Het geofysisch jaar beg onnen Samenwerking tussen geleerden van 62 landen Wervelstorm De STONY POINT" in Antwerpen 9 Italiaanse alpinisten in Engadin verongelukt Anti-kanker-sigaretten Na Khroesjtsjev nu TITO op de Amerikaanse T.V. Uitbarsting op de zon Prof. Romme: Drie lichtpunten in het politieke leven kM LAWINE IN ZWITSERSE ALPEN Hong Audrey" teistert ook Canada i «II Eén man overleeft een val van 650 m in de afgrond .ongres Hongaar se communisten Mgr. Fulton Sheen eredoctor Leuven Proces tegen Pal Maleter Voorbehandeling van tabak en vooral van papier Pseudo-cowboy „Situatie in Midden-Oosten ernstiger dan twee jaar geleden Eenvoud is het kenmerk van het ware Ernstige magne tische storing te verwachten ■M GELUKWENS VAN EISENHOWER dodencijfer in U.S. op 500 geschat Stalinisten gekozen in politieke bureau Een eeuw Amerikaans college Slachtoffer van atoomstraling FRANSE VINDING in Parijs Vertegenwoordiger na beroving uit auto gezet Holland Festival 75-jarig bestaan van de Friese K.V.P.-bond Kath. Universiteit heeft 2074 studenten MAANDAG 1 JULI 1957 PAGINA iiliiii? m ftii iÊiifi ®3p«I Éliili DE ZON STAK KAARS AAN „Held van Boedapest ooooooooooooooo ooooooooooooooo HOOIWAGEN DOOR TREIN GEGREPEN President Eisenhower heeft gisteren In een verklaring succes" toegewenst aan de geleerden van alle landen, die nu begonnen zyn met een wereld-wijd niet-politiekprogram ter bevordering van de menselijke kennis van de aarde, de ruimte en de zon. Het internationale geofysische jaar is 30 juni om middernacht, universele tijd, begonnen en het heeft daarmee de samenwerking in werking gesteld van 63 landen van Oost en West, Noord en Zuid, bij een wetenschappelijk program dat zich van de Noordpool naar de Zuid pool uitstrekt. Tot 10.000 geleerden en technici zullen tot 31 december 1958 tn verschillende projecten werken. ..Gedurende dat jaar. dat in feite 18 maanden zal duren, zullen de geleer den van de Ver. Staten hun pogingen /oegen bij die van de geleerden van jngeveer 60 landen, om de meest in- :ensieve studie te maken, die er ooit 3p onze planeet is ondernomen", zei resident Eisenhower. ,,Over de hele wereld zijn er uitge leide voorbereidingen gemaakt voor leze gebeurtenis, voorbereidingen, die rijf jaren in beslag hebben genomen. 'J heeft in de dagelijkse pers gelezen )ver de expedities in de ant-arctic, die eleid hebben tot een geconcentreerde nderzoek door ongeveer 12 naties van lit laatste nog onbekende continent. Twee jaren geleden werd medege- leeld, dat de Ver. Staten gedurende et geofysische jaar een rond de aarde De met een vloedgolf gepaard gaande rkaan „Audrey", die gisteren het oos- plijk deel van Canada heeft getroffen, eeft naar tot dusverre met zekerheid s vastgesteld eind vorige week 211 do en geëist in Louisiana. Het aantal ver nisten wordt echter op 200 tot 300 ge- chat en een woordvoerder van het Wit- e Huis heeft verklaard dat het doden- Ijfer naar schatting wel tot 500 zou unnen oplopen. Het zal nog wel enige tijd du- en alvorens het juiste cijfer is vast- esteld, want er bevinden zich nog veej jken onder het puin van ingestorte wo- ïngen en gebouwen, zo zei hij. Presi- ent Eisenhower heeft de getroffen treken tot noodgebied verklaard, .aar door zij in aanmerking komen oor federale hulp. Van Louisiana is de orkaan het birtr enland ingeraasd over Mississippi. Te- essee en Ohio. Een uitloper van de or- aan trok zaterdagochtend over de taat New York, waar eveneens vele uizen werden beschadigd. Drie men