Bijna tien jaar oud record 800 meter op Olympische Dag gesneuveld BLANKENSTEIN neemt hegemonie over van Frits de Ruyter Voetbal in hockey-tijd NIEUW WERELDRECORD VOOR JUDITH DE NIJS Tomeloze snelheid, maar weinig strijd kenmerk Ondanks verregaande waaghalzerij geen calamiteiten Maria Meesters in haar element op 1200 meter I. C. Nederland ATLETIEK DEZE KEER SPORTIEF HOOGTEPUNT Smit wint 25 km 1650 yards vrije slag Golf titel voor Engelsman Frame MAANDAG 1 JULI 1957 PAGINA 5 Zo'n vijfentwintigduizend toeschouwers, zich legen stekende zonnestralen beschen mend met parasols, strooien hoeden of hoedies van papier, hebben, de hiiie trot serend in de betonnen kuip van hei Olym pisch Stadion, gezien hoe eindelijk hei record van Frits de Ruyter is verbeterd. Bijna tien jaar is de 1.51.8, gemaakt ie Ba zel, de Nederlandse toptijd op de 800 meier hardlopen geweest. Nu prijkt aan hei hoofd van de nationale recordlijst de 1.50.7, ge lopen door de Haagse atleet Blankensiein. De beker, die Frits de Ruyter enkele maan den geleden beschikbaar stelde voor de atleet,die er eindelijk eens in zou slagen hem het Nederlandse record te ontfutselen, heeft dus zijn bestemming gekregen. Traditioneel begin Blankensiein kwam lof zijn preslalie op het besle onderdeel van Nederlands nationale sportfestijn, de Olympische Dag. Er waren, als gezegd, vijfentwintigduizend toeschou wers, een aantal, dal onbevredigend ge noemd zou moeien worden als de tempera tuur lager was geweest. Nu valt moeilijk ie beoordelen of een Olympische Dag in de huidige opzet hoe de belangstelling ook mei enige kunstgrepen wordt gestimu leerd nog leeft in de harten van sportief Nederland. Wel kan worden vastgesteld, dat de Olympische Dag sportief is geslaagd en dat hei onderdeel atletiek het hoogte punt vormde. Behalve de 800 meier, welke een record heeft opgeleverd, trok vooral de strijd op de 5000 meier de belangstelling. Eindelijk record Voetballers winnen Voortreffelijke jeugd Dale brak )Slechts.. een enkel UITSLAGEN T.T. Zaterdag is in Amsterdam een nationale 25-km loop gehouden door de hoofdstede lijke afdeling van de K.N.A.U. en wel in het kader van de Amsterdamse sportweek. Het publiek leefde bij deze wedstrijd met de lopers mee als de Fransen met de renners in de Tour de France. Zij zorgden voor water en zelfs voor emmers vol, waarop vele deel nemers in het voorbijgaan in de vorm van een stortbad werden vergast. 1. Smit (Alphen) 1 u. 31 min. 23 sec.; 2. Van Ginkel (GAC) 1.32.00.3; 3. Van Hoorn (AVON) 1.32.58.0. (Van onze sportredacteur) Eén van de kunstgrepen om de Olym pische Dag in de aandacht te brengen v/as de estafette van Den Haag, van het gebouw van het Nederlands Olympisch Comité, naar Amsterdam. Dertig atle ten brachten het vuur, dat 's morgens was ontstoken, over de 72 kilometer lange weg en precies op tijd, om drie minuten voor half twee, arriveerde ae laatste loper, Wim Slijkhuis, onder d poort van de Marathon-tribune. Even verder overhandigde hij de fakkel Fanny Blankers-Koen, die met ae S°®T pele tred als uit haar beste laren het laatste gedeelte met de toorts aflegde. Zii stak het lont aan van het stuk vuur werk, dat met een luide knal aankon digde dat de Olympische Dag was geo pend. Traditioneel was weer de ouverture. Negenhonderd in smetteloos wit gekit- de meisjes, turnsters van het KNGV, zwermden over het middenveld en brachten daar, omringd door vaandel dragers een charmante vrije oefening. Het nummer was eenvoudig van op zet maar bevatte voldoende elementen om' spectaculair te zijn en daardoor de toeschouwers te boeien. Jammer was slechts, dat op zo'n storende wijze aan wijzingen werden gegeven. Waarde ring was er ook voor de demonstraties tafel-, bok- en lange matspringen uitge voerd door de Haagse verenigingen Do- nar en WIK, het Rotterdamse Ulysses en het hoofdstedelijk