Ruim ƒ10.000 voor de afbouw van kerkorgel te Santpoort Visserijgolf Pieter-S" op de Noordzee aangevaren Verkiezing ondernemingsraad op de Hoogovens Trilogie over de visserij is thans voltooid PLATANEN sterven zienderogen af Uitstekend resultaat van de katholieke bonden Saint Joan Du bist Musik Hun laatste nacht X, de Onbekende Eens spreekt het geweten De graaf van Monte Christo Reprises RENAULT FREGATE NederlandEngeland In de Vishal Expositie van werken van Kees Verwey „De zee is ons land" Cinema Palace Luxor Lido Roxy Rembrandt Amerikaans squadron zonder atoomwapens Films Apotheken en dokters- diensten GEERT HOOGEVEEN ZIJIWEG 26 - Tel. 17296 - t<2^ ZATERDAG 6 JULI 1957 PAGINA 2 Doodsoorzaak vermoe delijk strenge winter van vorig jaar Speedway-seizoen begint Silver City Nothcrn Aviation vliegt op Amsterdam BEVERWIJK ERNSTIG ONGELUK IN SPORTPARK Aardbeien voor patiënten WIJK AAN ZEE Jongeman door autoruit Grote belangstelling V.V.V.-attractie HILLEGOM Bromfietser stopte niet De contactcommissies Kapitein N. A. G. L. Graaf land gaat met pensioen Waterstanden HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Frane Hals Op Soesterberg Overveen Aerdenhout PREFECT - CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC - THAM*5 Herhaaldelijk wordt aan de gemeen telijke Dienst van de Hout, de Plant soenen en de Begraafplaatsen in Haar lem gevraagd, wat er met de platanen aan de hand is. die zienderogen aan het afsterven zijn. Sommigen menen, dat droogte daarvan de oorzaak is. Zij Advertentie 12 maanden volle garantie inclusief arbeidsloon. Prijzen vanaf 7.990. Vraag eens nadere inlichtingen bij Garage „Den Hout", Wagenweg 164 Maandagavond 8 juli zal onder aus piciën van de K.N.M.V. in het Olym pisch Stadion de speedwaywedstrijd Ne- derland-Engeland worden gehouden, waarmee het seizoen wordt geopend. Gezien het feit. dat het Nederlandse team vorig jaar met gering ver schil tegen de Britten naar het tweede plan werd verwezen, kan een spannend duel worden verwacht. De Engelse ploeg bestaat uit de volgende rijders: Roy Bowers Danny Dunton, Jim Squibb, Terry Small, Keith Veil, Mick Simmonds, Jack Winstandly en .vete raan" Phil Bishop. Nederland wordt vertegenwoordigd door Nico van Gor- cum, Tonny Kroeze, Thei Bisschops, Han van der Sluis, Gerrit Jonker, Ger- rit Kops, Piet Verbruggen en Bert Wil- lard. Dezer dagen heeft de Silver City Nor thern Aviation een wekelijkse dienst Newcastle-Amsterdam-Dusseldórp geo pend. Deze dienst werd vroeger uitge voerd door Dragon Airways Ltd., maar deze maatschappij moest omstreeks een jaar geleden wegens moeilijkheden op enkele van haar lijnen alle diensten sta ken. De thans door Silver City Northern Aviation geopende dienst wordt gevlo gen met vliegtuigen van het type Da kota of dh-deron. Het vliegtuig zal elke maandag om 12.15 uur uit New-Castle op Schiphol aankomen en te 13.15 naar Dusseldorp vertrekken. Te 16.45 uur wordt het toestel uit Dus seldorp terugverwacht, terwijl te 17.15 uur de retourvlucht naar New-Castle wordt ondernomen. In het Gemeentelijk sportpark aan de St. Aagtendijk ia vrijdagavond een vrij ernstig ongeluk gebeurd dat naar om standigheden nog goed is afgelopen. Op de wielerbaan waren een tweetal jongens aan het motorrijden. Men maak- 60 te er een soort speedway-race van. Mét grote snelheid ging men door de boch- qooi ten. Maar bij het ingaan van een bocht, vergat een der ongeveer twintigjarige rijders de bocht te nemen en reed met grote snelheid de sloot tegemoet. De motor vloog in de sloot en de bestuur der kwam met een grote snelheid op de grond terecht. Ernstig gewond vonden enige te htjlp gesnelde jongens hem hier. Een ijlings ontboden arts constateer de ernstige verwondingen aan armen en benen en oordeelde dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Vrijdag werd aan de aarbeienveilin- gen weer een inzameling gehouden voor het sanatorium Bilthoven. De tuin ders gaven weer met milde hand en aan beide veilingen werden in totaal 160 sloffen aardbeien gegeven. Door de heer P. Duin werden deze aardbeien 's avonds nog naar Bilthoven ge bracht. Twee Beverwijkse jongens, die vrijdag avond nog even een bad wilden nemen in Wijk-aan-Zee, reden op de fiets in snelle vaart van de Zeecroft het Juli- anaplein op. Op dat ogenblik vloog