Gebruik van isotopen kan miljoenen besparen Nederlandse industrie heeft belang bij kernenergie Katholieken in de N.O.-Polder voor grote problemen 'Radio en TV„ 5 Schip in nood Examens Geestdriftig over bezoek aan Het Atoom op Schiphol Chemische fabriek in brand Levering bij bouw van centrales OFFERBLOK GELICHT De openbare aanklager iVooraanstaanrl lid Amer. atoomcommissie Aanzienlijke schade Gezond gezinslevenmaar materialistisch ingestelde levenssfeer Weer tomaten naar België Anderhalf jaar geëist Dr. Drees over Indië en Nederland Straten lijken snel stromende rivieren M SCHEEPVAARTBERICHTEN Vanavond Meningsverschil leidt tot staking DONDERDAG 11 JULI 1957 PAGINA 11 Wateroverlast in Renkum Arbeiders eisen ontslag van bedrijfsleider Vertaald door JOHAN M. PALM Een slingering had de Jongeman tegen 't schot van de stuurhut geworpen en toen had hjj voor zich een afgrond gezien, die dadelijk werd opgevuld door ee" MARKTBERICHTEN (Van een verslaggever) Dr. Wlllard F. Libby, een zeer voor aanstaand lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heelt woensdagavond een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Het Atoom op Schiphol. Hij noemde de expositie de beste die hij op dit gebied heelt gezien. Vooral het voorlichtende element acht hü van zeer grote waarde, daar het noodzakelijk is dat de mensheid met de nieuwe materie vertrouwd raakt. Dr. Libby legde zeer veel nadruk op de toepassing van de radioactieve iso topen. Men is zich amper bewust van de ontzaglijke voordelen die schuilen in het gebruik van radioactieve isotopen. De Amerikaanse industrie alleen al kan zich van een besparing van 500 miljoen dolla per jaar verzekeren, door zich de isotopen ten nutte te maken. In drie o 1 vier jaar, aldus dr. Libby, zou de Ame rikaanse belastingbetaler al het geld kunnen terugontvangen, dat in het bruikbaar maken van de atoomenergie is geïnvesteerd. De industrie, de land bouw, de medische wereld zouden veel goedkoper kunnen lunctioneren, ge bruiksvoorwerpen en consumptieartike len zullen in prijs verlaagd kunnen wor den. Dr. Libby sprak zijn spUt uit over de waarschuwende v. orden van dr. Albert Schweitzer. ,,Als wij het goed van de atoomenergie afwegen tegen de risico's Een felle brand heeft vannacht ge woed in de N. V. Chemische fabrieken v-h. Smid Hollander te Vierverlaten nabil Groningen. Er ontstond brand in het maeazün Eerst probeerden perso neelleden het vuur te blussen maar de vfammen vonden gretig voedsel in de „rond- en hulpstoffen die daar opgesla gen lagen en breidden zich al snel uit naar de tweede verdieping. In allerijl werd de Groninger brandweer gealar meerd, die met groot materieel het vuur bestreed. Men was spoedig de brand meester al duurde het nablus sen nog vele uren. De hulp- en grond stoffen die in het magazijn opgeslagen lagen gingen verloren alsmede twee heftrucks. De cantines en wasgelegen heden op de tweede verdieping liepen schade op. De rest van het bedrijf kon behouden blijven. Het werk kan dan ook bormaal doorgang vinden wanneer men piminste tijdig aan nieuw materiaal «an komen, want de verbrande goede- inn m°eten grotendeels uit het buiten tien w/SfJ? e" vragen een levertijd van maar kim 'n ne is aanzienlijk maar kan nog „iet worden geraamd. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. moeten we beseffen, dat wij in de geko zen richting moeten voortgaan." Zoals bekend heeft dr. Libby een open brief aan dr. Schweitzer geschreven, waarin hij de meningen van de grote geleerde weerlegt. Gevraagd naar de oorzaken van de meningsverschillen over het geringe of grote gevaar van de radioactiviteit, antwoordde dr. Libby: „De politieke meningsverschillen zijn vaak de oor zaak van de wetenschappelijke." Ook werd dr. Libby gevraagd of Nederland vanwege zijn rijkdom aan water vaak gebruikt voor drinkwater meer ge vaar heeft te verwachten van radioac tieve stoffen dan andere landen. Een definitieve mening kon de Amerikaan se geleerde niet geven, doch vólgens hem zijn er voor elke situatie bescher mende regel? op te stellen. DR. W1LLARD F. LIBBY Op de eerste van drie voorlichtings conferenties over de toepassing van kernenergie voor industriële doeleinden in „de drie kolommen" te Aalsmeer, waarbij circa 350 leidende figuren uit het gehele Nederlandse bedrijfsleven bijeen waren, heeft prof. ir. L. H. de Langen, directeur van de A.K.U. een voordracht gehouden over de visie van de industrie op de atoomenergie. Hij