en, onder wie de piloot van een straal- iger, verloren het leven. Volgens een ruwe schatting bedraagt t de V.S. alleen al aan olie-installaties e schade een zestig miljoen gulden. In anada is gisteren naar schatting voor ier miljoen gulden schade aangericht. Vooral de provincie Ontario werd ge- roffen. Verscheidene wegen werden r versperd door omgevallen bomen en oor overstromingen tengevolge van ware regenval. Er is geen melding ge laakt van slachtoffers in Canada. Er is kritiek geoefend op het Meteo- ologisch Instituut van New Orleans, lat voorspelde dat de orkaan de kust onderdagnacht zou treffen, maar de rkaan kwam reeds donderdagmorgen. cirkelende satelliet in het luchtruim zouden lanceren, teneinde gegevens te verkrijgen over de zon en het hemel ruim rond de aarde buiten de afmos- feriskhe dampkring. De geleerden delen ons mede, dat zij bij geen mogelijkheid al de waardevol le kennis kunnen schatten, die hun stre ven voort zal brengen. Maar zij gelo ven, dat vele van de feiten, op die manier verkregen, ons nieuw begrip en nieuwe macht zullen geven over de krachten van de natuur. Ik zie het echter vooral zo, dat het belangrijkste van dit internationale geo fysische jaar het bewijs is, dat het mo gelijk is, dat alle landen in goede har monie samenwerken voor het algemeen welzijn. - m-i v. 3:?pSi'SfM Het congres van de Hongaarse com- lunistische party, dat in het afgelopen eekeinde is gesloten, heeft de huidige 'ding van de party, met premier anos Kadar als eerste secretaris, ge- andhaafd. Het politieke bureau van e party is echter aanzienlijk uitge leid. Joseph Revai en Sandor No- Tadi, die respectieveiyk minister an cultuur en van nationale de- snsie in de achtereenvolgende kabinet- in van Mathias Rakosi waren, zijn er a. in gekozen. Zij zijn de enige ertegenwoordigers van de Hongaarse taünistische groep in het politieke ureau, dat door Kadar wordt ge resideerd. Beide mannen speelden een elangrüke rol in het Hongaarse poli- eke leven in de afgelopen jaren. Vol- ens politieke waarnemers in het Testen vormt hun verkiezing een aan wijzing voor een terugkeer naar oude ïethoden der party. In de slotresolutie, waarvan het [ongaarse persbureau de inhoud heeft ekendgemaakt, wordt gezegd, dat ,,zjj ie misdaden hebben begaan en nog teeds pogen het volksregime te onder- nijnen, zwaar moeten worden ge- traft". Hulde wordt gebracht aan ,,de iroederiyke hulp van de Sovjet-Unie". )p het ogenblik telt, aldus de reso- utie, de partij 346.000 leden, of 40.2 irocent van het ledental van de oude rbeiderspartij. Geconstateerd wordt, at „de reorganisatie van het bestuur", iet leger, de grensbewakingdienst en e politie tot een goed einde is gebracht, m dat ,,de volksrepubliek nu sterk ;enoeg is om elke binnenlandse con- rarevolutionaire poging te verijdelen", delen". v (Rtr.-AFP-UP) In Beverwyk heeft zich zondagmid dag in een schuur een zeldzaam geval Iran brand voorgedaan. Een kaars, die achter een raam stond, dat toen als brandglas voor de zon diende, was gaan branden. Het gebeurde in de schuur bij café Duinwijk aan de Duinwijklaan. Da brandweer, die spoedig aanwezig was, kon het vuur met een slang op de wa tertank van de motorspuit spoedig be dwingen. Een Italiaanse alpinist heeft in de Zwitserse alpen als door een wonder een val in een afgrond van ongeveer 650 meter diepte overleefd, die negen van zyn metgezellen het leven heeft gekost. De tien Italiaanse alpinisten, onder wie twee vrouwen, hadden zater- Uet Amerikaanse college