Z.H. de Paus vraagt het gezin zijn rechtmatige plaats terug te geven Het schaap .van Dordrecht Encycliek bij het eeuw feest van Lourdes De staat moet beschermen, maar allereerst respecteren Installatrice V.E.V. Blij! meester Uienfabriek toch nog naar Nieuw Vossemeer? H. Vader waarschuwt tegen de verzoeking van het materialisme Bezorgdheid over noodsituatie Vergadering KOV Water in de wijn Conflict tussen Kerk en staat in Polen? ZWERFTOCHT DOOR EUROPA Er leiden vele wegen naar Rome Sociale week te Bordeaux begonnen Protest tegen opne ming Nieuw-Guinea in Euromarkt Mgr. G. G. P. v. Dijk Huisprelaat van Z.H. de Paus Het tandartsenconflict Tonnie Smit 1 juni: 11.008.627 inwoners Nauwere samen- werking tussen onderwijs gevonden tientjes gevonden MAANDAG 15 JULI 1957 PAGINA Indonesië Examens ikJM n m over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Potje met gouden BENZINECHEQUES VOOR FRANKRIJK Nederlander promoveert in Freiburg (Zw.) Met alle respect voor de ommekeer ten goede, die ten aanzien van het ge zin in de maatschappij is waar te ne men, acht de Heilige Vader toch het ogenblik aangebroken dat sociologen, theologen, economen en rechtskundigen hun gedachten laten gaan over de hui dige positie van het gezin, over de ver keerde opvattingen, waarvan het gezin slachtoffer is geworden, en over de ma nier, waarop men het gezin zijn juiste plaats kan teruggeven. De Heilige Va der heeft deze opvatting kenbaar ge maakt in een brief, die hij door mgr. Dell'Acqua heeft laten richten tot de Semaine Sociale van Frankrijk. Deze sociale week, die al vijftig jaar lang, telkens in een andere grote plaats van Frankrijk, wordt gehouden, heeft sinds haar ontstaan in 1904 nog nooit de vraagstukken van het gezin in hun ge heel behandeld. Dit jaar gebeurt het voor het eerst, kennelijk op verzoek van de Heilige Vader zelf. Mgr. Richaud, aartsbisschop van Bordeaux, heeft hier op vanmorgen met een toespraak in de St. Andreaskathedraal de aandacht van de grote stroom congresgangers, die met 1200 vaste inschrijvers alle vorige sociale weken overtreft, gevestigd. Daarna werd de pauselijke brief voor gelezen, waarin de Heilige Vader o.m. zegt. dat men overal in de wereld en speciaal in Frankrijk een grote vooruit gang in de waardering van het gezin kan waarnemen. „Maar de aandachtige opmerker zullen toch de bedreigingen niet ontgaan, die het gezin onafgebroken boven het hoofd hangen. Zij vormen de gesels van de moderne maatschappij: de echtschei ding en haar gevolgen, de schandelijke praktijken van de negatieve eugenese De woordvoerder van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de regering van In donesië een protest heeft ingediend bij de regeringen der landen, welke zijn aange sloten bij het Euromarkt-verdrag, tegen het opnemen van Nederlands Nieuw-Gui nea daarin. Hij zei, dat de Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag, Kwee Djie Hoo, aan de Nederlandse regering een protestnota heeft overhandigd, en soortgelijke nota's bij de overige deelnemende landen zijn inge diend. De woordvoerder zei, dat West-Irian In donesisch grondgebied is. AMSTERDAM, 13 juli (G.U.). Kand. rechten mej. J. Stork, mej. M. van Reigersberg Versluys, mej. C. J. L. M. Hoogenhuizen (A'dam), H. J. W. Snel- der, S. Tichelman, E. Lukacs (Amster dam), P. M. Groenhart (IJmuiden) en J. M. C. Stoffels (Bussum). Kand. pol. en soc. wetensch. (sectie c2) mej. R. A. E. Zijlman (SantDoort): kand. economie I. v. d. Zijp, W. F. Hessel (Amster dam), S. J. Verboon (Zaandam) en F. Vooren (Haarlem); doctoraal pol. en soc. wetensch. mej. J. M. Appel, G. Ringnalda (Amsterdam) kand. pol. en soc. wetenschappen A. de Ruyter (Hil versum) met lof R. J. Mokken; doc toraal economie D. Dil (Leidschendam) doctoraal rechten C. C. A. Voskuil (Naarden), J. A. Dirksen (Schevenin- gen) en met lof R. Bregstein (Amster dam). AMSTERDAM. Doet. Engels J. G. Barringer M.A. (Philadelphia); J. A. Bakkum, Amsterdam, en J. J. Berkhout, Hilversum. Doet. scheikunde: H. H. Bosman, Haarlem, en B. van Zanten, Blaricum (cum laude). Wis- en natuur kunde: H. J. Deutekom, Amsterdam; A. R. Bakker, Amsterdam; U. A. Th. Brinkman, Amsterdam (cum laude); J. de Ridder, Den Haag; E. Mastenbroek, Rotterdam; M. van Gorkom, Amstel veen en A. v. Dalen, Amsterdam. Kand. geneeskunde: mej. H. A. te Velde, Ter Apel. AMSTERDAM, 12 juli. Bevorderd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „Vacuolen een structureel element in het neuropileem van de hersenschors" de heer F. C. de Waal, gel), te Wolfheze; op proefschrift getiteld„Electrophysiological Investigations into the influence of some metabolic inhibitors on retina and visual cortex in cat and rabbit" de heer P. Visser, geb. te 's-Fravenhage; op proefschrift ge titeld: „Electro-areo-grafie van de cortex cerebri" de heer J. P. Schadé, geb. te Am sterdam en op proefschrift getiteld: „Een katamnestisch onderzoek bij ptatienen met psoriasis vulgaris" de heer H. van der Meu- .en, geb. te Paramaribo. Doet. Duits: A. Lambo (Amsterdam): eand. Duits mej. J. A. Brandenburg (Am sterdam) en mej. A. Esselaar (Aerdenhout). cand. kunstgeschiedenis: J. D. van der Waals (Amsterdam), doet. economie: W. A. Hage- man, L. Stuiver, J. F. M. Peters, J. G. W, Sieger, J. Th. Henrar, T. M. H. Loemban- tobing, J. G. Jacobs (Amsterdam) en C. de Jager (Maarssen). AMSTERDAM. St Nicolaaslyc. H.B.S.B: Chris van Beusekom, Hilversum; Joop Bos boom, Cel Broekhebven, Bert van Dongen, Wim Gelderman, Gerard Haaker, John Hae- sen, Leo Halvers, Herbert van Hilst, Hans van de Kamp, Frans Kröder, Jaap van de Laak, Tonny van de Méche, Ben van Me- verden, Fons v. Munster, Kees v. Oostrom, Frans de Ronde allen van Amsterdam: on Out, Volendam; Sjoeid Visser, Halfweg; Joep Wils, Amstelveen. Afgewezen 2 candi dates De examens zijn hiermede afgelo pen; van de in totaal 57 eindexamen-candi- daten werden er 3 afgewezen. 's-GRAVENHAGE. Staatsbevoegdheid heilgymnastiek en massage: R. Vunde- rink, 's-Gravenhage; L. C. M. de Waal, 's-Gravenhage; E. F. Watrin, Amster dam; H. Wijenoord, De Kaag; M. J. IJben, 's-Gravenhage; L. M. IJssen- nagger, Eibergen. 's-GRAVENHAGE, 13 juli. Staatsbevoegd heid «oor heilgymnastiek en massage: de dames: S. D. Vervloet te Santpoort, R. J. J. Visser te Groningen, N. de Voogd te Am sterdam, W. J. Ma Vroonhoven te 's-Gra venhage, C. M. Welbergen te Enschede, M. Wijnands te Heemstede. LEIDEN. 12 juli. Aan de Rijksuniversi teit te Leiden is gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld „Analysis of some results in hospi tal obstetrics in Aruba (Netherlands An tilles)", de heer J. A. M. de Ruyter, ge boren te Noordwijk en thans wonende te Den Haag; gepromoveerd tot doctor in de jetteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Vita e opere di Agnolo Torini", mevr. X. Hijmans—Tromp, geboren te Vi cente Lopez (Argentinië) en thans wo nende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Doet. Ned. recht mej. H. M. A. Drewes te Leiden, J. H. van der Veen te Wassenaar, H. A. Bouman te Zwolle, A. H. Baak te Den Haag en H. C. Knoppers te Heteren. Kand. godgeleerdheid: A. Vroegop te Leiden, P. Feenstra te Nijland (Fr.) en J. Hoekert te Voorburg; kand. Frans: J. A. M. van der Krabben te Den Haag en C. F. van Kooten te Haarlem; Apothekers-examen mej. N, Amstelveen te Leiden, mej. N. van Schagen te Rotterdam, tnej. A. G. Rooth te Rotterdam, H. van der Meer te Den Haag en C. Vrij te Maassluis. P le als de sterilisatie en het algemeen ver breide neo-malthusianisme. Naast deze ondeugden treft men dan de sociale belemmeringen aan: de aanhoudende woningnood met zijn twijfelachtige zedelijke, sociale en hy giënische gevolgen, en een onderwijs politiek, die onvoldoende eerbied aan de dag legt voor de rechten van het gezin. In het algemeen kan men vast stellen, dat de moeilijke levensomstan digheden van het gezin zijn hechtheid aan het wankelen gebracht hebben. Daartoe valt ook het werken van de moeder buitenshuis te rekenen". Over al deze verschijnselen maakt de Heilige Vader zich bezorgd, aldus de brief. Een studie over het gezin in 1957 wordt door twee feiten beheerst, al dus de Heilige Vader. Ten eerste drijft de ontwikkeling van de afgelo pen vijftig jaren naar een geleidelijke ontbinding van het gezin en naar een