Simson. schouwers. Er waren op de verschil lende nummers van deze dag heel wat wijzigingen in de programma's aan gebracht, maar men heeft ze niet of De recordverbetering op de 800 meter van het uitgebreide onderdeel atletiek was ongetwijfeld het hoogtepunt van de dag. Blankenstein van de Haagse Trek vogels komt de eer toe eindelijk de tijd van Frits de Ruyter scherper te hebben gesteld. Met zijn 1.50.7 was h« echter niet de snelste loper op dit nummer. De overwinning ging naar de Oostduit- Kpr Kruse, die er zowaar in slaagde de Engelsman Derek Johnson, winnaar van d" zilveren medaiUe °P deJongste tIPhoTden Johnson "adtet: achter zich te nouaen. lang gewacht met ^ti^ eindsprint, monstreerde een PracD'lanes i». die hem weliswaar nog wel langs Blan kenstein ^acht maar nle^^oMoende was voor de overwinning- werd dus derde maar.»P volle wijze. Dat h« het n bracht, landse record op zijn ltend aan dankte hij echter met de ctrüd de inspiratie, verkregendo» woord tegen sterkere buitenlanders. E van lof is ook op zijn plajts voor de wyze waarop hU a,s vier- ker fungeerde tijdens de eerste honderd meter. De Engelsman Johnson mocht op de 800 meter zijn verslagen, op dri<e dere nummers ging de eer van ae z wel naar een Brit. Op de 400 meteL de soeüel lonende Wriahton veel sterk voor de overigen. Met een tijd van 47.2 verbeterde hij zijn persoon lijk record op royale wijze. Achter hem kwam de West-Duitser Friederich en daarna volgde de beste van de Neder landers, de op dit nummer op het laat ste moment nog toegevoegde Parlevliet. Als vierde finishte de jonge IJ ska, die, als hij doorgaat met het tempo, waarmee hij zijn persoonlijke records scherper stelt een veelbelovende kracht kan worden. Het vorig jaar was zijn beste tijd ou.8, in dit seizoen kwam hij reeds op 49.6 en nu werden de chronometers aigedrukt op 48.9. De tweede Engelse triomf kwam op de 110 meter horden. Hildreth was duidelijk de sterkste met Nederhand op de tweede plaats. Een Engelse zege bracht ook de 5000 meter, met daarbij als grote verrassing de moedige strijd die de Maastrichtenaar Delnoye op dit nummer leverde. Del- noye nad net grootste deel van dè loop de leiding, met eerst als voornaam- tegenstanaers de Engelsman Knigiit en de West-Duitser Hüneke. Hüneke kou het tempo in de laatste ronden echter niet meer volgen en vanaf dat ogen blik was het duidelijk, dat Knight de wedstrijd zou winnen. Tot het uitgaan van de laatste bocht beperkte hij zich tot het volgen van Delnoye. Toen lan ceerde hij een prachtige eindsprint, daarmee aantonend dat hij zich be paaldelijk niet tot het uiterste had moe ten geven. Aan de prestatie van Del noye, die zijn beste persoonlijke tijd met niet minder dan 17,9 seconde ver beterde, deed zulks echter niets af. Er had op deze Olympische Dag nog een Nederlands record kunnen komen. Dat was op de 4 x 400 meter estafette. Maar ondanks de vooral voortreffelijke race van IJska, kwam de in oranje broek gestoken natio nale ploeg niet verder dan een ega lisatie van de Nederlandse toptijd: 3.17.3. Die tijd was overigens ruim schoots voldoende om de buitenland se ploeg duidelijk te verslaan. Er is op deze Olympische Dag ook nog gevoetbald. Of, beter gezegd, de Nederlandse bondsploeg en Schalke '04 hebben getracht een spelletje te de monstreren dat enigszins op een voet balwedstrijd leek. Het was echt geen weer voor een partijtje voetbal en daarmee zijn de spelers geëxcuseerd. Daarmee is ook de leiding geëxcuseerd voor de beslissing om er maar geen vol ledige wedstrijd van te maken. Er is namelijk gevoetbald in hockey-tijd 2X35 minuten. Iets anders is of het niet behoorijk zou zijn geweest het publiek van deze be slissing op de hoogte te stellen, zoals er trouwens nog wel meer is aan te merken op de voorlichting van de toe- De fakkelloop Den HaagAmsterdam is bijna ten einde. Slijkhuis, de