De Engelse Dickens Fellow ship houdt in 1959 jaar vergadering in Haarlem Ziekentriduum in Bloemendaals Parochiekerk vanmorgen begonnen °egrafenis van de heer k Bouwman Zomerexpositie en etsen van Anton Heyboer Beloftevolle opening van internationaal orgelconcours Moeder Scholastica zestig jaar Franciscanes M' De maandagse beurs in het Krelagehuis E 7 NAAIMACHINES Dank zij manipulaties van Godfried Bomanspresident van de continentale tak Ieder jaar opnieuw een hoogtepunt voor de vele deelnemers V 1Ê4T™ Bromfietser vrij ernstig gewond Hengelsportfestijn werd groot succes Servicewagen is vrachtauto Charmante kloosterlinge van de vorige én van deze eeuw CAI F.R1E ESPACE Slotuitvoering orkestklasse Haarlems Muziekinstituut Laatste optreden van Toon Verhey Bloemrijke recidivisten voor economische politierechter FEDERMANN Haarlemse economi sche politierechter M. H. Jacobs overleden ZONDAG FEEST IN ALVERNA DINSDAG 9 JULI 1957 PAGINA 3 m EGN BRIL NODIG? Ontvangst ten stadhuize Dickens een Neder lander? ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Ut, ..li. heef6/ St-"Bavokerkhof in Heemste- elaneotQi,Xanm°rgen onder zeer grote ïpnden Umg de begrafenis plaats ge- B°UWm^an de heer L. J. P. N. A. de Stat ln leven lid van Gedeputeer- stUUrsHri van Noord-Holland en be- Söciaai van tal van organisaties op In dl cultureel of charitatief gebied. Vrou^eparochiekerk van Onze Lieve bigr hemelvaart in Heemstede droeg m°rg'ar- A. A. W. Diepenbrock van- lïiet a .de plechtige Requiemmis op, Pfost t^'stentie van pastoor H. A. J. ker a's diaken en kapelaan C. Bak- hersthnu subdiaken. Kapelaan J. A. Ondii fungeerde als ceremoniarius. ^ij n de belangstellenden merkten S°»W °P; prof. mr. dr. C. P. M. S^tïierft, voorzitter van de Tweede K°rs o S,ctie der K.V.P., prof. B. de f voorzitter van de K.R.O., Adelbf n°°Mbestuursleden van (je St.- Jt. prtvereniging o.w. de voorzitter, u Corl Baron van Voorst tot Voorst, h°lla'ynissaris der koningin in Noord- taïl hp,' mr M. J Prinsen, de leden f,6n, conêge van Gedeputeerde Sta nken griffier der Staten, mr. J. A. geale ds, 2eer veel Statenleden en bur- ienrip p'ers uit Noord-Holland, verschil- Htejfc °Se militaire en politionele auto- KatK^v' vertegenwoordigers van de Hollands Fnhdio 0mroeP> bet Noord- Roode Kruis het°nisi?1 °rkest- bet Steun Wettig GeL" 0naal mstrtuut Ne^aS en verschillende organisaties en instellingen waarvan de heer Bouwman lid of bestuurslid is ge weest. Voorts waren in de kerk geüni formeerde deputaties van reserve rijks- en gemeentepolitie, van Steun Wettig Gezae en van de rijksluchtwacht. Mcr mr A. A. W. Diepenbrock ver- ri/httó on' het St.-Bavokerkhof, waar- hoii, de schier eindeloze stoet belang- heen de schier eu overschot op stellenden het stoueiu h n,,1c v-r zijn laatste weg volgde, de absoute. Kr Waren talrijke kransen, provinciaal bestuur van Noord Holland, van de Maatschappij Nederland, de K.L.M., de Nederlandsche spoorwegen en Steun Wettig Gezag. commissaris Aan de groeve sprak de commissaris der koningin in Noord-H u, voelie woord van afscheid, waarin nq de svmnathieke en hard werkende per- soonljjkheid van de overledene schetste. Voorts spraken een afgevaardigde der directie van de N.V. Reisbureau Lisso- ne-Lindeman, waarvan de heer Bouw man oud-directeur was, en van Steun WEen zool?8van de overledene, de heer H. n Bouwman, dankte mede namens de familie voor de grote belangstelling en de vele blijken van medeleven. v land een kleine selectie uitge- ^ïngen van haar exposanten uit het ^orhije seizoen. Het zijn Corneille, Ap- La taster en Sanders wier werk on- rlmg in evenwicht verkeert en waar- weerzien in deze nieuwe rang- scmkkmg zeker de moeite loont seS gedeelte van de ruimte is gere- erveerd voor de Haarlemmer Anton «eyboer, die sinds zijn tentoonstelling laai etsen bij Leffelaar, nu ruim twee ben gdeden, in deze grafische techniek «ch^J'ddel heeft gevonden om met locn lf tot klaarheid te geraken. öp de get°onde collectie sluit het hier ge- Pe&mrde aan en de groei vanuit die Eoke 's dan ook waarneembaar. iam a eenvoudig werkprogram heelt Jjen aanleiding verschaft tot het ma- l'beaip n tientallen series. Hij zet een het grafisch thema op, onderzoekt varie» 2Ün mogelijkheden, breidt het uit, mog het totdat na een climax de blijk» heden van het thema uitgeput Voegt te zijn. Een nieuw thema ver- Is bij op dezelfde wijze, te 2i het interessant, Heyboer zo bezig Vbron om de taal van de lijn te obser- f'sch °m getuige