57 van de 68 inzittenden om het leven gekomen Stewardess enige overlevende van de bemanningsleden Voorbij gangers redden slaapwandelende jongen Brand ontstaan aan boord van de Ontsteltenis De slacht offers Val Overlevenden van de ramr, Wisselvallig en koel De omgekomen leden van de bemanning Door tramwagen gegrepen in een overjas Het weer Dodelijk ongeval in Den Haag s&ee MORRIS before t/ouêui// Eng.suède Dames/Herenjasjes „Boefje" weer op voeten H. Vader zaterdag naar Castelgondolfo Aan zee Het weer in Europa vrije Dodelijk verkeersongeval DINSDAG 16 JULI 1957 81ste JAARGANG No. 29657 Aanhoudend koel SORONG i AR ML HOLLANDIA I MIMIKA De Super Constellation „Neutron" van de K.L.M. is in de nacht van maandag op dinsdag, kort na het ver trek van het vliegveld Biak in Nederlands Nieuw- Guinea, in brand geraakt en in zee gestort. Van de 68 inzittenden zijn er 57 om het leven gekomen. Slechts elf inzittenden tien passagiers en de stewardess konden worden gered. In de officiële mededelingen, die de K.L.M. over de ramp verstrekt, wordt nog ge sproken van vermisten, maar" het staat wel vast dat 49 van de 59 passagiers en acht van de negen beman ningslede^! bij de ramp het leven hebben verloren. Van de elf overlevenden hebben er drie twee volwassen en een kind ernstige brandwonden opgelopen. De overige geredden zijn ook gewond, zij het niet levens gevaarlijk. Allen zijn in het ziekenhuis te Biak opge- omen. Aanvankelijk bedroeg het aantal overlevenden onder de passagiers elf, maar een van de geredden, een kindje van de familie Leiker dat ook zware brand wonden had opgelopen, is daar later aan bezweken. Toen vanmorgen op het platform van Schiphol de motoren van enkele K.L.M.-toestellen, onder een lood grijze hemel waaruit de regen met stralen neerviel, al weer warm stonden te draaien voor de eerste ochtend- vluchten, was op de Amsterdamse luchthaven nog geen enkel bericht binnengekomen, dat enige aanwijzing bevatte over de toedracht van de ramp. Uit een tele gram, dat het A.N.P. vanmorgen uit Hollandia heeft ontvangen, blijkt evenwel dat de Koninklijke Marine op Nieuw-Guinea onmiddellijk na het bekend worden van de ramp met alle beschikbare materiaal te land en ter zee in actie is gekomen. Ook de Papoeabevol king heeft met prauwen medewerking verleend aan de reddingspogingen. Voor het lot van 56 inzittenden, die niet zijn gered, wordt gevreesd, zo wordt in dit telegram gemeld. Vanochtend om zeven uur zijn de vlaggen op Schiphol halfstok gehesen. De acht omgekomen bemanningsleden van de K. L. M. Super Constellation „Neutron" (v. I. n. r.) boven: gezagvoerder R. de Roos, tweede piloot B. Chardon, boordwerktuigkundige J. Oudejans en boordwerktuigkundige H. H. Iseke. Onder: marconist P. T. Hooyboer, navigator J. F. Machielsen, steward K. de Groot en steward A. J. Almekinders. „Ontsteltenis" is waarschijnlijk het beste woord voor de gevoelens, waarmee men kennis neemt van de vliegramp, welke zich bij Nieuw- Guinea heeft afgespeeld. Het eigen aardige van ongelukken met vlieg tuigen is, dat zij meestal omvangrijk zijn in die zin dat er veel slacht offers te betreuren zijn. De recht streekse consequentie van de ver metelheid der techniek, die in een vliegtuig belichaamd is, is nu een maal, dat een ernstige hapering iets onherroepelijks heeft voor velen van de gewoonlijk talrijke groep van be manning en reizigers. Daarom spre ken vliegongelukken zo tot de ver beelding van de mensen. Op het totaal van de verkeers ongelukken maken die van het ver voer door de lucht echter een gering contingent uit. Bij nadere bezinning is iedereen daar ook wel van over tuigd, want het is een niet te weer spreken conclusie, waartoe men komt op grond van redelijke overwegingen en inzicht in statistische gegevens Onze nationale luchtvaartmaat schappij, de K.L.M., put daaruit te recht de moed om onversaagd door te gaan, wetend dat de mogelijkheid van een ramp blijft bestaan, maar pogend de kans daarop zoveel als menselijkerwijs mogelijk is te elimi neren. Dit alles neemt niet weg, dat er verslagenheid zal heersen in de kringen van de K.L.M. en dat er nog veel grotere verslagenheid zal zijn onder de nabestaanden van de slacht offers van de ramp. Ons, toeschou wers van verre, past een innig mede leven. De 36-jarige