de ketting van de fiets van de jongeheer V af. Deze kon niet meer remmen en reed pardoes op de geparkeerde luxe auto van de heer v. B. De jongeman vloog tegen de voorruit en liep daar bij verschillende snijwonden op. De autoruit werd verbrijzeld. De door de V.V.V. georganiseerde boottochten op zee blijken door de bad gasten zeer gewaardeerd te worden. Vrijdagavond heeft een vijftigtal gas ten de tweede boottocht meegemaakt. geven de bomen, goedbedoeld, water, welke handeling echter zinloos is. Van de directeur van ,,Hout en Plant soenen", de heer J. A. Dorresteijn. ont vingen wij de volgende mededeling: ,,Een paar weken geleden hebben we kunnen lezen dat de blauwsparren (Pi- cea pungens glauca) in Kennemerland hen naalden verliezen en waarschijnlijk zullen afsterven. Sommigen zoeken de oorzaak in een zware aantasting door luis, anderen menen dat de doodsoor zaak moet worden gezocht in de zeer strenge vorst gedurende de maanden januari-februari en maart 1956. Blijkbaar zijn nu de Platanen (Plata nus acerifolia) aan de beurt hetgeen tot catastrofale gevolgen kan leiden. In de gemeenten Heemstede, Bloemen- daal en Haarlem, waar deze bomen, behalve als parkboom, ook veel voor straatbeplanting worden gebruikt, ster ven vele exemplaren af nadat ze dit voorjaar nog gedeeltelijk waren uitge lopen. Het is niet eenvoudig om zonder meer uit te maken wat precies de oorzaak is. De plantenziektenkundige dienst te Wageningen zoekt het ook in de richting van de strenge winter van 1956. Bekijkt men de bomen ter plaatse, dan blijkt dat de exemplaren die beschut stonden tegen westen- en zuidwesten-winden vrijwel niet geleden hebbn. De zeewind, indien deze althans ge durende de strenge vorstperiode ge waaid heeft, schijnt dus voor deze bo men funest te zijn geweest. Aan het K.N.M.I. te De Bilt zal worden ver zocht een opgave te verstrekken van de windrichtingen gedurende eerder ge noemde vorstperiode. Dieper het land in, waar de zeewind dus geen invloed meer kon uitoefenen, hebben de bomen blijkbaar niet geleden. Het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak wordt voortgezet". De Nederlandse kustvaarder „Pieter S" is op de Noordzee aangevaren door het Noorse schip „Feihivalley". De beman ning is voor een deel opgenomen aan boord van Hr. Ms. „Rotterdam", terwijl enkele andere bemanningsleden aan boord van de zeesleper „Hudson" verblijven, die de „Pieter S" op sleeptouw heeft. De geredden aan boord van de „Rotterdam' ziin bij Hoek van Holland overgenomen door de loodsboot, die hen aan wal bracht. Op de linker foto ziet men de ge redden weer voet op vaste bodem zetten. Rechts twee van de vrouwen, die hun mannen in Hoek van Holland kwamen afhalen alleen, zij wachtten tevergeefs: De mannen waren nog aan boord van de „Hudson" Tot diep in de nacht is men op Hoog ovens bezig geweest met het tellen van de duizenden stemmen die zijn uitge bracht voor de verkiezing van de eer ste ondernemingsraad en de contact commissies op de Hoogovens, die in de plaats zullen komen van de tot nu toe bestaande arbeidskern en de beambten- kern. Thans zijn de resultaten van de verkiezing voor de ondernemingsraad bekend. Ten aanzien van de contact commissies heeft nog enige bespreking plaats, zodat de uitslag daarvan pas in de loop van de dag bekend zal worden. De resultaten wijzen op goede succes sen van de katholieke bonden. De uit slag van de verkiezing voor de onder nemingsraad had het volgende resul taat Arbeiders: Lijst 1, ingediend door de kath. Me- taalbewerkersbond St.-Eloy en de chr. Metaalbedrijfsbond. Gekozen werden P. M. Mulder, J. Steutel, E. G. H. Huls hof, C. Groot, J. J. Rumping, A. G. van der Meij, J. M. Spanjaard, J. Nol ten, P. P. Beemster. Op deze lijst wer den behaald 1676 stemmen tegen 1471 stemmen bij de kernverkiezingen in 1955. Lijst 2, ingediend door de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. G. Jansen, H. van Wijk, G. Dekker, R. van Aalst, L. A. van Wijngaarden. 932 Stem men tegen 993 stemmen bij de verkie zing in 1955. Lijst 3, ingediend door H. Teeuwen en G. J. Dalman en door hen aange duid als „eenheidslüst". W. C. H. van Tilburg, H. Teeuwen, A. van der Steen en G. J. Dalman. 821 Stemmen tegen 1047 stemmen in 1955. Deze lijst betreft de ongeorganiseerden. Beambten: De beambten groepen 1. De administratieve beambten. Lijst A, ingediend door de Ned. Kath. Bond St.