KLINGDECOR Visserijgolf Schip in nood THE COMETS UIT WIESBADEN KOMEN WEER NAAR HAARLEM NAAIMACHINES N.V. DE HOUTWERF BANDRECORDERS ERIC DE NOORMAN I caltex tiivmrM Honderden kuikens stierven door verwaarlozing ALBERT HEIJ" KRÜISWOORDRAADSft Zaterdag 27 juli wedstrijd tegen Ü.C.K. in Bl Achteruitgang geboekt Nieuwe pachtwet aangenomen Bewoonster van landgoed voor het gerechtshof Extra-belasting voor buitenlan ders in Indonesië pagina succes Schaakkampioen schappen van Miclden-Kennemerland WATERPOLO De Vest 1D.W.T. 1, heren, 1—9 Baby in kinderwagen verbrand ^yuperMarb de té ^uperMóls* deté i 4 WOENSDAG 10 JULI 1957 Atletiek Politiekampioeii schap in Haarlem een SOFTBAL IN HAARLEM i veruest van j^.nguMs Ste denwedstrijd Staatsvissershavenbedrijf H. 1. MAERTENS N.V. SUPER IC dan elke andere super benzine voor dezelfde prijs en TANK NOG HEDEN AAN DE CALTEXPOMP! DALENDE AARDBEIENPRIJS JONGEMAN BEKENT DIEFSTALLEN BROMFIETSER GEWOND Waterstanden RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Vertaald, door JOHAN M. PALM Uit onze Vleeswaren» afdeling Veiling verse groente)* 11 Uit onze afdeling Kruidenierswaren y \tr Oplossing kruiswoordra3a van dinsdag „Sancta Maria" Advertentie De Nederlartlse softbal-speelsters staat binnenkort een groots evenement te wachten, want het is thans wel zeker dat het Amerikaanse legerteam The Oo mets uit Wiesbaden weer een tweetal 'vedstr"de i z-' rpe' <:i, FTst ITO komt tegen deze Amerikaanse tegcn- stander uit op zaterdag' 27 juli des avonds op het terrein aan de Brederodelaan te Bloemendaal. Het officiële Nedcrlar 's- negental zal de volgende dag in het veld komen tegen The Cornets. In de competitie-rangschikking eerste klasse is vorige week geen wijziging gekomen, want het nog ongeslagen lei dende Pinguirs negental It; T;- m g-, de is er namelijk in geslaagd de belang rijke ontmoeting tegen kamp oen HHC te winnen. De Heemsteedse dames bleven in eigen omgeving met een 63 overwinning de sterkste, waardoor de titel hgn thans vrijwel niet meer kan ontgaan. Dit zelfde is overigens ook het geval met de bezetting van de laatste plaats, want Sportclub Haarlem rekende over tuigend af met het Amsterdamse OVVO <142) door welke nederlaag ue Am- Advertentie Alle merken ■"uirm <eu/fr ENGEL, Gr. Houts»» 131 Iel <4444 Dinsdagmiddag zijn op het gemeen telijk sportterrein te Haarlem ue .jaar- Jijkse atletiekkampiocnschappen van het distriet West van >le Nederlandse Poli- j tie Sportbond gehouden, dit jaar georga- I niseerd door de Politie Sportvereniging Haarlem. Begunstigd door het fraaie weer konden de uedstrQdeu tot een groot succes worden. Vrijwel alle deelnemende verenigin gen behaalden een of meer prijzen. De organiserende vereniging bracht het er zeker niet slecht af. Op hun vijf eerste en vier tweede plaatsen kunnen de Haarlemse politiemannen met recht trots zijn. Op het nummer verspringen klasse C met een sprong van 5,87 U en op het nummer 100 m hardlopen met een tijd van 11,9 sec. toonde zich H. Visser c!e sterkste. J. Bolwijn wist de titel te ver overen b\j het hoogspringen met een sprong van 1,60 m. D. Hoogland bracht de 400 m klasse A op zijn naam; hij liep de afstand in 54,4 sec. J. Prinsen legde na een spannende race beslag on het kampioenschap 1500 m hardlopen klasse A. Op de laatste meters klonte de Haarlemmer de APGS-er Boersma. De tijd van de winnaar was 4.28,1. Boers, ma had een-tiende seconde meer nodig. Een tweede plaats behaalde L. Mulder op het nummer 400 m klasse B achter K. Post van het Haagse HPSV, die de race won in 56,9 sec. Ook J. Franssen bereikte een tweede plaats. B\j de hinkstapsprong bleef hij met 11,42 m achter K. Post, die een af stand van 11,97 m overbrugde. J. List werd bij het discuswerpen tweede ach ter Lueks van APGS met 34.84 m. De winnaar van dit nummer kwam tot 36,01 m. De 5000 m hardlopen, klasse A en B I werd onbetwist gewonnen door J. van Ginkel van de Politie Sportvereniging i Baarn. De eersten twee ronden hield de