steeds engere afhankelijkheid van de collectiviteit. Ten tweede: wil men het gezin volgens natuurlijk en god delijk recht in zijn soliditeit handha ven, dan moet men zich verzetten te gen de toenemende pressie tot socia lisatie. Dit mag er natuurlijk niet toe leiden, dat men zich a priori tegen maatschappelijke hervormingen ver zet. Ieder houde zich hierbij aan deze ge zonde stelregel: ,,Het gezin is er niet voor de gemeenschap, maar de gemeen schap voor het gezin," Reeds Leo XII heeft het tegen de socialisten voor het gezin opgenomen, zegt de Heilige Va der in zijn brief, omdat het gezin, al is het een kleinere gemeenschap, uit zijn aard voorrang heeft boven de gro tere burgergemeenschap. Het is daarom belangrijk aan deze beginselen stevig vast te houden, opdat het gezin zijn onafhankelijkheid niet meer en meer verliest in het ingewik kelde raderwerk van een beschaving, welke in hoofdzaak stedelijk en indus trieel georiënteerd is. Bovendien wordt het gezin hoe lan ger hoe meer afhankelijk van de over heidsbemoeiingen, die zich uitstrekken over de huisvesting, voeding en gezond heidszorg. De overheid bemoeit zich voorts met de arbeid, de zekerheid voor de toekomst, het onderwijs en de opvoeding, de verzorging van zieken en ouden van dagen en zelfs met de vrije tijdsbesteding, zowel binnenshuis als buitenshuis. De staat is steeds maar verder gegaan met zich overal in te mengen, tot groot nadeel van het gezin. Natuurlijk moet de staat het gezin be schermen, maar de staat moet het ge zin allereerst respecteren." Het zal derhalve, zo besluit de pau selijke brief, de taak van de sociale week-1957 zijn in het licht van de katho lieke beginselen de constructieve wegen tot herstel te ontdekken, die het gezin zijn plaats in de huidige maatschappij teruggeven. Na voorlezing van de brief opende de president van de sociale weken, Charles Flory, de reeks voordrachten, welke achtereenvolgens gewijd zijn aan: de nieuwe wetenschappelijke en maat schappelijke verschijnselen, aan de grondbeginselen rond en binnen het hu welijk in het licht van de huidige samen leving en tenslotte aan het optreden der katholieken naar buiten bij het herstel der gezinsrechten. De sociale week 1957 te Bordeaux geeft zelf het beste bewijs, hoezeer het katholieke gezin mee evolueert. Zoveel huismoeders hebben te kennen gegeven, dat zij de voordrachten wil len bijwonen, dat voor het eerst in de geschiedenis der sociale weken gedu rende de gehele week een kinder- bewaarplaats aan deze bijeenkomst is verbonden, waaraan de moeders haar kinderen kunnen toevertrouwen. (KNP). Zaterdagmiddag zijn te Dordrecht de Hoffeesten begonnen ter herdenking van de lste statenvergadering in 1572. Deze foto geeft een overzicht van de optocht, waarin het legendarische schaap werd meegevoerd. Paus Pius XII heeft zaterdag een encycliek het licht doen zien in verband met het eeuwfeest van de verschij ningen van de Heilige Maagd Maria aan de Heilige Bernadette Soubirous te Lourdes, dat op 11 februari van het volgende jaar zal beginnen. De Heili ge Vader waarschuwt in de encycliek tegen ,,de vreselijke verzoekin van het materialisme" en dringt bij de gelovi gen aan „op een gemeenschappelijk streven naar christelijke vernieuwing van de maatschappij als antwoord op de oproep van Maria aan Bernadette". „Het materialisme", aldus de ency cliek, „bestaat niet alleen in de veroor deelde filosofie, die de politiek en de economie van een deel van de mens heid beheerst. Het vertoont zich even eens in de liefde voor het geld en de cultus van het lichaam. Het leidt tot verachting vam het menselijk leven en zelfs tot de vernietiging ervan nog vóór dat het het licht van de dag heeft aanschouwd". Dit materialisme blijkt ook uit het gebrek aan belangstelling voor de naas te, uit het egoïsme en uit de onrecht vaardigheid, die de naaste van zijn rechten berooft. „De Heilige Maagd zelf," aldus de Paus in zijn encycliek, „doet een wek roep uitgaan naar een wereld, die een heelal wil veroveren ten koste van zijn ziel en die, zonder zich te beraden, zijn eigen vernietiging tegemoet gaat". De Paus dringt er „bij alle gelovigen