De nieuwe economische maatregelen in Indonesië blijven te oppervlakkig Kem van alle moeilijkheden: onvoldoende produktie Drie Westduitse divisies aan generaal Norstad overgedragen Min. Hofstra: Regering over weegt nodige maatregelen ZentrA I w DE BLAUWE LOTUSh^é -De bruiloft als euvel- 2 l Aifmlo Gecompliceerde autobotsing Van vandaag af beperkt bruikbaar 9 ter beschikking van de NATO Rem op de vlottende schuld ,,'T SILVER STOEPKf Te royale feesten in Twente pagina Prijsstijgingen bren gen stakingsrisico mee Vier gewonden van wie twee ernstig Goederenwagens ontspoord ln de Tannenberg-kazerne te Marburg Hoofdredacteur van de „Nieuwsgier" te Djakarta in arrest Kapitaalscliaarste voor woningbouw Brand in confectie fabriek te Hengelo T.V.-TOESTELLEN MET 20 PGT KOR TING VERKOCHT Eiseres verliest kort geding Enthousiast welko#1 voor Ong Hui Ja#» HORLOGERIE MULDER „De Klokkenwinkel" Horlogerie N. Groenlafl DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE OM'ar ZATERDAG 6 JULI 1957 (Van onze correspondent in Indonesië) Tot nu toe is het nog telkens zo geweest dat als Indonesië een nieuwe regering en dus een nieuwe minister van Financiën kreeg er een nieuw systeem werd uitgedacht an in praktijd gebracht om het land uit de finan ciële moeilijkheden te helpen. Desalniettemin is de situatie er de afgelopen jaren niet beter op geworden. De kosten van levensonderhoud zijn enorm gestegen, het staatstekort nam van jaar tot jaar toe, gouddekking en de viezenvoorraad slonken weg. Nu er dus weer een nieuwe minister van fi nanciën met weer een nieuw systeem komt is men geneigc een belangrijke reserve hiertegenover in acht te nemen. Immers ook dit systeem blijft aan de oppervlakte en gaat niet tot de kern van de moeilijkheden. Indonesië exporteert te weinig en daardoor zijn de financiële moeilijkheden ontstaan, zo zegt de Indonesische regering. Daarom wordt nu dus een extra premie op de export gesteld. Het is echter duidelijk dat geen enkele premie, hoe hoog ook, zal kunnen bewerkstelligen dat Indonesië meer kan exporteren dan het produceert. En of deze exportpremie voldoende stimulans zal vormen om ook de produktie te doen toenemen is zeer de vraag. Comfortabel als een auto economisch als een motorfiets Prijs v.a. f 2.975 BMW ISETTA DEALER: PA. J. J. van KOOTEN „Uitgewezen" stud uit Nederland 61 NIEUW voor Nederland: BALDESSA I EMS Ja,generaal,ik had hedenochtend de tijd niet mijjesche ren Vier dagen arrest?!!.. !k...Jawel,generaal'.... V/er dagen arrest Maar generaal, dat papier Acht dagen Ik Jawelgeneraal r -iec Toch is het principe waar bfl de nieu we regeling van wordt uitgegaan wel gezond. Er is in de afgelopen jaren steeds meer geïmporteerd dan er werd geëxporteerd, zodat de deviezenvoor raad slonk. Nu is dus echter bepaald dat in- en uitvoer in evenwicht moeten zijn. Iedereen die exporteert krijgt daar voor een bewijs dat hem het recht geeft voor de tegenwaarde van het ontvangen bedrag te importeren. Deze bewijzen vertegenwoordigen uiteraard een ge paalde waarde en zijn dus verhandel baar. Men heeft ze bovendien niet al leen nodig voor import, maar voor elke soort overmaking naar het buitenland, dus ook voor het overmaken van winst transfer, dividendtransfer, sociale trans fer, enz. enz. Zo komt er een evenwicht tussen de binnenkomende en uitgaande de viezen. Volgens dit systeem zal de deviezenvoorraad niet verder kunnen verminderen, daar telkens eerst Ge ëxporteerd moet worden, en dus de viezen verworven moeten worden, voordat deze uitgegeven kunnen wor den. Gehoopt moet nu alleen nog worden dat de Indonesische regering zich hier ook ten aanzien van haar eigen devlezenuitgaven aan zal hou den. Een onmiddellijk