Het zand bedreigt de wereld PAUS BINNENKORT WEER NAAR CASTELGANDOLFO Overheid loopt achter de verkeersontwikkeling aan t A KEBS Opperste Gerechtshof belemmert de groei van concerns en trusts Belangrijke structuurwijziging in het economische leven? Pater Franciscus HUISMAN zestig jaar priester D Doortrapte oplichter en diens handlanger gearresteerd CAL Uamea-Gelei De erfvijand van de mens is de droogte, niet het water Bijna 100 personen, onder wie vier Hongarengeronseld voor Duitsland Zowel bij bouw van wegen, bruggen en tunnels als bij de wetgeving Koninklijk eerbewijs voor scheidende directeur „Bhjclorp" Biechtvader van de Sint-Pieter Gevraagd: een haargroeimiddel voor Moeder Aarde F. Stevens onder scheiden met „Pro Ecclesia" Holland, Festival Rotterdamse politie slaat goede slag HOOFDDIRECTEUR VAN DE A.N.W.B.: Hongaarse ambassa deur van post ontheven ZATERDAG 29 JUNI 1957 PAGINA 9 (Van onze New Yorkse correspondente) Het kolossale Amerikaanse industriële concern E. I. du Pont de Nemours, dat reeds sedert veertig jaar bezig is op grote schaal aandelen te verwerven van een ander bekend concern, General Motors, bezit momenteel liefst 23 procent van de aandelen G.M. Het Opperste Gerechtshof heeft ech ter zo juist beslist dat dit gelijk staat met een controle van General Motors door Du Pont en dat het derhalve een schending van de anti-trust-wet is. General Motors en Du Pont zijn beide beschuldigd van schending van de anti-trust-wetten. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit besluit de hele struc tuur van het Amerikaanse industriële en zakenleven ingrijpend zal ver anderen. De uitspraak van het gerechtshof betekent namelijk in de praktijk, dat de regering voortaan over een machtig wapen tegen trusts en mono poliën beschikt. Bij de trusts en concerns zit de schrik er sedert het vonnis daarom wel degelijk in, want zij kunnen zich nu niet langer meer zeker voelen en moeten er rekening mee houden dat de bijl van de trust-ver nietiger in Washington ook op hen kan neerkomen. Bij zijn uitspraak heeft het Opperste Gerechtshof zich moeten afvragen of het geweldige Du Pont concern, welks oprichters geïmmigrerde Fransen waren, de aandelen-aan koop verrichtte met de bedoeling van kapitaalbelegging of om daarmee de verkoop van Du Pont-produkten aan General Motors te bevorderen. De federale rechters hebben met vier tegen twee stemmen beslist, dat het laatste het geval is. Charme voor Uw handen Een nieuwe zaal voor audiënties In Den Haag OLIE EEN HEILIGE KOE" IN V.S. - Dit zijn d" vier Du Ponts, van links naar rechts: Felix, lrenee, Lammot en Pierre, de leiders van de kolossale trust, die zojuist door het Amerikaanse Opperste Gerechtshof ervan beschuldigd is de anti-trust-wet te hebben geschonden. De directeur van de koninklijke Rot terdamse diergaarde „Blij dorp", F. Siewertsz van Reesema, die vrijdag middag in een van de serres van de Rivièrahal een afscheidsreceptie hield, kreeg bij die gelegenheid door de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, het ridderkruis overhan digd van de Orde van Oranje Nassau. H.M. de Koningin had hem n.I. tot rid der benoemd op voordracht van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In zijn voorafgaande toespraak be lichtte de burgemeester vooral het feit, dat de heer van Reesema van „Blij- dorp" iets belangrijks heeft weten te maken. Spreker meende te moeten on derstrepen, dat de heer van Reesema Rotterdam voor zich gewonnen heeft niet alleen door zijn bekwaamheid, maar in zeer belangrijke mate ook door zijn winnende persoonlijkheid. Wij zien u, zo zei hij, ongaarne vertrek ken. De voorzitter van het bestuur, L. Ruys, herinnerde er daarna aan, dat de scheidende directeur jaren achter de rug heeft van hard