Nieuwe woningbouwprojecten Tijdelijke premie- en pensioen verhoeinff in de landbouw K ru iswoordraadse l ERIC DE NOORMAN NAAIMACHINES Dodelijk ongeval bij proefrit op terrein Hoogovens Etagewoningen ten westen van de Oranjestraat Is servicewagen een vrachtauto of niet? Staking Belgische bouwvakarbeiders Mr. dr. Bolkestein burgemeester te Deventer Samenwerking K. VP. -besturen Tuinder door de bliksem gedood In IJmuiden en Velsen-Noord Rechtbank gaat situatie ter plaatse schouwen TENNISTOERNOOI DINSDAG 2 JULI 1957 PAGINA BEVERWIJK ZILVEREN FEEST Persoonlijke schaaktitel Midden-Kennemerland Zaterdag begint de strijd Interessante vraag voor Haarlemse economische politierechter In verband met de grote drukte verzoeke vooral in de ochtend te kopen TrtTCT rtUiLru ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Uitsluitend bij de Amsterdamse Poort SANTPOORT OVERWEG VERBREED Zijn vrouw levens gevaarlijk gewond Stratenmaker gewond De Haarlemse rechtbank heeft van morgen bepaald dat zij vrijdagmorgen 20 september om tien uur op het ter rein van de Hoogovens in Velsen een rechtzitting ter plaatse zal houden in verband met de dodelijke aanrijding die daar 28 januari van dit jaar gebeurd is. 20 Juni behandelde de rechtbank reeds deze aanrijding, die veroorzaakt zou zijn door een 35-jarige chauffeur uit Velsen, die als chauffeur bij een bedrijf, dat op het terrein van de Hoogovens zijn kan toor en werkplaats heeft, had gesollici teerd en tijdens het proefrijden met een vrachtwagen, waarvan hij de bediening niet geheel kende, per vergissing op het gaspedaal in plaats van op de rem getrapt zou hebben, toen hij bij een over weg moest stoppen voor enige arbei ders, die daar in een kuil werkten. Een van hen, de 48-jarige grondwerker G. de B. uit Wieringen, werd aangereden en gedood. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig, zodat een zitting ter plaat se noodzakelijk geacht werd. De offi cier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo, had twee maanden gevangenisstraf ge- eist, omdat hij meende, dat het onge luk te wijten was aan het „hoogst roe keloos en onnadenkend rijden van de chauffeur. De raadsman mr. G. d e Leeuw betwistte die opvatting. Maandag heeft de heer G. de Ridder hoofdagent van politie op waardige wij ze zijn zilveren dienstjubileum als po litieman herdacht. Het plaatselijke korps was bij de hul diging vertegenwoordigd door de corps chef de heer L. Molenaar en een depu tatie manschappen. Een elektrische klok was het cadeau der collega's. In zijn functie van hoofdbestuurslid van de Christelijke bond van politiepersoneel heeft de heer W. Cuperus naast de ge lukwensen een enveloppe met inhoud overhandigd. Voor de plaatselijke afde ling van de genoemde bond kwam de heer Wapstra de gelukwensen over brengen. Burgemeester J. G. S. Bruins- ma heeft namens het gemeentebestuur gelukgewenst. Groot was het aantal cadeaus en bloemstukken, dat aangeboden werd. 24. In de eerste stralen van de opgaande zon ploetert een klein roeibootje over de rusteloze golven langzaam Noordwaarts. De gehele nacht heeft Axe aan de riemen gezeten; van achtervolgers is in de verste verte niets te bespeu ren en eigenlijk verwacht hij dat ook niet. Zijn vernielingen aan Vorons Drakar zijn daarvoor te grondig geweest. Maar het zeil van Kell's schip is evenmin zichtbaar. Bezorgd vraagt hij zich af, of hij zijn mannen misschien misgelopen is; dat zou een lelijke misrekening zijn en zijn vlucht volkomen zinloos maken. Het is echter haast niet denkbaar, dat Keil zó ver op hen ingelopen zou zijn. Rusteloos glijden Axe's ogen over zee en dan slaakt hij eensklaps een verheugde kreet. Een kleine zeilboot is aan de kim verschenen en koerst traag zijn richting uit. Snel trekt Axe zijn kleed uit en begint als een razende te zwaaien. Tergend glijdt de verre boot langs de horizon, zonder koers te wij zigen. Wanhopig poogt Axe de aandacht te trekken. Hij schreeuwt zijn keel schor, hoewel het duidelijk is, dat de bemanning hem nooit op deze grote afstand zal kunnen horen.Moedeloos en bezweet houdt Axe op met zwaaien en hij bijt zich op de lippen, als hij het zeil van Kell's boot lang zaam, tergend langzaam uit het gezicht ziet verdwijnen. Horizontaal: 1. kunst ledemaat noot 2. onderdeel van schip leerbereider 