Telefooncentrale in Haarlem- Noord komt in de nacht van 7 op 8 augustus in bedrijf Perez Prachtig slotconcert onder magistrale directie van Anton Heilier Provinciale weg in Vogelenzang I TV* 4(fwfwfewaec/e \mj NIEUWE INVESTERINGEN alleen met langlopende leningen 'c/^i zomeropruiming NAAIMACHINES SUHOUS Voorlopig ivorden 6300 nummers op nieuwe centrale aangesloten <;roei\t o. Bestelauto door trein gegrepen INTERNATIONAAL ORGELCONCOURS Films in Roxy Terwijl de stad slaapt Vrouwen in boeien De Afrikaanse Leeuw OPRUIMING b j Situatie blijft zeer verontrustend Prolongaties en reprises in Palace en Minerva GEERT HOOGEVEEN ZATERDAG 13 JULI 1957 PAGINA 2 CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders SPORTDAG HEEMSTEEDSE SCHOLEN Voorwegschool wint beker Burgerlijke Stand Haarlem Sint Nicolaas laat reeds van zich horen Besprekingen in Haarlem-Oost 'N GOGGO MOBIL HARDEBELT Perzische Tapijten H.P.C. 1—D.Z.V. 1 3—7 H.P.C. 2D.Z.V. 2 3—5 Auto-ongeluk op Sumatra: 9 doden RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" O VER VEEN R.-k. meisjesschool Politie en E.H.B.O. ENGEL. Gr.Houtstr. 181. Tel. 14444 BLOEMENDAAL Bestuur Openlucht theater Vuilnisstortplaats Noordlaan Z ANDVOORT T rainingsr itten Bloembollencultuur wil in beroep Haarlemse politierechter Knoeierijen bij tunnel bouw in Yelsen Studio Lido Luxor Maandagmorgen 9 uur begint de EXTRA KOOPJES in Overhemden v.a. f 8.89 Zelfbinders v.a. f 0.98 Sporthemden v.a. f 9.98 Regenjassen v.a. I 38.25 Kostuums, de beste en mo dernste met 20 °/o korting. Sportcolberts en Pantalons Op alle artikelen welke niet voor de opruiming zijn afge prijsd: 10 KORTING! voor exclusieve herenmode Gen. Cronjéstr. 86,tel-14401 Grote Houtstr. 59, tel. 21392 >ns. liet f ge- Circulaire aan gemeentebesturen AANRIJDING OP HET SOENDAPLEIN Auto te water a.s. maandag 9 nul* aanvang halfjaar li jjkse opruiming Zeer speciale aanbiedingen in KINDERWAGENS WEEK-ENDWAGENS en KINDERKLEDING Onde Groenmarkt 16—14 Haarlem - Tel. 11266 Films Apotheken en dokters diensten Heemstede Aerdenhout PREFECT CONSUI. - ZEPHYR ZODIAC - THAMES Het is vrijwel zeker, dat de nieuwe telefooncentrale aan de J. P. Coenlaan in Haarlem Noord in de nacht van 7 op 8 augustus in bedrijf zal worden ge steld. Op hetzelfde ogenblik, dat de nieu we centrale in gebruik wordt geno men houdt de centrale in Bloeniendaal op centrale te zijn. Want de vier duizend telefoon-abonné's, die thans nog via de Bloemendaalse centrale te lefoneren, zullen in die bewuste augus tusnacht door de nieuwe centrale wor den overgenomen. Verder zullen dertien honderd iabonné's van de centrale in Haarlem Centrum naar die in Haarlem Noord worden overgeheveld, terwijl er ook nog een lijntje vrij komt voor dui zend nieuwe abonné's. Voorlopig zullen er dus op centrale in Noord drie en zes tighonderd nummers worden aangeslo ten. De ca,paciteit bedraagt evenwel achtduizend nummers, welke in de kort ste keren kan worden uitgebreid tot tienduizend nummers. Dat is om zo te zeggen een kwestie van een telefoontje. Wanneer de centrale in Haarlem Noord in gebruik wordt genomen heeft dat niet alleen uitbreiding van de capaci teit van de Haarlemse telefooncentrales, tot 28400 nummers tot gevolg. Veel be langrijker is het, dat de wachtlijst, die op het ogenblik vier en twintighonderd namen telt, aanzienlijk kleiner wordt. Er zullen zo al duizend namen worden doorgehaald. Verder zullen enkele hon derden wachtenden de opengevallen plaatsen in de centrale in Haarlem Cen trum kunnen innemen. Niet alle dertien honderd plaatsen in die centrale zul len kunnen worden bezet, omdat wach tenden in Heemstede en Aerdenhout bij voorbeeld niet op het Centrum kunnen worden aangesloten en ook omdat niet elke om een telefoonaansluiting sprin gende Haarlemmer op een kabel kan worden gezet. Is er toevallig een lij ntj e in zo'n kabel vrij in vaktechnische ter men heet een dergelijk lijntje een „ader tje" dan heeft men geluk. Is anders het geval dan kan het enige tijd duren vooraleer men de begeerde en vaak dringende telefoonaansluiting krijgt. De P.T.T. verkeert thans in financiële moei lijkheden, die het leggen van kabels eni germate stagneren. De nieuwe centrale werd voorzien van de meest moderne apparatuur, die een zeer snelle verbinding garandeert. Zij werd door een