Zeven uur lang op zoek naar een Amsterdammert je Iets koeler Slachtoffers van het snelverkeer Hitte maakt van Nederland een subtropisch land Trieste tol van warm weekeinde Vele personen verdronken Zondag de warmste dag sedert tien jaar Tientallen personen door de hitte bevangen Aziatische griep in Bussum Groot alarmte Zandvoort Ernstige kinder verlamming in Hongarije Het weer BIJ TEMPERATUREN VAN 33-35 GRADEN Dertig van de honderd meisjes van een pensionaat ziek Zwaar gewond bij een gasontploffing Zeer felle brand in Hulst HOE WARM HET WAS EN HOE VOL 600 kinderen in levensgevaar t&ee MORRIS ibefore you Aan zee Enige zwaargewonden later overleden Aardschok richt schade aan op ISieuw-Guinea ZO GOED ALS ZEKER Ruim een miljoen aan textiel verbrand MAANDAG 1 JULI 1957 81ste JAARGANG No. 29644 - Onprettige situatie te Kralingen [STRAND-BAD KL ËDIN G Koeler weer (Van een onzer redacteuren) Zondagmiddag. Zuid-Lim burg 32 graden C., Vlissingen en Eelde 33, Ypenburg, Df Bili, Twenihe en Eindhoven 34 en Gilze-Rijen 35 graden! Zo'n warme dag hebben we in geen jaren gehad. In lien jaar is er niel zo n hoge iem- peraiuur geregistreerd. In hel buitenland was hel zon dag al niel veel anders. Frankfort en Bordeaux 33 graden, Parijs 34, Cordoba 39 graden, Zamora 45 gra den. Spanje zuchl onder een hittegolf. Is hef hier ook a) zo ver? Officieel misschien niel, maar naar hei gevoelen van' onielbare Nederlanders oncreiwijfold wel Geheel Nederland heeft gisteren naar afkoeling ge- zochi. In hef wafer, dat wel haast overal voorhanden is. Aan het Noordzeesirand en in de ialloze zwembaden,- ook in de bossen, waar men uiiersi luchiig gekleed amechtig ter neer zai. Neder land leek een subtropisch land. Men zag autobestuur ders in zwembroekje, motor en scooterrijders met een tachtig km.vaart in over hemd en korte broek. En overal werden onielbare ijs jes gegeten en miljoenen flesjes geledigd. gemaakt. Het is dicht bij huis en een gezin met een aantal kinderen be spaart zich het reisgeld naar Zand- voort. Waar er in deze dagen ook thuis uiteraard royaal met water omge sprongen wordt kan het niet anders of hier en daar ontstaan moeilijkhe den. In Ede dreigt een tekort aan drinkwater te ontstaan. Vandaar was er zaterdag en zondag en is er ook vandaag een verbod om tuinen te besproeien. De droogte en de zeer hoge tempe raturen hebben vooral in het noordoos ten van ons land grote schade toege bracht aan landbouw en veeteelt. Voor al de zomergranen in de provincies Groningen, Friesland en Drente heb ben ernstig te lijden gehad. Ook de weidegebieden van de hogere gronden hebben met de droogte te kampen. Ook het aardbeiengewas in Zeeland heeft veel te lijden van de warmte en van de langdurige droogte. In geen we ken is er in deze provincie regen van betekenis gevallen en aardbeien heb ben juist veel regen nodig in de tijd dat ze plukrijp worden. Er is enige afkoeling te verwachten. Vandaag kunnen zich regen- of on weersbuien gaan ontwikkelen, maar bijzonder groot is deze kans niet. De lucht is tot op grote hoogte vrij droog. Daar komt bij dat de luchtdruk boven Scandinavië enige stijging gaat verto nen waardoor de wind in het begin van deze week neiging zal gaan ver tonen naar noordoostelijke richting te draaien. Het zal in de middaguren vooral in de kustprovincies een paar graden koeler blijven maar het ziet er niet naar uit dat de eerste dagen van juli een einde aan het fraaie zomer weer zullen brengen. Ook in 1947, toen zich ook een zonnevlekkenmaximum voordeed, was de zomer bijzonder prachtig. In een bijna zelf.de situatie schynen wij ook nu te geraken. Zeven uur lang is er zondag ge zocht naar de zevenjarige Bertie van Vlijmen uit Amsterdam, die 's middags om drie uur op het strand te Zand voort zoek raakte. Eerst was het een kwestie, die alleen zijn ouders aanging, maar toen de jon gen na uren nog niet gevonden was, werd „groot alarm" gegeven en zijn veertig man van de Zandvoortse poli tie en reddingsbrigade op zoek gegaan naar het vermiste kind. 