wees o.a. op het verband tussen wel vaart en energievoorziening. Er kan een grotere produktle welvaart komen, als wij over meer energie be- sch ikkfiii Volgens prof. De Langen ziet het er niet naar uit, dat de industrie de eerste jaren een eigen atoomcentrale gaat bouwen, omdat een kleine centrale te duur is. Wel zag spreker de mogelijk heid van de bouw van een centrale door een combinatie van groot-verbuikers va nenergie. Het energieprobleem is vol gens de hoogleraar een primair pro bleem der industrie. Vervolgens behandelde spreker de le veringsmogelijkheden van de Neder landse industrie bij de bouw van atoom centrales. Wij zullen geld voor de bouw in Nederland moeten besteden, dit is een dwingende eis van onze economi sche positie, waar prof. Milatz des mor gens ook reeds op gewezen had. Prof. De Langen legde er de nadruk op, dat de industrie solidair moet wor den en haar verantwoordelijkheid voe len. In haar eigen belang moet zij er aan medewerken. De industrie kan ap paraten leveren; o.a. bij de bouw van ketels voor de centrales liggen er voor ons land z.i. grote mogelijkheden. De research-arbeid is nu gemakkelij ker geworden door de collectieve sa menwerking in het Reactor Centrum Nederland. Er is, zo voegde spr. hier aan toe, een actie in voorbereiding, om De Noord-Oost Polder, die nu twintig jaar bestaat, telt ruim 25.000 inwoners, onder wie ongeveer 8000 katholieken. Het katholieke deel der bevolking komt uit alle delen van Nederland, vooral uit Noord-Brabant en midden-Nederland. Slechts Limburg levert een zeer gering percentage, vergeleken met Brabant slechts 1 op 10. Deze recrutering uit al le delen van ons land is er oorzaak van, dat er nog niet van een gemeenschaps leven zoals het oude land dat kent kan worden gesproken. Daartegenover staat, dat de goede wil en de bereidheid om tot een gaaf gemeenschapsleven te komen, ruimschoots aanwezig zijn. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat op t6 verwaarlozen uitzondering na al- le katholieke boeren aangesloten zijn bij hun standsorganisatie. Ook de politieke belangstelling is vergeleken met het oude land bulten- gewoon groot. De Noord-Oost Polder telt percentsgewijs het grootste aan tal actieve K.V.P.-leden. De toneel verenigingen in de dorpskernen een typisch symptoom van gemeenschaps leven kennen een bloeiende bestaan. De nieuwe samenleving in de Noord- Oost Polder kent echter grote proble men. Heeft de techniek in de gehele we reld een invloedrijke plaats veroverd, die niet -.onder gevolgen blijft voor het geestelijk leven, voor de Noord-Oost Polder geldt dit in veel grotere mate, omdat zowel land als samenleving het produkt zijn van technische planning. Enerzijds ziet men algemeen een ge zond gezinsleven, anderzijds onderkent men een materialistisch ingestelde le venssfeer. Een veertigjarige boer, pachter van een 48 ha groot bedrijf vlak bij het poldercentrum Emmeloord, for muleerde deze tweespalt met de woor den: „Ik maak mij zorgen over de op voeding van mijn kinderen. Hoe moet ik ze groot brengen, zodat zij later in deze sfeer van materialistisch per fectionisme een goede, godsdienstige levensopvatting behouden?" Alles is van bovenaf geregeld, vol maakt technisch en technisch volmaakt. Deze sfeer is benauwend en heeft zijn invloed op de mentaliteit der bevol king. De boeren hebben de cultuur van België heeft met ingang van 10 juli de invoer van tomaten uit Nederland weer toegestaan is. Dit is gebeurd op grond van de prijsontwikkeling voor dit produkt op de Belgische markt. Wel geldt dat enkel de sorteringen a en b uit gevoerd mogen worden, maar dat was ook bij voorgaande gelegenheden steeds het geval. het oude land nog in zich'. Doch zij ko men van overal en de polder zelf heeft nog geen traditie. De kinderen groeien op in een wat men zou kunnen noe men geestelijk niemandsland. Zij heb ben geen oude bindingen en zullen uit eigen geestelijke kracht een nieuwe ge zonde traditie moeten opbouwen. Pastoor Koopmans van het fonkel nieuwe dorp Kraggeburg onderkent ook het gevaar van het perfectionisme en het materialisme. Hij wijst echter op de godsdienstzin van de huidige generatie. Aan de hand van zijn parochiële cijfers toonde hij aan, dat zijn parochie geen enkele non-paschant kent. Ook de ande re vijf parochies in de Noord-Oost pol der staan er in dit opzicht zeer gunstig voor. Alleen in Emmeloord, waar meer middenstanders uit de grote steden zich hebben gevestigd, komen