I 5.000 salarisverhoging voor Lagerhuisleden Inkomens van de ministers worden belangrijk groter Tweede Kamer akkoord met de belasting verhogingen Communisten voeren zonder succes obstructie in Assemblée Lagere winst over 1957 verwacht bij de Nederlandse confectie-industrie Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Zware brand in Den Haag Ook zuivering in Roemenië Dr. Lucas trekt amendement in Ziekenfondsen doen voorstel Handgemeen in de wandelgangen Advocaat Marrinan uitgesloten De Euromarkt brengt een zwaardere concurrentie met zich mee VLOOTDAG VAN „ONZE VLOOT" TE VLISSINGEN Twee broers van Nasser gekozen Atoomwetgeving blijft stagneren DE BEPERKING DER BESTEDINGEN Franciscanen 50 jaar in Noord-Holland EURATOM EN EUROMARKT Holland Festival Ons land grootste kledingimporteur Kritiek op het in verval laten raken van de Nieuwe Kerk te Amsterdam Belgische staking bij Bata verloopt Vakantiecursussen voor Belgische docenten Engeland werkt aan schone waterstofbom 70 zigeuners naar Beauraing VRIJDAG 5 JULI 195? PAGINA Jordaanse stafchef ontslagen Heilige Vader eerst over twee weken naar Castelgandolfo Kustvaarder op sleeptouw genomen T andartsenconf liet Mgr. Huibers celebreert pontificale H. Mis De voordelen van de grotere markt Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Verkiezingen in Egypte West-Duitsland (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De premier van Brittannië, Macmil lan, heeft gisteren aan het Lagerhuis dat voor het aanhoren van de welkome mededeling stampvol was, bekendge maakt dat de regering besloten heeft de salarissen van Lagerhuisleden on ministers te verhogen .-.et ingang van de eerste dag van de huidige maand. Het besluit moet door de aldus geze gende Lagerhuisleden zelf goedgekeurd worden. Volgende week dinsdag komt het in debat, de verwachting is dat de voor de verhoging benodigde wet donderdag alle wetgevende stadia ge passeerd zal hebben, een geval van on gewoon maar niet onverwacht snelle wetgeving. Het huidige salaris van de leden van het Lagerhuis bedraagt 10.000 per jaar, vermeerderd met een gemiddelde van 3.000 per jaar aan presentiegelden. Onder de nieuwe regeling blijft het ei genlijke salaris 10.000 en de presentie gelden vervallen. In plaats daarvan ont vangen de Lagerhuisleden een extra som van 8.000 per jaar, die evenwel volgens Macmillan niet rechtstreeks aan de Lagerhuisleden zelf ten goede komt. Want van dit extra bedrag zal evenals van het eigenlijke salaris in komstenbelasting worden geheven. Aangezien evenwel de Lagerhuisleden onkosten kunnen declareren, betekent de salarisverhoging, die officieel niet salarisverhoging mag heten, dat hun ge middelde onkosten - en dit gemiddel de ligt rondom de 8.000 per jaar wor den vrijgesteld van belasting. Zelfs voor de knapste rekenmeesters zal het moei lijk zijn, ondanks het fraaie Engels van Macmillan, tot een andere slotsom te komen dan dat de leden van het Brit se Lagerhuis een salarisverhoging van 3.000 hebben ontvangen. Ook de leden van de regering en de leider van de oppositie heeft de pre mier r^et vergeten. Parlementaire se cretarissen, die heden f 15.750 per jaar ontvangen, krijgen voortaan 26.500. Ministers in de lagere regionen ont vangen in plaats van de huidige 21.000 een salaris van 34.000. Ministers in de middenrangen krijgen een verhoging van 31.500 naar 47.250. De leden van het kernkabinet, die 52.500 hadden, krijgen voortaan 61.000. De premier zelf gaat omhoog van 105.000 naar 113.000. En de leider van de oppositie die nu een salaris geniet van 26.250 ontvangt voortaan 39.250. Met betrek king tot deze laatste salarisverhoging maakte de premier een ondeugende op merking. Hij