's Avonds om tien uur werd hü aan getroffen op het Bloemendaalse strand, verscheidene kilometers van de plaats waar hij zijn ouders was kwijtgeraakt. Een grote vuurpijl, afgeschoten van de Zandvoortse vuurtoren beduidde de reddingsploeg dat de jongen terecht was. Het jongetje zou waarschijnlijk eerder zijn gevonden, indien zijn ver missing direct ter kennis van de poli tie was gebracht. De korpschef in Zand voort werd eerst van het voorval op de hoogte gesteld, toen de meesten van zijn mannen al naar huis waren. Het is dan ook aan te raden, zo deelde men ons vanmorgen in Zandvoort mede, di rect de politie-patrouille te waarschu wen, opdat onmiddellijk maatregelen kunnen worden getroffen. Vrijdagavond heeft zich een andere onprettige situatie voorgedaan in het Kralingse strandbad te Rotterdam. Duizenden hadden er verkoeling ge zocht en toen iedereen naar huis was gegaan en men het bad controleerde vond men een bundeltje kleren. Nie mand was komen zeggen, dat zijn kle ren verdwenen waren en daarom gin- ge de eerste gedachten uit naar een geval van verdrinking. Naarstig wer den de kleren nagekeken of men mis schien enig aanknopingspunt kon vin den. Inderdaad, de politie vond een blaadje papier uit een schoolschrift en daarop stond een naam. Op het bevol kingsbureau zou men dan wel verder gaan zoeken. Maar, dat was al uren dicht en er moest een hoofdcommies van huis worden gehaald. Een reservesleu tel werd het hoofdbureau van politie gehaald en toen kon het snuffelen tus sen de namen van de ruim 700.000 Rot terdammers gaan beginnen. De hoofd commies vond denaam en zo kon de politie meteen naar het huis van het „slachtoffer" gaan. Maar gelukkig bleek alle moeite voor niets te zjjn geweest, want de jongen, van wie de kleren bleken te zijn, sliep, onwetend van wat hij ontketend had, als een roos. Toen kwam aan het licht, dat hij 's middags was gaan zwemmen, zijn kleren in de drukte niet terug had kunnen vinden en een vriend je zijn moeder had laten waarschuwen. Men had hem andere kleren gebracht en h;j kon naar huis gaan. In Hongarije woedt een kinderverlam mingsepidemie. Een arts in Düsseldorf heeft een telefonische noodkreet om hulp ontvangen van een vrouwelijke collega in Boedapest. Zeshonderd kin deren verkeren reeds in levensgevaar, zo deelde zjj mede. De Hongaarse regering heeft zich voorts niet-officieel tot de Amerikaanse legatie in Boedapest gewend met het verzoek om hulp bij het verkrijgen van vaccin-Salk ter bestrijding van de kin derverlamming. De Amerikanen heb ben verklaard, dat zij bereid zijn om te helpen, maar dat zij niets kunnen doen, zolang niet officieel een verzoek wordt gedaan. (AFP-Rtr.) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Onweersactiviteit trekt in noord oostelijke richting en bereikte van morgen ons land. In verband daarmee kwamen er enkele locale onweers buien voor van kleine omvang. Achter de storing om dringt minder warme lucht het land binnen. Deze lucht heeft een onstabiele opbouw zodat mogelijk ook morgen nog hier en daar een regen- of een onweersbui tot ontwikkeling kan komen. Morgen iets koeler maar vrijwel geen buien meer. Matige wind tussen west en noord. Temperatuur 20 23 gr. C. Zeewater bijna 16 gr. C. Vooruitzichten: achter de onweersstoring die vandaag in ons land enkele buien bracht, stroomt iets koelere lucht naar het strand, maar de verdere vooruitzichten wijzen op een herstel van het vrije zonnige en weer iets warmere weer. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk nog plaatselijk een regen- of onweersbui, morgen zon nige perioden. Ook in het binnen land koeler. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Zon; 4.27-21.05. Maan: 10.38-23.14. Max neersJ Station Wee» temp. afgel vor dag 24 uui Stockholm onbewolkt 21 0 Oslo motregen 24 0.1 Kopenhagen licht bew. 21 4 Londen geh. bew. 30 3 Amsterdam licht bew. 32 0 Luxemburg onbewolkt 32 0 Parijs half bew. 34 0 Nice onbewolkt 29 0 Berlijn onbewolkt 31 1 Frankfort onbewolkt 33 0 München onbewolkt 28 0 Zlirich onbewolkt 31 0 Genève onbewolkt 31 0 Wenen onbewolkt 31 0 Innsbruck onbewolkt 33 0 Rome onbewolkt 33 0 Zakdoeken, papieren mutsen en al wat verder kon dienen om een zon nesteek te voorkomen; ziet hier de verscheidenheid in hoofdtooi op de Olympische Dag. Zondag is in Diever een personen auto tegen een boom gebotst. In de wa gen bevonden zich twee vrouwen van Engelse nationaliteit en drie Engelse militairen van de luchtbasis Geilen- kirchen, die een bezoek van een hon dententoonstelling te Groningen had den gebracht. Een van de militairen kreeg een sche- delbasisfractuur en een van de vrouwen een ingedeukte borstkas. Twee personen werden licht gewond en de bestuurder kwam met de schrik vrij. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Meppel ge voerd. Voor het leven van de ernstig gewonde militair wordt gevreesd. De auto werd geheel vernield. De 57-jarige H. Poulisse, die Zondag avond te Amsterdam, om half 9 bij de Vlothavenweg met zijn bromfiets de Nieuwe Hemweg over stak en daarbij niet voldoende aandacht besteedde aan het verkeer, is door een personenauto gegrepen. Het slachtoffer is ter plaatse overleden In Rotterdam is op de Stoopweg de 57-jarige isoleerder H. J. van Zwam met zijn bromfiets door een personen auto aangereden. Hij kwam op de mo torkap terecht en werd enige meters weggeslingerd. Hij liep een schedelba- sisfractuur op en werd in het Fester- ziekenhuis opgenomen, waar hij enige uren later is overleden. Een 50-jarige opzichter van de Ne derlandse Heidemaatschappij, de heer J. Bouwens uit Nieuwvliet, is zondag avond in het ziekenhuis te Oostburg overleden aan de gevolgen van een on geval dat het zaterdag te Groede is overkomen. Hier was hij met zijn motor tegen een uit een garage komende per sonenauto gebotst. In een ziekenhuis te Nijmegen is het tweede slachtoffer van het verkeerson geval, dat is gebeurd op de weg Grave- Mill, aan zijn verwondingen overleden. Het was de heer J Verberk uit Langen- boom, wiens vrouw bij het ongeluk in de brandende auto om het leven kwam. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de auto na het ongeval in brand is gevlogen als gevolg van het breken van de benzineleiding. Het echt paar laat zes kinderen achter. Twee jongemannen, J. B. uit Nieuwe Klim en A. B. uit Coevorden beiden om streeks 20 jaar oud, zijn zaterdagochtend op weg naar de T.T. in Assen veronge lukt. Zij zaten op een bromfiets, be stuurd door eerstgenoemde en reden met grote snelheid door de bocht Carstens- dijk-Rieghoogtendijk. De bocht werd te groot genomen, waardoor de jongeman nen op het linker-wegdek terechtkwa men en in volle vaart tegen een uit Hogeveen komende vrachtwagen botsten. De bestuurder van de bromfiets werd zwaar gewond. Een van zijn beide benen werd verbrijzeld, hij brak een arm en liep een shock op. Zijn passagier brak een been. Beiden zijn opgenomen in het Hoogeveense ziekenhuis „Bethesda". Op Nederlands Nieuw Guinea heeft vorige week een aardschok in de om geving van de Geelvinkbaai aanzien lijke schade aangericht. Te Randawaja stortten alle huizen ineen en te Soem- berbaba werd driekwart der woningen vernield. (ANP) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln- NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Ondanks de kookhitte is er zaterdag en zonaag nog gevoetbald. In Leiden b.v. ,Zrd de finale van het internationaal pohtie-voetbaltoernooi gespeeld. Er kwamen hectoliters water aan te pas voor de koeling der „motoren". aantal verdrinkings- de trieste tol van Een groot fpn uitzonderlijk warm weekeinde, waarin velen, die de zwemkunst maar ten dele machtig zijn, afkoeling zoch ten in het zilte nat. De 20-jarige militair B. Tewintelo, die gelegerd was in 's-Hertogenbosch en afkomstig was uit de provincie Drenthe, is verdronken in het zwem bad „De IJzeren Man" te Vught. Bij de „Blauwe Sluis" onder Rosma len is de 28-jarige Th. Lommers uit Vught, die niet kon zwemmen, in het diepe gedeelte van de Maas geraakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Het 15-jarige zoontje van de fam. *- utrecht ia na twee maal het naburige Amsterdam-Rijnka naal te zt)n overgezwommen