Nieuwe dreigingen voor Anquetil? Vlucht van Bauvin, Defilippis en Lorono kan grote gevolgen hebben Wim van Est nu pal achter drager van de groene trui Aan Wim i I Mm E5S1E 1 E VAKANTIE-ROMANTIEK Nederland leidt toernooi om honkbal-titel m M O Amoureus avontuur in Roghudi V II H UITSLAGEN. Italië met 3-1 slagen ver ZWERFTOCHT DOOR EUROPA Er leiden vele wegen naar Rome Tussen neus en lippen De Tour en de radio dertiende etappe Gen.-maj. v. d. Bent ten grave gedragen De vis won DONDERDAG 11 JULI 1957 PAGINA 7 Het bekende recept heeft weer opgeld gedaan. Ge kent het verhaal nu wel. Vrij kort na de start ging een groepje renners aan de haal en de overigen deden niets. De eersten, de dapperen, fietsten in een redelijk tempo, de laatsten duwden de benen veel langzamer rond. Daarom arri veerde er aan de finish een kopgroep, die een belangrijke winst had ge boekt. En tot slot; er waren weer enkele uitvallers. Wij zouden met deze feitelijkheden kunnen volstaan, ware het niet dat er deze keer, in de rit van Marseille naar Alès, dwars door het broeierigste deel van Frankrijk, de „Crau", enkele merkwaardige dingen zijn gebeurd. Want, wie ziet ge daar plotseling bij de eerste tien in het algemeen klassement in posities, die een gevaar zouden kunnen inhouden voor Anquetil? Onthoudt u de namen, want ze kunnen in het verdere verloop van de strijd wel eens belangrijk worden: Bauvin en Lorono. En, wie is plotseling de best ge klasseerde Italiaan? Neen, niet Nencini, maar de eerzuchtige Defilippis. Ziet hier enkele gevolgen van de vlucht der dapperen van deze dag. Bekijkt dan tot slot nog even de uitslag van deze etappe. Twee dingen zullen u duidelijk worden. Voorop staat het kunststukje dat Defilippis heeft uitgehaald. Hij versloeg in Alès drie Franse nationalen in de eind sprint. Eén van hen was Darrigade, de man die de rapste sprinter van heel de karavaan heet te zijn. Vervolgens moet ge nog vaststellen, dat Wim van Est werkelijk aandacht heeft voor de groene trui. Hij versloeg ln de sprint van het peloton de drager van het ere-kleed, Thomin, en hij bezorgde Forestier een fikse achterstand in punten. 13eET-10JULM60KM 1Z,eET-HJULI-2f.6KM. MARSEILLE perpignan^Wa^ mm A MOENS VOOR TIEN DAGEN GESCHORST Zuidafrikaan Mokone naar Heracles Blaauw naar Alkmaar „Uitmuntend, en dapper soldaat" Indonesië pompt 900 min. uit de vreemdelingen Pencentrum protesteert in Hongarije Courses Duindigt Probeer Gizo algemeen klassement, slechts drie se conden achter Wim van Est en met een achterstand van veertien minu ten op Anquetil. Als ge nu weet, dat Bauvm een redelijk stuk kan klim men, ja, dan rijzen toch wel enkele vragen. Het meest voor de hand lig gend is wel die, of er dan toch niet zo'n teamgeest bij de Franse natio nalen heerst als wel wordt gesugge reerd. Is dat het geval, dan is Bau vin zich dus te buiten gegaan aan openlijke rebellie en het is de vraag, hoe dit de Franse nationalen zal be komen. Bauvin zal zich dan bijvoor beeld verzekerd weten van de steun van Forestier, de man die tweede is in het algemeen klassement en ook al heeft laten weten dat hij niet van plan is een onderdanige dienaar te zijn, maar voor zijn eigen kansen zal strijden. Daarom: de op papier zo voortreffelijke dag voor de Franse nationalen behalve Bauvin bevon den zich namelijk ook Stablinski en Darrigade in de kopgroep, zodat de winst voor het ploegenklassement bij zonder groot was zou weieens het begin van de narigheid kunnen zijn. Lorono, een klimmer Piet van Est Wim van Est Gisteren nog, toen wij ons verdiepten in de tactische mogelijkheden voor Wim van Est, hebben wij de vraag gesteld, wat