Nehr oe hoopt op oplossing kwestie Nieuw-Guinea Europese eenheid moet groeien Regering ten opzichte van de Euromarkt niet al te somber gestemd Strijd om de kinderbijslag m E >i HAA EURATOM: Slechts vreedzame toepassing van kernenergie Naar de Jaarbeurs Kernenergie i t y m Mutaties in Kremlin zouden betrekkingen tussen Oost en West kunnen verbeteren Nehroe vertrokken (fem zuur venijn. Pleidooi tot uitkering van een verhoging van 4 procent Internat, controle op radio-activiteit beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet Chefarine „4" Dr. G. v. d. Wal g# Persconferentie premier van Indië: Holland-F estival COMPENSATIE HUURVERHOGING WOENSDAG 10 JULI 1957 PAGINA 3 'T'ui' Gering prijsverhogend effect preekt Pepern, H.H. Wijdingen Lt. s. ,ter V*J engtetflJ l i» J' .'■-AiC'il paleis ëm<d<lag heeft H. M. de Koningin de premier van Indie, Nehroe, op het en 2yn °CsWyJc ontvangen. Men ziet de Koningin hier in het park met de premier Zuster, Shrimati Vijayalakhsmi, die Hoge Commissaris van Indie m Londen is. Advertentie (Van een verslaggever) fipnVMharlal Nehroe, die dinsdag te hoont .aalg ee" persconferentie hield, en j a' het conflict tussen Nederland ïal "aesië over Nieuw-Guinea spoedig den d r"en opgelost, en dat beide lan den u,;.",™6'1'' tot vriendschappelijke sa- hanrt ''hing zullen komen. In dit ver- Va,, Verklaarde hjj ook, dat het bezit ?'aUs^ oni«n u>t de tyd is. „Het kolo- ««hii.p *oii tot het verleden moeten 'kte i n' Au« gebieden die nog door an- '®n v.!Vu'en worden gedomineerd moe- dit 'J borden, maar zo mogelijk moet ^«rkfl Vreedzame wijze en in samen- geschieden". de stond de pers te woord ln aantai a' op het Binnenhof. Een groot büjf',Journalisten van binnenlandse en \Vo0rj. hdse bladen alsmede vertegen den dl8ers van radio en televisie, span- disr.hich in om de woorden van de T.> Zièn di>ren?icr te volgen. Maar aange- slecht is ®koestiek van de Rolzaal den had Jnk-men, het niet nodig gevon- hohXo ge luids versterking te zor- vpret«m Ve'°n bitter weinig kun- flen verstaan van wat er gezegd werd. Gevraagd naar zUn opinie over de jongste gebeurtenissen in Moskou, zei Nehroe, dat de veranderingen zijns in ziens twee belangrijke gevolgen zouuen kannen hebben: Op de eerste plaats verwacht hü dat de mutaties in het Kremlin zouden leiden tot betere be trekkingen tussen Oost en West, en op de tweede plaats acht hij het niet on waarschijnlijk dat er in Rusland zelt een zekere ontspanning zou intreden, als mede een wat grotere vrijheid. Hij verklaarde vurig te zullen blijven Ijveren voor het stopzetten van de kern proeven. ,,I detest nuclear tests", zei hij letterlijk. ,,Hoe eerder men er mee ophoudt hoe beter". Hij juichte het plan toe om de kernproeven voorlopig oen jaar uit te stellen. Als men de proe ven maar eenmaal onderbrak zou er een grondslag gelegd zijn voor ontwape ning. Gevraagd naar de verhouding tus sen Indië en Rood-China zette hij uit een dat het beide uitgestrekte agrari sche landen zijn, die bijgevolg vele ge meenschappelijke problemen hebben. Hij ontkenae het bestaan van een strijd tussen Indië en Rood-China om de macht in Zuid-Azië. Volgens hem is er geen sprake van concurrentie. Hij merkte op dat het democratische Indië de sociaal-economische proble men anders aanpakt dan het commu nistische China, al staan de beide lan den in vele gevallen voor soortgelijke moeilijkheden. Nehroe deelde vervolgens mee dat hii grote interesse heeft voor de plan nen voor een Europese gemeenschap pelijke markt. Hij hoopt echter, dat de •narkt Indië's import en