Molens aan de Kinderdijk 's zaterdags bedrijf Eerste werk voorste 11 in g van Nederlands toneelstuk Schip in nood Drie doden bij verkiezingen in Egypte De Ruyter herdacht met levend schaakspel ERIC DE NOORMAN Pyramide van onbekende Egyptische koning Export naar Verenigde Staten in 1956 op recordhoogte Brand in Monnikendam Grootste complex van ons land Eersteling van Hans Koningsberger Invoer echter nog meer gestegen Gaat Israël tegen Syrië vergeldingsactie ondernemen? Teerunie ontslaat honderd arbeiders Nieuw Egyptisch plan voor oliebuisleiding „HET BLOEDROOD CAFË" Nederlandse week in München- Gladb ach Mgr. dr. G. Rozman bij de Slovenen Verslag Ned. K.v.K. voor Amerika MAANDAG 15 JULI 1957 PAGINA v Vanwege inkrimping van teerverwerking Voorstellen van Onassis verworpen DEVOTE BOSSCHE OMGANG .HL***» Vertaald door Zondagochtend is te Monnikendam de bovenverdieping van een naast het raad huis gelegen woonhuis geheel uitgebrand. De brandweer slaagde er in zowel het raadhuis als de omliggende woningen te behouden. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. In de strijd, die voor het behoud van wat Nederland nog aan molens bezit, moet worden gevoerd, zal men in het algemeen- degenen, die b\j het bedrijf het nauwst betrokken zijn, niet kunnen rekenen tot de voorstanders van het be houd van het snel in aantal slinkende molens. De veel economischer en veel al ook efficiënter werkende grotere en kleinere diesel- of elektrische gmalen Winnen nu eenmaal steeds meer terrein. Zeer velen betreuren deze gang van zaken echter. Zij bekijken het vraag stuk uiteraard niet uit een zakelijk oog punt en willen de karakteristiek van het Hollandse polderlandschap behou den. Om deze gedachte in bredere kring te stimuleren heeft de provinciale V.V.V. Zuid-Holland, evenals verleden jaar, ook deze zomer „molendagen" georganiseerd. Dit zijn geen door de vereniging georganiseerde toeristen- tochten. leder brengt het bezoek op eigen gelegenheid. Maar wel is er voor gezorgd, dat de laatste drie zaterdagen in juli en alle zaterdagen van augustus, des middags van 1 tot 5 uur, de unieke verzameling molens te Kinderdijk in bedrijf is, en dat een ervan toeganke lijk is voor de bezoekers. Ook deze molens zouden strikt geno men kunnen verdwijnen. Er zijn ter plaatse twee gemalen, doch omdat men de handen heeft ineengeslagen, en met steun van de rijks- en provinciale overheid, zijn de gelden, nodig voor on derhoud en bediening verzekerd en heb ben de talrijke molens daar twintig in getal verreweg het grootste com plex dat in ons land bestaat, de functie van reserve in tijd van nood. De directeur van de provinciale V.V.V., de heer Woltjer, heeft er op een persexcursie de nadruk opgelegd, dat de bedoeling van het initiatief zijner vereniging vooral niet is een toeris tische attractie, met souvenirs e.d., doch wel om dit prachtige, echt Hol landse landschap te Kinderdijk rustig en geïsoleerd te laten, zoals het er al tijd heeft gelegen. Op de hiervoren ge melde zaterdagen, dus 's middags van 1 tot 5 uur, is iedereen daar welkom en kan zich vrijelijk bewegen. Men be reikt het gebied via de grote brug over de Noord, gaat dan linksaf, rijdt het dorp Alblasserdam door en bereikt de molens via de sluizen aan de Lekdijk aan de Nederwaard, naast het oude Gemeenlandshuis. Ook bij de tweede ronde van de ver kiezingen in Egypte hebben zich giste- ten ongeregeldheden en schietpartijen voorgedaan. In totaal kwamen daarbij drie mensen om het leven. Bij de ge vechten, die de eerste ronde op 3 juli begeleidden, zijn zestien mensen ge dood. Er werd gisteren gestemd in 168 kiesdistricten, waar de vorige keer geen der kandidaten de absolute meer derheid wist te behalen. De bedoeling van de verkiezingen is het samenstel len van een Nationale Vergadering, die in de plaats moet komen van het in 1952 ontbonden Egyptische parlement. Er is gestemd op eenheidsljjsten. Alle kandidaten steunen president Nasser. Tijdens de jongste Brits-Franse en Is raëlische actie term Egypte zijn aan de bevolking wapens uitgedeeld. Presi dent Nasser heeft verklaard, dat alle wapens later weer zjjn ingeleverd. De premier van Pakistan, Surawardy, heeft in een televisie-interview te Wash ington verklaard, dat hij bereid is te bemiddelen in het geschil tussen Israël en de Arabische landen. