Rembrandt op H De berg der dode auto's Kersen eten in het zicht van de Betuwe ham en tuinboontjes Nijmeegse Belvedère Ardense op de W Van horen en zien gesproken l-klas Baby-verzorging Werkloosheid in juni gedaald Hypotheken voor pr •emiewomngen? Geschenk van de PTT voor de De Ruyter Nieuwe religie op Noord-Sumatra ZATERDAG 13 JULI 1957 PAGINA 9 QczM" et Metropolitan Museum of Art, op de hoek van Fifth Avenue- en 82nd Street, gaat prat op het bezit van 30 Rembrandts. Hei Rijksmuseum te Amsterdam heeft er 18, het Mauritshuis 16 Boymans 3. Maar in Washington hangen er 32. En de Frick Collec tion in de 70ste Straat telt er ook zo een paar. Wij mogen ons troosten. Vooreerst met de wetenschap, dat alle thuishangende Rembrandts stuk voor stuk boven elke twijfel verheven zijn, en verder met de trouw van de meest spectaculaire stukken: werken als Nachtwacht Staalmeesters, Joodse Bruidje, waar de wereld van siddert. Wi. hebben ons saluut gebracht aan de Rembrandts op Fifth Avenue even oud als Manhattan zelf. Aan Flora en Hendrickje, aan de Vrouw met de Waaier, telkens van oog tot oog, heel lang en heel innig. Als een ontmoeting met legendarische verwanten, onverwachts, waarvar men weet, dat zo'n ogenblik nooit wederkeert. Het bleek een Neder landse kolonie, in die zalen van Metropolitan, want wie zagen wij daar: onze Haarlemse vriendin Malle Babbe, die ons onmiddellijk vroeg hoé Gocheme Godfried het maakte. Voortreffelijk zeiden wij in diens trant, maar daarom niet getreurd. Er hingen Halsen te kust en te keur, Govert Flinck en Hobbema, Albert Cuyp en v. d. Helst voor ons als Amsterdammer: de hele Pijp bij elkaar. Wij hadden Ze allemaal uit willen nodigen, naar ons terrasje aan 42nd Street, een flesje Heineken, óók uit de Pijp, overal op Manhattan verkrijg baar. En opnieuw hebben wij bedacht: Manhattan is nog altijd van ons. Niet slechts de geest van Minuit, van Stuyvesant, van Spuyten- duyvel leeft er voort, maar heel de club uit de Pijp heeft de wacht betrokken. Bovendien lest de Pijp Manhattans dorst. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat Manhattan ons niet een beetje ontgroeid is. De schoolvakanties in 1958 W Nederlandsche schrijvers protesteren Tegen arrestatie in Hongarije Congres van katholieke journalisten te Wenen H.H. WIJDINGEN Koninklijke onderscheidingen 6R6FNLANÖ ICELAND BAFFIN IS, FAROE IS, MONTREAL DE PIJP EN MANHATTAN Elke keer als wij de Westertoren zien, plaatsen wij er in onze verbeelding nog eens vier bovenop, de hoogte van The Empire State Building. Het wordt dan volkomen onwaarschijnlijk en toch zijn wij er op Manhattan zoveel malen gepasseerd zonder dat wij nog naar boven keken. Tussen de wolkenkrab bers is The Empire State alleen maar de hoogste, opvallen doet het zozeer niet hieer. Nu zouden vier of vijf IVestertorens op elkaar ook iets grieze ligs wezen. Wolkenkrabbers hebben ui. Waard heel andere dimensies, te begin gen met bodemvlak, een omvangrijk bouwwerk, onwrikbaar gefundeerd op de rotsgrond van Manhattan. Natuur lijk Zijn wi.i naar boven geweest: 102 Door FRED THOMAS verdiepingen hoog, meer dan 400 m ter boven het straatvlak. Men moet twee keer overstappen in een andere Utt. En slikken onderweg als in een Aftuig, tegen de wisselende druk in 'Jn oren. Boven in een glazen ro- ,°n<3e wachten de worstjes en de Coke, lf' uien voor enkele minuten beneden vei laten heett. En op de omloop rond om staan kijkapparaten: na inworp van een nickel haalt men de straat Weer naar zich toe. Oh mine, a girl! riep oen j°nëen' die, nauwelijks boven, zo'n kijkapparaat besprong. Wii hebben hoogtevrees en bleven zorgvuldig achter het glas. Met een bekertje Soke in de ene hand en een worste in de andere bekeken wij het verschijnsel Manhattan, de brede kloven der avenues, kieien en spleten der straten in heel de f ^ntische woekering van