SATURNUS MET ZIJN RING tTi'?-'s,d Drieling; of planeet met oren? II Proefalarm voor luchtaanval met kernwapens in de V.S. Lichte muziek op zwarte schijven E' B Kinderziekten met een Nieuw ramoer rond Directo raat Materieel Landmacht Stichting van de Arbeid te rijp, S.E.R. te groen N' kleurtje 2* M' Bmmi: De Tandpasta N?1 Eisenhower per helikopter naar zijn nood-hoofdkwartier „De Levensbron" ijl BENDER NOTARIAAT President kondigt „noodtoestand" af Straatjeugd richt schade aan Haagse firma's eisen vergoeding Werk van leerling van Jan van Eyck Drs. H. Linnebank: ■IS 1 Holland-Festival ZATERDAG 13 JULI 1957 PAGINA 11 n raadselen wandelt de mens op aard", zo heeft eens een van onze vaderlandse dichters ge schreven. En het is waar, de we reld en het leven zijn "boordevol raadselen. En toch is er een tijd geweest, waarin de geleerden er een haast kinderlijk plezier in hadden hun ontdekkingen in de vorm van raadsels wereldkundig te maken. De planeet, die in deze zomer maanden de ganse nacht door aan de hemel zichtbaar is, Saturnus, herinnert ons aan deze tijden. Saturnus heeft de mensen voor grote raadsels gesteld en die raadsels werden op hun beurt weer met behulp van raadsels bekend gemaakt. De eerste man, die met dit spel letje begon, was niemand minder dan de grote Galilei. In het jaar 1610 vergastte hij de belangstellen den op de volgende duistere mede deling: „Smaismrmilmepoetaleu- mibunenugttauiras'Het zal nie mand verbazen, dat de befaamde „kleine man", die ook toen al bestond, er niet veel wijzer van werd. Toch verwekte zijn mede deling veel discussie. Aan dat krakeel werd bijna een halve eeuw later een eind gemaakt door Christiaan Huygens middels het al niet veel minder duistere bericht: aaaaaaa ccccc d eeeee g h iiiiii 1111 mm nnnnnnnnn oooo pp q rr s ttttt uuuuu. d - z^^r^zamentrring^n'^SsM MIDDEN: 0D Lick-sterrenacht West-Duitsland grootste afnemer van Neder landse eieren Gouverneur-generaal van Canada op Soestdijk Altijd schone tanden. Altijd frisse mond Binnenvloot in 1956 toegenomen Mazelen verloopt bij tevoren gezonde kinderen, behalve zuigelingen, doorgaans goedaardig. Opgepast echter voor kouvatten Aan drie medewerkers van het Nederlands Radar proefstation, de heren ir. E. Goldbohm, G. Prins, N. Schimmel, is de Vederprijs voor 1957 van het wetenschappelijk radiofonds toegekend voor hun aandeel in de werkzaamheden voor de totstand koming van een radar-loodsdienst langs de Nieuwe Waterweg. nn7P VflHprlflnrÏQi=» HinVifprc crp- Welke geheimzinnige zaken werden hier onder een donker dek kleed gecamoufleerd? Wij gelo ven niet dat, zelfs in deze tijd van krantenpuzzles, er vele puzzelaars aan de oplossing van deze raadsels rjjk zouden worden en geven daarom hier maar direct de oplossing. Wie Galilei's lettercollectie in zijn hoed gooit en ze er in de juiste volg orde uit te voorschijn haalt, krijgt de volgende volzin: „Altissimum pla- netam tergeminum observavi", dus de het verst verwijderde planeet (Saturnus) heb ik als een drieling waargenomen." Dat waarnemen was met de pas sinds kort in gebruik zijnde kijker gebeurd en Galilei had gemeend, dat zijn kijker hem het feit onthulde, dat er zich aan weerszijden van de grote Saturnus- schijf, vlak daar tegenaan, nog een kleiner schijfje bevond, dat de centrale schijf raakte. Een merkwaardige ontdekking en een raadselachtige tevens. Te meer, omdat andere waarnemers bij hoog en bij laag volhielden, dat zij- het niet za gen. Zij zagen namelijk andere zaken. Zij zagen bijvoorbeeld een pianeet met twee hengsels, of oren, zoals een ijze ren pot, of een platte, lensvormige schijf met twee donkere gaten er in. En de oude kijkers waren niet van een dusdanige kwaliteit, dat ze de op lossing konden brengen. Totdat Huy- ypjf" rin 165,5 met behulp van door hem sfh?fcJ21«» deze oplossing te mee begon het eigenlijk pas. Want men rustte niet, vóór men de ring had ontleed in een heel stelsel van concentrische ringen die de planeet omgaven. Een wonderlijk hemelbouwsel, die planeet Saturnus. Een reuzenplan'eet, met een middellijn van niet minder dan 120.800 km, op een na de grootste van alle planeten alleen door Jupi ter in grootte overtroffen. Maar een weekhartige reus, met een soortelijk gewicht van 0,7, die dus als een kurk op het water zou drijven. En om die weke reus de mysterieuze ring met een middellijn van 274.000 km, doch met een dikte van slechts 150 km!. Dat betekent dus, dat de ring naar ver houding vliesdun is. Inderdaad, zeer dun, en op sommige plaatsen zo ijl, dat men de sterren er doorheen kan zien, evenals het lichaam van de pla neet zelf. Waaruit bestaat die mysterieuze lichtende ring? Dat is een vraag, waaraan de astronomen uiteraard maar niet zo voorbij zijn gegaan. Was het een stelsel van vaste, leder voor zich samenhangende rin gen, bestond zij uit vloeistof of uit gassen? 