Huisvesting in Haarlem geeft nog geen rooskleurig beeld «3 Haarlemse Nachtegalen gaven voorstelling in Huis ter Heide Heemsteedse sportparken vijf en twintig jaar metz&co Spannende reddingsdemon straties op Zandvoortse strand Geschenk voor Amerikaanse ambassadeur NAAIMACHINES Aantal urgente gevallen nam in 1956 weer toe Sanatorium-patiëntjes hadden het grootste plezier Daan volgt de Tour Kringkampioenschappen Kennemer Turnkring zomer opruiming Haarlemse Zeil vereniging 35 jaar Woningbouw bij Delftlaan en mr. Jan Gerritszlaan Verhoging subsidie aan Toonkunst van f 20.000 tot f 45.000 KRAANVOGEL IN HEEMSTEDE BROEDT OPNIEUW met brandende sigaret in slaap gevallen Films Grote belangstelling voor diorama's in de Vleeshal Eerste H. Mis van pater V. Röttgering Gevoelige les Vertoning gestaakt van FOKKER-FILM G. Schols gehuldigd 25 jaar armencollectant japonnen mutsjes 6.95 Receptie MAANDAG 15 JULI 195/ PAGINA 3 Deel van gemeentelijk plan wordt door particulieren uitgevoerd Voorstel aan de raad: Priesterfeest in Overveen katoenen effen en bedrukt 58.- gehaakte raffia liberty Receptie in Brinkmann Mej. W. van Roosendaal 40 jaar bij katholiek onderwijs Beurs van Amsterdam Vandaag is verschenen het verslag van het gemeentelijk bureau voor huis vesting te Haarlem over 1956. Daaruit blijkt, dat ondanks het feit, dat er in 1956 in totaal 1210 gevallen (1059 in 1955) konden worden afgevoerd, het aantal in geschreven onhoudbare en urgente ge vallen met 80 toenam. Het aantal inge schreven verloofden en kinderloze echt paren is met 44 afgenomen, namelijk van 1261 tot 1217. Gezien het grote aan tal ingeschrevenen geeft deze geringe afname ook nog geen reden tot juichen. Opvallend is het lage aantal vorde- ringsvoorstellen, dat in 1956 werd inge diend. In de jaren 1953, 1945, 1955 ,en 1956 waren die aantallen respectievelijk 37, 28, 23 en 12. Hieruit mag worden ge concludeerd, dat het overleg met de eige naren omtrent verhuur op vrijwillige ba sis steeds meer tot het gewenste resul taat leidt. In juli 1956 is overgegaan tot uitrei king van bijna 600 huurmachtigmgen. Bij de hervatting van de uitreikingen werd niet alleen rekening gehouden met de inschrijvingsdatum, maar werd de mate van urgentie meer doorslagge vend. Aan de directeur van de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst werd in 232 gevallen ver zocht advies uit te brengen inzake klach ten over woontoestanden, welke gevaar voor de gezondheid van de bewoners zouden opleveren. Daarnaast werden via huisartsen en specialisten 449 ge vraagde adviezen ontvangen. Van de klachten werden er 554 gegrond ver klaard, 137 werden ongegrond geacht en 101 gevallen werden onder de groep „on houdbare gevallen met medische indi catie" geplaatst. In de loop van 1956 werden er 18.782 (20.497 in 1955) bezoeken aan het huis vestingsbureau genoteerd. In totaal van 2600 verstrekte vergun- nigen voor zelfstandige week en maandwoningen zijn begrepen 640 stuks voor nieuwe woningwet-, eigenbouw en herbouwde woningen. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het bedrag van 5.122.000. door de raad in april van dit jaar beschikbaar gesteM v^r de bouw van tweehonderdtien flatwonin gen, vierentwintig eengezinswoningen en tweeënzeventig garages op een ter rein aan de Mr. Jan Gerritszlaan, de Willem Klooslaan en de Delftlaan terug te brengen op 4.472.000. De verminde ring houdt verband met de omstandig heid, dat een deel van het bouwplan niet door de gemeente gerealiseerd kan worden. Wegens het ontbreken van de vereiste goedkeuringen kan niet van gemeentewege begonnen worden met de uitvoering van het plan, terwijl B. en W. thans een mogelijkheid zien de uitvoering te bespoedigen. De N.V. Hogerveka heeft verzocht een deel van bet bouwplan voor eigen re- kenin" en risico te mogen uitvoeren. Wanneer bet mogelijk mocht blijken N.V. te bouwen woningen alsnog bil een belegger