export niet on gunstig zou beïnvloeden, en dat de in- stellinjj van de markt het de koloniën Va*> de betrokken landen niet moeilij ker zou maken vrij te worden. Nehroe gaf in de loop van zijn pers- conferenie ook nog een korte uiteen zetting van de Indische visie op de kwestie-Kashmir. Hij sprak de hoop ü't dat Algiers spoedig een vru land 2°u zjjn en hij verklaarde bij zijn ko kend bezoek aan Nasser te zullen 'fachten bij te dragen tot een betere ^standhouding tussen Engeland en Egypte. j dinsdagavond hebben de ambarsa- tiür van Indië en mevrouw Kapur ui W61 De Witte Berg een receptie gege- dp ter ere van premier Nehroe. Onder jijSanwezigen waren verscheidene mi- rs en andere autoriteiten, alsmede rij.?, groot aantal leden van het corp pl°hiatique. tevoren heeft Nehroe prijzen uitge mikt aan vier Nederlandse kinderen, die «ebben meegedongen in de internatio nale kindertekeningenwedstrtjd, georga niseerd door een weekblad in Indië. Hendrik van Deursen uit Den Haag, ■Klaas Versteegen uit Lisse, Hans Stcrm van 's-Gravesande, Den Haag en Rob van Leeuwen, Pünacker ontvingen uit de handen van de hoge gast vier van de twintig eerste prijzen. De eerste minister van Indië, Nehroe, is hedenochtend om kwart voor acht aan boord van een Vickers Viscount van de Indische luchtmacht van het mi litaire vliegkamp Valkenburg vertrok ken. De premier begeeft zich met een tussenlanding in Brindisi naar Cairo, waar hij een bezoek brengt aan president Nasser en waar hij twee da gen zal verblijven. Nehroe zal eveneens een bezoek aan de Soedan brengen. Bij zijn vertrek van Valkenburg werd Nehroe uitgeleide gedaan door de Ne derlandse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, de comman dant van het marine-vliegkamp, kolo nel A. W. Witholt, door zijn zuster Shri mati Vijayalakshmi Pandit, hoge com- misaris voor India in Londen AMSTERDAM: U Juli ConcertgebouwConcertgebouworkest. DEN HAAG Gemeentemuseum: Pro Musica Antiqua. LEIDEN: Schouwburg: Balletgroep Ximenez-Vargaa. Vervolg van pagina 1) Bn de behandeling der artikelen van het verdrag wordt er op gewezen dat, teneinde een zo groot mogelijke zeker- heid omtrent het toekomstige tarief tegenover derde landen te verkrijgen, de regering zich aanvankelijk op het standpunt gesteld had dat aan het ver drag een volledig uitgewerkt douane tarief zou moeten worden toegevoegd. Het is haar echter gebleken dat dit standpunt niet kon worden volgehouden zonder de totstandkoming van het ver drag voor zeer geruime tijd uit te stel len. De bezwaren hieraan verbonden zijn door de regering zo zwaarwegend geacht, dat zd genoegen heeft geno men met de formulering van een aan tal algemene bepalingen, op grond waarvan het overgrote deel van de ta rieven tijdens de werking van het ver drag zal kunnen worden berekend. Zij heeft er evenwel naar gestreefd het aantal belangrijke tariefposten waarom trent onzekerheid bestaat zo klein mo gelijk te houden. Het gemeenschappe lijke douane-tarief zal in zijn werking tegenover derde landen hoger zijn dan het bestaande Beneluxtarief. Een be langrijk deel van onze industriële in voer uit derde landen (halffabrikaten en onderdelen) zal van deze verhoging invloed ondervinden. Voor de volkshuishouding als geheel heeft dit over de overgaansperiode ge zien, in doorsnee slechts een gering prijsverhogend effect (1 a 2 pet, in 12 jaar) voor bepaalde sectoren van het economisch leven zal de invloed evenwel aanzienlijk groter kunnen zijn. Het is van meet af het stand punt niet allee van de Nederlandse regering, maar ook van de regerin