te z«n van dit gra- Zeer gesprek, er zijn bovendien enkele boej„'raa'e bladen te bewonderen die excel, or een zekere geheimzinnige vlakverdSing do°r de harmonie van de Werf-^ ,zek?r persoonlijk ervaren staar," jUi ernst en spel is ont- onrenhf" a °'i' eensdeels niet ten v2S deAaandacht heeft getrokken Gen Amerikaanse vcrzamplaar ster en van het Stedelijk Museïm var» Amsterdam, hetwelk knS cv clus heeft aangekocht, zoals re^ds eerder werd bericht. Anderdeels^™, nen wq, dat het hier vingeroefen in (,P betreft, die kunnen resulteren in Jm? dergaande prestaties dan de a^e™" nLemdfa--en,^e,ke He.vboer voorals" S in zpn thema's heeft bereikt L.T. Bij de ingang van de Drievuldigheids- kerk te Bloemendaal was het vanmor gen een aan- en afrijden van auto's waarin de vele zieken, die deel zou den nemen aan het jaarlijkse triduüm, vervoerd werden. De organisatie klop te prima en omstreeks negen uur had iedereen in de kerk zijn plaatsje op bed of op een stoel. De temperatuur was uitstekend: niet te warm en niet te fris en welgemoed wachtten de zie ken op de aanvang van het triduum, dat hun weer een paar prachtige da gen in het vooruitzicht stelde. Daar wa ren weer vele bekenden onder hen, mensen, die geen jaar overslaan en die het triduum beschouwen als een hoogtepunt, ieder jaar opnieuw, in hun leven. Dr. A. Olierook, pastoor van de Bloe- mendaalse parochie waar de Prima Primaria Zetel van het Wereldzieken- apostolaat is gevestigd, sprak een har telijk en opwekkend woord van wel kom waarna om negen uur mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, met assistentie de plechtige hoogmis opdroeg. Gisteravond werd de reeks muziek schooluitvoeringen van het Haarlems muziekinstituut besloten door een con cert van de orkestklasse (versterkt door leden van het N. Ph. O.) onder leiding van Toon Verhey en Anton de Beer. Het was de laatste maal, dat wij de titanische figuur van Toon Verhey op de dirigentenbok zagen, en het was dan ook met een zekere weemoed, dat wij afscheid namen van een man, die zo ontzettend veel voor het Haarlems mu ziekleven heeft betekend. Het programma werd geopend met Mozarts pianoconcert K.V. 453, onder leiding van Toon Verhey vertolkt door drie meiskens t. w. Agnes Zwarts, Hen- ny de Vries en Mirah Sieval, die ieder één deel voor hun rekening namen. Men moet veel bewondering hebben voor Frida Hoogerwerf, die met deze kinde ren zowel technisch als muzikaal een dergelijk peil weet te bereiken. Met het pianoconcert no 1 op. 23 van P. Tschai- kowsky gespeeld door Lily Lepiet, ver dween Toon Verhey voorgoed van het dirigentenpodium. Lily Lepiet speelde het geheel met technisch raffinement, doch bleek er muzikaal niet geheel tegen opgewassen. Na de pauze speelde de versterkte orkestklasse onder leiding van Anton de Beer het trompetconcert in ES gr. t. van Joseph Haydn. Haydn schreef dit werk in 1796 in opdracht van de hoftrompetist Anton Weidinger. Cor Wijnands, leerling uit de trompetklasse van Nico Hoogerwerf Jr., gaf er op een enkele ontsporing na een goede weerga ve van. De avond werd besloten met de symphonie no. 33 K.V. 319 van W.A. Mozart gecomponeerd in 1779 te Salz burg, sprankelende muziek, die door het orkest goed gerealiseerd werd. A. Krt. Een 37-jarige bloemenkoopman uit Lisse had zich maandagmiddag voor de economische politierechter te Haarlem, mr. R. J. R. Vink, te verantwoorden, omdat hij op 28 mei 's avonds van dit jaar op de Rijksweg in de Haarlem mermeer met zijn bloemenkar had ge staan. Wegens overtreding van de win kelsluitingswet eiste de officier van jus titie, mr. Wiarda, veertien dagen hech tenis tegen de koopman, die een reci divist is. „De verdachte negeert stelsel matig de verordeningen", aldus de of ficier. Hij wees er op, dat het voor het verkeer gevaarlijk is, als er vent-wa- gens op de rijksweg staan. De raad van Haarlemmermeer heeft dat derhalve verboden. De politierechter vonniste met f 250 boete of twintig dagen en een week voorwaardelijk. Omdat hij 185.530 anemonenknollen te veel naar Engeland zou hebben uitge voerd moest een 46-jarige bloembollen exporteur uit Breezand (wederom) te rechtstaan. Controleurs op Schiphol vermoedden, dat de koopman meer knollen wilde uitvoeren dan de opge geven 597.000 stuks. Zij namen steek proeven en namen datgene, wat, vol gens hen te veel was, uit de zending. Als getuige a décharge verklaarde de Engelse koper, dat hij 160.000 knollen te weinig had ontvangen, zodat naar door de verdachte werd