Belgische firma geleverd, die ook in 1924 de technische middelen voor de vier in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Aerdenhout gevestigde centrales leverde en die enige tijd ge leden eenzelfde apparatuur heeft ge plaatst in centrales te Scheveningen en Breda. Ook in de nieuwe centrale, die op het ogenblik in Aerdenhout wordt gebouwd en hoogstwaarschijnlijk begin 1959 in bedrijf zal komen, wordt eenzelf- Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 22113 De Voorwegschool heeft bij de giste ren gehouden sportdag in het Heem steeds Sportpark de eerste prijs be haald. Hierdoor bleef de wisselbeker in haar bezit. Tevens zal een medaille als een blijvende herinnering aan de overwinning, een plaats in de pryzen- kast van de school krijgen. Aan de wed strijden werd deelgenomen door de vier de vijfde en zesde klassen van alle la gere scholen van Heemstede. Vijftienhonderd kinderen uit drieën vijftig klassen namenv aan het evene ment deel. De dag verliep vlot en kon, mede door het mooie weer, een groot succes worden. In de ochtenduren wer den atletiekwedstrijden gehouden, die bestonden uit verspringen, hardlopen, balwerpen en een hindernisloop. De middag was bestemd voor verschillen de balspelen en touwtrekken. Een sportdag als deze werd het eerst georganiseerd door de heer J. W. Duijff, die tegenwoordig gymnastiek-leraar is op de school aan de Bronsteeweg. Het was een uitbreiding van vroeger gehou den sportmiddagen, waarbij vaardig- heidsproeven werden afgenomen. Op voorstel van de heer Slothouwer, con sulent van de inspectie lichamelijke op voeding in het district Amstelveen, or ganiseerde de heer Duijff in 1950 een sportdag naar het voorbeeld van in an dere plaatsen van het' district gehou den dagen. Nu, zeven jaar later, is men er toe overgegaan weer een dergelijk evenement te houden. De technische leiding was dit jaar in handen van de heren C. Smal, gymnastiekleraar aan de Heemsteedse openbare scholen, en K. Verkaik, leraar lichamelijke oefe ningen aan de protestants-christelijke scholen. Men hoopt in de toekomst ieder jaar een soortgelijke sportdag voor alle lagere scholen van Heemste de te houden. De Voorwegschool won het toernooi met drie kwart punt voorsprong op nummer twee, de St.-Aloysiusschool, die 23,25 punt vergaarde. Derde werd de Dreefschool met 21 punten. De St.- Josephschool werd vijfde (21,5), de St. Augustinusschool zevende (16), de Ja- cobaschool achtste (13,5) en de St.An- toniusschool tiende en daarmede ook laatste met 12,33 punt. Na afloop sprak de burgemeester van Heemstede, waar in hij zijn dank betuigde jegens de or ganisators. GEBOREN: B. A. Dussenbroek-Ha- bich, z.M. C. Drossaers-Fea, z.; W. Jager-Bakker, z.; H. W. de Wilde-Stoop, z.; P. Versterre-van der Meer, d.; C. Meijer-Oomen, d.; E. M. W. Houthuü- zen-Koppen, d.; A. M. Geers-Koopman, d.; W. C. A. Koster-Trouwen, d. OVERLEDEN: J. Bron, 86 j., Ge dempte Oude Gracht; H. J. van Woer- kom, 52 j.. Kamperlaan; K. V. K. Mu- lisch, 65 j., Anna van Buurenlaan; J. H. M. Roosemaalen-Verbeek, j., Spaarndamseweg. de technisch wonder ondergebracht. De capaciteit van die centrale zal voorlo pig drieduizend nummers bedragen. In verband met de ingebruikstelling van de centrale in Haarlem Noord zal op de middag van 8 augustus ter plaat se een kleine bijeenkomst voor geno digden worden gehouden, waarop onge twijfeld gezegd zal worden, dat met de bouw van de centrale in januari 1955 werd begonnen en met de montering van de apparaten een goed jaar later. De aanwezigen zullen daar verder veT- nemen, dat de heer B. J. J. M. Ste vens uit Haarlefn de architect is van deze jongste aanwinst voor de Haarlem se telefoondienst. Ofschoon men nog geniet van de zo mer wordt nu reeds gedacht aan de komst van Sint Nicolaas. Donderdag zijn vertegenwoordigers van het wijk- comité Haarlem-Oost en van de winke liersverenigingen in de Amsterdam damstraat, Spaarnwoudestraat, Hannie Schaftstraat en Van Zeggelenplein bij een geweest om de festiviteiten voor december te bespreken. Men was het er over eens, dat iedere winkelstraat vrij moest blijven om een of andere actie te ondernemen, maar de meeste aanwezigen achtten het wel gewenst, dat de intocht van Sint Nicolaas geza menlijk en groots georganiseerd moest worden. Verschillende plannen daar omtrent werden besproken en tenslot te werd besloten, dat de vertegenwoor digers een en ander eerst in hun eigen organisatie zouden bespreken. Advertentie U rijdt beslist het voordeligst met f 3495.