gaat hij doen de Brabander? Met zijn vijfde plaats in het algemeen klas sement en de derde positie in het pun tenklassement kon hij twee kanten uit. Wy betoogden, dat hij in het raam van s? waarschijnlijke mogelijkheden het na 0®svolst zou kunnen zijn als hij zijn jj^dacht richtte op de groene trui. Wei- gif» Van Est denkt er kennelijk precies ®hder over. Anders zou hij immers niet v»o, ei.',,e'en hebben geprobeerd, vlak loton tct.il?''rciken van Alès uit het pe- voor de rrTrerc" in de hooP 20 iulst bereiken S3i i? KroeP de eindstreep te be «sen en daarmee een goede positie veilig te stellen. Dat plan mislukte, maar Van Est streed opnieuw toen het peloton zijn eindsprint begon. Nu had hij wel succes, want hij hield Thomin ach ter zich En aangezien Forestier deze keer in het hoofdstuk-eindsprint niet voorkwam, steeg Nederlands vaandel- drager naar de tweede plaats in het puntenklassement. Toch rebellie? Een bijzonder hoofdstuk wordt ge vormd door enkele lieden, die deze keer deel uitmaakten van de kop groep. Laten wij beginnen met het raadsel-Bauvin. Zeker, wij weten dat deze Franse nationaal niet alleen een taai en koppig, doch ook zeer eerzuch tig heer is. Het vorig jaar werd hij tweede in de Tour en ge begrijpt, dat hij zichzelf dus wel enige kans op een nog schonere triomf gaf, toen de ka ravaan in Nantes vertrok. Het lot wil de echter anders. Bauvin verdween naar lagere regionen, leek uitgeteld en scheen voorbestemd een knechten rol te moeten vervullen. Hij zou voor taan trouwe diensten moeten bewijzen aan Anquetil. En nu, nu ziet ge hem plotseling op de zesde plaats iu, het Over de zender Hilversum II (KRO) wordt morgenmiddag, tus sen vijf en zes uur ongeveer, een reportage gegeven van de finish van de etappe van de Tour de France. Deze uitzending wordt herhaald om 19.55 uur. Tenslotte is er een nabeschouwing om 20.45 uur. starme etappe ALES Uzesl26km Remoulin Tarascon90km Mausanne Islres43km Montpellier 70k start 13e etappe - Middellandse Zee gde 123km Narbonnel72km Salses2l8km SPANJE vlakke wegen vliegende controle Ravitaillering nog re rijden Marseille Perpiqnar Beziet ge de zaken ln dit licht, dan is het feit dat ook Lorono dank zij zijn aanwezigheid in het voorste gelid elf mi nuten van zijn achterstand heeft kun nen goedmaken, bijzonder bedenkelijk voor de Franse nationalen. Zijn opmars naar de negende» plaats was toch al een onprettige zaak. Raadpleegt namelijk maar eens de historie van de Tour. Ge zult dan bemerken, dat de winnaar van de Grote Bergprijs in 1953 niemand minder dan Lorono was. Dat wil dus zeggen, dat Lorono ln de bergen bijzon der snel uit de voeten kan komen en met de Pyreneeën nog in het vooruit zicht heeft deze Spanjaard, die boven dien is bevrijd van de aanwezigheid van zijn grootste rivaal, zijn landgenoot Bahamontes, dus weer een kans gekre gen. Nencini—Defilippis Tenslotte is er dan nog de kwestie- Defilippis. Het was een publiek geheim, dat het tussen Nencini en Defilippis niet al te best botert. De vete berust op een heel oud zeer. Schrikt niet, als ge bemerkt wie er plotseling weer op het toneel verschijnen. Bartali en Cop- pi! Want, Nencini is de lieveling van Bartali en Defilippis mag zich verheu gen in de gunst van Coppi. En, door de huidige gang van zaken en vanwege het feit dat Nencini .de jongste Ronde van Italië heeft gewonnen, dreigde voor De filippis dat hij voor de nog resterende dagen hand- en spandensten moest be wijzen aan Nencini. Bovendien was Nen- cini's populariteit weer aanzienlijk ge stegen na zijn overwinning in de eerste etappe door de Alpen, zondag in Brian- gon. Dat alles was