3. soldaat te voet 4. adellijk heldendicht 5. de oudste -j- dierehuid 6. vroeger bootje "l 7. lidwoord spoedig pasgang van paard 8. Rijks- Universiteit wijsje thans qq 9. het oude ver vangen 10. genot smaken nostro conto 11. grensplaats 0 niet vast Verticaal: T-* 1. geestelijke pers. vnw. 2. wieler wedstrijd gebrek 3. trainen loot Weduwen van 60 jaar of ouder heb ben voortaan tot hun 65ste jaar recht op 7,50 per week. Deze uitkering ver valt, evenals het gewone weduwenpen- sioen, bij hertrouwen en overlijden. Bij hertrouwen van een weduwe van 60 jaar of ouder wordt geen uitkering in eens gegeven. De premieverhoging per 1 juli houdt in, dat de werkgevers met ingang van het derde kwartaal voor arbeiders van 17 t.e.m. 20 jaar weekzegels van 1.75 resp. dagzegels van 35 cent moeten plakken en voor arbeiders van 21 t.e.m 64 jaar weekzegels van 3.50 resp. dag zegels van 70 cent. De waarde der vrij willige premie- als ook van spaar- en blokzegels is eveneens met een-zesde verhoogd. Na 1 augustus kan men de nieuwe zegels bij de Boerenleenbanken krijgen. Oude zegels kan men er tot 1 december inleveren. Zaterdag 6 juli a.s. zullen de wed strijden om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland een aanvang nemen. Aan deze wedstrijden wordt door een twaalftal spelers deelgeno men. Zij worden verdeeld in twee groe pen waarvan de winnaars in een onder ling treffen zullen uitmaken wie zich met de titel kampioen van Midden-Ken nemerland mag tooien. Op de deelnemerslijst komen vier spelers van Kijk-Uit IJmuiden voor, namelijk de heren A. Kistemaker, A. Rijke, J. L Wijdoogen en G. L dé Haas van wie A. Kistemaker vermoedelijk wel de sterkste vertegenwoordiger zal blijken. Ook het Beverwijker Pat-Mat komt met vier deelnemers. Het heeft hierbij in M. P. Suiker en L. Mosterd man enige favoriete spelers terwijl ook P. H. Janssen en P. Hart hun partijtje wel zullen meeblazen. De andere Be verwijker vereniging Weenink komt met de heren Stet en D. v. Vuuren die beiden goed zijn voor een hoge plaats in de eindrangschikking. Ook de schaakclub Haarlem heeft in dit toernooi een twee tal vertegenwoordigers. Het zijn de he ren J. v. d. Berg en Tj. de Jong die reeds in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Haarlem van de partij waren. Vooral J. v. d. Berg moet als een grote kanshebber worden gezien. In de strijd om de Haarlemse schaak titel kwamen R. Faase van het Haar lems Schaak Gezelschap en J. v.d. Berg (Haarlem) tegen elkaar in het strijdperk om in een beslissingskamp uit te maken wie van hen beiden de derde deelne mer zal worden aan de persoonlijke schaakkampioenschappen van Noord- Holland. Door de eerste partij te win nen vergrootte R. Faase zijn kansen. Hij heeft nu in de tweede ontmoeting reeds voldoende aan remise om samen met de kampioen B. V. Bekker (Ha. S. G. en S. Bonkenburg (Heemstede) in september aan deze wedstrijden te kunnen deelnemen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid heeft een per 1 juli ingaande tijdelijke verhoging van pre mies en pensioenen voor invaliditeit, weduwen en wezen van het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw goed gekeurd. In afwachting van algemene wettelijke maatregelen op dit gebied is tot hoogstens 1 juli 1960 bepaald, dat het weduwen- en wezenpensioen een toeslag krijgt van 150 percent. Is een servicewagen een afzonderlijk type auto, of is het gewoon een vracht wagen? Voor deze vraag zag zich gis termiddag de Haarlemse economische politierechter, mr. J. D. Vink, ge steld. HU gaf hierop echter niet onmid dellijk antwoord en deelde mede, dat hjj over een week schriftelijk vonnis zal wUzen. Een Haarlems importbe- drijf van landbouwmachines heeft over het gehele land servicewagens rUden ter revisie van door het bedrijf verkochte machines. Op 25 februari van dit jaar reed een van die wagens op de weg van Kampen naar Zwolle. Een agent van de rijkspolitie hield de wagen aan en constateerde, dat daar in sleutels en testmateriaal werden ver voerd. Voor de economische politierechter ont kende de directeur van de importfir ma, de heer G. K. uit Abcoude, dat een servicewagen een vrachtauto is en dus ais zodanig ingeschreven moet staan. De officier van justitie echter herinnerde eraan, dat de wet van een vrachtauto