Geneesheer-directeur officier in de orde van Oranje-Nassau Dr. J. H. AGerlach neemt leiding over Versierd Praag verwelkomt Khroesjtsjev en Boelganin Huurcompensatie ook voor de Indische gepensioneerden Kruiswoordraadsel OPRUIMING ot&lett I Inschrijving 4lU pel. IJ-tunnel' lening op vrijdag 19 juli NAAIMACHINES ERiC DE NOORMAN modelkamers Sm|0 REVALIDATIE-CENTRUM SANATORIUM WORDT EEN Blijven bonzen in Tsjechische partij in functie? Russische kraan gezonken Voorts pensioenregeling vastgesteld over Izvestia de betrekkingen met Nederland Mei opnieuw reeordmaand Nieuwe kapel voor Rijsenburg halfjaarlijkse BARTELJORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM DONDERDAG 11 JULI 1957 pagiN^' JUBILEUM HELIOMARE WIJK AAN ZEE Met veel luister en onder zeer grote belangstelling uit het gehele land is woensdag te Wijk aan Zee het zilveren bestaansfeest van sana torium Heliomare gevierd, het zilveren jubileum van de zusters van St. Carolus Borromeus, van geneesheer-directeur dr. M. H. P. P. van Haeff, die ter gelegenheid hiervan door H. M. de Koningin tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd. Tevens nam dr. van Haeff afscheid van zijn werkkring en werd tot zijn opvolger geïnstalleerd dr. J. H. A. Gerlach, sinds 1 mei als adjunct-directeur aan het sanatorium verbonden. Gelukwensen van bestuur Figuur van dr. v. Haeff Haarlemse kantonrechter Oververmoeid achter het stuur Geldboete voor bar houder uit Zandvoort 1198 ERNSTIGE OPERATIES RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Afscheidsrede directeur lCLtSlï imüMwsm en een overstelpend grote sortering woningtextiel ervaren adviseurs en binnenhuisarchitecten geven kosteloos adviezen vraag! onze folder HOGE CIJFERS, LAGE PRIJZEN 7EUGDHORLOGES Grote Houtstr. 49, Tel. 20049 Moordaanslag op de Dalai-Lama mislukt Minister Zijlstra op Het Atoom Woningbouw Spoorwegarbeider verongelukt Geschenk van priesters 10 Maandag'15 juli 1957, 10 uur, beglnf oriTe Etalages te bezichtigen vanaf zaterdag 13 juli Tijdens opruiming van 12-13.30 uur gesloten Uitaiftekoers 99 pet. EiK£ 3 Volgens „L'Equipe" Van der Hart wilde naar Lille terug Straf voor Trevor Fcï& Drie jaar niet in Engeland spelen De viering werd ingezet met een plechtige hoogmis in de kapel van het sanatorium opgedragen door rector M. Schipper met assistentie van de oud rectoren R. A. L. van Ginkel en J. Smulders, Kapelaan J. Knaapen uit Waalwijk, oud-patiënt van het sanato rium hield een briljante toespraak: het koor der zusters voerde onder leiding van Jan Laarveld een missa van de 18e- eeuwse componist Casciolini voor drie vrouwenstemmen, uit. De officiële hul diging in een der zalen van het sanato rium stond onder leiding van dr. C. Tenhom voorzitter van de stichting r.k. herstellingsoorden, die als eerste spre ker het woord voerde, Hij ging de ge schiedenis van het sanatorium na en kon met voldoening vaststellen, dat het beoogde doel bij de oprichting de ge nezing van patiënten met chirurgische tuberculose en chronische beenziekten volledig is bereikt, dank zij de klimaat- kuur en de liefdevolle toewijding van de zusters, die een echt opgewekte katho lieke sfeer in het huis brachten. Sinds enkele jaren wordt Helio mare, evenals Dekkerswald en Cae- sarea bij Apeldoorn, geconfronteerd met het probleem van de onderbezet ting, omdat de snelle daling van de tuberculose het aantal patiënten heeft doen teruglopen. Vandaar dat het be stuur voor Heliomare een nieuwe taak heeft weggelegd, de revalidatie. Bin nen afzienbare tijd hoopt