te Leuven heeft zaterdag tydens een academische zitting zyn 100-jarig bestaan herdacht. Tydens de plechtigheid sprak mgr. Ful ton Sheen, hulpbisschop van kardinaal Spellman van New York, zyn dank uit voor de titel van doctor honoris causa in de Theologie. Het Amerikaanse college ontstond,toen de snelle groei van het katholicisme in de Verenigde Staten alsmede de talryke katholieke emigranten het noodzakelijk maakten, dat buitenlandse priesters zich in Amerika vestigden. De Amerikaanse bisschoppen besloten daarom tot de op richting van een college in Europa en vanwege de onzekere politieke toe stand in Rome een eeuw terug koos men Leuven hiervoor uit. De Hongaarse regering heeft meege deeld, dat tegen Pal Maleter, die gedu rende de Hongaarse vryheidstryd mi nister van defensie in de regering-Nagy was en de „held van Boedapest" ge noemd wordt, een proces za worden ge voerd. Het zal beginnen onmiddeliyk na beëindiging van het aan de gang zijnde vooronderzoek. Maleter bevindt zich volgens de mededeling in een gevange nis in Boedapest. Dit is de eerste keer, dat officieel iets is medegedeeld over een van de leiders van de Hongaarse opstand, die door de Russen werd gearresteerd bij onderhandelingen met de generale staf van het Rode Leger in Hongarije. Pal Maleters vrouw en drie kinderen, die naar het buitenland waren uitgewe ken, bevinden zich thans in Montreal. (Rtr - AFP - UP) Een dertig jaar oude Japanse vrouw overleed zondag in het ziekenhuis van Hirosjima. Volgens de dokters is zij de dertiende die dit jaar gestorven is aan atoomstraling. Als doodsoorzaak werd opgegeven chronische leukemia. dag de 4.000 meter hoge Piz Palue by Pontresina aan de Zwitsers-Italiaanse grens beklommen. Vlak by de top be gon een sneeuwlaag, die door de warm te zacht was geworden, te verschuiven toen zü die passeerden. Er ontstond een lawine waardoor de groep werd meegesleurd. Aanvankelijk vreesde men, dat allen om het leven waren gekomen. De pi loot van een reddingsvliegtuig, die ':ort na het ongeluk een onderzoek instelde, nam enkele liiken waar. Gidsen heb ben echter zaterdagnacht op ruim 3.000 meter hoogte tussen de lyken van de anderen de overlevende aange troffen, die zwaar, hoewel niet levens gevaarlijk gewond was.® De leden van de reddingsploeg zyn de gehele nacht druk bezig geweest om hem in veilig heid te brengen. De lijken werden overgebracht naar het lijkenhuisje van Samedan, een dorpje bij Pontresina. De verongelukte groep was zaterdag ochtend vroeg uit de Diavolezza hut, op bijna 3.000 meter hoogte, vertrok ken naar een van de drie toppen van de Piz Palue. Onderweg waren twee le den van de groep wat achtergebleven. Zü waren, evenals een kleinere groep alpinisten die vooruit getrokken was, getuige van het drama. Tot hun ont zetting zagen zij op een gegeven ogen blik hun tien tochtgenoten, die met tou wen aan elkaar gebonden waren, in een wolk van sneeuw in de diepte verdwij nen. Zy haastten zich terug naar de hut, waar zy alarm sloegen. Behalve de overlevende zyn tot dus verre vyf lyken gevonden. Vier alpinis ten worden dus nog vermist. Het opspo ringswerk, waar reddingsploegen en vrijwilligers uit het gehele gebied van Engadin aan deelnemen, is vandaag voortgezet met speurhonden. (Rtr.-P-AFP) AMSTERDAM, 29 juni (V. U.) Kand. economieN. J. v. d. Brink, Utrecht; A. v. Noord, Hilversum, cum lau- de. Doctoraal theologie: W. B. v Wiik, van Wijksvlei (Z.