initiatief BOURJOIS ^nuaiiKs alle beperKing van de bestedingen toch nog betalingsbalanstekort „Neue Zürcher" over bezoek aan Rome van Kard. Wyszynski Schade door nachtvorst aan het fruit: ƒ60 miljoen ingediende voorstellen minimum voor komende iaren Nederlands vaccin wellicht in 1959 Vooraanstaand blad geeft zich over aan onwaarschijnlijke fantasieën Hét grote avontuur van haar leven Bijzondere kredieten gevraagd voor getroffen fruittelers MINISTER HOFSTRA Kinderverlamming Pools primaat met lege handen naar huis Werkstudenten spre ken dertien talen Indonesisch student niet uitgewezen Slechts visum niet verlengd emans Holland Festival 7 absolute insectendoders oen oen m van Mr. H. Hobus, Sittard ridder Ned. Leeuw Omyl Hèt middel tegen muggen motten vliegen PAGINA 3 DINSDAG 2 JULI 1957 Op „Het Atoom Prinsessen gast op vorstenhuwelijk Ambassadeur te Karachi SÏKBSSEÏ Advertentie den niet alleen de inkomsten verminde ren, maar zou het Rijk bovendien nog de in de vorige jaren ontvangen gelden terug moeten betalen. Ingaande op het probleem van het tekort op de betalingsbalans merkte de minister op, dat een tekort van 130 miljoen in het licht van de be staande reserves misschien niet groot lijkt, maar dat men wel iri het oog moet houden, dat ons land met zijn kwetsbare exportpakket van de huidige hoogconjunctuur gebruik moet maken om de reserves te ver sterken, inplaats van ze te laten ver minderen. De door de regering inge diende voorstellen achtte hij dan ook het minimum voor het komende jaar. De bewindsman meende ook, dat men niet mag hopen op een veel gun stiger verhouding tussen inkomsten en uitgaven dan in de begrotingsstukken wordt geraamd. In vroegere jaren heb ben zich weliswaar zeer belangrijke verschillen voorgedaan waardoor zoals in 1954 een oorspronkelijk ge raamd tekort oversloeg in een voorde lig saldo doch in de ontwikkeling van de budgettaire uitkomsten tekent zich een duidelijke omslag af. In 1956 was het werkelijke tekort zelfs ca. 300 miljoen hoger dan het geraamde. Om een verbetering van de verhou ding nationale besparingen-nationaal in komen te bereiken kan de regering, zo betoogde de minister tenslotte, weinig anders doen dan: 1. bi) de bevolking de wenselijkheid van het sparen onder het oog brengen; 2. maatregelen nemen, welke het vrij willig sparen aantrekkelijk maken o.m. in het kader van de bezitsvorming, waarvoor de bewindsman een aantal maatregelen aankondigde; 3. een beleid voeren, dat primair ge richt is op gezond geld, waardoor even eens het sparen aantrekkelijk blijft. Minister Suurhoff heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Eer- ste-Kamerlid Polak betreffende import van vaccin en inenting tegen de kinder verlamming. Vaccin tegen kinderverlamming is tot dusver slechts voor particuliere reke ning uit België geïmporteerd in be scheiden hoeveelheden. Nog dit jaar zal evenwel een hoeveelheid van ruim 400 liter Amerikaanse vaccin worden ge ïmporteerd voor rekening van het rijk, terwjjl ook enkele gemeenten entstof uit de Verenigde Staten hebben betrok ken of voornemens zijn hiertoe over te gaan, aldus de minister. De import voor particuliere bestem ming bedroeg tot dusver ruim 39 liter. Het is te verwachten, dat zowel de im port voor het rijk als die voor parti culieren aanvankelijk zal toenemen tot Nederlands vaccin kan worden afgele verd. Het in Nederland geproduceerde vac cin zal vermoedelijk in 1959 kunnen wor den afgeleverd. Gerekend wordt met een geleidelijke opvoering van de pro- duktie tot een niveau, dat ten minste overeenkomt met de behoefte, welke bestaat ten aanzien van de vaccina tie van jonge kinderen tegen difterie, kinkhoest en tetanus. Elke jaarklasse omvat in Nederland ongeveer 220.000 kinderen. Hoeveel jaarklassen ten slot te ingeënt zullen worden, valt nog niet te overzien. Wel kan als uitgangspunt worden aangenomen, dat tenminste alle kinderen tot en met de school plichtige leeftijd moeten worden inge ënt. Van rijkswege zal tegen het komende najaar gelegenheid worden gegeven voor inenting op grote schaal. Dan