—. Agent voor Haarlem en Omstreken: Rijksstraatweg 249, Haarlem-N., Tel. 24179 I leden. Advertentie AMSTERDAM - Rokin ll< ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - ARNHEM - HILVERSUM HPC 1 kreeg vrijdagavond in de zwemvijver „Groenendaal" te Heemste de voor de eerste klasse A DZV uit Delft op bezoek. DZV dat in deze af deling kampioensaspiraties begint te vertonen wist deze te verstevigen door HPC te kloppen. In het begin heeft het er niet naar uitgezien dat DZV de pun ten mee naar Delft zou nemen. Een zware druk van HPC op de DZV-ver- dediging werd door de scheidsrechter onderbroken door te veel toekennen van vrije worpen. Hieruit kwam een DZV aanval, Martel kreeg een kans en scoor de, spoedig hierna was het weer Mar tel, die raak schoot. HPC werkte deze achterstand weg door doelpunten van Geurtsen en Prins, waarna nog voor het ingaan van de rust HPC door een doelpunt van Geurtsen met 3-2 de lei ding nam. Door verkeerd overnemen in de HPC-verdediging maakte Martel gelijk. Hierna werd het een opeenvol ging van fouten in de HPC-verdediging waaraan ook twijfelachtige beslissin gen van de scheidsrechter niet vreemd waren. DZV haalde hieruit echter haar voordeel en het waren v.d. Zwan (2x) Korevaar en Aalberts die de DZV-zege op 7-3 brachten. Voor de reserve eerste klasse A kwamen de reserves van HPC en DZV tegenover elkaar in het strijdperk. Over en weer werd er een doelpunt ge maakt en het was reeds ver in de twee de helft dat DZV de overwinning op 5-3 veilig stelde. Zomercompetitie Koninklijke Neder landse Zwembond: Dames eerste klas se: Robben 1-DWT 1 4-1. Heren eerste klasse A: RZC 1-Nereus 1 5-6. Eerste klasse C: Zwemlust 1-ZIAN 1 1-2. Op de onbewaakte overweg in de Dennendijk te Winterswijk is gistermor gen een bestelauto, bestuurd door de heer W. T. uit Winterswijk, door een elektrische trein gegrepen. Ernstig ge wond werd de heer T. naar het alge meen ziekenhuis in Winterswijk over gebracht, waar hij na aankomst is over- Het slotconcert van het internatio naal orgelconcours 1957, dat gister avond in de zaal van het gemeentelijk concertgebouw gegeven werd, was van grootse allure. Aan dit concert, waar aan prominente solisten en ensembles medewerkten, was de grootste zorg be steed, om de afsluiting van het orgel concours in Haarlem tot iets grandioos te maken. Zonder iemand iets te kort te doen, moet ik de naam van Anton Heiller noemen als de eerste man van de avond. Dat hij een groot organist is, was bekend. Maar dat hij als orkest en koorleider op minstens even hoog plan staat, heeft hij bewezen. Tegelijk met hem noem ik de naam van de or ganist Piet Kee, die ook deze avond ten overvloede heeft bewezen een organist te zijn van ongemeen grote kwaliteiten. En nu ik toch bezig ben grote presta ties te noemen, mag ik zeker niet na laten het prachtig optreden van de zan- feres Annette de ia Bije te vermelden, ij heeft de bekroonde compositie van Clemens Brinkmann bewonderenswaar dig gezongen, ofschoon ik over het werk zelf niet direct enthousiast kon zijn. Wat rnjj wel in vuur en vlam zette, was het orgelconcert van Hendrik Andriessen. Hier was een gerijpte meester aan het woord, die precies een weg in klanken uitstippelde die leidde naar een hemels tonenrijk, waarin het zalig was te ver blijven. Velen met mij hebben genoten van deze niet alleen vormtechnisch vol maakte compositie, maar ook van de wezenlijke muzikale inhoud die mij per soonlijk in de goede zin des woords to taal overrompelde. Hendrik Andries sen kent het orgel door en door, met als gevolg nu eens een echt orgelcon cert. Piet Kee heeft de orgelpartij prachtig gespeeld, en do meester Anton Heiller liet het N. Ph. Orkest spelen als nooit tevoren. Het programma was ge opend met de Missa Brevis van de Hongaarse componist Zoltan Kodély. Een prachtwerk. Het N.C.R.V.