te veel voor Defilip pis en daarom was h(j er deze keer prompt bil om zich te revancheren. De filippis vooral heeft getrokken, zo hard hij kon, aan de kopgroep. Zijn eerzucht gaf hem bovendien vleugels toen het op eindsprint aanvwam in Alès. Met de minuut bonificatie voor de etappe-zege kon hü zich nu juist boven Nencini wer ken in het algemeen klassement. De heer Btnda kan Defilippis geen knech- tenwerk meer alten vervullen In het kort dan nog, het verloop van de strijd in deze twaalfde etappe. Piet van Est was deze keer de animator. Hij sprong, na tien kilometer, als eerste uit het peloton. Stablinski en Darrigade gingen met hem mee. Later volgden Bauvin, Lorono, Defilippis, Adriaens- sens en de regionaal Groussard. Tot slot kwamen Favre en Barone. Toen was het tiental, dat de kopgroep zou vormen, compleet. Zij bouwden gaande weg een royale voorsprong op en on dervonden hierbij niet de geringste weerstand van het peloton Vandaar ook dat het verschil in Alès bijna elf minu ten bedroeg. Piet van Est was er een verdienstelijke vierde Waarom ze je Wim noe men, Wim, weet ik niet; ik vind je eigenlijk typisch een jongen om Willem te hieten. Maar goed, het is Wim en het blijft Wim. En dan moet ik je vandaag toch eens goed toespreken Wim. Je bent nu nog onze enige hoop, dat weet je bliksems goed. Wout en Daan hebben ons in de steek gela ten, maar jij bént er nog. Ook dat weet je. Welnu, de conclusie ligt voor de hand: trap je een ongeluk. Geen écht ongeluk, maar een figuurlijk ongeluk natuurlijk. Geen ravijnenwerk dus. Dat jkun je altijd nog na afloop doen. Ik heb overigens gehoord Wim, dat je achter de groene trui aanzit. Hou daar onmiddellijk mee op. Wij geven er, hier aan het thuisfront, geen cent ivoor. Pak de gele trui en laat de Pel maar kletsen; die man is kleurenblind, dat weet je toch. Als hij zegt groen, dan pak je géél. Dat is dus afgesproken. En hoe je het doet kan ons verder niet schelen: op één pedaal of twee 'pedalen, dat is óns hetzelfde; al zal het zonder pedalen wezen. En als het zo uitkomt neem je een bromfiets. Heb je dat begrepen Wim? Of wil je soms Malenkov achterna? Nou dan. De uitslag van de dertiende etappe, van Marseille naar Alès over 159 km, luidt: 1. Defilippis (It.) 5.02.54; 2. Stablinski (Fr.) z.t.; 3. Darrigade (Fr.) z.t.; 4. Piet van Est, z.t.; 5. Ba rone (lie de France) z.t.; 6. Grous sard (West) z.t.; 7. Favre (Zwits.) z.t.; 8. Bauvin (Fr.) z.t.; 9. Adriaens- sens (Belg.) z.t.; 10. Lorono (Sp.) z.t.; 11. Schellemberg (Zwits.) 5.13.34; 12. Wim van Est z.t.; 13. Tho min (West) z.t.; 14. Keteleer (Belg.) z.t.; 15. Baroni (It.) z.t.; 16. Picot (West) z.t.; 17. Bourlès (West) z.t.; 18. Horelbeeke (lie de France) z.t.; 19. ex aequo het grote peloton waar in o.a. Anquetil, Bergaud, Forestier, Privat (allen Fr.) Janssens, Planc- kaert (beiden Belg.) Nencini (It.), De Jongh, Kersten, Stolker, Voorting, Anglade (Zuid Oost), Hassenforder (NOC), Jean Bobet (lie de France) allen 5.13.34. /rr Friedrich (Lux.), Trochut Zuid- West) en Pintarelli (It.) staakten de strijd. Algemeen klassement 1. Anquetil (Fr.) 80.13.28; 2. Fores tier (Fr.) 80.17.30 op 4.02; 3. Janssens (Belg.) 80.24.30 op 11.02; 4. Picot (West) 80.25.18 op 11.50; 5. Wim van Est 80.27.25 op 13.57; 6. Bauvin (Fr.) 80.27.28 op 14.—; 7. Rohrbach (NOC) 80.29.39; 8. Jean Bobet (lie de France) 80.30.21; 9. Lorono (Sp.) 80.31.36; 10. Barone (lie de France) 80.32.06; 11. Defilippis (It.) 80.33.15; 12. Planckaert (Belg.) 80.33.22; 13. Nenci ni (It.) 80.34.12; 14. Mahé (Fr.) 80.35.30; 15. Schellemberg (Zwits.) 80.38.33; 16. Christian (Zwits.) 