Neergelegd in het hart van Europa VORARLBERGS schoonheid industrialisatie niet door aangetast Fabrieken liggen verborgen in de dalen BELANGRIJKE textielindustrie O Kühling ZentkA M oö^teii OPRUIMING E I Gymnastique Idla in Openluchttheater OPRUIMING Twee nieuwe transformatoren nodig ZWITSAPI RADIO-REPARATIE ZWERFTOCHT DOOR EUROPA Er leiden vele wegen naar Rome OPRUIMING TAPIJTEN - BEDDEN - MEUBELEN Bevrijdende beweging TAPIJTEN BEDDEN DEKENS 'T SILVER ST0EPKE" HORLOGERIE MULDER De Klokkenwinkel" Horlogerie N. Groenland halfjaarlijkse ZATERDAG 13 JULI 1957 PAGINA 17 ^tnrnkJ^Vï0tta Zich thanS tot een uit" MAANDAG 15 JULI KOOPJES OP AL ONZE AFDELINGEN KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Het eerste nummer van het pro gramma, dat de Zweedse groep Gymnastique Idla gisteravond in het Openluchttheater te Bloemendaal bracht, gaf reeds duidelijk het stre ven aan van professor Ernst Idla, de leider van het gezelschap. Een twin tigtal jonge vrouwen liet oefeningen zien in natuurlijk lopen, een soepel en veerkrachtig zich voortbewegen, waar, helaas, de loopbeweging van de gewone voetganger niet veel ge lijkenis meer mee heeft. Toch en dit'is, dunkt ons, wat professor Idla zou willen bereiken komt de wens op, mee te doen. En men zou willen, dat het voor elke vrouw mogelijk ware, zich deze vreugdevolle, harmonische lichaams beweging eigen te maken. Want het doel van professor Idla's werk is door een juist ge bruik en beheersing van alle spier groepen het lichaam een natuur lijke soepelheid te hergeven, die lichamelijk en geestelijk bevrij dend werkt. De resultaten bleken in het bijzon der in „Form und Harmonie", dat onder voortdurend wisselen van tem po en ritme met katachtige gratie werd uitgevoerd, en in het elegante schouwspel met de gekleurde ballen aan het slot van de avond. Het Openluchttheater bleek op nieuw de bij uitstek passende omge ving voor deze bekoorlijke, interes sante voorstelling van ritme, harmo nie en beweging. M.J.D. Honderden werkelijke spotkoopjes in: enz. Ouderavond St.-Joseph- school Comfortabel als een auto economisch als een motorfiett Prijs *.a.f 2.975 - BMW ISETTA DEALER: TA. J. J. VAN KOOTEN Elektriciteitsvoorziening Deelnemers Statentocht halen in Haarlem een stempel product de Betere pleister van z tot A yr Huizen- en grondaankoop H. J. MAERTENS N.V. V.K.D.-nieuws MAANDAG 15 JULI 1957 begint 10 UUR haar Barleljorisstraat 13 -17, Haarlem raar het bergland van Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland zich als het ware neigt om de enorme kom te vormen, waarin het water van het Boden- meer zich uitstrekt, daar ligt ook, met de voet aan het meer en met het hoofd op het geweldige witte kussen, ge vormd door de eeuwige" sneeuw van de 3300 meter hoge Silvretta-berg, gelegen aan de Zwitserse grens, het Oos tenrijkse land Vorarlberg. neergelegd in het hart van Europa biedt het bonte palet van dit land het blauw van het water, het heldere groen van de alpenweiden en het donkere van de bossen, het grijs van de reusachtige bergruggen en het wit van de sneeuw. Maar nu spreken we nog slechts over de kleuren van het landschap en noemaen nog niet de kleurige, drukke stadjes, Bregenz, de hoofdstad van Vorarlberg, Dornbirn de stad van de textieljaarbeurs, Feldkirch en Bludenz, en de vele rustieke dorpjes in de dalen en aan de oevers van het Bodenmeer, waar de vermoeide wandelaar in de karakteristieke „weinstube" een koele dronk wacht. We spraken ook nog niet over de kleurige klederdrachten, die men op zon- en feestdagen in Vorarlberg, in het prach tige Montafon-dal bijvoorbeeld, nog ziet dragen. Dragers en draagsters van deze vaak rijk bewerkte oude drachten scharen zich al ras om cither of harmonika