Engeland gaat elektrische atoomcentrales bouwen Het zaligverklaringsproces van mgr. F. Hamer Peil van Nederlandse koorzang lijkt gedaald Schip in nood ALBERT HEIJN NAAIMACHINES ERIC DE NOORMAN SLAVINKEN Veilige afvoer van afvalstoffen het grootste probleem Franse socialisten tegen afscheiding van Algerije Overstromingen in zuidoost- Europa Gedood tijdens de Bokser-opstand Probleem besproken door de Maat schappij voor Toonkunst Droogmaling ten einde ^uperMart ^uperMols" i/lets onze heerlijk gekruide saucijzen Haagse leverworst Veiling verse groenten 39 48 23 29 125 - 100 - 79 65 49 75 Samenwerking van de verzetsorganisaties Coaster had moeilijk heden Australisch bezoek aan Nieuw-Guinea S.A.S. bestelt Franse straalvliegtuigen brand in duinen Nederland wint gouden gondola" Oostelijk Flevoland SCHEEPVAARTBERICHTEN N) MAANDAG 1 JULI 1957 FAtïIJNA 2 en 3 juli a.s. Gehakt, half om half 500 gram 158 Doorregen varkens lappen Slavinken 500 gram 128 3 voor 98 Speciaal aanbevolen bij de bloemkool In onze vleeswarenafd. Uit eigen slagerijen: 200 gram Gebraden gehakt 150 gram 2 en 3 juli a.s. Gesneden andijvie 500 gram Zomer rodekool per kg Uit onze afd. kruidenierswaren: Heerlijk verfrissend AH-Limonade- siroop, grote fles Tomatensap DelMonte per blik Ananassap Sunpearl per blik Sinaasappelsap DelMonte per blik m Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen m Ken te winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Regering keurt proclamatie provincie Noord-Celebes af Opleidingsinstituut hogere politie-ambtenaren Eindexamens Triniteits- lyceum Haarlem ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 IN OOSTVOORNE Zo eet U lekker en voedzaam: Hoe rt ook zija 'N GOGGO MOBIL HARDEBELT Redders van schipbreuke lingen onderscheiden Vertaald, door JOHAN M. PALM Canadese minister van defensie in ons land Generaal der Kruisheren terug uit Amerika Op de voorllchtingsconferentic over kernenergie voor het bedrijfsleven in het Kon. Instituut voor de tropen te Amsterdam is medegedeeld dat Enge land drie elektrische centrales gaat bouwen, aangedreven door atoomener gie. Dergelijke centrales moeten in de nabijheid van de zee of van een rivier worden gebouwd want ze hebben een grote hoeveelheid koelwater nodig. De centrales kosten 350 miljoen gld. en hebben een capaciteit van 450.000 kw., die tot een miljoen kan worden op gevoerd. Ze besparen Engeland 18 mil joen ton kolen per jaar, maar de kos ten van de centrales zijn ook gestegen, nl. tot negen miljard gld. Niettemin is de besparing aan kolen toch groter. De vraag naar elektrische energie zal zich in de komende jaren verdubbelen terwijl de kolenproduktie daar ver bij ten achter zal bicven. Daarom moet men nu wel atoomenergie gebruiken. Als die er niet was, zo werd opgemerkt, zou de situatie heel moeilijk worden. Prof. T. J. Connolly uit Los Ange les zette uiteen dat voorlopig alleen de grote oceaanstomers van atoomenergie kruinen worden voorzien en hy achtte Advertentie Alleen dinsdag en woensdag Alleen dinsdag en woensdag het oneconomisch kleine schepen daar mede uit te rusten. Wellicht zullen tankboten van tenminste 35.000 ton in houd als eerste in aanmerking komen. Slechts als de algemene kosten omlaag gaan en die mogelijkheid is aanwe zig dan kan men schepen rendabel met atoomenergie uitrusten. Over afvalstoffen van de atoomener gie vertelde dr. M. d'Hont uit België dat men die kan weggooien b.v. ergens in de Oceaan of in verlaten mijn schachten. Dichtbevolkte landen zullen echter moeten samenwerken om sa men een apparaat te bouwen, die de af valstoffen verast. Men heeft nog geen goedkope manier gevonden, die tevens elk risico uitsluit. Jui-f de veiligheH kost handen vol geld en geen enkc'? tot dusver werkelijk veilige methode kan als praktisch voor de toekomst wor den beschouwd, als de atoomindus' 'e zich heeft uitgebreid. Dit betekent dat het een probleem van de allereerste orde is want als men op de duur economisch verantwoorde atoomindustrie wil stichten dan moeten de kosten