Z.H. de Paus heeft de vicaris-gene raal van de bisschop van Groningen, mgr. G. G. P. van Dijk, deken van Groningen en pastoor van de San Sal- vator-parochie benoemd tot Zijn Huis prelaat, zulks ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van mgr. Van Dijk. Deze heuglijke mededeling werd gedaan zondagmorgen tijdens de plech tige H. Mis in de met vele genodigden en gelovigen gevulde San Salvatorkerk. De jubilaris droeg het H. Misoffer op met assistentie van plebaan J. H. Koel man als diaken en pater Kerremans S.J. als subdiaken en in aanwezigheid van de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman. en in het bijzonder bij alle zielen, die aan God zijn gewijd" op aan bij te dragen tot de vernieuwing van de we reld „door gebed en boete". De Heilige Maagd, aldus de ency cliek, „laat een vrouwelijke ootmoed inwerken op een samenleving, die zich niet bewust is van het kwaad, dat haar bedreigt en die oorzaak is van haar eigen ellende en onrechtvaardigheid, als gevolg van het misverstand, dat zij al lereerst haar eigen welvaart moet ver zekeren". Maria's boodschap aan de wereld, zo zegt de Paus, is „boete, boe te, boete". (A.F.P.-Reuter-U.P.) WjXmzr Wanneer de twin- tigjarige Tonnie Smit uit Gendt straks gaat trouwen en een eigen wo ning krijgt, zal er geen man aan te pas hoeven te ko men om de licht punten aan te slui ten, of in een nog verdere toe komst de stofzui ger of het strijk ijzer te repareren. Tonnie Smit doet het zelf. Zij heeft dezer dagen name lijk de Betuwe een Nederlandse pri meur bezorgd door als eerste vrouwe lijk elektricien het V.E.V.-diploma te behalen, dat haar het recht geeft om als zelfstandig in stallatrice op te tre den. Vijf jaar geleden, toen Tormies vader stierf, waren er wat moeilijkheden om het bedrijf (elek triciteitsartikelen) voort te zetten. Ton nie nam een moedig en radicaal besluit, zei haar kantoor baan vaarwel en begon haar loopbaan als elektricien, met alle studie voor het vakdiploma, dat daar aan vast zit. De cursus voor het V.E.V.-diploma is niet gemakkelijk en vergt vele jaren. Maar Tonnie sloeg zich dapper door de moeilijkheden heen en voltooide in record-tijd haar studies. In het begin keken de mensen in Gendt wel eens wat vreemd op als de elektricien, die de stofzuiger kwam nakijken of een kortsluiting kwam verhelpen, een meisje bleek te zijn, maar de goede naam van de zaak, die haar vader had opgebouwd en daarnaast het gemak en de deskundigheid waarmee ze te werk ging, boezemden al spoedig vertrouwen in. Goed, er waren wel eens spottende opmerkingen en de verplichte praktijk-periode bij Rijnstaal in Arnhem in een louter mannengemeenschap was nie' altijd even leuk, maar rus tig en zelfverzekerd bleef Tonnie haar eigen weg gaan. Die weg voerde haar tenslotte vorige week naar Amsterdam, waar zij met 54 mannelijke collega's duchtig door de examinatoren aan de tand werd gevoeld. Zij slaagde met vlag en wimpel, zodat het woord installateur in de elektriciteitsbranche nu voor het eerst ook een vrou welijke vorm heeft gekregen. Zy weet nu alles van netspanningen, voltages, lampen, kabels en snoe ren af. Zij kent de veiligheidsvoorschriften op haar duimpje en een ijskast of een wasmachine heeft niet meer de minste geheimen voor deze Gendtse. En wat dat installeren van haar eigen woning straks betreft, helemaal alleen zal ze de lichtpunten niet hoeven aan te sluiten. Haar verloofde, die ook in de zaak werkt, behaalde deze week ook een diplo ma. Zij het dan als hulpmonteur. Hij kan dus nog het nodige van zijn toekomstige bruid opsteken. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der genees kunst, de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der pharmacie, en de Nederlandse maatschappij tot be vorderingen der tandheelkunde delen mede dat zij zich bezorgd maken over het nog steeds uitblijven van een over eenkomst tussen tandartsen en zieken fondsen, waardoor huns inziens voorna melijk voor de minst draagkrachtigen, tandheelkundige hulp achterwege blijft en dientengevolge de volksgezondheid wordt bedreigd. Naar de mening van de maatschappijen moet men, gezien de laatste ontwikke ling in het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen, met name het gebrek aan eenheid van opvatting in de kring der ziekenfondsorganisaties, ernstig gaan twijfelen aan de mogelijkheid van overeenstemming tussen beide groepen, waardoor de ziekenfondsverzekerden in hoge mate worden gedupeerd en het ge hele stelsel van ziekenfondsverzekering in gevaar wordt gebracht. De maatschappijen vragen zich af, of het, als niet spoedig een overeenkomst tot stand komt, in deze noodsituatie, niet onontkoomhaar wordt, voorlopige voor zieningen ten behoeve van de verzeker den te treffen. Intussen spreken de maatschappijen de hoop uit, dat de po gingen van de minister van sociale za ken en volksgezondheid om tot een op lossing door middel van arbitrage te komen, met succes zullen worden be kroond. Volgens opgave van het C.B.S. be droeg het aantal inwoners van ons land op 1 juni 11.008.627, In de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg het aan tal huwelijken 35.707 tegen 33.867 in de eerste vijf maanden van 1956. HeJ aan tal levendgeborenen bedroeg 98.096 te gen vorig jaar 98.853 en het aantal overledenen 34.193 (v. j. 39.329). Het aantal immigranten bedroeg in de ge noemde periode 18.991 tegen vorig jaar 19.253 en het aantal emigranten 30.623 tegen vorige jaar 24.180. In de vergadering van het bondsbe- stuur van het katholieke onderwijzers- verbond wees de voorzitter, de heer W. H. M. Derksen op de dringende nood zaak tot nauwere samenwerking tussen alle onderwijsgevenden, zowel natio naal als internationaal. De heer Derk sen vestigde de aandacht op het grote belang van het derde congres van de union mondiale des enseignants catho- liques (u.m.e.c.), dat eind augustus te Wenen wordt gehouden, met als hoofd thema de katholieke onderwijzer en de internationale gedachte. Vervolgens wees de heer Derksen op het uiterst trage tempo, waarin het de partement van Onderwijs vele zaken af werkt. Op 1 januari 1956 werd de wet op het Kleuteronderwijs van kracht, maar tal van maatregelen die uit deze wet moeten volgen zijn nog niet klaar. Spreker noemt onder anderen de wacht geld- en uitkeringsregeling der kleu terleidsters. Een salarisregeling voor de docenten aan de opleidingsscholen voor kleuter leidsters is er nog niet, bij het lager onderwijs is het wachten nog steeds op de afwerking van de vergoeding-studie kosten der C-cursussen. Ook wacht men nog op de definitieve vaststelling van de acten, die in aanmerking komen voor de regeling vergoeding studiekos ten, Dit alles is te wijten aan de onder bezetting van het departement. De al gemene Nederlandse onderwijzersfede ratie (A.N.O.F.) heeft een commissie benoemd, ter verbetering van de salarissen der kleuterleidsters. Zeer schrijnend is het dat de kleuteronder wijzeressen van 60 jaar en ouder, nu reeds anderhalf jaar hebben betaald en tot aan hun ontslag moeten blijven be talen voor een pensioen, dat hun nooit zal worden toegekend, aldus de heer Derksen. Geen Dordtenaar kan meer onbe kendheid veinzen met zijn bijnaam, sinds zaterdag een driemaal levens groot schapebeest op een boerenwagen sans gêne door de feestende stad ge voerd is. Het monster dat zo treffend de minder vleiende betiteling uitbeeld de, waarmee onnadenkende individuen de achtenswaardige burgers van de stad Dordrecht etiketteren, slaagde er zowaar nog in luide toejuichingen aan het zo openhartig getarte publiek te ontlokken, een geste, waaruit wel dui delijk bleek, dat de Dordtenaren hun blaam niet zo zwaar opnemen. Daar is dan ook geen enkele reden toe, voorzover althans de legende ons wil doen geloven. Aan de andere kant valt het echter te betwijfelen, in hoeverre de Dordtse gemeentenaren wel van de veronderstelde oorsprong hunner bijnaam „schapekoppen" op de hoog te waren, en de hoffeesten, die vrij dagavond begonnen zijn ter herden king van het feit dat op 19 juli 1S72 in Dordrecht de eerste Statenvergade ring werd gehouden en waaraan iede re stadgenoot zich deze hele week nog kan overgeven, boden derhalve een ongezochte gelegenheid om het legen darische verhaal meer bekendheid te geven. Dat verhaal behelst dan een