80.39.33; 17. Lauredi (Zuid Oost) 80.40.05; 18. Adriaenssens (Belg.) 80.41.09; 19. Dotto (Zuid Oost) 80.41.58; 20. Tho min (West) 80.45.25; 29. Piet van Est 81.19.51; 33. Voorting 81.25.35; 43. De Jongh 81.39.23; 49. Kersten 81.55.09; 60. Stolker 82.19.54. Puntenklassement 1. Thomin (West) 189 pnt.; 2. Wim van Est 206 pnt.; 3. Picot (West) 214 pnt.; 4. Forestier (Fr.) 215 pnt.; 5. Schellemberg (Zwits.) 226 pnt.; 6. Christian (Zwits.) 238 pnt.- 7 An quetil (Ft.) 239 pnt.; 8. Planckaert (Belg.) 291 pnt.; 9. Bauvin (Fr) 305 pnt.; 10. Nencini (It.) 323 pnt.; 15. Voorting 387 pnt. De prijs voor de grootste pech vogel is toegewezen aan de Duitser Friedrich, die van de strijdlustigste renner aan Barone. Ploegenklassement 1. Frankrijk 238.58.13; 2. Italië 240.42,25; 3. West 240.46.58; 4. Ile de France 241.01.19; 5. België 241.08.56; 6. Nederland 241.24.18; 7. Noord Oost Centraal 241.48.32; 8. Zuid West 242.00.05; 9. Zwitserland 242.07.01; 10. Zuid Oost 242.10.41; 11. Spanje 242.55.22. en bijzonder modest zomer jurkje, dat be stemd is voor de Cöte d'Azur. Het is een creatie van Tiktiner. Toch ziet men deze zomer naast mouwloos, aan de chemisier-japon- nen veel deze drie kwart mouw met manchet, die de ko mende mouw voor de aanstaande win der is. Zo lang de wereld bestaat zal er een romantische jeugd zijn en zo lang er een roman tische jeugd is zul len ze kleren kie zen, die bij hen passen. Op het ogen blik is in Parijs, voor de vakantie, de wijde rok weer in volle fleur, de boutiques hebben nu breed gestreep te rokken, bijvoor beeld in oranje en wit, zoals bij Dior. Het doet aan een vrolijk zonnescherm denken. Maar ook de rok van hand- weven linnen doet opgeld, geborduurd met een brede rand en in een of ander decoratief dessin afgekeken van een oud streek-kostuum. Dat is van een beproefde smaak, dus altijd goed. De Belg Roger Moens, wereldrecord houder op de 800 meter, is door het be stuur van zün vereniging voor tien da gen, van 8 tot en met 18 juli, geschorst. Moens, die was ingeschreven voor in ternationale atletiekwedstrijden in Ber lijn op 30 juni en in Parijs op 3 juli, heeft zich met op deze wedstrijden la ten zien. Kersten Gerrit Voorting en iet de Jongh nemen het ervan, terwijl zij de post van thuis lezen tussen de slopende etappes door. In het waterpoiotoernooi te Barcelona versloeg Spanje Oostenrijk met 64. won Hongarije met 4—1 Van Frankrijk en bleef Duitsland Zweden met 51 de baas. Ook de tweede opvoering van het duel NederlandItalië in het toernooi om het Europese honkbalkampioenschap, is een Nederlands succes geworden. Werd de eerste ontmoeting bij een Nederlandse voorsprong van 30 gestaakt, nu zege vierde Nederland met 31. Het is een zware strijd tussen twee gelijkwaardige tegenstanders geweest. Nederland dankte zijn succes voornamelijk aan het voor treffelijke spel van Hannie Urbanus. Hij vooral had met dertien maal drie slag en geen enkele keer vier wijd een groot aandeel in de zege. Nederland, de titel houder, heeft thans de* leiding in het toernooi, dat te Mannheim wordt ge houden. Ondanks twee misgrepen van Kops kon Italië in zijn eerste slagbeurt niet scoren, want een prachtige aangooi van Geurts deed Camusi op het tweede honk sneuvelen en Urbanus zorgde r-ot een aangooi naar het eerste honk en drie slagen voor wisselen. Een schitte rende aangooi van de korte-stop Came- roni was eerder op het eerste honk dan Keulemans, waarna Jole in de richting van de werper sloeg. Het betekende ,,uit", maar toch kregen we een speler op het eerste honk toen De Nieuwe ge raakt werd door een wild geworpen bal. Hij stal het tweede honk, doch ver. der succes bleef uit, want Kok