het bestuur deze afdeling verwezenlijkt te zien. Dr. Tenhom richtte zich vervolgens in het bijzonder tot de geneesheer-direc teur dr. van Haeff, over wiens werk hij met grote waardering sprak, en wie hij namens het bestuur een televisie toestel aanbod. Dr. J. ten Brink heeft zich vervolgens eveneens namens het bestuur tot de zusters gericht, hun grote toewijding waarderend en een lang speelplaat met „Die Jahreszeiten" aan biedend. Woorden van bijzondere hulde sprak hij tot de zusters Folkera en Salvia, die vanaf het begin aan het sanato rium verbonden zijn en daarom een persoonlijk geschenk ontvingen.. Heeft burgemeester J. G. S. Bruins- ma van Beverwijk waardering geuit voor het opofferende werk van de zus ters, bijzonder heeft hij de figuur van Vele gelukwensen moest dr. Van Haeff, nadat hem de koninklijke onderscheiding was uitgereikt, in ontvangst nemen. Wegens het in oververmoeide toe stand besturen van een auto stond gisteren een Zandvoortse bar- en bo degahouder terecht voor de Haarlemse kantonrechter, die hem een boete van 250,- en een jaar voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid met twee jaar proeftijd oplegde. De verdachte, die zijn zaak in Am sterdam heeft, pleegt 's nachts na sluitingstijd met zijn auto naar zijn woonplaats Zandvoort terug te rijden. Meestal is dat niet voor half drie. Op 28 maart van dit jaar was de man zo oververmoeid, dat hij achter zijn stuur ln slaap viel op de Amsterdamsevaart. Het gevolg was, dat hij tegen een paal opreed, dat de auto zwaar beschadigd in het water terecht kwam, en dat de bar- en bodegahouder kopje onder ging. Druipnat en lopend heeft hij daarna Zijn woonplaats bereikt. De volgende dag maakte de politie proces-verbaal op. „De drank speelt in deze zaak geen rol, daarvan ben ik wel overtuigd", aldus de officier van justitie, mr. Wi- arda. Hij wees er echter op, dat het eveneens verboden is om overver moeid een auto te besturen. Zijn eis luidde ƒ200,- boete en één jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De ver dediger, mr. Silvain Groen, bepleitte clementie. De verdachte was zich zijn toestand piet bewust en wist evenmin, dat zijn bloed niet in orde was, zoals later bij een medisch onderzoek bleek. Dr. M. H. P. P. van Haeff heeft in de 25 jaren, dat hij geneesheer directeur van Heliomare was, 1198 ernstige operaties verricht, namelijk 722 verstijvingsoperaties ruggegraat, 263 verstijvingsopperaties heupge wrichten en 213 aan de kniegewrich ten. Vermeldingswaard is. dat na geen van deze operaties de patiënt is over. leden, hetgeen de dokter mede toe schreef aan de voortreffelijke ver zorging van de patiënten door de zusters. Advertentie 12 maanden volle garantie Inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf 7.990.Vraag eens nadere Inlichtingen bij WAGENWEG HAARLEM de geneesheer-directeur dr. van Haeff belicht. Deze burgemeesterszoon uit Mierlo, werkte na zijn studies enige tijd in Paramaribo, om zich daarna in een diepgaande studie in binnen- en buitenland voor te bereiden op zijn taak in Heliomare. Baanbrekend werk ver richtte hij als medicus, hij weerde de gipsverbanden en de oude behandelings methoden van de gewrichtstuberculose om geheel nieuwe methoden aan te wenden, waarbij vooral een goede zon- nebehandeling (klimaatskuur) toege past werd. Zo werd hij tevens voor zijn collegae in binnen- en buitenland een gezaghebbend leermeester, die wel op congressen in binnen- en buitenland met groot gezag sprak en daardoor de Advertentie Alle merken