om dans en lied uit vroeger tijden nog eens uit te voeren. Vorarlberg biedt zijn 'bezoekers behalve zijn kleuren weelde ook vele andere mogelijkheden voor ontspanning en vakantie. De watersportliefhebber vindt'er in een wel zeer fraaie omgeving het water van het Bodenmeer, de wandelaar vindt er de stille wegen door bos en dal, over heuvels, bergbeekjes en rMertjes. De bergbeklimmer komt er ruimschoots aan zijn trekken, evenals de skiër, alhoewel deze laatste uiteraard in het wintersportseizoen. De kabel baan en de skilift kunnen wandelaar en skiër sneller „hoogte" brengen. Per auto zijn er tochten te maken, Waarvan de meest imponerende wel is de tocht over de Silvretta-Hochalpenstrasse, welke bij Partenen in het Mon tafon-dal begint en die na een hoogte bereikt te hebben van ruim 2000 meter Vorarlberg met Tirol verbindt. Maar Vorarlberg, ongeveer zo groot als onze provincie Drente, met ca. 210.000 inwoners, 80.000 minder dan Drente, heeft nog wel wat anders te doen dan alleen maar „mooi te zijn". Alhoewel die schoonheid het toerisme heeft doen uitgroeien tot een belangrijke en welkome bron van inkom sten, is het toch bij lange na niet genoeg om de zich snel uitbreidende bevolking van Vorarlberg een goed be staan te geven. Ook landbouw en veeteelt, alhoewel nog een belangrijke bijdrage leverend aan' de volkshuishou ding, hebben in de loop der tijden aan betekenis ingeboet. Immers van de totale bevolking was in 1880 nog 55 pet. betrokken bij de landbouw, thans nog slechts 16ft pet. Temidden van machtige bergen en uitgestrekte bossen bevindt zich de textielindustrie van Vorarlberg. Voor de textielfabriek ziet m en woningen van de arbeiders. Vorarlberg is een andere weg onee- gaan om zijn bevolking bestafnsmfd- delen te geven, de weg van de industrie en wel vooral de textielindustrie, welke haar oorsprong vond in de huisnijver heid. De eerste textielfabriek werd al gesticht in 1795 en vooral in de periode van 1800-1840 vond dit veel navolging evenals in de periode van 1880 tot aan de Eerste Wereldoorlog, zodat Vorarl berg destijds al over een behoorlijke textielindustrie beschikte. Sinds 1923 is de industrie, met de wereldcrisis van 1930 en de Tweede Wereldoorlog als tegenslagen, verder opgemar- Si00rtl' z°^at het land tussen Boden- keld Per Toon®*! gebied heeft ontwik keld. Per 1000 inwoners telt dan ook geen enkel ander Oostenrijks land zo veel werknemers in de industrie lu Vorarlberg. We zeiden hét al het s vooral de textielindustrie die domineert en waarin 70 procent van de industrie arbeiders werk vindt. Dat men gerust mag spreken van een textielland blijkt wel uit het feit, dat de bruto-produktie- waarde van de textielindustrie per hoofd van de bevolking in Vorarlberg 11.775 Schilling (ruim 1700 gulden) be droeg in 1956. Geen enkel ander Oos tenrijks land komt boven de 2000 Schil ling 240) en het gemiddelde voor Oos tenrijk komt op 1150 Schilling 167). Het draagvlak van de yorarlberg- se economie dus is de textielindustrie geworden en daarmee is de structuur van de volkshuishouding eenzijdig ge richt hetgeen natuurlijk gevaren meebrengt. Het behoeft dan ook wel geen betoog, dat het voor de gehele Vorarlbergse gemeenschap een voort durende zorg is een stabiele werkge legenheid in de textielindustrie te ver zekeren, immers, hiermee hangt het wel en wee van volk en land ten nauwste samen. Men streeft er krach tig naar de concurrentiekracht met het buitenland te behouden, want het belangrijkste deel van de produktie moet worden uitgevoerd. Om de^ pre staties, zowel wat betreft kwaliteit als kwantiteit op hoog peil te houden be- staat er veel behoefte aan kapitaal om te investeren in de modernste automatische machines en werktui- gen