van afvoer van de afvalstof fen worden gedrukt. Dr. H. Jammet, hoofd van de Franse beveiligingsdienst, stelde allerlei ver gaande en strikt noodzakelijke maat regelen voor om de arbeiders in de atoomindustrie en de in de buurt wo nende bevolking te beveiligen. Een streng medisch toezicht is het eerst nodig. Dr. W. E. Belser uit Zürich zeide dat de risico's, die de verzekeringsmijen lopen als ze grote atoominstallaties gaan verzekeren, nog nauwelijks te overzien zijn. Niettemin hebben de verzekeringsmijen in West-Europa zich principieel voor verzekering uitgespro ken. De laatste dag van de voorllchtings- conferentie had tot onderwerp de soci ale problemen, die de atoomindustrie met zich meebrengt. Dr. H. Muth uit Frankfort hield een inleiding over radio-actieve stralen en hun invloed op de omgeving. Hij zei.'" o.a., dat het effect van voortdurende blootstelling van een lichaam aan radio actieve stralen, zelfs al hebben ze slechts een geringe kracht, het leven verkorten en leukaemie en kanker ver oorzaken .Wanneer een gehele bevol king of een gedeelte daarvan aan deze bestraling wordt blootgesteld, doet zich het vraagstuk van genetische effecten voor. De internationale commissie voor „radiological" beveiliging heeft thans een reeks van cijfers gepubliceerd, die de gevarenzones by de bestraling aan geven, die dus als gids kunnen dienen bij veiligheidsontwerpen tegen gevaar lijke bestraling en voor het daartegen beschermend materiaal. De Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo, heeft zaterdag ver klaard, dat de instelling van de pro vincie Noord-Celebes, enige weken ge leden. zonder toestemming van de rege ring is geschied. Daarom keurt de rege ring deze handeling af. De minister zeide dit na afloop van de gisteravond gehouden zitting van het kabinet, welke tot in de nacht voort duurde. Hij voegde daaraan toe, dat de regering op het ogenblik een nieuwe indeling van de verscheidene autonome provincies in de gehele Indonesische archipel in studie heeft. Bij besluit van de ministers van justitie en van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfsor ganisaties is mr. J. Brink, thans adjunct directeur van het rijksinstituut voor op leiding van hogere politieambtenaren te Hilversum, benoemd tot directeur. Mr. J. Brink, die in 1950 aan de school werd verbonden en voor die tijd inspec teur van politie was in Amsterdam, is de opvolger van mr. P. Frima, die thans het directoraat heeft neergelegd we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Bij de gehouden eindexamens van de afdeling Hogere Burgerschool B behaal den aan het Triniteitslyceum te Haar lem de volgende heren het diploma. A. Bruin, Heemstede; J. Crabben- dam, Zandvoort; J. Dorresteyn, Hille- gom; A. Drabbe, Heemstede; S .Hoek, Haarlem; A. Meskers, Hillegom; J. Ne- lis, Heemstede; Chr. Raats, Heemste de; L. v?m Rooijen, Haarlem; Ch. van der Schoot, Bennebroek; B. Stalpers, Haalem; W. Stolten, Heemstede; A. van der Tuin, Haarlem; B. Vehmeyer, Heemstede; W. Verdegaal, Sassenheim; A. Zuurbier» Vijfhuizen. Afgewezen werden 2 kandidaten. De eindexamens aan het Triniteitsly ceum zijn geëindigd. Van het totaal der 57 kandidaten behaalden er 51 het di ploma. Advertentie De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland heeft te Utrecht zijn jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer G. Ritmeester, lid van de tweede kamer. Op deze vergadering is o.m. aan de orde geweest de kwestie der samen werking tussen de N.F.R. en de Neder landse vereniging van ex politieke ge vangenen. Men verenigde zich met een resolutie, zoals deze onlangs op het congres van de Expogé is aanvaard en waarmede de basis voor de samen werking wordt gelegd en tevens tot een op breder basis berustend front tegen elke vorm van dicatuur. De Nederlandse kustvaarder Ma rathon, een schip van 398 ton uit Am sterdam van de N.V. Kustvaarder Du- dok, De Wit en Co., meldde zondagmor gen om half 8 ter hoogte van Texel moeilijkheden met de machine te hebben wegens een uitgelopen