voorlaatste loper heeft de fakkel overgegeven aan Fanny BlankersKoen. Zo zag men op de Olympische Dag nog éénmaal Nederlands befaamdste atlete uit de naoorlogse tijd. onvoldoende aangekondigd. Op de atle- tieknummers bijvoorbeeld en ook hij het onderdeel voetbal, waar om op één slakje zout te leggen kennelijk voetstoots werd aangenomen dat ieder een De Munck van Pieters Graafland weet te onderscheiden. De Nederlandse ploeg die op heel wat plaatsen afweek van de formatie, welke door het pu bliek was gekozen, versloeg Schalke met 2—1. Schalke nam de leiding, maar Lenstra zorgde met een magnifiek doel punt voor de gelijkmaker en daarna belastte Van Meils zich met het scoren van de beslissende treffer. Een hoogtepunt van dit Olympisch festijn mag ook genoemd worden de jeugdwedstrijd, welke de Nederlandse Hippische Sportbond de toeschouwers voorschotelde. Te oordelen naar de wijze, waarop de kandidaten voor de landenploeg die naar de Europese jeugdkampioenschappen wordt afge vaardigd hus iets oudere en dus ook iets meer ervaren andgenoten hebben verslagen, houdt die jeugdformatie een belofte in. Proetske Arts, Irene Jansen, Elly Stok en Guus van der Kar reden een foutloos parcours en Rob Kouwenberg kwam op één hin dernis na foutloos rond. De equipe der jeugdige ruiters was veel minder fortuinlijk. Twee werden gediskwali ficeerd en de drie overigen maakten allen fouten. Tot slot was er de wedstrijd voor stayers een primeur voor de Olym pische Dag over 40 kilometer. De nieuwe Nederlandse kampioen Wier stra kwam in het stuk niet voor. Het werd een buitenlandse aangelegenheid, want de Belg Verschueren ging met de eer strijken en de Duitser Jacobi werd tweede. De Hilversumse zwemster Judith de Nijs van de Robben, heeft tijdens na tionale zwemwedstrijden te Krommenie een nieuw wereldrecord gevestigd. Zij deed dit op de 1650 yards vrije slag dames, na felle strijd met Corrie Schim mel en de favoriet op deze afstand Jans Koster er niet slaagde een wereldrecord op de 1650 yards vrije slag dames te ves tigen maar deze eer aan de vijftien jarige Judith de Nijs moest laten. Jans Koster. Judith de Nijs legde de afstand af in 20 min. 25 sec., dat is precies vijf seconden binnen de limiettijd. De grote verrassing van de zwem wedstrijden in Krommenie was, dat Jans Koster eindigde zelfs met vrij grote achterstand pas op de derde plaats achter Corrie Schimmel. Direct na de start van dit nummer ontwikkelde zich e enfelle strijd, waaruit Judith de Nijs een kleine voorsprong opbouwde. Bij het enige keerpunt lag Judith nog steeds iets voor en vergrootte daarna regel matig haar voorsprong op Corrie Schim mel. Richards van Dolfijn won deze afstand bij de heren in 20.32.8 voor Ritton (DJK) en Hermsen (Robben). De jaarlijkse 1200 m Schelde-zwemwed- strijd die zaterdag in de Ooster-Schelde is gehouden is een Bergen op Zooms'» aangelegenheid geworden 28 dames en 23 heren gingen van start, waarvan er slechts enkelen uit Roosendaal en het naburige Belgische Esschen kwamen. De uitslag luidt: Dames; 1 Maria Meesters (Bergen op Zoom), 17 min. 54 sec.; 2. Lien Nuyten (Bergen op Zoom) 18.08; 3. Erna van Veen (Bergen op Zoom) 19.42. Heren'; 3. Van Poppelen (Bergen op Zoom) 15.35; 2. Timmermans (Bergen op Zoom) 15.51; 3. Van Remortel (Bergen op Zoom) 16.55. Onder gunstige weersomstandigheden zijn zondag te Zaltbommel 1 km-zwem- wedstrijden gehouden. 