1 'd V'f 'JT' ;9 'S: 1 1. iV. L- '4 v#' /-SX-'.VgV'. i-t Stofrii ing Advertentie GRAM OFOON- AFDELING gespecialiseerd in het klassieke repertoire AMSTERDAM SPUI 12 Voorschijn toverde. Huygens lettercombinatie betekende de dood voor het verhaal van Galilei's driedelige ster. Tenminste voor de slimmerds, die er het volgende zinne tje uit wisten samen te stellen: „An- nulo cingitur, tenui, plano, musquam cohaerente, ad eclipticam inclinato." Want zij lazen er in: „Zjj (Saturnus) is omgeven door een dunne, platte ring, die er nergens mee samenhangt en een helling op het vlak van de aardbaan heeft. Huygens' vertrouwen in de slimheid van zjjn medeburgers was blijkbaar niet heel groot, want binnen een jaar tijds nog gaf hij zelf maar de zo juist vermelde oplossing. Daarmee was Saturnus die in die tijd als de buitenste van de planeten gold tot de merkwaardigste van het gezelschap gepromoveerd: hij was de planeet met de ring. Want Huygens had zich niet vergist, wat hij gezien had kan vandaag de dag nog iedereen met behulp van een kijker te zien krij gen. Saturnus is echt een pronkzieke pla neet: hij verheugt zich niet alleen in het bezit van een ,,ring", maar ook van „stenen", een tiental zelfs de tien Saturnus-manen grote en kleine met middellijnen van goed 4000 km tot minder dan 500 km, waarvan de eerste al door Huygens ontdekt werd. Maar de unieke ring is wel het mooiste sie raad van deze planeet. Het getwist tussen de tijdgenoten van Galilei vond mede zijn oorzaak in het feit, dat wü hier op aarde die ring niet altijd in dezelfde stand te zien krijgen. Soms kijken wij er precies te gen aan en dan lijkt zij een streep. Maar soms hebben wij er een duidelijk uitzicht op en kunnen we haar als een brede band aanschouwen. Dan hebben wij de gelegenheid haar wat nader te bezien en daardoor kwamen verschil lende merkwaardige zaken aan de Een paar decennia nadat Huygens zijn eigen raadsel had opgelost, kwam Cassini met een sensationele medede ling Hi) had een dunne zwarte lijn midden door de ring waargenomen, een scheidingslijn. De ring bleek uit twee afzonderlijke ringen te bestaan! Daarmee was lang nog niet alles over de fameuze ring gezegd, daar- Dat waren vragen waarop in eerste instantie het cijferende potlood van de mathematicus een afdoend antwoord gaf. Het was de Schotse mathematicus Clark Maxwell, aan wie wij dat ant woord te danken hebben. Zijn knappe potlood vertelde hem, dat er aan een stelsel van compacte samenhangende ringen niet te denken viel, dat was on bestaanbaar. Ook een vloeistofring had hoegenaamd geen kansen. De wetten der mechanica maakten hun voortbe staan onmogelijk. De enige mogelijkheid, die denkbaar was, was dat het ringensysteem uit een ontzaglijke hoeveelheid zeer kleine vas te deeltjes bestond, uit ontelbare kleine microscopische stofjes en grotere brok ken materie van de afmeting van vormden. Een merkwaardige conclusie. Maar BENEDEN: De ring van Saturnus gezien op het ogenblik, dat de aarde door BOVEN: dc planeet Saturnus met haar manen in een kleine verrekijker. een conclusie, die later met behulp van astronomische apparaten, zoals de spectroscoop, haar bevestiging kreeg De waarnemingen brachten aan het licht, dat de buitenste delen van de ring een geringere rotatiesnelheid heb ben dan de binnenste. En dat betekent dat de ring geen vaste ring kan zijn' want dan zou het juist andersom moe ten wezen. Waar komt deze merkwaardige stof- nng vandaan? Ojj deze vraag heeft nog geen letterraadsel het beslissende ant woord gegeven. Men heeft beweerd en Laplace is de eerste geweest, die dat gedaan heeft dat de ring gevormd is, toen de planeet ontstond