lager. Inplaats van op 8 „poten" wist het schip op 7 de haven van IJmuiden te bereiken, waar het zondagmiddag assistentie kreeg van de sleepboot Winston Churchill. Alle merken dus ruime keuze Aan het einde van het vierdaagse congres der Franse socialistische par tij te Toulouse, is gisteren met over weldigende meerderheid een reso lutie aanvaard, waarin wordt geëist, dat Algerije „onverbrekelijk verbonden blijft" met Frankrijk. De resolutie noemt dit een dringend vereiste voor de economische ontwikkeling van Al gerije en Frankrijk, omdat de econo mieën van de twee gebieden nauw ver weven zijn en om dat Algerije de na tuurlijke schakel vormt met de Sahara en Afrika, Een afscheiding van Algerije zou be tekenen, dat Frankrijk de koopkracht van 400.000 Algerijnse arbeiders moet missen en dat er verscheidene honderd duizenden Franse arbeiders zonder werk komen, aldus de resolutie. Een verenigd Europa, gekoppeld aan de overzeese gebieden, wordt onmogelijk geacht zonder dat Algerije met Frank rijk verbonden blijft. Oud-premier Guy Mollet, secretaris generaal van de Franse socialistische partij had daags tevoren verklaard, dat vuf zesde van de party tegen prys- geven van Algerije door Frankryk en tegen onafhankeiykheid van Algerije was. Een zogenaamde nationale onaf hankelijkheid in Algerye zou geen en kel van de daar ryzende vraagstukken oplossen. Slechts bolsjewistische vete ranen zouden profiteren van nationale onafhankeiykheid in Algerye, aldus Mollet. (Rtr - AFP - UP) Bulgarye en Noord-Griekenland wor den geteisterd door ernstige overstro mingen. Door hevige regenval geduren de de laatste dagen zyn talryke rivie ren in Bulgarije gezwollen. Tengevolge van de overstromingen, die daardoor ontstonden, zyn huizen ingestort, brug gen weggeslagen, spoor- en wegverbin dingen verbroken en er is ernstige schade toegebracht aan de oogst. Of er slachtoffers zyn is van Bulgaarse zijde niet gemeld. In Noord-Griekenland, in Macedonië en Thracië, zijn ernstige overstromin gen ontstaan doordat de rivier de Stry- mon by de Bulgaarse grens buiten haar oevers is getreden. In het district Serrai is de noodtoestand afgekondigd. Ook in dit gebied is veel vee verdron ken en heeft de oogst zwaar geleden. Met een vliegtuig van de Amerikaan se missie in Australisch Nieuw-Guinea is de Australische minister voor overzeese gebiedsdelen, Hasluck, voor een kort beleefdheidsbezoek aan Nederlands Nieuw-Guinea in Holiandia aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwel komd door gouverneur Van Baal en andere autoriteiten. Vandaag zal de Australische gast een aantal instanties in Holiandia bezoeken. Morgen keert hij via Australisch Nieuw-Guinea naar Australië terug. Minister Hasluck wordt onder andere vergezeld door brigadier Cleland, de hoogste gezagsdrager in Australisch Nieuw-Guinea. De Scandinavische Luchtvaartmaat- schappü SAS heeft met de Franse vlieg- tuigenfabriek Sud Aviation een contract gesloten voor de levering van zes „Ca- ravelle" straalverkeersvliegtuigen. De toestellen, die twee straalmotoren heb ben, die achteraan van weerszijden van de romp zijn aangebracht, zullen in de loop van 1959 worden afgeleverd. De SAS is van plan de vliegtuigen op lijndiensten in Europa en naar het na bije Oosten te gebruiken, doch waar schijnlijk niet op de route Stockholm- Brussel via Amsterdam. De „Caravelle" kost per stuk onge veer elf miljoen gulden. Het vliegtuig heeft een kruissnelheid van circa ne genhonderd kilometer per uur en kan tachtig passagiers vervoeren. Naast deze Franse straalverkeersvliegtuigen voor de middenafstanden heeft de SAS reeds eerder voor de lange afstanden in Amerika straalvliegtuigen besteld; evenals de K.L.M. van het type DC-8. Zondagmiddag werd te Oostvoorne alarm geslagen voor een brand in de duinen van het Kruininger Bos. Toen de brandweer arriveerde waren reeds honderden vakantiegangers bezig het vuur te bestreden. Er is 30.000 vierkan te meter duinbeplanting verloren ge gaan 23. Ademloos luistert Axe naar het geplas van de