Algerije niet los van Frankrijk In 1958 zal West-Duitsland het grootste landleger van de NATO bezitten Weikome versterking voor het defensieschild van generaal Nor stad IJ proeft het fruit er bovenuit! cJruiHella Kloof tussen Amerikaanse en Sovjet-economie wordt groter Vraai Antwoord e U' D D Geen wijzigingen in partijbestuur in Oost-Duitsland Arbeidslonen in Rusland [/-I tot 1/7 van die in de V-S. en DE ZEGEPRALENDE NIKITA 's nachts pijn Juan Carlos in de society Ogenblik niet gunstig Twee legerkorpsen onder Speidel Ali Sastroamidjojo in Belgrado Arabische café's in Parijs gesloten DONDERDAG 11 JULI 1957 PAGINA 9 llMMMMPÉIli i Drie goede divisies Te snelle opbouw? Jong en oud zeggen van Mmm door- JOSEPH ALSOP en aldoor wakker AKKERTJES helpen direct De huurverhoging Kasteel Heeswijk Geen recht Ik Ziekenbonnen Met vakantie Sociale lasten Naar Duitsland Huurkwestie Handelsavondschool Geen plasticzakken STRAUSS Walter Ulbrlcbt, de secretaris-gene raal van de Oostduitse communistische eenheidspartij, heelt op een vergade ring van het politieke partijbureau ver klaard, dat het ogenblik niet gunstig is voor wijzigingen in het partijbestuur. Dat zou de positie van de Oostduitse Republiek tegenover West-Duitsland verzwakken, zo heelt het anti-commu nistische informatiebureau ..West" uit betrouwbare bron in Berlijn verno men. De vergadering van het politieke bu reau is onlangs gehouden ter bespre king van de val van Molotov. Maienkov, Kaganovitsj en Sjepilov. Ulbricht zou gezegd hebben, dat reeds in 1953, na de opstand in Oost-Duitsland, fractievor ming als die van de groep-Molotov in Oost-Duitsland was verhinderd door de uitschakeling van de groep „Herrn- stadt-Zaisser". Vjor de tweede maal binnen ander halve maand heeft de president van Frankrijk een beroep gedaan up de vrije wereld om begrip te tonen Voor de situatie in Algerije. Op 31 mei verklaarde hij, naar aanleiding van gruweldaden der Algerijnse rebellen, in ®en rede voor de Franse radio en tele visie: ,,Ik richt mij tot alle beschaafde volkeren en ik vraag hun, of zij niet deu ogenblik gekomen achten om dui- Iuj r te verklaren dat zij weigeren te a„fte*en naar de aanstichters en de dat tGn van dit afschuwelijk terrorisme, ten Sjfe Goddelijke en menselijke wet- zei hii treedt." En deze week ZOU Willen antwoorden dat er geen land ter wereld was waar minder im perialisme bestond, minder rassenhaat en slavernij en meer menselijkheid. Zou Frankrijk, dat onlangs dertig miljoen Afrikanen autonomie had gegeven, te genover Algerije niet edelmoedlig zun, zo riep hij uit. Maar onmiddellijk maak te hij duidelijk dat van onafhankelijk heid voor het overzeese deel van de Franse Republiek voorlopig geen spra ke kon zijn. Hij gaf te verstaan dat htj Algerije als een even integraal deel van Frankrijk beschouwde als bijvoorbeeld Elzas-Lotharingen. Frankrijk, dat Marokko en Tunis heeft losgelaten, wil Algerije onder geen voorwaarde laten gaan. De doorslaggevende factor is de aanwezig heid in Algerije van een zeer groot aan. tal Europeanen, d.w.z. Fransen In de engere zin van het woord. Van de bijna tien miljoen inwoners van Algerije zijn er niet minder dan 1,2 miljoen uit het moederland afkomstig. Zou het overzee se gebied zelfbestuur krijgen, dan zou er voor de Europeanen in Algerije geen bestaansmogelijkheid meer zijn, gezien de fel anti-Franse gezindheid van de nationalisten. De Mohammedaanse be woners van het gebied zouden bovendien onderling in botsing komen, als het Al gerijnse volk niet langer door Frankrijk tegen het fanatisme van de opstande lingen werd beschermd. Coty weet dat een zeer groot deel van de internationale publieke opinie de Franse politiek ten aanzien van Alge rije afkeurt. In de Verenigde Naties hebben zowel