uit een gloeiende, snel om haar as wentelende, gasbol. Bij andere planeten voltooide dit proces zich en ontstond uit zo'n ring een satelliet, een maan. Bij Saturnus mis lukte dit, de ring is volgens hem een mislukte maan. Maar er is ook be weerd en wel door Roche dat er iets anders heeft plaats gehad. Er is een maan al te dicht bij Saturnus gekomen, zo dicht, dat een catastroof het gevolg was en de maan tot puin is versplinterd. Volgens hem is de ring geen mislukte, maar een verongelukte maan. Mr. H. C. M. EDELMAN Volgens opgave van het Nederland se Eier-controlebureau heeft de Neder landse uitvoer van eieren in de eerste helft van dit jaar in totaal 1.063.941.39" stuks bedragen, waarvan 1.053.309.802 kippe-eieren en 10.631.594 eende-eie- ren. West-Duitsland was wat verse kippe-eieren betreft de grootste afne mer met ruim 944 miljoen stuks. Van eende-eieren was Italië de grootste afnemer met bijna 8% miljoen stuks. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Harmeien: J. M. A. Koop, weduwe van H. A. de Greef, kandidaat-notaris wo nende aldaar, in de plaats van H. A. de Greef (overleden). het vlak van de ring gaat. Nadat gisteren overal in de Verenig de Staten de sirenes hadden geloeid ter aankondiging van een oefening van de dienst Bescherming Bevolking en een mobilisatie-oefening, genaamd „Opera tie Alarm 1957", heeft president Eisen hower „de onbeperkte nationale nood toestand" afgekondigd met liet oog op een „grote luchtaanval met kernwa pens" op de voornaamste Amerikaanse steden en de dreiging van een Invasie. Eisenhower en zijn voornaamste mede werkers zijn later met helikopters uit Washington naar een „nood-hoofdkwar tier" vertrokken. Dit ligt in een berg gebied binnen een afstand van 300 kilo meter van Washington. De eerste fase van de oefening heeft ten doel na te gaan hoe snel het perso neel van de Bescherming Bevolking een overzicht kan krijgen van de door kern wapens aangerichte verwoestingen. In de stad New York moesten de mensen op straat en in sommige gebouwen naar de schuilkelders toen er luchtalarm werd gegeven. Op een plaats werden tien mensen aangehouden die weigerden naar een kelder te gaan. Zij'noemden de oefening een psychlogische oorlogsvoor bereiding. Sommigen hunner waren bij vorige oefeningen ook al aangehouden. Gisteren verscheen tevens het eerste officiële handboek over het resultaat van het ontploffen van een waterstof bom van groot kaliber. Volgens dit ge schrift, dat het Amerikaanse ministerie van defensie en de commissie voor kern. energie hebben uitgegeven, is de kracht van een dergelijke bom gelijk aan twin tig miljoen ton T.N.T. In een gebied met een straal van vier kilometer wordt een ieder die aan de ontploffing is blootge steld, gedood. Tot op 80 kilometer af stand kan de explosie nog lichte brand wonden veroorzaken. In een gebied met een straal van twintig kilometer wor den houten huizen vernield, terwijl er in een gebied van 250 vierkante kilome ter schade wordt aangericht. Wann.ar men op dergelijke aanvallen blijft voor bereid, kan men een herhaling van de resultaten van een aanval als op Hiros- Jlma' ^aar een atoombom van 20.000 ton T.N.T. aan ongeveer 70.000 mensen het leven heeft gekost, voorkomen aldus het geschrift. Jaus Drie firma's gelegen aan de Wal dorpstraat in Den Haag hebben in een adres aan de raad een eis ingediend tot betaling van enige duizenden gul dens ter vergoeding van de schade, die de straatjeugd bfj het ongebreideld uitleven van haar baldadigheid, zoals het adres zegt, aan hun gebouwen en aan de woning van de directeür van een van de firma's heeft aangericht. De bebouwde terreinen van deze fir ma's liggen aan een braak stuk grond waarop enige tijd geleden voor de jeugd speel- en klimwerktuigen waren geplaatst. Deze werktuigen zijn vol gens het adres door de jeugd reeds ge sloopt en in brand gestoken. Nu gooit de jeugd keien door de ruiten van de gebouwen van adressanten, vernielt houten schuttingen en haalt opgesla gen materiaal weg, dat later bescha digd wordt teruggevonden. Er worden bedragen genoemd van 700, 360, 1500 en 400, die nodig waren voor het herstel van de schade. „Dat speelterrein moet afgerasterd en afsluitbaar worden, er moet een bewaker bij komen en wij willen de schade betaald hebben want de ge meente is nalatig geweest," zeggen de adressanten, die erfpachters van de gemeente zjjn. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is vrijdag de heer J. Bruyn te Maartens dijk gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld: „De Levensbron", het werk van een leerling van Jan van Eyck. Het onderzoek van de promovendus heeft tot enkele opmerkelijke resultaten geleid, daar het een schilderij betrof in het Prado-museum te Madrid, waar over de opinies der kunsthistorici tot nu toe sterk uiteenliepen. Veelal werd aangenomen, dat dit schilderij een co- pie zou zijn naar een verloren origi neel, waarin men een werk van Hubert of Jan van Eyck vermoedde. Slechts weinigen beschouwden het als een pro- dukt van een navolger. Deze laatste opvatting is door het onderzoek van de heer Bruyn beves tigd. Het blijkt, dat de onbekende schilder met een groot aantal werken van Jan van Eyck vertrouwd was en beschouwd moet worden als een leer ling die in het atelier van de meester zijn opleiding ontving. Eerst na diens dood kwam het bewuste schilderij tot stand. Promotor was prof. dr. J. G. van Gelder. De gouverneur-generaal van Canada, de heer Vincent Massey, die een privé- b'ezoek aan ons land brengt, is vrijdag, vergezeld van zijn zoon Lionel Massey, die tevens zijn particulier secretaris is en diens vrouw op paleis Soestdijk voor de lunch ontvangen door Koningin Ju liana en prins Bernhard. Ook de am bassadeur van Canada Thomas A. Sto ne en diens echtgenote waren hierbij aanwezig. Philips is met een volgende plaat in de serie „Music for the millions" uitgekomen no. 5, P 13033 R en ook weer bij deze jongste publikatie in de langspeler-cyclus, waarbij Philips de licht- dan wei populair-klassieke muziek tegen een billijke prijs aan een groot publiek bedoelt te presenteren is veel zorg en aandacht besteed aan de samenstelling van het repertoire, de keuze van uitvoerenden en niet op de laatste plaats aan de opname en weer- gave-techniek. De feestelijke bloemen- wals van Tschaikowsky, uitgevoerd door het Weens Symphonie Orkest o.l.v. Rudolf Moralt luidt de ene zijde van de plaat in, gevolgd door Rachma ninoff's prelude opus 3 nr. 2 in C klein in een waardige vertolking van Marinus Flipse en besloten met de „Solvejg song" uit de Peer Gynt Suite nr. 11, een stralende creatie van de sopraan Erna Spoorenberg bij het orkest van de resi dentie onder directie van Willem van Otterloo. Aan de andere zijde van de plaat voert het Pro Musica-koor bij orgelbegeleiding van Pierre Palla het stemmige lied „Der rote Sarafan" van A. Warmaloff uit; Tibor de Machula droomt op zijn cello de „Traumerei" van Robert Schumann in een gaaf samenspel met het Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Last but not least zingen de sopraan Gré Rrouwenstijn en de mezzo-sopraan Lidy v. d. Veen, samen met het Nederl. Opera Koor Offenbach's barcarolle „Bella nuit o nuit d'amour" uit Hoffmanns Erzahlun- gen btf begeleiding van het Radio Philh. Orkest o.l.v. Paul van Kempen. Een plaat om ten geschenke te geven of om zelf aan te schaffen en er steeds weer muzikaal genoegen aan te beleven. en andere langspeler van Philips en we zijn intussen dan weer bij de amusementsmuziek beland is nr. B 07770 R, gewijd aan de vocaliste Jo Stafford. De plaat, nr. drie in de serie „Stars from the States" laat de veel zijdige stemmogelijkheden van mej. Stafford horen in een selectie van mo derne songs. Een shownummer, een glamoursong, een pretentieloos levens liedje of een blues, het is Jo om het even. Ze weet steeds de juiste toon en sfeer te treffen. De songs als zodanig, de teksten ervan met name, zijn van het dertien-in-een-dozijn-genre, doch dat neemt niet weg, dat deze langspeler een dik half uur plezierige, onbezorgde klanken biedt, ook al omdat het 't or kest van Paul Weston is, dat Jo Stafford begeleidt. Medewerking aan deze uit voering verleent dan verder nog het Norman Luboff Choir. Advertentie ij de keuze van 45 of 78 toeren- plaatjes kan men deze week weer alle kanten uit. De Ten o'clock- Rock is nu ook in een Duitse versie op de markt gebracht. Door Polydor, op het 45 toerenplaatje 23416 B. Peter Kraus, die een uitgekozen zogenaamde „roek-stem" heeft, fel