-Afr.); ds. A. Elshout, Koudekerke. Kand. theologie: P. M. Pa- kun, Amsterdam; I. Vergeer, Woerden; mr. H. J. Hommes, Amsterdam; H. J. Koffrie, Ede. DELFT, 29 juni. Kand. scheikundig ing.: J. D. v. Alphen, Rotterdam; R. Beukers, 's-Gravenhage; mej. J. J. F. v. d. Bosch, Vlaardingen; F. C. J. Brandt, Leirschen- dam; W. Brink, Schoonhoven; F. W. v. d. Brugghen, Rotterdam; A. J. Burggraaf, Woerden; K. Cleerdin, 's-Hertogenbosch; P. A. Gautier, Amersfoort; J. F. H. de la Haye, Maastricht; J. A. M. v. Hest, Tilburg; B." J. Hoek, Schiedam: mej. A. G. Johannes, Rot terdam: G. A. M. Kerstjens, Voorburg; J. P. Koderitsch, 's-Gravenhage; mej. A. H. Köhler, Rotterdam; J. Kooger, Vlissingen; M. C. M. Kwaaitaal, Rotterdam; Lis Ting Khoo, Leiden; F. C. M. Mattern, 's-Graven- hage; P. L. M. Nijten, Bergen op Zoom; J. W. Passchier, Hilversum; F. A. Pijnenburg, Tilburg; Siem Tjing Djien, Delft; B. C. H. J. Smit. Renkum; H. W. Schwarz, 's-Gra venhage; M. L. v. Staalen, Haarlem; O. T. Stiekema, Rotterdam; H. Swart, 's-Hertogen bosch; F. J. Verest, Geldrop; J. Voskamp, De Lier; N. Wiedenhof, 's-Gravenhage; mej. C. E. Wiemans, 's-Gravenhage en H. J. v. Zut- phen, Maarssen-Tienhoven. Ingenieursexa men scheikundig ing.: A. F. v. d. Berg, Am sterdam; A. Hamburger, Heemstede: W. Herman de Groot, Wassenaar; J. G. v. Heij.st, Laag-Keppel; D. T. A. Huibers, Arnhem; A. Laport, Vlissingen; F. Lippe, 's-Gravenhage; T. Markestein, Rotterdam; J. M. de Muinck Keizer, Leiden; J. J. M. Mulderink, Over- schie; A. J. G. Pelumeekers, Maastricht; R. N. Plooijer, 's-Gravenhage; H. Reerink, Bussum; L. P. Savelkaul, Roermond- A. Schreuders, Rotterdam; W. Sonneveld Rot terdam en E. v. Veen, Rotterdam. HEERLEN: Examens voor vroedvrou- wen: de dames H. Y. Bennett Aruba; M. J. A. G. Berends, Bergen (L)* A. Mosch-Borst, Warmenhuizen (N-H); J„ Th' Cal^n toet lof). Naaldwijk; zr. Concetta (Th. M. Voorn), Baexem; zr. J. G. van Crugten, Maastricht; zrt M. •T. G- de Jong (met lof), Maastricht; M. M. G Dingelstad, Echt; J. G. E. Doren bos (met lof), Helvoirt; zr. J. M. G. van Gestel, Wassenaar; zr. M. A. r m Pn Haren, Hoogerheide (N.-B.); J. M. Hoogeboom, Baarn- I. A M v d. Klaauw Naaldwijk; J. A. Kurvers-Horst; zr' mil van Heeuwen, Amsterdam; zr. Th. H. Livain (met lof), Apeldoorn; zr. C. J. van Nimwegen, Teteringen; zr. Norberta (J. M. v. d. Meer), Heemstede; Y. Th. Pablo, Aruba; zr. W. M H Pub ben, Venray; zr. W. J. v. d. Riet, Para maribo; zr. M. Roebers, Den Haag; zr. A. C. van Saase, Zilk (gem. Noordwij- kerhout); E. M. Schouten, Berhout; zr. J. G. M. Schouten, Utrecht; O. M J. G. Sijstermans, Heerlerheide; H. M. Tols- ma (met lof), Eindhoven; zr. Th. M. Th. E. Verschuren, Valkenswaard. Franse natuurkundigen zyn er in ge slaagd een methode te vinden voor het fabriceren van anti-kanker-sigaretten, zo stond zondag te lezen in „Jour nal du Dimanche" te Parijs. Tabak en sigarettenpapier ondergaan beide een chemische behandeling, voor- namelyk met ammonium sulphamaat om de gevaarlijke teersoorten in het papier te bestrijden en een behandeling met stikstofsamenstellingen voor de ver nietiging van dit teer-element in de tabak. Volgens de „Journal du Dimanche" zullen deze chemische samenstellingen in het vervolg op de Franse tabaks fabrieken worden gebruikt. Twee laboratoria, het ene geleid door de kanker-specialist dr. Raymond Labar- jet, het andere door de nationale ta baksindustrie, werken nauw samen by het toepassen. Deze anti-kankerbehandeling op de Franse sigaretten, is volgens het blad, de eerste ter wereld die de gevaren van