du» ruime Keu2e naam van Nederland hoog heeft gehou den. Hiertoe werkten ook zijn talrijke en belangrijke publicaties mee. De burgemeester sprak zijn vreugde erover uit aan een dergelijke figuur namens de Koningin de hoge onder scheiding van officier in de orde van Oranje Nassau te mogen uitreiken. Moeder Agnella heeft namens de congregatie in een ontroerende toe spraak het bestuurscollege gelukge wenst met het jubileum en ten aanzien van dr. van Haeff gezegd, dat aan hem gedacht zal blijven worden als aan een wijs raadsman, een vader, en een voor beeld door grote plichtsbetrachting. Nog vaak hoopt men hem in Helioma re, zijn levenswerk, terug te zien. Haar woorden werden stijlvol overge nomen door het koor der zusters, dat een indrukwekkende Heliomare-cantate zong, gecomponeerd door Jan Laar veld. Van de grote vriendschap, die allen voor dr. van Haeff gevoelen getuigde dr. J. H. A. Gerlach namens de me dische staf en het personeel. Helioma re is het Mekka geworden voor lijders aan gewrichtstuberculose en voor de collega's, die zich met deze kwaal be zighouden, dank zij het baanbrekende werk van dr. van Haeff, die reeds in 1930-1931 zijn eerste opzienbarende pu blicaties over deze materie in het licht heeft gegeven. Namens allen bood dr. Gerlach boe ken als geschenk aan om vervolgens de zusters te prijzen voor haar liefde volle werk. De heer Hendriks vertolkte de gevoe lens van de patiënten, die dr. van Haeff zeer waarderen als arts, chirurg,mens en wijze raadgever. Boeken verstoffe- lijkten de dank, waarin ook mevrouw van Haeff met een geschenk werd be trokken. De oud-patiënten hadden dokter J. Visser afgevaardigd, die verklaar de niet in woorden te kunnen uitdruk ken hoe groot de dank van alle oud patiënten is. Hij bood dr. van Haeff een bandrecorder, boeken, en een envelop met inhoud aan, welke laatste dr. van Haeff aan het bestuur doorgaf om te besteden voor de patiënten. In een indrukwekkende afscheidsrede heeft dr. van Haeff in de eerste plaats hulde gebracht aan dr. Nico van Span je zaliger, de man met het hoofd van de Aquiner en het hart van Francis- cus de grote initiatiefnemer tot de bouw van dit sanatorium, die het 25 ja ren geleden zo bouwde, dat het nu nog modern is. Dr. van Haeff getuigde van zijn waar dering en bewondering voor allen met wie hij samenwerkte in de loop van deze vijfentwintig jaar. Is de medische staf het brein van een sanatorium, de zusters zijn het hart. De doctor getuig de ook van zijn bewondering voor de patiënten en gaf blij met een „Ver wacht een andere heeer" zijn werk over aan dr. Gerlach, die daarna door dr. C. Tenhorn werd geïnstalleerd. 32. In één oogopslag overziet Eric de toestand. Een gevecht is niet meer te ver mijden en in dit gevecht zou hij ongetwijfeld het onderspit delven. Hard klinkt zijn stem met scherpe bevelen over het dek. Hij geeft een ruk aan het roer, de Drakar schijnt zich een moment op te heffen uit de golven, schiet dan dansend vooruit, recht op de kust toe. „We lopen te pletter," schreeuwt Svein. „Wat doe je nou, Noorman? Wat blijft er over van mijn vechtpartij?" De rest van de woorden gaat verloren in het hevig gekraak en gedreun waarmee de Drakar in volle vaart op de rotsen loopt. „Over boord, allemaal," schreeuwt de Noorman. ;(j4f „Vergeet je wapens niet." Terwijl de Drakar z"'V, slagzij maakt en langzaam wegzeult in het ondiepe water aan de springen de mannen over boord en zwemmen voor hun leven. Als jcU»' qQV-I zijn schouder. De twee piratenschepen liggen zo goed als stil. De