ging uit op drie slag. Goede samenwerking tussen Regeling en Urbanus bezorgde Tagliaboschi een nul" op het eerste honk, waarna Ma rin verdween op drie slag en Mangini verging het niet beter. Binnen drie minuten was deze Italiaanse slagbeurt ten einde en trad Regeling in het slag- perk. Een veilige slag bracht hem op het eerste honk, en hoewel een stoot- slag Urbanus deed sneuvelen, bereikte Regeling het tweede honk. Hij kwam op het derde honk toen Geurts zich opof ferde. Het eerste punt werd door dit prachtig team-work gescoord toen Luk- kien de bal over het tweede honk plaatste. Nederland leidde dus met 1-0 na twee innings. De volgende Italiaanse slagbeurt was een volledig succes voor Urbanus, die met drie maal drie slag evenveel tegen standers uitschakelde. Weer was het de beurt van de Nederlanders. Keulemans sneuvelde op drie slag, maar Jole be reikte het eerste honk, toen Cameron! misgreep op een harde grondbal. De Nieuwe ging uit op een vangbal ver in het middenveld. Kok bereikte het eerste honk niet, want de aangooi was er eerder. Ondanks een honkslag van Taglia boschi had Italië in de vijfde beurt geen succes. De Nederlanders deden het beter. Wel wend Kops uitgevangen, doch Keulemans kwam door vier wijd op het eerste, honk. Toen hij probeerde het tweede te stelen gooide de Italiaanse vanger over dit honk en Keulemans kwam op het derde. Een opofferingslag van Jole bracht de stand op 2-0 voor Nederland. Door een overwicht van de werpers bleef de stand ongewijzigd tot Italië in de zevende slagbeurt kon scoren na een honkslag van Tagliaboschi en een overthrow van Geurts. Een moment waarop Nederland even onachtzaam was, gaf Italië de kans om tegen te scoren (2-1). Het laatste deel van de wedstrijd werd onder stromende regen gespeeld. De achtste Nederlandse slagbeurt opende De Nieuwe met een honkslag, waarna twee „nullen" vielen, die echter De Nieuwe op het derde honk brachten. Een honkslag van Urbanus volgde en het werd 31. De stand na drie dagen luidt thans: Nederland Duitsland Italië Spanje België 12— 1 21—20 9— 5 19—17 15—33 De Zuidafrikaanse voetballer Moko ne, die in Engeland voor Coventry Ci ty heeft gespeeld, zal in het nieuwe sei zoen voor Heracles uitkomen. De voor hoede van Heracles zal verder ver sterkt worden door de ex-PEC.-er Schu- man en Droste van TVC (Tubbergen). De voetbalverenigingen Heerenveen en Alkmaar zijn tot overeenstemming over de transfer van Blaauw gekomen. Heerenveen zal een transfer-som van 17.000,- ontvangen plus de opbrengst van een wedstrijd Alkmaar-Heeren veen, waarvan een bepaald bedrag wordt gegarandeerd. Op de begraafplaats Rusthof te Amers foort is woensdag het stoffelijk overschot van generaal-majoor A. R. van den Bent, adjudant in buitengewone dienst van de koningin, oud-commandant van het vier de legerkorps en oud-kanselier der Ne derlandse Orden in het familiegraf bij gezet. Aan de krans die bij het sterfhuis door majoor J. van Lyden namens de koningin en prins Bernhard aan de baar was bevestigd zaten twee linten, waar op in goud en gekroond de letters J. en B. prijkten. Luitenant-generaal b.d. H. F. M. ba ron van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State, zei dat de heer Van den Bent in alle opzichten heeft uitge munt als mens en soldaat. Hij was in 1940 als commandant van het vierde legerkorps belast met de ver dediging van de stad zijner inwoning, Amersfoort. Hij heeft daar persoonlijk ingegrepen, stuurde de lichte wapens op de vijand af, maakte een agressief gebruik van de artillerie, zo zelfs, dat de Duitsers later verklaarden, dat zij niet tot een aanval op Amersfoort kon