aangevoerd het niet uitgesloten is, dat de contro leurs te veel uit de zending hadden, ver wijderd. De officier van justitie eiste twee weken gevangenisstraf en vijfhon derd gulden boete, benevens verbeurd verklaring van de knollen. De raads man, mr. dr. C. Berkhouwer, betoogde, dat het onderzoek wel wat vreemd ver lopen zou zijn. Hij achtte geen delict be wezen en concludeerde tot vrijspraak. Het vonnis luidde: vijfentwintighonderd gulden boete of een maand hechtenis. Begeleid door Jan Krouwels aan het orgel zong het parochieel heren- en jon genskoor onder leiding van Kees Bor- newasser de wisselende gezangen van het feest terere van de H. H. Martelaren van Gorcum en de vaste gezangen uit de „Missa in honoren Sanctae There- siae" van Jan Nieland. Tijdens het com munie-uitreiken zong het koor „Verbum Supernum," een compositie van Kees Bornewasser. Na het Evangelie sprak pater Gil- bertus Lohuis Franciscaan, die tijdens het triduum de predikaties houdt, de zieken toe, waarbij hij uitging van de woorden van het Evangelie van van daag: „Door de volharding zult gjj uw ziel vbilig bewaren." Hij herinnerde aan het bloedig dra ma op 9 juli 1572, waarbjj vel'e pries ters tegen de wil van Willem van Oran je in, in een turfschuur te Den Briel werden opgehangen. Zij moesten zich geheel losmaken van de wereld. De beulen en hun aanhangers meenden, dat de tijd van het oude geloof voorbij was, maar zij vergaten, dat God geen „voorbij" kent, omdat Hij het eeuwige NU is. De vruchten van hun offers, aldus pa ter Lohuis, hebben later duizenden men sen kunnen plukken. Een van die vruch ten is dit triduum, dat jaren geleden te Bloemendaal kon beginnen, dank zij het initiatief van een apostolische pas toor. Spreker wees er op, dat de mens bijzonder veel moet doen om de totale uitbloei van het geluk, de Hemel, te verkrijgen. Dat geluk is geen geschenk, maar het moet verdiend worden. Daarom mogen de zieken niet kla gen. God maakt het olfer nooit te zwaar en te ondragelijk. Hij maakte immers eerst de schouders en toen pas het Kruis. Deze drie dagen zijn vol gena de, waarin de zieken aan hun eigen geluk kunnen werken en door hun ziek te andere tot zegen kunnen zijn. Na de H. Mis kregen de deelnemers enige tijd „vrijaf," en om twaalf uur volgde de handoplegging en aanbidding, waarbij pastoor C. L. ten Veldhuis uit Overveen celebrant was. Het plechtig lof, waaronder de Sacramentsproces sie, vormde vanmiddag het besluit van de eerste dag. De algemene jaarvergadering van The Dickens Fellowship zal in 1959 in Haarlem gehouden worden. Enkele hon derden Dickensianen zullen dan de gas ten zijn van de Nederlandse tak van het genootschap; de eerste en enige op het continent, die zoals gebruikelijk naar de stad van heer ontstaan „The Haarlem-branche" genoemd wordt. Die grote eer danken de Dickens-vereerders hier te lande aan de diligentie van hun president Godfried Bomans, die hen vertegenwoordigd heeft op de in mei van dit jaar te Buxton (nabij Sheffield in Engeand gehouden vergadering van The Dickens Fellowship. In de uitspanning „Kraantje Lek" onder Overveen, waar een half jaar ge leden de oprichtingsvergadering van de Nederlandse tak gehouden werd, deed president Bomans zaterdagmiddag tij dens een leden-bijeenkomst mededeling van hetgeen in Buxton geschied is, nauwgezet en aan de hand van dag boek-notities. Ter vergadering werd hem daar onder een daverende ovatie het „Charter of Membership" van de Haarlem-branche overhandigd, een do cument, dat zaterdagmiddag een der wanden van de gelagkamer van „Kraantje Lek" sierde. De Engelse leden (voor het meren deel dames) toonden naar de jongste en bovendien continentale tak een zeer grote nieuwsgierigheid, die door God fried Bomans verbluffend bevredigd werd. Hij deelde hen namelijk mede, dat zijn afdeling tachtig leden telde, die allen in het bezit waren van rijke ver zamelingen Dickens-curiosa en van wie bij zijn vertrek naar Engeland er ze ventig hun president uitgeleide hadden gedaan, geestdriftig zwaaiend met En gelse vlaggetjes. Op grond van het door president Bomans voorgewende ledenaantal van de Haarlemse tak kon hij ter verga dering in Buxton twee stemmen uit brengen. Had hij het juiste aantal le den toegegeven, dan zou hjj in het ge heel niet hebben kunnen stemmen. Bovendien deelde hij de Engelse Dickensianen mede, dat de kennis van hun Nederlandse geestverwanten omtrent het object van hun verering in drie graden verdeeld zou zijn: ge zel, meester