naderende vijand door het water. Dan hakt hij de knoop door. Met een ruk richt hij zich op. De riemen kletsen in het water en schurend glijdt de boot door het riet vooruit. De krijgers, die al tot hun middel in het water staan, slaken waarschuwende kreten en talloze pijlen suizen het volgend ogenblik zijn richting uit. Maar het riet belet de schutters, hun doel zuiver te kiezen, al mist menige pijl Axe op een haarbreedte. Als een bezetene rukt Axe aan de riemen en hij slaagt er in ongedeerd buiten de gevaarlijke zone te komen. „We zien elkaar weer, Heer Voron", schreeuwt de vluchteling, „en als je de Koningin ook maa" één haar krenkt, kost het je de kop". Hij lacht de tierende bende schaterend uit en verdwijnt in de nevels. Onvermoeid wrikt Axe aan de rie men. Het is niet gemakkelijk in het duister de juiste weg te vinden, maar tenslotte ziet hij tot zijn opluchting de zee, glinsterend in de opkomende maan, voor zich. En in deze eindeloze watervlakte moet hij trachten Kells boot op te sporen. Advertentie Vlees hooit ertiq Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken Van verschillende zyden, op de eer ste plaats van die der paters van Scheut, wordt te Rome aandrang uitge oefend om met spoed het proces voor de zaligverklaring van mgr. Ferd. Hamer ter hand te nemen. Mgr. Hamer is de te Nymegen geboren missie-bisschop, die in 1900 tydens de Bokser-opstand in China onder de wreedste omstan digheden om het leven werd gebracht. Tjjdens de opstand in 1900 zyn onge veer tweeduizend christenen onder wie vele Chinese priesters en leken, ver moord. De langzame gang van het proces der zaligverklaring, vindt zyn reden in de onzekerheid over de vraag of de bis schop gestorven is als martelaar voor het geloof, dan wel om politieke rede nen, vanwege de haat welke de Chine zen in die tyd tegen de buitenlanders hadden. Precedenten uit de laatste tyd, wettigen de verwachting dat het mar telaarschap om geloofswil!*; als de voor naamste reden kan worden erkend. In 1946 werden negen en twintig pries ters en leken uit de missie van de pa ters Franciscanen, als martelaar bp de Bokseropstand gestorven, heilig ver klaard en in 1955 en 1956 zes en vijftig priesters en leken uit de missies van de paters Jezuïeten ln China. Wordt als vaststaan aanvaard dat mgr. Hamer als martelaar voor het ge loof is gestorven, dan zijn er voor de Kerk geen wonderen nodig om zyn held- AdvertentiQ U rijdt beslist het voordeligst met Agent voor Haarlem en Omstreken: Ryksstr.weg 249, Haarlem-N., Tel. 24179 Het AVRO-orkest van Jos Cleber heeft de twee eerste pryzen van het internationale festival van het chanson te Venetië gewonnen. „The Avroleans" wonnen nameiyk de „Gouden Gondola" en kregen een spe ciale onderscheiding voor de beste mo derne interpretatie van het chanson „Carnavel de Venice". In classificatie voor de „Gouden Gondola" was Nederland eerste, Duits land tweede, Engeland derde, België vierde en Italië vyfde. Twaalf inwoners van Westkapelle, die in de nacht van 12 op 13 maart, na buitengewoon zware krachtsinspan ning, alle opvarenden van de op het strand gekapseisde Duitse kustvaarder Achilles in veiligheid brachten, zijn onderscheiden met de bronzen medail le van de Koninklijke Zuid-Hollandse maatschappij tot redding van schip breukelingen. haftigheid of heiligheid te bewyzen. Wordt verder aanvaard dat de Bokser opstand in China vóór alles een chris tenvervolging was dan moet alleen nog bewezen worden, dat voor de missie van Scheut in China tydens deze Bok ser-opstand dezelfde omstandigheden hebben gegolden als voor de andere missies tezelfder tyd. In deskundige kringen bestaat de ver wachting, dat het proces voor de zalig verklaring van de Nederlandse bis schop-martelaar mgr. Hamer op zeer korte termyn by het Vaticaan zal wor den aanhangig gemaakt en dat de za ligverklaring van mgr. Hamer zal plaats hebben in 1962, by het honderd jarig bestaan van deze congregatie. DINSDAG ENGELAND, BBC, Light progr., 1500 HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 en 247 m: 1215 Lichte muz. 15.00 Nws. Nws. 7.20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening, en ork. conc. 15.45 Mil. ork. 17.00 Ame- AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. "kaanse muz. 17.15 Lichte muz. 19.00 vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 10.00 Nws. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Verz. progr. Gram. 11.00 Lichte muz. 11.30 Bariton en Ork. conc. piaa?H 12m°nnGT^2' ha;^.d- en,tuinb-" NDR/WDR, 309 m: 12.00 Gevar. muz. 1T20 Vtrmok ork 11 55^ KnLm 13.15 Lichte muz. 16.00 Koor en sol. 17.20 Pianorecital 14 30 Caus U 45 Smaken Vi°o1 en piano- 17 45 Lichte muz- 19 00 vêrschuïèrf 15.40° „C^.da^O SaigSSS g^ereonc L0^0-1 ^Dansma^™' 23'3° Caus. 17.30 Amus. muz. 18.00 Nws. 18.15 e conc. u.iu l.uo Dansmuz. Tenniskampioensch. te Wimbledon. 18.25 FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: Gram. 18.30 Regeringsuitz. 19.00 Paris 12.30 Ork. conc. 13.55 Gram. 14.05 Recital, vous parle. 19.05 Caus. 19.15 Tenor en 20.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 23.15 Ork. piano. 20.00 Nws. 20.05 Marinierskapel en conc. mannenkoor. 20.50 Gevar. progr. 22.15 Act. 22.30 Pianorecital. 22.45 Sopr. en gi- BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.40 taar. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New Filmmuz. (12.55 Koersen). 13.00 Nws. York. 23 20-24 00 Gram. 1311 Gram. 14.00, 14.30 en 15.00 Idem. (±16.00 Ronde v. Frankrijk). 16.00 Koer- HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 sokl. ^^S^Ronde^v0?^^!?]? Xö 00 kaTS' R 00° Nw-f1' P?n45w^Prber g 8bl65d Gram' Nws* 19 40 en 19.45 Gram. 21.00 Ork. en kal. 8.00 Nws. en weerber. o.io Gram. 9? 45 rimm 12500 Anel^l'12°Ó3°Gremmi2 30 ^aiïd^n 484 m: 12 00 Gram- 1315 Gram. 14.00 E°°xlni?iaS- mn Omr. ork. 15.00 en 15.30 Gram. tuinb.meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.50 Gram. 14.00 Mil. ork. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Brabants ork. en solist. (Tus sen 16.00 en 18.00 Ronde v. Frankryk). 16.00 V. d. zieken. 16.55 Caus. 17.40 Beurs ber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Strijkork. 18.15 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Ronde 19 15 "SS" m Zt?Wk„,Jt9 10 CTV- isio" Opsp.' dienst?20.00Sagjöürn. *20J5 1 g Kr» lx s° _e* Bezoek bij Luitenant-Generaal dr. Hans Speidel. 20.45 T.V.-spel met muz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18,15 Nws., Londens radiodagboek. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00 V. d. kind. 17.30 V. d. vrouw. 17.50- 19.50 Ronde v. Frankrijk. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.40 Klankb. 20.50 Piano- /oordr. 21.25 Caus. 21.45 Holland Festival 1957: Radio Philharm. ork., koor, jon genskoor en sol. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-2400 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30-20.45 Filmprogr. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 12.00 Gram. 15.45 Gram. 18.00 Nws. Act. 20.40 En votre Ame et Conscience. 18.50 Ork. conc. 19.30 Ork. conc. 21.45 22.00 Toneelstuk. 22.30 Kunstoverz. 23.00 Recital. 23.08-23.13 Koersen. Wereldnws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.05 Vedetten uit de dierenwereld. 19.30 Nws., act. en journ. 20.00 Filmrep. 20.15 Overname v. d. BBC: Rep. 20.45 Speelfilm. 22.15 Nws. en journ. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. 19.00 Kunstoverz. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 De Maatschappy tot bevordering der Toonkunst kwam naar Limburg, naar Venlo, om haar 125-ste algemene ver gadering te beleggen en het zuiden had zijn beste zomertemperaturen ter be schikking gesteld: boven de 30 C. Venlo biedt op zichzelf, als „stedje van ple- zeer" wel stemming en wanneer „Va- luas en zijn wijf", die men Guntruud begint te noemen, erbij te pas komen, de levende folklore der reuzenpoppen van het Akkermansgilde, krijgt de fees telijkheid meteen karakter. De Ven- lose reuzen kwamen terstond al hun opwachting maken en hun ontroerend dansje