werken, waar door hij mede heeft weten te bereiken, dat „Blijdorp" ook op internationaal gebied een woordje meespreekt. Uit naam van het college van com missarissen overhandigde vervolgens dr. C. Kleipool als aandenken een zelf- opwindend horloge. Om de betekenis van de beslissing beter te begrijpen, moet men iets meer over de Amerikaanse anti-trust-wetten weten, welke al sedert zestig jaren be staan. Sedert de aanvaarding van de anti-trust-wet van Sherman, die later in 1914 door de Clayton-wet aanzienlijk verscherpt werd, heeft de regering in ongeveer 1000 gevallen aanklachten in gediend, waarvan meer dan de helft pas na 1940. Het eerste grote anti-trust proces om een monopolie te breken werd in 1906 tegen de Standard Oil Company gevoerd. Een jaar later werd de American Tobacco Co. aangeklaagd en in 1911 deelden de American Steel Co. en de American Can Co. hetzelfde lot. In de jaren dertig werden onder andere aanklachten ingediend tegen de Pullman Mij en verscheidene filmmaat schappijen. Toch had in al die gevallen de be slissing van het Opperste Gerechts hof niet de verstrekkende betekenis als in het geval Du Pont, omdat dit maal het vonnis in het bijzonder steunt op één bepaling van de Clay ton-wet, welke een maatschappij uit drukkelijk verbiedt aandelen van an dere maatschappijen te kopen, „als de gevolgen van de koop zouden lei den tot substantiële handelsbeperking of het scheppen van een monopolie" In de laatste 40 jaar nu werden alle vonnissen van het Opperste Gerechts hof uitsluitend geveld tegen „horizon tale" fusies, de combinaties van maat. schappijen uit een bedrijfstak. Maar bij het besluit in de zaak-Du Pont wordt voor het eerst de Clayton-wet gebruikt tegen een „verticale" combi natie. waarbij een maatschappij aan delen van een toeleveringsbedrijf op koopt. Belangrijk is verder bij de hui dige beslissing dat het feit, dat Du Pont 40 jaar geleden reeds begonnen is met deze aandelen-koop niet in het minst wordt geteld. Schending van de anti-trust-wet kan ook nog vele jaren later, lang nadat een maatschappij haar geld in een tweede gestoken heeft, gerechtelijk aangepakt worden. Het is op dit ogenblik niet bekend wat het feitelijke gevolg van de beslis sing van het Opperste Gerechtshof zal zijn. De grote betekenis echter van de uitspraak is. dat waarschijnlijk een hp- paaide richting in de ontwikkeling van de Amerikaanse economie, de groei tot economische concentratievormen in trusts en concerns, belemmerd, zoa; niet tot stilstand gebracht is. In zijdelings verband is het interes sant, dat juist op dit tijdstip een spe ciale congressionele subcommissie heeft gewaarschuwd tegen het gevaar van de ontwikkeling van een oliekartel in Amerika, daar de „gevaarlijke nei ging tot e-pzomenlü'-o ondernemingen van verscheidene olie-maatschappijen.... beschermd wordt door immuniteit". Bij gelegenheid van deze waarschuwing van de subcommissie werd openlijk ge zegd, dat de Amerikaanse industrie „olie als een heilige koe" beschouwt, en dat de olie-industrie door de jaren heen zich bijzonder heeft ingespannen om bescherming te verkrijgen tegen con currentie. De subcommissie verweet de regering niet gezorgd te hebben voor „strikte anti-trust-maatregelen" en stel de eveneens „het nalaten, haar invloed aam te wenden om in januari een prijs verhoging van olie te voorkomen", aan de kaak. Men kan er zeker van zvjn. dat we meer over de „heilige koe" zullen gaan horen. Dit én de uitspraak van het Opperste Gerechtshof in de Du Pont-zaak wijzen erop, dat men zich in brede kringen in Amerika begint af te vragen of de natuurlijke ontwikkeling in dit land naar een eco nomie vam enorme maatschappijen wen selijk is. Tube 95 ct (Van onze Romeinse correspondent) De vier aartsbasilieken