zei namelijk met een ern stig gezicht: „Ik hoop dat ik niet een verkeerde indruk wek, indien ik zeg, dat ik hoop, dat u deze bescheiden sa larisverhoging nog vele jaren moogt ge nieten." Macmillan maakte voorts bekend, dat de leden van het Hogerhuis, die de zit tingen van dit lichaam bijwonen en die heden slechts vergoeding krijgen voor nas eb De brandweer van 's Gravenhage ruk te donderdagmorgen met gToot materi eel uit voor een zware binnenbrand, die was uitgebroken In een opslagruimte met verpakkingsmateriaal van de Haag se broodfabriek Hus aan de Hoefkade. Het alarm werd omstreeks acht uur gegeven. De brandweer bestreed het vuur met zeven stralen en had de brand vrij snel onder de knie. Intussen had het vuur evenwel grote schade aan gericht. Hoe de brand is ontstaan, is op het ogenblik nog een raadsel. Een onder zoek wordt ingesteld. Men denkt aan broei. De opslagplaats werd gebruikt voor retourmateriaal van de filialen van de fabriek. Een grote voorraad kis ten en kratten met flessen en vrijwel de volledige papiervoorraad van het bedrijf, alsook het gebouw zelf zijn verbrand. De schade bedraagt ongeveer een halve ton. Ze wordt door de ver zekering gedekt t Volgens een bekendmaking te Bag dad is generaal Habis al Majali, de Jordaanse chef van de generale staf, ontslagen. In welingelichte kringen dit ontslag beschouwd als een te-se- moetkoming aan de ontevredenheid in bepaalde kringen. In de afgelopen dagen zouden linkse elementen in Nabloes een zekere on rust verwekt hebben. Gisteren zouden in deze streek enkele personen, onder wie afgevaardigden, gearresteerd zijn. Generaal Sadiq Alsjara, toegevoegd «tafchef, zou generaal Majali opvolgen. De Heilige Vader zal naar alle waar schijnlijkheid eerst zaterdag 20 juli naar het pauselijk zomerverblijf Castelgan dolfo aan het meer van Albano verhui zen. De Romeinse hitte oefent geen invloed uit op zijn werkzaamheden. Hij blijft de kerkelijke aangelegenheden op de voet vologen en ook de audiënties gaan in even groten getale door. De Paus heeft zelf verklaard, dat hjj geen last heeft van de warmte ten Vaticane. hun spoorkaartje, voortaan 33.- pre sentiegeld per dag zullen ontvangen, zo dat voortaan de hertogen, markiezen, graven, burggraven en baronnen n; langer hun wetgevende arbeid behoe ven te verrichten onder het schamele genot van harde eieren en broodjes met kaas. Voor de deskundigen op het ge bied van Engels snobisme verdient ver melding dat de cadeautjes voor de ge wone burgers in het Lagerhuis zijn vast gesteld in ponden sterling, terwijl de fooi voor de edellieden is vastgesteld in „guineas." Er zjjn ook salarisverhogingen aan gekondigd voor de hoofddirecteuren van de genationaliseerde industrieën. Zij krijgen voortaan 40.000 per jaar. Gis teren werd eveneens bekend gemaakt dat alle personeel in staatsdienst, waar onder personeel van de posterijen, een verhoging van vijf procent ontvangt. Het Roemeense persbureau Agerpress heeft medegedeeld, dat twee leden van het politbureau van het centrale comité van de Roemeense arbeiderspartij van hun functie zijn Ontheven. Het zijn Josef Chisinevski, lid van het polit bureau en -ecretaris van het centrale comité en Miron Constanttinescu, !ld van het politbureau. (A.F.P.) Het feit stond vermeld in een commu niqué, uitgegeven naar aanleiding van de plenaire zitting van het centrale co mité, welke eind juni in Boekarest is gehouden. Het besluit tot de uitstoting had men genomen na een verslag van eerste partijsecretaris Georghiu Dej over „de daden van de partij in ver band met de taken, uitgestippeld op het tweede congres, in het licht van de be sluiten van het Twintigste Russische partijcongres en met betrekking