onder te bren- »»idaartoe worden overgegaan. Tukt dat niet, dan zullen de eengezins woningen worden verkocht. De flatwo- rdngpn zullen in elk geyal als huurwo ningen worden geëxploiteerd. Het to taal te bouwen deel van het plan om vat thans twaalf eengezinswoningen met tien schuurtjes en tien garages, en zestien flatwoningen in vier woonlagen op onderbouw. De N.V. Hogerveka wil in verband met de bouw van de ge meente aankopen voor 23 per vier kante meter, ongeveer 3145 vierkante meter grond. Voor het gereduceerde bedrag blijven dus voor de gemeente nog te bouwen over honderdvierennegentig flatwonin gen, twaalf eengezinswoningen en tweeënzestig garages. B. en W. stellen de gemeenteraad voor, de voor 1957 aan de afdeling Haarlem en omstreken van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst toegekende subsidie van 20.000 te verhogen tot 45.000. Het bedrag van 20.000 was gebaseerd op een aanvankelijk in 1956 ingediende voorlopige begroting voor 1957. De nader ingediende en definitie ve begroting vertoont echter aanmer kelijke wijzigingen. Een onderzoek naar de nieuwe cijfers hebben B. en W. er van overtuigd, dat de cijfers reëel zijn en zelfs een voorwaarde om het voortbe staan der muziekschool op het huidige peil te waarborgen. Naar B. en W. de raad mededelen wordt de verhoging van de subsidie ver oorzaakt door de volgende factoren: na delig exploitatiesaldo van 3.000, alge mene salarisverhogingen tot een bedrag van 7.000, extra 5.000 voor onder houd gebouw, meubilair en huurverho ging, en tenslotte 10.000 „onvoorzien", welke post is gebaseerd op hogere be drijfslasten bij de stijging van het aan tal leerlingen. B en W. maken ten aanzien van het laatste punt een aantekening. Hoewel zij de uitbreiding van het aantal leer lingen toejuichen, menen zij, dat al lereerst een redelijke sociale voorzie ning voor de docenten dient te worden getroffen. In verband daarmede heb ben zij besprekingen gevoerd met het bestuur, welke hebben geleid tot becp- ferde voorstellen voor een pensioenver zekering. Na aftrek van het op de do centen te verhalen bedrag zal met die verzekering jaarlijks een bedrag van bijna 9.000 gemoeid zijn. Dat bedrag zal uit de post „onvoorzien" geput moeten worden. Op 1 januari 1956 stonden er 740 on houdbare gevallen ingeschreven, op 31 december van datzelfde jaar was dat getal 736, een afname dus van 4. Daar onder waren er 178 met medische indi catie, 123 betreffende grote gezinnen, 60 voor gezinshereniging, 97 met betrek king tot onbewoonbaar verklaarde wo ningen en 278 diversen. Het aantal urgente gevallen steeg per 1 januari tot 31 december 1956 met 84, namelijk van 2144 tot 2228. Gespecifi ceerd was dat: rijksambtenaren 201, me- dische indicatie 450, leerkrachten 45 en diversen 1532. Per 31 december 1956 wa ren er 259 gegadigden voor een bejaar denwoning tegen 267 een jaar tevoren. Het aantal ingeschreven verloofden en kinderloze echtparen (samen boven 50 jaar) verminderde van 1261 tot 1217, een afname van 44. Totaal werden er 2542 huurmachtigingen uitgereikt tot en met 31 december 1955 en 644 in 1956. Inge trokken werden wegens toewijzing van woonruimte of vertrek tot en met de cember 1956 1334 machtigingen en 597 in 1956. Na optellen en aftrekken komt men tot een getal van 1255 huur machtigingen, dat per 31 december 1956 in omloop was. De directie van de Heemsteedse her tenkamp maakt een spannende tijd door. De oorzaak daarvan is een broedende kraanvogel, die enige dagen geleden een ei gelegd heeft. „Zou het dan toch lukken?", zo vraagt men zich af. Zoals men weet, werden enkele weken geleden in het Heemsteedse park twee kraanvo. geitjes geboren. Een uniek feit. De dier tjes hebben slechts enkele dagen ge leefd, omdat zij niet bestand bleken te gen het wisselende klimaat. Nu heeft de vogel opnieuw zijn verzorgers verrast en een ei gelegd in een nest, dat slechts op geringe