in Rome heb ben een corps biechtvaders, de Poeni- tenciërs. Dit corps is internationaal en er bevinden zich ook Nederlandse pries ters onder. Een der oudsten, zo niet dé oudste, en in elk geval de nestor der Nederlandse geestelijken in Rome is pater Franciscus Huisman O.F.M. Conv., die vandaag zijn zestigjarig priester feest viert. Pater Huisman heeft zijn studies in België gemaakt, en in 1897 werd hij 'e Leuven gewijd door mgr. Meerschaert, een Amerikaanse bisschop van Vlaam se afkomst. Tot 1911 is p. Huisman in België als zielzorger werkzaam ge weest. Hij was o.m. gardiaan te Leu ven, vicarius in Brussel en rector van het Leuvense studiehuis. Toen werd hy, op voordracht van zijn generaal, d°l het tribunaal der Poenitenciërs be noemd tot biechtvader van de St.-Pieter. In 1914 brak de wereldoorlog uit. Het Vaticaan richtte een bureau op, dit Informaties verzamelde en doorgaf over gesneuvelden, gewonden en krijgsgevan genen. Mgr. Pacelli was in die tijd de secretaris der eerste afdeling buiten gewone kerkelijke aangelegenheden der Staatssecretarie. De substituut, mgr. Tedeschini heden kardinaal en aarts priester van de St.-Pieter werd direc teur van het nieuwe orgaan en p. Huis man secretaris. In het begin was het nog een eenvoudige dienst, maar al spoedig werd het drukker en drukk en in 1918 was het bureau tot een grote organisatie uitgegroeid, in 1916 werd p. Huisman met een pauselijke diplo matieke opdracht naar Oostenrijk ge stuurd, waar hij de krijgsgevangenkam- ëen en de militaire hospitalen bezocht. !r zijn nog Sampietrini, werklieden in vaste dienst van de St.-Pieter, die p. Huis man kennen uit de tijd, dat zij in Oos tenrijk krijgsgevangenen waren. Nu hoort hij reeds 46 jaar biecht in de parochiekerk der Christenheid en de 83-jarige Amsterdammer kan bij benadering niet schatten hoeveel landgenoten en anderen hu in die bijna halve eeuw heeft mogen absol veren. Al is zijn haar spierwit, geen mens ziet hem zijn leeftijd aan, ze I's niet de zusters van Maria Addolorata, wier geestelijke verzorger hij al meer dan een generatie is, 33 jaren om precies te zijn. Om kwart voor zes in de morgen klimt p. Huisman langzaam de steile trappen op, die van de Borgo Santo Spirlto voeren naar het kerkje van noordelijke afkomst, de Sint-Michaël der Friezen. Hieraan grenst het kloos ter der zusters, wier conventsmis hij elke morgen leest. Geslachten jonge priesters heeft hij voor hun studiën naar de Eeuwige Stad zien komen, lang vóór het Nederlandsch College bestond Vier Pausen heeft hij persoonlijk en van zeer nabij meegemaakt, de H. Pius X, Benedictus XV, bij wie hij onder de eerste wereldoorlog vaak des avonds om acht uur moest komen voor bespre kingen, Pius XI, die prefect was van de Vaticaanse bibliotheek en kanunnik van St.-Pieter, de regerende Paus, onder wie p. Huisman op de Staatsecretarie werkte. Een apart hoofdstuk in zijn leven, waar hij graag over mag praten, is de episode dat hij publicist was. In 1912 ging hij medewerken aan het Centrum Hij schreef voor verscheidene kranten en weekbladen, en van 1918 tot 1930 was hjj de vaste Romeinse correspon dent van De Tijd. Bijna 50 jaren is hij een „Franciscus Romanus" en nu de boom oud gewor den is, zal niemand hem meer ver planten. Rome is p. Huismans. wereld geworden. (Van onze Romeinse correspondent) TT ct kan u overkomen, dat op een 'zwade dag de kapper tegen u zegt: Het begint te dunnen op uw kruin. En dan houdt hij een spiegel achter uw hoofd en u con stateert en publique, wat u al wist: het begint te dunnen. De duurste middeltjes ten spijt gaat dan de haaruitval voort, men wordt kaal. Een Italiaanse wetenschappelijke expeditie heeft onlangs voor figaro gespeeld en Moeder Aarde de spiegel voorgehou den: zij wordt