den komen. Bij de terugtocht van de Nederlandse troepen is hij tot het laatste ogenblik in de stelling gebleven. Het kwam bij ge neraal-majoor Van den Bent niet op zijn erewoord aan de vijand te geven. Zo ging hij in gevangenschap. Geduren de vijf jaar is hij een steun en toever laat voor de andere krijgsgevangenen geweest. Een man^die met edele hoog moed de vijand tegemoet trad. Volgens een raming, wordt uit de nieuwe belasting op in Indonesië wo nende buitenlanders een verhoging van de staatsinkomsten met ongeveer 900 miljoen Rupiah per jaar verwacht. Het aantal in Indonesië wonende bui tenlanders werd per 31 december 1956 geschat op 1.225.000 personen, voor het overgrootste deel Chinezen. Het totale aantal Nederlandse inwoners wordt ge raamd op 60.000. In een toelichting verklaart de rege ring, dat het een gunst is voor buiten landers om zich in Indonesië te mogen vestigen. De secretaris van het Nederlandse Pen- centrum, de heer W. Brandt, heeft meege deeld, dat het bestuur van het centrum telegrafisch bij de Hongaarse premier heeft geprotesteerd tegen de doodstraf, opgelegd aan Hongaarse schrijvers, en intrekking van het vonnis heeft gevraagd. De uitslagen van de draverijen op Duin digt luiden: Lex K-prijs (1320 m.): 1. Walkure (N. J. Boemsaat) 2.01.4 (1.32), 2. William Hano ver K 2.04.6 (1.34.4). 3. Wala 2.04.7 (1.33.3). Tot. w.: f 3.70, pl. f 1.70, f 3.30, f 2.10, gek. f 15.90, cov. f 17.10. Nilvillers D-prij» (2040 m.). 1. Vlieger D (J. P. de Vlieger) 2.59.2 (1.28.7). 2. Vainqueur 2.59.8 (1.29.9). 3. Victor Emanuel 3.01.5 (1.28.2). Tot. w.: f2.70, pl. f 1.20, f 1.40, f 1.30, gek. f 7.—, cov. f 5.80. Premier Mars-prijs (2100 m.). 1. Ufer- looper S (B. U. de Jong) 3.01.2 (1.26.3). 2. Vanadis 3.01.2 (1.27.1). 3. Uranus 3.01.8 (1.25.7). Tot. w.: f 6.50, pl. f 1.40, f 1.30, f 1.60, gek. f 3.40, cov. f 8.70. Trusting Guy- prijs (2100 m.). 1. Sally's Bertha (W. H. Geersen) 2.59.8 (1.25.6). 2. Rosa B 3.00 (1.24.1). 3. Royal Heny 3.00.1 (1.25.8). Tot. w.: f 4.50, pl. f 2.70, f 5.70, f 4.20, gek. f 15.20, cov. f 12.30. Guard-prijs (2020 m.). 1. Rl- na Gay (M. Vergay) 2.46.2 (1.23.1). 2. Spen cer Hollandia 2.46.2 (1.23.1). 3. Tabor 2.47 (1.23.5). Tot. w.: f 6.30, pl. f 1.20, f 1.20, f 1.40, gek. f 5.30, cov. f 4.50. De uitslagen van de rennen luiden: La Rafale-prijs (2100 m.): 1. Alluvio (mevr. F. A. C. DekkersCoebergh) 2.19.4. 2. Cle- meneeau. 3. Penury. Tot. w.: f 4.—, pl. f 1.70, f 1.60, gek. f 4.90, cov. f 3.50. Corrida-prijs (1100 m.): 1. Sans Aide (F. van Deuren) 1.10.7. 2. Quadroon. 3. Terratius. Tot. w.: f 2.90, pl. f 1.80, f 1.70, gek. f 6.40, cov. f4.10. Femme Mystique-prijs (1900 m.): 1. Centurion 2.04.5. 2. Cold Water. 3. Col J Or. Tot. W.: f 2.50, pl. f 1.80, f 5.50, gek. f 27.80, cov. f 12.20. Totalisator-omzet f 84.171. VI. En hij bezat niet eens een assistent. Telkens moest hij zelf tussen de coulissen ver dwijnen om een nieuw soort ve- lo op te halen en dat paste ei genlijk niet bij 'n groot artiest Die moest het ganse nummer op het podium blijven, zich na elke toer laten toejuichen, ter wijl zijn hulp een nieuw instru ment ging halen. Welnu, het z^u eifenlijk niet te veel ge vraagd zijn, wanneer wij als dank voor de aangeboden lift hem die avond in Langres maar eens hielpen. Hy had nog wel een tweede stel kleren en die zouden ons ongetwijfeld pas sen En wanneer wfl naar Ita lië wilden, dan zouden wy daar in edele samenwerking best ko men, want.hü moest nog in Grenoble zyn en in Briancon en sneller dan.dneofvierda^ gen zouden wy het °Pelge houtje toch ook met doen. Die avond stonden wij, in een klein patronaatszaal- tie in Langres