om zodoende in een straks wei- licht groter" en vrijer Europa het hoofd aan de internationale risico s te kunnen bieden en alle kansen te kunnen benutten. Gaat men dieper op de structuur van de textielindustrie in Vorarlberg in, dan blijkt, dat deze industrie een overheersende plaats inneemt op het gebied van de tricotage en het bor duur- en kantwerk. Daarnaast is zo echter een belangrijke producente van garens en weefsels van katoen, cel wol en kunstvezels. Voorts heeft men er fabrieken van wollen goederen, die zich meer richten op speciale produk- ten als dekens, loden en lakensoor- ten, twee exporterende zijdefabrieken en nog een reeks andere bedrijven in de textielsector. In de in totaal 201 grotere en klei nere textielbedrijven, die toebehoren aan 77 verschillende firma's, welke nagenoeg alle in handen zijn van fa milies, werken 22.000 van de 28.000 industrie-arbeiders (40 pet van alle arbeiders), of meer dan 10 pet. van de totale bevolking. Het zal de lezer dan ook niet meer verwonderen dat Vorarlberg het hoogst ontwikkel de industriegebied van Oostenrijk is. De stoffen en weefsels vervaardigd in vorarlberg worden over het algen °en in Wenen volgens de laatste mode tot confectie verwerkthiertoe hebben een santal grote textielfabrikanten de be schikking over eigen ateliers aldaar, terwij] in Wenen ook vele verkoopkan-' '°jen zijn gevestigd. Op een speciale kant van de textiel industrie in Vorarlberg willen we nog de aandacht vestigen, nl. op de borduur werkindustrie, die geheel in het land tussen Bodenmeer en Silvretta is ge concentreerd. Van de produktie van een 89-tal firma's wordt 95 procent naar eni ge dozijnen landen over de gehele we reld geëxporteerd. Deze export behaal de in 1956 een recordbedrag van 483 mil joen Schilling (ruim 70 miljoen gulden) of, om een vergelijking te trekken, 66 pet. van de export van de grote Zwit serse borduurindustrie. Hiermee staat deze tak aan de spits van de Oosten rijkse textielexport. Sinds 1947 is de uit voer van borduurwerk verduizendvou- digd en men verwacht in 1957 het be drag van 1956 nog weer te overtreffen. De al sedert jaren aanhoudende hoog conjunctuur in deze sector laat niet af. Ook ons land is een belangrijke afne mer van het Oostenrijkse borduurwerk en komt na Duitsland, Engeland en Australië op de .vierde plaats met een invoer van 1% miljoen gulden. Andere belangrijke exportprodukten van de Vorarlbergse textielindustrie zpn voorts nog: lodenstof, popeline, ga bardine, zakdoeken, bedrukte katoenen en celwollen stoffen, garens, perion- en nylonkousen, lingerie, fluweel en kant werk. De grote katoenindustrie expor teert de helft van haar produkten. Op een aspect van de na-oorlogse tex tielexport van Oostenrijk moet in dit verband nog gewezen worden. Voor de Tweede Wereldoorlog zette men de tex tiel voor een belangrijk deel af in de Oosteuropese landen. Pogingen om de ze traditionele markten na de oorlog weer terug te winnen slaagden slechts zeer gedeeltelijk, zodat de exporteurs andere afzetgebieden voor hun produk ten moesten zoeken in het merendeels al hoog geïndustraliseerde Westen. De ze ommezwaai is in grote trekken ge lukt en belangrijke afnemers na Duits land, dat op de eerste plaats komt, zyn thans ook: Engeland, Amerika, Z-Afri ka, Z-Amerika, Canada en Australië. Zorgen maakt men zich in de Vor arlbergse textielindustrie over het al gemeen wel over de toenemende con currentie en meer speciaal, vooral de katoenwevers en de borduurindustrie, over de Japanse en Indische concur rentie. Daarom legt men zich steeds meer toe op gespecialiseerde produkten, zodoende hoopt men er in te slagen de positie op de wereldmarkt op zijn minst te handhaven. Alle inspanningen die