kaal. In -uer van de vijf contingenten zijn de kruinen al groot geworden. Australië, Azië en Afrika hebben geschoren monnikenkoppen gekregen en zelfs Noord- Amerika met de merengebieden en 's werelds grootste rivie rencomplex kent de „dust pan" en verschrikkelijke woestij nen. De Italiaanse expeditie, die onlangs terugkeerde met kostbaar materiaal uit het land van de dorst, uit de Sa hara, ontdekte in het hart der woes tijnen sporen van een antieke bevol king. Uitbeeldingen op rotsen van ga zellen, wilde koeien, olifanten en ande re fauna bewezen, dat er eens, duizen den jaren her, plantengroei, dierlijk en menselijk leven mogelijk waren. Toen is daar water geweest en met het wa ter een draaglijk klimaat. In deze ge bieden zijn heden de stof- en zandstor men heer en meester. Hun laatste uit lopers reiken tot Italië, waar de voch tige scirocco de Romeinen kriebelig maakt of de droge scirocco, die nog een graadje erger is en na enkele uren in elk huis een poederfijne zandlaac achterlaat. Het zand bedreigt de aarde. Het is in het offensief. Eens heeft zich door bijzondere omstandigheden ergens het begin van een kruin gevormd, in het land van de dorst, de Sahara, een kleine tonsuur. Toen werden er heeft een Italiaanse expeditie in het de nachten ijskoud en de dagen on- hart der woestijnen afbeeldingen op draaglijk heet. De daardoor versnel- rotsen gevonden van gezellen, wilde de verwering zorgde voor de eerste koeien en olifanten, die bewijzen, dat massale zanatabricage. Het zand kroop er eens plantengroei, dierlijk en men en kruipt voort, het bedekt bossen en velden, dorpen en steden en ver smoort het water. Elke vierkante me ter, door het zand veroverd, versnelt het proces der verwoestijning. Op de eens bloeiende Afrikaanse Noordkust verdwenen steden als Leptis Magna en Sabrata onder meters zand. In vroeger jaren bestonden in het Na- (Van onze Romeinse correspondent) de zomer pleegt te geven aan deelnemers van con gressen en bijeenkomsten. De Villa Barberini ligt op de plaats, waar het „Albanium Domitiani" e zomerhitte nadert Gedurende de afgelopen stond, een paleis van kei- weer in Rome en maanden nu heeft de d>- zer Domitianus. Enkele het is te voorzien, recteur van het pauselijk resten van dit bouwwerk dat binnen afzienbare landgoed, dr. E. Bono- zijn nog zichtbaar. Een tijd de H. Vader zijn in- melli, in de Villa Barbe- eind verder op, aan de trek gaat nemen in de rmi een audiëntiezaal ge- andere zijde van het dorp pauselijke zomerresiden- reed laten maken, welke Castelgandolfo, begon tie te Castelgandolfo. In aan ruim 7000 personen Urbanus VIII in 1624 met Vaticaanse kringen meent plaats biedt. een groter vakantiever- men, dat dit kort na het feest van Petrus en Pau- lus zal plaats hebben. In tussen beslist de Paus zelf altijd, wanneer hij wenst te vertrekken en het kwam herhaaldelijk voor, dat laat of vroeg de ver huizing naar Castelgan dolfo voor ieder toch on verwacht gebeurde. In tussen is reeds alles ge- gel liggende pauselijke reed gebracht in Paus- landgoed staan meer huize, om op welke datum gebouwen. Dit oude her of welk uur ook er de togelijke bezit der familie H. Vader te kunnen ont- Sevelli kwam in 1596 aan vangen. de H. Stoel. Kardinaal Degenen, die in de laat- Maffeo Barberini de ste twee jaren gedurende lateTe Urbanus VIII de zomer een openbare was de eerste, die de audiëntie in Castelgandol- schoonheid der natuur fo meemaakten, herinne- daar ontdekte en in het ren zich, dat het steeds begin Op het vierhonderd blijf, dat door zijn naaste meter boven de zeespie- opvolgers voltooid werd. Dit huis, voor een paleis en zeker voor een Ro meins paleis zeer eenvou dig, is tegenwoordig de eigenlijke zomerresiden tie der pausen. Vlak er bij bevinden zich