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld, dat tijdens het weekeinde in het noordelijk deel van de Negev-woestijn en in de strook van Ga za in totaal drie Arabische infiltranten zijn doodgeschoten. Enkele kamelen, be laden met wapens en munitie, zijn in beslag genomen. United Press ver neemt van diplomatieke waarnemers in Jeruzalem, dat men rekening houdt met de mogelijkheid, dat Israël een ver geldingsactie tegen Syrië zal onderne men, als Syrië zijn „provocerend op treden" niet staakt. (A.F.P.-Reuter-U.P.) De directie van de Teerunie te Uithoorn deelt het volgende mede. Reeds geruime tijd is er door het bestuur van Teerunie de nadruk op gelegd, dat een uitbreiding van activiteiten buiten het gebied van de teerverwerking gewenst was in verband met het teruglopen van de ruwe teerpro- duktie in Nederland. De voorziene inkrimping in de teerver werking heeft tot dusver geen gelijke tred behoeven te houden met bedoelde uitbrei ding van andere activiteiten, omdat een deel der in Nederland wegvallende grond stoffen door buitenlandse aankopen opge vangen kon worden. Door de sterk gestegen verwerkingskos ten, alsmede door de stijging van buiten landse teerprijzen, tengevolge van de Su- ezcrisis worden deze aanvullende aankopen steeds moeilijker op grond waarvan het bestuur het gewenst acht als laatste fase van de fusie tussen het teerbedrijf Uit hoorn en de Utrechtsche Asphaltfabriek over te gaan tot concertrering van de teer verwerking te Uithoorn, waartoe de beno digde installaties van de fabriek te Krim pen a. d. IJssel geleidelijk naar Uithoorn zullen moeten worden overgebracht. Als gevolg daarvan zal aan een honderd tal werknemers te Krimpen ontslag gegeven moeten worden. 35. De mannen werken als paarden en met het weinige materiaal, dat ze ter beschikking hebben, slagen ze er in twee vlotten in elkaar te zetten, waarop de hele troep geborgen kan worden. Met lange stevige staken duwen de mannen hun primitieve vaartuig van de kant. Zolang de palen de bodem be reiken kunnen schieten ze aardig op, maar in het middenvan de brede inham zijn ze hulpeloos overgeleverd aan de stroom en de wind. Zwijgend slaat de Noorman de koers gade. Er staat een tamelijk sterke stroming naar zee Keer op keer laat hij zijn stok in het water plonsen, om de diepte te peilen. „Het zal me benieuwen of we het halen, Noorman", gromt Sveinde afstand schattende. De Noorman knikt zwijgend. Langzaam naderen ze de open zee en er is nog steeds geen grond voor hun bomen. Egypte heeft het plan van de Griekse reder Onassis om langs de westelijke oever van het Suezkanaal een oliebuisleiding van Suez naar Port Said te leggen, verworpen, aldus is officieel in Cairo bekendgemaakt. Hassan Ibrahim, de voorzitter van de Egyptische economische organisatie, die de ze verklaring aflegde, voegde hieraan toe, dat Egypte bezig is aan een nieuw en de finitief plan voor een buisleiding en hier voor de medewerking tracht te krijgen van ondernemingen, die olie vervoeren. Ibrahim verklaarde voorts dat Onassis blijkens zijn project zijn plan alleen maar zelf wilde uitvoeren. Ook bevatte het plan- Onassis enkele financiële aspecten, waarte gen Egypte bezwaar had. Het nieuwe project beschermt de rech ten van Egypte< volkomen. Egypte zal in ternationale aannemersbedrijven verzoeken inschrijvingen voor de aanleg van de buis leiding te doen. Hoewel de