vertonen. Er was op de voor avond van de jaarvergadering nog meer. De deelnemers aan het congres konden een uitvoering van Honeggers vermaarde opus, Jeanne d'Arc au bücher, bywonen, dat jets te maken, heeft met opera, oratorium en decla- matorium, en onder leiding van Peter Schnitzler werd gegeven op een wijze die de bewondering der gasten en andere muziekliefhebbers afdwong. Na tuurlijk recipieerde het gemeentebe stuur en konden de Toonkunstenaars nog op andere wijze in contact komen met het zo muzikale noorden van Limburg. Hoofddoel der vergadering, die 's morgens nadien in de feestzaal Na tionaal werd gehouden, was evenwel het beschouwen van het probleem Koorvernieuwing. Naar de mening van het hoofdbestuur wekt de koor zang in ons land enige zorg. Men meent daling van het peil 0p te merken. In „Toonkunstnieuws" wa ren alreeds byzonderheden hierom trent medegedeeld die het voornaam ste agendapunt inleidden. In het kort gezegd: men vreest dat de belang stelling van de jongere mensen, van de mannelijke jeugd vooral, dalende is. Onder leiding van de voorzitter 56 „Eerst speet het me vergeefs te hebben bezworen, dat er geen gevaar bestond en ik voelde me door de daarna gezworen eed gebonden „hen te komen ha len" deze vrouwen die, na de naam van Gods Zoon te hebben gehoord, terugdeinsden en me lieten gaan. Ik was met hen verbonden. En het zal wonderlijk schij nen, kapitein, maar op dat ogenblik had ik de over tuiging dat de Canopus verloren was. Waarom toen wel en daarvóór niet? „Ik zal komen", herhaalde ik. Ik liep achter de man van de machinekamer, die een zak weggehaalde gloeilampen droeg en die niets scheen te hebben ge zien of gehoord en zonder naar my om te zien ver dween. Terwyl ik door de gang naar het tweede tussendek liep, werd ik getroffen door de verhoging van de slagzy over bakboord. Ik liep moeilijker en stootte me telkens aan het schot en aan gesloten deuren. Er wa ren daar enige tweedeklasse hutten, waarvan de be woners naar de salon op het dek daarboven waren gevlucht. Opeens wierp een stoot me in een van die hutten, de enige waarvan de deur open stond en ik kon myn evenwicht pas weer vinden, vlak voor een jonge vrouw naar het me voorkwam, die gekleed was 'in een bontmantel en in een hoek van haar kooi zat met kussens achter het hoofd tegen de schok ken, een boek in de hand en «en gesloten tas en een zwemvest naast zich. Ze keek me aan. „Ik heb de bel voor het diner niet gehoord", zei ze. „Wordt er vanavond niet gegeten?" „Ik had niet verwacht daar iemand te zullen vin den, vooral geen vrouw en dan geheel alleen en die zo rustig sprak. Het was zelfs geen vrouw, maar een jong meisje, klein, blond, met lichte ogen, geheel alleen in een slecht verlichte hut, omringd door de duisternis van het schip, de lucht van de zee, de kou, het water dat door de gang liep, het geluid van dat water „Heeft men u niets gebracht? Hebt u trek?" sta melde ik. „Ik kon haar daar niet laten, ik moest haar beschermen, haar helpen, voelde ik vaag. „Kom mee. Onze bediende zal u wel wat bezorgen. Neen, laat uw tas maar hier, maar neem dat zwem vest mee". „Denkt u dat het nodig zal zyn?" Ik had haar geholpen op de grond te springen. Ik hield haar by de hand en keek haar met verwonde ring aan. Misschien was ze zeventien jaar oud. Ik hielp haar over de drempel van de hut. „Bent u alleen aan boord?" „Ja, mijn moeder is gestorven en ik ga naar myn vader in Boston" „U bent toch niet bang?" kon ik niet nalaten te vragen. „Bang?" Toen ze zo dicht naast me was en haar gezicht naar een van de weinige lampen in de gang gedraaid was, bemerkte ik opeens, dat ze haar wangen en lippen onhandig met rouge bewerkt bad. Haar pupillen wa ren groot, haar hand was yskoud in de myne. Ik ver moedde, dat ze stierf van angst, maar ze had de vrees, die op haar gezicht stond te lezen, onder de opmaak verborgen. Ze had me toegesproken om me op te houden en me by zich te houden en ze had over dineren gesproken, ook om niet te laten merken, dat ze bang was Een nog heviger schok