tot de internationale gebeurtenissen." De Nederlandse kustvaarder Marga- retha die donderdag met een gebroken schroefas hulpeloos in het Kanaal rond dreef is door de sleepboot Maas naar Caen gesleept. De Tweede Kamer heeft donderdag aan de plannen van de regering tot beperking van de bestedingen haar sanctie gegeven door goedkeuring van de tijdelijke verhoging van de vennoot schapsbelasting (opbrengst 100 mil joen), tijdelijke verhoging van de om zetbelasting (opbrengst 24 miljoen), na dat gisteravond reeds de verhoging van de personele belasting (7 miljoen) was aanvaard. Het amendement van dr. Lucas, dat beoogde de helft van de verhoging van de vennootschapsbelasting terug te be talen, is ingetrokken. De katholieke spreker heeft dit gemotiveerd door op te merken dat de gedachte van dit amendement, dat een andere vorm is van het plan tot het invoeren van be lastingcertificaten, beter geen schade Tijdens een bespreking, die donder dag op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid plaats had tussen minister Suurhoff en vertegenwoordi gers van de ziekenfondsorganisaties en de mij. tot Bevordering van de Tand heelkunde hebben de ziekenfondsen het voorstel gedaan om de honorering te brengen op 26,5 cent per minuut. Hun laatste aanbod was 25 cent, terwijl de tandartsen 27,64 cent vroegen. De Maat schappij ter bevordering van de tand heelkunde heeft het nieuwe voorstel nu in beraad. Men verwacht dat volgende week een beslissing zal vallen. Donderdag heeft mgr. J. p. Huibers bisschop van Haarlem, in de Francis- canerkerk te Nieuwe Niedorp in Noord- Holland een pontificale H. Mis opge dragen ter opening van de feestelijke viering van het vijftigjarig jubileum. Het is vandaag namelijk vijftig jaar geleden, dat de paters Franciscanen hun apostolaatswerk in de kop van Noord- Holland begonnen. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft zich een comité gevormd van vooraanstaande Noordhollandse katho lieken, dat aan de paters de basis zal verschaffen voor een bouwfonds be stemd voor de bouw van een nieuw klooster. Onder de gasten, die het klooster bevolkten bevonden zich talrijke bur gemeesters en predikanten uit de om geving. In de middag zou Bernard Ver hoeven een feestrede houden. De open bare viering wordt besloten met een pontificaal lof, gecelebreerd door Dom Andriessen O.S.B. van de abdij van Egmond. Evenals in Friesland, waar de Fran ciscanen hun uthoven stichtten, hebben de Noordhollandse orderbroeders apos- tolaatscentra opgericht te Hoorn, Zaan dam, Alkmaar, Kolhorn en Den Hel der. Wanneer de Franciscanen hun nieuwe klooster betrekken de datum ervan is nog niet te bepalen zal het oude klooster van Nieuwe Niedorp het te huis worden van de zusters Clarissen, die in Noord-Holland een nieuwe ves tiging beginnen en er het biddend thuisfront zullen vormen van het Fran ciscaanse apostolaatswerk. kan lijden. Er was voor het amende ment kennelijk geen meerderheid. ^De heren Weiter en Duynstee (beiden ^.V.P.), van Dis en- Kodde (S.G.P.) hebben laten weten dat zij geacht wens ten te worden tegen het wetsontwerp tot verhoging van de vennootschaps belasting te bebbei. gestemd. De com munisten lieten aantekenen dat zij tegen de verhoging van de omzetbelasting waren. 