-Franciscus van Assisië, de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters en ander toezichthoudend personeel en de Ned. Bond van Technici St.-Bernulphus. M. Stelder - 249 stemmen. Lijst B, ingediend door de Chr. Metaal bedrijfsbond en de Chr. Vereniging van Hoger Personeel. J. H. van der Schoor - 177 stemmen. Lijst C, ingediend door de Algem. Ned. Metaalbedrijfsbond. P. J. Rijken - 293 stemmen. Lijst E, Ingediend door M. H. Bone kamp en meer dan 45 anderen. 133 stemmen - een afgevaardigde. 2. Technische - en toezichthoudende beambten. Lijst A, F. Th. A. Kuijpers-154 stemmen. Lijst B, 123 stemmen - geen afgev. Lijst C, H. van Dam - 200 stemmen. Lijst D, ingediend door de Ned. Bond van Middelbare en Hogere Technici. K. Krom - 231 stemmen. 3. Beambten op weekloon. Lijst A, Th. J. Mulder - 173 stemmen. Lijst B, 80 stemmen - geen kandidaat. Lijst C, G. W. v. Leijden - 201 stemmen. Lijst D, ingediend door de Ned. Bond van Middelbare en Hogere Technici. zijn ingedeeld in vier Met nog goed drie maanden voor de boeg heeft het parochieel orgel fonds te Santpoort thans de beschik king over een bedrag van ruim 10.000. Zo bezien is het een flink bedrag. Maar als men bedenkt, dat voor de voltooiing van het kerkorgel in Sant poort, het feestgeschenk by gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de parochie van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand een bedrag nodig is van in totaal ƒ24.000,-. dan is het duidelijk, dat het doel nog lang niet bereikt is. Niettemin is het organiserend comi té vol goede moed. Momenteel loopt serie J van de P.O.F.-loterij en daar na komen nog twee series. Drie maai is er dus nog een kans een televisie toestel te winnen. Men verwacht daar om, dat juist nu de belangstelling voor deze loterij nog zal toenemen. Straks zijn de kansen op de hoofdprijzen voor bij. Zondag 14 juli is de trekking van serie J, ongeveer kwart over twaalf in het parochieel jeugdhuis aan de Dinkgrevelaan. Daarna vinden nog trekkingen plaats op zondag 25 augus tus en zondag 22 september. Natuurlijk zijn er ook vele mensen, die niet voelen voor een loterij, die de combinatie loterij kerkorgel niet goed kunnen verdragen. Maar ook voor deze mensen is er vanzelfsprekend de gelegenheid een bijdrage te leveren in de afbouw van het kerkorgel, waartoe enige tijd geleden reeds definitief is besloten. Zij kunnen dit doen door hun bijdrage in een enveloppe te stoppen en deze te deponeren in de brievenbus van de pastorie. Zij kunnen het geld ook storten of overschrijven op giro rekening nr. 551787 ten name van ka pelaan H. W. Suyker. In beide geval len is het wel nodig even te vermel den, dat het bestemd is voor P.O.F. hetzij op de enveloppe, hetzij op het girostrookje. Op de vele mooie zomerse dagen,- waarmee 1957 ons begunstigde, denken de meeste mensen aan strand, bos en heide. Het feest-comité heeft echter andere zaken aan het hoofd. Op een koel plekje worden de plannen voor de feestviering verder uitgewerkt. In die plannen neemt de anbieding van het parochiegeschenk, het afgebouw de kerkorgel, de voornaamste plaats in. Het feestcomité rekent daarbij op allen. Want vele kleintjes maken één groot afgebouwd kerkorgel. Op de hoek Molenstraat - van den En- deiaan moeten de voertuigen die uit de Molenstraat komen stoppen. Dat deed de bromfietser K. uit Hillegom niet en het gevolg was dat een uit de richting Leiden komende auto hem aanreed, zo dat hij een ernstige schedelbasisfractuur opliep en met ernstige inwendige kneu zingen moest worden vervoerd naar de Mariastichting te Haarlem. Naar wij vernemen was zijn toestand, nadat deze aanvankelijk zeer ernstig werd be schouwd, iets verbeterd. De materiële schade aan de bromfiets was groot en de auto had ook enige deuken. 36 Stemmen - geen vertegenwoordiger. 4. Hogere beambten. Lijst B, 13 stemmen - geen vertegen woordiger. Lijst F, ingediend door H. Voorzanger en 20 anderen. 