en kort en een tikkeltje hikkend, zingt dus „Heute Abend um zehn" en aan de andere kant van het plaatje „Schau' keinen anderen Mann an". Aanmerkelijk be schaafder klinkt bij deze opnamen in- plaats van de krijsende saxofoon het beheerste koperwerk. O Een bijzonder fris plaatje van The Chico's met het orkest van Tom Erich draagt het merk Philips en het nummer 317748 PF. Het nummer „Rond en Rond" verdient een compliment om zijn bekoorlijk arrange ment en de charmante wijze, waarop de Chico's het liedje voordragen. Minder geslaagd, doch toch ook wel gezellig is het nummer aan de andere kant, waarbij de Chico's zingen over de a-ha- yell van de cowboy. O Het 45 toeren plaatje RE-U 1077 van het merk London laat een vrij nieuw Amerikaans jonge mannen-kwartet horen, de Hi-Lo's, die moet worden nagegeven, dat ze zich een originele om niet te spreken van geraf fineerde manier van stemgebruik heb ben weten eigen te maken. Hun zoge naamde close-harmony heeft een aparte toonkleur, een gedurfde harmonie en niet alledaagse ritmische effekten, die nu en dan zelfs geestig kunnen worden genoemd. Weliswaar raken de Hi-Lo's bij tijd en wijle verzeild in het lawaaie rige croongedoe, maar dat zal dan wel zijn omdat de Amerikaanse muze het maar moeilijk zonder show en business kan stellen. De nummers op dit plaatje heten: Chinatown, my Chinatown, Sum mertime, I'm beginning to see the lights en The surrey with the fringe on top. O En dan de 78 toerenplaatjes: Een prima Polydorplaatje (50272 B) met twee door Die Argentinos met pit ge zongen en door het orkest van Kurt Edelhagen met Duitse strakheid ver klankte nummers uit de film „Du bist Musik", te weten „Der Kap'ten hat's befohlen" (foxtrot) en „Keine Angst vor der Liebe" (mars). Kleurrijke melo dieën. O Het Nederlandse militaire plaatje, ook van Polydor (64659 B) valt in vergelijking met de vorige publika tie, in het niet. Hans Brandei, die de soli singt, en het soldatenkoor „De Beer" o.l.v. Piet Struyk doen echt wel moeite om er wat van te maken, doch het lukt maar nauwelijks om de nummers „Want wie vergeet" en „Ik sta op wacht" uit te laten komen boven het rats-kuch-en- bonen-niveau. Er zit wel melodie en ritme in het plaatje, maar de teksten van de liedjes druipen te zeer van zoe tige sentimentaliteit, om er wat pittigs en fris uit te halen. O Dat de mondhar monica zich uitstekend leent tot de into naties en fraseringen van het jazz- idioom laat het Hotcha-trio horen op het 78 toeren Philipsplaatje P 17729 H. Er zit sfeer in „St. Louis Blues". Dat de Hot- cha's ook wel weg weten met een Cha- Cha kan men aan de andere kant van de plaat beluisteren. Het vliegensvlugge „mond"-werk is daarbij opmerkelijk O Twee liefdesliedjes „The world is made of Lisa" en „Cinco robles", bij een poëtisch muziekje van Pete King's orkest, gezongen door Russell Arms. nodigen behalve tot luisteren Russell heeft een prettig-donkere, ongekunstel de stem en een bescheiden voordracht ook tot een dansje uit. Beide num mers zijn in langzame driekwartsmaat getoonzet. O The Caribbean boys en girls o.l.v. Lex Vervuurt vertolken op de 78 toerenplaat P 17749 H van Philips twee vaderlandse calypso-creaties, n.l. de Mies Helena calypso en de Konijnen calypso. De teksten zijn calypsoiaans onbenullig en niet zonder taalfouten, doch overigens doen deze twee num mers, met name wat de versierinkjes in de instrumentatie betreft, het best. De zang zou intussen nog wel wat fris ser en pittiger kunnen zijn. O Wat dat laatste betreft weten de Robbedoezen en Harten Zes van wanten, getuige het Deccaplaatje 78 toeren nr. 64125, waarin het feestelijke marsje „Oom Piet is weer terug uit Amerika" en het zwie rige walsje „Hé hola hoepsasa" zijn ge groefd. Een plaatje om er bij een kin derfeestje de goede stemming in te krijgen. Tenslotte vier 45 toerenplaatjes, die de jazzliefhebber zullen interesse ren. Daar is dan eerst het 45 toeren Philipsplaatje 429168 BE met een klassiek repertoire, waarvan we slechts de uit voerenden, de titels en het jaartal van de nummers behoeven te noemen om de serieuze jazzliefhebbers mitsgaders de fans naar de platenwinkel te doen ren nen. Side 1: het nummer „Muggles", uitgevoerd door het orkest van Louis Armstrong, „Featuring" de