en erg-grootmeester. De Britten gaven geen bljjk van enige twijfel, hetgeen te danken schijnt aan de manier, waarop een en ander werd verteld: „het geheim van ge loofwaardig liegen is af en toe iets te ontkennen en de détails tot in het ab surde te overdrijven", aldus verant woordde de heer Bomans zich zater dag tegenover zijn (ongeveer vijfen twintig) Nederlandse leden. Met algemene stemmen heeft de jaarvergadering van The Dickens Fel lowship het voorstel aangenomen om in 1959 in Haarlem de Annual Confe rence te houden. „Het spijt mij dames en heren, het is gebeurd en u zit er aan vast", sprak Godfried Bomans tot de Nederlandse Dickensianen, die met stijgende verbazing geluisterd hadden naar zijn mededelingen. Spontaan dien de een hunner een voorstel in om zich akkoord te verklaren met de ontvangst van de Engelsen, hetgeen bij acclama tie werd aanvaard. De bijeenkomst werd door vrijwel alle leden bijgewoond. Er waren tien dames, van wie er drie zeer jong wa- Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B Het internationaal orgelconcours 1957 is dinsdagavond gestart met een orgelconcert in de St.-Bavo- kerk, gegeven door de deelnemers aan de improvisatiewedstrijd. Daar de Ar gentijnse organist Hector Zeoli evenals vorig jaar te elfder ure verstek had la ten gaan, moest er plotseling naar een andere kandidaat worden uitgekeken. Met Uwe Röhl, domorganist te Slees- wijk, werd de lijst van vijf deelnemers weer gecompleteerd. Dit bracht een kleine programmawijziging met zich mede. Uwe Röhl speelde tot slot een preludium en fuga van de zeventiende eeuwse componist Nikolaus Bruhns. De ze vroegtijdig gestorven kunstenaar was te Husum in Sleeswijk stadsorga- nist. Hij was leerling van Buxtehude. Voorheen zo goed als onbekend, zijn in de tegenwoordige tijd composities van zijn hand in herdruk. Uwe Röhl heeft een stevig pleidooi voor zijn vroegere landgenoot gehou den. Met streng omlijnde thematiek, zeer positief van ritme, eri welgeko zen registratie vestigde Röhl de in druk een organist van bijzondere kwa liteiten te zijn. Klaas Bolt had het programma ge opend met werken van Scheidemann, Pachelbel en Frescobaldi, van welke drie mij vooral de laatste sterk bekoor de. Klaas Bolt speelde de fuga in g mi neur sierlijk en speels. De preambulum van Scheidemann klonk mij wat stug en dik in de oren. Hierna speelde Hans Günther Wauer uit Duitsland Bachs Passacaglia en fuga in C moll. Zijn spel had zeer goede kwaliteiten vooral in ritmisch opzicht. Met de registratie deed hij we] afwijkende dingen, maar over het geheel genomen bracht hij wat dit betreft te weinig afwisseling. Josef Friedrich Doppelbauer uit Oos tenrijk, die werken van Muffat en Bux tehude speelde, was kennelijk nog niet helemaal thuis op het orgel van de St. Bavo. Weliswaar geven genoemde wer ken enige aanleiding tot monotonie, maar iets meer afwisseling had men toch mogen verwachten. Het' bleef nu een muzikaal filosoferen in één rechte trant. Tenslotte verraste de Amsterdamse organist Wim Daim met een puntige en met veel registratie-afwisseling ge speelde toccata van Johann Adam Rein- ken. De honderdste psalm van Cor Kee week wat stijl betreft wel sterk van het overige programma af. Niettemin was de weergave van virtuose allure. Na deze kennismaking mag men met spanning uitzien naar de impro visaties op woensdagavond. Ofschoon het concert van hedenavond geen doorslaggevende garantie biedt, heb ik het stille vermoeden, dat er wel wat goeds uit de bus kan komen. De publieke belangstelling voor het ope« ningsconcert was bevredigend, maar deze zal waarschijnlijk woensdag avond groter zijn. Eerder op d? avond waren de deel nemers aan de improvisatiewedstrijd, de leden van de jury, de deelnemers aan en de docenten van de Zomeraca- demie voor Orgel op het Haarlemse Stadhuis door de loco-burgemeester D. J. A. Geluk ontvangen. Hij zei met spanning" uit te zien naar de uitslag van de improvisatie-wedstrijd. Het is niet altijd goed, dat Nederlanders deze win nen, zei hij lachend. Hij zou zich er op verheugen, wanneer het dit jaar eens een buitenlander zou zijn. Over het feit, dat voor de derde achtereenvolgende maal in Haarlem een zomeracademie voor orgel werd gehouden liet hij zich lovend uit. Hij betreurde het, dat voor de academie bij de Nederlandse orga nisten zo weinig belangstelling bestond. Dit jaar zijn er alleen maar buitenlan ders, vertelde de heer J. F. Obermayer, directeur van de academie. Hij was er niet rouwig