Haarlemmer Prinsen het aardig tegen de soepel lopende Gooier vol, maar na drie ronden nam Van Ginkel een grote voorsprong, die hij niet meer afstond. Op Prinsen na lapte hij alle lopers. Zijn tijd was 16.19,5; Prinsen die ongeveer 300 m achter hem lag eindigde in een tijd van 17 min. 36,8 sec. Bij de veteranenklasse wist C. Pieke op de 3000m beslag te leggen op de der de plaats. Het nummer werd gewonnen door de Amsterdammer H. Westerhof in de tijd van 11.11,-. Na afloop van de kedstrijden dankte de heer Davidson in een slottoespraak alle medewerkenden, die de dag zo succesvol hodden doen verlopen. De hoofdcommissaris van politie der ge meente Haarlem, de heer J. Fontijne reikte hierna de prijzen uit. Door een onverwachte toename van het aantal deelnemers aan de wedstrij den om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland werd het aantal deelnemenden tot zestien uitgebreid. Hierdoor werden twee groepen van acht spelers samengesteld die er als volgt uit zien: Groep A: P. Hart (Pat- Mat), ir. D. G. Huijgen (Pat-Mat), J. Jansen (Pat-Mat), D. van Vuuren (Wee. nink), G. L. de Haas (Kijk-Uit), A. Kis- temaker (Kijk-Uit), F. Wester (Pat- Mat), Tj. de Jong (Haarlem). Groep B: M. P. Suiker (Pat-Mat), L. Mostert- man (Pat-Mat), H. Duisenberg (Wee- nink), A. Rijke (Kijk-Uit), J. L. Wijd- oogen (Kijk-Uit), B. de Heer (Pat- Mat), J. v. d. Berg (Haarlem), J. C. de Haas (Pat-Mat). De partijen uit de eerste ronde lever den in groep A voor de met wit spelen de schakers de volle winst op. Ir. D. G. Huijgen klopte zijn clubgenoot F. Wes ter. Voor de Kijk-Uit vertegenwoordi gers was geen succes weggelegd. A. Kistenmaker vond in J. Jansen zijn meerdere en G. L. de Haas ondervond, dat D. van Vuuren een jonge speler met talent is. Door verhindering van Tj. de Jong werd de partij P. Hart-Tj. de Jong uitgesteld In groep B kwamen de twee Kfjk-Uit- spelers A. Rijke en J. L. Wijdoogen te gen elkaar 'n het strijdperk. J. L. Wijd oogen toonde zich ditmaal de sterkste. Eén van de kanshebbers in deze groep, de Weenink-speler H. Duisenberg had voor B. de Heer geen ontzag en behaal de de eerste winst. M. P. Suiker en J. C. de Haas stelden hun partij uit terwijl L. Mostertman en J. v. d. Berg ook nog niet tot een beslissing konden ko men. In de tweede ronde zullen gespeeld worden de partijen: Groep A: A. Kis- tenmaker-D. van Vuuren. F. Wester-ir. D. G. Huijgen. Groep B: J. v. d. Berg- J. L. Wijdoogen, M. P. Suiker-A. Rijke, L. Mostertman-H. Duisenberg. De eerste uitslagen van de partijen gespeeld in het zomer-toemooi van de schaakclub ..Haarlem" luiden: Hoofd klasse: F. W. Meulenbeld-J. Wtjker 0 1. Eerste kl.: A. D. van Steenis-F. W. Barthel 01; W. Kievit-P. Pancras, af gebroken; F. J. v. Tongeren-K. H. v. Brederode 01: J. Jonckbloedt-B. Hal- berstadt 14. Tweede klasse: P. Koe- ze-H. Slenters 10; J. C. Andersen-J. Bok 10; A. Herckenrath-A. J. A. Hen driks 01; Th. Sliikerman-J. P. Ver meer 1—0. sterdamse dames de onderste plaats I vrijwel niet meer kunnen ontlopen, i Het Beverwijkse Rooswijk is er niet in geslaa-a de belangriiKe punten te be- i holen in de wedstrijd tegen HCK. De Kinheimploeg had gedurende de gehe le wedstrijd een voorsprong en slechts veldfouten waren oorzaak dat nog slechts op het nippertje beide winstpun- j ten werden behaald. 1 Eindelijk is het TYBB-negental er in geslaagd een overwinning te behalen, waarvan Schoten het slachtoffer werd. Ondanks de homerun van de Schoten speelster Leny Dekker bleef TYBB pro- duktiever en het einde kwam dan ook met een grote en overtuigende TYBE- zege. De uitslagen waren deze week: Eerste klasse: Pinguins-HH C 63; Schoten-TYBB 13—24; HCK-Rooswijk 43; OVVO-S CHaariem 214. Ook het TYBB-negental is er in de eerste Kiasse niet in geslaagd op eigen terrein het nog steeds ongeslagen lei dende Pinguins de voet dwars te zetten. Het ticg.n van deze wedstrijd deed voor de uiuisciuo het allerbeste ver wachten, want in oe eerove innings weid een Kieme 1u voorsprong