enkele non-paschanten voor. Pastoor Koop- mans meent echter, dat hij ze op de vin gers van zjjn beide handen zal kunnen tellen. In zijn parochie van 377 commu nicanten gaan de gelovigen gemiddeld eenmaal per week te Communie. Een zeer hoog gemiddelde, dat geen enkele stadsparochie haalt. alle bedrijven, die nog niet bijdroegen in de exploitatie van het R.C.N. te be wegen daaraan een subsidie te geven. Na afloop van deze inleiding volgde een discussie. Een der deelnemers vroeg of het billijk zou zijn dat de af nemers van de elektriciteit geleverd door de eerlang in Noord-Brabant te bouwen atoomcentrale, een hogere prijs per kilowatt zouden moeten betalen dan anderen. De minister van economische zaken, prof. Zijlstra, die deze vraag zeer in het algemeen beantwoordde, wees er op, dat door het koppelnet van de elektrici teit het mogelijk is een wijder, dan het eigen gebied alleen te verzorgen, waar- door de genoemde onbillijkheid z.i. zou worden verminderd. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft tegen een 35-jarige los werkman uit Den Haag, die er van wordt verdacht een offerblok in de oud katholieke kerk te Leiden te hebben ge licht, anderhalf jaar geëist. De Haag se rechtbank had hem veroordeeld tot één jaar. De man bleef ontkennen hoewel hij door twee personen was herkend. Ver dachte is reeds twaalf maal veroordeeld. De advocaat-generaal noemde hem een bekend offerbloklichter. 15 juli zal het hof arrest wijzen. Nederland is gaarne bereid zoveel als het kan bij te dragen aan de ontwikke lingsplannen van Indië. De bijdrage die Nederland zou kunnen verlenen ligt eer der op het terrein van de technische kennis dan op dat van het kapitaal. Al dus heeft minister-president dr. W. Drees gezegd in een vraaggesprek dat de verslaggever van „All India Radio" met hem heeft gehad. Dr. Drees zei voorts zeer verheugd te zijn over de mogelijkheid die het bezoek van premier Nehroe heeft geboden om met hem de problemen van beide lan den te bespreken. Dr. Drees acht het van uitermate groot belang de samen werking tussen Nederland en Indië krachtig te stimuleren. Hij herinnerde in dit opzicht aan het langdurig onder houd dat Nehroe tijdens zijn bezoek aan ons land heeft gehad met de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening. Dit onderhoud was te meer belangrijk, zo zei dr. Drees, omdat dr. Mansholt, door het bezoek dat hij aan Indië heeft gebracht, goed geïnformeerd is over de specifieke agrarische vraag stukken van dat land. Dr. Drees zei tenslotte te hopen dat het bezoek van Nehroe aan Nederland tot een nauwere samenwerking en een beter begrip tussen beide landen zou bij dragen. Woensdagmiddag heeft zich boven Renkum een hevige onweersbui ontlast. Een uur lang is er het hemelwater, ge mengd met hagel, bij stromen gevallen. De juist aangelegde riolering kon het water niet verwerken. Verscheidene straten leken snel stromende rivieren. Een ernstige aardbeving heeft de streek ten Noordwesten van de Perzische hoofd stad Teheran geteisterd. Meer dan tweehonderd personen werden gewond, terwijl de materiele schade nog niet te schatten is. Het dorp Abe Garum werd in twee minuten en drie seconden van de aardbodem gevaagd. Groot is het menselijk leed: Een familie bidt tot Allah, wie zij om bijstand en veiligheid vragen. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.40 orgelspel. 11.05 Bas-bariton en piano. 11.35 Ritm. muz. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Cabaret. 13.55 Beursber. 14.00 Bariton en piano. 14.55 20 00 opera. 22_10 _Muz. ENGELAND, BBC, Light progr., 1500 en 247 m: 12.00 Pari. overz. 13.00 Ork. conc. 15.00 Nws. en mil. ork. 15.45 Lichte muz. 18.00 Gevar. muz. 20.00 Lichte muz. 21.00 Verz. progr. 22.25 Ritm. muz. 23.15 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 16.00 Volksmuz. 17.40 Lichte muz. 19.00 Nws. Kamerkoor. 15.10 Gram. 15.30 Gevar muz. VARA: 16.00 Caus. 17.05 Lichte muz. 17.25 Vakantietips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.10 Kin derkoor. VPRO: 19.30 Caus. 19.50 Caus. 20.00 Nws. 20.10 Filmrubriek. 20.35 Ron- de van België, caus. 20.45 Caus. VARA: 22-45 Sohstenconc. 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Leert uw landgenoten kennen. VPRO: 22.40 Caus. VARA: 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. progr. 0.10 Lichte muz. 1.15-4.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Ork. conc. 18.35 Kamermuz. 