bemannf* gen schijnen totaal overbluft te zijn door deze onverwachte wending. Zwle ze een achtervolging inzetten? gaat de Noorman met Svein het water in. Eric werpt een scherpe blik Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend 8-12.30on I4-I8u Dinsdag 8-13 u. De Sovjet-leiders Khroesjtsjev en Boelganin zijn gisteren per trein in Praag aangekomen, waar zij besprekin gen zullen voeren met de Tsjechoslo- waakse regerings- en partijleiders. Het Russische gezelschap werd op het sta tion begroet door president Antonin Za potocky en premier Siroky. Op het sta tionsplein had zich volgens radio Praag, een menigte van 200.000 mensen verzameld. Fabrieksarbeiders en kan- tooremployé's hebben gisteren een vrije dag gekregen. Duizenden mensen riepen pro-Russische leuzen, toen de figuren van Khroesjtsjev en Boelganin zichtbaar werden. De beide Russische bezoekers inspecteerden, samen met president Zapotocky en de Tsjechoslo- waakse minister van defensie, luitenant generaal Bohumil Lomsky, een ere wacht. Zapotocky verwelkomde Khroesjtsjev en Boelganin als „vrien den en vertegenwoordigers van de voor hoede van het communisme." „De vriendschap tussen Tsjechoslo wakije en de Sovjet-Unie is gebaseerd," zo vervolgde hij, „op wederzijdse hulp in slechte tijden en trouw aan de grond beginselen van het Marxisme-Leninis- me. De eenheid van de landen van het socialistische kamp is niet te vernieti gen en zij vormt de beste waarborg voor de uiteindelijke overwinning van het so cialisme. Het twintigste congres van de communistische partij van de Sovjet- Unie heeft de weg aangegeven, die de arbeidersklasse dient te gaan." Net zoals hij dat op zijn „zegetocht" door Slowakije en Moravië al eerder heeft gedaan, verklaarde Khroesjt sjev: „De westelijke Imperialisten hebben getracht in Tsjechoslowakije en de andere communistische landen een contra-revolutie te ontketenen. Maar dit, kameraden, zal nimmer gebeuren," aldus riep Khroesjtsjev, volgens de communistische radio onder donderend gejuich van de menigte, uit. „Zolang het imperialisme leeft, bestaat er een voortdurend oorlogsge vaar. Daarom moeten de landen van het socialistische kamp waakzaam zijn en als één geheel strijden tegen herbewapening en atoombommen. Khroesjtsjev, die er na zijn lange treinreis bijzonder fris en monter uit zag, sprak de hoop uit, dat het bezoek van Boelganin en hem zou bijdragen tot de versterking van de Russisch- Tsjechoslowaakse vriendschap. Boelga nin maakte een zeer vermoeide indruk. De Russische premier verklaarde volgens het Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" te Praag: „Het is nodig er de nadruk op te leggen, dat vooral de eerste secretaris van het centrale comité van de K.ssi- sche communistische partij, kame raad Nikita Khroesjtsjev, zich ver dienstelijk heeft gemaakt met het ontmaskeren en neerslaan van de te gen de partij agerende groep van Molotov, Malenkov en Kaganovitsj". Hij deelde dit mee tijdens een maal tijd die het politieke bureau van de Tsjechoslowaakse communistische par tij de Russische delegatie heeft aan geboden. Gedurende de treinreis van het Oost- slowaakse grensstation Cierna naar Praag hebben de Russen o.a. besprekin gen gevoerd met de eerste secretaris van het centrale comité van de Tsje choslowaakse communistische partij, Antonin Novotny. De berichten, dat Khroesjtsjev naar Praag zou zijn gekomen om „Stalinisti sche elementen" in de Tsjechoslowaak se partij op te ruimen, nemen in aan tal af, ln het bijzonder nadat Khroesjt sjev