plechtige omgang ter ere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch dit jaar niet het luisterrijke ka rakter had van vorige jaren alleen het liturgische deel van de stoet is uit getrokken, terwijl de stoet als geheel slechts eenmaal in de drie jaar zal uit trekken is juist door die eenvoud de Bossche omgang dit jaar een bidstoet geworden die deze naam ten volle ver diende. Het wonderbeeld werd geflan keerd door de jeugdbewegingen, het or ganisatieleven, de geestelijkheid en de religieuzen van Den Bosch, waarna een menigte van vele duizenden Bosschena ren luidop biddend het wonderbeeld volgde. In de stoet bevonden zich ook de bisschop van Den Bosch mgr. W. Mutsaerts en de bisschop-coadjutor, mgr. W. Bekkers, alsmede de Commis saris der Koningin in Noord-Brabant dr. J. de Quay en het gemeentebestuur van Den Bosch. In het genoeglijke schouwburgje van Leiden Is zondagavond een opvoering gegeven van een Nederlands toneelstuk „Het bloedrood café", de eersteling van de jonge auteur Hans Koningsber ger. Regisseur was Karl Guttmann, vooral bekend geworden door zijn re gie van „Het dagboek van Anne Frank", zowel bij Theater als in Wenen en Frankfort. Spelers waren een aantal goede amateurs, voor deze gelegenheid tezamen gebracht door het Comité „Het Nederlands stuk'", in het leven geroe pen door de beide amateurtoneelorga- nisaties de Natu en het W.K.A. met de bedoeling Nederlandse schrijvers de gelegenheid te geven hun stukken gere aliseerd te zien en zo de nodige vaktech nische ervaring op te doen. Het talrijke publiek de zaal was tot de laatste plaats bezet woonde dus een soort werkavond bij, die overigens bijzonder veel op een gewone voorstelling leek, die met geboeide aandacht werd ge volgd en tenslotte ook een zeer hartelijk onthaal kreeg. Hans Koningsberger leidt zijn spel in het programma op deze summiere wij ze in: „Dit is het on-historische verhaal van vier dagen in het leven van Vin cent van Gogh, verteld omdat het dagen zijn uit het leven van zovele schilders, beeldhouwers, musici, schrijvers,..." Wat er precies historie van is. zouden wij niet tot in details kunnen vaststellen, maar dat is voor de waarde van een toneelstuk ook niet van belang. Som mige elementen erin herkende men na tuurlijk wel, maar het is de vraag, of dit een winstpunt is, aangezien zij ef fecten opleverden, die niet des theaters zijn. In zekere zin geldt dat zelfs voor de kern van het stuk. Zoals men weet heeft Van Gogh zich in Aries een stuk van zijn oor afgesneden. Dat is het hoogtepunt van het stuk. Welke gebeur tenissen een dusdanige psychische toe stand bij Vincent veroorzaakt hebben, dat hij tot die daad kwam, laat de auteur zien. In die psychologische ver klaring zal hij voor een groot deel on historisch geweest zijn. Dat hij er nu ook in slaagt, die innerlijke evolutie volledig overtuigend uit de doeken te doen, zouden wij ook weer niet dur ven beweren. Het lukt hem wel de weerstand van het dorp Aries, van de bekrompen, vij andige mensheid zeer levendig te teke nen. Hij roept van het begin af aan een beweeglijk, boeiend toneelbeeld op, daarbij klaarblijkelijk in niet geringe mate door Karl Guttmann geholpen. Die antagonisten, een hele groep kleine, geniepige mensjes, daar wist de auteur in de dialogen goed raad mee; hun simpele karaktertjes waren er stuk voor stuk. Het werd wat moeilijker met de grote vriend van de schilder, de postbode, een merkwaardig fijnge voelig mens, een van de weinige mede standers van de schilder. Zijn karakter in het stuk, zo kreeg men de indruk, werd wat al te veel bepaald door de noodzaak, dat de hoofdfiguur hem zo nu en dan nodig had om zich zelf te ver klaren. Het lichte meisje Charlotte had een dergelijke functie ook maar zij kreeg toch meer zelfstandigheid. Wat Vincent zelf betreft waren er twee .scèrtës, die kennelijk hun doel