen ligt. Een boot van een oliemaatschappij (Shell) die toevallig passeerde, nam met een pomp deel aan het blussings- werk. De schade wordt op ten minste een half miljoen geschat. De bedrijven zijn verzekerd. Wie opmerkt, dat wij in een zeer welvarende tijd leven mag op een hoeveelheid schampere kritiek rekenen. Velen menen immers, dat die welvaart over het al gemeen nogal tegenvalt, ter wijl and'eren vinden, dat er inderdaad grote welvaart heerst, maar jammer genoeg juist niet voor hen. Welvaart is een zeer betrekkelijk begrip en uit dat feit is natuurlijk een gedeelte van deze klachten te verklaren. Zoals lawaai een ge luid is, dat vrijwel alleen door anderen gemaakt wordt, zo is welvaart een ervaring, welke in anderen te benijden valt doch waarvan men zelf steeds te kort komt. Maar met deze uiting van menselijke onvolmaaktheid zjjn natuurlijk niet alle klach ten verklaard, want er zjjn wel degelijk groepen, di'e met re den kunnen klagen, zoals de vergeten groepen en de wo ningzoekenden. Daarnaast doen zich echter met het toenemen van de welvaart een aantal bijverschijnselen voor, welke in zekere zin een verarming be tekenen. Wat onze welvaart waar schijnlijk het meest typeert is de wyze waarop zjj over een gewaagde staaltjes, door huis vrouwen vertoond grote massa verdeeld wordt. Gedeeltelijk zorgt de fiscus daarvoor, die als een legale Robin Hood „takes it from the rich and gives it to the poor", al gebeurt die overheveling weinig rechtstreeks en op een wijze, welke niets met roman tiek te maken heeft. Natuurlijk zjjn er velen, die menen, dat hun draagkracht door de fiscus sterk wordt overschat en voor zover zjj gelijk hebben mogen zjj met recht klagen, dat het met de toenemende welvaart voor hen niet zo best gesteld is. Wij willen zeker niet bewe ren, dat de overheid met haar belastingpoli tiek momenteel een optimum aan rechtvaardig heid bereikt heeft, maar van de andere kant moet wel er kend worden, dat dergelijke klachten niet uit te roeien zijn, omdat belasting betalen en te vreden zijn nu eenmaal begrip pen vormen, die elkaar uitslui ten. De verdeling van de toene mende welvaart komt in tussen veel treffender tot uiting via de lonen. Wij gaan er in ons land, evenals in zo veel andere landen, van uit, dat het redelijk is om de lonen ge lijke tred te doen houden met de inkomens van zelfstandigen. Indien dus het totale inkomen van het land door een stijging van de produktiviteit toeneemt, krijgen de werknemers van de ze toename hun deel. Zolang nu de prijzen niet na iedere loonstijging in belangrijke ma te meestijgen mag er van een welvaartstoeneming voor de werknemers gesproken worden, hetgeen voor ons land ook ze ker het geval is. Onbetwistbaar zelfs, indien men de gemiddel de loonstijgingen gaat vergelij ken met de gemiddelde prijs stijgingen zoals die berekend worden in het cijfer dat men aanduidt als de index van de kosten van levensonderhoud. Maar met gemiddelden is het natuurlijk altijd oppassen om dat zij alleen op papier bestaan. In feite doen zich prijsstijgin gen voor, waarvan de invloed op het dagelijks leven zeer groot is. belasting betalen en tevreden zijn, begrippen, die elkaar uit sluiten De lonen plegen zich op te trekken aan de gemiddelde produktiviteitsstijging in een land. Maar in die sectoren waar hoofdzakelijk handenar beid verricht wordt blijft men bij dit gemiddelde ten achter. Men zou daar dus niet met de loonstijging mee kunnen in dien men niet tevens de prijzen zou verhogen ofwel genoegen zou nemen met een steeds klei ner wordende winst. De prijs stijgingen die op deze wijze tot stand komen zijn wel zodanig, dat zij leiden tot ingrijpende wijzigingen in de behoeftenbe- vrediging. In zekere zin bete kenen deze wijzigingen ook ver armingen, waardoor zij tegen de achtergrond van de algeme ne welvaartsstijging lichtelijk paradoxaal aandoen. Een van de meest bekende verschijnselen is wel het duur der worden van de dienstver lening aan het gezin. In het zog van de aanlokkelijke aan biedingen van het bedrijfsle ven stijgt de beloning welke dienstmeisjes voor