gevolg van de nieu we regeling zal zijn dat de prijzen van vele levensbehoeften in Indonesië zul len stijgen. Vooral de goederen, die volgens de oude importregeling in de groepen met de laagste importtoeslag zaten, zullen duurder worden. Dit geldt bijvoorbeeld voor textiel, melk, kran tenpapier, boeken en kunstmest. De import van rijst zal de regering echter, naar zij reeds aankondigde, subsidië ren, zodat dit belangrijkste volksvoed- sel in Indonesië niet in prijs zal stijgen. De nieuwe regeling schept ook de mogelijkheid tot bevordering van het toerisme in Indonesië. Immers de vreemdeling die thans Indonesië be zoekt krijgt voor zijn valuta ook ex- portbewijzen en krijgt daarvoor nu dus een meer reële koers dan voorheen toen een officiële koers werd gegeven, die in geen enkele verhouding stond tot de werkelijke waarde van de rupiah. Dat maakte een bezoek aan Indonesië fi nancieel bezien weinig aantrekkelijk. Voor een werkeliike bevordering van het toerisme zal het echter ook nodig zijn de verstrekking van visa voor een bezoek aan Indonesië af te schaffen dan wel belangrijk te vereenvoudigen. Gehoopt wordt ook dat door de nieuwe regeling de smokkel zal verminderen. Immers door deze nieuwe regeling zal het verschil tussen de prijs die export- produkten bij officiële export en bij smokkel opbrengen belangrijk minder groot worden dan in het verleden het geval was, zodat smokkel naar men hoopt niet meer lonend zal zijn. In het verleden was het vaak zo, dat de buitengewesten van Indonesië het meest exporteerden, maar dat de im port in hoofdzaak naar Java em vooral naar Djakarta ging. Ook dit hoopt meu met deze nieuwe regeling te ondervan gen. Nu export en import in evenwicht moeten z(jn zal de import dus in eerste instantie naar de exporterende gebie den vloeien. Om dit ook technisch mo gelijk te maken krijgt het handelsde- viezenbureau (dat de importvergunnin gen afgeeft) filialen in alle provincie hoofdsteden. De Indonesische regering heeft ook nog andere maatregelen in voorberei ding, die bestemd zfln om haar inkom sten te vergroten. Deze zullen o.a. ver hoging ven de accijns op bier en sui ker inhouden. Details daarover zijn ech ter nog niet bekendgemaakt. In handelskringen in Indonesië is de nieuwe regeling niet ongunstig ontvan gen. Zowel de importeurs, alhoewel in mindere mate, als de exporteurs heb ben het gevoel dat deze hun een rede- Twee politiemannen uit Leeuwarden en twee inwoners van Groningen zijn gewond geraakt bij een gecompliceer de autobotsing, welke donderdagavond omstreeks kwart voor twaalf op de Rijksweg Leeuwarden-Groningen tussen Buitenpost en Twijzel plaats had. Van twee hunner is de toestand zeer ernstig. De twee politiemannen, van de ver- keersgroep Leeuwarden der rijkspolitie, waren bezig de lichten van een bestel wagen te controleren. Hun stationcar stond achter de bestelauto aan de kant van de weg. Een met papier geladen vrachtauto van een expeditiebedrijf uit Oude Pe- kela reed op de beide stilstaande wa gens in. Alle drie de auto's sloegen over de kop. De bestuurder van de bestel auto, de heer P. Kremer uit Groningen, werd zwaar gewond. Hij brak o.a. bei de benen. In zeer zorgwekkende toe stand is hij naar het ziekenhuis te Gro ningen gebracht. Zijn mede-inzittende, mevrouw M. J. Ruigrok-van de Wer ven uit Groningen, kreeg een zware her senschudding. Ook zij werd te Gronin gen in het ziekenhuis opgenomen. De beide politiemannen werden naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd Wachtmeester J. Noordhof is zeer ern stig, zijn collega B. Span licht gewond. De drie auto s werden totaal vernield. lijke gelegenheid tot werken zal geven. De Indonesische handelaren