voorbij schoten, de irreële scène, waarin hij zich het stuk oor afsnijdt, en de scène, waarin hij zijn broer Theo schrijft. Van de eerste begrijpt men achteraf, dat zij de hallucinante toestand moest sugge reren, waarin de schilder handelde, maar zij werkte slechts zonderling. De tweede moest de gemoedstoestand van de schilder nader aanduiden, maar zij bevatte een teveel aan woorden, het geen wellicht voor de dialogen van Vin cent in het algemeen gold. Dat neemt dus niet weg, dat het stuk, zuiver toneeltechnisch bekeken, een groot aantal positieve kwaliteiten had, waardoor de uitvoering meer dan ge rechtvaardigd werd. Die uitvoering stond trouwens op een zeer goed peil, al stak de hoofdrolspeler dan ook een flink stuk boven de anderen uit. Er was kennelijk met zeer veel toewijding ge werkt. R. De doorgaans vrij grauwe Duitse grensstad München-Gladbach heeft kleur gekregen. Op diverse centrale punten wapperen Nederlandse vlaggen en typisch Hollandse étalages verlenen aan het stadsbeeld een ongekende kleu renrijkdom. Dit alles ter gelegenheid van de Nederlandse week. Mgr dr. A. Hanssen, bisschop-coad jutor van Roermond, die zondag in de fraaie Münsterkerk een pontificale Hoogmis opdroeg, noemde deze Neder landse week een goed medium om el kaar lief te hebben. Niet met leuzen alleen, aldus mgr. Hanssen, maar in waarheid en eerlijkheid. De feestre denaars dr. F. Houben, commissaris van d'e koningin in Limburg en dr. B. Bere- man"' staatssecretaris van O. K. en W. ^an N°rdrhein-Westfalen zagen de Ne derlandse week als een brug naar de zo noodzakelijke eenheid van de Euro pese^ volkeren. Speciaal de Nederlandse provincie Limburg, over een afstand van honderddertig kilometer aan Duits land grenzend, ziet de noodzaak van hechte vriendschappelijke betrekkingen met Duitsland in, zo betoogde dr. F. Houben. De heer Th. Lamning, ambassadeur van Nederland bij de Duitse Bondsre publiek, heeft de Nederlandse week of ficieel geopend. In het stadspark van Munchen-Glad- bach weerklonken daarop het Neder landse en Duitse volkslied, uitgevoerd door de koninklijke harmonie Lente krans uit Linne. Het slot van de openingsdag bestond uit een balletavond, verzorgd door het Nederlands Ballet. De katholieke Slovenen in de Lim burgse mijnstreek hebben zondag een van hun grote leiders in het verzet te gen het communisme, de in ballin„ I schap verblijvende bisschop van Liubl' jane mgr. dr. Gregorij Rozman, op en thousiaste wijze gehuldigd. Mgr. Roz man, die in Amerika verblijft, heeft zon dag een bezoek aan te Slovenen te Heer len gebracht en in hun midden in de rectoraatskerk van het H. Hart aan de Sittarderweg een pontificale H. Mis op gedragen, aan het eind waarvan hij enkele Sloveense kinderen het H. Vormsel heeft toegediend. Na de kerkelijke plechtigheden heeft mgr. Rozman zijn landgenoten toege sproken. De Limburgse Slovenen met aan hun hoofd aalmoezenier I. Flek, hebben daarbij hun bisschop gehuldigd en rijkelijk van geschenken voorzien. Aan deze huldiging namen ook diverse Heerlenaren deel o.a. burgemeester M. van Grunsven en het Tweede Kamer lid Jos Maenen, ere-voorzitter van de Sloveense mijnwerkersvereniging „St.- Barbara". Zoals reeds op 21 juni werd bericht heeft een team van Egyptische en Amerikaanse archeologen in de omge ving van Dasjoer, ten zuiden van de oude Egyptische hoofdstad Memphis, een oude pyramide ontdekt. De aan vankelijk medegedeelde bijzonderheden blijken niet geheel juist geweest te zijn. U.P. meldt er thans het volgende over: De pyramide bleek het graf te zijn van een tot op heden onbekende ko ning, Ameny Aamoe, heerser van Bo- ven-Egypte. De pyramide, zoals deze thans is ontdekt, is niet meer dan een hoop vierkante leistenen. Men heeft echter kunnen afleiden, dat de zijden aan de basis van de pyramide 43 me ter lang waren. Naast de overblijfselen van de pyra