afstand is gelegen van de plaats waar een week of drie geleden de vorige kraanvogeltjes het levens licht aanschouwden. De verzorgers la ten het dier rustig zijn gang gaan. Zou den zij ingrijpen, dan is de kans groot, dat de vogel niet langer broedt. Over ongeveer dertig dagen kan de „baby" van de Heemsteedse kraanvogel worden verwacht. Doordat een 23-jarige schoenmaker uit de Zuidpolderstraat te Haarlem, voordat hij ging slapen nog een sigaret opstak, raakte zondagavond om ongeveer elf uur de peluw van zijn bed in brand. De jongeman was met de brandende sigaret tussen zijn vingers in slaap ge vallen. Toen hij even later wakker werd, bemerkte hij de brand. Hij pakte de peluw en wierp hem in het toilet, Daarna is hij weer naar bed gegaan. Omwonenden, die rook zagen op de kamer van de schoenmaker, waar schuwden zijn vader, die daarna met enkele emmers water het vuur bluste. Wielrijdster op Rijksstraat weg aangereden Zaterdagavond om kwart voor acht werd een wielrijdster, de 17-jarige hulp in de huishouding, M. W. uit Haar lem, op de Rijksstraatweg ten hoogte van het „Haarlem"-terrein door een personenauto aangereden. De wielrijdster reed in de richting van de stad achter een wielrijder. Toen zij hem wilde passeren, moet zij te ver naar links zijn uitgeweken. Door deze manoeuvre kwam zij op de autoweg te recht. Een haar achterop komende per sonenauto kon haar niet meer ontwijken en reed haar aan. Omdat zij klaagde over pijn aan haar heup, werd zij naar de Mariastichting overgebracht. Woensdag 17 juli zal de heer J. P- van Amstel te Beverwijk, hoofdcom mies C van het Prov. Elektriciteitsbe drijf van Noord-Holland, de dag herden ken, waarop hij 40 jaar geleden in over heidsdienst trad. De Haarlemse Nachtegale* hebben zaterdag de astmatische kinderen, die in het sanatorium van Huis ter Heide ver- pleeg, 1 worden, een onvergetelijke mid dag bezorgd. Onder leiding van me juffrouw Cis Kampmeijer voerden zij het zangspel „De Gouden Ambtsketen van de Burgemeester" op, speciaal voor de gelegenheid geschreven door de leidster, dat een groot succes be haalde. Aan de piano werden de uit voerenden begeleid door mejuffrouw Mia Kampmeijer. Uitgeleide gedaan door hun ouders vertrokken de Nachtegalen zaterdag met een reiswagen naar Huis ter Hei de. Omdat het mooi weer was, werd het zangspel niet in de zaal opge voerd, maar buiten in het bos, het geen het effect aanzienlijk verhoogde. De geneesheer-directeur, de directrice, het bestuur en niet in de laatste plaats de patiëntjes genoten volop van het spel. In het eerste bedrijf van „De Gouden Ambtsketen van de Burge meester" traden vooral de oudere Nachtegalen op. De burgemeester ver liest er niet alleen zijn ambtsketen, maar ook nog een tasje met hon derd guidenë In het volgende bedrijf oogstten twee nachtwakers lachsucces sen door overal plakkaten op te han gen, waarop duizend gulden gulden beloning voor de eerlijke vinder worden uitgeloofd. Zelfs de jagers in hun mooie pakjes en met hun ver vaarlijke geweren moesten meehelpen zoeken, voordat zij op jacht konden gaan naar wild. Natuurlijk kwam in het laatste bedrijf alles weer terecht. De verschillende dansjes vooral vie len bijzonder in de smaak. Kabou ters, elfjes en „bosbloemen" konden zich geen mooiere achtergrond denken dan het prachtige, levendige bosdécor van Huis ter Heide. Vooral de twee kleinste kabouters verdienen een ex tra-pluim op hun kaboutermuts voor hun sierlijke dansjes, zonder dat wii daarmede de andere kabouters tekort willen doen. Het charmante tafereel van de kabouterkoning en het bos- vrouwtje verdient ook een aparte ver melding. Alles was, ondanks de op voering in de open lucht, duidelijk ver staanbaar. De fijnzinnige begeleiding van Mia Kampmeijer was een stevi ge steun voor de uitvoerenden. Aan het slot van de feestelijke middag werd de dames Cis en Mia Kampmeijer bloemen aangeboden, terwijl de ande- CINEMA PALACE: De graaf van Monte Cristo, 14 j., 2, 7.30. FRANS HALS: De koning der gangsters, 18 j., 2.30. 