de Vati caanse sterrenwacht, het astrophysisch laborato rium en enkele dienstge bouwen. Het landgoed wordt loor een publieke weg doorsneden. Pius XI bouwde een tunnel onder leze weg door, om on gestoord van het ene deel der terreinen naar het andere te kunnen komen. deL^ zeventiende Behalve het uitgestrekte Park met zijn prachtige groeiende aantal personen, eeuw liet hij er de villa eeuwenoude bomen tub die naar het buitenverblijf bouwen, die tot vandaag eeuwenouae bomen, tui- kwamen, geen plaats meer zijn naam draagt. Hij d^züde^er ^Ua^Barbe" kon vinden in de binnen luidde de mode in voor rfni ^og de amWswonLg hof van de villa, zodat de Romeinse groten zich van de directeur en een vaak de helft zich er mee gedurende de zomer op modelboerderii met alles tevreden moest stellen op te houden in de heuvels wat j...,.,; ]hnnr, ,w t het dorpspleintje voor het bezuiden Rome, waar eens ree is er var| Nederiandse gebouw te wachten, tot de ook de antieke groten „fkomst) Paus op het buitenbalkon hun buitenhuizen had- verscheen om zijn zegen te den. Nog staan er in de In de nabije toekomst geven en enige begroe- „Castelli" tal van fraaie zal de Villa Barberini, die tingswoorden te spreken, villa's, waarvan er enke- een eigen toegang heeft, De zalen in het huis le, als die van de vorste- dus ingeschakeld worden, bleken eveneens te klein lijke familie der Aldo- om de steeds wassende geworden te zijn voor de brandini boven Frascati, stroom van hen, die de bijzondere audiënties, die tot heden bewoond wor- Paus willen bezoeken, de Paus ook gedurende den. te kunnen opvangen. selijk leven is geweest. bije Oosten voor hun periode machtige rijken, waar nu slechts de kameel ge zien wordt of een auto de reiziger voert langs ruïnes van tempels en burchten in de eenzaamheid. Yemen, het legen darische rijk van de koningin van Saba, werd woestijn. De Gobi rukt op. De hoang feng, de gele wind, brengt zand en hitte. Uit de gewesten Siu Yuan en Hing Hsia en zelfs tot onder de muren van Peking trekt in onze dagen de lange karavaan van boeren, die in het Westen of Zui den zoeken naar land dat bebouwd kan worden. Australië is nauwelijks an ders dan een woestijn, de mensen wonen in de groene zoom langs de kusten. Zeëen verzilten en worden binnen meren. Het zoutgehalte blijft stijgen, het dierlijk leven erin wordt langzamer hand onmogelijk. Wanneer een krab, de hammarus verschijnt, is dit het te ken van de naderende dood. Ook de hammarus verdwijnt en dan rest nog de afdek, een grassoort, die aangeeft, dat weldra de streek een zoutwoestijn zal zijn. De wereldbevolking neemt snel toe. Het wordt een eis van zelfbehoud op grootscheepse wijze de strijd tegen het zand te gaan aanbinden. Zo ligt het binnen de kennis en de macht van de mens om grote delen van de Sahara weer bewoonbaar te maken. Onder Noord Afrika, 500 tot 1200 m diep onder de oppervlakte, strekt zich een zee uit. In Zuid Tunesië kent men de „sebke", de zoutmeren, resten van een oude golf. Het gebied ligt iets be neden het zeeniveau. Een verbinding van de Middellandse Zee met dit melan cholieke land zou het in een vruchtbare streek kunnen veranderen en reeds een bijdrage leveren tot een verandering van het klimaat, hetgeen een der be langrijkste kwesties is in de strijd te gen het zand. West Europa verdedigt zich tegen, wat men traditioneel de erfvijand noemt, het water. Deze be naming is onjuist: De erfvijand van de mens is de droogte en het kind van de droogte: het zand. Aan de heer F. Stevens te Heerlen is bij gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als lid van het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Overheidsper soneel (KABO) in de hoofdbestuursver gadering, welke in verband met het pa troonsfeest van de