-en- semble en het Collegium Musicum Am- stelodamense hebben een geweldige prestatie geleverd met deze schone uit voering onder de stimulerende leiding van Anton Heiller. Dit opus stelt vo caal-technisch grote eisen aan het koor apparaat. Op enkele kleine onzuiverhe den na in de hoogte, heeft het koor zich op uitnemende wijze van zijn taak ge kweten. Rie Boeke, Bert van het Hof en Rom Kalma pasten zich als solisten voortreffelijk bij het geheel aan. De twee bekroonde composities hebben mü niet geheel kunnen overtuigen. „Maria- nisches Konzert" van Clemens Brink mann leverde geen muzikale hoogtepun ten. De „Sonata da Chiesa" van Dop- pelbauer, uitstekend gespeeld door de violist Nap de Kleijn, de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp en Piet Kee, or- Op de weg van Palembang naar Djambi op Sumatra zijn negen perso nen om het leven gekomen en vijf ern stig gewond, toen een passagiersbus in brand vloog en vervolgens explodeerde. Advertentie 12,maanden volle garantie inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf 7.990.Vraag eens nadere inlichtingen bij WAGENWEG HAARLEM Het bestuur van de r.-k. Meisjes- shool in Overveen had aan B. en W. van Bloemendaal verzocht medewer king te verlenen voor de verbeterring van de verwarming en de verplich ting van de school. B. en W. stellen aan de raad voor de medewerking te verlenen, doe slechts ten aanzien van de verlichting, omdat het aantal licht punten per lokaal en de sterkte der lampen naar thans geldende opvattin gen inderdaad onvoldoende is. Verbe tering van de geringe capaciteit van de verwarming, een gevolg van slijtage, komt volgens B. en W. niet in aan merking voor medewerking ingevolge de Lager-onderwijswet. gel, bezat zeker compositorische kwali teiten, maar was te lang. Ik geloof dat de componist hetzelfde in de helft van de tijd had kunnen zeggen, waarmede dit stuk aan kracht had gewonnen. Ten slotte het „Te Deum" van Anton Heil ler, geschreven voor koor, koperblazers, pauken en orgel. Een door en door mu zikaal werk, dat ondanks zijn moderne stijl, diepe indruk maakte. Ook als com ponist heeft Heiller bewezen een kunste naar van formaat te zijn. Het behoeft geen betoog dat hij een warm pleidooi gehouden heeft voor zijn werk. Mede door het voortreffelijk werk van bla zers, paukenist, koristen en organist werd het een onvergetelijke uitvoering, waardoor een grandioos slot aan het welgeslaagde orgelconcours 1957 werd verkregen. J. L. B en W van Haarlem achten het noodzakelijk, dat iedere politieman tenzij hij tot het administratief perso neel behoort in het bezit is van het E.H.B.O.- eenheidsdiploma. Ter stimu lering van het serieus volgen van de op leidingscursus en het bijhouden van de herhalingscursussen willen B. en W. nu bij het behalen van het diploma of het voldoen aan de eisen van verlenging daarvan een gratificatie van 50.- toe kennen. Zij vragen de raad daarmede akkoord te gaan. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor de zittingsduur van het bestuur van het Openluchttheater, die tot 1 september zou lopen, met een jaar te verlengen. Zij stellen voor te benoemen, c.q. te herbenoemen: als ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur wethouder A. van Geluk, als vertegenwoordigster van de stichters mevrouw C. H. van de Stadt-Knapp, als „kunstlievend persoon" mr. H. M. Planten en tot adviserende be stuursleden namens het gemeentebe stuur mr. J. W. de Jong Schouwenburg, als vertegenwoordiger van de stich ters de heer W. A. Fischer, en als .kunstlievend persoon" de heer J. B. Schuil. Het storten van afvalstoffen en huisvuil op de vrije vuilstortplaats bij de Noordlaan neemt toe, naar B. en W. van Bloemendaal de raad mede delen. Zij achten de aanwezigheid van een stortplaats in de onmiddellijke omgeving van een dicht bevolkte woon wijk niet toelaatbaar en stellen voor de gelegenheid daartoe op te heffen. Reeds eerder hadden zij dat voorge steld, maar de raad had twee jaar geleden besloten de stortplaats aan de Noordlaan voorlopig voor één jaar te handhaven. Ook stellen B. en W. voor de Verordening reinigingsrechten aan te vullen met een bepaling, dat voor een kubieke meter door particulieren aangeboden afval een gulden betaald moet worden. Er bestaat namelijk nog gelegenheid om tuinafval, stob ben, takken en dergelijke kosteloos te storten aan een terrein langs de Zee weg. Tijdens de eerste dag van de training. voor de motorraces welke morgen op het circuit in Zandvoort worden ge houden werden zeer snelle tijden ge maakt. In de „grote" klasse, die der 500 cc motoren werd een ronde-tijd van 1 min. 54 H seconden genoteerd, het geen een gemiddelde snelheid van ruim 130 K.M. per uur betekent. Een zijspan- combinatie legde een ronde af in 2 min. 6 sec. (Gemiddeld 120 K.M. per uur) De motorrijder Kaspers vioog bij de Tarzan-bocht uit de baan. Met lichte verwondingen en een shock werd hij per ziekenauto naar pen der Haarlem se ziekenhuizen vervoerd voor nader on derzoek. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur is voornemens beroep bij de Kroon aan te tekenen tegen het besluit van Provinciale Staten vamt Noordholland de westelijke randweg in Vogelenzang langs de spoorlijn aan te leggen. De weg zal daar op onvervangbare bollengrond worden aamgeegd, naar de vereniging meent. Hoeveel bollengrond verlo ren zal gaan, staat nog niet vast. Bij de overgang van Noord- op Zuid- Hollands gebied moet men namelijk uan. sluiting van wegen zoeken. Oorspronke lijk had de pprovimcie Zuid-Holland de weg langs de duinvoet getraceerd. Om dat Norfrdbolland de weg langs de spoor baan heeft ontworpen, kan het Zuid-Hol landse plan dus nog veranderen ten na dele van bollengrond. De vereniging meent, dat het Bloem bollenvak door het Statenbesluit gedwon gen is zijn toch reeds schaarse kapitaal aan grond in te teren, met name de grond voor de hyacintenteelt. Verschillende percelen zullen bovendien door de aan leg van de weg worden versnipperd. Vier betonvlechters, allen uit Haai- lem afkomstig, hadden zich vrijdag te verantwoorden voor de Haarlemse politierechter wegens di'efstal of ver duistering van betonijzer, stukken ko per en andere materialen van het ter rein van de tunnelbouw en de P.E.N.- centrale in Velsen, waar zij werkzaam waren. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, noemde de feiten zo ernstig, dat hij geaarzeld had, of hij de zaken niet voor de meervoudige kamer zou brengen. Uit het verhoor ter zitting bleek, dat de verdachten zich meestal voor onge veer honderd gulden wederrechtelijk bevoordeeld hebben, maar de officier meene, dat de betonijzervoorziening bij de tunnelbouw op een gegeven mo ment door de diefstallen volkomen spaak liep. Elke dag zouden de ver dachten in hun actentassen ongeveer zeventig tot tachtig kilo beton-ijzer, keurig op maat gesneden, hebben mee genomen. De diefstallen liepen over een periode van minstens een jaar, zo dat er enige duizenden kilo's ontvreemd zouden zijn. Een 24-jarige betonvlechter werd door de politierechter, mr. J. P. Peter sen, veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van preven tief, waarvan twee maanden voorwaar delijk. De eis luidde vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Een eveneens 24-jarige betonvlechter, die reeds eerder wegens diefstal veroor deeld was, kreeg vijf maanden met af trek, waarvan twee voorwaardeliik. Tegen die verdachte waren zes maan den, waarvan twee voorwaardelijk, ge- eist. De 47-jarige collega van beide ver dachten, door de officier één der hoofddaders genoemd, en reeds tien maal veroordeeld, werd tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, waar van twee voorwaardelijk, met aftrek. Een 39-jarige betonvlechter tenslotte, tegen wie vier maanden onvoorwaarde lijk met aftrek en twee maanden voor waardelijk waren geëist, werd ver oordeeld tot twee maanden onvoorwaar delijk en twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met aftrek. De proeftijd duurt voor alle verdachten drie jaar. Tot en met zondag draait in Roxy Tien van het vreemdelingenlegioen. Het is zo langzamerhand wel bekend, dat de filmfabriek in Holywood zijn stoere mannen graag laat paraderen in de Westerns, de cowboyfilms of films, die de strijd met de Indianen verbeelden. Er is ook voor die stoerlingen plaats in het Vreemdelingenlegioen, waar al tijd wel een zwaar karwei, dat wat moed en doorzettingsvermogen vereist, valt op te knappen. Als er dan nog een knappe vrouw te schaken is kan het pleizier van Holywood niet op. 18 jaar. Van maandag tot en met donderdag in dit theater. De dokken van New Orle ans, een sensationeel verhaal over het leven in een haven, waar de terreur en de praktijken van afpersers hoogtij vieren. 