te Cierna had verklaard, dat zijn bezoek niet ten doel had „tegenstellin gen uit de weg te ruimen" en dat tus sen de partijen van beide landen de bin ding bestaat van de „eenheid van de doeleinden van de ideologie." Praag hangt vol met rode vlaggen. Op geweldige spandoeken staan leuzen, waarin eeuwige vriendschap met de Sovjet-Unie wordt beloofd. In de mees te etalages staan portretten van de bei de Sovjet-leiders. Boelganin en Khroesjt sjev, die ook nog een bezoek aan Bo- hemen zullen brengen, blijven tot 16 ju li in Tsjechoslowakije. Aduertentia De hoge cijfers op het overgangs rapport zijn beslist een beloning waard. De LAGE PRIJZEN van onze eerste klas zijn beslist waard er eens nader aandacht aan te schenken. Want zo'n fraai horloge is de beste be loning, die U Uw zoon of doch ter kunt geven. Ons KIENZLE horloge doet 't vanaf 19.75. Een water- en stofdicht shock- proof horloge, 17 steens ancre, gaat jaren mee, vanaf f 45. Uw zoon of dochter slagen bijna zeker. U slaagt bij altijd de kleine zaak met de grootste keuze Gistermorgen om half negen is de kraan, die dinsdag door het Russische schip „Frjazino" nabij Texel is verlo ren, daarna is gekapseisd en aan de grond is gelopm, gezonken. De kraan moet lek geweest zijn, en men ver moedt zelfs dat de Russen reeds op maandagavond met dit euvel hebben gekampt, want de sleep heeft toen eni ge uren stil gelegen in zicht vein het lichtschip „Terschellinger bank". Kapi tein Doeksen, van de sleepboot „Hol land", heeft dinsdag eerst getracht de kraan naar diep water te slepen, en toen dit niet lukte, haar recht te trek ken met kabels die er onder door wa ren aangebracht. Ook dit mislukte, me de omdat de heer Doeksen het niet aan durfde zwaar materiaal te laten aanruk ken wegens het financiële risico dat hij daarmee liep, aangezien de kapitein van het Russische schip het Lloyds contract „no cure, no pay niet wilde tekenen. Hoewel hij dit in de loop van de nacht toch heeft gedaan, is het thans te laat. De kraan moet als verloren worden be schouwd. Er zal nu een „wrak-beton ning" bij worden aangebracht, en ver moedelijk zal het wrak dan worden op geblazen, omdat het zich in vaarwater, bevindt. Een Tibetaanse anti-communist heeft een vergeefse poging gedaan de Dalai- Lama, de geestelijke heerser van Tibet te vermoorden, aldus is in de hoofdstad van Nepal, Kathmandoe, vernomen. Toen de Dalai-Lama zijn nieuwe pa leis te Lhasa bezichtigde slingerde een der toeschouwers een zware ijzeren ko gel naar zijn hoofd. De Dalai-Lama bleef echter ongedeerd. (U.P.) De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft vanmorgen een bezoek van een uur gebracht aan de tentoonstelling het Atoom op Schiphol. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat de huurcom pensatie ook zal worden gegeven voor Indische gepensioneerden. De zaak is nog niet waterdicht, maar zodra de huurcompensatie voor de Nederland se gepensioneerden is vastgesteld, zal dit ook voor hen in overweging worden genomen. De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de beide wetten aangenomen waarin de pensioenregeling voor de In dische gepensioneerden is vastgesteld. Door toekenning van een egalisatietoe- slag en een aanpassingstoeslag worden deze pensioenen op het Nederlandse peil gebracht. De toelage komt in de plaats van tijdelijke bijslagen. Op jaar basis zullen de kosten 25 miljoen gul den bedragen voor de sanering der ei gen pensioenen en 10 miljoen voor de weduwen- en wezenpensioenen. Hierte genover staat een vermindering