genomen. Reeds in de volgende inru.igs werden de verwacnlmgen echter reeds volledig ue oodem in gesiagen, want aoor goed slagwerk van de neemsteedse dames en eiuceie kostbare routen werd de ach terstand door Pinguins omgezet in een vemge 61 voorsprong. In de gelijkmakende slagbeurt kreeg ook T'ibB regelmatig cine honken oe- zec doch net team zag geen mogelijK- neid deze iraaie kansen volledig uit te builen. Het noodlot voltrok zien reeds in de volgende innings over de TfBcs- üames, toen weaeroin een regen van siagen het verre veld in ging, waardoor de reeds veilige voorspivng nog werd vergroot tot 1, alvorens de i'ÏBB- ploeg een einde kon maken aan de moei- Kneden. De drie volgende innings waren vol komen gelijk opgaand en ofschoon de Pinguïns speelster Peta iteyinga ook nu weer uuoionk, Dracht '1YBB in de zesde ïnmngs toen eveneens de nanuen op el- Kaar uoor bijzonder goed spel. Heiaas bleek 'i ïBB met meer in staat de span ning enigszins terug te brengen, want tegenover de twee nog door rYBB ge scoorde runs, stelden ue bezoeksters we derom vier punten, zodat het einde Pin guïns een volkomen verdiende, loch ze- aer getiatteerde overwinning bracht. uoor dit resultaat heeft de Heemsteed se ploeg nu nog slechts één zege nodig uit vier wedstrijden voor het behalen van de titel, hetgeen voor deze prima op dreef zijnde poeg geen moeilijkheden zal geven. Op het terrein van de voetbalvereni ging EDO zal dinsdag 16 juli 's avonds om 7 uur de stedenontmoeting Haarlem -Amsterdam worden gespeeld. In het kader van de Amsterdamse sportweek speelde ook reeds een Haar lems team tegen Amsterdam, welke ont moeting in een 1512 overwinning van de Amsterdamse vertegenwoordi ging eindigde. Voor die wedstrijd had de negental commissie gemeend, na overleg met het bestuur van Dames Softbal Bond 'n niet te sterke Haarlemse vertegenwoordi ging te moeten opstellen, teneinde een gelijkwaardige strijd te verkrijgen. De komende strijd wordt echter als de officiële stedenontmoeting van het seizoen aangemerkt, zodat vrijwel de zelfde Amsterdamse vertgenwoordiging tegen een zo sterk mogelijk Haarlems team zal aantreden. Haarlem is als volgt samengesteld: Werpster: T. van Slooten (HCK); achtervangster; R. Nijssen (Pinguins): eerste honk: T. Andrea (HHC); tweede honk: F. van Veen (Schoten); derde honk: I. Burger (Pinguins): korte stop: B. van Beymerwerdt (HCK)linksvel- De PDASTIGBu \EDINGSPLAAT voor toonbanken tafels, bars enz. enz Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 der: P. Reyinga (Pinguins midvelder: E. Hofstra (HHC); rechtsvelder: J. Ho ning (HCK), Reserves: D. de Vries (TYBB); H. Boerendans (Schoten); R. Groenewoud- de Haas (HHC)E. ter Meulen (HHC) en R. Rab (HHC). In Huizen hebben de DWT-heren voor de tweede klasse van de zomerwaterpolo- competitie de strijd aangebonden tegen De Vest. Het was een „gaan en komen" van de Haarlemmers voor het doel van de gastheren. Bij het einde van de eerste helft hadden ze een voorsprong van 50. Ook na de pauze bleef DWT door snel heid en goede combinaties enig overwicht houden. Bij de stand 07 wist De Vest de eer te redden, maar DWT voegde nog een tweetal doelpunten aan zijn totaal toe. Met een 91 overwinning keerde DWT huiswaarts. DWT en Neptunus (Zaandam) hebben nu ieder 8 punten uit 5 wedstrij den en staan daardoor aan de kop van de ranglijst. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden heelt de afgelopen maand een flinke teruggang moeten boeken. De omzet daalde van 2.967.333,74 in juni 1956 tot ƒ2.248.052,86 in de afge lopen maand, dus een teruggang van ruim 700.000,-. De aanvoer, die in ju ni 1956 in totaal 6.145.436 kg bedroeg, kwam nu niet hoger dan 5.256.344 kg, een nadelig verschil dus van bnna 900.000 kg. Opmerkelijk is de grote daling bü de makreel. De aanvoer liep terug van 1.536.964 tot 763.166 kg. werd dus ge halveerd. De gemiddelde prjjs bleef vrijwel gelijk, want de opbrengst daal de van 439.974,74 tot 214.507,61. De aanvoer van