Moskou ontkent dat er nog duizenden Duitsers in Rusland verblijven De nieuwe politiewet D P.N.E.M. wil kernenergie centrale gaan bouwen bij Geertruidenberg V akamtiespreidimg De kernenergie-nota van minister het adres van Malenkov REISBR OKKEN- BR Met name genoemde Duitsers in Westduitse nota zijn „vrijwel allen Russisch staatsburger Indische bisschop in Nederland Zeer felle brand in Culemborg IN BRABANT DE PRIMEUR? Op vakantie "gaan vóór de school* vakantie een toenemend euvel Wij luisteren naar Primaire verantwoordelijkheid bij elektriciteitsbedrijven Nieuwe beschuldigingen aan „Een ruwe en wrede manzonder eergevoel of geweten' ZWERFTOCHT DOOR EUROPA Er leiden vele wegen naar Rome RUSSISCHE NOTA AAN BONN DINSDAG 9 JULI 1957 FAGINA MARKTBERICHTEN ■?r fv. het niet tot een uitspraak van de Hoge Gen.-maj. J. Warringa Voorzitter Katholiek T huistront Vergadering V.P.R.O. Dr. G. v. d. Wal voor- zitter raad van beheer jaarbeurs RECORD AANTAL HEITJES Verantwoordelijkheid bij bedrijfsleven Telefonisch niet te bereiken Reactor Gentrum Nederland geen sprake, van wanorde een niet te dragen stank, die Examens (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. De recente wijzigingen in de leiding van de Russische regering hebben geen vertraging teweeg gebracht in de af wikkeling van de lopende kwesties. Za terdag j.l. heeft de waarnemende mi nister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Semjonov, aan de West duitse ambassadeur in Moskou dr. Haas een nota van vier pagina's overhan digd, die gisteren in Bonn en Moskou is gepubliceerd. De nota is het ant woord van het Kremlin op de Westduit se voorwaarde om de door de Russen gewenste handelsbesprekingen (die reeds op 15 juni j.l. hadden moeten be ginnen) te koppelen aan ónderhandelin gen over de repatriëring van Duitse staatsburgers die volgens Bonn tegen hun wil in de Sovjet-Unie worden vastgehouden. Uit het feit dat het Kremlin de nota door de waarnemende minister van buitenlandse zaken heeft laten overhandigen, concludeert men in politieke kringen in Bonn, dat Moskou (Vervolg van pagina 1) e voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doom, heeft er in een artikel in „De Gemeenteraad" terecht op gewezen, dat men het vraag stuk van het gezag over de politie en haar organisatie moet zien tegen de achtergrond van onze hedendaagse maatschappelijke situatie. In haar functies ten opzichte van de samen leving, in haar. bewerktuiging en werk methoden heeft de politie in de laatste tientallen van jaren een geweldige ont wikkeling doorgemaakt. Men kan zich de politie bij haar taken van preventieve en repressieve politiezorg niet meer denken ais belichaamd in de figuren van de burgervader - burgemeester en de gemeenteveldwachter. De eisen die in de hedendaagse samenleving wor den gesteld aan de uitrusting en de vakkundigheid van de politie ook die op het platteland zijn zo zeer verzwaard, dat aan het opdelen der politie in zoveel „korpsen" als er ge meenten zijn, niet meer gedacht kan worden. De wet bepaalt dat gemeenten met meer dan 25.000 inwoners een eigen politiekorps zullen hebben; in gemeen ten beneden 10.000 inwoners zal da, rijkspolitie optreden. In de „midden moot", gemeenten van 10.000 tot 25.000 inwoners, wordt over het algemeen de bestaande toestand gehandhaafd; zij zullen een eigen gemeentepolitie dan wel de rijkspolitie behouden. De in vroegere jaren bestaande toestand, dat ln kleine gemeenten de politie als het ware het speelgoed vein sommige burge meesters was, zal niet terugkeren. Tijdens de parlementaire behande ling van de wet is van gemeentelijke zijde nogal geageerd, omdat men ken nelijk een ontluistering van het burge meestersambt vreesde. Naar onze me ning ten onrechte. De moderne politie functie valt uiteen in handhaving van de openbare orde en de opsporing van strafbare feiten. In de wet is het gezag over de politie, in zoverre zij optreedt tot handhaving van de openbare orde en rust, in de eerste plaats in handen gelegd van de burgemeester. Voor wat betreft de opsporing van strafbare fei ten ligt het zwaartepunt meer bij het Openbaar Ministerie en in gemeenten met rijkspolitie bij de rijkspolitie. Het ingewikkeld systeem van voor schriften der politiewet is hier schets matig weergegeven. Naar onze mening geeft de politiewet aan de burgemees ters de gelegenheid om hun taak op het stuk van handhaving der openbare orde op gepaste wijze uit te oefenen. Hierbij zal veel afhangen van de persoon van de burgemeester en de mate van samen werking welke hij zal ondervinden bij de