De vaderlandse stad in miniatuur FEESTELIJK EDAM BIEDT VERRASSENDE AANBLIK HET JOCHIE Chaplins „The Kid'' in weer terug geluidsversie De huurverhoging van de na-oorlogse woningen 'Sv 600 IAAR STADSRECHTEN „Schone slaapster" is ontwaakt Magnificat in de Grote Kerk De eerste stap tot restauratie Regeling voor diverse categorieën Nederland produceert per jaar zes miljard liter melk. Meer dan een kwart van die hoeveelheid wordt verwerkt tot kaas en één derde van al die kaas heeft de bekende kogelronde vorm Van de „Edammer", waaraan wij Nederlanders de eretitel kaaskop, Dutchmen-head, te danken hebben. De vaderstad van de Edammer heeft zelf sinds lang geen kaasmarkt meer, Alkmaar profiteert van de reputatie. Het eeuwigdurend recht, in 1573 door Willem van Oranje aan Edam verleend, tot het houden van een kaaswaag, heeft zijn betekenis verloren, maar de Waag staat er nog en een enkele maal, zoals ook nu tijdens het stadsfeest, komen er nog enkele partijen ter markt. Voor de show, net als in Alkmaar. Verder wordt de kaas, zoals overal elders, verhandeld op de Beurs: in totaal zet Nederland per jaar 27 miljoen Edammer kaasjes om. Edam is over heel de Wereld een begrip geworden, een culinair begrip, zoetemelks of be legen hartig, en het is niet slechts de naam, maar iets van de ziel, van het wezen van het stadje, dat meereist met elke kaas. De kenner, die Edammer proeft, ziet in een visioen Edam: de lieve, kleine, propere stad, zoet als volvette melk, maar ook oud en belegen. Mis schien de liefste stad van Nederland, een kostelijk miniatuur, als door een wonder voor ons bewaard. A quarium-tentoonstelling in Leidse hortus De Kerk van het H. Graf Nader onderzoek in moordzaak Aantal olieprodukten lager in prijs H. D. Mcfaddin officier Oranje-Nassau Rector F. M. Bekkers Hoofdaalmoezenier sociale jeugdzorg 10.000 dollar voor studentenhuis - ggj EDAM, een naam die over de wereld ging In het stadsmuseum te Edam staat aan «Je muur een waarschuwing te lezen aan het adres van de Koningen van Spanje: •■Castilliaen, staeckt trotse reden tegen heerlands groote steden." Daar moet men 0ln glimlachen, om die „groote steden", «J't uitdagend woord juist hier in Edam. men kan zich voorstellen hoe de Spanjaard dacht met zo'n handvol '>veenvossen en turftreders" korte met- Mi te kunnen maken. Niettemin heb- Mq steden als Edam de tachtigjarige °0rlog dan toch maar gewonnen, tegen «Je grootste macht van hun tijd. En het is goed, dat Ëdam daar nog ligt om precies de situatie aanschouwelijk te maken. Vandaag heeft men de in druk. dat alles in Edam zo n beetje op verkleinde schaal is, behalve de kerk en het stadhuis; het lijkt nauwe lijks meer echt. Vooral nu de stad ter gelegenheid van haar feest uitvoerig toilet heeft gemaakt en alles blinkt en glimt of het nieuw was. Tal van geluk kige restauraties versterken nog dit beeld De schone slaapster, zoals zij ^erd genoemd, is overnacht ontwaakt, ^v®®t zich weer jong en ziet er stralend het blijft de stad van de 2i htigjarige oorlog in de ruimste fla> Zodat het nog een anachronisme A Wanneer de bevolking zich in deze 711 middeleeuwers vertoont. ..ua T!"wel niet de vrijheids- S£rGVHM 3aar 1?57- toen Graaf Willem de Vufde voor het eerst sprak Van „onser stede van Edam" en de lieven en getrouwen poerteren" het recht gaf een nieuwe haven te gra ven tussen de zee en het water van de Purmer en wel „onversparret." Tot die datum liep er slechts een smalle waterloop, de E of Te, Zuid oostwaarts naar zee. In en over dat water had het jonge Edam een Dam sluis gebouwd, precies als