27 Stemmen - geen ver tegenwoordiger. Lijst G, ingediend door E. Voet en meer dan 20 anderen. W. Schoenmaker met 64 stemmen. In de loop van de morgen is ook het resultaat bekend geworden van de ver kiezingen voor de contactcommissies. Dit resultaat was als volgt: Contactcommissies arbeiders: Ned. Kath. Metaalbedrijfsbond en Chr. Metaalbond: 25 vertegenwoordi gers; Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond: 18 ver tegenwoordigers; Zogenaamde eenheidslijst: 8 verte genwoordigers. Over twee plaatsen is de beslissing nog niet gevallen. Contactcommissies beambten: Kath. Beambtenorganisaties: 9 ver tegenwoordigers; Chr. Metaalbedrijfs bond: 7 vertegenwoordigers; Algem. Ned. Metaalbedrijfsbond: 12 vertegen woordigers; Ned. Bond van Hogere en Middelbare Technici: 3 vertegenwoor digers. Ongeorganiseerd1 vertegenwoordi ger. Ondanks de warme avond, is giste ren onder grote belangstelling de tentoonstelling van werken van Kees Verwey in de Vishal geopend. Wethouder Geluk die de opening ver richtte, memoreerde dat Verwey van een tegenstander tot een medestander geworden is in de exploitatie van de Vishal als tentoonstellingsruimte. Hij stelde het buitendien op prijs dat Ver wey in deze ruimte wil exposeren, om dat „wij, Haarlemmers, een beetje trots zijn op u als kunstenaar van nationaal formaat." In zijn antwoord haakte de exposant aan bij de opmerkingen van de wet houder door te verklaren dat hij als eenling, buiten de groeperingen staan de, meermalen in de situatie heeft ver keerd van zich te moeten verweren. Ik heb hier dan ook vijfentwintig jaar gewerkt en ruzie gemaakt, aldus Ver wey. Tot besluit Tolstoi aanhalend, ver klaarde hij nochtans dat het oordeel van de wereld hem niet raakt, wel wat zijn dorp van hem zegt. Deze expositie is niet een, maar de gebeurtenis van mijn leven. Na sluiting van deze expositie in Haarlem, zal de collectie 'getoond wor den Ih Bergen, Nijmegen en T)en Haag, In het vblgend jaar zullen in Eindhoven en Groningen overzichtstentoonstellin gen van Kees Verwey georganiseerd worden door samenwerking van de bei de musea aldaar. Als bijzonderheid mag nog gelden, dat een van Verwey's aquarellen geschonken zal worden aan een der bezoekers van de tentoonstel ling. Op Buisjesdag 1957 liep aan dek van de haringiogger KW 41, de Aafke Jaco- ba", een prenter. Hij was een van de walgastenJ die de eerste reis in het nieuwe seizoen als passagier ging mee maken. Het dek was hem niet vreemd. Hij deed als ieder jaar bü het begin van de nieuwe teelt. Het was Jaap Kolkman, de Vlaardinger, die in IJmui- den zijn tweede thuis vond. HU ging mee om voor de radio nieuwsdienst het schieten van de vleet en de jacht met de eerste nieuwe ha ring naar de wal te „verslaan". Maar het was slechts middel tot doel. HU §ing mee, omdat de zee zijn land is. mdat hij, als iedere visserman de zee liefheeft, zoals een man alleen zijn vrouw kan liefhebben. De visserij met zijn ups en downs. De visserij, wissel vallig als geen ander bedrijf. De visserU met zijn voortdurend zoeken naar nieu we wegen, waarbij de vooruitstrevenden vaak niet begrepen worden door de conservatieven. Van deze visserij vertelt Fenand van den Oever in zijn jongste boek, het tien de dat van zün hand verscheen, „De zee is ons land". Na „Brood uit het wa ter" en „Laat mij maar zwerven" is het 't derde boek, dat hij aan de Ne derlandse visserij wijdt. En aan Vlaar- dingen, zijn geboortestad. Weer is het met Arend-Michiel van Roon dat de le zer mee naar zee gaat, mee naar het rederijkantoor, mee naar een betere toekomst. Arend-Michiel van Roon, als afhouwertje begonnen, opgeklommen tot schipper, tot schipper-eigenaar van de „Wil-Willem", die nu reder wordt van een vloot schepen, directeur van een kantoor, dat handel drUft op twaalf landen. Eerst deelgenoot met „d'n heer" -krijgt hij tenslotte geheel alleen de verantwoording en het risico te dra gen. Hij krijgt en neemt dan ook de kans om niet alleen zün eigen bedrijf, mar ook de gehele Nederlandse visse rij een weg te wüzen naar een nieuwe toekomst. Jaap Kolkman is het nodig in IJmuiden deze naam achter de schuil naam Fenand van den Oever te ver bergen? is een onderhoudend vertel ler. HU gebruikt geen hoogdravende taal maar wat hij zegt is overdacht en doordocht. Al vertellend denkt hij en hU laat zUn lezers meedwalen met zün gedachten. HU laat hen delen in zUn op timisme, dat de visserU, het nationale bedrUf met een eeuwen-oude historie, niet „in zün uiterste ligt". De visserij is onbestendig. Maar is dat zo vreemd? „Alleen de onbestendigheid