het communistische als het Afro-Aziatische blok zich onvoor waardelijk aan de zijde van de Algerun- se nationalisten geschaard. Maar Frankrijk ergert zich vooral over het feit dat er voortdurend ook in het Wes terse kamp stemmen opgaan voor een wijziging van de status van Algerije. Zo hebben de Fransen een paar weken ge leden met diepe verontwaardiging ken nis genomen van een rede van de Ame rikaanse senator Kennedy. Kennedy, een vooraanstaand Democraat met gro te politieke aspiraties, verklaarde dat Amerika Algerije moest helpen politiek onafhankelijk te worden. Via de NATO, de premier van Tunis of de Sultan van Marokko moest Washington de Franse regering en de leiders van de Algerijnse opstand tot elkaar proberen te brengen. Kennedy's standpunt wordt niet door de Amerikaanse regering ge deeld. Dulles is /an mening dat de V.S. zich niet in de Algerijnse kwes tie kunnen mengen. De sympathie van Washington, dat zich graag op zijn an- ti-kolonialisme laat voorstaan, gaat tot op zekere hoogte uit naar het Algerijnse nationalisme, maar de Amerikanen wil len over de kwestie-Algiers geen con flict krijgen met hun NATO-bondgenoot Frankrijk. Eisenhower en Dulles zijn niet ingenomen met Frankrijks Algerijn se politiek, maar zij roeren het pijnlijke onderwerp liefst zo min mogelijk aan. Naar aanleiding van Kennedy's sug gesties heeft de Franse residerende mi nister in Algerije, Lacoste, onlangs nog eens nadrukkelijk verklaard dat Algerije niet van Frankrijk los gemaakt zou wor den. Lacoste heeft ook gewaarschuwd voor de plannen voor een Noord-Afri kaanse Federatie, die gevormd zou moe ten worden door Marokko, Tunis en Al gerije, en eventueel ook Libië. Tegen de 'stichting van deze zogenaamde Maghreb Unie zou Frankrijk zich met hand en tand verzetten. Over de onmogelijkheid Algerije on afhankelijkheid te schenken bestaat in Frankrijk dermate grote eensgezindheid dat het staatshoofd van de republiek de kwestie in het openbaar zeer scherp kan stellen. Coty's jongste verklaringen °ver een van Frankrijks grootste zor gen is dan ook met instemming begroet ooor Franse bladen van zeer uiteenlo pende politieke richtingen. (Van onze correspondent in Bonn) Sinds op 1 juli 1.1. de opperbevel hebber der N.A.T.O., generaal Lauris Norstad, 30.000 man West- duitse „Bundeswehr"-troepen heeft overgenomen, behoort de Bondsrepu bliek nu ook daadwerkelijk tot de mili taire familie der landen van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. In de drie belangrijkste militaire sektoren van de Westelijke defensielinie dwars door het gebied van de Bondsrepubliek heen is elk een „Bundeswehr" divisie (weliswaar nog slechts op 80 procent van haar volledige sterkte, met 10.000 inplaats van 12.000 man) aan het af- weer-apparaat der N.A.T.O. toege voegd: de eerste infanterie (grena diers) divisie in Hannover in het noor den, de tweede infanteriedivisie in Gies- sen in het midden en de vierde infan- terie-divisie in Begensburg in het zui den. Zij staan respectievelijk onder be vel van generaal-majoor Reichelt, ge- neraal-majoor Fartsch en generaal-ma joor Lageler. Wat minder bekend is, is dat ook de staven van de toekomstige le en 2e Westduitse legerkorpsen, re spectievelijk onder luitenant-generaal Matzky (de vroegere bevelhebber der „Bundesgrenzschutz") in Münster en generaal-majoor Pemsel in Ulm on der het commando van de Franse gene raal Valluy als opperbevelhebber der N.A.T.O. in Midden-Europa zijn ge plaatst. De beide korps-staven en de drie divisies zijn thans onder het bevel van luitenant-generaal dr. Hans Spei del als bevelhebber der landstrijdkrach ten in Midden-Europa gekomen. Door het tragisch ongeluk aan de rivier de Iller, waarbij tijdens een (on nodige) doorwadingsoefening 15 „Bun