bond te 's-Hertogen- bosch is gehouden de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. Zondag 30 juni AMSTERDAM: Stadsschouwburg: Otello. UTRECHT: Schouwburg: Studio des Champs Elysées. Maandag 1 juli AMSTERDAM: Nwe. de la Martheater: Studio des Champs Elysées. SCHEVENINGEN: Kurzaal: Clara Haskil/Arthur Grumiaux. Advertentie (Van onze Rotterdamse redactie) Met de arrestatie van een vijftigjarige Rotterdammer heeft de Rotterdamse po litie een althans voorlopig einde ge. maakt aan een onafzienbare reeks van sluwe oplichterijen, waarvan tal van personen in België en Nederland de af gelopen maanden het slachtoffer zijn ge- worden.Met name heeft de man bijna honderd Brabantse arbeiders bij de neus genomen, die hij een aantrekke lijke baan voorspiegelde bij een Neder landse bouwonderneming in het Duitse stadje Bochum. Weldra gebruikte hij zijn ronselpraktijken louter als middel om de gegadigden geld uit de zak te kloppen. Onder de gedupeerden bevinden zich vier Hongaren, die door de zwendel van de Rotterdammer honderden guldens hebben verloren. Een van hen moest zelfs zijn spaarpot aanspreken, die hjj had gekweekt om een zoontje uit Hon garije naar Vlissingen te laten overko men. De man deed het steeds voorko men alsof het bouwbedrijf een cautie vroeg van honderd gulden per persoon. De politie verraste de oplichter toen hij zich in zijn woning aan de Tweebos straat stond te scheren. Alvorens met de rechercheurs mee te gaan, stak hij zich nog rustig in een schoon overhemd en knoopte hij een nieuwe das voor. Ook een 65-jarige handlanger werd in arrest gesteld. Het leven van de gearresteerde Rot terdammer bestaat uit een vrijwel on onderbroken reeks van oplichtingen en zwendelaffaires, yyaarvoor de Neder landse en Duitse justitie hem meerma len, maar blijkbaar vergeefs, gevoe lig afstraften. Nadat hij in augustus van het vorig jaar uit de gevangenis was ontslagen, trok hjj naar Antwerpen. Van een caféhoudster aldaar wist hij met zijn doortrapte smoesjes steeds op nieuw bedragen los te krijgen. Hij zet te een handel in kunstbloemen op, la ter nog twee elders in België, en knoop te en passant connecties aan met de vrouw van een Antwerpse banketbak ker. Deze relatie leverde hem een flinke som aan contanten op. Een daaruit voort vloeiende ruzie tussen het echtpaar had tot tragisch gevolg, dat de bakker zich de situatie te erg aantrok en plotse ling overleed. Toen de Belgische grond hem te heet onder de voeten werd, verhuis de de Rotterdammer met zijn hele ge zin van vrouw en elf kinderen weer naar de Maasstad. De grensdouane- beambten overtroefde hij steeds door hen een veelheid van niet terzake dienende papieren voor de neus te houden. In Nederland zette hij terstond de ronselactie ten behoe ve van het Duitse bouwbedrijf op touw. Twee grote auto's, op afbeta ling gekocht en nooit voldaan, kwa men er aan te pas om indruk te ma ken op de eventuele kandidaten voor een baantje in Bochum. De Rotter dammer en zijn handlanger maakten honderden guldens buit, zogenaamd als vergoeding voor de gemaakte on kosten, maar geen enkele arbeider kwam ooit in het bezit van de ver eiste werkvergunning voor Duitsland. (Van onze Haagse redactie) „Het is in hoge mate ontmoedigend, dat in de werkwijze van het departe ment, dat met de zorg voor het ver keer is belast, zo bitter weinig is te rug te vinden van de dynamiek, wel ke de ontwikkeling van het verkeer kenmerkt. Deze dynamiek zegt de ver antwoordelijke instanties kennelijk niets, men loopt rustig achter de ontwikkeling aan. Van een visie op de toekomst is geen sprake, zelfs het heden wordt niet op de voet gevolgd, men is in allerlei opzichten ver achter bij de praktijk van het heden". Dit zei de