functionarissen van het Openbaar Ministerie en van de rijkspolitie. Moge de toepassing van de politiewet het bewijs leveren dat ook op het nete lige terrein, dat deze wet bestrijkt een goede verstandhouding tussen alle be trokken instanties, met inachtneming van elkanders taken en verantwoorde lijkheden, mogelijk is. PURMEREND, 9 juli. Eieren: 11000 kip- pe-eieren f 11.5012.50 per 100 st., 600 een- de-eieren f7.50 per 100 st. Veemarkt: run deren: totaal 488 stuks, 320 vette koeien f 2.103.20 per kg, stug, 99 gelde koeien f 450—850 p. St., stug, 45 melkkoeien f 825 1000 p. st., kalm, 15 pinken f 350575 p. stuk, stug, 9 stieren f 5501450 per st., matig, 101 vette kalveren f 2.253.75 per st., zeer stug, per kilo f 1.602.20, idem, 365 nucht. kalveren v. d. sl. f 35—60 per stuk, stug, idem voor de fokkerij f 70— 125 p. st„ stug, 179 vette varkens v. d. slacht f 1.60—1.78 per kg, stug, idem v. d. zouterij f 1.60—1.70 per kg, stug, vette zeu gen f 1.451.58 per kg, stug, 865 biggen f 5065 p. st., kalm, schrammen f 6090 per stuk, kalm, 27 fokzeugen f 325350 per stuk, stug, 602 schapen vette f 80100 p. st., zeer stug, idem fokkerij en weide f 80110 p. st., zeer stug, weidelammeren f 5070 p. st., zeer stug, 47 bokken en gei ten f 1060 p. st., stug, 26 paarden f 450 1010 p. st., kalm. Totaal aantal dieren 2700. Pluimvee: 2400 oude kippen en ha nen wit en rood f 1.601.70 per kg, 1400 idem blauw f 1.701.80 per kg, 900 jonge hanen (blauw) f 2.00—2.50 per kg, 3900 id. wit en rood f 1.802.per kg, 400 eenden oud f 0.90, jong f 1.501.75 p. stk, 400 ko nijnen f 2.007.p. St., f 1.55—1.65 p. kg. VEEMARKT AMSTERDAM, 8 juli 1957. - Aangevoerd 228 runderen, le soort f 3.10 3.25, 2e soort f 2.90—3.3e soort f2.70 2.85 per kg gesl. gew., prijzen iets stij gend: 195 varkens, le soort f 2.102.18, 2e soort f 1.982.07 per kg gesl. gew., han del kalm, 11 nuchtere kalveren f 1.35—1.40 per kg lev. gew., 1 graskalf, geen notering. VEEMARKT R'DAM, 8 juli. Aanvoer 1708 stuks, waarvan 1078 vette koeien en 630 varkens. Prijzen resp. le, 2e en 3e kw.: vette koeien f 3.003.25, f 2.652.90 en f 2.502.60; varkens f 1.76, f 1.74 en f 1.72 per kg. EIERMARKT APELDOORN, 8 juli. Aan voer circa 155.000 stuks. Grote eieren f 12 tot f 14.30 en henne-eieren f 6.0011.50 p. 100 stuks. KLEIN VEEMARKT APELDOORN, 8 juli. Aanvoer kippen circa 15.000 stuks. Kippen f 1.65—1.75 per kg; oude hanen f 2.50—3.50 oer stuk; jonge hanen f 1.75 tot f 2.—; scha- en f 95115, lammeren f 75—95, geiten '5—35, kalveren f 40—60, biggen f 38—55. heeft willen laten blijken dat het met de handelsbesprekingen heus niet zulk een haast heeft als Bonn zichzelf en de we reld wel heeft willen doen geloven. In de nota verklaart de Russische re gering dat de kwestie van de repatri ering van de Duitse staatsburgers on derwerp van bespreking zou kunnen zijn. Het Kremlin verbindt daaraan evenwel de voorwaarde, dat er dan ook zal worden gepraat over de Rus sische burgers, die uit West-Duitsland naar de Sovjet-Unie terug willen, doch door Bonn zouden worden vastgehou den. De Russische regering bestrijdt echter, dat er nog duizenden Duitsers in de Sovjet-Unie leven (in Bonn spreekt men zelfs van 86.000). De Duit sers wier namen voorkomen op de lijst die Bonn op het Kremlin heeft laten de poneren, blijken zo zegt Moskou in zijn nota bijna allen Russische staatsburgers te zijn. De Russische re- gerin&jvil voorts onderhandelingen over Duits-Russische samenwerking op tech nisch en wetenschappelijk gebied en over een verbetering van de culturele betrekkingen tussen beide landen. Zij dringt nogmaals aan op een algemene verbetering van de Russisch-Westduit- se verhoudingen in het belang van de wereldvrede en verzoekt derhalve de Bondsregering thans een datum te noe men, waarop de discussies over uit breiding van de handel, over een con sulair verdrag en over de wederzijdse repatriëring van Duitse en Russische staatsburgers kunnen beginnen. De on derhandelingen over culturele betrek kingen en technische en wetenschappe lijke samenwerking kunnen op diploma tiek niveau worden gevoerd. De inhoud van de nota wordt thans in Bonn bestudeerd. In regeringskrin gen noemt men de inhoud en toon van de nota koel en zakelijk. Men is echter van mening dat zij het ope nen der besprekingen mogelijk maakt, ook wanneer alle moeilijkheden nog niet uit de weg zijr geruimd. De Westduitse delegatie naar Moskou zal waarschijnlijk worden geleid door de 49-jarige ambassadeur in buitenge wone dienst, Rolf Lahr, die een belang rijke rol heeft gespeeld in de totstand koming van