nam me letteriyk op en wierp me tegen haar aan. Om haar geen pyn te doen stak ik, op gevaar af mijn polsen te breken, de armen uit en hield die als stutten tegen het schot. Tussen mijn armen in zakte ze bewusteloos ineen. Dertig pas verder, na de trap te hebben beklommen, bracht ik haar naar het tussendek by de jonge Itali aanse. „Pas op haar, verzorg haar, Ze is alleen". „Je hebt by Christus gezworen!" riep ze, terwyl ik me weer verwijderde. „Ik heb gezworen" Toen het jonge meisje flauw viel had Jean Dufor niet veel aandacht geschonken aan'de heftige schok die hem tegen het schot geworpen had. Terwyl hij T-.h met het meisje in zyn armen naar het tussendek begaf, had hy opgemerkt, dat de Canopus minder rolde en dat de slagzy over bakboord nog groter was geworden. Ze werd vergroot toen een golf het schip op de linkerzyde wierp en weinig minder, toen het schip zich weer oprichtte. „Er is daar beneden iets gebeurd," had hij gedacht, terwijl hy het tussendek verliet „Was het ernstig? Zou „het" de Canopus in onmiddellijk gevaar brengen?" Aarzelend was hy doorgelopen in de verlaten, slecht verlichte gang. Hy had geluisterd, enigszins van streek gebracht door de domme gedachte, dat de Canopus heel snel zou kunnen zinken, dat ze misschien al ging zinken, dat ze plotseling met allen aan boord verzwolgen zou worden. Hy had geluiden waargeno men. Wat moest hy doen? Teruggaan naar het tus sendek, tegen de Italiaanse zeggen: het ogenblik is gekomen en trachten zich te redden, het jonge meisje in zyn armen nemen en met haar in het water springen? „In het water springen om waarheen te gaan? U was er nog niet met uw Virginia, kapitein". Zwetend van angst en koorts, gekweld door het beeld van het jonge meisje met het onhandig op gemaakte gezicht, gezeten op haar bed met een boek in de hand, geheel alleen, had Dufor daar enige mi nuten verbysterd gestaan, niet in staat te oordelen en een besluit te nemen en tevens bevreesd een pa niek onder de emigranten te verwekken en hun on dergang te bewerken als hy werkeloos bleef. Wordt vervolgd der Maatschappij, prof. Reeser, en met toelichting van een drietal spre kers, werd bij aanwezigheid van een honderdtal belangstellenden, dit vraagstuk behandeld. Terecht werd terstond alreeds door een spreker op gemerkt, dat het vraagstuk in Lim burg niet zo zorgwekkend is als in het noordelijker deel van het land. De eerste commentator, de heer van Amelsfoort uit Eindhoven, gaf een ge degen, op veel ervaring berustend, overzicht van de situatie van de koor zang. Hij onderscheidde de koren in wat men kinderkoren zou kunnen noe men, koren voor schoolvrije jeugd van 12-18 jaar, koren voor jongeren en voor volwassenen. Spr. nam vooral het koor waarin de jongeren zingen onder de loupe, o.a. vanwege de stern- mutatie die by de opgroeiende jongens voorkomt, en die door een ruïneus doorzingen tot bederven der stem aan leiding kan geven. Ook de repertoire keuze voor die leeftijd genoot zijn aan dacht. De keuze is natuurlijk beperkt. De stukken dienen verband te houden met de leeftijd wat de tekst aangaat. Een mooie, bloeiende, gezonde melo die wordt gewaardeerd. Ook het mo derne behoeft men niet te schuwen, spr. zag zelfs gaarne meer overheidsop drachten tot composities van deze aard. Dan stelde hij de vraag of het peil van stemmen en muzikale ontwikkeling nog wel hoog genoeg is. Dat kwam hem twy'felachtig voor. Men moet niet te veel concessies doen omwille van de kwantiteit, doch de kwaliteit hoog houden. Er wordt nog te weinig zang. les vooraf genomen ofwel ze wil solis ten kweken. Jongerenkoor en grootkoor dienen samen te werken, zoals men dat in Engeland en Frankrijk ziet. De tweede inleider, de heer Brandts Buys van Arnhem, sprak in gelijke geest en vertelde van zijn ervaringen met koor en orkest van studenten Voor deze jongeren biykt het repetitie tempo te traag. Ook ontwikkelde zich in deze kringen een al te critische geest die het enthousiaste zingen be lemmert. Men moet, inzake koorllte- ratuur voor jongeren van 