aan de oever tengevolge van hartverlamming overleden. De 14-jarige jongen L. van Hemmen •- neiiningën bij het zwemmen in d«- Uit »eunV'? Reuningen veruronken. Waal onderiCT„ ongehuwde B. J. is in Dê-S°"vu[ Huizen verdronken. De 23- de Run bu H yan Langerak uit jarige ongehuwdechthaven in het Dinteloord is in de v komen Bei_ Volkerak om het leven niet VQl_ den verstonden de zw em doende. is de 15- In de Lek bij Schoortho zwernmen jarige C. den Hoed riie de zwem- verdronken. De jongeman, a had kunst niet voldoende rn.ee T.,mten van een der zeer gevaarlijke Pu de rivier uitgezocht. In Onna bij Steenwijkerwold is jarige U. Piest levenloos uit n«t A gehaald. In Oostvoorne de 34-jarië„aan Duinker uit Rotterdam, die was g zwemmen in het Brielse meer. In de Rijn nabij de steenfabriek „De Blauwe Kamer" is verdronken 20-jarige Hongaarse student Laszlo hior- vath-Sarrodi. De Hongaar, die in no vember uit zijn vaderland was gevlucht studeerde sinds enige maanden aan de landbouwhogeschool. Een medisch stu dent, die zijn Hongaarse collega wilde redden, kwam zelf in moeilijkheden omdat hij de zwemkunst bijna niet meester was. Deze student kon nog tij dig door een Wagenings student, de heer H. L. J. Huberts op de wal wor den gebracht. De Hongaar was toen al in de diepte verdwenen. Vlak bi) het Stenen Hoofd, aan het eind van de Westerdoksdijk en het be gin van de Van Diemenstraat te Am sterdam, is een jongen van zes jaar, Pieter Smit in het IJ verdronken. Aan het strand te Bakkum (N.H.) is het stoffelijk overschot aangespoeld van de 31-jarige ongehuwde De Jong, afkom stig uit Tjietjerksteradeel en werk zaam in Wormerveer. In Noordwijk bij de Duindamse slag is de 10-jarige Gerard Kradorfer uit Leiden verdronken. Hii behoorde tot een groepje kinderen, die onder leiding van twee volwassenen zouden gaan zwemmen. Twee jongens begaven zich, tegen de uitdrukkelijke order in te vroeg in het water. Een van hen kon worden gered. De ander verdween in de diepte. Waarschijnlijk doordat hij kramp kreeg is te Rotterdam bij het zwemmen verdronken de 17-jarige matroos Gün- ther Ide uit Karlstadt am Main. De militair H. de Boer uit Rotterdam is levenloos uit de Nieuwe Waterweg gehaald. In de Waalhaven is de 17-ja- rige R. van Koolwijk uit Rotterdam verdronken. In de Maasstad is voorts bij werk zaamheden op zijn schip de 46-jarige Duitse schipper A. Schroeder in het water gevallen en verdronken. Zondagavond laat is de 2D-jarige J. Holleman uit Streefkerk bij het zwem men in de rivier de Lek bij Streefkerk verdronken. Holleman was. toen het al donker was, met drie vrienden gaan zwemmen. Hij wac zwemKunst we] De rivierpolitie heeft vanochtend vroeg met dreggen zijn stoffelijk overschot op gehaald. Hoe warm het was? Onze nationale wielerheld Woutje moest het tegen een hitte van 34 graden in de schaduw af- leggen. Van de 130.000 personen, die de hitte trotseerden en de T.T.-race te Assen bijwoonden werden er vele tien- tall door de hitte bevangen. Min stens 150 personen die de Olympische Dag te Amsterdam (25.000 bezoekers) meemaakten vielen flauw. Zonder on derbreking werden de slachtoffers van dj warmte binnengebracht in de cata comben onder de ere-tribune van het Olympisch stadion, waar een draaglij ke teperatuur heerste. Limonade, en bierflessen sprongen door de hitte stuk. De G.G. en G.D. moesten vele snijwonden hierdoor ont staan, hechten. De koninklijke familie die de Olympische Dag zou bijwonen, moest, zonder twijfel ook door de warmte, verstek laten gaan. Aan de kust was het weer enorm druk. Berichten uit Scheveningen, Noordwijk en Wijk aan Zee spreken opnieuw van een record. Zandvoort echter niet. Veertien dagen terug wa ren er naar schatting 170.000 bezoe kers, zondag ongeveer een 100.000 Oorzaak: men was bevreesd dat het té warm zou zijn. Velen prefereer den 't Gooi, het Sticht of de Veluwe en anderen bleven rustig thuis, met weinig beweging, de ramen tegen elkaar open, zonneschermen of zonnegordijnen neer en een koel glas binnen het bereik. Nu was het in de badplaats van Amsterdam (en van het Rijnland) ook uitzonderlijk warm. De terrassen waren nagenoeg verlaten. Hf was er niet om uit te houden Maar aan de waterkant stond een licht zee briesje, wat het verblijf aan het strand beslist prettig maak te. De temperatuur van het water was heerlijk: prettig koel, niet te warm. Het verkeer van Amsterdam, dóór Haarlem, naar Zandvoort heeft geen noemenswaardige moeilijkheden onder vonden. Opmerkelijk was het dat in de vroege ochtend evenveel auto's van als naar Zandvoort gingpn. Vele stedelin- g die 's middags thuis waren geble ven, trachtten in de avond langs de zee nog een frisse neus te halen. Het tramverkeer Ilaarlem-Zandvoort is in de morgen, gedurende anderhalf uur gestoord geweest wegens een de fect aan de bovenleiding. Van half tien tot elf uur werden de passagiers met bussen vervoerd. Kan het geringer aantal bezoekers aan Zandvoort veroorzaakt zijn door de opening van de Sloterplas te Am sterdam? Hier kunnen enkele tiendui- .clen terecht en van deze prachtige gelegenheid wordt een druk gebruik Het virologisch laboratorium van de interne afdeling van het Academisch ziekenhuis te Leiden heeft op klinische gronden in een pensionaat te Bussum influenza vastgesteld, waarvan het oor zakelijke virus volgens prof. dr. ,1. Mulder, verbonden aan de interne afde ling van het Eeidse ziekenhuis, zeer waarschijnlijk gelijk is aan dat, hetwelk in Azië grote epidemieën heeft verwekt. In het betrokken pensionaat verblijven 100 ionee meisjes tussen 8 en 17 jaar, an wie er thans 30 ziek zijn. Het ziek teverloop is zeer goedaardig. Bii nadere informatie bleek, dat de ziekte vermoedelijk reeds sinds 16 juni ?n Bussum heerst. Het is niet duidelijk angs welke weg de besmetting ,s ge- open Waarschijnlijk - juist als bp de - L-h opbleven patient van enkele weken geleden in Den Haag - is het virus met een vliegtuigtransport uit Azië ons land binnengedrongen. In het Leidse ziekenhuis wordt ge poogd de verwekker van deze influenza vast te stellen. Gezien echter het feit, dat het ziektebeeld typisch is voor in fluenza en men bovendien gewone influ enza vrijwel nimmer in de zomermaan den waarneemt, acht prof. Mulder het zo goed als zeker, dat in Bussum sprake is van de Aziatische griep. In verband met de studie van de epi demiologie van deze ziekte, die blijk baar een grote besmettimgskracht heeft, doet prof. Mulder een dringend beroep op alle artsen in Nederland gedurende de eerstkomende weken nieuwe soortge Üjke ziektegevallen te melden aan de afdeling inwendige geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zondagmorgen is een 40-jarige vrouw te St. Willibrord bij een gasontploffing in een schuurtje levensgevaarlijk ge wond. De ontploffing ontstond toen zij butagasstel in het schuurtje wilde aansteken. Waarschijnlijk door een lek i de leiding is iets van de vloeistof ontsnapt, zodat een grote steekvlam de kleren van de vrouw in brand zette, toen de lucifer ontvlamde. Buren wisten met een tuinslang de brandende kleren te blussen, maar de vrouw moest met levensgevaarlijke brandwonden overdekt naar het Chari- tasziekenhuis te Roosendaal worden vervoerd. Een zeer felle uitslaande brand heeft zondagmorgen het nieuwe gebouwen complex vau het postorderbedrijf „Zeeuwse Textieicentrale" te Hulst volledig in de as gelegd. Het complex gebouwen was nog maar een jaar oud, en de zich hierin bevindende voorraad textielgoederen, waarvan de waarde wordt geschat op ruim een miljoen gul den, werd eveneens eer prooi der vlam men. Om drie uur 's morgens werd de brand ontdekt en hoewel de brandweer met volledig materiaal onmiddellijk ter plaatse was. slaagde men er niet in het als een fakkel brandende gebouw te redden. De hitte was dusdanig, dat men de vuurhaard slechts op een af stand van '00 meter kon naderen. De administratie van het bedrijf, dat in een tijdvak van anderhalf uur geheel af brandde, ging eveneens verloren. Ook in Engeland brandt de zon. Tienduizenden Londenaars zochten gisteren verkoeling in Hyde Park.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1