27 Met de wind spelend in zijn haren kijkt Eric de Noorman goedkeurend naar het strakke zeil, dat zijn scheepje in fikse vaart door de golven jaagt. De tocht verloopt snel, maar nog niet snel genoeg naar zijn zin. Toen. hij bij zijn aankomst op Haragh vernam, dat Winonah en Axe slechts enkele weken tevoren met een Drakar van Erwin in zee gestoken waren rustte hij onmiddellijk een troep uitgelezen mannen uit om hem te votgen. Al sluiten Erwins persoonlijke boodschap en zijn moeders juwelenkistje iedere verdenking ogenschijnlijk uit, de verhalen, die Aranrod en Pum Pum vertellen over Voron en zijn onbeholpen troep, bevreemdaen Eric niet minder dan zij Axe deden. De antwoorden op al zijn onrustige vragen liggen in Noorwegen en hoe eerder hij daar is hoe liever. Ze houden de kust van Alba, de gebruikelijke route voor schepen die handel drijven met de gebieden aan de Oostzee, maar zolang ZÜ onaerweg zijn, hebben zij nog geen zeil gezien. De lange Svein Langtai' treedt op hem toe en wijst op enkele ijle rookspiralen, die van een uitstekend* landtong hemelwaarts stijgen. „Een nederzetting," knikt Ene, terwijl hij steven wendt. We kunnen hier onze waterzakken verversen, voor de overtook' over de Britse Zee. In dit weer bederft alles gauw. Het schip koerst langs de landtong en Erics ogen zoeken een geschikte landingsplaats, maar dan flu' hij verbaasd, als hij de kleine natuurlijke haven in het oosten ziet, die ziok achter de rotsen verbergt. „Bij Thor, Noorman", stoot Svein uit. „Zie me d schepen eens, dat is een hele vloot. We moeten hier weg man; we zijn in «e* piratennest verzeild geraakt." De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een voorstel van de communis ten om het debat over de ratificatie van de Europese verdragen uit te stel len, met 356 tegen 149 stemmen ver worpen. Alleen de communisten stefn- den voor. Men verwacht dat zaterdag over de verdragen gestemd zal wor den. Het bureau van de Oostduitse Volks kamer (parlement) heeft ook een po ging gedaan ratificatie van de verdra- De 38-jarige Engelse advokaat Patrick Marrinan. die als verdediger optrad in het proces tegen een van de Londense onderwereldkoningen Billy Hill, is door de disciplinaire raad van de orde ixm advokaten verbannen uit deze orde en voor ae duur van zijn leven de uitoefening van een advokatenpraktijk in Groot- Britttannië ontzegd. De politie had telefoongesprekken tussen Marrinan en Hill afgeluisterd en op de band opgenomen. Zij verstrekte deze band aan de orde, hetgeen nogal protesten opleverde in het Lagerhuis. Op de foto ziet men Marrinan xn zijn auto nadat, na drie dagen verhoren, de uitspraak was bekend gemaakt. gen te voorkomen. In een brief aan de Nationale Vergadering wordt de aandacht gevestigd op de „ernstige ge varen, die het gevolg zullen zijn van een verwezenlijking van de ontwerpen betreffende Euratom en de Gemeen schappelijke Markt. Gezegd wordt, dat „deze plannen een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie verhinderen, de verdeling van Europa erger maken en de veiligheid der Europese volkeren be dreigen". De minister van landsverdediging, André Morice, heeft in de Assemblée verklaard, dat Frankrijk in het raam van het Euratom-verdrag volledig het recht behoudt atoomwapens te ver vaardigen. Van het oogpunt van de nationale defensie was er z.i. dan ook geen bezwaar tegen de bekrachtigirig van het verdrag. Zoals gemeld had woensdag de conservatieve rapporteur van de commissie van defensie uit de Nationael Vergadering, Pierre André, het tegendeel verklaard. Bij een incident in de wandelgangen van het gebouw van de Franse Natio nale Vergadering is de uiterst rechtse afgevaardigde Jean Dides gisteravond door een fles getroffen en zodanig ge wond, dat hij door een arts moest wor den behandeld. Dides was de commu nistische afgevaardigde Remy Bouta- vant, toen deze in de Assemblée-ver- gaclering sprak over de Europese ver dragen, in de redo gevallen, waarna er een woordenwisseling tussen beide parlementselden ontstond. Later kwam Dides in de omgeving van Boutavant, die zich met een aantal fractiegenoten in de wandelgangen be