19.00 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Thaïs, opera. HILVERSUM II, 298 m. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Omr. ork. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 14.00 en 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.10 Lichte muz. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Gram. KRO: 7.00 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 20.00 Ork. Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en conc. 20.45 Gram. 21.00 Ork. conc. (verv.). lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 21.30 Schola Cantorum. 22.11 Volksmuz. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Gram. 11.00 V. d. 22.45 Gram. zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 14.30 en 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 18.30 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Koorzang. 14.30 Kamerork. en so liste. 16.00 V. d. zieken. (Tussen 17.00 en 19.00 Ronde v. Frankrijk). 17.40 Beurs ber. 18.05 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz. 19.35 Verz. progr. v. d. militairen. (19.55- 20.10 Ronde v. Frankrijk). 20.30 Act. 20.45 Ronde v. Frankrijk. 20.55 Amateursprogr. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Omr. ork. 14.00, 1.30 en 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 11 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Pianorecital. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagboek. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00 V. d. kind. 17.40-18.00 V. d. vrouw. 20.00 Journ. 20.15 Weerber. 20.20 Voordr. 21.15 Klankb. 21.45 Gram. 22.00 Holland 20.40 Documentaire. 21.40 Een beeldge- Festival 1957. 22.45 Avondgebed en lit. cehiedenis kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. scnieoems. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m: 12.00 Gram. 12.30 Gevar. muz. 13.40 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.45 Lichte muz. VLAAM-BELG. T.V.-PROGR. 19.00 V. d. vrouw. 19.30 Nws. 20.00 18.00 Nws. 18.40 Sport. 19.00 Gevar. progr. Nieuwe films. 20.30 Film-intermezzo. 20.45 20.15 Gram. 23.08-23.13 Koersen. T.V.-spel. Daarna: Nws. en Joum. 99 De K.R.O.-TV verraste gisteravond met een zeer gespannen opvoering van „De openbare aanklager" van Fritz Hochwalder. Een nare, Gestapo-achti- ge geschiedenis uit de dagen van de Franse revolutie. Ach, er is niets nieuws onder de zon, nog steeds ge beurt op vele plaatsen hetzelfde Een kernachtig geschreven stuk intus sen, dat niets te raden laat en des ondanks vol spanning is en blijft. Er is weinig handeling, maar de dialogen zijn knap en vol effect. De voortreffe lijke vertaler, J. W. Hofstra, noemt het een „politieke thriller", een mooie vondst, het geheel was echter wel meer dan dat alleen. De opvoering was zeer goed. Er was, ondanks de beperkte mogelijk heden, veel levendigheid en actie. De regie wist door een weloverwogen mis-en-scène een grote beweeglijkheid aan te houden. Daarnaast was het beeld zeer verzorgd, met name de af wisselingen van close-up en totaal beeld waren vaak indrukwekkend. Zelden zagen wij een TV-opvoering die gedragen werd door zulk sterk spel. Een verrassing was daarbij het TV' debuut van Jenny van Maerlant. Dat deze intelligente actrice zich gemakke lijk aan het nieuwe medium zou aam passen konden wij vermoeden. Zij maakte van haar creatie echter meer dan men ervan kon verwachten: met een minimum aan gebaar en actie gaf zij de figuur van burgeres Tallien toch alle felheid en bewogenheid. Daar naast viel het fraaie microfoongeluid op. Richard Flink, Gijsbert Tersteeg en Paul Storm déden; voor elkaar niet onderv waarbij de eerste schitterde in zijn weliswaar vilaine rol. Ook bij de kleinere partijen was geen inzinking zodat de nare smaak van het geheel verzoet werd door een vaak briljante opvoering. J. v. S. Brahms en Mozart 402 m - 20.05 u). Voor het derde programma speelt het Londens Symfonie-orkest o.l.v. Walther Goehr o.m. „Die Kunst der Fuge" van J. S. Bach 464 m - 20 u Voor Sottens speelt het Kamerorkest van Lausanne o.l.v. Victor Desarzen met solisten werk van Bartök en Ho- negger 392 m - 21.30 u d Voor de A.V.R.O. spelen vanavond Clara Haskil, piano, en Arthur Gru- miaux, viool, sonates van Beethoven, In Reuver heeft het 22 man omvat tend personeel van de firma gebr. S., beton en isolatiesysteem industrie, hel; werk neergelegd. Aanleiding hiertoe was het niet inwilligen door de direc tie van de eis der arbeiders, dat aan de bedrijfsleider op staande voet ontslag zou worden verleend. Bij een menings verschil tussen de bedrijfsleider en een arbeider over het werk van laatstge noemde, gaf deze de wens te kennen telefonisch met de in Zwolle gevestig de directie te spreken. De bedrijfslei der volgde hem naar het kantoor. Daar kwam het tot een handgemeen, waarbij een andere arbeider tussenbeide kwam. De politie heeft de bedrijfsleider in ar rest gesteld. Tussen directie en verte genwoordigers der arbeiders zijn be sprekingen gevoerd, doch deze zijn zonder resultaten gebleven. 