om, zei hij, maar hij vond het jammer, dat kennelijk alleen het buitènland de waarde van de aca demie op haar juiste waarde weet te schatten. j. l. Gistermiddag om tien over twaalf ge beurde op de Jansweg een ongeluk, waarbij een 49-jarige werkmeester, de heer P. J. de R. uit Haarlem vrij ern- stig werd gewond. De heer De R. reed met zijn bromfiets op de Jansweg in de richting van de Grote Markt. Plotseling moest hij naar het midden van de weg uitwijken, doordat de chauffeur van een Zweedse auto zijn linkerportier opende zonder voldoende op het verkeer te let ten. De bromfietser kwam door deze manoeuvre tegen een bus van de NZH die uit tegenovergestelde richting kwam' terecht. De heer De R. werd tegen dé grond geslingerd en moest met een her senschudding, een gebroken rechterknie en -pols naar het ziekenhuis St.-Joan nes De Deo worden overgebracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd Op de Kleverlaan, hoek Marnixstr'aat, gebeurde om ongeveer half twee een ongeluk, waarbij twee auto's ernstig be schadigd werden. De bestuurder van de auto, die uit de Marnixstraat kwam, verleende een op de Kieverlaan rijden de wagen geen voorrang. Een van de auto's moest met een kraanwagen wor den weggesleept. De chauffeur die de Kleverlaan bereed liep een bloeduit- Stortincc aan xiin linkoMhaa» tn. ren, en behalve de president waren er nog twaalf heren, die op twee na de vergadering in hemdsmouwen bijwoon den. Aan het begin der bijeenkomst werden enige zakelijke mededelingen gedaan. De Haarlemse tak is de hon- derdtweeënveertigste van The Dickens Fellowship. De contributie bedraagt vijf gulden per jaar. De leden zullen door de voorzitter aan een examen onder worpen worden inzake hun Dickens- kennis. Zij moeten in staat zijn hun conversatie te larderen met citaten uit het werk van de auteur. De volgende bijeenkomst zal op twaalf oktober wor den belegd, in het zaaltje „Normandië" te 's-Gravenhage, Heerengracht 48, en 's middags om half vier aanvangen. De president deelde later mede, dat het gemeentebestuur van Haar lem door hem reeds gepolst is over de ontvangst van de integrale Dickens Fellowship. Burgemeester Cremers heeft zich bereid verklaard het gezel schap ten stadhuize te ontvangen, en de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum zal gaarne de Rénaissance-zaal daarvan beschik baar stellen voor de algemene jaar vergadering. Voor de kosten van de ontvangst zijn de Nederlandse leden niet aansprakelijk, omdat die betaald worden door het hoofdkwartier van de Fellowship in Londen. Het lid mevrouw Kamerlingh Onnes uit Dordrecht bracht de mogelijkheid ter sprake, dat in haar stad familiele den van Dickens zouden wonen. Een Dordtse winkelier in lederwaren, Con stant Dickens geheten, heeft een negen tienjarige zoon Charles. Genealogische onderzoekingen van de gemeente-archi varis van Dordrecht hebben aan het licht gebracht, dat de voorouders van die familie Dickens gewoond hebben in de plaats Weelden, in de Belgische pro vincie Antwerpen. De archivaris achtte de mogelijkheid dat de voorouders van de grote Engelse schrijver Char'cs Dickens uit Brabant afkomstig zijn, niet uitgesloten, het hoofdkwartier van The Dickens Fellowship echter wel. Uit taktische overwegingen besloten de Nederlandse Dickensianen de kwestie voorlopig te laten rusten, ten einde h n Engelse geestverwanten niet te irriteren. _Na de maaltijd, die wegens de warmte niet bestond uit spek-pannekoeken met stroop (zoals aanvankelijk het plan was) hield het lid drs. H. L. Prenen een causerie over Dickens en zijn il lustrators". Behalve de bekende George Cruik- shank hebben nog verschillende andere Engelse tekenaars, zoals Phiz en Sim- mel, Dickens' werken geïllustreerd. De heer Prenen vertelde tal van bijzon derheden over de manier, waarop de tekeningen ontstonden. De schrijver was bijzonder veeleisend en vergde soms bijna het onmogelijke van zijn il lustratoren. Zo protesteerde Dickens eens tegen een geruite handdoek, die volgens 1- .i egaal moest worden afge- beeld. Dezelfde nauwkeurigheid, die de schrijver aan de dag legde bij het be schrijven van karakters en gebeurte nissen, vergde hij blijkbaar ook van „zijn" tekenaars. De hengelsportwedstrijd ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding is ook dit maal een groot succes geworden.Onder uit stekende omstandigheden werd zondag morgen vroeg in de Ringvaart en- housiast gevist door niet minder dan 435 deelnemers, die samen 631 vissen naar