steen, trapsgewijs stijgend, met plateaus en terras sen en alles poreus van miljoenen I>e minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid meent, dat uit de veel vuldige aanbiedingen per advertentie Van woningen met hoge hypotheken hiet de conclusie mag worden getrok ken dat er relatief veel van deze wo ningen worden gebouwd. De minister heeft dit medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren ge steld door het Tweede Kamerlid An- driessen (K.V.P.). Van de aangeboden woningen wordt dikwijls niet nauwkeurig de ligging aan gegeven zodat in concreto met steeds Valt te zeggen of het gaat om premie- koningen, dan wel om woningen ge- bouwd in de vrije sector. Hoewel der- halve niet met zekerheid valt te zeggen of de aangeboden woningen overwegend tot de sector van de premiebouw be horen, acht de minister dit wel zeer 1. vraag .f het Hik zou zijn, dat minder woningen voor de verkoop zouden worden gebouwd, is de minister van mening, dat Mem- thing zijnerzijds onder de huidige om- "handigheden zeker niet wenselijk is, hu uit recente gegevens is geblekJf"' dat de stijging van bouwkosten en ny- fotheekrente en de vermindering van de koopkrachtige vraag reeds hebben Shleid tot geringere belangstelling voor bouw van woningen, bestemd voor de verkoop. Dr. G. C. Grutzner, secretaris in al gemene dienst van de PTT, heeft na mens de directeur-generaal van dit be drijf aan de kapitein-luitenant ter zee M. Niessink, commandant van de. De Kuyter" aan boord van deze op :je Helderse rede liggende kruiser een geschenk overhandigd ter gelegenheid uer viering van de 350ste geboortedag /so Nederlands grootste vlootvoogd. geschenk bestaat uit een vel van he speciaal voor deze gelegenheid uit gegeven postzegels in lijst, het zal een h'aatsje krijgen in het dagverblijf van i e bemanning aan boord van deze oor- 'ogsbodem. Het bureau vakantiespreiding heeft he gemeente- en schoolbesturen een schrijven gericht, met het advies de aanvangsdatum van de zomervakan- "es-1958 vast te stellen, voorzover de scholen zich bevinden benoorden de ri- ymren Rijn, Lek, Nieuwe Maas, Botlek ha Brielsche Maas, inclusief Arnhem- ?hid 'en Rotterdam-Zuid op 12-14 juli ■u)58 of vroeger. Het bureau vakantie- "Pceiding adviseert voorts de aanvangs datum van de vakantie voor de scho- voorzover zij niet in de genoemde ?hbieden' zijn gelegen te bepalen op *1 juli 1958. venstergaten. Wisselend hoog en laag met licht en schaduw en zoveel nuances grauw en grijs, van terra en okergeel in de gloed der zon. De mierenbeweging van het verkeer kroop traag in het diepst der voren. Rook en smook dreef over de daken, de grote eenzaamheid van Manhattan op twee, drie honderd meter, met her en der de archaïsche reservoirs van de wa terleiding. Central Park vertoonde zich als een langwerpig groen vlak. Een bloeiend bloemenveld geleek het mozaïek der dicht bezette par keerplaatsen, de zoete, frisse kleur tjes onwerkelijk in het gelid. In de nevelige verte verloren zich de ri vier en de contouren van het eiland. Maar bij helder zicht overziet men een gebied met een straal van 130 kilometer, bewoond door 15 miljoen mensen. Bü nacht is Empire State het fanaal van Manhattan. Vier enorme stralen bundels hoog uit het gebouw cirkelen rusteloos over de stad, over het water en over het wijde land rondom. Zoals de Brandaris het slapend Terschelling be roert en streelt met vingers van licht, eindeloos maar door, zo dwaalt het wakende licht van Empire State avond en nacht over Manhattan. De een wat vroeger, de ander laat slapen de wol kenkrabbers in, sluiten zich myriaden van lichtende oogjes, hoog rondom. De mastodonten lossen zich op in het duis ter, verdwijnen ongemerkt uit het ge zicht. En opeens heett Manhattan zijn belangrijkste dimensie verloren, inge- schrompeld tot een stad van Europees formaat. En de rijk