werkgevers en werknemers in Vorarlberg en ook elders in Oostenrijk zich steeds ge troosten blijven niet zonder vruchten. Deze vruchten zijn jaarlijks te bewon deren op de textieljaarbeurs in Dorn birn, de grootste stad (25.000 inwo ners) tussen Bodenmeer en Silvretta. De Dornbirner Messe, die in 1957 van 2-11 augustus wordt gehouden, is pas in 1944 door een groep Vorarl bergse industriëlen, die de noodzaak begrepen om hun produkten grotere bekendheid te geven, gesticht. Deze textielbeurs heeft zich als Oostenrijk se Messe met internationale deelne ming al een goede naam verworven en zich in de korte tijd van haar be staan al kunnen consolideren. Ongeveer duizend binnen- en buiten landse firma's zullen aanwezig zijn in augustus. Produkten van nagenoeg de gehele katoenindustrie, de tricotage, de Vorarlbergse borduur- en kantin dustrie, alsmede de lingerie- en confec- tie-industrie zullen te bewonderen zijn. Evenals de produkten van buitenlandse textielfabrikanten uit Engeland, Duits land, België, Zwitserland en Tsjecho- slowakije. Dat de modeshow hier een belangrijke rol speelt is wellicht over bodig om te zeggen. Een belangrijke groep op de Messe vormen ook weer de textielmachines etc. Hier komen vooral de buitenlandse fabrikanten, die in Oostenrijk een be langrijk afzetgebied vinden, aan hun trek, aangezien de Oostenrijkse tex- tielmaehine-industrie nog maar klein van omvang, maar toch wel in opkomst is. De meest moderne en meest auto matische machines zijn hier tentoonge steld. Een belangrijk aspect van de Dorn birner Messe vormt ook de internatio nale textielchemie, waarbij vooral te noemen zijn de fabrikanten van kleur en verfstoffen en van synthetische ve zels. Ook deze groep heeft een belang rijke omvang aangenomen en vooral uit vakkringen bestaat een steeds grotere belangstelling. Alle Zwitserse e- b^yuyukste Duitse fabrikanten van chemische vezels nemen aan de Messe deel en ook een Japanse fabri- kan,t, van kunstvezel heeft zich aange meld. Hoe groot de belangstelling voor de textielbeurs te Dornbirn inmiddels al geworden is, moge blijken uit het aantal bezoekers dat in 1956 de Messe bezocht, het waren er 252.000 uit 55 ver schillende landen. De grote belangstel ling zowel van deelnemers als bezoe kers heeft de jonge beurs alweer ge noodzaakt uit te breiden en een ge bouw met een totale oppervlakte van 6000 vierkante meter zal in 1958 gereed komen. Hoewel de textiel zo'n belangrijke plaats inneemt in Vorarlberg gaat het toch ook weer niet alléén om de groei en de bloei van deze bedrijfstak. Het is evenzeer nodig, dat de water- krachtwerken voor de opwekking van elektrische energie worden nitgebreld, opdat zowel voldoende energie kan vvorden geleverd aan de groeiende binnenlandse industrie als geëxpor teerd, hetgeen thans al het geval is naar Duitsland tot in Keulen en Düsseldorf toe. Oostenrijk levert thans 10 miljard k.W.h. per jaar; hiervan komt één miljard k.W.h. uit Vorarlberg en wel van de Illwerke A. G., de mij. die de waterkrachtwerken construeert, beheert en de stroom verkoopt. Uit breidingen van de huidige werken tot een jaarcapaciteit van 2 miljard kWh. Advertentie zyn of komen In uitvoering. De Ill werke is het grootste Oostenrijkse waterkrachtwerk, het ontleent zijn naam aan de rivier de III, die ont springt op het 3300 meter hoge Sil- vretta-gebergte en die na een weg van ca. 70 kilometer uitkomt in de Rijn by Feldkirch. Van dit grote verval heeft men een dankbaar gebruik we ten te maken. Ook in deze enorme werken moeten grote kapitalen wor den gestoken en het is dan ook niet verwonderlijk, dat men zijn blik al eens begerig naar de Wereldbank heeft gewend. Voorts is er in Vorarlberg een be langrijke uitbreiding