hebben na tuurlijk weer de vrees geuit, dat zij niet tegen de concurrentie van de bui tenlanders op zullen kunnen en dus om extra protectie verzocht, maar dat doen zii bij elke toepasselijke gelegenheid. Voor de middenstand zal de nieuwe re geling meer moeilijkheden opleveren, maar ook daar is men niet somber gestemd. Het ene bedrijf wordt natuur lijk meer getroffen dan het andere: men vraagt zich b.v. af of er nog enige noemenswaardige omzet van boeken zal zijn als deze straks belangrijk in prijs stijgen. De consument tenslotte is er het slechtst aan toe, want hjj moet de verhogingen betalen. Dat brengt het risico met zich mee van nieuwe stakingsacties voor hoge re lonen, wat dan de produktie zeker niet zal doen toenemen. Hier schuilt een ernstig gevaar. Indonesië wil de tering naar de nering zetten en dat is gezond. De bevolking zal er echter wei nig voor voelen om over te gaan op een nog lager levenspeil. Om het hui dige levenspeil te betalen produceert men echter niet voldoende. Dat is de kern van alle moeilijkheden. Zolang de produktie niet verhoogd wordt z.JIen alle financiële regelingen lapmiddelen blijven. Donderdagnacht om kwart over vier is op het goederenemplacement te Amersfoort een uit de richting Amster dam komende goederentrein in aanrij ding gekomen met een rangeerdeel, bestaande uit vijftien goederenwagens. Een aantal van deze wagens ontspoor de, en enkele ervan werden tegen een seinhuis gedrukt, dat hierdoor scheef kwam te staan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De oor zaak van de aanrijding is nog onbe kend. De reizigerstreindienst onder vindt geen vertraging. Advertentie Houtplein 18—30 - Telef. 12000 Grote Houtstraat 140 - Telef. 12349 U vindt gemakkelijk parkeerruimte U komt overal „door" U bent beschermd tegen weer en wind HAARLEM (Van onze correspondent) Generaal Lauris Norstad, de op perbevelhebber van de NATO, heeft gisteren in Marburg de eerste een heden van de Westduitse Bundeswehr in de Tannenberg-kazerne overgenomen. Van vrijdag af staan drie Westduit se infanteriedivisies met het predicaat „beperkt bruikbaar" te zijner beschik king. Zij zijn gestationeerd in Hanno ver, Regensburg en Giessen. Elke divisie telt rond 10.000 man (van de 12.000 man die zij zullen hebben, wan neer zü op volle sterkte zullen zijn ge bracht) De Westduitse divisies staan onder territoriaal bevel van de Franse gene raal Vailuy, de opperbevelhebber van de NATO in Centraal Europa. Zij wor den evenwel direct gecommandeerd door de Westduitse generaal Speldel. de bevelhebber van de landstrijdkrachten in Centraal Europa. Nadat enige maanden geleden de eerste bescheiden Westduitse zeestrijd krachten in het Noordzeegebied aan de NATO zijn overgedragen, is nu ook voor de Bondsrepublikeinse landstrijdkrach ten de NATO waarvan West-Duits- land sinds 5 mei 1955 lid is een be grip geworden. Eenheden van de lucht macht, die nog in opleiding zijn, zullen spoedig volgen. De volgende Westduitse aanvulling van de NATO-strijdkrach- ten (die door het vertrek van vele Franse strijdkrachten naar de strijdto nelen in Noord-Afrika en de op handen zijnde terugtrekking van het grootste deel der Britse strijdkrachten aanzien lijk zijn verminderd) zal bestaan uit twee volledig uitgeruste en geoefende pantserdivisies. Deze worden aan het eind van dit jaar ter beschikking van de NATO gesteld, tezamen met eenhe den van de luchtmacht en een bergdi- visie. Daarmee heeft West-Duitsland dan de helft van zjjn verplichtingen je gens de NATO vervuld, waaraan het tenslotte twaalf divisies zal leveren. De Indonesische directeur-hoofdredac teur van het ln de Nederlandse taal in Djakarta verschijnende dagblad „Nieuwsgier", Tengku