7, 9.15. LIDOVrouwen ln boelen, str. volw.. 2. 4.15, 7, 9.15. LUXOR: The African lion, a. 1. 2 7 9 IS Za. en zo. 2, 4.15, 7. 9.15. MINERVA: ma.: Ais de dauw hangt komt er regen, str. volw. (8.15). ROXY: De dokken van New Orleans 18 1 2.30. 7, 9.15. STUDIO: Jeugd-vakantieproaramma, 10.30u. Maandag 15 juli Grote Kerk. 15.30—16.30 uur: Beiaardbe- apeling door Arie Peters, stadsbeiaardler. Dinsdag 16 juli Grote Kerk: Orgelbespeling door Cor Kee, ÏO tot 21 u. re Nachtegalen onthaald werden op li monade en biscuit. Het was, zoals een der bestuursleden zei in zijn dank woord: „de Nachtegalen kuinen geen mooier werk doen, dan hun gaven in dienst te stellen van hun zieke ka meraadjes." De patiëntjes, het bestuur en de anderen deden de Nachtegaal tjes uitgeleide en wuifden hen langdu rig na. In de hei gebruikten de Haar- lammers een gezellige pic-nic, waarna zij voldaan huiswaarts keerden. Voor de tentoonstelling van de dio rama's, die tot en met 3 augustus in de Haarlemse Vleeshal wordt gehouden, blijkt grote belangstelling te bestaan Na een uiteraard stil begin liep het aantal bezoekers steeds meer op. Ge middeld werden er per dag ongeveer 181 betalende bezoekers genoteerd. In totaal zijn er nu 1632 betalende bezoe kers geweest. Zondag droeg de neomist pater Valen- tmug Röttgering, conventueel, in de kerk van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Over veen zijn eerste H. Mis op. Hij werd daartoe geassisteerd door pater Igna tius Buschman en kapelaan P. van Leeuwen. Presbyter-assistent was pas toor Chr. Veldhuys. Het parochieel koor zong onder leiding van de heer .1. Mul, die tevens organist was, de wisse lende gezangen van de vijfde zondag na Pinksteren en de vaste gezangen uit de mis „Assumpta est Maria" van da Palestrina. Pastoor Veldhuys hield de predikatie. Het is goed, aldus de predikant, dat wij delen in de eer van de roeping van God. Men moet een priester beschou wen als een dienaar van Christus en een uitdeler van Gods geheimenissen. Het priesterschap is ingesteld om de mensen te helpen. Nu „de Weg" er niet meer is, is het de priester die ons de richting wijst, welke wij moeten volgen. Door zijn stem openbaart God zich aan de mensen. Pastoor Veldhuys zag in de priester een gelijkenis met de apostelen. De priester gaat voor zijn wijding, als wa re hij dood, uitgestrekt op de grond lig gen. De apostelen lagen als doden aan de voeten yan Christus op de berg Ta bor. De priester moet dood zijn voor de wereld, maar leven voor God. Want al leen dan zal hij vol van genade en kracht er op uit kunnen trekken als een „goede herder". De priester is ook een „middelaar Hij biedt namens ons onze goede gaven aan God aan. Door de priester geeft God weer zijn gaven aan de mensen. De priester is de „schakel" tussen God en de mensen. 's Middags hield pater Röttgering re ceptie in de pastorie van de kerk. Een plechtig lof met processie en „Te Deum" (dit in verband met het ,,Aan- biddingsfeest", dat ln de parochie werd gevierd) besloot de dag. Leden van de American Businessmen's Club hebben in het Amstelhotel te Amsterdam kennis gemaakt met de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland en diens echtge note, de heer en mevrouw Philip Young. Tijdens deze zeer druk bezochte recep tie heeft de voorzitter van de club, de heer H. Wijbrand de Jong, de ambas sadeur toegesproken en hem een ge schenk overhandigd. Onder grote hila riteit werd daarop een fraaie splinter nieuwe tandem compleet met Ameri kaanse en Nederlandse vlaggetjes de receptiezaal binnengereden. Het be stuur was op dit denkbeeld gekomen, nadat het vernomen had, dat de heer en mevrouw Young ons land per rij wiel wilden leren kennen. De ambas sadeur zeide, het geschenk gaarne te zullen aanvaarden en verzekerde het voornemen te