mislukte poging tot het ontduiken van middeleeuwse invoerrechtbepalingen. Schapevlees viel in die dagen onder de produkten, waarop bij het binnen brengen in Dordrecht accijns werd ge heven. Op een donkere, maanloze avond nu passeerden twee zwijgzame mannen, die een derde persoon tus sen zich meevoerden, de Rietdijkspoort aan de Papendrechtse zijde van de stad. Met een kort „goede avond" groetten zij de poortwachter en wil den hun tocht vervolgen. Maar op hetzelfde ogenblik liet de middelste figuur een langgerekt „bèèèè" horen, en de scherpzinnige poortwachter ont maskerde hem zonder dralen als een fraai uitgedost schaap. De bijnaam „schapekop" kan dus hoogstens wijzen op de wellicht specifiek Dordtse nei ging om de fiscus om de tuin te lei den, hetgeen overigens het tegendeel van schaapachtigheid veronderstelt, en in geen geval op een manco aan verstandelijke vermogens. Het feestcomité is bij het ontwerpen van het program ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking, dat op 19 juli 1572 in Dordrecht voor het eerst een vergadering van vrije staten werd ge houden en toen het fundament werd gelegd van een onafhankelijke Neder landse volksgemeenschap, ook van de ze opvatting omtrent de kwalificatie „schapekoppen" uitgegaan. Het enor me gedrocht op de wagen, dat on danks zijn stalen geraamte onder het voortrijden griezelig wankelde, werd zaterdagmiddag begeleid door een ro buuste herder, de lendenen omgord met een schaapsvacht. Aan de roddel praat, dat onder deze stoffering een alom in Dordrecht geacht advocaat schuilging men fluisterde de naam van mr. B. A. M. Kniippe wilde te recht niemand het oor lenen. Het stoe re personage schonk de oude Merwe- stad en passant nog een fraai stand beeld ook, en wel een statuette van Advertentie vwTMij n hardt Maakt is GOEd (Van onze correspondent) De plaatselijke afdeling van de KAB en het parochieel centrum te Nieuw Vossemeer zijn tot overeenstemming gekomen inzake de vestiging van een conservenfabriek voor zilveruitjes in Nieuw Vossemeer. Zoals bekend heeft eertijds het parochieel centrum van Nieuw Vossemeer ernstig bezwaar ge maakt tegen de vestigingsplannen van de firma HartCo. uit Oudkarspel Het centrum stelde zich op het stand punt, dat arbeid door gehuwde vrou wen onaanvaardbaar moet heten, we gens het gevaar ervan voor het ge zinsleven en het geestelijk welzijn in het algemeen. De KAB-afdeling achtte die gevaren in dit geval niet zo groot en nodigde de firma Hart uit toch tot vestiging van een dependance over te gaan. De directie te Oudkarspel deelde daarop mede, dat de uitvoe» ring van de plannen in de gegeven omstandigheden haar niet bijster aan trekkelijk voorkwam^ In een beraad tussen het parochi eel centrum en de KAB heeft men nu een standpunt bepaald, waarin men de principiële instelling tegenover arbeid door gehuwde vrouwen on veranderd handhaaft, maar dan toch de mogelijkheden tot uitvoering van de vestigingsplannen van de firma Hart openlaat. Men is het er n.l. over eens geworden, dat m bijzon dere gevallen, b.v. bij gebrek aan andere arbeidskrachten, bij uitzon dering en tijdelijk van dit prineype kan worden afgeweken. Dezer dagen zal dit standpunt ter kennis worden gebracht van de firma Hart Co. Men neemt vrij algemeen aan, dat deze er aanleiding in zal zien, de vestigingsplannen thans uit te voeren. Niet alleen omdat het be drijf reeds voor ongeveer negen mille heeft geïnvesteerd, maar vooral om dat het bedrijf heeft moeten afzien van uitbreiding van de fabrieken te Oosterhout wegens onvoldoende moge lijkheid om daar ter plaatse het voor de produktie noodzakelijke water aan te voeren. graaf Dirk III, dat in de tuin van de villa „Williams Place", thans stedelij ke polikliniek, bij het station, al ge duldig wachtte op de onthulling. Na een gevoelig toespraakje, waarin hij overtuigend de historische aanspraken van Dordrecht bewees op de in 1018 aldaar gestichte tol, aanspraken, die Vlaardingen, welke stad al een stand beeld van de graaf bezit, ten stellig ste ontkent, trok de schaapherder het doek weg en gunde het samengedrom de publiek een verbaasde blik op een staalconstructie