het Frans-Duitse Saarver- drag. Hij is in Duitse industriekringen goed bekend. Tijdens het nationaal-so- cialistisch bewind zat hij in de leiding van de z.g. „Reichsgruppe Industrie", het contactorgaan tussen de toenmali ge regering en de Duitse industrie. Ook de secretaris-generaal van het ministe rie van economische zaken, dr. West- I centrale van het type, dat sedert bijna riek, zal vermoedelijk tot de delegatie een jaar in Calder Hall, Noord-Enge- behoren. land, in bedrijf is. De investeringskos- Op rondreis door West-Europa bezoekt de bisschop van Tiruvalla (Indië), mgr. Zachria Mar Athanasios, met zijn secretaris, father A-Kalakudi, ons land als gast van mgr. A. G. Smit, voorzitter van het Apostolaat der Hereniging. Het doel van de reis is, de steun van katholiek Nederland te verkrijgen voor het Herenigings- werk. Reeds ontvangen, dank zij het Apostolaat der Hereniging, twee Indische zusters uit het bisdom van mgr. Athanasios, een opleiding aan de medische facul teit van de Nijmeegse Universiteit. Maandagmiddag stond een bezoek aan de KRO studio op het program, waarbij mgr. werd ontvangen door prof. dr. J. B. Kors O.P. V.l.n.r. ziet men hier mgr. A. G. Smit, mgr. Athanasios en prof. Kors. Brabant krijgt zeer waarschijnlijk de primeur van Nederlands eerste kern energiecentrale voor de opwekking van elektrische energie. Ze zal vermoedelijk verrijzen ten westen van Geertruiden berg, enkele kilometers ten westen van de Amercentrale, een van Nederlands grootste elektriciteitsbedrijven. De Pro vinciale Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij heeft nog geen definitieve beslissing genomen. Wel is thans in ernstige studie een project voor een Wel vakantiespreiding, geen vakan tiespreiding, vakantiespreiding-zus of vakantiespreiding-zo... daarover isreeds enkele jaren een discussie gaande, die echter nog niet veel duidelijke resul taten heeft opgeleverd; het probleem is verre van eenvoudig. Maar intus sen lijkt het er naar uit te gaan zien, dat nogal wat ouders los van hetgeen er in dit opzicht wel of niet wordt uit gedokterd zelf de vakantiespreiding beginnen te beoefenen. We doelen hier op de gevallen, waarin men reeds voor het schooljaar ten einde is zijn kin deren meeneemt op vakantie. Dat kan soms zijn omdat men zich weinig van de school aan trekt. Meestal echter heeft men z'n goede redenen: een zo merverblijf kon alleen nog maar ge huurd worden buiten de periode van de officiële schoolvakantie, een vader kon slehts z'n vakantie opnemen in de eerste helft van juli, enzovoorts. Hoewel er geen statistiek van is bij gehouden, krijgt men de indruk, dat dit verschijnsel vooral in de grote ste den de laatste jaren enigszins in omvang toeneemt. Wie zulks aangaat doet echter goed te bedenken, dat voor zover het leerplichtige kinderen betreft men de geoorloofdheid van deze .va kantie vóór de vakantie" maar niet zonder meer kan aannemen. Leer zaam is in dit verband een zaak, die zich enige tijd geleden in Drenthe heeft afgespeeld. Een vader werd vervolgd wegens overtreding van de leerplicht wet: hij had zijn kinderen buiten de schoolvakantie twee weken laten ver zuimen. Voor het kantongerecht zei hij o.m., dat bij een onderzoek door de schoolarts gebleken was, dat zijn doch tertje met vakantie naar zee moest. Het was echter slechts mogelijk ge weest nog een huisje aan zee te huren in juni. De kantonrechter stelde, dat het verblijf van de ouders buiten hun woonplaats beschouwd moet worden als een ernstige omstandigheid, die een geldige reden oplevert voor een even tueel daaruit voortvloeiend schoolver zuim der leerplichtige kinderen, die zij bij zich hebben gehouden. Weliswa ::.r moet het in het algemeen wenselijk word engeacht, dat de ouders, die hun leerplichtige kinderen willen meene men, bij het bepalen van hun vakan ties zich zoveel mogelijk richten naar het schema der schoolvakanties, doch dit laat hun vrijheid om van dit sche ma af te wijken om hen moverende redenen (waarvan zij in het algemeen geen rekenschap behoeven af te leg gen) geheel onverlet. De vader werd door de kantonrechter te Emmen vrij gesproken. Van deze uitspraak werd echter be roep aangetekend bij de arrondisse mentsrechtbank te Assen, waar be trokkene is veroordeeld tot twee aal 10,- boete subs, tweemaal 5 dagen hechtenis. De rechtbank was van oor deel, dat er in het onderhavige geve' geen ernstige redenen waren tot schoolverzuim. De vastgestelde >- mervakantie is de aangewezen tijd om naar elders te gaan. Als de ouders zich hieraan niet houden stellen zij zich bloot aan