bloeiende acacia's van Fifth Avenue dromen langs een bou levard. Alleen een enkel venster op de zoveelste verdieping bleef ergens ver licht, verloren in de ruimte van de nacht. Naar zo'n lichtje blijft men heel lang kijken, betoverd als Klein Duim pje in het diep donker bos. Een lichtje met zijn eigen geheim en duizend ver moedens .where kissing can be an unforgettable experience. Wij zullen ons van Manhattan dit lichtje herinneren. Zoals wij het beeld bewaren van de berg der auto's de im mense kerkhofheuvel van uitgediende Buiclts en afgedankte Fords. Een sche penkerkhof heeft iets verhevens, van auto's echter is het afstotend, alleen maar miserabel. Wij kennen een speci fiek Amsterdamse figuur, die zich noemt directeur van een autokerkhof: Jack Maandag. Aan Jack Maandag hebben wij ge dacht toen bij een rondvaart om het eiland plotseling aan de wal die berg voor ons oprees, huizenhoog, een gruw zame stapeling van casco's en karkas sen, schots en scheef door elkaar, met stukkende vensters en puilend ingewand, de wielen krampachtig verdraaid. Nooit van ons leven waren wij met zo veel dode auto's geconfronteerd, niet een veldje vol of een stuk terrein, waar men langsheen gaat of het hoofd van afwendt, maar zulk een massaal brok vergankelijkheid, dat men er verbijsterd naar blijft kijken. Wjj hebben bij Opel, bij Ford de gloednieuwe auto's zien Wie h"bben wij ontmoet aan de Fifth Avenue: Malle Bobbe onze Haarlemse vriendin staan, gereed om te worden vervoerd: het waren onafzienbare gelederen, een prachtig, een imposant gezicht. Maar hier had de aanblik iets nachtmerrie achtigs, dat beklemde en waar men bang van werd. Misschien minder het aantal, de massa, dan wel de opeenhoping, al die chao tische lagen, die als een wand ornhoog rezen: een skyline van dode. auto's. Wie mag de Jack Maandag van Manhattan zijn' met zóveel handel. En dan de vogeltjes, de vissen van Macy's, het warenhuis. Dit opent: weer een andere wereld, vervuld van mals gekwetter, van beweging en kleur. In torens van kooien, in rijen volières: grimmelt het van leven en bedrijf: een Rockefeller Center van louter par kieten, lovebirds, cockatils, Billy Boys. Een enkel ontsnapt exemplaar suist vleugelzwikkend door de afdeling. De grote attractie is Charlie, Macy's famous talking Mynal Bird. Kinderen verdrin gen zich voor zijn kooi: Helloh Charlie! Maar Charlie, blasé, is doorgaans weinig spraakzaam. Er worden kooien ver kocht in de vorm van bungalows, com pleet met erker, een schoorsteen op het dak, en iets als een tuin met plan tjes. Parkieten-paradijs, heet dat. En men heeft gramofoonplaten in voor raad met spraakles voor parkieten. Nog wonderlijker is het domein der vissen. Er staan aquaria in alle maten, niet anders dan bij ons in de dierenwinkels. En ook de collectie tropische vissen zal waarschijnlijk niet zo heel veel verschillen. Maar een aquarium bij Macy's op Broadway is toch weer iets anders dan een aquarium bij Holgers op de Grimburg- wai. Macy's verkoopt achtergronden met diepzeetaferelen die tegen het aquarium geplaatst, aan het geheel een grote geheimzinnigheid verlenen. Ook de rotsformaties die in de handel zijn hebben een zeer suggestief effect. Men krijgt volkomen de illusie van een stuk diepzeewereld. Maar nu komt weer het andere Manhattan om de hoek kijken. Hiermee niet tevreden wordt zo'n aquarium nog gestoffeerd met een wrak op de bodem, een oude koffer vol blinkend goud, met diep zeeduikers en parelvissers. Nu ja. denkt men, wjj hebben tenslotte onze kabouters, gewapend met een hengel stok aan de goudviskom. Maar Macy' weet het veel mooier: een draai molen, een luchtschommel, een for meel lunapark tussen de plantjes van het aquarium. En het mooiste van al was in een tropisch aquarium, ge stoffeerd met zwermen lichtend-door - zichtige visjes, midden daartussen in een