is bestendig op aarde". Dit is het wijze woord van zUn moeder, dat Arend-Michiel zich her innert als hü de rederij overgenomen heeft. Als hij zich, van dan af. Arend baas laat noemen. Omdat hij voor de visserslui, met wie hU steeds opgetrok ken is, onmogelük „d'n heer" kan en wil zUn. Arend-baas heeft vertrouwen in de toekomst. Luistert naar wat Fenand \jan den Oever hem laat zeggen als zün wensdroom in vervulling gaat, als hü een nieuwe schip „uithaalt", een traw ler, een groot schip met een sterke mo tor, dat het hele jaar door zal kunnen vissen: „Want: de zee zal er blijven. De zee is ons land. De Almachtige verordineerde, dat ze als deel van Zün schepping op haar wij ze zou worden bebouwd. De zee is ons land. Het is Gods enige akker, die we niet behoeven te ploegen, waarin we niet behoeven te zaaien, waarin we niet behoeven te wieden, het is Gods akker waarop we enkel mogen oogsten. Met verstand natuurlük. Haring is er altüd geweest. Haring zal er altüd blyven. Waarom zullen we die ook niet van gen? Als wU het niet doen, zullen anderen het doen. Gedaan zal het worden. Drie kwart van deze aarde is met wa ter bedekt. Wie weet wat daarin al se dert de grondlegging voor sluimerende krachten zweven en zwerven. Eens zal alles aan het licht komen. Vlaardingen, ons land, de ganse we reld, kan de bronnen van de zee niet missen. Wie met zün rug naar de zee gaat staan, staat met zün rug naar het even. Met „De zee Is ons land" is Jaap Kolkman zichzelf gebleven. De vertel ler, die het niet laten kan steeds weer van zijn liefde voor de visserU te ge tuigen. „De zee Is ons land" Is een boek, dat vraagt om in één adem uitgelezen te worden. En ook als de figuren uit dit boek in de herinnering zullen gaan ver vagen, dan blijft daar de visserij en haar toekomst. Roeland Koning voorzag het boek van een serie karakteristieke tekeningen en een scherp typerende stofomslag. Uit- geverü G. F. Callenbach N.V. te Nij- kerk besteedde ook aan deze uitgave, waarmee wü de auteur en de visserij van harte geluk kunnen wensen, alle denkbare zorg. H. W. v. K. Fenand van den Oever, „De zee is ons land", Uitg. G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Prüs ƒ5,80. Twee trawlers, Deining Kw. 8 met 550 kisten verse vis en Burgemeester Van Heusdens VI. 27 met 550 kisten verse vis, en twaalf kotters zorgden er vrijdag voor, dat de IJmuidense visaf- siag werd voorzien van een totale aan voer van 2500 kisten verse vis, 300 kis ten verse vis van de schuitjes, 7.000 ki lo tongen, 140 stijve kabeljauwen en 390 kleine kistjes haring. Er waren 570 kisten schelvis, 145 kisten gul en kabeljauw, 145 kisten koolvis, 150 kisten wijting, 330 kisten makreel, 245 kisten haring en 60 kisten diversen. Met de prijzen voor schelvis, gul, ka beljauw en wijting bleef het slecht gaan. Vrijwel de gehele aanvoer van braadschelvis werd in de pufschuit ge stort. Een hard gelag voor de vissers, die hard moeten ploeteren om deze vis soort aan boord te krügen. Enige kist jes braad vonden een weg naar de con sument voor 10 per kist van 50 kilo. Grote schelvis deed 17 tot 11. groot middel 15 tot 10, klein middel 15 tot 8, pennen 15 tot 8, wijting 10, haring 13 tot 16 en makreel 12 tot 21 per kist van 50 kilo. Grote gul deed f 19 tot 15, middelsoort 13 tot ƒ11 en torren 8,50 tot 8. Grote regels kabeljauw deden 52 tot 39, kleine regels f 32 tot 25, kisten grote kabel jauw 60 tot 56 en kisten kleine ka beljauw 65 tot 49. Grote en groot middel schol deden 38 tot 44, zet- schol 36 tot 42, schol II 32 tot 35 en schol III 25 tot 12 per kist van 50 kilo. Grote tong deed 4,10 tot -/'4,40, groot middel 3,50 tot 3,70, klein mid del 3,20 tot 3,30, tong I 3,10 tot f 3,20 en tong IX 2,70 per kilo. De vissers klagen steen en been over de vangsten langs de kust. Er is vrijwel geen tong te vangen. Zodat vele vissers uit nood de industrie-visserij op zand- spiering maar aanpakken en dan nog uitstekend gaan verdienen ook. Het stond vrijdag niet vast, wat er zaterdag aan de markt zal komen. De loggers Sch. 27, VI. 131 en Kw. 153 zijn rüp voor de markt. Plus dan nog wat weekloggers en -kotters met platvis aan boord. Op 56 graden noorderbreedte en 0 graden lengte werd veel haring gevan gen. De loggers gaven trekken door van 40 tot 50 manden. Om de noord was het