verse haring was met 507.802 kg bijna 100.000 kg minder dan in de overeenkomstige maand van 1956. De aanvoer van schelvis vertoonde een stijging van bijna 40.000 kg, maar de op brengst liep terug van 337.657,86 tot 286.908,52. Er was 40.000 kg kabel jauw meer dan vorig jaar juni, maar de opbrengst steeg slechts met 7.000,-. De aanvoer van koolvis liep 70.000 kg terug, de aanvoer van wijting, zijnde 136.187 kg, was minder dan de helft van juni 1953. De aanvoer van leng bleef vrijwel gelijk, maar de opbrengst lag ruim 2.U00,- lager. De aanvoer van schol liep terug van 933.953 tot 448.228 kg, een opmerkelijke teruggang, waardoor de gemiddelde prijs iets steeg. Niettemin daalde de opbrengst van 408.750,98 tot 244.592.36. Ook de tong was in gerin ger hoeveelheid aan de markt. De aan- vuer liep terug van 359.154 tot 229.532 I kg, de opbrengst daalde van 837.417,95 tot 666.180.54. Ook de andere kwanti tatief minder belangrijke soorten gaven een duidelijke daling te zien. De aan voer van gekookte garnalen daalde zelfs van 27.240 tot 2.200 kg, met het gevolg, dat er veel geld voor betaald werd. De opbrengst daalde van ƒ15.380,10 tot 6.158,26. De aanvoer van haai steeg van ruim 6.000 tot bijna 17.000 kg, de opbrengst van ruim 3.000,- tot ruim 6.600,-. Het was de post Diversen, die voor juni 1957 nog iets goed maakte. De hier onder geboekte aanvoer steeg van 138.810 tot 1.074.427 kg, de opbrengst van 29.419,48 tot 103.358,27. De VI. 131 zorgde dinsdag voor een aanvoer van 400 kisten verse vis en 75 stijve kabeljauwen, de Kw. 101 voor 410 kisten verse vis en 140 stijve kabel jauwen, de Kw 74 voer 160 kisten verse vis en 90 kleine kistjes verse haring. De Beatrice IJm. 72 voor 495 kisten verse vis en 300 kleine kistjes haring en de Sch, 27 voor 225 kisten verse vis en 250 stijve kabeljauwen. Er waren 115 kisten schelvis, 145 kisten wijting, 215 kisten gul en kabeljauw, 25 kisten koolvis, 800 kisten haring, 310 kisten makreel, 85 kisten stokkebit, 615 stijve kabeljauwen en 640 kleine kistjes ha ring. Er werd geen tong aangevoerd. De totale aanvoer bestond uit 1.700 kis ten verse vis. De grote kisten kabeljauw gingen dinsdag de markt uit voor ƒ71,- tot 35, kleine kisten deden 35,- tot 26,-, grote kisten kabeljauw deden 64,- tot 56,- per 125 kilo. Zwarte koolvis no teerde 49,- tot ƒ42,-, kleine zwarte koolvis ƒ19,- tot 12,- en gul ƒ26,- tot 9,- De pennen werden verkocht voor 26,- tot 22,-, braad voor 19,- totf 14 wijting deed 15,- tot ƒ10,-, haring 13,- tot 18,- en makreel 15,- tol 20,- per kist van 50 Kilo. De Curasao IJm. 99 wordt door de Job Gouda IJm. 37 naar IJmuiden gesleept. De Curasao IJm. 99 kampt met motorpech. Het schip heeft 100 kantjes haring en 200 kisten verse vis aan boord, voor de woensdagmarkt waren thuisstomend: Kw. 99 met 140 kisten haring, 150 kisten diversen en 400 k. zoute haring; Shamrock IJm. 129 met 70 kisten makreel en 90 kantjes haring. De loggers, die op het Zand de vis serij uitoefenen, gaven etmaalvangsten van 40 tot 80 manden hoops door. De trawlers waren niet te beluisteren, zo veel storing was er wederom op de visserijband aanwezig. De vissers ge ven de „zonnevlekken" de schuld van de storingen Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 1S220 Nieuwe Groenmarkt 3 - Haarlem - Tel. 15228 31. De drie zeilen komen met angstwekkende snelheid naderbij en Eric, die begrijpt dat het op een gevecht uitdraait, geeft razend snel zijn bevelen, stevig grijpt hij het roer vast, terwijl hij zijn kansen berekent. Het ziet er niet bijster rooskleurig voor hem uit. Drie schepen tegen één, bovendien hebben de aanvallers een grotere bemanning op elk van hun schepen en als Eric de tot de tanden gewapende kerels over de boorden naar hen ziet loeren, beseft hij, dat er niet veel genade te verwachten is. De enige, die zich weinig om hun hopeloze toestand bekommert, is Svein, die de tegenstander luide uitdagingen toebrult. Ze vallen van drie zijden aan. Eric houdt zijn ogen ge