hebben samen met zijn echtgenote vele tochtjes op deze „bicycle made for two" te gaan maken. Zoals men heeft kunnen liezen is de film De vliegende Hollander erg laag gaan vliegen. Niet alleen in Amsterdam en elders is het succes matig geweest, maar zelfs in Haarlem, de stad van Fokker, de stad bovendien di'e in de film een ruime plaats heeft gekregen, is de Fokker-film een fiasco geworden. Na een paar dagen in het Frans Hals theater te hebben gedraaid is de film uit het programma genomen. Dit is een trieste affaire, zo triest dat ze onze trieste verwachtingen nog over treft. Wij hebben in de hele onderne ming weinig heil gezien, vrezend dat er weer een film voor de dag zou ko men, die zich zozeer op de zogenaam de publieke smaak zou baseren dat zij vergat de publieke smaak op zijn juiste waarde te schatten.... maar dat de val zo diep zou zijn, wie had het durven voorspellen? Het heeft geen zin, de film nog een trap na te geven, maar late men een les trekken uit de droevige gebeurte nissen en nu eindelijk eens gaan ge loven dat een film, ook een Nederland se film, de meeste kans van slagen heeft, als zij met talent en met enig respect inplaats van minachting voor het publiek wordt gemaakt. Het eer lijk filmmaken loont meer dan de slaafse buiging in celluloid. Wie met film omgaat, hanteert behalve een handelsartikel óók nog een instru ment van cultuur. Niet iedereen weet daar weg mee Gisteren werd in de parochie van Sint Jan aan de Amsterdamstraat het zilveren jubileum als armencollectant gevierd van de heer G. Schols. Na de Hoogmis, opgedragen door kapelaan J. Breedveld, werd de jubilaris gehuldigd in het parochiehuis. De voorzitter van het college, de heer C. Marchand, prees de plichtsbetrachting van de heer Schols en diens collegialiteit. Hij bood hem ..De Bijbelse geschiedenis voor het ka tholieke gezin" aan. Mevrouw Schols werd verrast met een bouquet bloemen. De heer B. Reijnders, voorzitter van het armbestuur, sprak in diezelfde geest en dankte de jubilerende collec tant voor de vele opofferingen, welke hij zich getroost had. Een boekenbon was hier het geschenk. Met enkele har telijke woorden dankte de heer Schols voor de hulde. Advertentie Binnen de tribune van het Heem steedse sportpark heeft gisteren de ge hele dag een fleurige bedrijvigheid ge heerst. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het sportpark zijn er gym nastiek- en turndemonstraties gehouden welke deel uitmaakten van de kring dag van de Kennemer Turnkring. De K.T.K. heeft op verzoek van de G. S. „Heemstede" haar jaarlijkse kringdag juist in Heemstede gehouden om daar mee aan de viering van het zilveren bestaan extra luister bjj te zetten. Dat de K.T.K. en de bij haar aangesloten verenigingen daarin zijn geslaagd is wel zeker. De gehele ochtend, onderbroken door een enkel afkoelend buitje, heb ben twintig verenigingen op verschillen dp onderdelen met elkaar gekampt om de eer van het kringkampioenschap, na het middaguur zij de vrij talrij ke bezoekers onthaald op een gymnas tiek- en turndemonstratie die zeer goed verzorgd was. Het middagprogramma werd op spec taculaire wijze ingezet met een rond tocht door de gemeente van alle ver enigingen, begeleid door de muziekkorp sen „St. Michaël" en „Eensgezind Ex celsior" en het tamboercorps van de gymnastiekverenigng „Bato" uit Haar lem. Vooral de opmars en de opening op het veld, met de honderden deel neemsters en deelnemers in fleurig lichte kleding, de tientallen vaandels en de drie corpsen waren bepaald impo nerend. Na korte openings, en begroe tingswoorden van de kringvoorzitter de heer A. J. Fortgens en de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard werd een gevarieerd pro gramma van gymnastiek- en turnoefe ningen uitgevoerd door keurturners en -turnsters van de kring en door de ploe gen welke 's morgens op de verschil lende onderdelen de hoogste eer hadden