zul len met een tussenpoos van een maand twee inentingen worden gegeven, ter wijl de derde in het voorjaar van 1958 zal volgen. Weinig buitenlanders die een bezoek brengen aan de tentoonstelling ,,Het Atoom" op Schiphol zullen met taal moeilijkheden te kampen hebben. Een geselecteerde ploeg werkstudenten, on der wie vele buitenlanders, zorgt ervoor dat de bezoekers van „Het Atoom" in dertien talen te woord kunnen worden gestaan. Bjj de rondleidingen worden behalve in de Europese talen name lijk ook explicaties gegeven in het Ara bisch, Russisch, Indonesisch, Chinees en Esperanto. De leden van de Eerste en Tweede Kamer zullen vrijdag aanstaande een bezoek brengen aan deze expositie. Op een bijeenkomst in Djakarta heb ben Indonesische studenten krachtig ge protesteerd tegen de „uitwijzing" van een Indonesische student door de Ne derlandse regering. Deze student Ong Hui Jang, was lid van de „Indonesische Vereniging" in Nederland. De bijeen komst drong er bij de Indonesische re gering op aan de studenten, die thans in Nederland studeren, hun studie aan universiteiten in andere landen te laten voortzetten. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde in Den Haag verneemt is er geen spra ke van uitwijzing van de heer Ong. Hij had zijn studie aan de universiteit te Amsterdam beëindigd en er werd geen reden aanwezig geacht om zijn visum dat vorig jaar reeds met een jaar was verlengd verder te verlengen. Hoewel zjjn visum op 1 juni afliep werd hem toegestaan eerst 13 juni met de Willem Ruys naar Djakarta terug te keren. Het gemeentebestuur van Ooster hout heeft een inspirerend initiatief genomen door ter bevordering van de bezitsvorming ten behoeve van het personeel dier gemeente een spaarpremieregeling in het leven te roepen, waarin tevens een stuk ge zinspolitiek is verwerkt. Kort geformuleerd komt deze so ciale maatregel hierop neer, dat een premie van minstens twintig percent wordt uitgekeerd over de in een be paald jaar belegde spaargelden. Deze premie wordt voor de echtgenote en elk kind met één tiende verhoogd, zodat, wanneer de gemeenteambte naar bijvoorbeeld gehuwd en vader van twee kinderen is, de premie zes en twintig percent bedraagt. Telt het echtpaar tien kinderen, dan loopt de premie zelfs op tot twee en veertia percent. Opdat de regeling niet te duur zou worden, is een maximaal spaarbe- drag vastgesteld, waarbij eveneens rekening wordt gehouden met de ge zinsgrootte. Dit maximum bedraagt vijf percent van de pensioengrond slag, zodat wie bijvoorbeeld vier duizend gulden verdient, ten hoogste premie over tweehonderd gulden aan spaargeld kan ontvangen. Dit maxi male spaarbedrag stijgt echter even eens met één tiende voor de echtge note en elk kind en kan dus ook een respectabele hoogte bereiken. In de door ons gegeven voorbeelden loopt het „toegelaten" spaarbedrag bij een inkomen van vierduizend gulden op tot tweehonderd zestig gulden bij twee kinderen, tot vierhonderd twin tig gulden bij tien kinderen, met als resultaat premies van resp. f 67,60 en f 176,40. Doordat het mes aan twee kanten snijdt, moet van deze spaarpremiere geling wel een zeer sterke stimulans tot bezitsvorming uitgaan. Te meer daar het gemeentebestuur van Ooster hout terecht een zeer brede opvatting huldigt over wat als „spaargelden" dient te worden beschouwd. Deze op vatting is zo breed, dat daaronder ook b.v. aankoopsommen van aan delen en depotfractiebewijzen vallen. Het gemeentepersoneel behoeft dus niet eens door verplichte inleg op spaarbankboekjes e.d. zijn spaarpen ningen aan de risico's van devaluatie bloot te stellen. Daar de premie-ge rechtigden niet binnen vijf jaar mo gen ontsparen, kan belegging in aan delen e.d. onder bepaalde omstandig heden geraden zijn. Nog in ander opzicht is de omschrijving van het begrip „spaar gelden" ruim. Oosterhout beschouwt als zodanig ook: Bestedingen voor een huwelijks uitzet, woninginrichting, vak- resp. beroepsopleiding en -uitrusting; aflossing van een hypothecaire geldlening, die werd aangegaan in verband met bouw of aankoop van een