65 „Onder de tientallen en tientallen vrouwen, kinde ren en mannen die boven kwamen, die een plaats moes ten krijgen in de vertrekken en op het dek, steeds aan stuurboord, zocht ik het jonge meisje. Waar had de Italiaanse haar toch heen gebracht? In welke hoek had ze haar buiten het spatwater, de wind, de koude, de drukte geplaatst? Ik moest haar vinden; ik wilde haar niet uit het oog verliezen zonder haar ooit weer te zien. Ik liep van de ene kant naar de andere met moeite door de drom, bezorgde een vrouw, die de oceaan niet wilde zien, een plaatsje achter een luchtkoker en duwde een meisje tussen de knieën van een eerste-klasse passaglere met een geelachtig gezicht en blond gebleekt haar, een sigaret tussen de bevende vingers met enorme gouden ringen. „De sterke lucht van kolendamp deed me naar de zee omkijken. De Ascania met haar mooie zwarte romp, slingerend, maar de golven gemakkelijk ne mend, voer aan stuurboord recht op ons aan, voor afgegaan door een uitwaaiende rookpluim. Met de Virginia aan de ene kant en het Engelse passagiers schip, dat vele emigranten ook kenden, aan de andere kant, werden de nachten met hun doodsangsten, het lawaai en de reuk van de oceaan in de tussendekken, de wilde gevechten om het dek te bereiken, volkomen vergeten. Toen de Ascania op korte afstand langs ons voer, wuifde bijna iedereen met zakdoeken, hals doeken en dekens. Twee vrouwen, tussen wie ik door liep de moeder met kleine koolzwarte ogen in een verweerd boerinnegezicht en de dochter, wonderlijk op haar gelijkend, maar met gladder en voller gelaat en frisse teint lachten, ja lachten werkelijk, alsof ze al op het dek van het varende schip stonden. Waar had ik die gezichten gezien? O ja, bij de stervende oude man in tussendek IV. „Opeens ontdekte ik twee lichtgrijze ogen die me toelachten en een hand die naar me werd uitge stoken. Was zij het, het jonge meisje? Niet mogelijk'. Hoe had ik me kunnen voorstellen dat er zoveel licht zou kunnen zijn, zulk een vreugde om nog te leven, om morgen te leven, een geheel leven voor zich te hebben, lief te hebben, lang te beminnen, in die ogen, waarin ik alleen maar angst had gezien! „Ik herken de je niet dadelijk," zei ik, me bukkend. Gezeten op haar zwemvest, hield ze een zijden zak doekje in de ene hand en een flesje eau de cologne in de andere, waarmee ze haar gezicht gebet had. Een lint hield achter in haar hals de blonde haren bijeen. Haar oren waren zichtbaar, haar voorhoofd, haar wan gen rose en blauw geaderd. „Heb je me vergeven?" vroeg ze met een kort lachje, me op haar beurt tu toyerend en mijn hand grijpend. „Als we moeten ver trekken, kom me dan hier halen." Drie passen verder ontmoette ik een matroos die was uitgezonden om me te zoeken. „Meneer Dufor, de kapitein heeft naar u gevraagd. Er wordt een red dingboot te water gestreken." De jonge officier met verwarde haren (zijn pet was in het gedrang verdwenen) met builen en krab ben van nagels in het gezicht, met losgetrokken knopen, de linker mouw van zijn jas gescheurd, had Godde op de linker vleugel van de brug aangetroffen, terwijl deze naar beneden keek, waar onder hem de eerste bakboordssloep door een kleine matroos uit de buurt van Oloron en twee mannen uit de ma chinekamer gereed gemaakt en naar buiten gedraaid werd. „Dufor, jij neemt het bevel." ineenstortende muur van water, die tegen het schuil- kleed brak en waarvan de kam, verstoven en mee gevoerd door de wind, hem met duizenden ijspegel- tjes had gestriemd. „Je moet er wel aan denken," had Godde, wiens gezicht op tien centimeter van het zijne om zich verstaanbaar te maken, hem was voorgekomen als overdekt met een masker van doorzichtig glas, dat zijn trekken had doen stollen, hem toege schreeuwd, „snel uit te hoeken en af te steken." Een tweede schok had Dufor tegenover een andere golf gebracht die, nadat ze tegen het voorschip was geslagen, tien meter hoog