long- en keelkanker „aanzienlijk" terug dringt. Bij het onderzoek is gebruik ge maakt van twee robot-rokers. De na tuurkundigen ontdekten in de teersoor ten van papier en tabak een substan tie, die geïdentificeerd werd als „3.4 benzoiyrene". Volgens rapporten van de laatste tijd is deze substantie de hoofdoorzaak van kanker-aandoeningen in keel en luchtpijpkanalen. Verder we zen de onderzoekingen definitief uit, dat sigarettenpapier veel en veel gemakke lijker kanker veroorzaakt dan de tabak die erin zit. De Stony Point", de onder Liberi aanse vlag varende tankboot, die onge veer twee weken geleden voor de Fran se kust by Brest een aanvaring heeft gehad met een Grieks vrachtschip, is gisteravond getrokken door vier Bel gische sleepboten Antwerpen binnen gevaren. De Nederlandse sleepboot „Thames", van L. Smit en Co., die de tankboot zoals gemeld enkele uren n,a de scheeps ramp op sleeptouw heeft genomen en het schip sindsdien door Het Kanaal en de Noordzee heeft gesleept op zoek naar een haven die toestemming zou geven binnen te lopen, heeft het zwaar- beschadigde schip naar Vlissingen ge sleept, waar de vier Belgische boten de sleep overnamen. (Belga) Een jonge Franse dokter in een auto, gekleed als een cowboy en uitgerust met twee revolvers en een patronengor- del, begon zaterdag in Parijs te schie ten toen een politie-agent hem som meerde te stoppen omdat hij te hard reed. De agent schoot terug en trof een band van 's dokters auto. Deze sprong er, met een revolver in de vuist, uit. Hij werd, na een worsteling waarbij hij werd gewond, gearresteerd en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft twee dozen munitie en een dolk in zijn auto gevonden. „Ik begrijp eenvoudig niet, hoe mijn man zoiets heeft kunnen doen", aldus heeft de echtgenote van de dokter tegen de politie gezegd. „Hij is romantisch en dol op cowboyfilms(Rtr.). In de nacht van 17 op 18 juni werd een vertegenwoordiger uit Rotterdam door twee rangeerders van de Neder landse Spoorwegen bij voormalig Ter- bregge op de spoorbaan gevonden, juist toen een trein in aantocht was. Zij slaagden erin de man, die tevoren veel gedronken moest hebben, op het laatste moment van de rails te trek ken, maar konden niet verhinderen dat het hoofd van de man nog zo ern stig door de trein werd geraakt, dat een schedelbasisfractuur er het gevolg van was en de vertegenwoordiger in een ziekenhuis moest worden opge nomen. De Rotterdamse recherche is er in- tussen achter gekomen, dat de verte genwoordiger even tevoren uit een auto was gewipt, nadat hij 'van zijn geld, vermoedelijk meer dan f 2000. was beroofd. Als verdacht hiervan zijn thans aan gehouden een 20-jarige autohandelaar en een 21-jarige militair. Samen met een vrouw, van wie intussen gebleken is dat zy aan het misdryf geen schuld heeft, had men de avond in café's doorgebracht, waarna men in een auto van een hunner naar een stille plaats is gereden om de beroving mogelyk te maken. De uit de auto gezette ver tegenwoordiger was daarna in be nevelde toestand op de spoorbaan te recht gekomen. Advertentie President Tito heeft na Khroesjt- sjef in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaatschappij C. B.S., dat op het Joegoslavische eiland Brioni is opgenomen en zondag in de V.S. werd uitgezonden, verklaard dat zijn land dezelfde doeleinden als de Sov jet-Unie wil verwezenlijken, nl. de ves tiging van het socialisme en het com munisme, maar dan op een andere wij ze. Tussen Rusland en Joegoslavië