gen der andere deelnemende landen geweest, dat de landbouw een integrerend deel zou moeten uitma ken van de gemeenschappelijke markt. Erkend werd tijdens de on derhandelingen dat in de gemeen schappelijke markt de nationale re gelingen zouden moeten worden ver vangen door gemeenschapsregelin gen, hetgeen uiteraard een proces van lange adem zal zijn. Opgemerkt wordt dat Frankrijk over eenkomsten op lange termijn voor de levering van bepaalde agrarische pro- dukten heeft bedongen om de afzet van bepaalde Franse basisprodukten ais tarwe en suiker te bevorderen. Het is niet dan na lange aarzeling dat de Nederlandse regering bereid is ge weest dit beginsel te aanvaarden en zij heeft dit ook eerst gedaan nadat de andere landen bereid waren in het verdrag een aantal waarborgen op te nemen, welke de ernstige Nederlandse bezwaren ondervangen. De sombere verwachtingen, welke men in sommige kringen schijnt te hebben omtrent onze toekomstige af zet van landbouwprodukten binnen de gemeenschap kan de regering moeilijk delen. De regering vertrouwt erop dat uiteindelijk het gemeen schappelijk landbouwbeleid in het voordeel van de Nederlandse land bouw zal zijn. De procedure voor stemmingen in de ministerraad der gemeenschap beoogt, aldus de memorie, een sterkere be scherming te geven aan de nationale belangen van Frankrijk, Duitsland en Italië, dan aan die van de Benelux- landen. Tijdens de onderhandelingen heeft de Nederlandse delegatie zich uit principiële overwegingen tegen een dergelijk stelsel verzet. Zij bleek even wel van de aanvang af alleen te staan in dit verzet en heeft tenslotte slechts enkele verzachtingen kunnen bereiken. Tenslotte merkt de regering in haar memorie van toelichting nog op dat naar raming de financiële lasten, die uit het verdrag de eerstkomende ja ren voor de Nederlandse schatkist kunnen voortvloeien, inclusief de ge derfde inkomsten uit hoofde van ta riefverlaging, netto ongeveer 320 miljoen bedragen voor de eerste vijf jaar na de inwerkingtreding van het verdrag. Het is zeer wel mogelijk, zo heet het, dat dit bedrag uiteindelijk hetzij hoger, hetzij lager zal blijken te zijn. Het is voor West-Europa een levens voorwaarde dat een einde wordt ge maakt aan de reeds menigmaal zo rampzalig gebleken rivaliteit tussen Frankrijk en Duitsland. In de tweede plaats is de eenheid van Europa no dig om ,e bereiken dat Europa zijn positie in de wereld zal kunnen hand haven en versterken. Concluderend meent de regering dan ook dat alleen reeds om deze politieke redenen een aanvaarding van dit verdrag van het grootste belang is voor ons land. De ze vooropstelling van de politieke as pecten betekent niet dat de regering van oordeel is dat de economische as pecten van weinig belang zouden zijn. Volgens de regering is er ook econo misch gezien alle aanleiding het ver drag te beschouwen ais een positieve bijdrage aan de Europese en zeker aan de Nederlandse welvaart. (Van onze parlementaire redacteur) „Het zou interessant zijn de moeders van onze grote gezinnen eens te vra gen of zij het met de regering eens zijn, dat de prijsverhoging voor huren, melk, suiker, en het vervoer niet te vergeten, hen niet belangrijk achterop stelt bij an dere gezinnen," aldus de heer van der Ploeg (K.V.P.) in de Tweede Kamer in een dispuut met staatssecretaris mr. dr. van Rhijn bij diens verdediging van de verhoging der uitkeringen van de so ciale wetten in verband met de huur verhoging. De heer van der Ploeg greep deze gelegenheid aan, om de regering eraan te herinneren, dat zij destijds bij het