boven brachten. De heer H. Hendriks haalde de groot ste vis uit het water, n.l. e'en knaap van 39.9 cm en behaalde daarmee de eer ste prijs, een herenrijwiel, uitgeloofd door de Hengelsportvereniging Haarlem. De uitslag luidde: 2: P. Winkelaar Hil- legom 12 st. 3: Chr. Verschoor Aals meer 11 st. 4: A. Stljnman Vogelenzang 10 st. 5: G. Houtkamp Haarlem 9 st. 6: F. de Njjs Haarlem 9 st, 7: A. van Bezoyen Haarlem 8 st. 8: N. Stljnman Haarlem 8 st, 9:. P. Feye Haarlem 8 st. 10: Mevr. van 't Klooster 7 st. 11: J. Grund Haarlem 7 st. Alle deelnemers met twee of meer vissen komen in aanmerking voor een prijs. De prijsuitreiking heeft plaats a.s woensdagavond in het Concertgebouw waar tevens het batig saldo van dit ge slaagde visfestljn aan de vertegenwoor digers van het K.W.F. ter hand zal worden gesteld. De economische politierechter in de Haarlemse rechtbank, mr. R. J. R. Vink, heeft gistermiddag bij schriftelijk vonnis als zijn opvatting uitgesproken, dat een servicewagen een vrachtauto is. Vorige week maandag zag hij zich voor de vraag, of dat al of niet zo was, ge steld, toen een Haarlemse importfir ma van landbouwmachines terechtstond die over het gehele land servicewa gens heeft rijden, die niet als vracht wagens staan ingeschreven. Het vonnis van de politierechter luid de 260.- boete, waarvan 250.- voorwaardelijk. Daardoor krijgt de Haar. lemse firma de mogelijkheid in hoger beroep te gaan. De officier van justitie had 5-, boete geëist. Vanuit de d'ekanale Sint Josephkerk te Haarlem is vanmorgen op het Sint Barbara-kerkhof het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer M. H. Jacobs, gepensioneerd technisch inspecteur eerste klasse bij de Neder landse Spoorwegen en adviseur van het Spoorwegbouwbedrijf in Utrecht. De heer Jacobs, die vrijdag op 67- jarige leeftijd in Haarlem is overleden, werd in 1890 te Venlo geboren. Op 17-jarige leeftijd trad hij als volontair in dienst bij de toenmalige „Staats spoorwegen" in Utrecht. Vanaf 1931 was hij verbonden aan de Centrale Werkplaats in Haarlem, eerst in de rang *van hoofdwerktuigkundige, later als technisch inspecteur. Tot zijn pen sionering in 1955 was hij produktie- leider. Hij was onder meer ook oud-reserve majoor bij de artillerie en oud-lid van het hoofdbestuur van de r.-k. bond van Vervoerspersoneel Sint Raphael. Zijn verdiensten werden van regeringswege gehonoreerd door een benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. enigeen zal verrast opkijken wanneer hij leest dat Moeder Scholastica, de Provinciale Over ste van de Zusters Franciscanessen van Aerdenhout, haar diamanten kloos- terfeest gaat vieren. Is deze vitale vrouw, die nog een ongelooflijke werk kracht heeft, die zo volkoihen leeft in deze nieuwe tijd, met zijn nieuwe idee- en en nieuwe opgaven, iemand, die de vorige eeuw haar kloosterleven be gon? Tegen feiten valt niet te rede neren. Moeder Scholastica is van de vorige eeuw, maar ze is ook van deze eeuw en van deze tijd. Ze is eigenlijk een religieuze die door haar persoon alleen al een serie fabeltjes en misvat tingen over het kloosterleven uit de wereld helpt. Wie haar kent,gelooft niet zoveel meer van boeken als „Zuster Luc" en „Ik sprong over de muur". Wie het brede en ruime leven van Moeder Scholastica kent gelooft ook niet meer in het fabeltje, dat een meisje eerst een tijd „in de wereld" geleefd moet hebben om „de wereld te kennen" en om een goede klooster linge te kunnen zijn. Haar persoon en werk, haar breedheid en ruimheid, haar openheid voor nieuwe dingen weerleggen op de natuurlijkste wijze, dat het bij zusters per se „een muffe boel" moet zijn, dat het klooster een omgeving is, waar men zijn persoon lijkheden moet verliezen, of dat men on der de „nonnen" gedoemd is tot eng hartigheid, kleinheid en formalisme. Anna Maria Mommartz, geboren 13 juni 1880 in Rath (Rheinland), sprong als meisje van 17 jaar ook over de muur het klooster binnen der Zusters Franciscanessen in Salzkotten. Van al le kanten straalt het naar buiten, dat ze er nooit spijt van gehad heeft. Een paar jaar later kwam zij voor studie in haar tweede vaderland, dat haar in 59 jaar steeds dierbaarder geworden is. Zij heeft dat in de oorlogsjaren vol komen bewezen. Ze haalden vlot haar akte lager on derwijs en de hoofdakte. In Wervers- hoofd, Warmond (waar ze „hoofd" werd), in Brielle, Zandvoort, Bode graven en Haarlem-Noord heeft deze geboren paedagoge en onderwijzeres vele, zeer vele kinderen de taaie school