van bescheiden om vang, iets als een vereenvoudigde Ma- rini, die onmiskenbaar de edelman Dirk III voorstelde. In zijn linkerhand droeg deze een petje voor het innen der tolgelden, in zijn rechter een stuk tolboom in de Dordtse kleuren. Op de Visbrug was het Vlaardingse protest tegen de aanmatiging van Dordrecht al eerder tot uitdrukking gekomen toen de schaapherder bjj abuis een harington had onthuld, in de mening, dat onder het doek Dirk III verscholen was. De meer uitbundige opening van de festiviteiten na de officiële van vrijdagavond werd besloten met een schapevleesmaaltijd, waarvan de voor naamste attractie wel was, dat men vork en mes als overbodige attributen mocht beschouwen. Eenzelfde evene ment staat voor zaterdag 20 juli op het programma. In Polen zijn steeds meer tekenen te bespeuren, dat zich een conflict toe spitst tussen kardinaal Wyszynski en de regering. Zaterdag j.l. is het katho lieke weekblad „Tygcdnik Powszechny" niet verschenen uit protest tegen het verbod van publikatie van de boodschap van de kardinaal, waarin de samen werking met de „Pax"-beweging wordt verboden. Eerder reeds heeft prof. Zbigniew Makarczyk van de katholieke universi teit van Lublin zich in een rede be klaagd over de onderdrukking van het godsdienstonderwijs in een aantal scholen. Die rede werd gehouden in het Poolse parlement. De ,,Pax"-beweging is een z.g. „pro gressief-katholieke" organisatie van le ken, die in het verleden heeft samen gewerkt met de toentertijd „Stalinis tische" overheid. Het Poolse persagentschap P.A.P. heeft geweigerd de boodschap van de kardinaal te verspreiden en het week blad is als protest daartegen niet ver schenen. (U.P.) Een vijftienjarige scholier heeft op het IJsvogelplein in Den Haag bij een vuilnisemmer in een oude doos met potjes en busjes een glazen potje ge vuld met gouden tientjes gevonden. De politie ging op onderzoek uit, infor meerde eens bij de bewoners van het plein, maar vond de eigenaar of eige nares niet. Op de politiepost aan de Duinstraat wacht men nu maar af of er nog iemand zijn tientjes zal komen ophalen. In de loop van deze week, op zijn laatst zaterdag, zullen alle banken in de grote Franse steden bevoorraad zijn met benzinecheques voor buitenlandse automobilisten, motorrijders e.d., die lan ger dan drie dagen in Frankrijk verblij ven en op deze wijze reductie op de ben zineprijs krijgen. De Nederlandse banken die een bijkantoor of correspondent in Frankrijk hebben, zullen deze cheques vermoedelijk al in het begin van deza week hebben, zodat men ze in Neder lands geld kan kopen. Men kan maxi maal voor 50.000 francs aan cheques op. nemen. De eerste aankoop mag niet meer dan 25.000 francs zijn (goed voor 250 liter benzine). Een week daarna kun nen de resterende 25.000 francs worden opgenomen. Voor een cheque van dui zend francs betaalt men in Nederland ƒ6.15, in Frankrijk fr.555. Aan de filosofische faculteit van de universiteit van Freiburg (Zwitserland) is 10 juli J.l. „magna cum laude" gepro moveerd de zeereerw. pater J. M. Ho- gema C.S.Sp. uit Amsterdam. De disser tatie van dr. Hogema was getiteld „De mens en zijn techniek". IX Een kapelaan ging ons voor naar het koor en verklaar de, wijzendi op een oud, maar wonderschoon orgeltje dat hij de kunst van de muziek even zeer meester was en een kleine repetitie met zijn gasten wilde houden. En daar stonden onze gezellen, normaal gewend de vedel naar de kin te heffen, wanneer een onberispelijke rok hun leden omhult, thans in een enigszins verweerde reisplun- je, hun vingers te masseren voor het zonderlingste concert dat zij ooit gegeven hebben. Het zonderlingste, maar wel licht ook het schoonste. De preek van de beroemde domi nicaan was onverstaanbaar. De enigszins gezette man wan delde al bulderend door het kerkje, links en rechts plaatjes van heiligen en rozenkransen uitdelend. Het spreekgestoelte betrad hij niet, als bezat hij een heilige vrees er in het vuur van zijn betoog van af te rollen. De gelovigen luisterden weinig geïnteresseerd. Met stijgend ongeduld wachtten zij op de verrichtingen van hun buitenlandse gasten. Hun blik ken zochten