opspoot. Vanuit de verte had hij uit een andere wereld de stem van Rouveyre gehoord: „Voel je de oceaan?" De oceaan! Daar was hij, gedrongen tot geweldige rollers die na het dode lichaam van de Canopus te hebben doen schudden en naar de hemel te zijn op geheven, naar de Virginia stuwden. „Zodra je op het water ligt, moet je snel uithoe ken en vrij van het schip sturen," had Godde na drukkelijk gezegd. De afschuw van het gebeuren (volgens de uitdruk king die hij een ogenblik tevoren had gebruikt die Dufor even vergeten had bjj het zien van te veel ver trouwen op de gezichten, het aanhoren van te veel dwaze woorden over hoop, het zien van de glimlach van vrouwen, gebogen over met melk volgezogen kin deren, het gevoel in zjjn binnenste van een mannelij ke drang om de kleine hand van het jonge meisje in de zijne te houden, deed zjjn hart van angst klop pen. „Talm niet," had de kapitein gezegd, hem bij de pols vattend. „Laat hen direct in de boot gaan. alleen vrouwen en kinderen." Ja, binnen enkele minuten zouden vrouwen en kinderenen het Jonge meisj» worden overge leverd aan golven als reusachtige vlammen. „Doe vooral een zwemvest aan?" Een matroos had hem er een aangereikt. Wordt vervolgd) ALMKERK, p. 11 Kp Blanco n. Kaapstad. ALPHERAT, p. 10 Abrolhos n. New York. AGAMEMNON, 10 te New York. ANGOLAKUST, 10 v. Pointe Noire. ALCOR. 10 te Ilheos. ALPHACCA, 10 te B. Aires. ALGENIB, 10 v. Las Palmas n. Rio Janeiro ARENDSKERK. 10 v. Las Palmas n. Antw. ARKELDIJK, 10 te Halifax. AMERSKERK, p. 11 Kp St. Vincent n. Ant werpen. ARGOS, p. 11 Malta n. Gibraltar. ALCETAS, 10 te Ryeka. ALHENA. 10 te Rio Janeiro. ARKELDIJK, 10 te Halifax. BOSKOOP, 10 te Curacao. BINTANG, 10 te Antwerpen. BENGALEN, p. 10 Kudat n. Monokwarl. CHARIS, 10 te New Orleans. CALTEX UTRECHT, p. 11 Kreta n. Antw. CINULIA, 10 te Durban. CAMITIA, p. 11 Fortaleza n. Curacao. CALTEX ROTTERDAM, p. 11 Kp St.-Vlnc. n. R'dam. CRADLE OF LIBERTY, p. 10 Massowah n. Fahaheel. CORILLA, 10 dwars Mahe n. Durban. DALERDIJK. 10 te Balboa. DINTELDIJK, 10 v. Balboa n. Los Angeles- DORIS, 10 te Amst. DIDO. 10 te Amst. DRACO, p. 11 te Bilbao. ESSO DEN HAAG, 10 te Port Said. EENHOORN. 11 te Antwerpen. ESSO AMSTERDAM, p. 11 Malta n. Antw. FLEVO, 12 te Amst. verw. GRAVELAND, p. 10 St. Vincent n. Bahia. GAASTERKERK, 10 te Antwerpen. HISFANIA, p. 11 Dungeness n. R'dam. HEEMSKERK, p. 11 Kreta n. Port Said. HERSILIA, 10 v. Ciudad Trujillo. HERA, 10 v. Carupano n. Paramaribo. ILOS, 11 te Hamburg. JOSEPH FRERING, p. 11 Madeira n. Las Palmas. KOSICIA, 10 te Curacao. KENIA, p. 11 Recife n. B. Aires. KERTOSONO, 10 te L. Marques. KARIMUN, 11 te Napels. KONINGSWAARD, p. 11 Kp Fin. n. Curacao KORENIA, p. 10 Okinawa n. Balik Papan. KEIZERSWAARD, p. 11 Kp St.-Vincent n. R'dam. KATELYSIA, 10 te Maracaibo. KALLINGA, 11 te Aden. LETO, 10 te R'dam. LOOSDRECHT, 11 te Antwerpen. LEOPOLDSKERK. 10 v. Khorramshar n. Mombassa. LINDEKERK, 10 te Marseille. LOENERKERK, 10 te Port Said. MONTFERLAND, 10 te Bahia. MAASKERK p. 11 Algiers n. Port Said. MUNTTOREN, p. 10 Cochin n. Singapore. NESTOR. 10 v. Paramaribo n. Amst. NIAS. 10 te Los Angeles. NAESS COMMANDER, p. 10 Gibraltar n. Fawley. OBERON. 10 te Pto Cabello. OUWERKERK, 10 te Melbourne. ORION, p. 11 Algiers n. Alexandrië. OOSTKERK, p. 11 te Aden. POLYDORUS, 10 te Londen. PRINS FREDERIK HENDRIK, p. 10 V. Cobh n. Montreal. PRINS WILLEM III, p. 10 V. Hoek van Holland n. Bremen. POLYPHEMUS 10 te Makassar. PURFINA NEDERLAND, 10 te Port Said. PYGMALION, 10 te Amst. PARKHAVEN, 10 te Santos. PRINS ALEXANDER, p. 10 Lizard n. Que bec. RIDDERKERK, 10 te Hamburg. RADJA, 10 te Gdynia. RITA, 10 te Djakarta. STRAAT COOK, 10 te Durban. SAROENA. 10 te Pladju. SENEGALKUST. 10 te Lagos. SAROENA, 10 te Pladju. STEENWIJK, 10 dwars Azoren n. R'dam. SCHIEDIJK. 10 te R'dam. STATUE OF LIBERTY, p. 10 Comoren n. Philadelphia. TAWALI, 10 te Antwerpen. TOMORI, 10 te Suez. TARA. 11 te Bremen. TEIRESIAS, 11 te Djakarta. TJIPANAS, 10 te Dar es Salaam. TERO, p. 11 Las Palmas n. Rio Janeiro. TABINTA, p. 11 Kp St.-Vinc. n. Port Said. TAMO, p. 11 Paranaque n. Montevideo. TARIA. p. 11 Fortaleza n. Rio Janeiro. VASUM, p. 10 Gibraltar n. Lands End v.o. W. ALTON JONES, 10 te Port Said. WONOSARI. p. 10 Kreta n. Beyrouth. ZUIDERKERK, 11 te Port Said. ZIJPENBERG, p. 11 St. Paul's Rock n. Cardiff. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN AMSTELBRUG, 10 v. Fremantle n. Port Pirie. ANTONIA, 11 te Pladju. BENINKUST. 