jaren tot aangename jaren gemaakt, maar ook tot vruchtbare jaren voor hun later leven. Wie kennen „Zuster" Scholastica niet meer? Er zijn menige vader en moeder in Alverna geweest, die hun dochter in het klooster kwamen brengen en haar vroegen: weet U nog, dat ik bij U in de klas gezeten heb? Of zij het wist. Want mensen waren voor haar geen dingen, maar levende per sonen, die een plaats in haar hart kregen. Dat is waarschijnlijk het ge heim van haar ontzaglijk geheugen voor namen en mensen. Haar bijna 700 zusters kent ze dan ook allen „van bin nen en van buiten". In Haarlem-Noord was ze enige jaren Overste, totdat ze in 1943 benoemd werd tot Provinciaal-secretaresse en daar naast het ambt kreeg van visitatrice. Twee jaar later volgde zij Moeder Dig- na op als Provinciale Overste. Toen kon zij zich ten volle ontplooien. Toen ook kon zü in die volle breedte en diep te werken, die bij haar persoonlijkheid pasten. Ze is niet bang voor nieuwe ini tiatieven en de wensen van de Paus dat de kloosters zich moeten aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden in de wereld, heeft ze ten volle verstaan. Al degenen, die haar op de bekende vergaderingen in Bouvigne van de vrouwelijke kloosteroversten hebben meegemaakt, waar iedere keer opnieuw blijkt, dat althans in Nederland, de „nonnen" meer progressief zijn dan men bij benadering maar vermoedt, weten dat de nieuwe tijd in deze „be- indelijk is het dan zover. Van nu af kunnen we zeggen dat de gladiolenstroom is gaan vloeien en dat dit knolgewas-zomer bloem bij uitstek, de maandagse keuringen gaat beheersen. Konijnenburg Mark kwamen dit maal aan bod met niet minder dan 45 soorten in het kleinbloemige en nor male genre. Verscheidene soorten in de bonte collectie verwierven het ge tuigschrift van verdienste. Ook ditmaal voerde het bont de boventoon maar er waren ook rustiger verschijningen bij als een verademing onder het bonte spektakel. Het getuigschrift behaalden Micky Mouse, rose-wit met scharlaken vlekken, Imposant, malvaviolet met wit de mooie gele Bird of Dawning, Chami- nade, donkerviolet, Daily Sketch, room geel met okergeel vlekje en klein kar mijn streepje en Madame Butterfly, violetrose met licht karmijn vlek. Voorts noteerden we nog onder het gro te aantal de blauwe Lugano; Bavaria, donkerblauw met fluweelpaars merk op wit veld; Sihva, koperkleurig met donker karmijn vlekken; Fado in de zelfde tint met bloedrood; Consonant, lichtrose met roomgeel; de wel zeer bont geschakeerde Clown, lichtrood met karmijnkleurige strepen en geel gespikkelde vlekken; Gospelsong, zeer donker rood; Kiss Waltz, mooi licht rood en de licht koperen Binkie. A. J. Turnhout, Noordwljk, liet zijn twee sports van Joh. Strauss zien n.l. Melody of Strauss en Graf Lennart Bernadotte. Jonkman Hulsebosch, Sas- senheim toonde de middelgrote vermil joenrode Cupido. H. J. Salman, Noordwijk, was aan wezig met Norvica, diep zalmrose en roomwitte merken, die het getuigschrift van verdienste kregen, alsmede de ro- serode Abbé Pierre. Ook C. J. Wig- chert Zn., Santpoort had in zijn klei- ne collectie een „verdienstelijken" wtten en wel de voomwit mat Ruffled Sensation. Mooi was ook de zalmrose Ruffled Champion en de don ker mahoniebruine Ruby King. De rose City of Alkmaar, de purperen Grand Maitre en Lilac Perfection completeer den deze collectie. Ook Gebr. Vink Az., Noordwijk, brachten een aantal paradepaarden naar voren, meest oude bekenden maar stuk voor stuk van inportantie als de witte Honey Spot en Early White, de rose Rosalie, Davy Crocket en Albert Verwey in donker en lichtpurper, de fel scharlaken Tamboer, een der mooi ste roden die er zijn, Vink's Glorie in het geel en de lichtblauwe Laetare. Een nieuwe verschijning was de fraai getin te middelgrote Robijn met een „spre kende" kleur, n.l. robijnrood. Als laat ste van het gladiolenfront fungeerde ditmaal P. Bijvoet Co., Overveen, met een imposant bloemstuk van de oranje primulinus Troef en een koper rode zaailing met bloedrode vlek op een geel veld, onder nr. 50/30. Het getuigschrift van Verdienste werd aan deze laatste toegekend. Verder was er nog wat „bijgoed". Maas Van Stein, Hillegom, toonde een drietal dubbele Margrieten, n.l. de witte Chrys. max. Wirral Supreme, de crème Cobham Gold en de grote half- dubbele witte Wirral Pride. Alle drie fraaie bloemen overigens., L. Slikker, Heemskerk was aanwezig met takken van Lilium testaceum (excelsum) met kleine, licht okergele bloemen. Een