minder: 10 tot 15 manden haring per trek. Langs de kust werd slechts 60 tot 90 kilo tong per etmaal gevangen. Op het Zand was het met 60 tot 70 manden hoops per etmaal ook al niet te best. Vooral nu de schepen, die hier vissen, plotseling ook geen makreel meer kunnen vangen. Die is zomaar verdwenen van het Zand. De vangsten op zandspiering bleven goed. Steeds meer kotters gaan bet voorbeeld van de gebroeders van der Berg, die het spits hebben afgebeten, volgen. Als het allemaal lukt zijn deze gebroeders van der Berg ook van plan om de visserij op jonge haring te beoefenen voor de vismeelfabrieken. De biologen zullen daarover weinig enthousiast zijn. Heel wat oude ervaren vissers zullen tevens het hoofd schudden, als zij van de jacht op jonge haring voor de vismeelfabrie ken horen. In Engeland heeft de mi nister van landbouw en vissery, Amo- ry, reeds gezegd, dat er moet worden gerekend op minder haring in het En gelse Kanaal. Is de industrie-visserij daaraan schuldig. Waarschijnlijk mede ten gevolge van extra uitgaven voor de vakantie is bij de Nuts- spaarbank te Haarlem in juni meer .terug betaald dan ingelegd. De inleggingen be droegen f 2.003.187.— en de terugbetalingen f 2.251.372.zodat een bedrag van f 248.185.- meer werd terugbetaald dan Ingelegd. Het totale inleggerstegoed bedroeg per ultimo juni f 48.122.567.—. Maandagmorgen nam de directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappü „Ne derland" aan boord van het m.s. „Bin- tang" officieel afscheid van kapitein Graafland, die na ruim 38 jaar varen de S.M.N.-dienst met pensioen gaat ver. laten. Na de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam te hebben doorlopen, kwam kapitein Graafland op 24 j. nua- ri 1919 als stuurmansleerling in dienst bü de N.V. Stoomvaart Maatschappü „Nederland". Na de diverse stuur mansrangen doorlopen te hebben werd hy op 28 december 1948 bevorderd tot gezagvoerder. Gedurende de laatste wereldoorlog heeft kapitein Graafland als le stuur man gevaren op o.a. het s.s. „Wangi- Wangi", welk schip op 25 mei 1941 langs de West-Afrikaanse kust door een U-boot werd getorpedeerd. Zondag 7 juli Hoog water: 11.56 u. Laag water: 7.12 u. en 19.54 u. Maandag 8 juli Hoog water: 0.26 u. en 13.06 u. Laag water: 8.24 u. en 21.04 u. ONDERTROUWD: J. Dijkstra en M. A. Simons; Th. C. van der Wateren en Ch. Brpers; H. P. van der Meer en C. Bruin; H. den Breugom de Haas en J. J. Teves; J. A. de Groot en W. G. Boot; J. H. Prinsen en E. I. Peusch- gens; N. J. W. Koers en F. J. Corver; H. L. Husemeier en H. G. Smits. Na wat wü ter gelegenheid van de vertoning van de film Saint Joan op de Haagse filmweek hebben geschreven nog enkele korte notities. Men kan de film, die aan de hand van Shaw's epiloog eigenlijk in zijn gehee) aan flash backs vertoond wordt, duidelijk onder scheiden in drie grote episodes. Allereerst haar aankomst bij Beaudri- court die haar eeri geleide verschaft om naar de dauphin te gaan; daaraan verbonden haar .optreden aan het Fran se hof tegenover de zwakke, willoze Charles, en na de uscessen in de strijd zijn kroning in Remus. Het tweede deel behandelt vooral Jeanne's ver hoor en berechting en aan het slot komt men terecht in Shaw's epiloog ais hij van de huidige tijd af een terug blik werpt op het dramatisch gebeuren en diverse belangrijke figuren uit het leven van de maagd weer ten tonele voert, anders, thans met begrip voor de situatie en ook voor de rechterlijke dwaling. De berechting maakt zonder twijfel de meeste indruk. Weliswaar wordt men hier het sterkst aan het toneel stuk herinnerd, maar het geheel is van een grote en dwingende zeggings kracht. Regisseur Prewinger heeft hier vooral de acteursprestaties laten mee spreken. Dit stuk is bepaald statisch, toegegeven, en hoewel het in dra matische kracht niet kan halen bij Drey- ers I.a passion de Jeanne d'Arc, toch is het van een grote bewogenheid. De manier waarop de zeer goed ge kozen figuren van Cauchon, bisschop van Beauvais, de inquisiteur en Cour celles zich rond Jeanne bewegen ge- getuigt van een goed inzicht in de mo gelijkheden van de film, ook als er een toneelstuk aan de orde is. Een serieus werkstuk, bij het zien waarvan men vanzelfsprekend moet be denken, dat Shaw's orthodoxe geest is gerespecteerd. Voor boven de veertien