nieuwe of oude woning; premies van een studie-, of levens verzekering, waaronder lijfrente-, pensioenkapitaal- of gecombineerde verzekeringen. Wanneer minister Hofstra nu ook de premiebedragen van inkomsten belasting zou willen vrijstellen, zal aan bezitsvorming door het gemeen tepersoneel van Oosterhout niet veel meer in de weg staan. Op het punt van de fiscale faciliteiten ter bevor dering van het sparen door jong en oud is echter nog altijd geen beslis sing genomen. Er wordt reeds jaren gedokterd aan een rijksambtenaren- spaarregeling, die maar niet wil af komen - evenmin trouwens als de algemene jeugdspaarregeling, waar voor nog altijd een wetsontwerp moet worden ingediend. Van de rijksambtenaren-spaarre geling wil de overheid een stimule rende werking op het bedrijfsleven doen uitgaan. Wij verwachten dan ook niet, dat het rijk met even royale hand spaarpremies zal gaan distribu eren als het gemeentebestuur van Oosterhout thans doet. Ook het in vlechten van een stukje gezinspoli tiek zal wel moeilijker zijn, naarmate het niveau van het premies-uitdelen de overheidsorgaan „hoger" is. Het een noch het ander kan echter een verklaring opleveren voor het feit, dat de behandeling van deze materie bij de landsoverheid zoveel tijd vergt. Doordat het Rijk zich in voortva rendheid door de vroede vaderen van Oosterhout liet slaan, kunnen ver wachtingen worden gewekt waaraan waarschijnlijk door het Rijk niet ge heel zal en kan worden voldaan, maar deze schaduwkant ten spijt kan het op zich lofwaardig initiatief der gemeente Oosterhout tot bevordering van bezitsvorming alleen maar van harte worden toegejuicht. Zijn omgeving niet op, Hij is zelf ook pro-Duits en men is bijzonder op zjjn hoede in Rome voor de komende Duitse verkiezingen. Maar als die een maal over zjjn, dan verandert er echt wel iets. Dat kan niet uitblijven en dus: afwachten tot na de herfst. Dit is zo ongeveer, samengevat, de teneur van het artikel. Ware het niet, dat de „Neue Zürcher Zeitung" al dit knaps schreef, geen haar op ons hoofd zou erover gedacht hebben hierover te berichten. Voor degenen, die onze cor respondentie in dit blad gevolgd hebben over kardinaal Wyszynski, zal het be paald oud nieuws zijn, dat het Vaticaan in de bijzonder delicate positie, waarin de Poolse primaat thans staat, alles erop gezet heeft om publiciteit en bij zonderlijk onberaden publiciteit te mijden. Dat het Vaticaan hierin groot gelijk heeft, behoeft geen betoog. Er waren slechts prelaten van onderge schikte rang aan het station om de kardinaal te ontvangen. De „Neue Zür cher Zeitung" blijkt niet te weten, dat er bij ontvangst van buitenlandse kar dinalen volgens protocol altijd slechts enkele prelaten van ondergeschikte rang aan het station aanwezig zjjn. En deze correspondent is het ook niet op gevallen dat bij het vertrek van de kar dinaal bij hoge uitzondering mgr. Dell 'Acqua aanwezig was, een hommage die kardinalen anders niet ten deel valt. Ook is het de „Neue Zürcher Zei tung" ontgaan, dat kardinaal Wys zynski als titelkerk een der hefaamdste heiligdommen van Rome gekregen heeft, de kerk van Maria. In Trastevere. Dat de kerkvorst door een „hersen spoeling" ten dele als kinds moet wor den beschouwd is klinkklare nonsens. De kardinaal is enkele malen in het openbaar opgetreden en misschien her inneren de lezers zich nog de inder daad ontroerende en allerminst senti mentele toespraak, die de primaat hield in het kleine Poolse kerkje te Rome voor zijn landgenoten. Om dan nog te zwijgen van zijn pre dikatie in de Santa Maria In Traste vere bij de inbezitname van zijn titel kerk. Navraag bij de personen, pries ters en leken, met wie de kardinaal zich tijdens zijn verblijf in Rome onder houden heeft, geeft juist het omgekeer de beeld: m zijn gevangenschap is de kerkvorst nog meer onthecht aan het aardse geworden en nog meer ver geestelijkt. Reeds vóór de komst van de kardinaal in Rome berichtten wij over geruchten, dat er pogingen ge daan zouden worden om de diploma tieke betrekkingen tussen Polen en de Heilige Stoel