deswehr "-rekruten door verdrinking om het leven kwamen, is de overdracht der drie Westduitse divisies de eerste van de twaalf, die in de loop der ko mende jaren ter beschikking zullen worden gesteld aan de N.A.T.O. zonder het ceremonieel verlopen, dat men er aanvankelijk voor had gereser veerd. De minister van defensie der Bondsrepubliek, dr. Franz-Joseph Strauss, was op 5 juli j.l. niet eens in de Tannenberg-kazerne in Marburg (Hessen), toen generaal Norstad uit Parijs kwam om zijn nieuwe West duitse troepen over te nemen en te inspekteren. De aan de N.A.T.O. overgedragen drie divisies zijn op het ogenblik de beste, waarover de Bondsrepubliek be schikt. Zij zijn voor het grootste deel opgebouwd uit vrijwilligers, die als sol daten in de Tweede Wereldoorlog ten minste enige gevechtservaring hebben opgedaan en die niet als katten in een vreemd pakhuis staan, zoals de jonge rekruten, die op 1 april j.l. onder de wapens werden geroepen. Het kader der divisies bestaat uit vroegere officieren en onder-officie- ren van de „Bundesgrenzschutz". Het zijn over het algemeen ervaren mannen, die langs de zonegrens tus sen West- en Oost-Duitsland hun eventuele tegenstanders hebben leren kennen' hun is in de moeilijke dienst in de grenswacht bijgebracht, hoe zij hun kalmte moeten bewaren. Ook zolang de drie Westduitse divisies tot zij kunnen worden opgevuld nog maar als „beperkt bruikbaar" bij de N.A.T.O. te boek staan, is het duidelijk dat zij in geval van nood bepaalde opdrachten op bekwame wijze zullen kunnen volbrengen, met name het afknijpen van vijandelijke speerpunten in de richting van de Rijn. De troepen hebben enkele weken voor de overdracht hun oefênwapens moeten inleveren en in de plaats daarvoor de gebruikelijke N.A.T.O.-wapens gekre gen. Voor de hun binnen het kader van de N.A.T.O. toegewezen opgaven hebben zij een speciale opleiding ge had. Nog dit jaar zullen twee volledig uitgeruste en geoefende West duitse pantser-divisies, een berg- divisie en een luchtlandings-divisië door de inspekteur-generaal der Westduitse strijdkrachten, generaal Heusinger, aan generaal Norstad worden overgedra gen. Tegen 1 januari 1958 zal het dan zo zjjn, dat West-Duitsland in de Nato de meeste landstrijdkrachten heeft, na melijk zeven divisies (de Amerikanen hebben er maar vijf). Daarna treedt een soort pauze in, die nodig is voor consolidering en opvulling (met mate rieel en manschappen) van meer dan de helft van de strijdmacht, die West- Duitsland uiteindelijk aan de N.A.T.O. zal leveren. In 1959 komen dan nog twee Westduitse divisies onder N.A.T.O.-opperbevel en in 1961 de rest. Zo staat het tenminste in de defini tieve plannen, die het ministerie van defensie in Bonn eindelijk kon opstel len, nadat het de ambitieuze ideeën van Strauss' voorganger, Theodor Blank, terzijde had gelegd. Als oud minister Blank zijn zin had gehad, was de Westduitse bijdrage aan de N.A.T.O. nu wel ongeveer afgeleverd gêweest. Men doet er beter aan om zich niet af te vragen, wat die in grote haast „in elkaar getimmerde" divisies militair waard zouden zijn geweest. Zoals de situatie vandaag de dag is, zijn er nog genoeg mensen (en we moeten er bij zeggen, dat het over het algemeen geen militaire deskundigen. De voormalige Indonesische premier en thans permanente vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties, Ali Sas troamidjojo, is gisteren voor een be zoek van een week in Belgrado ge arriveerd. Hij werd op het vliegveld begroet door Joegoslavische function - rissen en de Indonesische ambassa deur, Soedarsono. Hij zal waarschijnlijk door president Tito op Brioni worden ontvangen. Mor gen zal Sastroamidjojo een lezing hou den op het Instituut voor Internationale Aangelegenheden en Economie over