een vervolging krachtens de leerplichtwet, die uitgaat van de ge dachte, dat de school geregeld bezocht dient te worden. Men zou "nders in de zomermaanden buiten de vakantie een ontvolking van de scholen kunnen krij gen: tal van ouders zouden een goed kopere tijd voor het uitgaan kiezen. Bjj deze veroordeling is het geble ven. Het is eigenlijk wel jammer, dat Raad is gekomen. Immers, in deze kwestie spelen twee elementen door een. Ten eerste, dat leerplicht en der halve regelmatig schoolbezoek niet zon der reden bestaan. Als veel ouders hun kinderen buiten de schoolvakan ties meenemen, raken niet alleen die kinderen zelf achter, maar gaat het onderwijs voor de hele klas daaron der lijden. In die geest kan men de veroordeling door de arrondissements rechtbank verstaan. Het tweede punt is echter, dat zich toch wel bijzondere redenen kunnen voordoen, die tot an dere conclusie voeren. Zo bijvoor beeld in het onderhavige geval, waar de schoolarts had verklaard, dat een van de kinderen naar zee moest en de vader niet meer in de officiële va kantie een huisje aan zee kon huren. Voor dit element vindt men meer be grip in de uitspraak van de kanton rechter. Wat hiervan zij: men ziet, dat de geoorloofdheid leerplichtige kinderen buiten de vakantie mee te nemen op reis nog een omstreden kwestie is. Bij normale verhoudingen zal het wel zo gaan, dat het hoofd van de school het verzuim in dergelijke gevallen niet als ongeoorloofd opgeeft, dat de com missie tot wering van schoolverzuim er niet aan te pas komt en dat er ze ker geen rechtszaak volgt. Wanneer er inderdaad veel ouders overgaan tot „vakantie vóór vakantie" kan de zaak wel eens anders komen te liggen, maar voor het moment noemen deskundige waarnemers de ontwikkeling nog niet verontrustend. ten, die minstens 180 min. gulden zul len bedragen, zullen wellicht mede wor den gedragen door de andere in de S.E.P. samenwerkende elektriciteits maatschappijen. De capaciteit van de atoomcentrale zal 100.000 i 150.000 kw groot zijn. De P.N.E.M., die thans met de Dongecentrale en de Amer I en II een capaciteit heeft van bijna 400.000 KW, is momenteel bezig met het grondwerk voor de Amer III, die in 1960 voltooid zal zijn en de capaciteit met 175.000 KW zal uitbreiden. Deze Amer III wordt aangebouwd aan de huidige Amer I-II. Ondanks deze uit breiding met een centrale, die tot de grootste in Europa zal behoren, zou het Brabantse bedrijf de atoomcen trale in 1962 best kunnen gebruiken. Het energieverbruik in Noord-Bra bant verdubbelt zich volgens de hui dige groei om de zeven jaar: bedroeg het in 1950 een half miljard KWU, in 1956 was het reeds tot een miljard gestegen. De maximale belasting vertoont een vrijwel evenredige groei zodat men erop moet rekenen, dat de opwekking in 1963 bijna tweemaal zo groot zal moeten zijn als de huidige. De P.N.E.M.-directie, die bij de gi gantische uitbouw van haar bedrijf in de na-oorlogse jaren getoond heeft, in de toekomst te kunnen zien, acht de tijd daar, om ernstig te overwegen, met kernenergie te beginnen. Zij baseert zich daarbij o.a. op het rapport, dat in februari jl, door de „drie wijze man nen" Armand, Etzel en Giordani aan de regeringen van de Euratoomlan-, den is uitgebracht en waarin op grond van Europa's groeiende afhankelijkheid van import-brandstof die niet alleen steeds duurder wordt, maar waarvan de aanvoer bovendien niet gegaran deerd is geconcludeerd wordt, dat de zes landen in de komende tien jaar een kernenergie-capaciteit van 15 mil joen KW moeten opbouwen, wil men de energie-invoer kunnen stabiliseren op het niveau van 1963:165 miljoen ton steenkool. (De te importeren olie is, omgerekend in steenkool, in dit cijfer begrepen). Deze taakstelling wordt met Engelse en Amerikaanse hulp uitvoer baar geacht. De P.N.E.M. hoopt t.z.t. de investe ringskosten te kunnen drukken door het inschakelen van Nederlandse industrie- en, die een groot deel van de bouw van de centrale voor hun rekening kunnen nemen. De kernenergie-centrale waar van het project in studie is, zal nl. be staan uit een of meer normale turbo generatoren, die worden aangedreven door de kernreactor. Deze zal uit En geland worden geïmporteerd. Culemborg werd maandagmiddag op geschrikt door een uiterst felle brand in de lak- en verfopslagplaats van de verffabriek „Batouwe". Deze opslag plaats brandde in een tijd van een ogenblik als een fakkel,- waarbij zich boven de stad een enorme rookwolk verspreidde. In laaiend vuur explodeer den vaten lak. Nog voor de Culem- borgse vrijwillige brandweer de brand haard