behaald. Vrijwel alle kampioensploegen gaven een verzorgde en technisch knap pe demonstratie van lenigheid en gra tie, die de toeschouwers van be gin tot einde wist te boeien. Voor al de verrichtingen van de heren van de verenigingen „Olympia" uit Amster dam en „De Halter" ut Alkmaar die respectievelijk met oefeningen aan de hoogbrug en op de lange mat demon streerden, oogsten veel bewondering. Ook de damesgroep van de vereniging „Thor' uit Rotterdam-Zuid, die tot slot van de middag een ritmisrhe oefening met „handgereedschap" liet zien, had veel succes. Tussen de bedrijven door speelden een combinatie van de hockeyclub „Alliance" en „Rood-Wit" en de hockey club S.C.H.C. uit Bilthoven een korte partij. Blonk deze al niet uit door tech nische volmaaktheid het veld was daar mede oorzaak van in ieder ge val vormde het een leuke afwisseling met de andere demonstraties. Na een ruststand van 1-0 n het voordeel van de bezoeksters kwamen de gecombineer- den in de tweede helft goed opzetten. Zij wisten de wedstrijd met 3-1 in hun voordeel te beëindigen. De prijsuitreiking geschiedde door voorzitter Fortgens van de K.T.K. die in het bijzonder aan de leiders van Ba to, Haarlem, heel wat mee te geven had. Die vereniging legde namelijk met haar verschillende groepen beslag op vijf eerste prijzen, en een derde prijs. Turnlust, Beverwijk, behaalde een eer ste en twee tweede prijzen, Brunhild, Leiden legde beslag op een eerste en een tweede prijs. De verdere rsultatn waren: „De Halter" Alkmaar, een eer st en twee tweede prijzen; DOVES, Heiloo, een eerste, twee derde prijzen; HGV, Hilversum, een eerste, twee twee de en een derde prijs. Thor, Rotter dam en Oympia Amsterdam behaalden elk een eerste prijs. Met dankwoorden aan gemeente- en sportparkbestuur, aan de deelnemende verenigingen en in het bijzonder aan het ontvangende „S.G. Heemstede," be sloot de heer Fortgens de prijsuitrei king en tevens deze zonovergoten en geslaagde sportdag. amsterdam leidsestraat den haag hoogstraat Daan de Groot, die nog steeds te kampen heeft met steenpuisten, is nu in zoverre hersteld, dat hij even het bed uit mag. De belangstelling voor de tour is by hem echter nog onverflauwd. Iedere dag luistert hij met zijn moeder bij de radio naar het verslag uit Frankrijk Ifoto boven). Toen hij voor het eerst weer even uit bed mocht, werd hij direct aangeklampt door een „verslaggever" van een jongens- krant, die hem zijn visie op de tour liet geven. De Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen heeft zaterdagmid dag onder grote belangstelling op het strand te Zandvoort de jaarlijkse bonds- sportdag gehouden. Nadat de uit 24 personen bestaande demonstratieploeg voorafgegaan door de Zandvoortse mu ziekkapel, het strand opgemarcheerd was, sprak de bondsvoorzitter, de heer J. P. Weyburg, een welkomstwoord. Hij wees daarin op het verdrinkings gevaar in de binnenwateren, maar ook aan de kust; het aantal verdrinkings- gevallen is ontstellend groot, maar de meeste hadden voorkomen kunnen wor den, omdat zij het gevolg zün van roe keloosheid en onbekendheid met de ge varen. Door het werk van de reddings brigades wordt het aantal ongevallen beperkt; zij verlenen ook hulp, soms met gevaar voor het leven der redders. De demonstratie werd vervolgens uit gevoerd door een „droge" en twee „nat te" ploegen. De „droge" ploeg demon streerde de nummers eerst op het strand waarna deze door de „natte" ploegen in zee werden herhaald. Het talrijke publiek, waaronder burgemees ter H. M. van Fenema, kreeg daardoor een duidelijk beeld van de verrichtin gen der redders. De heer v.d. Wel uit Wijk aan Zee gaf bovendien voor de microfoon nog een duidelijke uitleg van de gang van zaken. Verschillende reddingen werden gede monstreerd. Het meest boeiend was het nummer,,Toch in zee gaan." Men zag een wandelaar zijn kleren ophangen aan het waarschuwingsbord „gevaarlii- ke