Amsterdam in en over de Amstel en zoveel an dere Nederlandse steden. Nu nog is de hooggewelfde Damsluis in het hart van de stad een duidelijk en zeldzaam voorbeeld van hoe de Damsluis is geweest in Amsterdam en overal elders. Edam groef nu zijn vrije en onversperde waterweg tussen de Purmer en de zee, door de beweging van eb en vloed steeds op diepte gehouden. Te gelijk werd de mond van de Ye ge dicht, de Waterlandse dijk ter plaat se gesloten, de plek zou Vollendam zijn genoemd. Een dubbel jubileum dus eigenlijk, bók zes honderd jaar Volendam, maar bet dorp doet niet mee aan het feest Van de stad. Het heeft royaal zijn me dewerking verleend, alle subsidies goed gekeurd, maar zelf wacht het liever °P eerlang het eeuwfeest, van zijn kerk en op de 10.000ste inwoner. Ja, de vis- ®erswijk, waar een vorige burgemees ter nog van sprak, is de stad wel bo- Ven het hoofd gegroeid. En boteren tus sen die twee wil het nog altijd niet. Want ofschoon de Volendammers, met bun overgrote meerderheid in de raad, bunnen zeggen, dat zij ten stadhuize be vissen „met U, over U en zonder U," zo 'boeten zij toch voor alles naar Edam, ^n Edam, zegt een Volendammer, ^dam ligt altijd dwars. Hoe gevoelig zaak mag heten, is wel gebleken uit de poging, die is gedaan om de naam der gemeente te doen wijzigen in fcdam-Volendam. Hopelijk verklappen Ml geen staatsgeheim als wij vertel et, dat het uiteindelijk is afgestuit op de vrees van de Raad van State, dat Leeuwarden als gemeente Ljouwert Edam nog altijd de roep van haar schoonheid, haar heel bijzondere sfeer. Edam, dat mede de spits afbeet in de strijd om 's lands vrijheid, is overi gens de enige stad in deze contreien, die een borstbeeld van Filips de Twee de in ere houdt. Met dat van Karei de Vijfde prijkt het aan de gevel bij het fraaie pand van het Hoogheem raadschap van de uitwaterende sluizen, van Kennemerland en West-Friesland, het hoofdkwartier voor de waterbe heersing in het grootste deel van Noord- Holland. Het beeld heeft voor de fees ten nog weer een opknapbeurt gehad. Met het Wilhelmus mag Edam getui gen: „De Koning van Hispanien heb ik altijd geëerd." F. Th. zou willen gaan heten, Bolsward Boal- sert en Franeker Frentsjer. Het is dus Edam gebleven. Is Volendam min of meer koekoek in het oude nest, Edam pro fiteert evengoed van levensdrang in deze bruisende gemeenschap. De na- biiheid van Volendam schiep met het verloop der visserij de mogelijkheid tot industrialisatie. De Afsluitdijk, die Volendam moreel en cultureel zo gro te schade berokkend heeft, is voor Edam een winst gebleken. Burge meester Van Baar is dan ook bij dit feest optimistisch gestemd. De oude welvaart mag zijn vergaan, het vertier op meer dan 30 werven, waar is ge bouwd aan de vloten der zeventiende eeuw, o.m. „De Halve Maen" en „De Zeven Provinciën" op stapel zijn gezet, de scheepvaart verdwenen, de houthan del, de kaasexport verplaatst, er is nieuw perspectief, een begin van her leving na zo lange teruggang en stil stand. En als grootste schat bezit BOVEN; Het eeuwigdurend recht van een Kaas waag, door Willem van Oranje aan Edam verleend, is nog slechts een toeristische attracties. LINKS: Feestvierend Edam heeft de klok zes eeuwen terug gezet. (Van onze correspondent) Gelijk met een congres van de we reldfederatie van aquarium-liefhebbers die ook buitenlanders naar de Sleutel stad heeft gebracht, wordt in de Oran- gerie van de Hortus Botanicus een tentoonstelling van vele soorten aqua ria gehouden. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, opende don derdagavond deze kleurrijke expositie, waarna hij van de twee organiserende verenigingen „De Natuurvriend" en „De Leidse Aquarium Vrienden" een visbak cadeau kreeg, die in het stad huis te Leiden een plaats zal vinden. De tentoonstelling is met fantasie en kunstzin samengesteld. Brede land schappen vormen de achtergronden van de aquaria. Exotische en kostbare exemplaren treft men in de bakken aan. Zeer zeldzame vissen bijvoorbeeld zijn in de zeevis-aquaria verzameld. Eén van de schoonste stukjes van deze tentoonstelling is een Chinese schaal, die stamt uit de zeventiende eeuw, waarin geheel volgens de oud-Chinese inrichting sluierstaarten worden ge kweekt: het is een inzending van het museum voor Volkenkunde te Leiden. De tentoonstelling geeft ook enige ar tistieke aquaria voor kleinbehuisden te zien. Het zijn smalle bakken, die men aan de muur kan hangen en die met klimpiaten worden gecombineerd. De tentoonstelling duurt tot en met 28 juli a.s. In Edam zijn de feestelijkheden begonnen ter gelegenheid van het .600"^™ö bestaan der stad. Voor tien dagen plaatsje zich m feesttooi gestoken. (Van een verslaggever) De stadsfeesten van Edam ziin vrij dagavond geopend met een herdenkings bijeenkomst in de Grote Kerk, die zo als burgemeester Van Baar in zijn be groetingswoord zeide, in hee! haar hi storie nog nooit zo druk bezocht is ge weest. Nu kan de enorme hallenkerk wel heel Edam en half Noord-Holland bergen. Prof. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht heeft een rede uitgesproken, waarin hij de nadruk legde op de men selijke schakel, die zes eeuwen Edam verbindt. De kracht van de plaatselijke kern, in 1357 door het centraal gezag erkend. De zelfbewuste geest, die zich hier ontwikkelde, de drang naar de ver te, naar de oneindigheid, de vrijheids- Vertegenwoordigers van de drie chris telijke kerken die gezamenlijk de Kerk van het Heilig Graf in Jerusalem behe ren, zullen het komende week-end be sprekingen voeren over het herstel van deze kerk in zijn oorspronkelijke staat van eenheid en eenvoud, zoals hij door de Kruisvaarders in de twaalfde eeuw gebouwd werd. In principe hebben de drie kerkgenootschappen, de rooms-ka- tholieke, de Grieksorthodoxe en de Ar meense, hiertoe besloten, maar er blij ven, vooral tengevolge van de onderlin ge rivaliteit, nog zoveel moeilijkheden over, dat men verwacht dat het nog minstens een jaar zal duren, voordal de restauratie kan beginnen en vijf jaar voordat deze voltooid is. Zoals bekend verkeert d'e kerk op het ogenblik in een deplorabele toestand. Het uitzicht erop wordt ontnomen door enorme stalen stutten die de hoofdingang en het zuide. lijke dwarsschip overeind houden. Het interieur wordt ontsierd door hou ten stellages, er is onvoldoende licht en bovendien is door de onderlinge rivali teit der drie beheerders het gebouw zeer slecht schoon gehouden. De drie kerk genootschappen zullen de restauratie van het gedeelte dat zij samen beheren samen bekostigen en verder elk zijn ei gen gedeelte. Twee jaar lang is de res tauratie bestudeerd: het woord is nu aan de architecten, twee rooms-katholieke (de Amerikaanse franciscaan Cajetanus Baumann en zijn Franse ordebroeder Jean Touselet), twee Grieks-orthodoxe en een Armeniër. Er zijn voldoende tekenen, die er op wfjzen dat het nog heel lang zal duren voor men het over de restauratie wer kelijk eens zal worden, zo dit al ooit gebeurt. Het komend overleg echter zal, naar men hoopt, niet zonder resultaat blijven. 