debat over de bestedingsbeperking met cijfers over de lasten der gezinnen voor de dag is gekomen, waaraan een geheel verkeerd uitgangspunt ten grond slag was gelegd. Men had daarvoor het jaar 1951 genomen, maar dat was het jaar van de „consumptiebeperking" na Korea. Een jaar dat voor de gezinnen een groter offer heeft betekend. Hij vroeg bij deze gelegenheid een iets minder schriele uitkering, waar door het evenwicht zou kunnen worden hersteld. Ook mr. van Lier (P.v.d.A.) ging in zijn betoog dezelfde kant op en dreigde zelfs met het indienen van twee amendementen. Hij wilde in plaats van 3 pet een verhoging met 4 pet van de uitkeringen der andere sociale wetten en ook van de kinderbijslag. Mr. van Rhijn bracht daar tegenin, dat de Kamer meer wilde dan het wets ontwerp beoogt, dat los van de vraag of het evenwicht hersteld moet worden of niet, thans de nodige compensatie ln verband met de huurverhoging wil geven. Beide katholieke Kamerleden waren het niet met hem eens. Zij von den dat er wat meer voor de gezinnen moet worden gegeven als deze meer van de bestedingsbeperking moet dra gen dan anderen. Het komt er dan op neer, dat een deel van de extra lasten op deze groep wordt afgewenteld, al dus de socialistische spreker. Hij kreeg bij zijn partijgenoot van Rhijn echter nog minder gedaan dan de heer van der Ploeg, die als eis stelde, dat de re gering beter cijfermateriaal zal produ ceren, zodat een discussie met de Ka mer over dit onderwerp mogelijk is. Daar het ontwerp door deze eis gevaar ging lopen heeft dr. van Rhijn dit toe gegeven. De cijfers zullen bij de begro ting van sociale zaken worden overge- legd. De heer van Lier trok zijn amende menten aanstonds in, toen de staatsse cretaris het „onaanvaardbaar" daar over uitsprak. Ook de heer van Eiber gen (A.R.) sloot zich aan bij de beide katholieke sprekers en toonde met cij fers aan, dat zij gelijk hadden. De heer van der Ploeg herinnerde aan de grote reserve die het verevenings fonds vertoont. Berekend is, dat het in 1962 ook na de thans in te voeren ver hogingen der uitkeringen nog 24 mil joen zou bedragen. Mr. van Rhijn had ook de précaire positie van de schat kist als argument aangevoerd. Hij bleef erbij, dat, ook al is er een goed gespekt vereveningsfonds, de bestedingsbeper king alle aandacht blijft opeisen wan neer er verhogingen moeten worden ge geven. De thans toegestane 3 pet bete kent al 3,5 miljoen meer. Zou men er 4 pet van maken, dan zou daar nog eens f 1 i miljoen bovenop komen. Hij betoogde ook, dat men globale maatregelen moet treffen. Het is niet mogelijk zodanige huurcompensatie te geven, dat er individueel niets meer te verzorgen zou zijn. Integendeel het sys teem moet juist zijn: een ruwe algeme ne maatregel en bijschaven door de ge meentelijke sociale diensten, wanneer er ondercompensatie zal zijn, waar mr. van Rhijn wel overtuigd van was. Hij vond het niet juist om terwille van de kleine zelfstandigen de maatregel toe te passen, die de heer van der Ploeg hem had geadviseerd. Het zou een voor uitlopen zijn op de nieuwe kinderbijslag verzekering en bovendien zou de ver hoging tot de andere bijslagen worden verstoord. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadju tor van 's-Hertogenbosch, zal zondag 21 juli in het missie-seminarie der pa ters van de H. Geest te Gemert de H. Priesterwijding toedienen aan de fraters L. v. d. Wildenberg (Soerendonk), C. Kok (Vinkeveen), G. Versteijnen (Leen de), B. Visbeek (Amsterdam), J. van Breemen (Eindhoven), J. Reinsma (Groningen), J. Berndsen Cs Heeren- berg), H. Leenen (Roermond), J. Riet bergen (Utrecht) en G. Odenkirchen (Roermond), allen van de Congrega tie van de H. Geest. De fraters P. Verwegen, Th. Kui pers, J. Verhees en W. Hegge even eens van de Congregatie van de H. Geest, allen afkomstig uit de parochie van O. L. Vrouw-Visitatie te Budel, zul len de H. priesterwijding zater dag 20 juli uit de handen van Z. H. Exc. mgr. Bekkers ontvangen in de kerk van genoemde parochie. Wil ons land zich handhaven, dan zal het in de voorste gelederen moeten staan van de landen, die in de komende jaren een zo ruim mogelijk gebruik zullen maken van de kernener gie, zo zegt de regering ln haar me morie van toelichting op het wetsont werp voor het Euratom-verdrag. Het is uitgesloten, dat Nederland op eigen kracht de ontwikkeling op dit terrein zou kunnen volgen. Zelfs de allergroot ste landen grijpen iedere kans aan om bijvoorbeeld door een verantwoorde uit wisseling van kennis het effect van hun inspanningen te verhogen. De re gering heeft daarom steeds een zo po sitief mogelijke houding aangenomen zowel ten aanzien van bilaterale als ten aanzien van multilaterale samenwer king. Deze samenwerking heeft haar nut reeds bewezen. Dat met het oog op de bevordering van de Europese inte gratie de gedachten in de eerste plaats zijn uitgegaan naar de partnerlanden in de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal ligt voor de hand. De memorie van toelichting verder o.m. deze punten: bevat 1. Het is niet zo, dat na de inwerking stelling van het Euratom-verdrag de na tionale kernenergieprogramma's als het ware zullen opgaan in een gemeen schappelijk programma. Ieder land zal ook in de toekomst zijn eigen kernener gieprogramma kunnen vaststellen Of deze programma's in de aan het ver drag deelnemende landen geheel of ten dele van staatswege worden opgesteld dan wel in handen van het particulier initiatief blijven, is een zaak van de on derscheidene regeringen. 2. Veel zal verder afhangen van de in vloed en het gezag van de Europese commissie voor kernenergie. In de har de praktijk der onderhandelingen is ko men vast te staan, dat ook op het ge bied van de kernenergie rekening moet worden gehouden met gevestigde natio nale belangen van politieke en zakelijke aard en met het niet te ontkennen ver schil in ontwikkeling tussen de Europe se partners. In laatste analyse is het Euratom-verdrag het enige mogelijke compromis op grond waarvande be staande belangen der deelnemende lan den in concrete een gemeenschappelijke behartiging kunnen vinden. 3. Het opstellen van een gecoördi neerd programma voor opwekking van kernenergie ten behoeve van de elek triciteitsvoorziening in de partnerlan den ligt in een verder verschiet en valt buiten het eigenlijke kader van de ge meenschap. 4. Aan de Nederlandse wensen op het stuk van regelingen ter bescher ming van de gezondheid is in vér gaande mate tegemoet gekomen. Er is voorzien in een internationale con trole op de radio-activiteit van lucht, land en water. Aan deze controle moet grote waarde worden gehecht in verband met de geografische lig ging van ons land aan de mond van de grote rivieren. S. Zowel in de internationale atoom organisatie van de V.N. als in de O.E.E.S. zullen door de controle op het gebruik van bijzondere splijtstoffen militaire toepassingen worden verhin derd, voor zover deze stoffen onder auspiciën van de betrokken organisatie zijn geproduceerd of verkregen. Ook de doelstellingen van de Euratom zjjn uit sluitend gericht op vreedzame toepas singen van kernenergie. In het verdrag is er niet naar gestreefd voor het pro bleem van het militair gebruik van kernenergie een oplossing te vinden. Dit vraagstuk moet veeleer behandeld worden in het raam van de Verenigde Naties. 