grote schertsvis, aan een dunne draad zwevend verankerd. Ook dit is Manhattan, dat ons is ontgroeid. In de loop van juni is het aantal werkloze mannen gedaald van 24.369 tot 22.403, terwijl de bezetting van de aanvullende werken afnam van 10.001 tot 9081. De totale geregistreerde ar beidsreserve daalde hierdoor van 34.370 met 2886 tot 31.484, aldus deelt het mi nisterie van Sociale Zaken mede. De geregistreerde arbeidsreserve lag dit jaar eind mei 8400 hoger dan vorig jaar eind mei. Eind juni lag de ar beidsreserve dit jaar nog'' 6100 hoger dan vorig jaar eind juni. Vorig jaar daalde de arbeidsreserve in juni slechts met 600, dit jaar met 2900. De vergro ting van arbeidsreserve wordt voorna melijk veroorzaakt door de bestedings beperking en de kapitaalschaarste. De invloed hiervan is in de maand juni echter niet of bijna niet toegenomen. De daling van de arbeidsreserve was het grootst onder de landarbeiders en losse arbeiders, terwijl de bedrijvig heid toenam in de metaalnijverheid en de horecabedrijven. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel steeg van 61.960 (waar van 19.169 beneden 18 jaar) tot 64.052 (waarvan 21.777 boven 18 jaar). Het naderende einde van het schooljaar was hier kennelijk van invloed. Vooral de vraag naar jeugdige 'wvak- en metaalarbeiders, alsmede het admini stratief personeel nam toe. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen steeg voornamelijk door in schrijving van adspirant-kantoorperso- neel, dat de school heeft verlaten, van 2301 tot 2422. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 38.657 tot 39.254. Hiervan hebben ca 17.500 aanvragen betrekking op jeugdi ge arbeidskrachten. Advertentie met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Empire State Building: vijf Westertorens boven elkaar ij hebben op de Nijmeegse Bel vedere Ardense ham gegeten, met tuinboontjes. Het was een van die onvolprezen avonden van deze zomer, na zo'n dag van grote hette uit het vers van Laurillard. Wij zaten aan het open venster en dronken de koel te. Voor ons uit, aan de voet van de heuveling, lag het landschap geëxpo seerd als een primitieve schilderij. De rivier kwam uit de bocht, uit de wa zige ruimte van uiterwaard en dijken, de steenfabrieken en hun schoorste nen. Over het water was de Betuwe, boven het tere groen het donker scha- duwloof van de boomgaarden. Wij tel den de torentjes wijd en zijd in het land van 't Kriekende Kriekske. En zoch ten met de blik het borduursel van de Veluwezoom. Op de Waalbrug was vertier van auto's en fietsen, op de rivier de trage trek der lichters ach ter een sleepboot aan. Van boven kwa men zij, in eindeloze processie, weer anderen kropen omhoog. Wij voeren mee met elk van hen, met zo'n schip en zijn mensen en .met twee re gels van Jef Last: ,,Een kleine we reld hebben zij. Dek en logies der sta len boten". Maar was hun wereld zo klein? Wij dromen vaak van dit leven achter het grote haspel, altijd het wa ter vooruit, de kribben in de bocht, de stokbakens present in de uiter waard. En de hemel daarboven van Voerman. Het restaurant in de Belvedere is niet groter dan een kajuit. En heel intiem binnen de vensters van glas in lood. Men schuilt er hoog boven ■ie stad, het water en het land. Buiten een deel der vensters is het groen van het Valkhof, in de anderen spiegelt het blauw van het water en van de lucht, het blauw van de ruimte der Delta. Want hier is haar ontstaan, haar be gin. Ginds zijn Lobith, Pannerden, Westervoort: in het heilig verschiet, tussen Veluwezoom en Reichswald, voltrekt zich van ogenblik tot ogenblik de grote gebeurtenis, het evenement van de splitsing, Rijn, Waal en IJssel. die elk hun eigen weg zullen gaan naar zee. Er komt niemand naar kijken. Geen mens die er van droomt. En toch is het iets. Hoog op de Belvedere legt men het oor te luisteren of