in Luxor. Het Duitse revuesterretje Caterina Valente zingt en danst vrolijk rond in de film Du bist Musik. Een jonge com ponist wil door haar zijn revue zien opgevoerd, maar hij krijgt daarvoor eerst de kans als hij door een dwaas misverstand voor de koning van een klein vorstendom aan de Middellandse Zee wordt aangezien. Een gezellige amusementsfilm met een zeer vitale Caterina. Voor iedereen in Lido. Monsieur Ruffin, een eerzame biblio thecaris, een goedmoedig man, die rus tig zijn weg gaat? Dat dacht u maar. Een verbitterd man, die twee levens leidt, overdag onberispelijk in de bi bliotheek en 's avonds een gevaarlijke gangster. Hebt u het ooit zo zout gege ten?. Ruffin begaat een fout, wordt ge arresteerd, maar weet te ontsnappen. Hij leidt enige dagen hei; leven van opgejaagd wild, wordt geholpen door een vriendin, maar sneeft aan het slot onder de kogels van de politie. Een gezocht verhaal, dat door Geor ges Lacombe op de gebruikelijke wüze is verfilmd. In Frans Hals voor boven de achttien. Mensen met stalen zenuwen kunnen tot en met zondag terecht bü „X, de Onbekende" in Roxy. In een vlot lopand stuk ziet men de strijd van een geleer de tegen een onbekende vloeistof, die door een militair werd gevonden du oefeningen met Geigertellers. De stoi zaait dood en verderf m waar het uit de grond komt. Personen, die te dicht bü komen, verbranden vol komen Een dokter van een laborato rium wordt ook overmeesterd door de stof. Zün gezicht vertoont zwarte vlek ken, zwelt op en scheurt op sommige plaatsen. Eindelijk weet de geleerde een middel te vinden om „de onbeken de" onschadelijk te maken, maar voor het zover is, heeft de bezoeker menig adembenemend tafereel achter de rug. 18 jaar. Vanaf maandag draait in hetzelfde theater „Luchtduivels boven de Paci fic." Amerikaanse oorlogspiloten kra gen opdracht een Japanse vlooteenheid tegen te houden en te vernietigen. Het geheel is omlüst met wat romantiek. Liefhebbers van oorlogsfilms kunnen, wanneer zü 14 jaar of ouder zün, er een paar uur op aangename wüze doorbren gen. Een nieuw aspect van het oorlog voeren wordt deze keer ten voeten uit behandeld in Rembrandt. Het gaat hier meer om de morele invloeden, waaraan de strijdenden en in zekere zin ook het thuisfront onderhevig zijn. „Eens spreekt het geweten" heet daarom de film. Maar wie door de titel hoog ge spannen verwachtingen mocht hebben, zal diep teleurgesteld worden. De film is in alle opzichten oppervlakkig en middelmatig. Boven de 18 jaar. De minister van oorlog, ir. Staf, heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat het Amerikaanse squadron dat in Soes terberg is gestationeerd, niet met atoom wapens is uitgerust. Hij zei dat de taak van dit squadron slechts was de Inter ceptie van vliegtuigen en dat het onder bevel staat van de Nederlandse com mandant luchtverdediging. Nederland heeft niet het voornemen om aan dit squadron een andere opdracht dan de interceptie te geven. De communisten, die hierover vragen hadden gesteld, trokken de conclusie dat er dus onjuiste persberichten verschenen ïijn- De Franse kleurenfilm, gemaakt »aa£ de fantastische roman van Alexander Dumas' „de Graaf van Monte Christo duurt bijna drie uur, maar de toeschou wer zal zich bij het einde van het eer ste deel nauwelijks realiseren, dat hij a' de gehele duur van een normale speel film heeft uitgezeten. De inhoud van dit drama van onrecnu groeiende haat en wraak is velen be kend en is trouwens te omvangrijk om in enige regels te vertellen. Degene» die nog van een ouderwetse avonturen verhaal houden, zuilen deze film zeker waarderen, temeer daar de makers er goed in geslaagd zijn, de romantiek e» de spanning van Dumas' boek te bewa ren. De nu eens aantrekkelijke kleure» dragen hier zeker toe hij. In Clneiv" Palace voor boven 14 jaar. In Minerva kunnen de circusliefheb bers tot en met zondagavond geniete» van „Trapeze", waarin Burt Lancaster en Gina Lollobrigida de hoofdrollen spe len. De film is toegankelük voor alle leeftijden. „Balboekje" een oude beken de uit de Franse filmindustrie, die maandagavond gedraaid wordt, is voor 18-jarigen en ouderen toegankelük. Va» dinsdag tot en met donderdag draait in hetzelfde theater „High Society met Grace Kelly, Bing Crosby e» Frank Sinatra. Veertien jarigen kunne» er heen. Het klassieke verhaal van de „Odys see" ziet men verfilmd in Studio e» wel van vrüdag tot en met maandag- Silvana Magnano, Kirk Douglas en An thony Quinn spelen de hoofdrollen .De film is voor veertienjarigen toeganke lük. De laatste helft van de filmweek draait in dit theater „La Forza del Des- tino", waarbü dus de operaliefhebbers aan hun trekken komen. Ook deze film. die alleen in de avondvoorstellingen ta zien is, is toegankelijk voor veertienja rigen. 