11 te Dakar. CALTEX ROTTERDAM, p. 11 Kp St.-Vinc. n. Rotterdam. ERINNA, p. 11 Pt. Swettenham n. Bangkok. ISIS 10 v. La Gualra n. Pto Caballo. LIBERTY BELL, p. 11 Aden n. Mena al Ahmadl. LISSEKERK, 10 v. Mombasa n. Aden. MAAS 14 te Lissabon verw. MATARAM, 10 v. Sg. Gerong n. Cheribon. MODJOKERTO. 10 te Tj. Priok verw. MYONIA, 11 te Balik Papan. OOTMARSUM, 10 v. Jacksonville n. Le Havre. PRINS W. G. FREDERIK, 10 te Montreal. SALATIGA, 11 te Cebu. STAD ALKMAAR. 11 te Gibraltar. STAD MAASSLUIS, 11 te Narvik. STAD ROTTERDAM, p. 11 Kp St. Vincent n. Rotterdam. STRAAT LOMBOK, 12 te Sydney verw. PASSAGIERSSCHEPEN COTTICA, 13 te Amst. verw. GROOTE BEER, 10 te Quebec. JOH. V. OLDENBARNEVELT. 10 te R'dam MAASDAM, p. Southampton n. R'dam. NIEUW AMSTERDAM, 10 te New York. ORANJEFONTETN, p. 12 te Bremen verw. ORANJESTAD, p. 11 Las Palmas n. Tri nidad. STATENDAM, 10 v, Havre via Southamp ton n. New York. AMSTERDAM, 10 juli Doet. bio logie mej. G. Röpcke, mej. M. H. de Koning (Amsterdam); doet. Engels mevr. A. v. d. Mel-Harting (Amster dam); kand. Engels mej. S. E. Poort man, mej. S. J. A. van 't Huilenaar, M Onvlee (Amsterdam) en N. J. Mel der (Utrecht); doet. muziekwetenschap Ch. J. Maas (Bussum); doet. psycholo gie H. Houman (Amsterdam); kand. economie M. H. Zwaanswijk (Amster dam). AMSTERDAM, 10 juli. Bevorderd tot arts mevr. M. A. C. Wijnperle— Oskamp, mej. D. H. Frenkel, mej. H. K. Lankamp, H. J. R. Pastoor, V. J. Maas, N. van Eekelen, Tan Wie Tiong, R N. E. van Walree, A. H. Weiner, J. E. Japikse, J. Bendien, J. A. F. van Hezik (Amsterdam) en H. B. Diet- mers (Purmerend). Artsexamen le ged.: mevr. A. A. ScherpenisseJonker, mej. Th. M. J. v d Eijden, C. F. Boerlijst, J. M. Kamps, J. Pool, R. Enthoven, P. M. Snapper, A. E. Bouwer, B. C. Kage- naar, R. A. Altenpohl (Amsterdam), L. A. Scherpenisse (Hoorn) en E. R. Coene (Haarlem). AMSTERDAM. 9 juli. Doctor, psycholo gie: C. Bitter, Leiden; kand. psychologie: R. Fernhout, Zwolle (cum laude), J. F. Hebly, Wormerveer. J. van Hummel, Bus sum en A. M. Verschoor, Apeldoorn; kand. rechten: F. Ietswaart, Hilversum, H. Lowei, Baarn, I. Raghoeber, Suriname, J. v. Vie- gen, Rijswijk Z. H. (cum laude), H. F. G, Somsen. Kampen en H. J. Q. Tichelman, Terneuzen; prop. theologie: F, Fennema, Marrum Fr., J. W. K. Kelder. Wormer veer, H. Wanink. Bentheim (Did.) en D. Averes, Bookholth, Nordhom. AMSTERDAM. 9 juli. Kand. geneeskunde 2e ged.: F. H. B. Tuynman, Hilversum, E. Houttuin, Djakarta, G. E. Kropveld. A. Polk, R. S. Heneman. A. C. Sundermeijer, mej. A. Tillema. mej. H. L. Verhoef, P. v. d. Zwaag, allen Amsterdam, de heer J. Tj. Oh, Semarang. •s-GRAVENHAGE (Staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage): C. P. v. Ramshorst te Amsterdam, D. Rietsema te Amsterdam, M. E. M. Ritmeijer te Rotter dam, S. M. C. Roelofsz te Amsterdam, M. M. G. Royakkers te Maastricht, M. J. Smit Bouterse te 's-Gravenhage, C. Snaterse— v. Willigenburg te 's-Gravenhage, L. Snon- nenberg te Amsterdam. •s-GRAVENHAGE. 9 juli. Aan het Am sterdams Conservatorium zijn geslaagd voor het staatsexamen voor muziek: piano A: mej. J. Dinger; solozang-A: C. van de Fa- verd en mej. M. O. A. Preijde, allen te Amsterdam; te 's-Gravenhage zijn geslaagd: piano B: mej. H. L. Vunderink, Bussum, orgel B: A. J. Keijzer, Middelharnis, solo zang-B: L. J. D. M. van Oppen, Heerlen; fluit B: mevr. B. Jacobvan der Meer, Rot terdam, orgel-A: mej. A. van Dijk, Arnhem en J. Spronk, Oldenbroek, fluit-A: F. J. Brüggen. Amsterdam, blokfluit-A: mej. J. C. van Hoboken, Amsterdam, mej. W. M. de Jong, Veghel, J. Kok, Amsterdam en mej. C. C. J. E. van Rooyen, 's-Hertogen- bosch; kinderkoorzang-AH. J. Sleumer. Uithuizen en H. S. Sijtstra, Hengelo (O)# hobo-O: W. K. J. Ket, Leeuwarden. 's-GRAVENHAGE, 10 juli. Eerste ged. no tarieel examen: P. G. Speydel te Amster dam en J. P. J. M. Eldering te Alkmaar. LEIDEN, 11 juli. Gepromoveerd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld ,,De meervoudige nationaliteit", de heer Ko Swan Sik, geboren te Magelang (Ind.) en thans wonende te Den Haag. De promotie geschiedde cum laude. Gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld „Kuituur en Kuituurveranderingen in het Moejoege- bied", de heer J. W. Schoorl, geboren te Den Helder en thans wonende te Noord- wijk aan Zee. Doet. Ned. recht: J. C. van Munster van Heuven te Rotterdam: kand. A: wis- en natuurk. mej. W. H. M. Voor hoeve te Leiden mej. T. Geilman te Lei den, J. W. Maarssen