er mis schien het ruisen is, het hevig geweld van die scheiding der stromen. Wie het ooit heeft beleefd weet beter. Maar toch verbeeldt men het zich, dat de atmosfeer, hier rondom de Belvedere is vervuld van stóf schuim, proestend weggeblazen door een nog dartele jon ge Delta. Maar als er stofschuim zweeft, dan is het van de zwemmers beneden, die in de havenmond duiken, kleine rozige figuurtjes, glibbernaakt. De ontklede mens in een onwennige ver schijning in het landschap, anders dan de dieren des velds en de vogels in de lucht, een zonderling creatuur, ook in de geluiden, die het produceert. En zwemmers vooral hebben 'n apart soort luidruchtigheid, dat overigens wel bij een zomeravond past. Zoals de smaak van jonge tuinbonen en van Ardense ham. En van een dessert van kersen. Niet dat wij die ditmaal gege ten hebben: wij kregen ijs met slag room toe. Maar in onze plannen gaan wij dat cultiveren: kersen eten in het zicht /an de Betuwe, van de vlaggen overal in de bongerd. De Belvedere als kersentoren en heeft zij daarop geen recht? Wij hebben ooit in Nijme gen de lekkerste kersen van ons le ven gegeten, de kersen onzer jeugd, met manden vol op de zomerse col legecour, het bord tussen onze knieën en de pitten ver voor ons uit gespuwd. Waren die kersen echt zo lekker, nog niet verarmd door chemische bemes ting en overcultuur, verschaald door vermoeidheid van het hout? Of is het de weemoed der herinnering, die hen zo sappig maakt en zoet. Omdat wij oprecht geloven, dat alles wat de na tuur ons geeft, het best is op de plaats van herkomst en in de eigen atmosfeer, nergens kersen beter sma ken dan aan de rivier. Overbetuwse kersen en misschien ook druiven van Huissen, waarvan men ons erg veel goeds heeft verteld. Konden die druiven maar rijpen tot wijn: Chateau Valkhof, Belvedere Treppchen, het klinkt niet slecht. En de illusie van op een zomeravond Be- tuwse wijn te drinken, hoog voor de open vensters van de Belvedere. Ge dachtig Claudius Civilis, die op een steenworp van hier aan de balustrade stond, uitzag en met de tanden knar ste, zou dit dienen te geschieden uit de schedels der verslagenen. Wat eens moet zijn geopperd in een vergadering van Nijmeegse professoren, bij gebrek Vele lezers zullen zich herin neren dat voor de oorlog in verscheidene Amerikaanse ge- illustreerde bladen een rubriek verscheen met plaatjes waar van men moest raden wat ze voorstelden. Dat was het begin van de „quiz", het moderne vraag- en antwoordspel. In maart 1937 kwam een zekere mijnheer John Heine voor de New Yorkse TV als professor Quiz met een soortgelijk spel. Er waren prijzen aan de wed strijd verbonden, maar meer dan een paar honderd dollar kon men niet winnen.a Nu 20 jaar later, is dat wel anders. Helaas. Want de quiz is een van de grootste, maar ook ge vaarlijkste rages van deze tijd geworden. Een lippenstiftenfir ma begon enige jaren geleden een reclamecampagne met een quiz met de ,,64 duizend dollar"- vraag. Het was een program ma van het Columbia Broad casting System en dies zocht de directie van het National Broadcasting System naar een beter programma. Dat betere kon alleen bestaan in meer geld bieden en dat geld werd wel gevonden. Gevonden? Nou ja. Toen kwam de „100 duizend dollar"-vraag en daarna de „200 duizend dollar"-vraag en er is nog meer in voorberei ding. En onderwijl leeft de ge hele wereld maar in spanning met degenen die nu aan de top staan. Die hebben echter geen leven meer en ook de ge moedsrust van de toeschou wers wordt ernstig bedreigd. Er was een jongetje van tien jaar dat alles van de beurs af wist. Zijn conto liep op tot 192 duizend dollar, een kleine drie kwart miljoen gulden. Hij kon nog verder. Maar inplaats van de kleine Robert Strom, kwam vader Strom bij de volgende uitzending in het beeld. Hij liet afweten. Robert zou misschien nog wel