mide groeven de geleerden een ca. 13 vierkante meter grote kuil, waar door men de nog in betrekkelijk goe de staat verkerende onder-structuur blootlegde. Veel zand moest worden verwijderd eer men de gangen kon be treden. In de grafkamer werd een rood- ëTooraderde, kwartsachtige sarcophaag gevonden. Het stoffelijk overschot van koning Ameny Aamoe bleek door ro vers te zijn meegenomen. Noch de Amerikaanse leider van de expeditie, dr. Charles Arthur Muses, noch de Egyptische argeologen, dr. Sami Ga- bra en dr. Shafik Farid, hadden enig idee dat zij een koningsgraf hadden ontdekt, daar de sarcophaag geen in scripties droeg. Tegen de sarcophaag was echter een klein stenen kamertje gebouwd, dat bij nader onderzoek vier kruiken bleek te bevatten. In dergelij ke kruiken bewaarde men doorgaans de ingewanden, die voor de balseming uit het lichaam werden verwijderd. Twee van de vier albasten kruiken waren gebroken. Door de stukken aan elkaar te passen* kon men de inscriptie, 's konings naam, Ameny Aamoe, ont cijferen. Op elke kruik waren tevens blauwe hiërogliefen aangebracht, beschermen de formules en de namen der goden, die de koning bijzonder welgezind zou den zijn en zijn ingewanden zouden be schermen. De goden, allen zonen van god Horus, de god van de dag, waren uitgebeeld door het hoofd van een mens, een aap, een wolf en een vogel. De kruiken zijn in het Egyp'ische museum voor oudheidkunde te Caïro gerepareerd. Het zvjn de enige aanwij zingen van de regering van koning Ameny Aamoe. Zijn regering, om streeks 1785 v. Chr. valt In een peri ode, waarover de oudheidkundigen hoe genaamd niets weten, te meer daar hij slechts over Boven-Egypte regeerde. Zoals bekend werd dr. Muses op 20 juni gearresteerd, toen men bij zijn vertrek artikelen van archeologische waarde in zijn bagage aantrof. Dr. Muses heeft ontkend dat het zijn bedoeling was de stukken uit Egypte te smokkelen hetgeen volgens de Egyptische wet verboden is. Koning Mohammed Zahir Sjah van Afghanistan zal overmorgen in Moskou aankomen voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie, dat veertien dagen zal duren. De hertog van Edinburgh, gemaal van de Britse vorstin, is gisteren bij een polo-wedstrijd in het Cowdray Park (Sussex) van zijn Argentijnse pony gevallen. Hij liep geen verwondingen op en kon spoedig het spel voortzetten. In het kader van de „De Ruyter-herdenking" in Vlisrin gen werd zaterdagmiddag een levend schaakspel opgevoerd, de „stukken" in nde-eeuwse kostuums waren gekleed. De foto geeft een overzicht van het spel, waarvoor veel belangstelling bestond. waarvan 68 „Drink eens, Godde, dat zal je verwarmen. Je beeft. Zeg, Dufor, ga jij dokter Older even halen, maak hem desnoods Vakker; zeg hem dat ik hem verzoek dadelijk te komen." „Neen, neen," zei Godde haastig. „Ik heb Older niet nodig. En bljjf hier, Dufor; ik moet met jou ook spreken." Hjj dronk langzaam twee slokken cognac, gaf het glas toen aan de jonge officier terug, legde het hoofd achterover en bleef zo enige seconden in die houding met droppels zweet op de slapen en lippen, de ogen gericht op Vox en Dufor, die voor hem stonden. „Ga zitten; mijn hoofd duizelt. Ik heb lang op de trap gestaan. Ik heb je stem gehoord, jongeman. Ik dacht dat je dood was, dat je met al diegenen waar over je gesproken hebt en die de armen uitstrekten, verpletterd was. Ik had je graag willen spreken. Met jou en Bertrand Ik wist het nog niet, maar wilde het geloven zou ik mijn scheepsverklaring kunnen opstellen. Waarom heb je hem laten zeggen, Vox, dat ik een misdadiger was?" „Kapitein, ik vraag excuus „Beheers je, Godde," zei Vox die weer in zijn leun stoel was gaan zitten. „Deze jongeman komt evenals jij uit de hel van de Canopus." „Vox," vervolgde de ongelukkige kapitein, alsof hij niets gehoord had, „antwoord me openhartig. Wat is dat voor een