pianist Earl Hines (1928) en Bessie Smith, de keize rin van de blues, die bij het orkest van Armstrong de blues „I ain't gonna play no second fiddle" zingt; side 2: Turk Murphy en zijn Jazz-band presenteren een staaltje van vival-jazz in een drie- lijnige melodietekening van „New Or leans Blues"; De romanticus Bix Beider- (Van onze Haagse redacteur) Door een publicatie in De Telegraaf is in Den Haag opnieuw enig rumoer ontstaan op en rond het Directoraat Materieel Landmacht. Genoemd blad spreekt over een opzienbarend eervol congé van twee generaals, de heren D. B. en J. Hi L. B„ die beiden zpn „genoemd" in de zaak van de nu bijna acht maanden geschorste majoor K. Lt. Gen. J. D. B., aanvankelijk directeur materieel landmacht en, na dat hji op de pensioengerechtigde leef tijd was gekomen, onderdirecteur van het bureau controle bewapening der West-Europese Unie te Parijs, heeft enige tijd geleden de dienst verlaten. Zijn opvolger aan het hoofd van het (Van onze Haagse redactie) Over „Het overleg op centraal ni veau" schrijft in De Katholieke Werk gever van deze week drs. H. G. M. Linnebank. Hij meent, dat noch de gang van zaken in de Stichting van den Ar beid, noch die in de SER aanleiding ge ven tot overmatige tevredenheid. Bei de lichamen vullen elkaar niet op ide ale wijze aan. ^Er is wrevel en gekra keel. De Stichting kan geen problemen van economische aard behandelen, waardoor de animo tot een vertrouwe lijk gesprek steeds meer vergaat In de SER, heb publiekrechtelijk top orgaan van het bedrijfsleven, kunnen wel sociale én economische onderwer- Ïien besproken worden, maar dit ichaam heeft zich nog geen plaats in de harten veroverd. Wellicht is de Stichting te rijp, de SER te groen. De opdracht is nu om een orgaan van •verleg te creëren waarin beraad over sociale en economische onderwerpen mogelijk is, Het moet geen arena, doch ook geen regentencollege zijn. Wanneer wij er, aldus drs. Linnebank, prijs op stellen, dat de belangen van het be drijfsleven door het bedrijfsleven zeil worden geregeld en niet voor een nog groter deel in de politieke sfeer getrok ken worden, dan zullen de ten dienste staande overlegorganen ten spoedigste dienen te worden aangepast, on> gebouwd en zo nodig afgeschaft. Ge beurt dit niet, dan zal weldra een situ atie ontstaan waarbij ieder „zijn eigen course gaat riiden" tot schade van het gehele veld van deelnemers. De industriële werkgevers en werk nemers voelen het tegenover landbouw en middenstand als een gemis, dat zij met zoals deze een forum hebben, waar zij hun eigen problemen kunnen bepraten. Drs. Linnebank meent, da dit gemis op te heffen zou zijn door de stichting van een soort industrieschap. directoraat, lt.-gen. J. H. L. B., die, nadat hij de pensioengerechtigde leef tijd had bereikt, benoemd werd tot tijdelijk adviseur van minister Staf, zal het eind van deze maand de dienst verlaten. De Telegraaf wijst erop, dat majoor K. die zoals men weet aangehouden werd op verdenking van het aannemen van steekpenningen een aanklacht tegen generaal J. D. B. heeft ingediend omdat deze zich zelf aan onregelmatigheden zou hebben schuldig gemaakt. Men verwondert er zich over, dat deze twee vroegere su perieuren van majoor K. nu met pensioen gaan. Van de zijde van de Leger-voorlich- tingsdienst wordt met stelligheid ont kend, dat er enig verband zou be staan tussen de twee eervolle ontsla gen en de zaak majoor K. Dat de aanklacht van de majoor zoekgeraakt zou zijn wordt bestreden; de Konink lijke Maréchaussée zegt nooit een der gelijke aanklachts ontvangen te hebben. Wat goed begrip dient bij het bo venstaande te worden aangetekend, dat volgens de informaties uit andere bron generaal J. D, B. bij zijn aanvaarding van een functie te Parijs nadrukke lijk te kennen heeft gegeven, dat hij slechts voor korte tijd in deze func tie zou optreden. Men behoeft er der halve niet direct iets opzienbarends in te zien, dat betrokkene nu inderdaad weggaat. Volgens mededelingen van de zijde van de Legervoorlichtings- dienst zou het geval van generaal J. H. L. B. niet anders liggen. De zaak van majoor K. is inmiddels nog steeds in onderzoek. Het totale aantal schepen der Neder landse binnenvloot bedroeg per 1 janu ari 1957 15.708 met een