van de bedragen die worden afgetrokken in verband met de A.O.W. van resp. ze ven en twee miljoen. De Kamer was zeer te spreken over de regeling die minister Luns heeft in gediend en verdedigd. De minister liet uitkomen dat verfijningen, waarom sommigen hadden gevraagd, om prak tische redenen niet meer kunnen wor den aangebracht. De mechanische ad ministratie zou dit niet kunnen verwer ken. Ook de pensioenen van Kamerleden en ministers hebben een wijziging on dergaan. De Kamer nam met 117 stem men een wetsontwerp aan tot verho ging van de pensioenen van gewezen ministers, staatssecretarissen en leden van de Tweede Kamer, zomede van de pensioenen van weduwen en wezen met een algemene toeslag. In een ander wetsontwerp werd de basis gelegd voor een overbrugging van de lopende uitkering aan aftredende leden en het vaststellen van het pensioen op drie en een half procent van de schadeloosstel ling die een Kamerlid per jaar ont vangt en tot een maximum van 70 pro cent daarvan. De Kamer heeft zich voorts verenigd met een wetsontwerp tot goedkeuring van het met Amerika gesloten verdrag voor vreedzaam gebruik van kernener gie. Dit verdrag, dat voor tien jaar is aangegaan, betekent voor Nederland het verkrijgen van de noodzakelijke splijtstof. Ook het statuut van de inter nationale organisatie voor kernenergie is aangenomen. Een kort debat werd nog gewijd aan de grenswijziging voor de gemeente Alem boven Den Bosch, die voortaan aan Gelderland zal behoren, terwijl Grubbenvorst een deel van zijn grond gebied aan Venlo gaat verliezen. Ook de regeling voor arbeiders die in de oorlog in Duitsland hebben gewerkt en nog aanspraken hadden op renteverze keringen, is in een ontwerp neerge legd en aangenomen. Het officiële orgaan van de Sovjet regering, „Izvestia" heeft blijkens een uitzending van radio-Moskou een felle aanval gedaan op „Nederlandse reac tionaire kringen", die „wanhopige po gingen toen de groeiende samenwer king tussen beide landen te verstoren." Het artikel is gepubliceerd ter gelegen heid van het feit, dat de Sovjet-Unie en Nederland vijftien jaar geleden diplo matieke betrekkingen aanknoopten. „Uit de geschiedenis blijkt, dat Ne derland in zijn nationale bestaan nim mer is bedreigd door de Sovjet-Unie, doch door die staten, welke hebben ge tracht internationale problemen op te lossen door de spanning met oorlog en agressie te vergroten," zo wordt voorts g6Z6^d. „Het is daarom duidelijk, dat de kou- de-oorlogspolitiek. die Nederland wordt gedwongen te voeren, niet gerechtvaar digd ls en zeker niet in overeenstem ming is met de nationale belangen," al dus „Izvestia". (U.P.) In mei 1957 zijn volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek 8.122 woningen gereed gekomen. Nim mer tevoren werden in één maand zo veel woningen opgeleverd. Hoogste mei- ctjler: vóór de oorlog ln 1930 8.190, na de oorlog in 1954 6.057. Het hoogste maandcijfer na de oorlog was in de cember 1954, toen 7.891 woningen gereed kwamen. Het totale aantal gereed gekomen wo ningen in de eerste vijf maanden van dit jaar, n.l. 33.864, is eveneens belang rijk hoger dan in de overeenkomstige periode van 1956, toen 22.147 woningen gereed kwamen. Doordat in mei 1957 met de bouw vanTneer woningen werd begonnen n.l. 8.561 dan er werden voltooid, bereikte ook het aantal op 1 juni in uitvoering zijnde woningen een nieuw hoogtepunt met 100.107. Naar pas nu bekend geworden is, is in de nacht van maandag op dinsdag een spoorwegarbeider na een aanrij ding met een trein op de