geschiedenis met de posities?" „Wat bedoel je?" vroeg Vox verwonderd. „Ik stond daar, op zes pas van jullie af, zoals ik al gezegd heb. Ik wilde jullie gesprek niet afluisteren; ik kwam naar je toe. Toen jij, Dufor, hebt gesproker, over Bertrand die door de golven werd neergeslagen, heb ik een inzinking gekregen en kon niet dadelijk hoger klimmen. Toen heb je mijn naam genoemd, je stond naast me, je keek me aan, je zag mijn gerimpeld gezicht, vertrokken door zenuwschokken, mijn lippen die bewogen alsof ik binnensmonds sprak." „Ik verzoek u, kapitein, ik was ziek, ik ben ziek," stamelde de officier, die tegen de tafel leunde. „Ik weet het; ik maak je geen verwijten. Ik leg iets uit. Ik stond daar, maar Ik had net de kracht tot hiel de trap op te klimmen. Je sprak over mij en de mess- room, „waar niet meer gesproken werd en waar de herinnering aan het merkwaardige rollen zwaar woog." Ik heb je opgewonden aangehoord. Je hebt me laten binnendringen waar ik niet heen heb kunnen gaan. Begrijp je? Begrip jij het ook, Vox?" „Ja," antwoordde de kapitein van de Virginia, die zich afvroeg of de tragedie, de morele schokken, de vermoeienis niet de geest van zijn kameraad van de Santa Anna hadden verstoord. „Men ziet zichzelf niet, vooral in dergelijke om standigheden niet en als aller ogen op je gericht zijn, je onderzoekend aankijken, je gebaren en houding willen verklaren. Je wordt aangehoord, je woorden worden verklaard, verdraaid. Goedmen had je niets gezegd, Dufor, over het wijzigen van de route. Rouveyre had dat moeten doen. Maar Rouveyre (Godde zweeg en zag de tweede officier weer, uitge strekt in de kooi van Dejean, in zijn zeeplunje, als een ridder in zijn harnas.) Je hebt het telegram van de Marco Polo op het scheepsjournaal gevonden, je hebt het gelezen. En toch heb jij. Vox, uitgeroepen: „We hebben de halve nacht met zoeken doorge bracht." Is dat waar?" „Zeker," antwoordde Vox. „Deze jongeman heeft uitgeroepen: „Niet moge lijk, we hebben u niet gezien!" „Misschien." „Vertel me de waarheid, Vox." De stem van Godde die de linkerhand uitstak en wiens trekken een wre de bezorgdheid uitdrukten, kreeg plotseling een pa thetisch accent. „Welke waarheid, Godde?" „Ik heb mijn koers gewijzigd; ik ben daarheen ge stoomd (zijn stem aarzelde) waar de Marco Polo ge zonken is. We waren met ons vierpn zeelieden Du for heeft het je gezegd en we zochten met de kijkers de duisternis af naar een vuurpijl of zelfs een enkele lamp. En jullie waren daar ook, de Virginia en de Ascania met jullie boordlichten. Hij heeft gelijk ge had met uit te roepen „Niet mogelijk!" Tenzij Weer zweeg Godde, dacht na, trachtte een weinig orde te scheppen in de woeste vloed van gedachten die zich in zijn geest verdrongen en zich duidelijk uit te drukken. „De positie van de Marco Polo was twijfelachtig," zei Vox, die medelijden had om de kwelling van zijn oude kameraad. „Dat is absurd, Vox. Heb je dan zo veel minachting voor me „Minachting? Godde, je bent ziek, je „Neen, zoek geen uitvluchten. Ik vraag me af waar om deze jongeman je zoëven niet in de rede heeft ge vallen toen je dezelfde woorden zei. Twijfelachtig of niet, wij, de kapitein van de Ascania, jij en ik hebben ons naar dezelfde plaats begeven, of meenden ons te begeven. Als ik jullie, de Ascania en de Virginia, niet heb ontmoet dan is dat omdat mijn eigen punt van uitgang verkeerd was." „Kalmeer je, praat niet meer. Later op de dag, als ie uitgerust bent, zullen we samen de kaart bestude ren." (Wordt vervolgdi De Nederlandse export naar de Ver. Staten is in 1956 met 75 miljoen ge stegen tot ƒ671 miljoen of met 12Vz. pet. hetgeen belangrijk hoger is dan de al gemene exportstijging, die 6 pet be droeg. De teruggang, welke de export naar de Ver. Staten gedurende de laat ste twee jaar te zien gaf, werd hier mede ruim gecompenseerd, en een re