'fie Koning van Hispanien heb ik altijd geëerd". Edam heeft ook de borst- e?lden van Karei de Vijfde en Philips de Tweede een opknapbeurt gegeven. Na de terugkeer van Chaplin's ge luidsfilm komen thans zijn stom me produkten successievelijk aan de beurt, waarbij men telkens verder teruggrijpt in de historische ontwikke ling van de uitzonderlijke figuur, die een 40 jaar geleden voor velen de eerste kennismaking met de rariteit, die cine matografie heette, betekende en die zich tot op heden in het vak heeft ge handhaafd. Het is interessant om te zien, hoe de zwakheden van „The Kid", die in 1921 ontstond, zich in de laatste films van Chaplin heviger en daardoor fnuikend wederom doen gelden. Met name de melodramatiek, die men de wijze en ge voelige grappenmaker van toen gaarne vergeeft, doch die men bij de arrivist, die de allure van een grappenmakende wijsgeer heeft aangenomen als vals en onecht ervaart en daarom niet meer accepteert. „The Kid" had indertijd een fenomenaal succes om allerlei redenen en een daarvan was de verschijning van de 5-jarige Jackie Coogan, die op slag ,,'s werelds lieveling no. 1" werd. Het geen een compliment voor Chaplin be tekent en voor hem alleen, want het op treden van Jackie in latere films, die door Pa Coogan werden geproduceerd, gaf geen enkele aanleiding tot geest drift. Toen dan ook de gebaartjes en ma niertjes van de jonge ster te vaak en zinloos waren uitgebuit vervlogen suc ces en roem weer even snel. In „The Kid", dat ieder die de film vroeger heeft gezien beslist weer veel genoegen zal verschaffen, demonstreert zich weer eens zonneklaar de zwakheid van de dramatische constructie van Chaplin's grotere films. Hier weer een aantal afgeronde, overigens voortreffe lijke, kluchten die worden bijeen gehou den door een belachelijk melodrama tisch verhaaltje, dat zo uit het „Droom- koffertje" kon zijn gehaald. Men herin nert zich de sentimentele intrige van de jonge moeder, in de teek gelaten door een trouweloze kunstschilder, die haar kind te vondeling legt en het later, als het door de berooide vagebond voor beeldig is grootgebracht, weer her kent en opneemt in het rijke milieu, waartoe ze zich heeft opgewerkt. Wel nu, overal waar dit element opduikt, is de film ongenietbaar geworden. Echter daar waar de comedie zegeviert, bloeit de unieke, charmante en onnavolgbare humor van de jonge Chaplin weer op, die wonderlijk genoeg na zoveel jaar nog even fris en origineel op de toeschou wer afspringt als 36 jaar geleden. Daar zijn meesterlijke fragmenten, opgebouwd volgens het procédé van de befaamde twee-acters, waarin Chaplin toen excel leerde en die ook nimmer overtroffen werden. Er is die overrompelende scène van het gevecht tussen Jackie en i pesterige vrindje, dat overslaat op de vagebond en de brute krachtpatser, die uit een serie meesterlijke puur-humoris- tische regievondsten is opgebouwd. Dan het gevecht met de kerels van de voog dijraad, die het kind komen wegsleuren: de tragi-comedie in het logement, waar de kleine knaap clandestien door het raam naar binnen glipt en er tenslotte verraderlijk wordt uitgebracht. Daar is, om nog een scène uit de vele te noemen, de droom aan het slot als een naïef- mcnselijk visioen van het geluk. Men heeft de film in Italië nagesynchroni seerd, d.w.z. Mario Nazarro heeft een orkest zeer luidruchtig allerlei motie- tieven laten spelen, die met de beelden niets te maken hebben en daar ook niets aan toedoen. Ook het feit dat de film, oorspronkelijk stom opgenomen, nu an derhalf maal zo vlug loopt, doet aan de effecten van vele der reeds tot een maxi mum aan snelheid opgevoerd verloop der gags wel enige afbreuk. Dit alles