IJsselbrug bij Westervoort vermoedelijk in de IJssel geraakt en wordt hij sindsdien vermist. Twee werkploegen van elk zes spoor wegarbeiders waren op de spoorbrug bij Westervoort aan het werk met twee z.g. kraagschroefmachines, toen om half één in de nacht de trein uit Arn hem naar Zevenaar naderde. De arbei ders zagen hem pas op het laatste mo ment en konden nog juist uit het Spoor springen. Achteraf blijkt een van hen, de 29-jarige ongehuwde seizoenarbeider H. H. J. uit Eist, zich niet bijtijds in veiligheid te hebben kunnen brengen. Althans werd hij na het gebeurde ver mist en is hij tot op heden nog niet terecht. Vermoedelijk is hij aangereden en onder de leuning van de brug door, in de IJssel geraakt. De politie van Wes tervoort heeft het onderzoek in handen. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het groot seminarie Rijsenburg te Driebergen, dat 22 juli a.s. gevierd zal worden, een feestgeschenk van 50.000 aan te bieden, bestemd voor de bouw van een nieuwe kapel. Het bedrag zal door de priesters van het aartsbidom Utrecht en het bis dom Groningen in de loop van vijf jaren bijeengebracht worden. Er is reeds een fonds aanwezig; met het geschenk van de priesters zal het bouwkapitaal vol doende zijn om een zeer mooie kapel te bouwen, ter vervanging van de be staande kapel, die niet beantwoordt aan de moderne liturgische inzichten. De belangstelling voor het eeuwfeest is bijzonder groot. Reeds zevenhonderd priesters uit beide bisdommen al len oud-studenten van Rijsenburg hebben hun komst op de reünie, die dinsdag 23 juli gehouden wordt, aan gekondigd. Wegens de grote opkomst zal de pontificale H. Mis. die de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, aan het begin van de reünie zal opdragen, niet plaats vinden in de oude kapel, maar in de parochiekerk van Driebergen. Het officiële feestprogramma van maandag 22 juli vermeldt o.a. een pontificaal Lof in de kapel door de Pauselijk internuntius, mgr. Paolo Giobbe, en een officiële ontvangst van de genodigden, tijdens welke mgr. Al frink een toespraak zal houden, gevolgd door een rede van dr. ir. Fr. Tellegen over „Enkele gedachten over de ziel zorg van vandaag naar morgen". Ter gelegenheid van het eeuwfeest is een brochure verschenen, waarin de weleerwaarde heer drs. G. Abbink de geschiedenis van honderd jaar Rijsen burg memoreert. CQ HORIZONTAAL: 1. zuigeling, - poeder; 2. iedereen, - verbogen lid woord; 3. afdaling met hindernissen bij skiën - lichte steek; 4. voorbericht; 5. Nederl. Golf Comité - wending; 6. inboorling van Nieuw-Zeeland - provincie- hoofdstad; 7. stekelig diertje, - beteuterd; 8. verblijfplaats voor dieren, - plaats op de Veluwe; Cs. 9. reservatis reser- vandis, - gift, 00 - zot; 10. torren, - windrichting; 11. glaasje sterke drank, - echtgenoot. o VERTICAAL: 1. zangstem, ZZ - namiddag, - huidschram; 2. krokodil; 3. onbeschreven, 8- - vreemde munt; 4. padvinderskreet, - moerasvogel; 9- 5. onverschrokken, 10. - wees gegroet; 6. hoogland in Voor-Indië, n - gebrek; 7. United Nations, t 1.50; paljas. soortelijk ge wicht; lakken; leuk! door water om geven gebied; veerkracht, persbureau, gard OPLOSSING VAN WOENSDAG HORIZONTAAL: 1. r.k.; 3. a.v.; 5. p.d.; 7. om; 8. 11; 9. la; 11. ring; 13. amen; 15. one; 16. aal; 18. eed; 19. ster; 20. out; 21. ode; 22. mat; 23. ego; 26. kalf; 28. brem; 29. eg; 31. es; 33. as-.j. ka; 35. et; 36. 