18 jaar. De film „Terwijl de stad slaapt" ver telt van de strijd van een aantal figu ren in een groot persconcern om de macht parallel met de jacht op een maniak die jonge vrouwen vermoordt. Een der hoofdredacteuren die de serie moorden weet op te lossen en de moor denaar aanwijst rekent al op de direc- teursbaan, maar de eigenaar van het concern is ter wille van het behoud van zijn goede naam en die van zijn vrouw gedwongen de functie te geven aan de man die haar het minste toekomt. In verscheidene opzichten een weinig fris filmpje. Fritz Lang tekent voor de re gie, maar afgezien van enkele griezel effecten zou men dit de film niet aan zien. Strikt volwassenen. Maandag tot en met donderdag elke ochtend om half elf een vakantiepro gramma voor de jeugd. Ook de Spaanse filmindustrie heeft gemeend niet achter te mogen blijven met een visie op het leven in een vrou wengevangenis. Ongeveer alle soorten van narigheden, die gevangenen maar kunnen meemaken, zijn onder de titel „Vrouwen in boeien" breed uitgespon nen, zodat men volop geconfronteerd wordt met jaiouzie, twist, kuiperijen, opstand, moorden en bovendien een ge chargeerd gesol met een pasgeboren baby. Kortom, het gaat er in dit naar geestige milieu bepaald Spaans toe; zó zelfs, dat het geheel nagenoeg iede re overtuiging mist. Dat een onschul dige tenslotte in de poort stralend te gen het zonlicht knippert, mèt de baby van haar aartsvijandin, die tijdens de opstand is neergeschoten, in de arm, stond reeds bij voorbaat vast. Voor vol wassenen in Lido. Walt Disney heeft een technicolor- film geproduceerd, die op boeiende, soms zelf fascinerende wijze het dieren- leven in de rimboe van Afrika, aan de voet van de drieduizend meter hoge Ki» lin 'djaro laat zien. De leeuw is in de rimboe op vrijwel ieder gebied de ko ning van de andere dieren. Moeiten noch kosten schijnen gespaard om de bioscoop-bezoekers leeuwen, olifanten, tijgers, chita's, panters en alle andere wilde dieren te tonen met hun typische eigenaardigheden. Dank zij de verbin dende tekst, gesproken door Wim Povel, is er een onderhoudende geschiedenis van gemaakt. Natuurliefhebbers en an deren raden wij van harte aan de film te gaan zien. In het voorprogramma draait een interessante film, eveneens van Walt Disney, over het leven van de „Blauwe Mannen", een Marokkaans Nomadenvolk. Voor alle leeftijden. Advertentie De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gezonden betreffende de finan ciering van investeringen van lagere publiekrechtelijke lichamen. De minis ter constateert daarin dat zijn circulai re van 14 januari j.l. heeft geleid tot een beperking der financiering van inves teringen met kort geld en dat van die circulaire een invloed is uitgegaan die geleid heeft tot een bezinning op nieu we investeringsplannen. De situatie met betrekking tot de financiering van de investeringen der gemeenten blijft niet temin zeer verontrustend. De gemeen telijke bruto vlottende schuld, die ulti mo 1956 reeds was opgelopen tot 877 miljoen, was per ultimo maart 1957 gestegen tot 1217 miljoen, terwijl zü naar schatting op het ogenblik reeds ongeveer 1500 miljoen bedraagt. Deze stijging wordt voor een zeer groot deel veroorzaakt door de nako ming van betalingsverplichtingen voor werken, welke nog onderhanden zijn. Uit de gegevens welke van een groot aan tal gemeenten ontvangen zijn. blijkt dat deze als gevolg van reeds aangegane verplichtingen optredende stijging der vlottende schuld, zich nog geruime tijd zal voortzetten. Voorts is gebleken, dat in vele ge meenten ondanks de beperking wei- me men zich heeft opgelegd de voor genomen investeringen voor 1957 aan zienlijk uitgaan boven die van het vorig jaar, in welk jaar het bedrag der investeringen het aanbod van leenkapitaal reeds beduidend over trof, terwijl bovendien dit jaar het aanbod van kapitaal geringer is dan in 1956. De regering is van mening dat al leen reeds de last van de financiering van onderhanden werken en aangega ne verplichtingen noopt tot verder strek kende maatregelen dan die zijn vervat in de circulaire van 14 januari, en wel in die zin, dat financiering met kort geld alleen nog toelaatbaar moet wor den geacht voor investeringen die reeds onderhanden zijn en niet meer kunnen worden stopgezet en dat nieuwe inves teringen alleen dan ter hand kunnen worden genomen als de financiering met vast geld verzekerd is. Wat de woningbouw betreft wordt medegedeeld dat indien de gemeenten in dit jaar nog woningwetwoningen