de moderne problemen en de interna tionale positie van Indonesië. maar politici van de kant der oppositie zijn) die menen dat de opbouw van de „Bundeswehr" toch nog veel te snel in zijn werk gaat en dat Westduitse eenheden veel te voorbarig aan de N.A.T.O. zijn overgedragen. Politiek is het van belang, dat de overdracht der Westduitse troepen de machthebbers in het Kremlin bewijst, dat het bondskanselier Dr. Adenauer ernst is met zijn defensiepolitiek, die in het binnenland (door de oppositie) en in het buitenland (door de commu nistische wereld) zo is gekritiseerd. De tekorten en gebreken, die er op het gebied van personeel, uitrusting en er varing nog in de overgedragen divisies zijn, zullen van week tot week minder worden. De divisies versterken het schild van 30 divisies N.A.T.O.-troepen tussen Alpen en Noordzee, dat generaal Norstad als mi nimum voor ogen staat. Op net ogen blik heeft hU er zo verklapte ten minste generaal Heusinger d®zer da gen aan de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" ongeveer 16. Deze troepen beschikken over 4.000 tanks. Alleen al in de Oostzone van Duitsland hebben de Sovjet-Russen 22 divisies njet 9.000 tanks, afgezien van de „Nationale Volksarmee" van wat zich noemt de „Duitse Democratische Republiek". Advertentie Trakteer Uw kinderen en Uzelf op het nieuwe heerlijk frisse snoepje Van Melle Fruit tella's de zachte fruitcarré's in het „vierkante rolletje". Van Melle Fruit tella's,in kleurige staniol verpakking, zijn verkrijgbaar in 3 smaken citroen, sinaasappel en aardbei. Vragen voor dezm rubriek moeten worden gericht aan dm Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording Ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerdGaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven^ NORSTAD In een rapport, dat het personeel voor wetenschappelijk onderzoek van de gemeenschappelijke economische com missie van het Amerikaanse Congres heeft opgesteld, wordt medegedeeld, dat de kloof tussen de Russische en de Amerikaanse produktie nog steeds gro ter wordt, doch dat er een tijd zal ko men, dat door een grotere toeneming van de produktie in de Sovjet-Unie het verschil gaat afnemen. Deze verminde ring wordt echter in de naaste toe komst niet verwacht. Volgens het rap port is de nationale produktie van de Sovjet-Unie ongeveer het derde deel van die van de Verenigde Staten. Omtrent de lonen wordt in .het rap port medegedeeld, dat de reële lonen Londen De kleine,scherpe oog jes schitterden bepaald van ge noegen. Een verheugde glimlach trok over het brede gelaat. De korte, dikke boerenhanden schetsten een snel gebaar van applaus. Nikita S. Khroesjtsjev applaudisseerde voor de gigantische omwenteling, die het gevolg zou zijn van zijn plan om de hele uitgestrekte structuur van de Sovjet-industrie letterlijk op haar kop te zetten. Dit moment uit een lang interview herinnert uw verslaggever zich met fotografische nauwkeurig heid, omdat het zo'n intens persoon lijk karakter droeg. Iemand anders zou opgemerkt kunnen hebben, dat een radicale reorganisatie van de Sovjet-industrie een betreurenswaar dige noodzaak was. Maar Khroesj tsjev schiep er bepaald een wellus tig plezier in en hij legde zelfs alle mogelijke nadruk op juist die aspec ten van het nieuwe beleid, die het riskants en het schokkendst waren. Je zou vermoeden, dat deze trek van Khroesjtsjev dit plezier in stout moedige en radicaal nieuwe koersen juist om hun stoutmoedigheid en hun nieuwheid de grondoor zaak is geweest van de herhaalde meningsverschillen tussen hem en de voorzichtige, vooruitziende Molotov, het oude achterpaard Kaganovitsj en de uitgekookte, cynische Maienkov. Het is in ieder geval duidelijk, dat hun talrijke geschillen over buitenlandse en