zich bedin gen. Op het ogenblik worden in de grote steden door vrij jonge meisjes reeds lonen van 30 per week gevraagd. Men pleegt daar nogal eens schande van te spreken, maar in feite is het natuurlijk de gewoonste zaak van de wereld. Ten slotte kan men met niet zo veel meer dan een opleiding lagere school in winkels of op kantoren en ate liers op gemakkelijker en „net ter" manier hetzelfde of meer verdienen. Waarom zou men er dus als dienstmeisje niet uit halen wat er in zit? Dat het ?r l?..,de mefste gevallen niet m blijkt te zitten is natuurlijk een geheel andere zaak, waar van de huisvrouw de lasten moet dragen. Het dienstmeisje prijst zichzelf uit de markt en daarmee ontstaat voor vele huisvrouwen met jonge kinde ren een situatie, welke bepaal- deluk mets met welvaartsstij ging te maken hééft. Andere tekenende voorbeel den zijn te vinden in de ambachtssector. Het is begrijpelijk, dat loodgieters glazenwassers, schilders, be hangers etc. een loonsverho ging beantwoorden met een prijsverhoging omdat hun prij zen nu eenmaal uit niet veel anders bestaan dan loonkos ten en winstmarge. Maar het gevolg is natuurlijk, dat de komst van de loodgieter een kleine financiële ramp kan be tekenen, welke menliefst zo lang mogelijk afwendt. Nu zijn de diensten van loodgieters over het algemeen niet te ver vangen. Bij andere diensten is dat echter in veel mindere ma te het geval en daar ziet men dan ook het zelf-doen hand over hand toenemen. Het aantal mannelijke en ook vrouwelijke echtgenoten dat tegenwoordig zelf schildert, behangt en wit, is legio. Deze werkzaamheden beginnen tot de meest normale dingen te behoren en men ziet dan ook hoe de industrie zich steeds meer op dit verschijnsel gaat instellen. Er komen vernuftige plastic verven in de handel welke men door middel van deegrol-achti- ge apparaten met een absoluut minimum aan vakmanschap volslagen streep- en klodder loos op zijn muren kan aan brengen. Er zijn vloerbedekkin gen te koop welke gelegd kun nen worden door iedere echtge noot die in staat is om met een hamer succesvol een spij ker te raken. Verder tracht men de goede schrijnwerker te omzeilen door onderdelen van boekenkasten en ander gemeu- belte geheel pasklaar te ver zenden naar de afnemer, die verder alleen nog maar naar behoren hoeft te verrichten wat de handleiding hem te doen voorschotelt. Zeer merk waardig zijn ook de kleine in stellingen waar de huisvrouw zelf de was kan komen doen, waardoor zij de lokroep van de wasserijen om „de was de deur uit te doen" kan weer staan, door zelf met de was mee te gaan. Deze initiatieven van het bedrijfsleven zijn on getwijfeld nog met vele voor beelden aan te vullen evenals de uitingen van vindingrijkheid en energie in de gezinnen. Bij zonder illustratief zijn de vaak gewaagde staaltjes welke door dat zelf schildert, behangt en wit is legio huisvrouwen vertoond worden teneinde de glazenwasser van de ramen te kunnen houden, terwijl het ook bepaald opval lend is hoeveel uren door vele autobezitters en hun familiele den worden besteed aan het zelf wassen van hun voertui gen. Zo worden dus vele zaken In eigen beheer ondernomen, die men vroeger door anderen zou hebben laten doen. Het verschijnsel doet zich overal voor waar de lonen een sterke stijging vertonen. In de Ver enigde Staten schijnt het bijzon der normaal te zijn, dat men zjjn „long weekends" voor een gedeelte besteedt aan repara ties en andere werkzaamheden, welke zonder zo veel vrije tijd misschien voor een deel onge daan zouden blijven omdat ze zo bar veel geld vergen. In die zin zou men de verkorting van de werktijd kunnen beschouwen als een opdringende noodzaak naast een uiting van welvaart. Natuurlijk hoeft men dit allemaal niet te zwart te bekijken. Er zijn waar schijnlijk genoeg lieden, die met intens plezier de witkwast hanteren en aan een scooter sleutelen zolang die tenminste hun eigendom is. Maar het staat er toch minder goed voor met de „gemakzuchtigen" en linkshandigen, die deze zaken liever aan anderen overlaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7