voor aap, mert een veel te k*e*n!Lnvate smoking aan, fietsen aan te dragen voor een amateur op leeftijd, die nog steeds meende zijn halfzachte metier te be heersen. De volgende avond waren wij in Beaune en ware het niet dat ons de wijn van onze vriend Jean Morin zo voortreffelijk smaakte, wij wa ren gillend weggelopen. Wij hebben de te kleine smoking gedragen tot in Privas en toen zijn wij gevlucht, met achterla ting van een beginnende car rière als fietspias. Wij waren bedrogen, want toen wij onze fietsende vriend enig bewijs vroegen voor zijn belofte ons naar Grenoble en Brianpon te brengen, liet hy ons een brief zien, waarin zijn optreden werd vastgesteld, twee maanden la- ter. Gehurkt naast de tank van een wijntransport, achterop een motorfiets en op de ach terbank van vele kleine auto's zijn wij tenslotte in Turijn ge komen, waar wij nog precies genoeg geld hadden om de trein naar huis terug te nemen, Na deze ervaringen hebben wij het liften maar gelaten en zijn wü oo eigen motorische kracht gaan bouwen; Van liften had den wij geleerd wat wachten Is. Het bleek een avontuur zon der meer, dat met reizen niet veel van doen had. Zelden zijn wij daar gekomen waar wij hadden willen zijn en altijd lie pen. wij in de armen van lie den, die wy in een minder af hankelijke positie weliswaar graag hadden willen ontmoe ten, maar al reizend, hinder palen bleken op de weg naar het immer verwaarloosde doel. aar wij moesten reizen, elk jaar opnieuw brand de het in ons om huis en haard te verlaten om nieu we einders te zoeken. En steeds wilden we naar het zui den, naar die landen waar de zon bijna loodrecht aan de he mel staat, daar waar ons we relddeel in de wenteling der eeuwen is geboren en de mijl palen van die ontwikkeling in bijna elk klein dorp te vinden zyn. Daar waar de huizen een onthechting van het aardse to nen, waar het leven andere achtergronden en andere im pulsen kent, dan in de dorre huizenkolommen van onze eigen hoofdstad. Zwervend naar het zuiden meenden wt) ons geluk te vinden, verwij lend bfl de berghellingen waar de wijn groeit, waar de dagen geen naam en geen nummer hebben, zoals bij ons waar de kalender aan elke wand hangt. En wij haten de kalender, dat dorre schema van weken en maanden, de tot dertig of een endertig oplopende reeksen van dagen. We weten dat de eerste lentedag toch niet valt op de door de kalender aan gegeven datum en dat de herfst zich niet door cijfers laat dwingen. Wij houden van de zuiderling, omdat vandaag voor hem niet telt, evenmin als morgen. Wel alle dagen van zyn leven tezamen. Men vindt er geen kalenders aan de wand, ook al niet omdat men die in heel veel gevallen toch niet lezen kan. In het zuiden vergeten wy graag alles wat achter ons ligt en ademen wij vrij en laten we de zon op ons inbranden, zoveel en zo lang als wij kunnen, als de Neder landse kalender ons dat toe staat. De jaartallen en data van onze schoolboeken zijn wij bij na alle vergeten. Wy weten niet precies meer wanneer, maar wel dat Columbus Ame rika heeft ontdekt en wij ver heugen ons erover, ook al me nen wij soms te mogen denken dat hy het beter had kunnen laten. m voedsel te geven aan ons verlangen naar het zuiden hebben wij jaren geleden onze eerste auto ge kocht, moe van het lopen en moe van het liften. En met de trein wilden wij niet gaan. Niet omdat wij iets tegen de trein hebben, maar wij houden er niet van ons willoos te laten voortstu wen door al die oorden waar wij even uit hadden willen stap pen om er een goed glas, hetzij edel bier, hetzij edeler wijn te drinken, om er binnen te wan delen ln de altijd koele oasen van