met rijkssubsidie in uitvoering zouden kunnen nemen, welker financiering echter geen dekking kan vinden in de woningbouwlening der Bank voor Ne derlandse Gemeenten, de gemeenten zich met de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid in verbinding kunnen stellen opdat kan worden nage gaan op welke wijze in de vaste finan ciering kan worden voorzien. Financie ring van woningwetbouw anders dan met vaste leningen acht de regering vanaf heden niet meer toelaatbaar. Dit geldt eveneens voor de kosten van aan koop en bouwrijp maken van voor wo ningbouw bestemde gronden. Voor zo ver woningwetwoningen niet gebouwd kunnen worden op reeds aanwezige bouwrijpe grond, zullen de kosten ge- men indien tegelijkertijd een vaste le ning Wordt gesloten dan wel als de fi nanciering der betreffende kapitaalsuit gaven door andere kapitaalsinkomsten verzekerd is. Deze maatregel geldt tot aan het eind van dit jaar om inmiddels aan de hand van de ontwikkeling van de vlottende schuld der gemeenten en van de finan ciële situatie in het algemeen, na te gaan wat daarna mogelijk of geboden is te doen. Voor het geval de gemeen te hierdoor ten aanzien van de scholen bouw voor onoverkomelijke moeilijkhe den zou komen te staan, kan zij zich tot de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen wenden teneinde te trachten een oplossing te vinden. Indien de gemeente zich geplaatst ziet voor een investering op een ander gebied dan woningbouw en onderwijs waaraan bepaald niet kan worden ont komen, kan zü zich indien zü er niet in slaagt tot het bedrag der voorge nomen investering een langlopende lening te sluiten, met de minister van Binnenlandse Zaken in verbinding stel len opdat deze met de minister van Financiën in overleg kan treden ten einde te trachten een oplossing te vinden'. De minister heeft aan de col leges van Gedeputeerde Staten ver zocht slechts goedkeuring te ver lenen aan nieuwe credieten op de ka- pitaaldienst indien de tegenover deze kapitaalsuitgaven geraamde opbrengst van vast leningsgelden reëel is, het geen aangetoond moet worden door het tegeüjkertüd ter goedkeuring aan bieden van een besluit tot het aan gaan van een vaste geldlening. financierd kunnen worden uit de op brengst van de woningbouwlening. An dere woningbouw dan ingevolge de wo- ingwet, met name de premiebouw, i De regering doet een dringend be- wordt eveneens slechts toelaatbaar ge- J roep op de gemeenten om deze nieuwe acht indien zü gefinancierd wordt met I voorschriften nauwkeurig na te leven, een vaste lening Hiervoor kan echter i hoezeer zij er zich ook rekenschap van I ,1„4 .14- 4n4 nniinlir Iron h otitlPll geen gebruik worden gemaakt van de door de Bank voor Nederlandse Ge meenten aangeboden gelden uit de wo ningbouwlening 1957—1958. Voor deze woningbouw geldt evenals voor de ande re investeringen der gemeenten dat deze geeft dat dit tot gevolg kan hebben dat uiterst nuttige en zelfs in normal omstandigheden urgent te noemen in vesteringen voorlopig achterwege moe ten blijven. De algemene financieel- economische sutiatie van ons land en Vrijdagmiddag kwart over vijf liep een 69-jarige wielrijder, de heer G. K. uit Santpoort, een hoofdwonde en een hersenschudding op bü een aanrijding met een personenauto op het Soenda- plein. De heer K., die op het Soenda- plein in de richting van de Schoterweg reed, wilde even ten noorden van de Pijnboomstraat linksaf slaan naar het Julianapark. Bij deze verandering van richting lette hü niet voldoende op het verkeer en werd hij door een personenauto aangereden. De wielrijder is naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo overge bracht. De fiets werd zwaar bescha digd. De verkeerspolitie verzoekt getui gen van het ongeval zich bij haar te melden. Eveneens een hersenschudding liep een 6-jarige jongen op, toen hij giste ren om acht uur 's avonds zonder op het verkeer te letten de rijweg over stak. De chauffeur van een personen auto kon een aanrijding niet meer voor komen. De jongen is naar het diaco- nessenhuis vervoerd. Hier wees een on derzoek uit dat hij een lichte hersen schudding had opgelopen. Donderdagmiddag ongeveer 6 uur, reed een luxe auto bestuurd door een heer uit Haarlem, na eerst, een salto te heb- en gemaakt, pardoes in een slootje ge legen langs de Leidsevaart. Volgens de chauffeur raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, misschien door een lekke band, of een defect aan de stuurinrichting. Hij kon de wagen niet meer houden, sloeg over de kop, en reed te water aan de linkerkant van de weg. Politie en medische hulp waren spoedig ter plaatse. Dr. H. Bots uit Voor hout liet het slachtoffer uit voorzorg, voor onderzoek naar het ziekenhuis brengen. De rijkspolitie heeft de zaak verder in onderzoek. Het is een wonder dat er geen verdere ongelukken gebeurden op dit tijdstip, daar het dan juist druk is langs de weg. In Cinema Palace is de film De Graaf van Monte Cristo geprolongeerd. 