vond. Er ontstond een handgemeen, waarin Dides licht gewond werd door een slag met een fles Zaterdag 6 juli AMSTERDAM: Stadsschouwburg: The Rake's Progress. Concertgebouw: Clara Haskil/Arthur Gru- miaux. SCHEVENINGEN: Kurzaal: Concertgebouworkest. UTRECHT: Schouwburg: Wiener Burgtheater. HILVERSUM: Gooiland: Dansgroep Ximenez-Vargas. Ter gelegenheid van de De Ruyter- herdenking te Vlissingen en de daar bij te houden vlootschouw hield de Ko ninklijke Nederlandse vereniging „On ze Vloot" donderdag haar jaarlijkse vlootdag in de geboortestad van De Ruyter. Na afloop van een ontvangst ten ge- meentehuize verenigde men zich aan boord van de kruiser De Zeven Pro vinciën voor een maaltijd, welke be stond uit de traditionele snert. Hierna volgde een vaartocht over de Wester- schelde. Hierna verzamelden de deelnemers van deze vlootdag zich In Britannia. De voorzitter, de heer G. Ritmeester, schetste de grote figuur van Michlel Adriaansz. de Ruyter en de van deze admiraal uitgegane steun voor het vaderland, dat zo in nood verkeerde. In een nagesprek dat gehouden werd met de voorzitter, zei deze, dat het buitengewoon teleurstellend is, dat aan de De Ruyter-herdenking in Amsterdam, de hoofdstad van Nederland, waar De Ruyter ligt begraven, niets kon wor den gedaan, met uitzondering van een kranslegging door „Onze Vloot" op 23 maart van dit jaar. Twee weken voor de in Amsterdam geplande herdenking kreeg men bericht, dat de Nieuwe Kerk wegens bouwvalligheid gesloten was en niet ter beschikking kon wor den gesteld. ,,In deze Nieuwe Kerk, ons nationaal monument waar onze vorsten worden gekroond en beëdigd, ligt het praalgraf van De Ruyter en de graven van zijn onderbevelhebbers. Moet Nederland op deze wijze zijn hel den eren en nationale cultuurmonu menten in verval laten raken?" aldus de heer Ritmeester. Blijkens het jaarverslag over 1956 van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-industrie stond de indus trie aan het einde van het verslagjaar op een bijzonder hoog produktie-niveau, met goed tot zeer goed gevulde order portefeuilles, maar met als nog steeds grootste zorg het personeelsprobleem. In 1956 was het textielverbruik In geld ge meten groter dan ooit tevoren en om aan die behoefte te voldoen steeg de import snel, omdat de Nederlandse industrie niet In voldoende mate aan de vraag kon voldoen. De export bleef op ongeveer hetzelfde peil. De omzet steeg in 1956 tot een totaal bedrag van f 1.029.333.000, d.w.z. een toename in vier jaar tijds met 48%. De produktie-index steeg over hetzelfde tijdvak van 89 tot 118, d.w.z. met 33%, terwijl de personeelsbezetting toenam met 13%. De import steeg in die jaren van f 40.796.000 tot f 116.505.000, d.w.z. met 185'%, terwijl de export daalde met 5,4%. Het aandeel van onze industrie in de voorziening van de eigen markt liep in die jaren terug van 93,4% tot 89%. Het N.E.V.E.C. rekent er niet op, dat de groei in dezelfde mate doorgaat, maar gelooft toch, dat, indien er geen plotselinge veranderingen optre den, zal blijken, dat ook 1957 niet zo'n slecht jaar geweest zal zijn. Het kosten niveau heeft nog steeds een stijgende tendenz en de prijsstabilisatie zal de winst doen afnemen, nu een verbete rende bezetting geen tegenwicht .meer vormt. Maar naar verwachting zal 1957 qua afzet niet ver onder 1956 komen. Volgens het N.E.V.E.C. keert daaindus- trie van abnormale verhoudingen tot meer normale toestanden terug. De vol gende maanden zullen minder gunstig zijn, maar dit behoeft geen blijvend gaan naar een lager niveau te betekenen. Als de structurele groei van de welvaart beter wordt, zal moeten blijken of de confectie-industrie dan verder mee groeit. De import blijft