binnenlandse politiek door Khroesjtsjev's industriële reorgani satieplan tot een hoogtepunt zijn ge bracht. Zoals Khroesjtsjev mij zelf heeft uiteengezet, was en is het plan een rechtstreekse aanval op de ingeroeste belangen van „tienduizen den" functionarissen, technici en ambtenaren uit de hoogste regionen van de Sovjet-Unie. Hët grootste deel van de officiële bevolking van Mos kou bestond uit de gezwollen staven van de reusachtige, thans afgeschaf te industriële departementen. En zo als Khroesjtsjev het met sardonisch plezier zei: „Deze heren worden nu naar de provincies gestuurd om meer produktief werk te verrichten" Men kan zich gemakkelijk een voor stelling maken van het verzet en de sabotage, waartoe deze massale bal lingschap heeft geleid. De bestrij ders en de saboteurs van de indus triële reorganisatie zijn kennelijk de minderheids-leden van het almach tige presidium te hulp gesneld. In het presidium zelf waren Pervoek- hin en Saboerov de successievelijk afgezette industriële coördinatoren wier prestaties Khroesjtsjev niet had. den voldaan. Zij voegden zich natuur lijk bij Khroesjtsjevs drie actieve vij anden, Molotov, Kaganovitsj en Ma ienkov, toen de zaak tenslotte op de spits werd gedreven. Het moet een foto-finish zijn geweest. Zowel Molo tov als Khroesjtsjev zelf hebben de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen, op verschillen de tijdstippen verzekerd, dat er in het presidium over beslissingen werd gestemd. In een presidium van elf leden telde de oppositie vijf stem men. Khroesjtsjev, met zes stem men, beschikte over een meerder heid van één stem. Maar tot de zes van Khroesjtsjev behoorden ook de onvoorzienbare, fanatieke doctrinair Soeslov en het bejaarde, verbijster de boegbeeld, maarschalk Vorosjilov. "it de gepubliceerde documenten valt op te maken, dat de op positie haar slag scheen te slaan op één bepaald ogenblik tij dens het bezoek aan Finland van Khroesjtsjev en Boelganin. Dat was ongetwijfeld het moment, waarop de „tegen de partij gerichte groep" werkelijk „trachtte de samenstelling van de door het centrale comité ge kozen leidende organen van de par tij te veranderen". Maar Khroesjts jev, die op die manier gevaar liep uit het presidium te worden gezet, vroeg resoluut om steun bij zijn aan hangers in het partij-apparaat en bo venal bij maarschalk Zjoekov en het leger. Een speciale bijeenkomst werd belegd van het centrale comité van de partij. De worsteling schijnt ge duurd te hebben van 15 juni, toen Khroesjtsjev en Boelganin uit Fin land terugkwamen, tot 29 juni, toen de bijeenkomst van het centrale co mité eindigde. De experts nemen aan, dat de worsteling hevig en langdurig was, op grond van het feit, dat de Sovjetleiders tijdens deze pe riode geen tijd hadden voor iets an ders. De jaarlijkse luchtvaartparade boven Moskou werd afgelast. De grote en kostbare jubileumfeesten in Leningrad, waar voor eigenlijk het hele presidium had moeten uitlopen werden door geen van hen bijgewoond. Tijdens de ontwapeningsbesprekingen hier in Londen kon de Sovjet-afgevaardigde, Valeria Zorin vanaf 15 juni slechts luisteren en vragen stellen, omdat hij uit Moskou geen instructies kon krijgen. Er waren nog meer van zulke tekenen. e huidige structuur van de po litieke macht in de Sovjet-Unie zou er heel wat duidelijker door worden, als een der episodes van de kritieke periode van str«d bekend raakte. Wij zouden bovenal meer willen weten over de relatieve bijdragen tot het uiteindelijk resul taat die geleverd zijn door de beide elementen, die Khroesjtsjev de over winning bezorgden de officiers- kaste, aangevoerd door Zjoekov, en het partij-apparaat, geleid door Khroesjtsjev zelf. In ieder geval trad Nikita Khroesjtsjev tenslotte als vol ledig