weerhoude echter niemand om van de ze kostelijke humor, die na ruim 36 jaar nog triomfeert, voor het eerst of op nieuw te gaan genieten. H. zin en tegelijk de eerbied voor het ge zag, de trouw aan Oranje. In het spel der vaderlandse steden heeft Edam met grote vaardigheid zijn partij gebla zen, zelfstandig, dapper, door allen ge- eerd. Van dit laatste getuigen de be roemde glazen in deze kerk, door het gewest en de zustersteden aan Edam geschonken. De samenkomst werd opgeluisterd door zang van het Nederlands Ka merkoor, dat ónder leiding van de oud-Edammer Anton Krelage Jr., Va lerius en Sweelinck ten gehore bracht, het Paree Domine en Segheninghe uit de zestiende eeuw. Pater Noster van Verdi en het Magnificat van Hein- rich Schütz (1585-1672). In het late licht, door de gebrandschilderde ven sters, bood de kerk een feestelijk arn- zien: een groot deel der aanwezigen was in de kleding van het voorgeslacht en tussen de hennins, de gesluierde tuithoeden der dames, vlinderde de hul der Volendamse genodigden, de vrouwen van wethouders en leden van de gemeenteraad. Aan tal van kostuums was grote zorg besteed: van oude schilderijen schenen zij herleefd. De burgemeester in het bijzonder kleed de het magistraal. Uit de kerk betrad men het feeste lijk Edam. En hier past een woord van hulde: de kleine stad heeft zich zelf overtroffen. De speeltoren in kleurig strijklicht, de illuminatie der straten, het effect van brandende kaarsen en vetpotjes, fonteinen in de smalle grachten, de versiering van bloemen en vlaggen, en vooral de fantastische verlichting onder het Damsluisgewelf, waar Edams le gendarische meermin lag gebed, het was alles een verrassing. De bonte dracht der poorters temidden van een menigte van nieuwsgierigen gaf aan het geheel een uniek accent. De nog een (Van onze correspondent) rechtbank te Assen deed vrijdag geen uitspraak in de zaak van 43-jarige Ambonees (ex-militair van het K.N.I.L.) uit het kamp Schat- tenburg bij Westerbork, die in januari van dit jaar zijn 40-jarige vrouw om het leven bracht door haar te dwingen een tablet sublimaat in te nemen. Me degedeeld werd dat een nader onderzoen zal worden ingesteld naar de geestes- vermogens van de man en de hoeveel heden sublimaat in de tablet. Veertien dagen geleden heeft de officier van justitie, mr. C. J. v. Oldenbeek, een gevangenisstraf van achttien jaar ge- eist tegen de verdachte, die een dag na zijn arrestatie reeds een volledige be kentenis aflegde. Naar wij vernemen zullen de prijzen voor een aantal olieproducten worden verlaagd. Met ingang van 15 juli a.s. zullen de prijzen van stookolie worden verlaagd met 7.50 per 1000 liter, of 1000 kg Afhankelijk van de soort, zul len de prijzen voor dieselolie, lichtpe- troleum, tractorpetroleum en huis brandolie worden verlaagd met ƒ1.- per 100 liter. De prijzen van benzine blijven nor maal. De heer H. D. Mcfaddin, van 1936 tot 1948 mede-directeur van Esso Ne derland N.V., destijds de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V., is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Als de Eerste Kamer het wetsont werp tot wijziging van de huurwet aan neemt, zullen de huurprijzen van diver se categorieën woningwetwoningen met ingang van 1 augustus een verhoging ondergaan. In een circulaire heeft de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid de gemeentebesturen enige richtlijnen doen toekomen. De huurprijzen van woningwetwonin gen, tot stand gekomen in de periode van 27 december 1940 tot en met het jaar 1950, alsmede die van een aantal in 1951 gereed gekomen