6. De voorziening met ertsen, grondstof fen en in het bijzonder splijtstoffen is vooral van belang, omdat een vrije we reldmarkt in deze materialen ontbreekt. De producerende landen stellen steeds bijzondere voorwaarden bij levering. Om West-Europa een zekere onafhankelijk heid bij de voorziening en een sterke onderhandelingspositie tegenover der de landen te verschaffen, is onderlinge samenwerking nuttig. Groot-Brittannië Aan de Britse re gering zijn gisteren petities overhan digd, waarin bijna 40.000 Britten verzoe ken de proeven met waterstofbommen te staken, in afwachting van een inter nationaal akkoord. (Reuter) Advertentie Bij pijnen, griep of „landerig" gevoel doet en enkel tablet werkelijk wonderenl nkele uren reeds na zijn officiële installatie als voorzitter van het alge meen bestuur en van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht heeft dr. G. van der Wal, bege leid en ingeleid door zijn voor ganger mr. W. H. Fockema Andreae, zich voorgesteld aan de pers, d.w.z. aan de journa listen, die regelmatig het jaar- beursnieuws verzorgen. Zo n eerste kennismaking is uiter aard een en al vriendelijkheid van weerskanten. Mr. Fockema Andreae, nu weer geheel vrij man, mocht dan wel eens een steek onder water geven, zijn opvolger bleef vooralsnog aan de oppervlakte. „Ik voel me riog een vreemde eend in de bijt, bekende hij eerlijk. Dr. Van der Wal voorkwam daarmee de moeilijkheid om antwoord te geven op Lastige vragen, die journalisten ook wanneer zij alleen maar op een glaasje en een hapje zijn genodigd toch niet kunnen nalaten te stellen. Vragen over het nieuwe secre tariaatsgebouw, de verhouding tussen algemene beurzen en vakbeurzen, de nieuwbouw aan het Croeselaanterrein enz. bleven dus onbeantwoord. Toch was deze ont moeting waardevol. Niet alleen omdat de nieuwe voorzitter beloofde, dat hij aan de vooravond van de komende najaarsbeurs de pers op zakelijk niveau zal toespreken, maar vooral omdat wij en ongetwijfeld ook de collega's van deze eerste informele ontmoeting de indruk hebben meege nomen, dat de jaarbeurs een goede keus heeft gedaan met deze bescheiden, hoewel zakelijk besliste voorzitter, die zich bovendien ontpopte als een charmant causeur. In het zakenmilieu is de heer Van der Wal bepaald geen vreemde eend. Gedurende zeventien jaar was hij aan de Bijenkorf verbonden, de laatste jaren als algemeen directeur, welke functie hij onlangs neerlegde bij de voltooiing van wat een levenswerk genoemd zou kunnen worden: de nieuw bouw in Rotterdam. Men spreekt echter niet over een levenswerk voor de herfst van het leven aangebroken is, hetgeen bij dr. Van der Wal zijn grijze lokken ten spijt nog niet het geval schijnt te zijn. Als 52-jarige staat hij voor een nieuwe levensperiode en voor een nieuwe functie, die geenszins een erebaantje is. Zo beschouwt hij het ook niet, zoals uit het gesprek bleek. De nieuwe voorzitter zal in de toekomst veel in Utrecht zijn en zich intensief met de Jaarbeurs bezighouden. „Het is geen bijbaantje meer," zei de heer Fockema Andreae na zijn zesjarige ervaring als voor zitter. „Een zakenman kan dit werk niet meer doen zonder zijn eigen bedrijf te kort doen." De heer Van der Wal weet dus wat hem te wachten staat. De nieuwe voorzitter is tevens lid van de S.E.R., dagelijks bestuurslid van de Internationale Kamer van Koophandel en voorzitter van