oude kerken, waar het licht getemperd wordt en deel wordt van de schoonheid van gebrande ramen. (Wordt vervolgd) oor het fijnere amoureuze avon tuur gegarneerd met zoete ro mantiek moet men nog steeds in Italië zijn. In het dorpje Roghudi bijvoorbeeld, waar dezer dagen op een avond negen gemaskerde man nen door de spookachtig verlichte kronkelstraatjes slopen, ter hoogte van het desbetreffend pand via een revolverschot een einde maakten aan het indiscrete licht van een straatlan taarn, vervolgens tegen het pand op klauterden, het raam van heur ka ln het protectoraat der Britse Solo mon eilanden, in het noordelijk ge deelte van de Koraalzee. Er zijn daar geen auto's, maar iedereen heeft een boot, en een man die in het be zit is van een fiets wordt als een rijk aard beshouwd. Er zijn in Gizo acht winkels, die de twaalf Europe se gezinnen bedienen. Drie keer per jaar doen grote oceaanschepen Gizo aan om dan weer met een lading copra te vertrekken. Australië is slechts elf uur per vliegtuig van Gi- mer openschoven, fluisterden, dat ze zo verwijderd. Tussen Gizo en Syd- niet moest gillen en de schone joffer tenslotte vakkundig schaakten. De volgende dag dansten de poppen, zo- ney bestaat een geregelde vliegdiens.t Het voedsel groeit voor de deur van de glasloze huizen. De zee zorgt voor voldoende vis en op de nabijge legen eilanden leven grote kudden varkens voor uw ham bij de eieren. Mocht u last krijgen van het menu. de geneeskundige behandeling op Gi zo is gratis. Over de ontspanning be hoeft u zich al evenmin zorgen te maken. Er is gelegenheid tot voet ballen en cricket-spel, er zyn heer lijke stranden en grote bomen, die uiteraard veel wind vangen, maar intussen rijke schaduw geven. De door de Engelse regering beheerde winkel verkoopt alles, van sterke drank tot en met revolvers. De ze ven Chinese winkels kunnen diaman ten maar ook kauwgum leveren. De kosten van levensonderhoud zijn op en in Gizo uitzonderlijk laag. Voor uw geldzaken is er de Bank of Australia, die gevestigd is in een door wuiven de palmen omringde hut. In plaats van de ijzeren staven om de gevan genis is er slechts prikkeldraad. Dus nogmaals: bent u moe van het geharrewar met uw medemens; kom dan naar Gizo. gezegd, ook al, omdat iemand iets van de nachtelijke vertoning had ge zien en prompt zijn mondje roerde Ti wee Canadese vissers uit de toen de politie om getuigen vroeg! -L Cobourg in Ontario za- Politie en dorpsbewoners stelden een v,an nauwkeurig onderzoek in en vonden J verwezenlijkt. Zij sloegen de joffer tenslotte. Ze was in gezel- mfnaL-vf haak' schap van de burgervader van het rif minder dan twaalf kilo woog. dorp, die de ontvoering had georga- 1 Ja vissers niseerd. Jazeker, met toestemming haken nodig hadden om hem van de joffer, die de schaakpartij had gestimuleerd, teneinde haar en zijn familie ertoe te bewegen, hun verzet tegen een bloeiende liefde op te geven En dat is nog gelukt ook! eeft u moeilijkheden met uw schoonmoeder? Is uw baas een zuinige zeur? Bent u van dit alles zo moe? Probeert u dan eens Gizo. Gizo is een stad en een eiland. uit het water te krijgen. Na een zwa re strijd van anderhalf uur gelukte dit. Opgetogen torsten de vissers het monster naar een viswinkel, waar ze hun buit lieten wegen. Toen bleek, dat de reuzenkarper, na twee uur buiten water vertoefd te hebben, rus tig met ademhalen was doorgegaan. De vissers raakten hier zo van on der de indruk, dat zij de vis terug brachten naar het water en hem weer in zyn element loslieten. En de onverwoestbare karper zwom kwis pelstaartend weg...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7