14-24 jaar, hoog durven grijpen. Engeland en Duitsland beschikken over meer litera tuur dan wij. De heer Beekhuis, pen ningmeester van het. hoofdbestuur, be zag het vraagstuk van de organisatori sche kant, met name hoe men de be weging voor koorvernieuwing kan rea liseren binnen het kader van de maatschappy. De nieuw op te richten jeugdkoren moeten zichzelf kunnen be druipen en niet als onderdeel van de Maatschappij, wel in verband, optre den. Het uitbreiden der bibliotheek zal ook worden aangepakt. Deze inleidin gen gaven aanleiding tot gedachtenwis- seling, waarin ter sprake kwam samen werking der dirigenten, vorming koor leiders, de rol der sport en ook de nog steeds voorkomende kliekjesgeest, van welke laatste spreker van Amels foort een kras staaltje uit Den Bosch wist aan te halen. De Canadese minister van defensie, generaal majoor G, R. Pearkes is zondag voor een kort verblyf in ons land aangekomen. Vanmiddag was hij aanwezig bij de opening van het nieu we gebouw van de Canadese ambassa de aan de Sophialaan in Den Haag, welke opening door prins Bernhard werd verricht. De Canadese minister zou vandaag voorts een informeel on' derhoud hebben met dr. Drees, ir. Staf en drs. van der Beugel. De regelmatige afmaling van de pol der oostelyk Flevoland is zaterdag ge staakt. Daarmee is de periode van het eigenlyke droogmalen door de dienst der Zuiderzeewerken beëindigd. De water stand by de gemalen komt thans over een met de hoogteligging van het laag ste deel van de polder. Intussen bevinden zich in de polder no' uitgestrekte watervlakten, die niet of nagenoeg niet met de kanalen in verbinding staan. Dit water zal eerst zeer geleidelijk kunnen afstromen of verdampen. Op deze vlakten en in de kanalen wordt nog steeds gevist. De magister-generaal der Kruisheren mgr. dr. W. van Hees, is met de Nieuw Amsterdam teruggekeerd van zyn reis naar Amerika. Mgr. van Hees heeft II juni in het klooster der orde te Fort Wayne de Amerikaanse provincie van de orde van het H. Kruis opgeri.v en de keuze van de eerste provinciaal voorgezeten. Tot prior-provinciaal werd gekozen de hoogeerw. heer B. Mischke var het klooster te Onamia. In het "o- vinciaal bestuur werd als consultor ge kozen de zeereerw. heer A. van Zut- phen afkomstig uit Uden. ALDABI 29 te B. Aires. AALSUM 29 te Pladjoe. AARDIJK 29 te Belawan. ALBIREO 29 te Muscat. ADONIS 29 te Curagao BANGGAI 29 te New York. BREDA 29 te La Guaira. CHARIS 29 van Caracol n. Mobil». CALAMARES 29 van Libertador n. New Orleans. CLEODORA 1 van Zanzibar n. Abadan. CINULIA 9 dwars Ascension n. Durban. DRENTE 29 te Belawan. FRIESLAND 1 te Port Soudan. DRACO 1 van Bremen n. Amst. EEMLAND 29 te Bahia. GANYMEDES 29 te Antwerpen. HATHOR 29 te Bremen. FLEVO 29 te Valencia. ILIAS 1 van Bremen n. Amsterd. HYDRA 29 te Trinidad. KIELDRECHT 29 te Chittagong. KOTA BAROE 28 te Singapore. LAWAK 1 te Djibouti. METULA 29 te Baiik Papan. NESTOR 29 te Punta Cardon. MANTO 1 van Bordeaux n. Amst. LIBERTY bell, p. 1 Cadiz n. Port Said. PRINS WILL. HI 1 van Kp. Race n. Havre. PRINS WILL. VAN ORANJE 29 te Helsink' PRINS WILL. V 29 te Havre. KENIA 29 te Curacao. OVULA 29 te Singapore. NIEUW HOLLAND 29 te Brisbane. PRINS WM. G. FREDERIK 29 te Havre. SCHIEDIJK P. 28 Natucket n. Antw. STAD HAARLEM p. 28 Wicklow n. Wabane, SLOTERDIJK 29 te Antwerpen. SLAMAT 29 te Singaoore. TARIA 29 te Trinidad. TJISADANE 29 te Kaapstad. fERNATE 29 te Port Said. TARa p. 1 Kp. Verde St. Vincent n. Bre men. TJINEOARA p. 1 Kp, Santa Maria n. Durb. TALISSE p. 1 Aden n. Suez. RONDO 29 te Singapore. SUMATRA 29 te Holiandia. VAN CLOON 29 te Tientsin. WESTERTOREN 29 te Pto. la Cruz. WONOSBO 28 te Port Swettenham. IJSSEL 29 te Philadelphia. OMALA 1 te Malta. PAS AGIERS SCHEPEN MAASDAM 29 te Hallfax. NIEUW AMSTERDAM 29 te Rotterdam. GROOTE BEER 29 te Rotterdam. NOORDAM 1 Juli van Lands End n. N. Y. ORANJEFONTEIN p. 29 Kaap Vilano naar Southampton. WESTERDAM 1 van Kp. Race n. R'dam. WILLEMSTAD 1 te Cristobal. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2