14 jaar. In het Minerva-theater te Heem stede wordt t/m zondag de film The Eddy Duchin story vertoond. Eddy Du- chin was in Amerika een beroemd pia nist, wie het zakelijk voor de wind ging tot hij ervoer, dat hij niet lang meer te leven had. De film vertelt zijn levens geschiedenis met de gebruikelijke ro mantische en sentimentele uitweidingen. Men hoort heel veel populaire muziek en dat is, voor de een een genoegen en voor de ander een ergernis. 14 jaar. Maandag wordt voor de zeven en der tigste keer een vertoning gegeven van de film Als de dauw hangt komt er re gen. Nog steeds voor strikt volwasse nen. Dinsdag en woensdag in ditthea ter Het trottoir, een film, die „op open hartige wijze" het probleem van de pros titutie behandelt. Het is een film, die een waarschuwing wil zijn, maar het verhaal getuigt van een ongezond spe culeren op de sensatie van een bepaald soort publiek. Achttien jaar. Advertentie CINEMA PALACE: De graaf van Monte Cristo, 14 j., 2, 7.30. FRANS HALS: De koning der gangsters, 18 j., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15. LIDO: Vrouwen in boeien, str. volw., 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: The African lion, a. 1., 2, 7. 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo.: The Eddy Du chin Story, 14 j. Za. 2.30, 7, 9.15, zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma.: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. (8.15). ROXY: tot en met zo.: Tien van het Vreemdelingenlegioen, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Ma.: De dokken van New Orleans, 18 J., 2.30, 7, 9.15. STUDIO: tot en "met zo.: Terwijl de stad slaapt, str. volw., 7, 9.15. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15. Ma.: Jeugd-vakantieprogramma, 10.30 u. Zaterdag 13 juli Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: „Zweeds Ballet Gymnastique Idla". Openluchttheater, Bloemendaal, 16 uur: T.V.-uitzending van Het dansende Ezeltje. Montessorischool, Louise de Colignylaan 20 u.: Dansfeest met „Fumija Turineisa". Zondag 14 juli Openluchttheater Bloemendaal, 20 uur: „Zweeds Ballet Gymnastique Idla". Hotel Bouwes, Zand voort, 20 u.: Volks dansen door „Famija Turineisa". Maandag 15 juli Grote Kerk, 15.30—16.30 uur: Beiaardbe speling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Haarlem Apotheken: Marnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525; Fa. Loomeyer en Zn. Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175; Apoth. Klinkha mer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Doktersdienst: Men belle het nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 r., telef. 21400. Doktersdiensten: A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en J. Laeijen- decker. Raadhuisplein 9, tel. 38103. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nicolaas Beets- laan 6, telefoon 27570. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma, Spiegelenburghlaan 31, A'hout, tel. 27343 (b. g. g. 26994). Overveen Doktersdienst: F. M. Wijkmans, Juilana- laan 130, tel. 10071. Apotheken: Elswout-apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760. Bloemendaal Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemendaal- seweg 17, tel. 25589. Apotheken: Elswout-apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, tel. K 2560—8249. Wijkverpleging: zr. J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769 (b.g.g. 10920). Sanlpoori Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249. Advertentie naar het oordeel van de regering i het gemeentecrediet eisen deze zelf- slechts ter hand kunnen worden geno- beperking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2