overwinnaar uit de strijd te voorschijn. In het nieuwe presidium zullen Mikojan en Boelganin mis schien proberen te debatteren en tot voorzichtigheid te manen. Maar er is slechts één man, maarschalk Zjoe kov, die de macht schijnt te bezit ten rechtstreekse oppositie te voe ren. Maar men gelooft, dat Zjoekovs belangstelling beperkt blijft tot mi litaire en strategische kwesties (daarbij inbegrepen de belangrijke kwesties, die verband houden met het bewaren van de controle over het satellietenrijk). Er is geen en kele reden te veronderstellen, dat Khroesjtsjev over deze kwesties an ders denkt dan Zjoekov. Er zijn zelfs bepaalde redenen om aan te nemen dat hij ze grotendeels door de ogen van Zjoekov ziet. Khroesjtsjevs heer schappij over de Sovjet-Unie en over de Russische politiek kan dus nu we] als een voldongen feit worden be schouwd. Een laatste vraag, waar op geen antwoord beschikbaar is, blijft bestaan. Was dit de opzet van Khroesjtsjev, of was hij oprecht van plan het systeem van het „collec tieve leiderschap" te handhaven tot dat hij werd gedwongen te kiezen tussen het vernietigen van de oppo sitie of zelf vernietigd te worden? (Copyright N.Y. Her. Trib.) van de arbeiders in de Sovjet-Unie op zijn allerbest slechts 1/4 tot 1/7 bedra gen van de lonen in Amerika. De levens standaard in de Sovjet-Unie zal verbe teren, zij het dan ook lang niet in die mate als in de jaren 1950-1955. Het is thans nog niet te voorzien wanneer de levensstandaard in de Sovjet-Unie die in Amerika zal benaderen. Omtrent de kernenergie wordt in het rapport opgemerkt, dat de Verenigde Staten naar het schijnt een flinke voor sprong hebben op de Sovjet-Unie op het gebied van de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden hoewel, wanneer de bestaande Russi sche plannen voor de bouw van elektri sche centrales worden uitgevoerd, de Sovjet-Unie de eerste ronde van de „kilowattrace" zal winnen. A avert en tt» Abonnee Nu de huurwet als een vaststaand feit kan worden aange merkt, is het mij nog steeds niet duidelijk, welke groep personen hiervoor in aanmerking komt. Ik bedoel huiseigenaren of ook bezit ters van een eigen woning. Ik heb een perceel, bestaande uit boven- en benedenwoning. Benedenwoning is verhuurd, de bovenwoning be woon ik zelf en heb hierin inwo ning. Alles is goed onderhouden. Moet toch de 25 pet huurverhoging worden toegepast op beide wonin gen en 12,5 pet worden geblokkeerd? Antwoord: Ten eerste de opmerking, dat de wijziging der huurwet nog niet als een vaststaand feit kan worden be schouwd, want de Eerste Kamer moet ook nog haar goedkeuring aan het ontwerp geven. Weliswaar kan er door die Kamer geen wijziging in het ont werp worden aangebracht, de mogelijk heid is echter niet uitgesloten, dat de ze Kamer het ontwerp niet goedkeurt en dan gaa^ het (voorlopig) niet door. Maar als de Kamer het wetsontwerp wel aanneemt, dan nog bent u niet verplicht de 25 pet huurverhoging toe te passen, hetgeen neerkomt op geen huur verhoging, geen blokkering. In elk ge val behoeft u voor uw eigen (bewoon de) woning geen huurverhoging toe te passen. Dat gaat immers niet? Boven staande staat echter los van de wette lijk voorgeschreven „aanmeldings plicht" door eigenaren van verhuurde woningen, die voor 27 december 1940 tot stand zijn gekomen. Wij hebben echter de daarvoor bestemde formulie ren nog niet gezien, zodat wij over de daarin gestelde vragen niet kunnen oor delen. A. v. D. Hoe is de regeling der blokkering voor bedrijfspanden bij de a.s. huurverhoging? Antwoord: Voor bedrijfspanden heeft geen blokkering plaats. De 15 pet komt ten goede aan de verhuurder, indien hij tot overeenstemming komt met de huurder. Verhuurder mag echter niet meer huurverhoging berekenen dan 15 pet, wel minder of helemaal niets. J. N. B. Waar ligt het kasteel Heeswijk? Antwoord: Het kasteel Heeswijk ligt in de gemeente Heeswijk, ongeveer hal verwege Middelrode-Heeswijk aan de verharde weg van Hintham naar Veg- hel, ten oosten van het riviertje de Aa. Dus niet de grote weg nemen van Den Bosch naar Helmond, maar van Den Bosch uit over Hintham, Middel rode naar Heeswijk. Het kasteel is te bezichtigen op werkdagen (behalve dinsdag) te 10-11, 2-3 en 4 uur. 