zegt, dat zij een motorvoer tuig is, dat is ingericht voor het ver voer van goederen. De verdediger van de terechtstaande firma, mr. F. v. d. Goot, noemde het standpunt van het Openbaar Ministerie „belachelijk". Nergens, behalve dan in Kampen, wordt 'een service-wagen als vracht wagen beschouwd, aldus de raadsman. Hij voerde aan, dat de firma reeds jaren lang service-wagens heeft rijden en dat zU bovendien vergunning heeft voor eigen goederenvervoer tot dertig ton, zodat men voor eigen goederen vervoer geen service-wagens behoeft te gebruiken. Mr. v. d. Goot vergeleek het rijden van servicewagens met revisie-mate riaal met het rijden van dokterswa gens. Ook hierin wordt instrumenta rium vervoerd, maar daarmee wordt een dokterswagen nog geen vrachtwa gen. De officier liet zich echter niet overtuigen en persisteerde bij zijn eis van 5, zodat bjj een eventuele veroor deling verdachte in beroep kan gaan. Over een week zal de economische po litierechter schriftelijk vonnis wijzen. Advertentie 4. spijl telwoord 5. regelen 6. wondvocht vensterglas 7. gerecht specerij 8. werelddeel Ver. Naties 9. Europese bison 10. onderricht plaats aan de Vecht 11. dierentuin twaalfuurtje In het Duinwijktennistoernooi zijn maandag de volgende wedstrijden ge speeld; heren enkel A: Moolenburgh v. d. Horst, 1—6, 26; heren dubbel Cl: v. Doorn-Hienkens—Koks-Schmidt, 63, 63; KoelmanKoopmanWen- tink-Rykeboer, 63, 63; Druiven-de HaanJ. Schouten-F. Schouten, 62, 60; Fris-JoostenHeider-Jonker, 6 1. 63, Vree ling-Kamphuisv. Doorn- Hienkens; 1—6, 2—6; gemengd dubbel C 1: mej. Heere-Fronkmevrouw Leesberg-F. Hamann, 57, 63, 6—3; mevrouw H. v. Ark C. Vogelzang mevrouw -de heer Koopman, 60, 6 1; gemengd dubbel B: mej. Vreeling- de heer Vreelingmevrouw Rooden- burg-de heer Soeters, 64, 75; da mes dubbel C 1: mej. Feyen-mej. R. Groenmej. R. Vermeymej. A. Struyk, 60, 75; heren dubbel B: Schaaps SchumerN. Groen-D. Duyn, 36, 6 1, 64; Tromp-BalversSchouten-v.d. Steen, 0646. Advertentie i.iaf -gfr» dVjr m sv Alle merken - dus ruime keuze De N.V. Nederlandse Spoorwegen Is voornemens over te gaan tot verbre ding van de spoorwegovergang over de Middenduinerweg te Santpoort in ver band met het aldaar toe te passen systeem van automatische halve over wegbomen. Met de uitvoering van dit werk kunnen B. en W. instemmen, dat het behalve tot een moderne over wegbeveiliging tevens zal leiden tot een verbetering van de verkeerssituatie ter plaatse. De beoogde verbreding zal echter een aanpassing van de ter weerszijden van de overweg gelegen weggedeelten aan de te verbreden overweg noodzakelijk maken. De kosten van deze aanpas sing van de aansluitende weggedeel ten, geraamd op 8.500, zullen, zoals gebruikelijk, voor rekening van de ge meente moeten komen. In de Statenkring vergadering van de K.V.P. is het besluit genomen, ge zien het belang van een zo groot mo- gelijke samenwerking van de afdelin gen binnen de Statenkring, het bestuur samen te stellen uit de kernen van het dagelUks bestuur van de afdelingen. Hierdoor is een waarborg verkregen voor een zo intensief mogelijke samen werking. Gekozen werden drie bestuurders uit Velsen, die uit Heemskerk en drie uit Beverwijk-Wijk-aan Zee. Voorzitter werd de heer J. H. Schroer, Beverwijk; secretaris Th. van der Heyde, Heems kerk; penningmeester W. Hamers, Vel gen. De taak van het Statenkringbestuur in deze opzet is: het reglementaire werk van een Statenkring en coördinatie van het partijwerk in de afdelingen, gezien de ontwikkeling van de IJmond. Tijdens werkzaamheden in verband met de reparatie van de vloer in de beitserü van Breedband is de straten maker P. de Graaf uit Heemstede, in dienst van de firma van der Hout, maandag met zijn hoofd in aanraking gekomen met een puinbak, die juist door een kraan op de grond gezet werd. Met klachten over hoofdpijn is hij ter observatie in het Roode Kruis ziekenhuis opgenomen. Uitslag vlucht de Reisduif te Bever- wyk: 224 duiven. P. Dekker, 1; C. Hoeks 2, 6; G. v. d. Winden, 3, 8; D. Stiemer, 4; T. Gravemaker, 5; E. Verschueren, 7; C. Weststrate, 9; C. Castricum, 10; C. G. J. Dekker, 11; G. Grapendaal, 12; H. Zillig, 14, 19; M. Minneboo, 16; J. Luntz, 18, 20; laatste in de prijzen, C. Weststrate, 45.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2