ook thans nog toenemen, al wordt verwacht, dat onder de huidige omstandigheden het hoogte punt hiervan spoedig bereikt zal zijn. Met betrekking tot het Euromarkt- verdrag wordt in het verslag gewezen op het gevaar van te grote staging van het kostenpeil (o.a. de belangrijke bepa ling t.a.v. gelijk loon voor gelijk werk voor mannen en vrouwen), de mogelijk heid, dgt Frankrijk niet als volwaardig partner zal participeren etc. Daarnaast worden nog de bezwaren genoemd tegen het buitentarief, dat op sommige punten zodanig is, dat de grondstof relatief zwaarder belast is dan het eindprodukt, hetgeen tot scheve verhoudingen kan leiden. Uitgaande van Benelux als een gege ven, waarin t.o.v. de afzetverhoudingen door de Euromarkt geen wijzigingen komen, ziet men, dat van de Neder landse confectie-omzet 96,3% op de Beneluxmarkt geplaatst wordt. Van de overige omzet gaat 0,7% naar landen, die niet deel uitmaken van de Euromarkt of vrijhandelszone. Van de resterende 3% gaat 1,1% naar Frankrijk, Italië en als voornaamste Duitsland, dus de zuivere Euromarkt-landen en 1,9% naar de lan den van de eventuele vrijhandelszone. Het N.E.V.E.C. concludeert, dat het overgrote deel van de omzet een zwaar dere concurrentie zal ondervinden en de mogelijke nadelige gevolgen daarvan slechts gecompenseerd kunnen worden door vergroting van de export naar die landen, die thans 3% van onze omzet afnemen en op welke markten de toe gang vergemakkelijkt zal worden. De grotere druk op de binnenlandse markt ontstaat door het duurder worden van het eigen produkt, door stijging van het Nederlandse kostenpeil en het goedkoper worden van het importprodukt door het vervallen van de invoerrechten. In deze concurrentiestrijd zal de eigen industrie zo sterk mogelijk moeten staan. Voor de gehele be drijfstak geldt daarom, dat er enkele structureel zwakke plekken worden weggewerkt. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan het kader en personeelsprobleem. Ieder indivi dueel bedrijf zal er voorts bij voort during op bedacht dienen te zijn de ef ficiency zo hoog mogelijk op te voe ren, zowel t.a.v. inkoop als van pro- duktie en verkoop. kunnen het beste benut worden door grotere specialisatie by de produktie en samenwerking by de verkoop, vooral bp de export, aldus meent de N.E.V.E.C. Voorts wordt opgemerkt, dat de positie vaak versterkt kan wor den door licentie-overeenkomsten met buitenlandse bedreven. Ook mogen de voordelen van de grotere inkoop- markt niet verwaarloosd worden. Uit het overzicht van het handels verkeer op het gebied der kleding tus sen de toekomstige verdragspartners biykt dat de Euromarkt in zyn totali teit belangryk meter kleding uitvoert, dan invoert. Normaal gesproken ligt het in de lpn der verwachting, dat de invoer die het gemeenschappeiyk bui tentarief moet passeren zal afnemen en het intra-Euromarktverkeer (resp. ook met de vryhandelszone) zal toe nemen. Gezien echter de hoogte van het buitentarief zal volgens de N.E.V. E.C. biyvend met een invoer van buiten b.v. uit de U.S.A. rekening moeten worden gehouden. Wat betreft de uitvoer naar de gebieden buiten de Euromarkt en de vryhandelszone wordt opgemerkt, dat deze export be dreigd zou kunnnen worden, indien de Euromarkt zich protectionistisch zou gedragen. En in dat geval zal n.l. on- getwyfeld de buitenwereld handelspo litieke afweermaatregelen nemen, het geen de concurrentie op de Euromarkt zou verscherpen. By het niet tot stand komen van een vryhandelszone zou een belangrijk stuk export van de Euromarktlanden in gevaar kunnen komen, al zou daar tegeno^r staan, dat waarschyniyk de intra-EUromarkt- handel zou toenemen ten koste van de invoer uit de landen, die