be staan enige, nie» grote, ideologische verschillen, aldus Tito. In dit verband zei de president het eens te zijn met het staatshoofd van communistisch China, Mao Tse Toeng, dat er ook in een communistische staat meningsverschillen kunnen ontstaan tussen de leiding en de bevolking. Voorts was hij van mening, dat de nieuwe situatie in Polen zeker een posi tieve invloed heeft op de omringende landen. Over de hereniging van Duits land zei Tito, dat men deze niet met geweld tot stand kan brengen. De kwes tie van de ontwapening achtte hy pri mair. Tenslotte besprak het Joegoslavische staatshoofd de toestand in het Midden- Oosten, die hij ernstiger noemde dan twee jaar geleden. Allereerst was de toestand verergerd door de aanval van Israël, Engeland en Frankrijk op Egyp te. Na het beëindigen van deze strijd, waartoe de V.N. belangrijke hydragen hebben geleverd, had men echter, naar Tito's mening, alle Arabische landen economische steun moeten verlenen om te voorkomen dat dit deel van dé wereld^ een „broeinest van gevaar" blyft. Het Westen had daarentegen zijn Het hoofdaltaar in de nieuwe kapel van het Nederlands priestercollege te Rome. Het kruis het tabernakel en de kande laars zijn ontworpen door de edelsmid Nico Witteman. Het kruis is aan kettin gen opgehangen. Het vrijstaande taber nakel is bedekt met een kussen van wijnrood leer, waarop een bronzen koningskroon rust, die met blauwe en rode stenen is versierd. De tabernakel deur is bekleed met wijnrood en blauw email, gevat in een verguld bronzen rand. Links van het altaar de zuil, die de godslamp draagt. politiek om verdeeldheid onder de ge noemde staten te zaaien, versterkt. In dit verband oefende Tito kritiek op het verdrag van Bagdad en de „leer van Eisenhower" voor het Midden-Oosten. Dinsdag 2 Juli AMSTERDAM: Stadsschouwb.: Don Fasquale (Ned. Opera). Nwe de la Martheater: Studio des Champs Elysées. DEN HAAG: Kon. Schouwburg: Wiener Burgtheater. NAARDEN: Grote Kerk: Hohe Messe (Bach), O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Het eenvoudige Aspirin*) be staat uit één van de wonder lijkste stoffen die de mensheid ooit heeft uitgevonden. Het heeft een krachtige pijn stillende werking, doet de lichaamstemperatuur dalen bij koorts, maar niet wanneer de temperatuur normaal is. Juist bij de jongste research op het gebied van de reumatiek is Aspirin*) weer in het centrum van de belangstelling gekomen. Aspirintabletten bestaan u i t- sluitend uit deze won derlijke stof zonder bijmen ging van andere bestanddelen. Aspirin*) wordt vervaardigd door Bayer, een der grootste geneesmiddelen fabrieken ter wereld gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O De „National Academy of Sciences" in Washington heeft zondagavond voor speld, dat in vele gebieden over de ge- h-le wereld de radio-ontvangst nihil zal zyn in de komende 24 uur als gevolg van een grote uitbarsting op de zon. Volgens de vice-president van de aca demie, A. H. Shapley, heeft de solaire eruptie, de grootste die ooit is voorge komen, hevige elektrische stormen in een magnetisch veld op 16.000 km van de aarde veroorzaakt. Schepen en vliegtuigen, die afhanke lijk zijn van de radio voor navigatie en verbinding zijn gewaarschuwd. De so laire eruptie is groot genoeg om haar invloed over de gehele aarde te doen voelen. Zy werd het eerst door Moskou opgemerkt. „Vandaag bereikten de invloeden van de solaire uitbarsting de aarde. Hoog in de atmosfeer woedt een grote mag netische storm zo hevig