1 km vrije slag, dames: 1. Ans Koster ('t Gooi) 16 min. 38. sec.; 2. Annemarie Vermeer (RDZ) 17 min. 40 sec.; 3. mej. R. Philipse (RDZ) 19 min. 53 sec. Heren: 1. Bultman ('t Gooi) 14 min. 35,2 sec.; 2. De Akker (EZ en PC) 16 min. 35,6 sec.; 3. Cordia (EZ en PC) 17 min. 3,4 sec. 1 km schoolslag dames: 1. Ada de Haan ('t Gooi) 17 min. 9,2 sec.; 2. Corrie Homs ('t Gooi) 18 min. 20,1 sec. Heren: 1. Van Empel (EZ en PC) 17 min. 12,3 sec. 2. Flasman ('t Gooi) 17 min. 20,4 sec. De finish van de recordloop. De Duitser Kruse en de Engelsman Johnson gaan vrijwel gelijktijdig over de eindstreep van de 800 meter. Derde werd Blankenstein (midden), de man die het nieuwe Nederlandse record op zijn naam bracht. Onder zeer grote belangstelling zijn zondag op de banen van de Haagsche Golf en Country Club de wedstrijden voortgezet om het internationaal ama teur golf kampioenschap van Nederland voor heren. In de eerste halve eindstrijd won de jeugdige Haagse speler F. J. Waller met 2 en 1 van A. M. Borren (De Pan), de tweede halve finale leverde een over winning op voor de Engelsman D. W. Frame (Worplesdon) die op de 21ste hole zegevierde op E. Tavernier (Royal Zoute, België). In de eindstrijd bonden de Hagenaar Waller en de Engelsman Frame de strijd tegen elkaar aan. Onze landgenoot, die in dit toernooi een fraaie prestatie leverde, kon het echter niet bolwerken tegen de geroutineerde Brit. Onder prachtige weersomstandigheden is dit weekend te Arnhem een tenniswedstrijd gespeeld tussen Nederland pn Cambridge. De Engelsen wonnen de ontmoeting met 117. De uitslag luidt: Enkelspelen: Van Swol verl. van Hann 46 16; Van Swol versl. Clayton 8—6 6—2; Teschmacher versl. Huil 63 64; Tesch- macher verl. van Smith 36 26; Van de Weg verl. van Huil 4—6 7—5 16: Van de Weg verl. van Hann 2—6 4—6; Breukink verl. van Smith 36 60 2—6; Breuking verl. van Robinson 36 62 2—6; Klinkspoor verl. van Clayton 63 2—6 26; Klinkspoor versl. Hatton 63 63; Reydt versl. Hatton 03 62; Vliegenthart verl. van Robinson 0—6 3—6. Dubbelspelen: Breukink en Van Swol verl. van Hann en Robinson 3—6 86 3—6; Breu kink en Van Swol versl. Hull en Smith 6—3 62: Reydt en Teschmacher verl. van Huil en Smith 26 97 46; Reydt en Teschma cher versl. Clayton en Hatton 6—3 6—4; Klinkspoor en Van de Weg versl. Clayton en Hatton 6—3 75: Van den Berg en Klink spoor verl. van Hann en Robinson 06 l6. Mclntyre en Surtees, bijna wiel aan wiel door de bocht. moeten niet helemaal aan hun trekken Dicky Dale op de brancard. Hij vloog tijdens de race van de 350 cc .-klasse uit de bocht. Het ongeluk liep goed" af 250 cc.: 1. Provini op Mondial, 61.23.2 min., gemid. 128.020 km per uur; 2. Sandford op Mondial, 62.51.2; 3. S. H. Miller op Mondial, 63.06.9; 4. Libanori op MV, 63.52.4; snelste Nederlander: Driekus Veer op NSU. 125 cc.: 1. Provini op Mondial, 52.24.6, gem. 123.464 km per uur; 2. Colombo op MV. 53.07.1; 3. Taveri op MV. 54.16.6; 4. Sandford op Mondial, 54.36.2; 5. Libanori op MV, 55.15.4; snelste Nederlander; G. v. Bockel op Docati. 350 cc.: 1. Campbell op Guzzi, 69.46.5, gem. 132.504 km per uur; 2. Mcintyre op Gilera, 69.56.1; 3. Liberati op Gilera, 70.34.5; op twee ronden snelste Nederlander; Rehorst op AJS. Zijspan; 1. Hillebrand-Grünwald op BMW, 55.5.6, gem. 117.469 km per uur; 2. Beeton-Partrige op Norton, 57.02.8; 3. Neussner-Dieter Hess op BMW, 57.46.8; 4. Strub-Remud op Norton, 58.10.6; snelste Nederlanders: H. v. d. Wal-G. J. Gelder op Norton. 500 cc.: 1. Surtees op MV, 93.56.6, gem. 132.806 km per uur; 2. Liberati op Gilera, 94.27.2; 3. Zeiler op BMW, 94.58.3; 4. Brett op Norton, 96.26.6; snelste Nederlander: Rozenburg op BMW. zijn gekomen. Wont, niet waar, „slechts" twee renners kregen tenslotte waar zij kennelijk om hadden gevraagd: zij vlo gen de baan uit. Dat zowel Dicky Dale als Bob Mclntyre er bij nader inzien met enkele lichte verwondingen af kwamen, zij hun van harte gegund, zij hadden echter niet mogen klagen als het erger was geweest. rrouwens, het gaat bij deze TT-races steeds minder om een strijd tus sen coureurs; van beslissende bete kenis is in feite nog slechts de rivaliteit tussen de verschillende merken. De beste motor wint, zij het dan dat hij bereden moet worden door een renner, die bereid is zijn leven in de waagschaal te