vestigd op de middelste der drie Drakars, waarop zich kennelijk de aanvoer der bevindt. Kalm zijn bevelen gevende aan zijn bemanning, wendt Eric schijnbaar de steven landwaarts, tot hij opeens zijn kans schoon ziet. En tetV^ de wind met kracht in zijn zeil grijpt snijdt zijn Drakar scherp door de S°l1., regelrecht op zijn middelste tegenstander in. Eric's schip treft de ander trejt ae anaer ""rilt scheeps en de botsing is zo hevig, dat het piratenschip vrijwel onmiddeb'L slagzij maakt en Heldert. Een ogenblik lijkt Eric's schip stil te liggen. ,n boeg, die op zo'n stoot niet berekend is, is lelijk gespleten en langzaam sijP®y water binnenboord. Maar tijd om hierop te letten is er niet, want inmidd' hebben de twee overige schepen hun posities goed gekozen en, aan de e zijde ingesloten door de rotsachtige kust, aan de andere zijde, door de ti"e vijanden, die voorzichtig naderen, begrijpt Eric, dat er geen ontkomen Aavenentie SUPER IC* en laat Uw carter verversen met Havoline Multigrade Bijna was het ontwerp voor een nieu we pachtwet door de Tweede Kamer dinsdag nog zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Op het laatste ogen blik heeft de PvdA echter hoofdelijke stemimng gevraagd, nadat zelfs AR, die de ernstigste kritiek had uitge bracht, had verklaard dat zij toch voor zou stemmen. De fractie zag in dat een regeling van de pacht noodzakelijk is en achtte het van veel waarde dat het uit de bezettingstijd afkomstige pacht- besluit nu vervangen kan worden. Met 105 tegen 7 stemmen (alleen CPN en SGP tegen) is het ontwerp aanvaard. Minister Mansholt was niet aanwezig. De gelukwensen kwamen zodoende al leen bij de eerste ondertekenaar -an het ontwerp terecht, de minister van justitie, mr. Samkalden. T ze heeft nog met een verklaring over de onteige ningsformule een amendement van mr. K. v. Rijckevorsel (KVP) overbodig ge maakt. Het beeld op de aardbeienmarkt was dinsdag niet zo heel veel anders dan een dag te voren. Wel lagen de prij zen over de gehele linie iets lager en was ook de aanvoer minder. Maar dit laatste verschijnsel zal men nu iedere markt-dag wel mee kunnen maken. Het aardbeien-seizoen loopt al weer op haar laatste benen, dit wordt dan nog bespoedigd door het vele on- weerswater van de laatste dagen, want zoals reeds eerder gemeld, de vruch ten zijn zwak geworden en de handel is dan ook heel erg bang om veel te laden, vooral niet als er partijen bij zijn, die er zwak uitzien. Voor de nog goede kwaliteit werden hoge prijzen be taald. Zo werd er nu tot 6,80 per slof betaald. Maar de meeste partijen draaiden rond 3,- per mand. Zonder dop lag de prijs nog lager en kwamen de fabrieksaardbeien niet veel hoger dan 2,40 per mand. Een mooie partij voor de conserven kwam nog tot 2,80 per mand. De rijkspolitie heeft de 19-jarige Alkmaarder P. aangehouden, die in tussen verschillende diefstallen bekend heeft. Tijdens het verhoor is o m. ko men vast te staan, dat hij offerblokken heeft gelicht in de parochiekerken te Uitgeest en te Akersloot. Een verkeersongeval vond plaats op het rijwielpad van de provinciale weg ter hoogte van de spoorwegovergang te Uitgeest. De Amsterdammer H. kwam aldaar met zijn bromfiets ten val en liep daarbij een hersenschud ding, een gebroken duim en verschil lende verwondingen op. Zijn I4-jarig dochtertje dat bij hem achterop zat be kwam lichte verwondingen. Nadat dr. Schutte uit Heemskerk, die toevallig met zijn auto de spoorwegovergang passeerde, de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer met een taxi naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam vervoerd. IJMUIDEN Donderdag 11 Juli Hoog water: 3.09 u. en 15.39 u. Laag water: 11.11 u. en 23.38 u. Maanstand: volle maan 23.50 u. Voor het gerechtshof te Amsterdam is twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk en 1000 boete wegens die renmishandeling geëist tegen een 35- jarige bewoonster van een landgoed bij De Lage Vuursche. Zij was door de rechtbank tot ƒ1000 boete veroordeeld, maar de officier van justitie was in ho ger beroep gekomen. Zij had voor haar landgoed totaal 6000 kuikens en 150 kalkoenen gekocht en ondergebracht in een schuurtje een vroegere paardenstal en in een broeikas in de moestuin. Zij werd bij de verzorging van de diertjes gehol pen door een 30-jarige kunstschilder maar in feite kwam al gauw van de verzorging niets terecht zodat talrijke kuikens stierven. 