mui." Ondanks de tussenkomst van een brigadelid begaf hij zich in zee waar hi) al spoedig om hulp riep. De brigade snelde hem daarop te hulp. De woelige zee maakte de uitvoering van dit nummer niet eenvoudig. De red dingsploeg, die zich met een reddings- lijn in zee had begeven, werd ver naar bet noorden gedreven en had de groot ste moeite de „drenkeling" te bereiken. Met een dankwoord van de heer P. var der Mije, voorzitter van de kontakt- commissie kustbrigades, werd de de monstratie gesloten. De aangekondigde redding door middel van een helicop ter vond geen roorgang. De bestedings beperking speelde de Marine-vlieg- dienst hier parten. In de zomer van 1932 kwam in het zuiden van Heemstede een sportpark complex gereed dat uit een „dubbele nood" geboren was. Gebrek aan sport velden en gebrek aan werkgelegenheid in de crisisjaren deden het Heemsteed se gemeentebestuur besluiten aan het project te beginnen. De nood waaruit het ontstond drukte echter bepaald geen stempel op het resutaat. Heem stede kreeg een sportpark dat lange tijd een van de beste van de wijde om geving was en ook nu nog maar nauwe lijks door andere compelxen wordt over troffen. Dat laatste is vooral het werk van het ijverige stichtingsbestuur. Bii de oprichting van het Sportpark nam bet gemeentebestuur het besuit om het beheer over te dragen aan een stich ting. Het bestuur van de stichting nu, was het doel, waarheen velen zich na afloop van de demonstraties op het midden terrein, begaven De zeven heren, on der voorzitterschap van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard re- cipieerden namelijk in het sportpark restaurant, waar zij de hulde en de dankbaarheid van vele verenigingen, die tot de vaste gasten van he sport park behoren, in ontvangst mochten ne men. De burgemeester opende de rij van sprekers om hulde uit te brengen aan in het bijzonder zün medebestuur ders, de heren jhr. v.d. Poll, C. A Schipper, A. v. Wingerden, A. J. J. Verspoor en C. A. Beets. De laatste vier hebben vanaf het begin deel uitge maakt van het bestuur en zeer veel werk voor de belangen van de sport in Heemstede verzet. Jhr. van der Poll heeft jaren lang als wethouder der ge meente de voorzittershamer gehanteerd en behoorde indertijd samen met oud gemeentesecretaris Vos tot de initiatief nemers van het sportparkproject. De vier zittende istuursleden ontvin gen van de burgemeester de legpenning op marmer van de gemeente, welke on derscheiding eveneens werd toegekend aan de weduwe van de heer Neeskens, die in leven vanaf het begin deel heeft uitgemaakt van het stichtingsbestuur De burgemeester betrok in ziin hulde tevens de twee personeelsleden van de stichting welke samen met de stichting hun zilveren jubileum als zodanig vier den en de pachteres van het sportpark restaurant, mevrouw H. M. van der Aar-Oploo. namens wie door de heer Vellekoop een bloemenhulde werd aan geboden. De heer S. Hazevoet, voorzitter van de sportclub R.C.H. sprak namens alle verenigingen die van de terreinen ge bruik maken. Hij betuigde zijn dank voor de grote medewerking welke zijn vereniging evenals alle anderen steeds had gekregen van de zijde van het stichtingsbestuur. Als blijk van waarde ring bood hij namens alle organisaties aan het stichtingsbestuur een tweetal vlaggen aan in de vaderlandse en Heem steedse kleuren, welke in de toekomst Zaterdagmiddag hield de Haarlemse Zeilvereniging in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann een recep tie ter gelegenheid van haar vijfen dertig jarig bestaan op 19 juli. In ver band met het feit, dat vele leden door vakantie op die datum verhinderd zijn aan de feestelijkheden deel te nemen, werd besloten de viering van het ze vende lustrum te vervroegen. Onder de aahwezigen die het be stuur kwamen gelukwensen bemerk ten we onder andere de burgemees ter van Haarlemmerliede, drs. J.J.M. Visser, de directeur van