van het wegen net nodigj omdat het land een steeds belangrijker doorgangs- en toeristen- land is geworden en ook het vreem delingenverkeer eist uitbreiding van zijn bedrijven, t.w. de hotels, re staurants etc. Ondanks het feit dat de techniek in de afgeslotenheid van het land tussen Bodenmeer en Silvretta is binnenge drongen zijn de schoonheid, de rust en de stilte van dit mooie land niet ver stoord. Moet men' de oorzaak hiervan zoeken in het feit, dat de vele fabrieken min of meer verborgen liggen in de da len en tussen de bossen? Hierbij heeft ongetwijfeld ook een rol gespeeld, dat men het vormen van grote fabrieksste den en al te grote fabriekscomplexen heeft weten te voorkomen, maar de voorkeur heeft gegeven aan een zekere spreiding zelfs van de gebouwen, be horende tot een onderneming, die soms over meerdere plaatsen ve?deeld zijn Is de rust in het Vorarlbergse wel licht ook te danken aan de grote mate van solidariteit die er bestaat tussen de fabrikantenfamilies en de arbeiders families, zodat tegenstellingen niet riin gerezen of tot hun juiste verhoudingen zijn teruggebracht? Een feit is het in ieder geval, dat de sociale voorzienin gen op hoog peil staan. De vrilwillie getroffen maatregelen nemen daarM een evengrote plaats in als wat de stent voorschrijft aan sociale voorzieningen Advertentie Onze vermaarde begint a.s. MAANDAG MORGEN 9 uur. ZIET DE ETALAGES Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel ANEGANG 27 - Tel. 12610 (hoek Warmoesstr.) Donderdag 18 juli om 8 uur 's avonds wordt de slot-ouderavond gehouden van de St. Josephschool te Bloemendaal. Evenals verleden jaar is de bijeenkomst in het Minervatheater in Heemstede, wegens gebrek aan zaalruimte in Bloe mendaal. De avond zal in het teken staan van de vreugde ter gelegenheid van het gereedkomen van het nieuwe schoolge bouw, dat in september officiéél in ge bruik zal worden genomen. Het pro gramma zal worden verzorgd door de kinderen, die zullen tonen, wat zij op het gebied van lied, spel en dans in het afgelopen jaar hebben geleerd. Zij zul len ook laten zien, dat in vlot tempo een school kan worden gebouwd. Na de pauze wordt, omlijst door kinderzang, de verjaardag van Jan Klaassen gevierd Dit zal het eerste optreden zijn van de levende poppenkast, die de school heeft. Tenslotte zal de première van het nieu we schoollied worden gegeven. Advertentie Houtplein 18—20 - Telef. 12000 Grote Houtstraat 140 - Telef. 12349 U vindt gemakkelijk parkeerruimte I U komt overal „door** U bent beschermd tegen weer en wind HAARLEM Wanneer het onderstation-zuid vol tooid zal zijn, aldus delen B. en W. de gemeenteraad mede, zal de levering van elektriciteit in Haarlem-Zuid ver zekerd zijn. Voor Noord is dit reeds het geval. Het overblijvende midden gedeelte van de stad zal van elektrici- teitw orden voorzien vanuit het scha kelhuis bij de centrale. De steeds stijgende behoefte aan elektriciteit doet echter vrezen, dat men reeds in de winter 1958-1959 niet aan de grote aanvraag kan voldoen. Deskundigen hebben verschillende op lossingen voor deze kwestie gevonden, de minst kostbare is volgens B. en W. de opstelling van twee transformatoren bij de centrale en deze te verbinden met het onderstation aan de Oude Weg. De daaraan verbonden kosten bedra gen 1.140.000 plus 140.000 voor bouw kundige voorzieningen. Die kosten kun nen over drie jaren worden verdeeld. Het is noodzakelijk, dat vóór de win ter 1958-1959 één transformator bedrijfs klaar is opgesteld, terwijl de tweede transformator voor de daaropvolgende winter gereed is. Elk jaar wordt ter herdenking van de eerste vrije statenvergadering in 1572 een grote tourtocht gehouden, uit gaande van het comité Statentocht in