2 september hebben de politie en de inspecteurs van de die renbescherming en de veeartsenijkun- dige dienst ingegrepen. Voor het hof verklaaren zij dat de toestand onvoor stelbaar was. Er heerste een ondrage lijke stank en het voer zat zo onder het vuil, dat de kuikens er niet bij konden. Tientallen uitgedroogde kadavers la gen op de grond. Weken moeten ze daar gelegen hebben. Op een hooizolder wa ren dozen met eendagskuikens aange troffen, welke nog niet waren geopend, zodat de kuikens waren gestorven. Verdachte zei dat er een besmettelijk ziekte onder de kuikens was uitgebroken waardoor zij stierven. Zij had wel water en voer gegeven maar. naar de kunst schilder als getuige verklaarde, wist men eigenlijk niet waar men de kui kens moest opbergen. En daarom had men alles maar op z'n beloop gelaten. Iemand, die op het landgoed had ge woond, verklaarde dat, als kuikens bij Advertentie 12 maanden volle garantie Inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf 7.990.Vraag eens nadere inlichtingen bij WAGENWEG HAARLEM 64 Mijn toestand was zelfs belachelijk de onont warbare kluwen lichamen die de treden van de trap vulde, vormde een kurk die me midden in het lege tussendek opgesloten hield en het mij onmoge lijk maakte dat te doen ontruimen." Dufor had moeten vechten tegen een soort panie, die hjj in zich voelde opkomen bjj het zien van deze lichamen die vochten in het halfduister, bjj het ho ren van de kreten die ze uitten, geijjkend op de keelgeluiden van doofstommen, terwijl de vochtige hand van het stil wenende jonge meisje tussen zijn vingers beefde. Zij en ik waren gevangenen in die door de golven omgeven bodem die zikende was. De handen om he tmiddell van het meisje slaan de had hij bij het schijnsel van een lantaarn het bedroefde gezicht gezien, waarvan het blanketsel door de tranen werd weggespoeld en plotseling had hij dit nauwelijks gevormde lichaam, welks warm te hem had geroerd, tegen het zijne gevoeld. Toen zou hij ongetwijfeld als een stier met gebogen kop zich een doorgang hebben gebaand, als een nog heftiged schok de massa emigranten niet omver had geworpen en zo de trap en de deur had vrij ge maakt. Ik sprong op, gaf het jonge meisje aan de Itali aanse en de „struikrover", die me gevolgd waren over met de woorden „Ik vertrouw haar aan jullie toe. Zoek een schuil plaats boven deze trap." „Ik bleef aan de deur van het tussendek staan. Het was waanzin; het opkomen van het schip had de men sen weer naar de opening geworpen. Uit de troep die boven kwam, moest ik een kind tussen benen weg halen, een jonge vrouw afweren die een oude man vertrapte, met alle kracht een man in het gezicht slaan (ja, ik was begonnen te slaan!) die met een valies bij wijze van wapen voor zich uit, zich een doortocht wilde banen. En de man deinsde terug, tui melde en verdween. In de mening dat ik me verzette tegen hun redding, begonnen ze op hun beurt mij te slaan, grepen me bij de keel, probeerden me omver te lopen; moeders scheurden als tijgers me de kleren van het lijf, beten me, grepen me aan om mijn ogen uit te krabben. Ik zou overweldigd en vertrapt zijn, als niet iemand die ik daar niet verwachtte, me te hulp gekomen was. „God vergeve het hun!" hoorde ik naast me zeg gen en Jean, onze messboy, begon ook in de hoop te graaien. We grepen een kind en bevrijdden het; zijn moeder volgde als een furie we wierpen hen de trap op. Hij was niet dronken of scheen het althans niet meer te zijn, al sprak hij toen in enkele minuten meer dan ik sedert het vertrek uit Napels van hem