het Havenwe zen, de heer J. H. W. Scholte en de hoofdinspecteur van de dienst licha melijke opvoeding in de gemeente Haarlem, de heer K. de Graaf. Voor lichte pianomuziek zorgde de heer E. H. van Tol. Onder de titel „En de HZV zij bouwde voort" werd in een bijzaal een tentoonstelling gehouden van foto's en clubbladen uit vroeger jaren, 's Avonds werd een diner gege ven, waarbij de heer Van Bremen, die reeds van de oprichting van de ver eniging lid is, als erelid werd geïn stalleerd. Ter gelegenheid van het ju bileum zullen op 31 augustus en 1 sep tember nationale zeilwedstrijden wor den gehouden. Zij zullen georganiseerd worden in samenwerking met de Haar lemse Jachtclub, die dit jaar veertig jaar bestaat. In oktober zal ter slui ting van het jubileumjaar een feest avond worden gegeven. Dinsdag 16 juli zal mejuffrouw W. van Roosendaal, hoofd van de r.-k. VGLO St.-Gregorius Majella afdeling meisjes, het feit herdenken, dat zij veertig jaar geleden bij het onderwijs kwam. 's Morgens om half negen zal tot haar intentie in de parochie van St. Johannes De Doper aan de Amster damstraat een H. Mis worden opge dragen door een broer van de jubi- laresse, father Van Roosendaal van Mill Hill. Hij zal geassisteerd worden door pastoor H. van Schie, als di aken en kapelaan M. van der Zwaan als sub-diaken. De gezangen zullen worden uitgevoerd door een koor van leerlingen van de school. Om half elf recipiëert de feestelinge in het pa rochiehuis aan het Teylerplein. 's Mid dags wordt eveneens in het parochie huis een feest voor de leerlingen ge geven. Tevens zal daarbij een cadeau worden aangeboden. Een zelf geschre ven „opera" „De barbier van Bagdad" zal het hoogtepunt van de middag zijn. 's Avonds zal de jubilaresse in de kring van het personeel van de school worden gehuldigd. Gistermiddag is op de boulevard in Zandvoort een twee-cylinder Norton- motor gestolen, die later in Den Haag werd teruggevonden. (Niet officiële Koersen) Vor. opening Slot 15/7 3% Ned 1953 88% 3% Ned 1953 88 V4 3% Ned 1956 83*, 88% 3V« Ned 1948 84 3% Ned 1950 84 3V4 Ned 1954 84 J/4 3V4 Ned 1955 1 84 V4 3-3Ned 1947 86 ft 86% 3 Ned 62-64 bei tac 89% 89 J/4 Inschr Grtbk 1946 3 °h 84% Ned Handel Mti eert 159 A.K. U 196% 193% i/an Berkei's Patent Cal vé-Delft eert 358% Van Geldei 191V4 Kon Hoogvens eert 304 Unilever Cert. 461% 461 Ned Ka be) 283 Va Philips 296 297% Kod Petroleum 223.60 224.70 .Amsterdam" Rubbei 77% 75% tioll Amerika LljD 182 132 Kon Ned Stoomb Mil 150 151 Ned Scheepv (JnJe 167% 168% K.L.M 136.80 137.50 ti V.A 116% Dell Mi.1 cert. 91% A'dam 2% 56 I 78 A'daro 56 D 99 A'dam III 98% Advertentie Alle merken dus ruime Keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 de hoofdingang van het sportpark zul len sieren. Aan de heer C. A. Schipper, directeur van het complex en secreta ris van de stichting, bood hii een gloed nieuwe bromfiets aan als dank voor het vele werk dat deze als „de grote man van het sportpark" en als intermediair tussen de verenigingen en het bestuur in het belang van sportief Heemstede heeft gedaan. Verder spraken nog de heer Fortgens en kapelaa nBakker wel ke laatste zinspeelde op het aanstaan de vertrek van zijn vereniging H.B.C. welke echter steeds de beste herinne ringen zal bewaren aan het tijdperk waarin aan de Sportparklaan werd ge voetbald „Wü zullen niet met onze rug, maar met het gezicht naar het Sport park blijven spelen." aldus de kape laan. Tenslotte spraken de burgemeester en de heer Schipper woorden van dank aan allen, die gemeend hadden het be stuur of hun persoon te moeten huldi gen. Daarbij merkte de burgemeester nog op dat het wel tijd begon te wor den voor R.C.H. om zijn naam nu eens te veranderen in „Racing Club Heem stede," terwijl hij verder zijn volle steun en medewerking toezegde aan een verdere ontwikkeling van het sport- wezen in Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3