's Zon dags te 2-3 en 4 uur. De kosten zijn 80 cent voor volwassenen en 20 cent voor kinderen. Voor gezelschappen, mits te voren aangevraagd, bedraagt de prijs 60 cent per persoon. E. Z. Ik ben 36 jaar en werk zaam in de huishouding voor hele dagen. Elke week heb ik een vrije middag en vrije zondag. Heb ik ook recht op 14 dagen vakantie met dubbel loon, of geldt dat niet voor huishoudelijk personeel? Antwoord: Helaas kunt u wettelijk geen enkel recht doen gelden. Het is raad zaam bij het in dienst treden wederzijd se rechten en plichten vast te leggen. Praat u eens met uw werkgever en stel alsnog een dergelijke overeenkomst op (in duplo en door beide partijen te ondertekenen). iMÊwM De f arijse politie heeft gisteren 26 Arabische café's gesloten, teneinde aan de schietpartijen tussen benden Arabie ren een einde te maken. Naar de schatting van de politie worden per week vier moorden ge pleegd in de 1500 Arabische bars, die Parijs rijk is Prins Juan Carlos, de 19-jarige zoon van de Spaanse troonpretendent Don Juan, beweegt zich steeds meer in het openbare leven in Madrid, waar hij zijn opvoeding heejt ge noten. Hier ziet men hem bij een feest in een theater te Madrid met de Spaanse filmactrice Aurora Ba tista. Een bespreking tussen het staatshoofd Franco en prins Juan Carlos, welke kort geleden werd gehouden, heeft weer voedsel ge geven aan de speculaties in Spanje omtrent de terugkeer van de mo narchie. Abonnee Ik was tijdens de Pink sterdagen 4 dagen reisleider. Voor die dienst werd mij o.m. 2,45 afgetrokken voor 4 ziekenbonnen. Door mijn gewone inkomsten kan ik niet bij een ziekenfonds zijn aan gesloten, zodat deze 4 bonnen voor mij geen waarde hebben en dus bestemd zijn voor de prullemand. Wat is uw mening. Antwoord: Omzetten van die bonnen in „munt", zoals u vraagt, kan niet. Het is mogelijk, dat die bonnen afgege ven moeten worden, maar zekerheid hebben wij daarover niet, daarvoor zijn ons niet voldoende gegevens bekend. Hebt u b.v. een betrekking, dus bent u in loondienst met een loon van meer dan 6.900 per jaar dan waren de bonnen onrechtmatig afgegeven. Bent u zelfstandige en verdient u meer dan 6.000 per jaar dan kunt u uit dien hoofde eveneens niet in een zieken fonds en ook niet omdat u 4 dagen reisleider bent geweest. Hebt u een vrij beroep, dan zou het mogelijk zijn, dat u voor 4 dagen „verplicht" verze kerd" zou zijn, doch voor die paar da gen hadden naar onze mening geen bon nen afgegeven moeten worden. Die 2,45 opeisen? Het bedrag is zo klein; dat bent u zo kwijt aan portokosten. L. C. W. Wij gaan met vakan tie, man, vrouw en twee kinderen (resp. 5 en 13 jaar). De kleinste van de kinderen zit bjj pa achter op). Naar Meerssen in Limburg. Kunnen wjj van daaruit fietstocht- tjes maken? Antwoord: Van Meerssen uit kunt u alle kanten uit. Als we de hoogtekaart van Nederland naast ons neerleggen, zien we daaruit, dat het zuidelijk deel van Limburg overal boven de 50 meter grens (boven A.P.) ligt. Een drietal hoge punten bij Vaals (322 meter, bjj Maastricht 123 meter en ten oosten van Valkenburg 217 meter) dient u te vermijden, althans voor uw dochtertje van 13 jaar is dit naar onze mening niet te doen. Overigens zijn er zeer wei fietstochtjes te maken. U hebt pas poorten, dus u kunt ook de bossen ten westen van