aanpakte, waren de omliggende huizen al door vrijwilligers ontruimd. In een oogwenk waren al deze huizen leeg gehaald. Gelukkig is de opslagplaats door stevige muren omgeven, waar door uitbreiding van de brand in dit oude stadsdeel werd voorkomen. De schade beloopt ongeveer 15.000, welk bedrag niet door verzekering wordt ge dekt. Generaal-majoor J. G. Warringa is wegens het aftreden van de heer Koops, waarnemend voorzitter, met algemene stemmen tot voorzitter gekomen van de raad van toezicht van het Natio naal Katholiek Thuisfront. In de algemene ledenvergadering van de VPRO zijn in de vacatures, ont staan door het aftreden van mej. dr. N. A. Bruining en het overlijden van de heer G. J. Ligthart, tot bestuursleden gekozen mvr. D. Elema-Bakker en mv.r C. Winkel-Dijkstra. Herkozen werden ds. S. M. A. Daalder, dr. H. Faber, dr. E. D. Spelberg en mr. W. J. G. Ver meulen. Ultimo december 1956 waren bijna 150.000 luisteraars als abonne op „Vrije Geluiden" ingeschreven. Het algemeen bestuur van de vereni ging tot het houden van jaarbeurzen heeft vandaag tot voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs benoemd dr. G. van der Wal, die van 1940 tot 1 juli 1957 directeur-generaal was van de bijen korf. Hij volgt mr. W. H. Fockema Andrea op, die door eigen drukke werk zaamheden genoodzaakt was af te tre den als voorzitter van de raad van be heer, welke functie hij sedert 1951 heeft bekleed. De actie Een heitje voor een kar weitje heeft dit jaar voor de vereniging De Nederlandse Padvinders 92.074.11 opgebracht. Een record bedrag sinds de eerste actie in 1952. Vorig jaar was het eindresultaat 77.680.33. Het hoog ste bedrag aan heitjes kwam binnen van een verkennersgroep uit Utrecht, namelijk 475. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gynm. 7.30 Gram. 8.00 Nws. Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram. progr. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boek- bespr. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Gevar. progr. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ha- waiianmuz. 13.50 Medische kron. 16.00 V. d. zieken. (Tussen 16.00 en 18.00 Ron de v. Frankrijk). 16.45 Gram. 17.15 Va- kantietips. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.40 Ronde v. Frankrijk. 18.50 Act. 19.00 Hammond orgelspel. 19.15 Pari. overz. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.55 Ronde v. Frankrijk. 21,05 WOENSDAG ENGELAND, BBC, Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Ork. conc. 15.45 Lichte muz. 17.45 Pianospel. 18.30 .Gram. 19.00 19.30 Lichte muz. 21.00 Gevar. 22.15 Act. 23:15 Gram. 23.55-24.00 Nws. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Amus. muz. 14.40 Operettemuz. 16.00 Kamerconc. 17.35 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.15 Kamermuz. 21.00 Zigeunermuz. 0.10-1.00 Gram. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.00 Gram. 18.35 Kamermuz. 19.01 Gram. 20.05 Operamuz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 14.00 Operamuz. 15.40, 15.50 en 16.30 Gram. 17.10 Gram. 19.00 Hoorsp. 22.25 Ritm. muz. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 20.30 Verz. progr. 21.30 Ork. cone. Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. - 22.45 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 15.00 HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Koorzang. 15.15 en 15.30 Gram. 17.10 en 17.30 Gram. 18.55 Gram. 20.00 Gram. 21.06 Nieuwe gram. 22.10 Lichte muz. Nws. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Kon. mil. kapel. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Caus. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.10 Hoorsp. 12.15 Kamer koor. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 en: Engelse les voor beginnelingen? (Op Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Instr. trio. 13.50 Gram. 14.45 Radiophilharm. ork. 17.40 Beursber. 17.45 Gram, 18.20 Kamermuz. 18.45 Caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.50 Muzikale luister- wedstr. 21.10 Int. orgelconcours Haar- Sportuitz. lem 1957. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15- 24.00 Gram. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagboek les 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00 V. d. kind. 17.45 V. d. vrouw. 18.05- 18.30 Loterijber, 20.00 Journ. 20.15 Weer ber. 20.40 Vraag- en antwoordspel. 21.15 NCRV: 17.00 V. d. kind. KRO: 20.00 De openbare aanklager, toneelstuk. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m: 12.15 Gevar. muz. 13.30 Gram. 14.00 VLAAMS-BELG. T.V.-PROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Film- rep. 20.10 Boemerang. 20.55 Speelfilm. 22.25 Nws. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. 19.00 Godsd. caus. 19.30 Filmprogr. 20.00 Ork. cone. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Schots Act. 20.30 Filmprogr. 21.40 Literair progr. ork. 23.08-23.13 Koersen, en wereldnws. Vervolg van pagina 1) Minister Zijlstra wijst er met na druk op, dat het ontvouwde program ma slechts indicatieve betekenis heeft. De primaire verantwoordelijk heid voor de uitvoering blijft bij de be staande elektriciteitsbedrijven. Over het algemeen is voor de overheid geen overheersende positie wegge legd op het gebied van wetenschap, onderzoek en voortbrenging. Van die regel wordt ook bij de kernenergie en haar toepassingsmogelijkheden niet afgeweken. Wel moet de overheid de voorwaarden scheppen voor een rui me ontplooiing van het particulier ini tiatief, gezien de achterstand welke op het gebied van de kernenergie in ons land bestaat. Zij zal ook een ver snippering van krachten moeten voor komen door het bevorderen van een hechte samenwerking tussen de be treffende partijen. Hoewel de primaire verantwoordelijk heid bij de particuliere bedrijven blijft, Een communistische partij-functiona ris in Leningrad heeft verklaard, dat oud-premier Malenkov, die vorige week uit het presidium van het centrale co mité van de Russische communistische partij is gestoten, hem acht jaar gele den heeft bedreigd en dat hij hem toen een valse verklaring heeft willen laten tekenen. De functionaris, I. M. Turko, die op het ogenblik vice-voorzitter van de commissie voor de plannen in het gebied van Leningrad is, verklaarde vo rige week op een partijbijeenkomst, dat Malenkov een „ruwe en wrede man, zonder eergevoel of geweten" is. Turko moest in 1949 voor het centrale partij comité verschijnen en werd toen hevig gedesillusioneerd. „Ik dacht een man van grote capaciteiten te ontmoeten, doch ik vergiste mij deerlijk. Wat het centrale comité over Malenkov heeft ge zegd is juist, van het begin f >t het ein de", aldus de verklaring van de partij functionaris die door de in Leningrad verschijnende „Pravda" is gepubliceerd. Radio-Moskou verklaarde gister avond, dat Malenkov, Kaganovitsj, Molotov en Sjepilov geprobeerd heb ben de Sovjetpolitiek te „bekladden". Terwijl de partij zich inspande om een einde te maken aan de persoons verheerlijking en „verminkingen" van de Leninistische nationalistische poli tiek in het verleden te corrigeren, voerden de „reactionairen" voortdu rend directe of indirecte oppositie te gen de koers die het Twintigste Con gres van de Russische communisti sche partij heeft goedgekeurd, aldus radio-Moskou. De Finse agent van de Russische scheepvaartmaatschappij die het passa giersschip „Molotov" in de vaart heeft, is in kennis gesteld van het feit dat dit schip in het vervolg „Baltika" zal he ten. De „Molotov" vaart tussen Londen en Leningrad in regelmatige dienst, en doet ook tussenliggende havens aan. Het schip is voor de Tweede Wereld- ,H,_ ixaii ue iCBU1_ oorlog op een Nederlandse werf ge-1 taten van het' Noorse onderzoek met Douwa. de kokend-water-reactor, welke mis schien van belang zal zijn voor de ont wikkeling van scheepsreactoren zal de overheid toch wel dichter naar die bedrijven toekomen. Zij zal een ver gunning moeten verlenen voofr de op richting van een kernenergiecentrale waarbij zij zich stellig zal afvragen of de gedachte investeringen passen in het totale mvesteringsbeeldt van de elektri citeitsvoorziening en van de nationale economie. Tevens kan daarbij een ver band worden gelegd met een eventueel Europees kernenergiecentraleplan. Bij het verlenen van deze vergunningen zal volledig aandacht moeten worden be- steeds aan de veiligstelling van de volks gezondheid in de ruimste zin. Voor de regeling van deze en dergelijke zaken is en Atoomwet in voorbereiding, wel ke, naar wij vernamen, zeker in het volgende zittingsjaar zal worden inge diend. Met betrekking tot het onderzoek en de ontwikkeling van kernreactoren be staat reeds het Reactor Centrum Ne derland, een vrijwillig samenwerkingsor gaan tussen Staat, Stichting Fundamen teel Onderzoek van de Materie (FOM), KEMA en 46 ondernemingen. Hiermee is de activiteit van andere organen of ondernemingen niet uitgesloten, maar daarbij" moet wel het RCN betrokken worden en in de grootst mogelijke om vang deelgenoot gemaakt worden van d.e opgedane kennis en ervarinp Het program van het RCN worm Xu« I960 voornamelijk ingenomen door de bouw en exploitatie van