te Rijswijk. Kand. F wis- en natuurk. J. von Ham te Leiden en P. M. Dieleman te Leiden; kand. F wis- en natuurk. J. Laban te Rotterdam: kand. C wis- en natuurk. C. R. Traas te Leiden: kand. L. wis- en natuurk. mevr. J. K. Y. Bong-Lie te Leiden: kand. K. wis- en na tuurk. mej. E. Pees te Leiden, mej. H. André de la Ports te Leiden, mej. W. E. de Boer te Leiden, mej. M. Korink te Leiden. J. R. C. Rinner te Leiden, C. J. den Otter te Noordwijk, J. W. M. Osse te Leiden en F. Tuyn te Leiden; doet. schei kunde W. Dorst te Leiden: doet. geologie W. A. W. Leeflang te Den Haag; doet. bio- olgie C. A. W. Jeekel te Heemstede; kand. geschiedenis mej. E. Kamp te Bloemen- daal; doet. wijsbegeerte H. van 't Veer te Den Haag: doet. gesch. H. W. van Hels- dmge te Den Haag; prop. godgeleerdheid T. A. D. W. Aris te A dam en W. Bax te Arnhem. LEIDEN, 10 juli. Kand. Frans: mej. K. G. de Groot te Haarlem; R. R. J. M. Bocxe te Leiden; doet. Frans: W. Zwanenburg te Den Haag. NIJMEGEN, 10 juli. Kand. Neder lands: J. M. P. Schefman (Maastricht); Th. G. A. Hoogbergen (Veghel); doet. Nederlands: M. C. H. J. van de Ven Den Bosch (cum laude), J. J. G. Adams, Roermond, L. van Gisbergen, Enschede, M. J. Heitzman, Bergen op Zoom; doet. soc. wet.; M. A. J. van de Sandt, Dord recht, F. E. M. L. Rondagh, Maastricht (cum laude), J. J. M. Martens, Nijme gen; doet. pol. en soc. wet.: mej. L. R. de Haes, Roermond, Th. E. Westerterp, Luxemburg; doet. geschiedenis: mej. E. A. M. van den Donk, Amsterdam, L. M. H. Joosten, Neerkant (cum laude). Licentiaatsexamen theologie: de paters H. G. Boerland O. Carm. (bar- ger-Compascuum Drenthe), C. M. R. Custers O.P. (Nijmegen), J. G. Drukker O.F.M. (Nijmegen), J. P. L. M. van der Ham M.S.C. (Arnhem), J. Th. A. van de Laar C.S.S.R. (Nijmegen), G. L. Mathot C.S.S.R. (Nijmegen), en H. R. Reichenbach S.S.C.C. (Nuland). Baccalaureaat theologie: F. J. A. de Grijs (Apeldoorn). H. Kral (Ter Apel), L. M. Thomas (Bergen N.-H), J. Wal raven (Kwadendamme), A. M. van Rei- sen (Sassenheim), de paters L. A. Beeloo M.S.C. (Arnhem), E. van Hezewijk C.P. (Mook), A. J. Koelker C.P. (Mook), F. A. Lenssen C.M.M. (Aroen), J. Luja A.A. (cum laude) (Nijmegen), A. Lute C.M.M. (Arcen) en Th. A. M. Weys A.A, (Nijmegen). MO-A Pedagogiek: mej. C. Ph. Tol huizen (Nijmegen), M.O-B. Pedagogiek: pater B. Veldhoven S.C.J. (Nijmegen). NIJMECJEN - Diëtistenexamen: M. van Alphen, Den Hout N.-Br.; H. H. Falke, Lichtenvoorde; I. Funnekotter, Eindhoven; J. Hunink, Deventer; Zr. Ignace, Maas tricht; Th. Magis, Helmond; L. Postma, Maastricht; Th. van Rossum, Herpen; N. van Schie, Warmond; W. Schuurs, Wy- chen; Th. Spaanjaars, Nijmegen; N. Te gelaar. Warmond; I. van Vogelpoel, Utrecht; 1 herexamen. KAASMARKT WOERDEN, 10 juU. Aan voer 161 partijen. Eerste kwaliteit f 2.29 2.35. tweede kwaliteit f 2.202.28, extra kwaliteit tot f 2.56. VEILIN GTIEL, 10 juli. (Resp. le en 2e soort). Kersen: Bastaarddikke 85145, Blanzers 130165 Hedelfinger 130170, Hollanders 161205 Napoleons 100 150 Roem v. Poolenstein 140—160 Volgers 160200 b-rood 110—126 c-rood 41, Wijnkersen 120220 b-rood 80 c-rood 37, Aardbeien 160220 84152, Frambozen 176272 88200, Frambozen gedopte 56 176; Rode bessen 134146 Zwarte bes sen 510520 460, Kruisbessen blonde 67 85 3046. Kruisbessen witte 5067 1149, Perziken per stuk 1416 48. Appelen: Jonathan 4776 14—28. Groenten: Kom kommers per stuk 3946 2533, Kroten 23 —26 Princessebonen 85—140 Savoye kool 79 Sla per stuk 5—12 46, Spits kool 57 Tomaten 4360 1134, Tuin bonen 1416 5—7, Velderwten 3034 Aardappelen: nieuwe grote 15—21, drieling 1418, kriel 712. (Alles in cents per kg. tenzij anders vermeld). VEILING VENLO, 10 juli. Aardappelen vroege bonken per kist 5.—. A 2.903.30, B 2.50—2.60. C 1.80, Bieten, rode A 18—20, Bloemkool A 39—49, B 18—25, C 14. Bonen: Stamprincessen I 122—125, Sabo I 124126, Imuna I 108, Servus I 97, Wagenaars z. dr. I 105—119. I 47—56, Veense snijb. I 122130, II 85. Erwten: Stamerwten I en II 3844, Rijskrombekken groene I en II 46. gele I en II 4347. Komkommers kas A 25—27, B 17, Platglas A 38, B 34, C 26, Kg 36, Kool Rode 714, Savoyen A 712. Spitskool 1317, Koolrabi 7—7.50, Peen. ro de bospeen 3846, breekpeen A 3746, B 49—58, Rabarber 22—26. Sla natuur A 4.50 8.10, Soepgroen 6.408.40, Tomaten p. bak A 7.60a.OO. B 7.00—7.30, C 7.20—7.70, CC 6.106.30, bonken 3.60, Tuinbonen I 11-50 —13.20, II 8.00—10.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11