Meerssen over de Belgische grens bezoeken. In uw stad zijn bij de boekwinkels zeer zeker kaarten ver krijgbaar en bij het Vreemdelingenver keer in Limburgse plaatsen kunt u na dere gegevens aanvragen. Het bijkan toor van de A.N.W.B. in uw woon plaats staat eveneens gaarne tot uw dienst. W. C. v. M. Wat moet er aan sociale lasten betaald worden van bijverdiensten, door mijn verloof de verricht? Ik wil dus graag we ten wat wfj er ongeveer af moeten halen. Het wordt per stuk betaald. Antwoord: Dat is een kwestie, die te maken heeft met het gehele inkomen van uw verloofde, die vermoedelijk ook nog andere verdiensten heeft, aange zien u schrijft dat zij avondwerk ver richt. Om een en ander te kunnen be oordelen, zijn de verstrekte gegevens niet voldoende. Uw verloofde is zelf be lastingplichtig. Als haar bijverdiensten korter dan 1 maand duren of minder dan 200 opbrengen, zal in het alge meen geen belastingaanslag ink. bel. meer volgen, wanneer het overige loon 6.000 niet te boven gaat (wordt f 6.900) en er ook geen andere in komsten van welke aard dan ook, zijn. Is aan een van deze voorwaarden niet voldaan, zodat wel een aanslag zal ko men, dan is het het beste even met alle gegevens (ook over andere inkom sten) naar de belastinginspectie te gaan en dan een en ander mondeling te be spreken. Op de aanslag Aig. Ouderdoms wet moet althans wel gerekend wor den. J. C. L. K. Kunt u mjj een rou te aanbevelen naar Heme. Ik reis per fiets. Kortste route, zo moge lijk gekoppeld aan natuurschoon, zal mij zeer aanstaan. Antwoord: Wij raden u de volgende route, die zoveel mogelijk een rechte lijn volgt, maar naar onze mening toch zeer mooie punten biedt: Amsterdam, Laren, Soestdijk, Barneveld, Ede, Arn hem, Emmerik, Rees, Wezel. Hier linksaf de weg op naar Haltern, waar bij u echter na ongeveer 20 km gere den te hebben, over Dorsten, Marl, Recklinghausen naar Herne rijdt. Denkt u halverweg laatste twee plaat sen om de kruising autosnelweg? Hoe wel vrijwel alle genoemde plaatsen min of meer grote industriesteden zijn, vindt men op deze route toch ook veel natuurschoon prachtige bossen, zijn In Rees is het goed vertoeven, het plaatsje ligt dicht aan de Rijn en telt ongeveer 4.400 inwoners. In Wezel is men druk bezig met de wederopbouw. In Haltern is een bezoek aan het stad huis aan te bevelen, evenals een be zoek aan kasteel „Aliso". J. L. Ik ben het niet eens met de huur, die ik betaal voor rnjjn huurwoning, die tot voor kort een winkelwoning was. Links en rechts van mij betalen ze minder. Wat is uw mening? Antwoord: Dit is geen kwestie die wij aan de hand van de ons verstrekte ge gevens kunnen beoordelen. Wij raden u met klem aan u zo spoedig mogelijk te wenden tot de huuradviescommissie in uw woonplaats, Herengracht 380, op dat zo mogelijk de wettelijke huurpijs nog voor 1 augustus (vermoedelijke datum huurverhoging) kan worden vast gesteld. F. B. Handelsavondschool Ik zou van de winter een cursus willen volgen voor het middenstandsdiploma en Engels. Ik hoorde van een ken nis, dat er een handelsavondschool voor is. Zou u mij kunnen zeggen, waar die gevestigd is en met wie of ik mij in verbinding moet stellen? Antwoord: Voor uw doel is het gemak kelijkst bereikbaar de Middelbare Handelsavondschool ,,de Hanze" te Beverwijk, gevestigd in de K.S.A., Peperstraat. Voor inlichtingen: direc teur H. C. Vrugt, dr. Schuitstraat 41, Beverwijk (tel. K 2510-4902). J. B. Kan ik ook plasticzakken gebruiken in plaats van papieren zakken in de stofzuiger? Antwoord: Neen, plastic is niet poreus. De stofzuigerzak of de tegenwoordige papieren binnenzakken, die men in de gewone zakken gebruikt, zijn ook ge maakt van een bijzondere soort papier of stof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9