de Hoge Flux Reactor in Petten, de ontwikkeling van een eigen reactortype en de samen werking met Noorwegen. De Hoge Flux Reactor komt eiftd 1958 in gebruik. Hij dient voornamelijk voor onderzoek op materialen bij intensieve bestraling. Het eigen reactortype is de Suspop, welke bij de KEMA in Arnhem ontwik keld wordt. De werkzaamheden hebben een gunstig verloop. De samenwerking Nederland-Noorwe- gen acht de minister van groot belang. Het rijk heeft gelden beschikbaar ge steld voor de bouw van een opleidings school voor het gemeenschappelijk cen trum te Kjeller. Voor het bezoeken van deze school wordt aan Nederlanders voorrang verleend. Het rijk heeft het RCN gelden beschikbaar gesteld voor de bouw van een „Nederlansk Hus" ten behoeve van de Nederlandse cursisten. Het RCN kan beschikken over de resul- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren in Washington verklaard, dat het nog niet duidelijk is of de wijzigin gen in de Sovjet-leiding een gevolg zijn van politieke meningsverschillen of van een strijd om de macht tussen verschei dene personen. Wel ziet Dulles in de ontslagen van Molotov c.s. een beves tiging van zijn opvatting, dat „het com munistische despotisme niet zo onver anderlijk is als men soms zou denken". Dulles heeft niet eerder op de gebeur tenissen in Rusland kunnen reageren, omdat hij op vakantie was, toen de uit stoting van Molotov c.s. bekend werd. Hij kreeg pas gisterochtend, in het vliegtuig naar Washington, kranten on der de ogen. Het Amerikaanse dagblad „New York Post" heeft gisteren geprobeerd Malenkov op te bellen. De redactie kreeg echter van de te lefoondienst de mededeling: „Het spijt ons, maar het nummer geeft geen gehoor". IV. De grond buiten was zo doorweekt dat het onmogelijk was de tent op te zetten. Wij moesten noodgedwongen elders onderdak zoeken. En wij von den dat in die jeugdherberg in Gösschenen. Wij waren geen lid van de jeugdherbergcentra le, wij waren de leeftijdsgrens daarvoor al gepasseerd. Wij hadden nog nooit in een der gelijk instituut gelogeerd en wisten er weinig meer van dan wat redelijkerwijs veronder steld mocht worden, dat er een bed zou zijn om op te sla pen. Wij hadden wel eens ge hoord dat er „vaders" 'en „moeders" aan het hoofd van dergelijke tehuizen plegen te zijn aangesteld, die waken voor de g^ede orde in het steeds wisselende gezin dat daar wordt gehuisvest. Welnu, die „moeder" bleek een meisje van zeventien .jaar te zijn, wier enige bezorgdheid daaruit be stond dat zij de vijftig groschen per gast per nacht incasseerde en zich verder bezig hield met een of meer jonge huisgeno ten. Van enige orde was beslist trouwens ook niet, het was veel meer dan dat. In de twee slaapzalen welk een groot woord voor de schamele ver trekken waren aan weers zijden langs de wanden een soort van rekken gebouwd, ge lijk aan schappen in een tim- merwinkel, op welke de tim merman zijn houtsoorten heeft opgeborgen. Op die rekken lag wat geknakt stroo en dat dien de als slaapplaats voor veertig man. Als een lade moesten wij onszelf in het schap schuiven en als boven ons hoofd een ander ter ruste schoof, druiste korrelig stroo in niet te ver waarlozen hoeveelheden naar beneden. Het oorspronkelijk on derscheid tussen de beide slaapvertrekken, bleek onder de leiding van de zeventien jarige „moeder" niet te gel den, zodat de levende have van het krot zich vrij spoedig vermengde. Anderen, niet zo zeer op de verbroedering of verzustering ingesteld, be kwaamden zich in het ver branden op onogelijke spiritus- toestellen van eieren en slech te margarine, zodat het ge bouw zich weldra vulde met door de aanwezigheid van nat te kleren en lekke schoenen een heel speciaal aroma kreeg. Een lange tijd niet gereinigde kazerne kon het niet verbete ren. Wij voelden ons als een wandergesell in lang vervlo gen eeuwen, die op lekkende zolders van vale herbergen werden gehuisvest. Toch was deze lelijke plooi in het gezicht van Zwit serland een wezenlijke trek. Want naast de droom- paleizen van hotels, waar de zon van gouden rijkdom en welgedaanheid straalt, vindt men de schaduw. De toerist, aan wie geen geld te verdienen is, is een vervelende, luizige vreemdeling, is als het kaf dat nu eenmaal altijd tussen het blonde koren zit. En wü weten daarbij dat wij deze, ene on propere ervaring niet mogen laten gelden voor het net van /oortreffelijke jeugdherbergen dat ten behoeve van het zoge heten sociaal toerisme, vooral vandaag over Zwitserland ligt uitgespreid. Wij weten dat men vandaag de jeugd zorgeloos op vakantie kan sturen