laadvermogen van 4.327.398 ton tegen 15.487 stuks met 4.205.648 ton per 1-1-1956. Hiervan waren 8.659 schepen met eigen beweeg kracht en een laadvermogen van 1.690.077 ton, en 7.049 schepen zonder eigen beweegkracht, laadvermogen 2.637.321 ton. Verreweg het grootste ge deelte bestond uit vrachtschepen, daar na kwamen de schepen voor speciale doeleinden en de tankschepen. (Van onze medische medewerker) a de twee inleiden de kroniekjes over kinderziekten waarin we enkele alge mene opmerkingen heb ben gemaakt over infec tieziekten en de kinder ziekten in het bijzonder, hebben wij de pas be gonnen cyclus onderbro ken voor enkele actuele onderwerpen. We gaan nu weer verder met de kinderziekten en zullen het allereerst hebben over kinderziekten die genaard gaan met een rode huiduitslag:g maze len, roodvonk, rode hond en de vier de en vijfde ziekte. Er zijn noe wel andere infectieziekten waarbij een ro de uitslag kan voorkomen, maar deze groep neemt men van ouds tezamen, hoewel zeker de eerste drie weinié met elkaar gemeen hebben en een ge heel verschillend beeld vertonen Zelfs de roodheid van de huid vertoont bij nader toezien een meestal duidelijk verschillend aanzicht J Vandaag over mazelen, een zeer besmettelijke virusziekte die „endemisch" voorkomt, dat wil zeg gen: er zijn in ons land altijd wel groepjes kinderen die mazelen heb ben. Een echte „epidemie" (een groot aantal kinderen tegelijk ziek in een beperkt gebied) is zeldzaam. De ziek te is over de gehele wereld verspreid en trekt zich weinig aan van ras kli maat, voeding enz. Eenmaal doorgemaakt heeft het kind een levenslange immuniteit (on- vatbaarheid). Er zijn antistoffen ge vormd, die als regel gedurende het hele leven in het lichaam aanwezig blijven. De ziekte komt daarom bij volwassenen slechts zelden voor Een enkeling krijgt geen mazelen. Het is niet zeker of zo iemand er onvatbaar voor is of dat hij de ziekte vrijwel onge merkt doormaakt. In het laatste ge val zijn er toch antistoffen gevormd. Deze gang van zaken is te vergelijken met die bij kinderverlamming, met dit verschil dat „echte" kinderverlam ming juist veel minder 'voorkomt dan de ongemerkt verlopende gevallen. Interessant zijn de waarnemingen, die men heeft gedaan bij geïsoleerde volkeren met name op eilanden. Een historisch en klassiek voorbeeld is het volgende. De bevolking van de Faroer eilanden leefde een eeuw geleden ta melijk geïsoleerd. De verbinding met het vaste land was slecht. Mazelen was daar sinds mensenheugenis niet meer voorgekomen. De ziekte was er dus uitgestorven. In 1846 werd er ma zelen geïmporteerd, prompt werd de gehele bevolking ziek; een echte epi- ARMSTRONG demie. Geen van de inboorlingen was in de loop van haar of zijn leven eer der met de ziekte in contact geweest, zodat er geen sprake was van enige immuniteit. U kunt zich voorstellen in wat voor deplorabele toestand de eilandbevolking geraakte toen ieder een ongeveer tegelijk ziek werd. azelen verloopt bij tevoren ge zonde kinderen behalve zuige lingen doorgaans goedaardig. Een enkele keer treden echter com plicaties op, voornamelijk bij kinderen die al zwak of ziekelijk waren. Deze complicaties (o.a. longontsteking, oor ontsteking) zijn tegenwoordig goed te bestrijden. De ziekte begint tien dagen na de besmetting met een ontsteking van de slijmvliezen van de bovenste luchtwe gen (neus, keel) en vaak een lichte bronchitis (hoesten en opgeven) een soort verkoudheid dus die gepaard gaat met niet te hoge koorts. De ogen doen meestal ook mee, de oogleden kunnen flink ontstoken raken, waar door het kind 's morgens dikke korsten op de ogen heeft en ze moeilijk kan openen. In dit stadium is de ziekte zeer be smettelijk hetgeen verklaart waarom isolatie, wanneer dit wenselijk is (bijv. als er een zuigeling in huis is), zo moeilijk en vaak onmogelijk is. Voor dat men immers weet of het kind ma zelen heeft, kan het al heel wat an dere kinderen besmet hebben. De vierde dag van de ziekte, dus normaal 14 dagen na de besmetting loopt de temperatuur, die soms tot bij na normaal gedaald kan zijn weer op, nu tot hoger waarden, terwijl tegelijk de kenmerkende uitslag optreedt. Dit begint meestal achter de oren en breidt zich vandaar snel uit over het gehele