meer het koor dan het rode gezicht van de edele spreker, die zich daardoor, naar zijn intonatie te oordelen, tot het afroepen van de wraak van God genoodzaakt zag. Aan het slot van de lange predika tie werd besloten een verhe ven lied te zingen, met begelei ding. Het nijvere kapelaantje zette de accoorden in op het orgeltje en wachtte af tot onze vrienden met hem zouden in stemmen. Maar er gebeurde niets. Wel krasten de strijk stokken aarzelend over de ve dels, maar tot redelijke klanken wisten onze gerenomeerde vio listen niet te komen. Zij ken den namelijk de melodie niet en daar geen muziekpapier voorhanden was, zagen zij geen kans die in enkele minu ten te leren. De kapelaan zag zich genoodzaakt het alleen te doen. En hij deed dat op een ontroerende wijze. Ht) riep uit het oude orgel, waarvan wij de blaasbalg mochten bedienen, een preludium op, dat schoner klonk dan alle muziek die wij ooit gehoord hadden. En ter wijl wij in verrukking luister den, klonk van beneden uit het kerkje, een angstwekkend ge huil op, dat de samenzang van de beminde gelovigen bleek te zijn. De vedels, die in de im provisatie van de kapelaaan graag waren meegegaan, zwe gen op slag. Erger marteling voor gevoeliger oren was niet denkbaar dan het sinister krij sen van de goegemeente daar beneden. Maar manmoedig door stonden wij de temta- tie en wisten wij het einde van de mis te bereiken, zonder dat aan ons gehoor een blijvende schade was toege bracht. Na de zegen en het slotgebed klonk beneden een geschuifel en het lawaai van stoelen, die verzet worden. De Selovigen, die de dienst aan od beëindigd hadden, zetten zich neer om naar het concert te luisteren dat hun gratis was aangeboden. En onze vrienden, die aanvankelijk gedacht had den met de stille trom weer te kunnen vertrekken, konden niet beter dan de hand aan hun vedels slaan en te trach ten enig tegenwicht tegen het a-muzikaal gehuil van zoëven te scheppen. En by de eerste streken bemerkten zij te mo gen verblijven in een ruimte, waar, wellicht bij toeval, de wetten van de acoustiek hun zuiverste toepassing gevonden hadden. Zij speelden de cha conne van Bach, gevolgd door een ijle fuga. En wi) moesten kijken naar de gezichten van de eenvoudige lieden in de kerk die een uur tevoren hun arm zalige boerderijtjes hadden verlaten om met de produkten van een nieuwe week hard zwoegen een mager loon te verdienen. De enige muziek, die zij wellicht kenden, waren enkele aria's uit bekende ope ra's, die zij bij hun bezoeken aan Verona hadden gehoord, wanneer zij zich de uitgave ge troosten van duizend lire voor een plaats in de arena, waar elke zomer opera-feesten wor den gegeven. Bach was voor hen hoogstens een naam uit hun herinnering. Maar met het muzikale gemoed van de zui derling luisterden zij, adem loos en God moet het hun ver geven hebben toen zij, in Zijn huls, plotseling een luid ap plaus deden opstijgen naar het koor. Daar herinnerde zich de kapelaan maten en thema's uit zijn muzikale opleiding en liet zijn orgeltje zingen, zoals het waarschijnlijk nooit tevoren ge daan had. Kopers die de markt kwamen bezoeken, en vrijal alles leeg en verlaten vonden, liepen schoorvoetend de kerk binnen, bleven staan in de openstaande deuren en luister den mee. Het werd een mor gen van louter goud en later kwam de predikheer verklaren dat hij wel nooit de mensen zo aan de kerk zou kunnen binden als onze vrienden dat met hun violen hadden gedaan. Eerst uren later konden wij naar Verona rijden, met in de wa gen leeftocht voor vele dagen, geschenken van de marktgan- gers. Toen wij na vier weken zon der zorgen in Amsterdam terugkeerden en de nieu we brug over de Amstel pas seerden, weigerde de oude Ci- troën zonder nadere aankondi ging dienst. Freewheelend bracht hij ons tot precies voor een garage en gaf de geest. Hij had ons gebracht over de Dolomieten en de Apennijnen, over de Alpen en de Vogezen, door sneeuw en verzengende zon, langs vruchtbare landerij en en door kale vlakten. Hij had ons in staat gesteld voor een jaar onze nauwelijks te temmen reislust te bevredigen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4