langs de vele te- reisd in de grote Humber van huizen die voor haar overal in een Engels generaal, in de Europa zijn opgericht. Maar kleine Renault van een Fran- wij weten ook dat niet overal se geschiedenisleraar, met de de zon schijnt. Dat in vele lan- tractor van een Veluwse boer. den jeugdherbergen bestaan als die van Gösschenen, thans M et de tankwagen van een tien jaar geleden en dat de VI wijntransporteur, met sfeer in tientallen verblijven en -«■*-■- tientallen automobielen kampeercentra dezelfde is. Het van handelsreizigers, met de zijn pakhuizen van vakantie- kleine vrachtwagen van een gangers en hoe 6olide die ook rondreizend kermisartiest, met mogen zijn, ratten weten zich het paard en de wagen van een weg te banen tot in elke een Belgische aardappelenhan- opslagplaats en verrotting is delaar en achterop de motor- zelfs in een frigidaire niet al- fiets van een verzekerings agent. Het heeft ons daarbij verbaasd dat het, de gene raal uitgezonderd over het al gemeen eenvoudige lieden wa ren die ons, lifter, meenamen. Op den duur wenkten wij de grote luxueuze automobielen niet meer en lieten wij de in- tjjd te weren. Na onze pogingen om te voet de wereld te veroveren, zijn wij gaan liften, in de tijd dat dit nog een respectabel be drijf was omdat andere midde len van vervoer nu eenmaal ontbraken en degenen die een auto bezaten zich verplicht nttenden aan hun goedgehu- voelden iets voor hen die niet leurde lot over. Wij hadden zo r.ijk gezegend waren te slechts oog voor kleine be- doen. Het was de tijd toen er scheiden wagens en voor heel nog iets van het saamhorig- omdat de eigenaars heidsgevoel uit de oorlogstijd daarvan het meeste begrip was overgebleven en toen men (V00^ ons verlangen wisten op het nog prettig vond vreemde- brengen, lingen in het eigen land binnen te voeren. Zo hebben wij ge- (Wordt vervolgd) Het driejarenprogramma van het RCN voorziet in de bouw van een aan tal laboratoria in Petten en de tewerk stelling van een staf van ongeveer 300 man in het jaar 1960, waarvan 60 aca demici. De minister hoopt, dat het RCN in belangrijke mate zal kunnen worden betrokken in het gemeenschappelijk on derzoek, dat in Euratomverband zal plaats vinden. Minister Zijlstra wijst op de noodzaak van nauwe samenwerking met andere landen. Nederland heeft noch de be schikking over eigen splijtstoffen, noch over installaties om ertsen tot uranium metaal te verwerken. Bovendien kam pen wij met een achterstand in kennia en ervaring op het gebied van de kern energie. Sechts nauwe samenwerking, zowel op mondiaal niveau als met da omringende landen, zal ook voldoende zekerheid geven, dat de volksgezond heid op afdoende wijze wordt be schermd. ROTTERDAM T.M.S. „Technicum" Constructeur (eindexamen): Afd. Bouw kunde: J. F. Luxen, Gouda; E. Porsul; Schoonhoven; G. Noomen, Cap. a. d. IJs- sel; H. Voogt, Hoogvliet en J. H. Wel tevreden, Pijnacker. Afd. weg- en water bouwkunde: A. Blonk, jr en A. Raats, Rotterdam. Afd. werktuigbouw: D. C. Brandwijk, D. van Driel en E. P. Mee- der, Rotterdam; J. J. Geerlings, Haar lem; J. P. M. v. Poll, Roosendaal; J. Slij per, Zwijndrecht; C. A. v. Vugt, Wagen berg; L. Wieringa, Amsterdam en P. C. W. Zwaard, Vlaardingen. Afd. elektro techniek: M. P. Beelaerts van Emmic- hoven, Garderen (Gld.); M. L. S. v. Geest, Naaldwijk; P. Groesbeek en B. C. Hubert, Dordrecht en Th. de Jong, Schiedam. Afd. vliegtuigbouw: L. H. van Es en G. C. M. Wiederhold (met lof), Rotterdam; M. C. Klootwijk, Alblasser- dam. Afd. scheepsbouw: J. J. v. Berkel,. Rotterdam en A. H. M. Eenhuizen, Schie dam. Tekenaar: Afd. bouwkunde: B. N. J. Alkemade, Naaldwijk. Afd. weg- en waterbouw: E. d. Boer. Laag-Soeren. Afd. werktuigbouw: A. den Boer (met lof), A. W. v. Rooyen, Rotterdam; P. FlCarels, en R. J. den Hartog, Den Haag; R. A. Flament, Voorburg; C. L. A. Ornee, Schouwen; C. J. de Ruiter, Hazerswou- de; H. J. v. Rijsoord, Barendrecht. Afd, elektrotechniek: C. de Jong, Ede; C. L, H. K. v. d. Water, Gorichem en A. G. Wiemer, Rotterdam. Afd. vliegtuigbouw: J. W. A. Kort, Breda. Afd. scheepsbouw: J. M. L. de Vos, Rotterdam. Opzichter: Afd. Bouwkunde: B. N. J. Alkemade, Naaldwijk. Afd. weg- en waterbouw kunde: E. de Boer, Laag-Soeren; J. B- v. Weperen, Helvoetsluis. 's-GRAVENHAGE, 8 juli Examen staatsbevoegdheid heilgymnastiek en massage: B. Ottenhoff te Utrecht; M. J. H. Överberg-Paul te Amsterdam; G- v. d. Plas te Den Helder; A. Y. v. Poel te 's-Gravenhage; G. J. L. v. d. Pol" Hulshoff te Rotterdam en C. E. Pot t* Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4