woningen, zul len met 25 pet. worden verhoogd. Voor de woningwetwoningen, waar voor steun is verleend op voet van de bijdrageregelingen 1950 (bouwjaren 1950 tot heden) geldt het volgende: Indien de huurprijzen van deze wo ningen onder de verhoogde huurprij zen van vergelijkbare woningen ko men te liggen, dienen zij, rekening houdend met woninggrootte, woning- gerief, e.d. tot het huurniveau van deze woningen te worden opgetrok ken. De mate van huurverhoging voor deze groep woningen staat in eerste in stantie ter beoordeling van het gemeen tebestuur, dat daartoe strekkende voor stellen aan de minister zal voorleg gen. Zolang de door het gemeentebe' stuur voorgestelde huurverhogingen niet zijn goedgekeurd, dragen zij een voorlopig karakter en de huurders die nen derhalve rekening te houden met een eventuele nadere vaststelling door de minister. De huurprijzen van noodwoningen zoals zij gelden op 31 juli 1957, worden eveneens met 25 pet. verhoogd. Indien evenwel wegens de kwaliteit der wo ningen de huurverhoging naar het oor deel van het gemeentebestuur tot een Een scène uit „The Kid" lager percentage dan 25 beperkt dient te blijven, is de minister bereid een daartoe strekkend verzoek in overwe ging te nemen. Ook de huurprijzen van woningen, tot stand gekomen met toekenning van een jaarlijkse bijdrage ingevolge de finan- cieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948, worden met ingang van 1 augus tus verhoogd met 25 pet. Aangezien door deze huurverhoging de onrendabele top van de bewuste wo ningen kleiner wordt, zal de jaarlijkse bijdrage met ingang van 1 augustus worden herzien. Daarbij zal mede de huurverhoging van 5 pet., ingegaan op 1 september 1955, in aanmerking wor den genomen. Ten aanzien van de woningen die tot stand zijn gekomen met premiën krach tens de premieregeling woningbouw 1950, de verminderde premieregeling woningbouw 1950 of de premie- en bij drageregeling woningbouw 1953 geldt de volgende regeling: Aangezien de huurprijzen van deze categorieën voor het merendeel uitgaan boven de verhoogde huren van verge lijkbare particuliere objecten waarop de algemene huurverhoging van toe passing is, bestaat geen aanleiding tot een algemene verhoging over te gaan. Slechts ten opzichte van huurprij zen in deze categorieën, welke lager liggen dan de krachtens de huurwet verhoogde huurprijzen en vergelijk, bare objecten, is de minister bereid op verzoek van belanghebbenden de huurprijzen met ingang van 1 augus tus te verhogen. Deze verhoging kan variëren van 1 t/m 15 pet., afhankelijk van de huur prijzen van vergelijkbare objecten, waarbij rekening zal worden gehouden met woninggrootte, woongerief e.d. Mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft namens het Neder lands Episcopaat benoemd tot hoofd aalmoezenier bij de kampen en inter naten voor sociale jeugdzorg rector F. M. Bekkers te Den Haag, als opvolger van de hoogeerw. heer E. A. M. Paap, deken te Alphen aan de Rijn. De heer Nathan Straus uit de U.S.A. heeft een schenking van 10.000 dollar gedaan aan de Centrale Stichting Stu dentenhuisvesting te Leiden. Deze gift is bedoeld als een blijk van bijzondere waardering en dankbaarheid voor de hulp, welke door de Nederlanders tti- dens de tweede wereldoorlog aan de Joodse bevolkingsgroep is geboden. De heer Straus zal op zaterdag 20 juli, in het gebouw van de voormalige akademie, het bedrag persoonlijk ko men overhandigen. Het geld zal worden gebruikt voor de restauratie van het studentenhuis Oude Delft 106.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5