gehoord had. „Ik ben naar de marconihut geweest, meneer; ik heb meneer Rouveyre gezien. Kom, kom, haast u maar niet, u weet ook wel wat u te wachten staat." Hij ging opzij om met zijn lichaam een oude man te dekken, die door een slingering van het schip halverwege de rap der eerste klasse gevallen was. Toen kwam hij weer terug. „Denkt u dat hij erg geleden heeft, meneer? Geef de kleine maar hier." Hij pakte het kind vlug beet, greep de moeder bij de hand en liep de trap op met de uitroep; „Jullie zullen voor de oceaan en voor jullie God verschijnen!" „Ik kan niet nalaten te glimlachen. Overigens kwam alles terecht. Nog een paar jongens en twee of drie mannen uit de machinekamer waren er bij gekomen. De kluwen was toen snel boven, in de salon en ik ging ook daarheen." De eersten die aan dek verschenen werden door het buiswater natgespoten, door de wind gebeurt en deinsden terug. Anderen waren bang geweest voor de oceaan, die velen van hen niet meer gezien had den sedert het slecht weer was geworden. Als ratten door een overstroming opgejaagd en buiten hun hol door een uitslaande brand verrast, krioelden de pas sagiers door elkaar. De krachtigsten waren naar plaatsen aan stuurboord gebracht die minder bloot gesteld waren aan de stuif zeeën en de wind. Vele vrouwen en kinderen werden tezamengebracht in de eerste klasse vertrekken. Weer anderen (ze kwamen onafgebroken langs alle trappen uit de drie andere tussendekken) hurkten in de luwte van de reddings boten, de schijnlichten, de schoorstenen en de mar conihut. Langzamerhand waren ze gaan geloven dat de zee niet zo verschrikkelijk was. Het schip voelde ook nog stevig onder hun voeten. En het was goed voor de longen om diep te kunnen ademen en voor de ogen, roodgerand in het halfduister, om in het volle licht te zitten. Toen hadden sommigen de Virginia gezien, hoewel ze op dat ogenblik aan de andere kant voer. Ze hadden gezegd en elkander fluisterend van groep tot groep doorgegeven, dat de Virginia, die Virginia waarover ze daar beneden gesproken hadden, wier silhouet ze kenden, wier naam ze hadden gelezen en waarvan zij de afbeeldingen op de prospectussen tot in de klein ste dorpen van Zuid-Italië hadden bekeken en die duizenden en duizenden emigranten had vervoerd, dat die Virginia zich daar, vlak naast hen bevond. „We zullen op het andere schip overgaan." Het was niet meer overstappen. Enkele mannen legden het uit, wezen naar de reddingboten, die ze voor zich za gen. Geen kreten meer zoals in het dichtst van de worsteling daar beneden. Een gedreun van stemmen; „Kijk, hier gaan we er in en dan laten ze de boot op het water zakken." Moeders beknorden hun kinderen: „Eet toch eens een stukje chocolade." Andere vrou wen maakten hun japon los en ontblootten geweldige blauw-geaderde borsten, waaraan ze de pasgeborene legden. „Tja, dit Is een slecht schip, maar de Virginia, dat is een goed schip." (Wordt vervolgd) het voeren probeerden uit de opening van de deur te ontsnappen dan de 'kunst schilder de deur dicht deed waardoor de diertjes doodgedrukt werden. De president merkte op, dat er een verschrikkelijke bende heerste. Het is verdachte over het hoofd gegroeid. Ook de procureur-generaal sprak van een grove, wrede verwaarlozing, waarvoor geen enkel excuus bestaat. De toestan den waren weerzinwekkend en ten he mel schreiend. Hij kritiseerde ook het gedrag van de kunstschilder, die z.i. medeschuldig is. De verdediger, mr. H. P. M. Steen- berghe, zette uiteen dat de dood van de kuikens is veroorzaakt door een besmet telijke ziekte. Verdachte kon het werk niet aan en bovendien waren de weers omstandigheden slecht. Een samenloop van omstandigheden is de oorzaak van de dood der diertjes geweest. Hij vroeg het vonnis van de rechtbank te beves tigen. Daarbij leverde hij kritiek op het geen er over deze zaak in de pers was gepubliceerd, maar de procureur-gene raal merkte op, dat als men door eigen gedrag te pronk komt te staan, men daarvan de pers