lichaam. Het lijkt slordig en on regelmatig op de huid geklodderd in tegenstelling tot de uitslag bij rood vonk, die op een afstandje gezien een meer egale indruk maakt. Binnen een weekje is de uitslag verdwenen en daalt de koorts meestal snel. Het kind mag dan geleidelijk opstaan onder de nodige voorzorgen in verband met kouvatten. Als de temperatuur na en kele dagen weer gaat oplopen en voor al als het kind weer erger gaat hoes ten, moet men verdacht zjjn op oor ontsteking of bronchitis, respectieve lijk longontsteking en de dokter om ad vies vragen. De behandeling van mazelen is in zoverre eenvoudig, dat het kind de ziekte zelf moet overwinnen, vanzelfsprekend onder controle en met de hulp van moeder en dokter. Inen ten is niet mogelijk. Wel kan men een zuigeling of een zwak kleintje, waar bij de kans op complicaties groter is, bij besmettingsgevaar inspuiten met een serum of met een fractie daar- van.\. afkomstig van een pas genezen patiëntje, waardoor de ziekte wordt uitgesteld of lichter verloopt. Dit is vooral van betekenis in ziekenhuizen sanatoria en kindertehuizen. Van groot belang is te voorkomen, dat het kind kou vat, zowel tijdens de eigenlijke ziekteperiode als de eerste tijd er na; dè complicaties zijn name lijk bronchitis en longontsteking, ver oorzaakt door bacteriën, die hun kans schoon zien in de door het virus be schadigde slijmvliezen. Dit is te verge lijken met longontsteking, die bij griep kan optreden en die evenmin door het griepvirus zelf wordt veroorzaakt. Verder is het kind tengevolge van de ontstoken ogen lichtschuw, reden om de gordijnen dicht te laten of de kamer op een andere wijze enigszins te verduisteren. Het is niet nodig dat de kamer geheel donker is. Getemperd licht is voor het kind prettiger. Over het gebrek aan eetlust behoeft u zich geen zorgen te maken, de ziek te verloopt gewoonlijk snel. Een paar dagen vasten is niet zo erg. dat haalt het kind gauw weer in. Wel zal het graag veel drinken. Het kind verliest door de koorts veel vocht en moet dit dus aanvullen. Bij kinderziekten moet u altijd bedenken dat één dag te wei nig drinken veel ernstiger is dan een paar dagen niet eten. Hoe kleiner het kind, hoe sneller het uitdroogt, voor al als het braakt of diarree heeft,en hoe eerder dan een gevaarlijke toe stand onstaat. St. becke besluit het program met een vloeiende vertolking van 01' man river. O Twee befaamde stijlen bij de bespe ling van de tenor-saxofoon zijn respec tievelijk te beluisteren op de Coral 45 toerenplaatjes 94078 EPC en 94040 EPC. Eerstgenoemde plaatje is gewijd aan de „vader van de tenorsax" Coleman Haw kins, de sonore expressionist, de ne groïde dramaturg, de rauwe verhaler. die in zijn chorussen niet uitverteld raakt. Hij speelt „The man I love", „Sweet Lorraine" en „Get happy"; Het tweede plaatje vermeldt een viertal nummers Stompin' at the savoy, Sweet and lovely, Bob's belief en Popilloma waarbij Flip Phillips de tenorsaxofoon hanteert. Zijn spel houdt qua stijl en intonatie het midden tussen de „klas sieke" Hawkins en de modern geörien- teerde Lester Young, tussen krachtige dynamiek, spontaan uitgeblazen, en een door intelligentie geïnspireerde inner lijke muzikaliteit. Flip Phillips is boven dien de man, die met zijn tenorsax graag in de hogere regionen experimen teert. Intussen zij zijn sfeergave „Sweet and lovely" met name vermeld. O Decca tenslotte brengt posthuum eerbe wijs aan de kortelings overleden clari nettist en altsaxofonist Jimmy Dorsey uit de Chicago- en dixielandschool met op het 45 toerenplaatje DFE 6377 uitge brachte heropnamen van een viertal in de dertiger jaren opgenomen num mers, t.w. de Tiger rag, het After you' ve gone, het nummer I'm just wild about Harry en de St. Louis Blues. Het zijn vooral de warme toonkleur die Jimmy uit zijn instrument weet te puren en diens bijzonder lenige frase ring, die Dorsey een vaste plaats heb ben gegeven in de geschiedenis van de 'iaZZ' FRÉDÉRIC SCHEVENINGEN: Kurzaal: Rosalyn Tureck. Zondag 14 juli Maandag 15 juli AMSTERDAM: Stadsschouwburg: Don Pasquale. Concertgebouw: Rosalyn Tureck. DEN HAAG: Geb. K. en W.: Vargas. UTRECHT: Tivoli: Stabat Mater (Rossini). Balletgroep Ximenej-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11