als een orkaan", zei een woordvoerder van de academie. Shapley zeide, dat geleerden op de noor- delyke en zuidelyke halfronden getuige zyn geweest van een der schitterendste manifestaties van het poollicht. In Leeuwarden is zondag onder grote belangstelling het 75-jarig bestaan ge vierd van de Friese bond der KVP, welke gewestelijke organisatie is ge sticht door dr. Schaepman. Prof. mr. C. P. M. Romme heeft een rede gehouden waarin hij betoogde dat veel van wat Schaepman in zijn rede op de Friese landdag in 1902 zei over de noodzaak en het juiste begrip van katholieke politieke eenheid vandaag nog geldt, zy het onder geheel andere omstandigheden van politieke struc tuur, tegenstellingen en onderwerpen. Vandaag de dag gaat het in het politieke leven in belangryke mate om de econo mische opbouw en de economische in richting van onze samenleving naar de wetten van God, en dit is niet een soort tweede rangsreden van onze katholie ke politieke eenheid. In verhouding tot wat wij enkele ja- -r-n •lil ren hebben beleefd, na hetgeen het Episcopaat in het amendement schreef over de katholieke politieke eenheid, constateert prof. Romme enkele licht punten. Een kentering ten goede, naar men mag hopen, is dat over het ver bod van kardinaal Van Roey om op de regerende partyen in België te stem men, by ons geen commentaar wordt gehoord. Een tweede lichtpunt is het besluit van het NVV om terug te komen op zyn beslissing van 1954. Een ruiter lijk en hoopgevend besluit ondanks de domper, die Het Vrye Volk dezer da gen hierop heeft trachten te zetten. Het Vrye Volk wil de inhoud van de bewus te verklaring hiertoe terugdringen, dat het NVV alleen maar de verantwoorde lijkheid van het Episcopaat voor de zielzorg erkent. Wanneer woorden nog een betekenis hebben, dan is dit be paald onjuist, dan is het zelfs een tikje beledigend voor het socialistisch intel lect. Prof. Romme hoopt op een derde lichtpunt, met name dat de erkenning van de uitspraak van het Episcopaat door het NvV aanleiding zal geven in het politieke milieu nader te overwegen of niet het voorbeeld van het NW ook daar behoort te worden gevolgd. Met de vergelyking van het aantal stemmen op de katholieke party voor en na de oorlog toonde prof. Romme aan, dat het met het leven van een katholieke politieke eenheid ondanks het doorbraakverschynsel nogal schikt Juist om de zuivering in de politieke verhoudingen zal het prof. Romme wel dadig voorkomen indien het NW-be- sluit enige school zal maken ook in so cialistische politieke kring. Op de spoorwegovergang in de Mar- lerweg te Den Hulst gem. Nieuwleusen is zaterdagmiddag een wagen beladen met hooi gegrepen door de stoptrein naar Groningen, die te half vyf uit Zwolle vertrekt. De wagen werd aan de achterzyde geraakt en weggeslin gerd. De voerman, D. P. uit Den Hulst kwam in de berm terecht met wat schrammen en een lichte hersenschud- senschudding. Op de jaarvergadering van het cen traal comité van de r.k. Universiteit heeft de voorzitter medegedeeld dat de r.k. Universiteit thans honderd docenten heeft en op 1 juni twee duizend vier en zeventig studenten telde, waarvan ruim vierhonderd medicynen studeren. Dit betekent een toename met tweehonderd medische studenten sinds het eind van het vorige studiejaar. De universiteit, die nog steeds sterk gecentraliseerd is, heeft twintig gebou wen met dertien collegezalen in gebruik. De bibliotheek bevat meer dan honderd duizend boeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4