geen verwijt mag ma ken. Uitspraak 16 juli. De Indonesische regering heeft giste ren een speciale belasting voor in In donesië wonende buitenlanders inge voerd. Het belastingtarief bedraagt 1.500 rupiah per jaar voor elk gezins hoofd, 750 rnpiah voor zijn echtgenote, 375 rupiah voor elk minderjarig kind en 750 rupiah voor elk ander lid van de familie. De nieuwe noodwet, waarbij deze belasting wordt ingesteld, treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 januari van dit jaar. Van de heffing zijn uitgezonderd bui tenlanders in dienst van de Indonesische regering, diplomatieke vertegenwoordi gers, toeristen die korter dan drie maan den in Indonesië verblijven, en buiten landers die met een visum voor drie maanden tijdelijk in Indonesië verblij ven. De nieuwe belasting is een onderdeel van de pogingen der regering tot ver hoging der staatsinkomsten en verbete ring van de huidige financiële situatie. Naar schatting zullen ongeveer 600.000 Chinezen en omstreeks 60.000 Neder landers deze belasting moeten voldoen, benevens nog een paar duizend andere Europese en Aziatische vreemdelingen, die op Java en Sumatra wonen. De belasting wordt geheven naar de samenstelling van het gezin bij de aan vang van de belastingperiode, welke op drie jaar is gesteld. Het is nog niet dui delijk of de belasting voor deze periode van drie jaar ineens moet worden vooruitbetaald. (A.N.P.) In de Oostersingeldwarsstraat 9 te Groningen is dinsdag een een jaar oude baby in de kinderwagen verbrand. Het tragisch ongeluk gebeurde, toen de ouders nog in bed lagen. De moeder rook plotseling een brandlucht. Ze trof in de keuken de kinderwagen in lich ter laaie aan. Het kind werd met ern stige brandwonden door de GGD naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar het kort na aankomst is overle den. De brandweer had slechts de ver koolde resten van kinderwagen en kin derbed naar buiten te brengen. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld, maar waarschijnlijk hebben twee kinderen van twee en drie jaar, die al van bed waren opgestaan, in de keuken met lucifers gespeeld. Advertentie Alleen donderdag 11 juli a.s. Doorregen Runderlappen 500 gram Saucijzen, heerlijk gekruid, 500 gram Saksische smeer-leverworst jj 100 gram Pick-nick worstjes per stuk 11 juli a.s. Gesneden andijvie rjj 500 gram Grote Kaapse sinaasappels 4 voor Limonadesiroop, per fles 125 - 100 - Ananas-schijven per blik vanaf Grote pinda's, knappend vers, 250 gram Appelstroop, heerlijk fris, grote beker Garant'* voor kwalit®1 Laagst® prijzen Rente wirvst- aande®1 GROTE HOUTSTRAAT 99 Horizontaal: 1. godsdienst (afk.), J volgt (afk.), 5. per dozijn (afk), 7. v0°\$' sel, 8, Fr. pers. vnw., 9. zangnoot, 11. siet 13. het zij zo, 15. Eng. telwoord, 1"' Jt 18. gelofte, 19. hemellichaam. 20. Eng- 'jfl zetsel, 21. lirisch gedicht, 22. schaa"' 23. ik (Lat.), 26. jong dier, 28. struf' landbouwwerktuig, 31. verlaagde toO^Jj water In Brabant, 34. vogel, 35. Fr. woord, 36. de dato (afk.). Verticaal: 1. vis, 2. afstandsmaat 3. tandeloos zoogdier, 4. nagerecht, 8- zetsel, 6. deel v. d. week, 9. waterilJL,t' Eng. voegwoord, 12. plant, 14. leni 16. behoeftig, 17. loterijbriefje, 21. 1® 24. dwaas, 25. familielid, 27. sprookje5*' 28. verfrissing, 32. heilige (afk.). 3 somma van (afk.). Horizontaal: 1. perplex, - zon, 2- pu, 3. otter, - erica, 4. te, era. noemer. 6 snero-e d} i< 5. erg, noemer. 6. sperge, - a fSt tele, - ma, - ski, 8. ideaal, Em.. 10. erf, - kadaver, 11. 51 - rail, tong. Verticaal: 1. protesteren - era, 3. 5. lering, 2. rit, - geliefd, 4. plekt - elke, 6. en, - poeij1®^ 7. Epe, aard, 8. prima, laat, gers. - Ivo, 10. rakelen, 11. naar» - r.g. Voor het eindexamen gym®® gs'V' is aan het r.-k. meisjeslyceum e1' Maria" te Haarlem na verle®gjsJ0° men geslaagd mej. F. Blom uit wijkerhout. jy Bjj de examenuitslagen van is abusievelijk vergeten te ve^up. dat 14 kandidaten afgewezen zv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2