daardoor uit gesloten worden van het vrpe ruilver keer. Ons land is veruit de grootste im porteur van kleding in de Euromarkt en het enige land, dat een passieve kledingbalans heeft. Indien Frankrijk, en dat is de grote vrees van velen uit de confectie-industrie, er in zou slagen binnen de Euromarkt een ge- privilegeerde positie te houden, zou dat niet alleen betekenen, dat ons land de potentiële afzetmogelijkheden, die er ongetwijfeld, zijn, op die markt niet zou kunnen verwezenlijken, maar b.v. Duitsland in dat geval zich ongetwij feld ook sterker zal richten op onze markt dan anders het geval zou zijn. Daar met uitzondering van Frankrijk op dit moment geen bijzondere belem meringen in het intra-Euromarktver keer voor kleding zijn, zal het effect dus komen van het vervallen van de invoerrechten. Horizontaal: 1. deel v. e. schietuig, 4. vr. munt, 6. zoogdier, 8. vlaktemaat, 10. maanstand, 11. deel v. d. mond, 12. houding, 13. vertaler, 15. voetbalvereni ging, 17. deel der wet, 19. levenslucht, 21. eiland in W.-lndië, 23. afstammeling, 24. theedrinken, 26. rangtelwoord, 28. speelgoed, 29. takje, 31. vogeltje, 32. cylinder, 33. gewicht, 35. deel v. e. mo tor, 37. vreemd, 38. boom, 40. jongens naam, 41. liefkozing. 43. verharde huid 45. Eng. drank, 47. kroeg, 49. bid (Lat.), 50. groet, 51. luchtvaartonderneming, 53. reinigingsmiddel, 54. keerkrings landen, 56. begin, 58. steen, 59, gelijk, 61. leeuw (Fr.), 63. dwaas, 65. meisjes naam, 66. paradijs, 68. aanzien, 69. in orde, 70. zangnoot, 72. lidwoord (Fr.), 73. lokspijs, 74. Europeaan, 75. voor zetsel. Verticaal: 1. uitroep, 2. Oosterse naam, 3. aardbol, 4. pi. in België, 5. volk, 6. spoedig, 7. handvat, 8. inhoudsmaat, 9. pi. in Duitsland, 14. familielid, 16. sa menzang, 18. steenklomp, 20. deel v. e. priesterkleed, 21. vlaktemaat, 22. be hoeftige, 25. telwoord, 27. deel v. O.- Indië, 28. hevige orkaan in het regen seizoen, 30. muurhalte, 33. zwaardvis, 34. sluis, 36. bevel, 38. boom, 39. hoofd deksel, 42. vogel, 44. gezelschapsspel, 46. slimme, 48. klein beetje, 50. jongens naam, 51. gierigaard, 52. muziekteken, 53. strndperk, 54. platte steen, 55. soort van landbewerken, 56. paar, 57. bier (Eng.), 60. tijdperk, 62. aanslibbing, 64. drinkgerei, 67. lidwoord, 71. bywoord. Horizontaal: 1. geschenk, - el, 2. lepel, - aorta, 3. ogen, - attest, 4. bacteriën, 5. er, - melden, 6. kruis, - ei, 7. vlijm, - titel, 8. ree, - son, - ram, 9. ornament, - ra, 10. E.K., - Valencia, 11. wel, - nobel. Verticaal: 1. globe, - vroeg, 2. eega, - klerk, 3. specerijen, 4. centrum,' - ave, 5. hl., - smal, 6. armstoel, 7. natie, - in nen, 8. kotelet, - T.N.O., 9. rendier, - C.B., 10. ets, - larie, 1. latent, - maal. De staking van Belgische arbeids krachten by de N.V. Bata te Best be gint te verlopen. Nadat in de loop van dinsdag en woensdag ruim zestig sta kers het werk hadden hervat, is van morgen een dertigtal Belgen aan het werk getogen. Van de zyde van de Ba ta deelde men mede, dat het meren deel van de nog niet aan de arbeid gegane Belgen zich ook bereid heeft verklaard, het werk te hervatten, zy zullen allen weer in dienst worden ge nomen, met uitzondering van een klei ne groep zogenaamde „raddraaiers", zoals men ons van Bata-zyde verze kerde. Voor de zevende achtereenvolgende maal zullen dit jaar, in het kader van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord, door het Ministerie van Onderwas, Kun sten en Wetenschappen, in samenwer king met het Belgisch Ministerie van Openbaar Onderwas, wederom twee va. kantiecursussen voor Belgische docen ten worden gehouden in de tot het ge bouwencomplex van de Amsterdamse ge- meeTiteiyke universiteit behorende