's Middags draait iedere dag de ze week de Instructieve film over da pijnloze bevalling „Het Wonder der Ge boorte." Deze stof is slechts voor acht tienjarigen en ouderen bevattelijk. CINEMA PALACE: De graaf van Monta Cristo, 14 jaar, 2 en 7.30. FRANS HALS: Hun laatste nacht, 18 J-» 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15. LIDO: Du bist Musik, a. 1., 2, 4.15. 7, 9.19- Za. The planter's wife, 14 jaar, 2.30 u. Zo.-ochtend: Vergeet mij niet, a. L, 11 LUXOR: Saint Joan, 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA, tot en met zo.: Trapeze, a. U Za. 2.30. 1. 9.15, zo. 2. 4.15, 7, 9.15. Ma. Het balboekje, 18 j., 8.15. REMBRANDT: Eens spreekt het geweten. 18 jaar, 2, 4.15, 7. 9.15. Zo.-ochtend: Naar het rijk der Inca'#, alle leeft., 11 u. ROXY: tot en met zo.: X, de onbekende. 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. Luchtduivels boven de Pacific, 14 J-» 2 30 7 9.15. STUDIO*: tot en met ma.: Odyssee, 1,4 jaar. 7. 9.15. Zo. 2. 4.18. 7. ÏI.15. Elke middag: Het wonder der geboor—- 18 jaar, 2, 3, 4 u. Zo. 10.30, 11.30, 12.30 u. Zaterdag 6 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 20.15 Concert door de „Dutch' Swing College Band". Concertgebouw: Uitvoering door Haar lemse speeltuinvereniging „Oosterkwar- tior". Concertgebouw, 14 uur: Leerlingenuit voering Rudolf Steiner School (besloten). Openluchttheater, Bloemendaal, 15 uur» Lezing door de heer J. Schrelner over d* hengelsport. Kraantje Lek, 15.30 uur: Bijeenkomst van de „Dickens' Fellowship". Meer en Bosch: Voordrachtenvergade ring over medische onderwerpen. Zondag 7 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 15 uur: Promenade Concert door het Noordhol lands Phllharmonisch Orkest, o. L v. Ma" rinus Adam. Maandag 8 juli Concertgebouw, 20 uur: Leerlingenuit voering door het Haarlems Muziekinsti tuut. Groote Kerk, 20 u.: Concert te geve» door de deelnemers aan de Improvisatie- wedstrijd. Groote Kerk, 15.30—16.30 uur: Beiaard- bespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Theemspleln: Avondconcert te geven door de harmonie „St. Bavo". Concertgebouw, 1012 uur: Commissie In ternationaal orgelconcours (besloten). Concertgebouw, 1517 u.: Orgel-academl* (besloten). Stadhuis, 17.30 u.: Opening Internationaal Orgelconcours. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverparit* weg 13, tel. 11793. Centraal-Apotheek, Grote Houtstraat T8> tel. 10500—10502. Bos- en Vaart-apotheek, Bos- en Vaart straat 26. tel. 13290. Doktersdienst: Men belle het nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.GD.. Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 r., telef. 21400. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Militai- renweg 18, Overveen, tel. 24480. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek# Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181. Bloemendaal Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 23449» Apotheken: Bloemendaalse apotheek, Bloe mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181. Wijkverpleging: J. Th. Odinot, Rustenbur- gerweg 16, Bloemendaal, tel. 24413. Heemstede Doktersdienst: J. J. van Luin, Bronstee- weg 76, Heemstede, tel. 34445: W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 245, tel. 34606. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand* voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst: C. Kroon, Burgemeester Den Texlaan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Apotheken: Aerdenhout-apotheek, Zand* voortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. Wijkverpleging: H. J. G. Lughthart, Anj«" lierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Santpoort Artsen: Th. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaaw tel. K 2500—22181. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2