hoofddirecteur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen, in zijn openingsrede ter gelegenheid van de algemene vergadering van de bond te Scheveningen. De achterstand zag de heer Van Ba len zowel bij de bouw van wegen, brug gen en tunnels als bij de verkeerswet- geving. Hij wees erop, dat de progno ses voor de komende tien jaar een zo danige vermeerdering van het aantal motorvoertuigen aangeven dat het aan tal inwoners per motorvoertuig, dat op 1 januari 1956 nog 27 bedroeg, zal da len tot een peil van 9 a 11. Daarmee zouden wij een peil hebben bereikt, dat ongeveer gelijk is aan het thans in lan den als België, Engeland en Frankrijk bestaande. Dit betekent reeds meer dan een verdubbeling van het verkeer, terwijl voorts moet wordefi bedacht dat genoemde landen op hun beurt reke ning houden met een verdubbeling van hun verkeer in de komende 12 jaar. Vóór 1970 zal, zo meende de heer van Balen, nog 550 km rijksweg moe ten worden veranderd in kruisings- vrjje autoweg met gescheiden rijba nen, terwijl bovendien nof minstens 450 km. zal moeten worden uitge breid tot drie rijstroken op zich een gevaarlijk wegtype dat ten spoe digste als vierstrooksweg met ge scheiden rijbanen dient te worden uitgevoerd. Met het oog op de con tinuïteit van het werk en de moge lijkheid van meerjaarlijkse begrotin gen achtte hij het hoog tijd, dat men de verouderde begrotingstechniek voor de verkeerssector loslaat. De heer van Balen haalde in zijn re de een aantal tekenende staaltjes aan. waaruit het gebrek aan dynamiek in onze verkeerswetgeving blijkt. Reeds in 1952 besliste de Hoge Raad op for meel-juridische gronden dat een auto, die achteruitrijdend van rechts nadert, voorrang heeft. De simpele wij ziging van het voorrangsartikel, die aan deze ongewenste situatie een einde zou maken, is echter nog steeds niet aan gebracht. Een zelfde geval doet zich voor t.a.v. de trolleybussen, die vol gens een beslissing van de Hoge Raad in 1955 geen motorrijtuigen zijn maar gelijk dienen te worden gesteld met handwagens! Ook hier is echter nog steeds geen wijziging aangebracht. Reeds in 1951 stelde de ANWB voor bromfietsen een geel onderscheidings teken voor. De minister zei aanvanke lijk nee, maar verklaarde zich kort ge leden bereid de zaak te „bestuderen" Scherpe versieringen aan de voorzij de van auto's zijn reeds lang een bron van gevaar. De ANWB heeft voorge steld hiertegen wettelijke maatregelen in het leven te roepen, zoals dit ook kort geleden in Zwitserland is geschied. Tenslotte gebeuren er jaarlijks nog steeds honderden ongelukken, doordat fietsers, die door vrachtwagens met op legger of aanhangwagen worden inge haald, onder die aanhangwagen raken. Reeds jarenlang ijvert de Bond voor het verplicht stellen van een waar schuwingsbordje op het rechtervoorspat- bord van dergelijke voertuigen. Resul taat bleef echter tot dusverre uit. De ambassadeur van Hongarije in Den Haag, professor Pal Gegesi Kiss, is van zijn post ontheven verklaard en benoemd tot voorzitter van het Hon gaarse Rode Kruis. Onder de leiding van dit Rode Kruis heeft, volgens Hon gaarse kranten, een zuivering plaats gevonden, omdat verschillende leidende figuren „contra-revolutionaire elemen ten en organisaties hadden geholpen bij het uitdelen van de hulp uit het Westen na de Hongaarse opstand". Verschillende van hen zijn nu onder arrest. Beide mannen zijn opgesloten in af wachting van wat het voortgezet onder zoek nog aan duistere handelingen aait het licht zal brengen. Waarschijnlijk zullen zij vervolgd worden op grond van het feit, dat zij arbeiders geronseld heb ben voor een buitenlandse firma, zon der daartoe van Nederlandse of Duit se zijde vergunning te hebben verkre gen. HUEOESnSft" (NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9