Ag- nietenkapel, O.Z. Voorburgwal 231, t.w. van 8 t.m. 23 juli en van 29 juli t.m. 13 augustus. De openingsplechtigheid van deze cur sussen vindt plaats op respectievelijk 8 en 29 juli, des namiddags te 14.30 uur in de Agnietenkapel voornoemd. Premier Macmillan van Brittannië heeft in het Lagerhuis gezegd dat ook Engeland vorderingen maakt by de vervaardiging van „schone" water stofbommen, d.w.z. bommen die wei nig of geen radioactieve neerslag ge ven. Bijzonderheden kon bij niet geven. Toen een Labourlid aanhield, zei de premier: „Wij zouden op dat gebied helemaal geen vorderingen gemaakt hebben; als ik had toegegeven aan de wens van U en Uw vrienden, namelijk geen proeven meer". (Rtr.) Uit de eerste uitslagen van woensdag gehouden algemene vork'® zingen in Egypte blijkt, dat de bei"., broers van president Nasser deel len uitmaken van de nieuwe Nations'® Vergadering. Geen der vijf vrouwelijk, kandidaten werd gekozen, maar W®, krijgen nog een kans, omdat ook h®®;, tegenstanders geen absolute meerde', heid verkregen; er zal in de betrokk®' districten opnieuw worden gesterfljj Tot de gekozen kandidaten behor®? volgens de eerste gegevens Kans9.' Henawi, directeur van het persbure®H voor het Midden-Oosten en Ahm®J Said, de directeur van „de stem d®. Arabieren". (Radio-Caïro). (RW Over het lot van de atoomwet en dj daarvoor noodzakelijke wijziging vf»J de Westduitse grondwet, die door Bondsdag is afgewezen, is tot nu i°, geen overeenstemming bereikt tussf de christen-democraten en de social'9, ten. De laatsten zeggen, dat de bond9, kanselier en zijn party atoomwape? willen produceren en daarmee het Da'1., se volk naar de vernietiging zullen 1®J< den. De bondsdagfractie van de CD heeft een nieuwe atoomwet aangeko® digd zonder wijziging van de grondW®*J maar dat plan is door de socialist®, verworpen. Naar de mening van de cialisten is een grondwetswijziging b slist noodzakelijk. Zij achten het of, waarschyniyk, dat er in deze zitting periode nog een compromis zal word®p gevonden. In het stedelijk parlement van WeS{' Berlijn is meegedeeld, dat West-Berlw een eigen atoomwet zal voorbereid®9' indien de Westduitse Bondsdag in herfst niet een dergelijke wet aanneeï® j Er zpn besprekingen aan de gang in® het geallieerde hoofdkwartier in We9, Berlijn over toestemming voor het pla® sen van een atoomreactor voor wet®9 schappelijk onderzoek in West-Ber)iJ®j Deze reactor, die in de Verenigde St.® ten wordt gebouwd, zou in augustus K West-Berlijn moeten aankomen, werd meegedeeld. (DPA - Reutel Donderdag zijn zeventig zigeunebfj die verblijf houden in kampen in Noor® en Zuid-Holland, per touringcar na?. Beauraing, het genadeoord van Maf'J in de Belgische Ardennen, vertrokk®j voor een korte bedevaart tezamen rde enige honderden zigeuners uit BeM^ raing. Zq reizen onder de geestelijG leiding van aalmoezenier Schouten b' Delft, die belast ts met de zielzorg de woonwagenkampen. Het is de bed®9 ling, dat volgend jaar deze zigeunerb®, devaart in grotere vorm zal geschat den, van langere duur zal zpn, en öjj deze bedevaart zich geleidelijk aan uitbreiden van België, Nederland ojL, naar Duitsland, Luxemburg, Frankrir Zwitserland en Oostenryk. Mgr. ChardL bisschop van Namen, heeft vandaag a wagens van de Belgische zigeuners ti, zegend en de zigeuners toegesprok®' De Nederlandse zigeuners keren v®1 avond naar Nederland terug. In Djakarta heeft het ministerie v$ voorlichting een „guesthouse" vO?t journalisten geopend. Journalisten het buitenland en van buiten de sl?\( kunnen daar logeren, een maatregel a-A gezien de schaarste aan hotelruimte Djakarta van harte door de betrok'* nen toegejuicht wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2