meer kunnen verdie nen, maar de huisarts had het aan de rand van de waanzin levende gezin ernstig geraden er mee op te houden. In Italië en Engeland gaat het dezelfde kant op. Men kan er nog niet met tonnen smijten, maar het gaat al hard in die rich ting. Het geheel is een tafereel van onvoorstelbare verwor ding. Als reclame voor lippen stiften, tandpasta of wat ook laat men mensen zich krom men in ondragelijke spanning., tot vermaak van de naamloze massa die zich daaraan verlus tigt. Er is in dit land weinig kans op zulke uitwassen. Maar la ten wij in hemelsnaam waak zaam blijven. In een goed programma van lichte grammofoonplaten zal vrijwel altijd een opname voor komen waarbij Jo Stafford zingt begeleid door het orkest van Paul Weston. Hoewel zij JO STAFFORD zich de laatste tijd en met groot succes toeleggen op het Amerikaanse volkslied, op de ballade, kan men overigens toch wel zeggen dat deze even intelligente als muzikale men sen van heel veel „songs" iets heel moois gemaakt hebben. Misschien herinnert u zich van enige jaren geleden dat verhaal van die juffrouw die een gro te diamant gekregen had, maar die was niet van de ge ver, die daarom nu in de nor zat. Een liedje dat door de meeste zingende juffrouwen, die noch verstand, noch stem hebben, tot een bizonder lar moyante klankenmassa werd verwrongen. Een ander voor beeld is Thank you for cal ling", waarin een zeer vrouwe lijke vrouw een verloren ge liefde dankt voor zijn telefoon tje, waarbij zij haar eigenlijke gevoelens tracht te verbergen. In de meeste uitvoeringen werd dit een belachelijk lied. Jo Stafford en de orkestlei der Paul Weston vormen een echtpaar en zijn ouders van een jongen van drie en een meisje van nog geen jaar. Zij zijn uiteraard zeer vermogend, want in een van de kamers van hun huis hangen series gou den grammofoonplaten, iedere plaat vertegenwoordigt een miljoen verkochte zwarte schij ven. Het zijn huiselijke men sen die zelfs het meest over dreven aanbod van een nacht club naast zich neer zouden leggen. Het geheim van hun succes is naar onze mening hun muzikaliteit en hun intel ligentie: kwaliteit wint het op de duur. Men zal bij Jo Staf ford nooit iets horen, dat gefor ceerd aandoet, de climax komt als vanzelf, er is geen ge schreeuw, geen gefluister en geen kopstem voor nodig. De begeleiding is bijzonder mooi, door een orkest in het genre van het Metropool-orkest, met een mooie strijkersgroep en uitzonderlijke houtblazers. De heer Pat Weaver van de N.B.C. is bezeten van het vas te voornemen een TV-verbin- ding tussen Europa en de V.S. tot stand te brengen. Montreal zou het beginpunt zijn, Schot land het eindpunt, tussenzen- ders zouden moeten komen in Labrador, Baffin eiland, Groen, land, IJsland en de Faroer- eilanden. De verbinding van New York met Montreal is twee jaar geleden een feit ge worden en men zegt dat de we tenschappelijke afdeling van de Amerikaanse luchtmacht de zo juist beschreven verbinding in feite ook al h'eeft tot stand ge bracht. Nu moet men bij dit alles toch wel even nuchter blijven. Eerstens wie financiert een dergelijk project en zet op Groenland en zo, personeel neer om de verbindingen in stand te houden? Daarnaast is er een dergelijk verschil in tijd tussen New York en Europa dat de meeste programma's over en weer weinig aantrek kelijks kunnen bieden. Men speelt nu al met de gedachte dat de Olympische Spelen van 1960 in Rome over de gehele wereld „in life" zullen worden uitgezonden. Het is mogelijk. ROBERT STROM Belvedère als kersentoren. aan komaliwant, van drinkgerei. Ne men wij de schedels van onze versla gen vijanden, stelde een hooggeleerde voor. Waarop de hooggeleerde voor zitter: Ik heb geen vijanden. Daarop een stem uit de vergadering: Althans geen verslagen vijanden. Men herkent het niveau op Claudius' erf. Wij hebben lang nagetafeld die avond. Ver weg broeide een onweer boven de Veluwse berg. De rivier trok haar blinkende bochten door het reeds duis tere land. Een trein rommelde over de spoorbrug. Wij dronken ons laatste glas langzaam leeg en hebben het nog eenmaal geheven, naar de avond, naar het onweer en naar het laatste licht. Het glas vulde zich met de adem tocht der Delta. Die hebben wij toen met gesloten ogen geproefd, de na- dronk bewaren wij in ons hart. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft in een telegram aan de minister-president van Hongarije, K&- dar geprotesteerd tegen de arrestatie van de schrijver Tibor Déry, die zich sinds 21 april in hechtenis bevindt. Zij verzoekt Kadar de schrijver volgens recht en wet in vrijheid te stellen. De Maatschappij noemt Tibor Déry een eminente persoonlijkheid, die als over tuigd communist niets tegen de staats orde heeft ondernomen, maar openlijk de aandacht heeft gevestigd op fouten van het regiem. Tijdens een persontvangst in het aartsbisschoppelijk paleis te We nen is vrijdag het programma bekend gemaakt van het internationale katho lieke journalistencongres, dat de inter nationale unie der katholieke pers voor de vijfde keer en ditmaal te Wenen or ganiseert. Honderden katholieke jour nalisten en publicisten uit alle delen der wereld worden van 30 september tot 3 oktober in Wenen verwacht. Voor aanstaande personen uit het internatio nale katholieke leven hebben toegezgd het woord te zullen voeren, onder an deren de Fransman Pierre Pflimlin, de Engelsman Lord Pakenham en de Ita liaan Raimondo Manzini. Hoofdthema van het congres, dat on der bescherming staat van het gezamen lijke Oostenrijkse episcopaat, is de plaats en de actuele problematiek van de pers. Vier werkgroepen zullen de verschillende facetten van dit vraag stuk bestuderen. Ere-voorzitters van het congres zijn de nestor van de Oostenrijkse journalis tiek, dr. Funder, en de hoofdredacteur van de Osservatore Romano, graaf Dalla Torre. Volgens uit Medan ontvangen berich- ten. wordt op het ogenblik in Noora-Su- matra een nieuw geloof verkondigd. De predikers van dit nieuwe geloof, dat volgens de dienst van godsdienst zaken van Noord-Sumatra zijn oor sprong vindt in oude Javaanse ge- schriften, verkondigen, dat de Indone- siërs, die de Islam aanhangen, slechts domme slachtoffers zijn van de Ara bieren. die naar Indonesië kwamen om de Indonesiërs te exploiteren. De plaatselijke autoriteiten van het overwegend Islamitische Noord-Suma tra zeiden, dat tegen de predikers van het nieuwe geloof alleen zal worden opgetreden, indien hun activiteit zou leiden tot verstoring van de openbare rust en orde. (A.N.P.) Mgr. W. Mutsaerts bisschop van Den Bosch, zal zondag 21 juli in de kapel van het studiehuis St.-Josef van de priesters van het H. Hart te Heesch- Neerbosch de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Diaconaat aan de fraters L. van Marrewijk van de congregatie van de priesters van het H. Hart; J. Koopman, H. v. d. LoLoij en J. v. d. Louw van de priesters van het Allerh. Sacrament en A. Baas, J. Boumans, B. Koenen, J. Quée, A. van Veldhoven en H. Vonk van de congregatie van het Onbevlekte Hart van Maria (Scheut-Sparrendaal). H. Priesterschap aan de fraters A. Meijer, J. van Kampen, S. Ligthart, J. Slenter, A. Bastiaanse, C. Seherpen- zeel, Fr. Maas, A. Santegoeds, C. v. d. Goorberg, J. van Opbergen, W. van Gennip, A. Visscher en C. van Beek van de congregatie van de priesters van het H. Hart. De Koningin heeft sir Francis Hop- wood, managing director van The Shell transport and trading company limited en director van The Shell petroleum company limited, benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. Ook de scheidende Duitse ambassade raad in Nederland, de heer G. von Nos- titz, is genoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9