de raad van grootwinkelbedrijven. Zijn ervaringen op het gebied van het organisatie leven ook als bestuurslid van het Verbond van Nederlandse Werkgevers zullen hem in Utrecht van pas komen. Voor Utrecht valt bovendien te hopen, dat hij aan de nieuwbouw te Rotterdam zoveel prettige herinneringen bewaart, dat ook het Vredenburg onder zijn bestuur een nieuw aanzien zal krijgen. Zij het dan eventueel zonder Gabo Vervolg van pagina 1) welke het deviezenverlies zouden kunnen beperken en ons misschien zelfs deviezen zouden kunnen ople veren. Een andere belangrijke vraag Is natuurlijk of wij in staat zullen zijn, de bouw van kernenergie centrales te financieren. In de perio de 1962-1975 zal dit jaarlijks gemid deld een extra investering van on geveer 200 miljoen gulden opeisen. Dat kan bij datgene wat reeds nodig is voor overige diepte-investeringen, voor de woningbouw e.d., natuurlijk tot moeilijkheden leiden. De minis ter meent, dat wij het uiterste moe ten doen om de financiering van het plan te doen gelukken, maar er zijn natuurlijk tal van investeringen waarvan men hetzelfde moet zeg gen. Bovendien zijn er consumptie behoeften waarvan de noodzakelijk heid misschien minder aantoonbaar is, doch waarvan de bevrediging op politieke gronden zal worden afge dwongen. Of er voldoende be sparingen zullen zijn om aan de investeringsvraag te voldoen valt dus niet te voorspellen, zodat men daar ad libitum optimistisch of pes simistisch over mag wezen. Intussen schijnt minister Zijlstra op dit punt het zekere voor het on zekere te willen nemen. Hij zegt, dat een gunstige ontwikkeling van de rentabiliteit van kernenergiecentra les, welke ontwikkeling hij in de na bije toekomst niet uitgesloten acht, voor een zeker deel voor zelffinan ciering zou kunnen worden gebruikt. Als wij de minister goed begrijpen, betekent dit, dat de prijzen van elek triciteit, welke door kernenergiecen trales wordt opgewekt, niet in de zelfde mate verlaagd zullen worden als de kostprijs eventueel zou kunnen dalen. Neemt de minister hier bij voorbaat stelling tegen een winstaf roming van de kernenergiecentra les? Er is ongetwijfeld veel voor te zeggen om de elektriciteitsbedrijven, die zo grote kosten aan de pioniers arbeid moeten besteden, op deze wijze wat minder afhankelijk te doen zijn van de situatie op de kapitaal markt. Hetzelfde kan overigens ge zegd worden van alle andere indus trieën, welke voor de ontplooiing van onze welvaart, op welke manier dan ook, werkzaam zijn. Ook zij zul len kapitaal nodig hebben en het zou natuurlijk onredelijk zijn indien hun mogelijkheden tot zelffinanciering beperkt werden door het feit, dat zij de zelffinanciering van de elektrici teitscentrales mogelijk zouden moe ten maken door een relatief hogere prijs voor hun elektriciteitsvoorzie ning te betalen. In verband daarme de zal dan ook de grootste behoed zaamheid in acht moeten worden ge nomen. Het plan dat in de kernenergie- nota ontvouwd werd is indicatief Gelukkig mag men wel zeggen. Het is immers te verwachten, dat de ontwikkeling van de kernenergie een stormachtig verloop zal hebben. Wat vandaag nieuw is kan morgen hope loos verouderd zijn. Dat is geen re den om de toekomst af te wachten en af te kijken wat anderen ons voor doen. Het is echter wel een waar schuwing om de stappen niet te groot te nemen. De primaire verant woordelijkheid daarvoor berust bij de elektriciteitsondernemingen. Ho pelijk is hun onderlinge samenwer king zo groot, dat zij met elkaar in de pas blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3