cordhoogte werd bereikt, aldus het ver slag over 1956 van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Amerika. Helaas is de toeneming niet alge meen, doch komt hoofdzakelijk voor rekening van een beperkt aantal pos ten: t.w. zeeschepen 18,2 pet), tin 14 pet), luchtvaartuigen en delen daarvan, zilver en metalen der platina groep, kalkammonsalpeter, elektrische toestellen en apparaten, metaalwaren van ijzer en staal, kantoormachines en delen daarvan, rijwielen en speciale textielweefsels (o.a. touw), waarvan de stijging tussen 2,4 pet en 8,6 pet lag. Een nadere analyse van de export naar de V.S. leert dat de toeneming, hierboven aangegeven enigszins geflat teerd is. Voor tin, zilver etc. en lucht vaartuigen geldt n.l. een bijzondere ver rekening, hetgeen betekent dat slechts een gedeelte van de deviezenopbrengst naar Nederland vloeit. Rekening houdend met deze correc ties is de export van ca. 457 miljoen in 1955 gestegen tot ca. 501 nnljoen in 1956 of met 91/, pet. Het verslag wijst erop, dat het totaal beeld van de export naar de V.S. in 1956 beheerst wordt door een tiental posten, die gezamenlijk 65 pet van dp totale export omvatten. Hiernaast zijn er nog een aantal goederen, welke in behoorliike mate worden geëxporteerd, doch in het algemeen is de hoeveelheid gering. Het blijkt uitermate moeilijk te zijn een bescheiden omzet uit te brei den niettegenstaande het enorme opne mingsvermogen van de Amerikaanse markt. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de verkoop krachtig dient te wor den gestimuleerd, waarmee echter re latief hoge kosten zijn gemoeid, welke alleen verantwoord zijn, wanneer rela tief grote hoeveelheden kunnen worden geleverd. Een marktonderzoek ter plaatse is nodig om na te gaan in hoeverre het mogelijk is de pröduktie aan te passen aan de eisen die de Amerikaanse markt aan het produkt stelt, welke over het algemeen anders zijn dan die op de ove rige exportmarkten. Een goede verte- geenwoordiger, die de marktverhoudin gen in de V.S. kent, doch niet op de hoogte is van de produktiemogelijkheden in Nederland, is niet voldoende. De kantoren van de Kamer in de Ver. Staten kunnen dikwijls goede diensten verlenen door reeds voor het bezoek van een vertegenwoordiger van het exporterende bedrijf een summier marktonderzoek in te stellen, prijsver gelijkingen te maken en het officieel la ten vaststellen van het invoerrecht. Het spreekt vanzelf dat alleen resul taat kan worden verkregen wanneer men het produkt zowel in prijs als in kwaliteit aan de Amerikaanse markt kan aanpassen. Men krijgt wel eens de indruk, dat het Nederlandse produkt te hoog in prijs ligt vergeleken met de- gestandaardiseerde massaprodukten, waarop men zich voor bepaalde pro- dukten meer dient in te stellen, uiter aard van goede kwaliteit en met be houd van het eigen cachet. De winstmarges zullen daarbij over het algemeen kleiner zijn doch bij gro te hoeveelheden, welke de markt in de V.S. kan opnemen worden de winstmo gelijkheden zeer interessant. Onder de huidige omstandigheden is menig Nederlands bedrijf minder ge neigd zich op massa-produktie te gaan toeleggen. De ontwikkeling van de euro- markt kan evenwel dit proces bespoe digen. Goede mogelijkheden voor de Neder landse industrie liggen volgens het ver slag op het gebied waar de vraag vol gens Amerikaanse maatstaven niet groot genoeg is om massa-fabricage toe te passen m.a.w. wanneer het min of meer specialiteiten betreft. De, invoer uit de V.S. naar Nederland bedroeg in 1956 1975 miljoen tegen 1651 miljoen in 1955 een stijging van 20 pet. Hierdoor daalde het dekkings percentage opnieuw en wel van 36 pet tot 34 pet. Verreweg de grootste toeneming kwam vooi rekening van de import van steenkool waarvan de invoer van 92,8 miljoen tot 294,7 miljoen steeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2