zeer fraaie lelie-inzending was er van A. Schoon, Akersloot, met geselecteer de Lilium speciosum rubrum; 43 plan ten die stuk voor stuk twee meter hoog waren en een waar bos vormde in het midden van de zaal. Het getuigschrift voor cultuur was het resultaat voor de ze mooie prestatie. Tot slot voerde C. v. d. Hulst, Hille gom, Richardia (Zantedeschia) Elliot- tiana tea toneloi een dtofgeU Arons- jaarde" kloosteroverste leeft. Maar daarbij behield ze toch een gerijpte voorzichtigheid. Hervormingen maakt men niet; die groeien en dit groeipro ces kan men stimuleren en leiden. Moeder Scholastica is een „vlotte" religieuze en een „charmante" vrouw. Zij is echt en natuurlijk en heeft een natuurlijke afkeer van formalisme en gespannenheid. Maar als zij niet méér was zou zij misschien geslaagd zijn voor de wereld, doch niet als religieuze klooster-Overste. Ze is ook werkelijk een religieuze, een naar God gekeerde mens. Zij is een vrouw van veel gebed en.... van veel lijden. Zij heeft ver schillende zeer ernstige ziekten doorge maakt - ook van lange duur - en eigen lijk had zü naar medische maatstaven 'reeds geruime tü'd „dood en begraven" moeten zijn. Haar sterke wilskracht en ijver om te werken voor het Rqk van God hielpen er haar steeds weer boven op. Zo durfde zü het b.v. aan om, zeer kort na een heel ernstige operatie, op 75-jarige leeftijd de Oceaan over te vliegen naar Indonesië voor een visita tie, of liever nog een moederlijk be zoek bij haar hardwerkende Zusters in de missie. Durf, die ok voort kwam uit Godsvertrouwen Haar gevoelig hart maakte haar een echte „Moeder" van de Zusters; maar gevoelige harten moeten ook veel lij den, omdat de nood en het leed van haar „kinderen" ook haar eigen leed worden. Wie liefheeft draagt ook vele zorgen. Die draagt ook nog het leed van eigen tekorten en onvolmaaktheden, want ieder blüft mens. Gelukkig maai-: zo verstaat men de mensen. Thans zün de 12 jaar van bestuur verstreken en moet zij volgens het kerkelük wetboek aftreden. Om te rusten. Zij zal het nog niet kunnen. Maar ieder die haar kent zal haar toch wat meer rust gunnen en een nog lange, blüde levensavond, ook al zal het niet meevallen om niet meer te kunnen „moederen" over allen, die haar zo dierbaar zijn. Het besef ook, hier Gods Wil te doen, zal dit alles wel verzachten. Zü heeft haar taak voor de Kerk in Nederland goed volbracht en menig mens zal dankbaar blüven voor hetgeen God haar gaf en voor hetgeen zü gaf. Haar feest zal op bescheiden wüze en vooral in het klooster met haar dier bare Zusters gevierd worden. Maar wü geloven toch, dat velen, die haar ont moet hebben, haar zondag 14 juli tussen 2.30 en 4 uur nog eens dankbaar willen feliciteren op de receptie in het Kloos ter Alverna te Aerdenhout. H. A. R. Een motorrüder uit Zaandam is te Uitgeest in botsing gekomen met een bestelauto uit Weesp. Hü is met een gebroken sleutelbeen en andere verwon dingen naar het gemeentelük ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Ook zün duo- passagiere liep verwondingen op; zü kon echter per ziekenauto naar haar woning worden vervoerd. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze CINEMA PALACE: De graat van Monte Cristo, 14 jaar, 2 en 7.30. FRANS HALS: Hun laatste nacht, 18 2.30. 8. LIDO: Du bist Musik, a. 1„ 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Saint Joan, 2, 7, 9.15. MINERVA: High Society, 14 jaar, 8.15 u. REMBRANDT: Eens spreekt het geweten, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. ROXYma. Luchtduivels boven de Paci fic, 14 j„ 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Odyssee, 14 jaar, 7, 9.16. Di. tot cn met do.: De macht van het noodlot, 14 j. Elke middag: Het wonder der geboorte, 18 jaar, 2, 3, 4 u. Dinsdag 9 Juli Concertgebouw, 20 u.: Leerllngenultvoe- ring door de Muziekschool „Mij. tot be vordering der Toonkunst". Theemsplein: Avondconcert te geven door het Harmonie Orkest „Haarlem". Concertgebouw, 10—12 uur: Commissie internationaal orgelconcours (besloten). Concertgebouw, 1517 u.: Orgel-academie (besloten). Tuin herstellingsoord „Unicum": Draai orgelconcert, Groote Kerk, 20 u.: Orgelbespeling door Klaas Bolt. Woensdag 10 juli Groote Kerk, 20 u.: Improvisatiewed strijd. Theemsplein: Avondconcert te geven door de Harmonie „Crescendo". Concertgebouw, 10—12 uur: Commissie internationaal orgelconcours (besloten). Concertgebouw, 1517 u.» Orgel-acade- mtt (besloten).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3