te herstellen, er gingen zelfs verhalen over een aanstaand Con cordaat. En evenzeer voor de komst van de prelaat hebben wij dit op goede en begrijpelijke gronden zeer in twijfel getrokken. Het ligt niet bepaald in de lijn der verwachtingen, dat de Heilige Stoel nu plotseling met een communis tisch regime nauwe betrekkingen aan knoopt. Voor en na hebben wij gesteld, dat de bezetting van oude Duitse bis schopszetels in het „herwonnen ge bied" (hier is historisch wel een kant tekening bij te maken) een zeer deli cate kwestie is. Het Vaticaan is uit de aard van zijn bestaan bezorgd voor het heil der zielen, maar met of zonder de in zijn schoenen geschoven pro-Duitse gedachten en verlangens! de Hei lige Stoel voelt zich niet geroepen door zijn daden een uitspraak te doen in hangende politieke grenskwesties. Er is altijd in de Kerk nog het onder scheid tussen God en Caesar. Dat de Polen gaarne een Poolse bezetting van de vier bisschopszetels zouden zien, is politiek zonneklaar; dat de Duit sers er tegen zijn, eveneens. Het Vaticaan heeft geen decisie ge nomen en wacht op de officiële vredes verdragen. Zo goed als het grote met het kleine vergelijkend de randgebieden van Tudderen en van Elten in ons land kerkelijk onder het bestuur van Duitse bisschoppen blijven vallen. Niemand weet wat er binnens kamers op het Vaticaan besproken is, of wat kardinaal Wyszynski met de Heilige Vader heeft bepraat. Mocht de primaat gepoogd hebben de Heilige Stoel te overtuigen van het belang om residerende Poolse bisschoppen te be noemen in stede van bisschoppen-vi carissen in de vier „herwonnen" bis dommen, dan heeft de kardinaal tot dusver zijn zin niet gekregen. Want het is aan de Heilige Stoel om uiteinde lijk in zulke zaken beslissingen te ne men en het zal werkelijk meer voor komen, dat herders van diocesen of kerkprovincies op zekere gebieden voor lopig in Rome hun zin niet krijgen, zonder dat zij daarom tot de categorie der mislukkelingen behoren. Maar, zegt de „Neue Zürcher Zei tung", wacht maar, het getij keert na de Duitse verkiezingen. De Duitse verkiezingen zijn in het najaar. In Rome beginnen thans min of meer de vakanties. En er is een zeker te ruglopen in de administratieve werk zaamheden van het Vaticaan. Ook hier is een reces geoorloofd. Met an dere woorden, de „Neue Zürcher Zeitung" dekt zich op voorhand. Na de Duitse verkiezingen, of in het ko mende werkseizoen zou het toch an ders kunnen gaan, dan het blad nu vertelt. En dus heeft het altijd gelijk. Na U.P. uit Parijs meldt zullen de prinsessen Beatrix en Irene vrijdag gas ten zijn bij het huwelijk van prins Henri de France, de zoon - an de graaf van Pa rijs, pretendent naar de Franse troon met dé hertogin Marie Therèse van Wurtem- berg. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen De „Neue Zürcher Zeitung", een der meest geziene kranten van ons conti nent, publiceert een correspondentie uit Rome over het bezoek van kardi naal Wyszynski aan het Vaticaan. Dit bezoek, aldus de krant, is een misluk king geworden. De pro-Duitse stroming en de persoonlijke mening van de H.Va der, die te Duits is ingesteld, hebben het gewonnen en de kardinaal is met lege handen weergekeerd. In Italië zijn er kranten en weekbladen, die zulke dingen aan de lopende band ten beste geven. Het artikel in de „Neue Zür cher Zeitung", een blad, dat stellig niet op één lijn met min of meer vulgair anti-papistische bladen gesteld kan wor den, is er deze maal onbegrijpelijk vul gair naast. De ontvangst van kardinaal Wyszyn ski in Rome is zo onopvallend moge lijk gehouden aldus de Neue Zürcher. Slechts enkele prelaten van de tweede rang waren op het station aanwezig. De kardinaal heeft dagen moeten wach ten eer hij bij de Paus werd toege laten. Een weekblad in Italië heeft be weerd, dat de primaat in zijn gevangen schap een „hersenspoeling" heeft on dergaan, waardoor hij niet geheel meer bij zinnen zou zijn. De „Osservatore Ro mano" heeft dit niet categorisch tegen gesproken. Journalisten en zelfs voor aanstaande diplomatieke persoonlijkhe den