stellen om alles er uit te halen wat er in zit. 71 jfen zou dus kunnen zeggen dat VI cc-klasse een overwinning opleverde voor de Italiaan Pro vini. In werkelijkheid gebeurde er niets anders dan dat „Mondial" de perfectie van zijn motor bewees. Na zes ronden had Provini reeds een voorsprong van zes seconden op de Engelsman Sand ford en de Ier Miller, die, beiden even eens een „Mondial" berijdend, hun makker in de rug dekten. Slechts Liba nori op MV kon enigszins meekomen; hij was althans de enige out-sider, die niet door de winnaar werd gelapt. Het was alles by elkaar een bijzonder een tonige vertoning. Of men moest enige bewondering kunnen opbrengen voor een Provini, die, zonder enig aanwijsbare noodzaak, als een losgeslagen dolleman te keer ging en dus natuurlijk een ronde-record brak. Hij draaide een ronde van 3.33 min. (gemiddeld 130.215 km per uur), anderhalve seconde sneller dan Ubbiali het vorig jaar had gedaan. In de achterhoede leverden de Neder landers Veer en Bakker lange tijd een felle strijd om de vaderlandse hegemo nie. laatstgenoemde forceerde zijn ma chine echter kennelijk en kon dus op een gegeven moment langs de kant gaan staan. Even beslissend als Provini-„Mondial de race in de 250 cc. had gewonnen deed hij het in de 125 cc.-klasse. Alleen, de waaghalzerij hield hij nu, op zijn „lichtgewicht"-machine binnen de per ken. 7A e strijd in de 350 cc.-klasse was i gedurende enkele rondes inder- daad adembenemend. Vier cou reurs, t.w. Mclntyre en Liberati op MV, en Dale en Campbell op Guzzi, betwist ten elkaar elke meter. Het was werkelijk benauwd te zien hoe de heren aan el kanders wiel door de bochten scheur den. En het was voor een ieder pijnlijk duidelijk dat het zo niet lang kon duren. Eerst drong Dale zich tussen Mclntyre en Liberati en in de volgende ronde moest de laatste ook wijken voor Camp bell, die zich op de derde plaats nestel de. In de zevende ronde inmiddels was keer op keer het ronderecord ver beterd maakte Campbell de sprong naar de kop, toen Mclntyre in de knie bocht bij de hoofdtribune voor de Neder lander Van Burik moest inhouden. In de achtste ronde bracht Dale in een rush naar de tweede plaats het ronde record op ruim 134 km. Maar het was meteen zijn laatste wapenfeit in Assen. In dezelfde kniebocht, waar Mclntyre de leiding verloren had, vloog hij uit de baan. De strobeschutting voorkwam dat hij in het publiek reed en bij nader inzien bleek, zoals gezegd, de coureur, die op een baar werd weggedragen, er nog redelijk goed te zijn afgekomen. Campbell won tenslotte. T~\ e zijspanrace leek aanvankelijk I weggelegd voor het duo Cyril Smith en Eric Bliss op Norton. Zij werden slechts op enige afstand be laagd door de Duitsers Hillebrand-Grün wald op BMW. De machine van de En gelsen maakte op een gegeven moment in volle vaart een volledige draai om haar eigen as en men mag er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als er andere machines in de buurt zouden geweest zijn. Nu ging de strijd „gewoon" voort. Naderhand kregen de Engelsen toch nog beslissende pech; en de Duit sers wonnen dus gemakkelijk. J~\ e zware 500 cc-motoren besloten ais gewoonlijk het dubieuze fes- tijn. Het leek er een ogenblik op dat Mclntyre op Gilera wel zou win nen. Hij verbeterde met 3.21.4 min. (ge middeld 137.715 km) alweer een record. En men weet het; hij schakelde op een gegeven moment zich definitief uit toen hij, niet eens zo ongelukkig, kwam te vallen. rij bleven dus deze dag, ondanks alle waaghalzerij, gespaard voor calamiteiten, maar dat neemt niet weg dat deze TT-races in de gloei ende hitte verreden met razende moto ren, stank van olie en benauwd dicht op elkaar geperste mensen soms bijna een infernaal karakter droegen. Voor de rest mogen wij u wel verwijzen naar de uitslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5