0 VERTIKAAL 'A 1. rog; 2. km; 5- j 4. vla; 5. pro: jj. dinsdag; 9. lee; ji and; 12. netel! j(. meter; 16. arm! lot; 21. oke; 24. Bji, 25. oma; 27. fee! J. bad; 32. st.; 33. Advertentie tl *1 XT 1 o* ra tuniTiff vol fv n tl o n 1 vtaap a T T —tl i Burgemeester en Wethouders van Am sterdam delen mede, dat op vrijdag 19 juli a.s. by de Twentsche Bank, Lipp- mann, Rosenthal en Co., de Rotterdam- sche Bank, de Escomptobank, R. Mees em Zn., de Ned. Handel-Mij. Hope en Co, de Amsterdamsche Bank, de Incasso- tank, de Hollandsche Bank-Unie, Pierson en Co, Heldring en Pierson, de Banque de Pa ris et des Pays-Bas en de Nat. Handels bank de inschrijving openstaat op de 4'A% 30-jarige obligaties van de IJ- tunnellening 1957 in stukken van 1.000. 500 en 250 nom. aan toonder tot de koers van 99%. Het bedrag van de le ning zal na sluiting der inschrijving worden vastgesteld. De storting op de toegewezen obliga ties moet geschieden op maandag 19 augustus a.s. Opneming in de beursno tering te Amsterdam en te Rotterdam zal, na vaststelling van het bedrag van de lening, worden aangevraagd. In het prospectus verklaren burge meester en wethouders uit de resulta ten van de debatten in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de op 13 en 14 juni j.l. gehouden Interpellatie inzake de IJ-oeververbindingen en op grond van de door hen te bevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen de overtuiging gekregen te hebben, dat de IJ-tunnel- werken voortgang kunnen vinden op een wijze en volgens een schema, nader met de regering overeen te komen. Bij de nog met de regering te voeren besprekingen is het van het grootste be lang, dat medegedeeld kan worden dat minstens de tot het einde van 1958 voor de IJ-tunnelbouw benodigde bedragen (15 a 20 miljoen gulden), welk geheel uit eigen middelen gefinancierd zullen moeten worden, op lange termijn ter beschikking staan. Burgemeester en wethouders van Am sterdam doen dan ook een dringend be roep op een ieder, zowel in Amsterdam als in geheel Nederland, om hen bij de komende besprekingen deze onontbeer lijke ruggesteun te verschaffen door in te schrijven op de IJ-tunnellening 1957, hoewel de koers van uitgifte in verband met de richtlijnen van het z.g. rente gamma hoger is dan de momenteel geldende beurskoers van soortgelijk, leningen. De opbrengst van de oud® havige lening zal geheel voor de IJ-t^t nelbouw worden aangewend. Voor J* j bepalen van het uitvoeringsschema '(m het van doorslaggevende betekenis dat het bedrag der lening zo groot f gelijk wordt. De aflossing van de lening geschie' k pari in 30 jaarlijkse nagenoeg gelü V' termijnen, voor het eerst op 1 juni 19""' Vervroegde aflossing zal niet gesch'^ den vóór 1 juni 1972, van die datum en met 1976 slechts tegen de koers 101% pet en daarna tegen de koers 101 pet. Het Franse sportblad „L'Equipe" p te melden, dat Van der Hart pogingj,jj in het werk heeft gesteld om weef zijn oude club, Lille, te kunnen tefVfo keren. Van der Hart is drie dage" Lille geweest en heeft de mogelij van een terugkeer onderzocht. „Ik v veel me in Nederland. Zelfs voor n, halve prijs zou ik willen terugkeiy^f zo zou Van der Hart aan de voorz' p. van Lille hebben verklaard. Het 8 jp woord is „nee" geweest, want in ?Tteet rijk mag men geen buitenlanders m contracteren. De speciale commissie van de league heeft Trevor Ford voor drie geschorst: Hij zou in 1951 en andere ren meer geld hebben ontvangeh pe Sunderland dan geoorloofd was- -te' schorsing houdt niet in dat hij derland niet zou rfiogen spelen. HU „je1 alleen in de Engelse competitie voetballen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2