Dzulkifli Hafas, is donderdag door de militaire autori teiten gearresteerd. In de loop van de middag werd hij in zijn woning door de militaire politie aangehouden. Een woordvoerder van het leger deelde mede, dat Hafas in verzekerde bewaring is gesteld wegens een artikel, dat zijn blad op 8 juni j.L publiceerde. (ANP-UP) De minister van financiën de heer Hofstra heeft in de Tweede Kamer me degedeeld, dat de regering nieuwe maatregelen in overweging heeft om bij de huidige financiële moeilijkheden, die zijn ontstaan voor de woningbouw in ve-r band met de toegenomen krapte op de kapitaalmarkt, een oplossing voor dit probleem te vinden, De minister zei dat de vraag of voorschotten zullen worden gegeven zoals in de Woning wet wordt gesteld, of dat men zijn toe vlucht zal kunnen nemen tot het vrijge ven van voorinschrijvingsrekeningen echter eerst valt te bezien wanneer het beeld van de begroting 1958 hem dui delijk voor ogen staat. HU hoopt dat dit nog in de loop van deze maand het geval zal zijn. In ieder geval ligt het in het voornemen van de regering om maatregelen te treffen tegen de finan ciering van woningbouw door de ge meentebesturen met z.g. „kort geld". De minister was van mening dat uit de toewijzingen van de grote lening van de institutionele beleggers voorlo pig nog een aantal nieuwe werken kun nen worden aangevangen. Hij meende dat dan ook voor de allereerste tijd nog geen nadelige gevolgen voor de produktie van woningen te vrezen zul len zijn. De woningnood is inderdaad nog altijd volksvijand nummer een en hij zal bij ons de eerste prioriteit be houden, aldus minister Hofstra. Maar daarnaast is er een „gevaar nummer een" ontstaan, namelijk het oplopenv an de vlottende schuld tot een onverant woord niveau. De minister was van mening dat, willen wü de woningbouw veilig stellen, een eerste maatregel zal moeten zijn een rem aan te leggen op een verder groeien van deze vlottende schuld. Op een vraag of het mogelUk zou zijn om met een flinke premiele ning de moeilijkheden te doorbreken, antwoordde de minister dat ook dit in Een hevige brand heeft donderdag avond de confectiefabriek Hilco aan de Langelermaatweg te Hengelo groten deels in de as gelegd. Na het vertrek van het personeel is door onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur ver nietigde grote voorraden overhemden, pyama's en dergelijke artikelen. Er ontstond een verstikkende rook. Met zeven stralen bestreed de brandweer het vuur. Behoudens een klein maga- zjjntje achter het hoofdgebouw ging het bedrijf verloren. De schade be loopt enige honderdduizenden guldens. onderzoek is. Of dat tegen een redelijke rente zal kunnen geschieden hangt naar hij z'eide mede af van de marktomstan digheden, die hij nu nog niet kan over zien. Wat de particuliere woningbouw be treft, deze wordt niet getroffen door de maatregelen die thans aan de ge meentebesturen zijn opgelegd. Dit al les kan dus niet van invloed zijn op reeds toegezegde premies voor deze bouw. Men vraagt zich af of de institutio nele beleggers, die voor een belangrijk gedeelte de kortlopende leningsbehoef ten van de gemeenten voorzagen, be reid zullen zijn lang geld te verstrekken tegen de rente zoals die bij het rente gamma is vastgesteld. Voor kort geld was namelijk geen renteplafond vast gesteld. De vraag of het rentegamma nog gehandhaafd zal kunnen blijven, wordt thans zeer actueel. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend in zijn uitspraak van een kort geding, dat een Amsterdams handelsbureau, importeur van televisietoestellen aanhangig had ge markt tegen een handelsonderneming in de hoofdstad, eerstgenoemde in het ongelijk gesteld. Eiser maakt n.l. bezwaar tegen adver tenties waarin gedaagde televisietoestel len van een bekend merk met 20 pet. korting aanbood. Het publiek zou, aldus eiser, door een verkeerde voorstelling van zaken in deze advertenties, onjuist worden voorgelicht. Het bureau achtte zich hierdoor benadeeld en verlangde herroeping van de advertenties. In zijn uitspraak overwoog de presi dent dat de betrokken partijen toestel len van verschillende typen verhande len en dat er dus van oneerlijke con currentie en de daar uit voorvloeiende onrechtmatigheid geen sprake is. Hij weigerde daarom de geëiste herroeping dier advertenties en veroordeelde eiser tot betaling van de kosten van het ge ding. 0 De Indonesische student Ong v<il' Jang, die de Nederlandse regerin» Zf gens Indonesische berichten zo» ,ii< ben „uitgewezen" is donderdag b'-Ltf aankomst in Djakarta op enthou* f(i wijze verwelkomd. Hij maakte triomftocht door de hoofdstad, a'v' ,.jt hü door een speciale commissie ontvangst, bestaande uit studente11' j! meel werd verwelkomd. Gisterey meegedeeld, dat hij een tournee j verscheidene universiteiten op Jav rf maken om zijn „uitwijzing" toe te ten. Volgens hem werd voor de u zing geen reden opgegeven. De nationale progressieve fractie het Indonesische parlement heeft ,t schriftelijke vraag bij de regering Lp' diend, waarin krachtige verge'e]Ji? maatregelen worden geëist. De sische studenten in Bandung h®* besloten bij de Nederlandse regeLs tegen de uitwijzing krachtig te P1 teren. Zoals reeds eerder is gemeld, volgens bevoegde zijde in Den Kj Seen sprake van uitwijzing van de "ij ng. Deze heeft zijn studie aan de versiteit in Amsterdam beëindigd fy werd geen reden aanwezig geacht zjjn visum dat vorig jaar reeds j een jaar was verlengd verder te f: lengen. Hoewel zijn visum op 1 1unV liep, werd hem toegestaan eerst Ia de „Willem Ruys" op 13 juni naar v karta terug te keren. Advertentie meesterwerk van Z. tot A Oc bctrouwbnro tijdmeter GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. KAMPERVEST 51 TELEFOON 21' ,«1 JANSSTRAAT 9 TELEFOON 16 Binnenweg 10 - Tel. 38429 - Heen>s' Advertentie nn Juweel vin tan klalnbaaldcamaral Ziehier de Alleszeggende gegeven»! haarscherpe zoeker, flitsscnoentje, vol ledig gesynchroniseerd, objectief Westanar 1 2,8 45 mm., fabrikaat Isco, diafragma-en lichfwaardeschaal, nieuw systeem sneltransport en snelontspon- toets. De BALDESSA I is Iets bijzonders op het gebied van kleinbeeldcamera'sl Volledige servicel Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALD A camera's I Zo tussen de hooi- en rogge-oogst heeft men op het platteland even de tiid om uit te blazen. In Twente, waar de landbouwers al even praktisch zijn ingesteld als elders in het land, is het daarom thans de tijd van de boeren bruiloften. Trouwen doet men door gaans weliswaar maar één keer in zijn leven, maar waarom zou men dat in het hoogseizoen doen, wanneer het ook kan op een tijdstip dat men er alle tijd voor heeft. Aldus redeneert het merendeel van de Twentse boeren en daarom beleven de pastoors op het Twentse platteland momenteel druk ke tijden. Nu is het begrip naoberschap ln Twente altijd vast verankerd geweest in alle Twentse harten. Men deelt er lief en leed met zijn buren. Dit ge bruik stamt uit de tijd, dat verkeer en techniek nog niet de vormen van thans hadden aangenomen, zodat men ais bewoners van een bepaalde streek veel meer op elkaar was aangewezen. Een van de oude gebruiken uit die tjjd, welke zich in de loop der eeuwen op het Twentse platteland en in de Gelderse Achterhoek hebben weten te handhaven, is het geven van mon sterbruiloften, waarbij soms honder den mensen worden uitgenodigd. Alle familieleden die men