kregen van de Staatssecretarie niet de minste medewerking - eerder het tegendeel om de kardinaal te ont moeten. De delegatie der Poolse bis schoppen, zo gaat de „Neue Zürcher Zeitung verder, heeft geen succes ge had inzake het bestuur der „herwonnen gebieden" en er is niets gekomen van de verlangens van kardinaal Wyszynski om de diplomatieke betrekkingen tussen Polen en het Vaticaan te herstellen. In tegendeel, nog steeds onderhoudt de H. Stoel zekere betrekkingen met de Pool se rcgering-in-ballingschap in Londen. En hoe komt dit alles nu? Het Vati caan is volgens het Zwitserse blad pro-Duits en droomt nog steeds (al vele eeuwen overigens) van het groot- Duits Imperium; de Paus kan tegen Advertentie Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. H. H. Dingemans, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister fungerend consul-generaal der Nederlanden te Tanger, tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Karachi, zulks ter opvolging van dr. J. G. de Beus, die voor een nieuwe be stemming in aanmerking zal komen. Dr. De Beus zal begin augustus re patriëren, Dr. Dingemans zal zjjn nieu we bestemming omstreeks midden-au- gustus volgen. Advertentie Woensdag: 3 juli AMSTERDAM: Nwe de la Martheater: Studio des Champs Elysées. StadsschouwburgNederlands Ballet. SCHEVENINGEN Kurzaal: Residentieorkest. HILVERSUM: Gooiland: Wiener Burgtheater. Eén druk op de knop, en de Omyl-spuitbus verspreidt een fijne onbrandbare nevel, die insecten, larven, eieren en poppen totaal verdelgt! Verfrist de atmosfeer. CE GROOTSTE SPUITBUS VOOR HET MINSTE GELD PARFUM EAU DE COLOGNE maandagavond is brand uitgebroken en bouwkeet van de N.V.Wadex aan- com'n,gs- en bouwmaatschappij die een Kon?ie* woonhuizen bouwt aan de than,, L.ln Julianalaan te Voorburg. De ?tei„p breidde zich snel uit en heeft de ^hgto rond het bouwwerk over een bijzondere kredieten tegen lage renten. De gevolgen van de tijdens de bloei optredende vorst zijn voor sommige fruittelers zelfs zo ruineus geweest dat zij hun bedrjjf te koop hebben aangebo den. De veilingen ondervinden er even zeer de terugslag van. De veiling in Kesteren bijv. heeft geen werk voor haar 40 man personeel. Men tracht de ze mensen nu tijdelijk elders onder te brengen terwijl men de veilinghallen poogt te verhuren. De fruitverwerken- de industrieën moeten hun produktie verminderen en ook dit heeft zijn terug slag op het personeel. Uiteraard is er op de getroffen fruit- teeltbedrljven voor enkele maanden geen werk voor de arbeiders. Er kan dus gesproken worden van een ramp en daarom stelt de Gelderse Mp. van Landbouw alle pogingen in het werk om buiten de steun die het rijk be oogt te verlenen bijzondere kredieten te doen verstrekken aan de getroffen fruit telers. (Van onze correspondent) De schade die de nachtvorst het af gelopen voorjaar aan het Nederlandse fruit heeft toegebracht wordt geschat op zestig miljoen gulden. Van de geschatte oogst van 45 mil joen kg fruit uit het gebied tussen de grote rivieren met een fruitbeplanting van rond 10.000 ha zal hoogstens tien miljoen aan de veilingen komen. In- plaats van 15 miljoen kg goudreinetten verwacht men hoogstens één miljoen en inplaats van 15 miljoen kg peren niet meer dan twee miljoen kg. Prui men en zwarte bessen komen helemaal niet, van kersen misschien 15-35 pet van de verwachte oogst. De Gelderse Mij. van Landbouw, die maandag een excursie door het getrof fen gebied organiseerde, staat een ex tra steunverlening aan de betrokken fruittelers voor door de provinciale en plaatselijke overheid in de vorm van De commissaris van de Koningin In Limburg, mr. dr. F. Houben, heeft maandag in tegenwoordigheid van bur gemeester M. Coenders van Sittard aan mr. H. Hobus. oud-kantonrechter te Sit tard, in zijn woning te Sittard de on derscheiding van ridder in de orde van de Nederlandse leeuw uitgereikt. Mr. Hobus legde gisteren als gevolg van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zjjn ambt als kantonrechter van Sittard neer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3