Dordrecht. Haarlem behoorde tot de steden, die deze eerste statenvergade ring bezochten. De ongeveer 300 deel nemers aan de tourtocht 1957 komen in onze stad op vrijdag 19 juli een stempel balen op het hoofdbureau van politie. De Stichting „Haarlems Bloei" stelt aan alle tourrijders een standaard met vlaggetje, waarop met gouden letters „Haarlem 1957, statentocht" vermeld is, ter beschikking. Een grote chocola defabriek zal degenen, die de contro le passeerden, bovendien verrassen met een zoete heerlijkhid. Voor het eerst wordt ook een duiven vlucht tussn de statensteden georgani seerd. Burgemeester Cremers zal de deelnemers aan deze vlucht ten stad- huize ontvangen en aan degene, die zich het eerst meldt, een vaantje uit reiken. Maandagavond, de poloavond van de r.k. zwemvereniging „De Watertrap- aan de Houtvaart te Haarlem 3 zeven tallen van DWT in het geweer. Om 7 uur krijgen de reserve-dames DW 2 op bezoek, waarna de heren de strijd aan- bindente gen VZV uit Velsen. Als laat ste wedstrijd binden de dames van DWT de strijd aan tegen de ODZ uit Rotter dam. Advertentie Advertentie De betrouwbare tijdmeter GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 KAMPERVEST 51 TELEFOON 21101 JANSSTRAAT 9 TELEFOON 16042 Binnenweg 10 - Tel. 38429 - Heemstede De Haarlemse gemeenteraad wordt voorgesteld, in verband met de toe komstige sanering van het Rozenpri- eel, aan te kopen het pand Van Marum- straat 31 voor 3000. Voorts wordt de raad voorgesteld in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen voor 12.000 enkele percelen aan de Spaarndamseweg. Tenslotte vragen B. en W. de ge meenteraad akkoord te gaan met het voorstel om voor ƒ300 enkele perceel tjes grond ter gezamenlijke oppervlak te van 138 m2 aan de Teslastraat en de Curiestraat te kopen. De aankoop zal geschieden ten behoeve van het uit breidingsplan „Omgeving Stephenson- straat en Munterslaan". Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem Tel. 15220 Tel. 15228 Voor de onderlinge competitie wer den 1.1. woensdag de volgende partijen gespeeld: v. Wort-Beelen afgebr.; R. Kok-H. Rump afgebr.; Hesselman-Mul 02; v.d. Vorst-Sassen 2—0; Hollenberg-D. Rump 0—2; Th. Kok-Masteling (ap) af gebr. Advertentie Advertentie „BALD1 99" de beste, feilloze klapcamera voor De BALDI 29 is het succes van dit jaar! Het is een klapcamera in het popu laire 6x6 formaat. Gauthier sluiter met B, tijden van 1/25 ♦ot 1/200 sec. Hoogwaardig BAIDANAR 2.9 80 mm. objectief, ook voor fotograferen bij slech tere lichtverhoudingen. Dat kan alleen BALDAt Duits precisiewerk met volledige fabrieksgarantie I Vraag Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera'sI Imp. |o10|llm[lSCh(l Amsterdam VIII. Het was een les, om nooit te veel op een imperiaal te ver trouwen en zich, vooral voor- dat men de bergen in gaat, er van te vergewissen dat de zaak goed vastzit. In de stijging werkt de vracht op het dak naar achteren, en in de afda ling neigt hjj naar voren Daarom is het goed onderweg af en toe controle te houden om te voorkomen dat men la ter alpinistische toeren moet uithalen om de bagage uit een ravijn weer op te graven. en week zijn wij daarna in Venetië gebleven. Niet om er in een gondel te varen, maar om er de zeven- honderdjarige geboortedag te herdenken van Marco Polo, de wereldreiziger, die met weinig meer dan wat muilezels en drijvers naar de groot-Mogol van China reisde, dwars door Azië heen. Die al die oorden bezocht waar wij naar hunke ren nog eens ooit te mogen komen. Desnoods ook met wei nig meer dan muilezels en drij vers, om er te verblijven bij de kluizenaars van Tibet en aan te kloppen aan de Chinese muur om binnengelaten te wor den in het duizendjarig rijk. Maar wij zullen ons