zich maar weet te herinneren, alle vrienden en ken nissen en niet te vergeten de buurt bewoners in de meest ruime zin van het woord, zodat soms heel de om geving is vertegenwoordigd, worden voor het grote feest uitgenodigd. Zo ontstaan er bruiloften, waarop wel 500 of nog méér gasten aanwezig zijn. De hele boerderij is dan één bruiiofts- zaal en buiten op het erf is een grote tent opgeslagen, waarin gedanst kan worden. Gebruikelijk is daarbij door gaans, dat de gasten middels een klei nere of grotere gift iets trachten te compenseren van wat ze consumeren. Dagen tevoren begint het feest al met het „brulfte-neugen". Een klein groep, je huisgenoten of bekenden gaat per soonlijk rond om de gasten in hun huls ter bruiloft uit te nodigen. Het ge bruik wil, dat daarbij aan de „brulf- te-neugers" door de genodigden een jonge klare wordt aangeboden. Begrij pelijk dus. dat het karwei van het uit nodigen om meer dan een reden een aangelegenheid is, welke niet in één of twee dagen is af te handelen en waarmee men daarom dan ook reeds weken van tevoren begint. Dan volgt er de avond voor de bruiloft nog het „mooi-makers-feest", waarbij men na tuurlijk ook niet op 'n droogje kan zit ten. Na dit alles spreekt het welhaast vanzelf, dat het grote feest zelf al Ir voorafgaande genoeglijke gebeurte nissen verre moet overtreffen. Het beste van het beste van wat de boer derij aan levende have kende is ge slacht en ook aan de dranken is alle aandacht besteed. Want zoals op zo velerlei terrein, komt ook op het ge bied van het geven van boerenbruilof ten, op een gegeven moment het standsbewustzijn even om de hoek kijken. Sommigen voelen zich zelfs aan hun stand verplicht een zogenaam de vrije bruiloft te geven, dat wil zeg gen een huwelijksfeest, waarvoor nie mand wordt uitgenodigd, maar waar op iedereen welkom is, die maar wil komen. Het bruiloftsidee leeft zelfs in 'Twente zo sterk, dat ook in de Twent se steden tal van huwelijksfeesten, die overdag gevierd zijn met familie en goede vrienden, 's avonds worden be sloten met een feest waarbij 150 tot 250 personen tegenwoordig zijn. Nu is het zo, dat elkeen wel een» feest wil vieren, maar de omvang van de boerenbruiloften op het Twent se platteland en in de Gelderse Ach terhoek heeft dergelijke vormen aan genomen, dat er de laatste tijd stem men zijn opgegaan om aan die grote bruiloften een einde te maken. Zowel van katholieke als van christelijke zij de, maar ook van de zijde der wereld lijke autoriteiten zijn oproepen in de ze geest uitgegaan. Men heeft zich daar bij gesteld op het standpunt, dat voor het grote aantal der genodigden te kort wordt gedaan aan de viering van de bruiloft als intiem familiefeest. Ook is men van oordeel, dat het grote aan tal gasten een belemmering vormt voor een stijlvolle viering van de hu welijkssluiting. Bovendien acht men de sfeer op deze huwelijksfeesten, waaraan doorgaans een kerkelijk huwelijkssluiting is voor afgegaan, niet in overeenstemming mei de christelijke zeden, nog afgezien van het feit, dat het „niet onder willen doen voor een ander" dikwijls leidt tot een financieel offer, waarvan soms een schuld van jaren het gevolg is. Men dringt er daarom op aan het huwelijks feest in beperktere kring te vieren en elke onmatigheid, vooral in het ge bruik van alcoholhoudende dranken, te vermijden. De vraag is echter ot de vermoede lijk wel aanwezige goede wil sterker zal blijken te zijn dan de grote gehecht heid aan oude tradities, welke vooral op het Twentse platteland nog valt te bespeuren. Dat papier Vloog 20juist door de wind weg, generaal Verontschuldiging. i II1 -I1) 19 li fcj. M0C0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 10