tevreden moeten stellen met ons Euro pees avontuur, zonder muil ezels. En wie zich als reiziger openstelt voor wat zich daar aan hem openbaart, heeft daar aan voorlopig nog genoeg. Het afscheid van Venetië viel zwaar en eerst diep in de nacht reden wij weg, scheur den wij ons los van de lagunen- - stad, wetend dat, indien wij ons vertrek tot de volgende morgen zouden uitstellen, wij opnieuw de ganse dag zouden dwalen om parels te zoeken voor onze herinnering. De nacht was zwart, maar mild, toen wij de richting van Vero na opzochten. En bij het zoe ken naar een slaapplaats, draaiden wi) een willekeurige zijweg in, wetend dat onze in tuïtie ons altijd naar een zacht bed van varen zou leiden. De eerste kilometer vonden wij niets, totdat behulpzame Heden die de nacht zaten te verheer lijken op de stoep van een klein café ons verwezen naar een milde grasvlakte aan de zoom van een vriendelijk beek je, waar plaats genoeg zou zijn voor tent en wagen. Wij zeiden het reeds, de nacht was zwart en al spoedig meenden wij in alle onschuld het gras veld gevonden te hebben. Wij hoorden het beekje ruisen en gaven toe aan onze vermoeid heid door de omgeving niet verder te exploreren. Zodra de tenten waren opgezet doken wij onder in een zorgeloze slaap. Die zou evenwel niet lang duren, want slechts enke le uren later, toen het eerste licht zich een weg had gebaand door de sluiers van de nacht, werden wij wakker door een cacafonie van geluiden om ons heen. Mannen, vrouwen en kin deren praatten luid dooreen, tegen een achtergrond van ka kelende kippen, schreeuwende varkens en een enkele huilende kalkoen. De aandacht bleek vooreerst gevestigd te zijn op de twee tenten en de daarin luidkeels slapende lieden. En niet ten onrechte. Wij bleken ons bivak te hebben opgesla gen midden op het marktplein tje van een vriendelijk plaats je onder de rook van Verona, waarvan wij helaas de naam vergeten zijn. En dat uitgere kend op de enige marktdag van de week! Toen wij schuch ter ons aan het daglicht durf den overgeven, keek van enke le tientallen meters verder een oud romaans kerkje verma nend op ons neer en zagen wij de pastoor uit de geopende kerkdeuren recht op ons af ste venen. De man had iets met ons voor, dat was duidelijk. Hij liep met de tred van iemand die reeds heeft overdacht wel ke beschouwingen hjj ten beste bank! Twee zou geven en zelfverzekerd ge- bleken dus worden door het gunstige re sultaat van die overpeinzingen, doelbewust op ons af kwam. Welnu, het was voor hem een groot genoegen vreemdelingen ia de parochie te hebben, al was het maar voor een dag, omdat juist diezelfde dag een beroemde Italiaanse predik heer een missie in de kerk zou preken, bij welke gelegenheid wij vriendelijk en ook dringend werden uitgenodigd aanwezig te zijn. Wil wierpen weinig te gen dit verzoek in en trachtten slechts, wijzend op onze voi- ture de eerwaarde duidelijk te maken dat wij verder moesten. Het bleek niet mogelijk. Wij zouden de grootste domkoppen zijn, indien wij deze gelegen heid om een groot prediker te horen, voorbij zouden laten gaan. Ondertussen werd de oude citroën nauwkeurig aan een onderzoek onderworpen, als wilde de man onze geeste lijke toestand aan de wanorde in de wagen toetsen. Tot het moment, waarop hij de twee violen zag liggen, nauwgezet weggeborgen op achter- van de heren violisten. Welk schoner doel konden zij In hun muzikantenleven hebben dan met hun edele spel een missie- preek van een beroemde pre dikheer luister bij te zetten? Onze vrienden moesten ten lan gen leste toegeven dat zij geen hoger Ideaal koesterden en ln processie werden zU met hnn instrumenten naar de kerk be geleid. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 17