gezagvoerder, vlieger eerste klasse, Rob de Roos, werd 7 ok tober 1920 te Batavia geboren. Hij was gehuwd, heeft drie kinderen en woon de in Laren (NH). Hij trad op 1 novem ber 1945 in dienst van de K.L.M. De 27-jarige vlieger derde klasse Elias Hendrik Chardon werd 15 februa ri 1930 te Woerden geboren. Hü was gehuwd, had twee kinderen en woonde in Amstelveen. Hij trad op 27 oktober 1953 in dienst bij de K.L.M. De 35-jarige boordwerktuigkundige eerste klasse Jan Oudejans werd 24 juli 1921 te Purmerend geboren." Hij was ge huwd, had twee kinderen en woonde in Hilversum. Hij trad op 24 februari 1947 in dienst bij de K.L.M. De 30-jarige boordwerktuigkundige derde klasse Hans Henri Frans Iseke •werd 14 juni 1927 te 's-Gravenhage ge boren. Hij was gehuwd, had een kind en woonde in Nieuw Loosdrecht. Hij trad op 8 september 1952 in dienst bij de K.L.M. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse Johannes Gerardus Machielse ^erd 5 augustus 1917 te Amsterdam ge lden. Hij was gehuwd, had geen kin ken en woonde in Badhoevedorp.. H« op 15 januari 1946 in dienst by de De 32-jarige radiotelegrafist tweede Klasse Petrus Theodorus Hooyboer ™erd op l september 1924 te Venhuizen geboren. Hij was gehuwd, had twee kin deren en woonde in Badhoevedorp. Hij Wad op i februari 1948 in dienst bij de k-L.M. .De 29-jarige purser tweede klasse ™artinus Jacobus Almekinders werd op maart 1928 te Kapelle geboren. Hij was gehuwd, had geen kinderen en woonde in Alkmaar. Hij trad op 3 ok tober 1949 in dienst bij de K.L.M. De 23-jarige hofmeester Klaas de Jfroot werd op 30 april 1934 te Amster dam geboren. Hij was ongehuwd - woonde in Amsterdam. Ook de vermiste passagier de heer C. O- van der Wende behoort tot het K.L.M.- Personeel. Hij is grondwerktuigkundige en was met zijn gezin twee jaar in Ne derlands Nieuw-Guinea gestationneerd. Het ongeluk gebeurde 's nachts om vijf minuten over half vier plaatselijke tijd, dat was gisteravond om ongeveer zeven uur Nederlandse tijd. Onder de omge komen passagiers bevonden zich drie Britten; de overige 53 slachtoffers van de ramp, de grootste welke de K.L.M. ooit heeft getroffen, waren alle Neder landers. De „Neutron" was op weg naar Nederland en onder de passagiers be vonden zich verscheidene repatriërende gezinnen. Van enkele daarvan bevinden zich alle leden óf onder de geredden, óf onder de slachtoffers. Alleen van de uit zes personen bestaande familie Lei ker kwamen vijf gezinsleden om het leven; alleen de vader werd gered. In het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag was de president-directeur van de luchtvaarmaatschappij, de heer I. A. Aler, met vrijwel de voltallige di rectie de gehele nacht aanwezig, in af wachting van nadere bijzonderheden. Op Schiphol waren vannacht eveneens voortdurend directeuren van de maat schappij aanwezig. Het enige dat men te weten kwam was echter slechts, dat het toestel in de omgeving van het op ongeveer vijftien km. ten zuiden van Biak gelegen eilandje Owi in zee te recht moet zijn gekomen. De zee is daar ongeveer tweehonderd meter diep. In afwachting van meer nieuws trof men intussen op Schiphol zonder veel woor den, rustig en zakelijk, maar diep onder de indruk, de noodzakelijke maatrege len. Maandagavond om kwart voor elf Ne derlandse tijd kwam het eerste telegram met de rampspoedige tijding over het verongelukken van de „Neutron" bij „Operations Movement Control" (O.M.C.), dat gevestigd is in het vlucht- produktiegebouw van de K.L.M. op Schiphol, binnen. Later is gebleken, dat dit telegram, uit Biak verzonden, vrij lang onderweg is geweest, het geen te wijten is aan radiostoringen, die op dat uur van de dag veelvuldig voor komen. O.M.C. is de afdeling op Schip hol, waar de bewegingen van de vlieg tuigen binnenkomen en op elk uur van het etmaal weet men dus daar, waar de toestellen van de K.L.M.-vloot zich, waar ook ter wereld zij zich bevinden, zijn. Onmiddellijk na het ontvangen van het telegram waarschuwden de dienstdoen de leden van O.M.C. een groot aantal leidende figuren van de K.L.M. Ook ir. F. Besangon, directeur produktie van de K.L.M., die op het punt stond met de avondmachine naar New York te ver trekken, kon nog worden bereikt. De heer Besangon stelde zijn reis uit en nam onmiddellijk tezamen met de heer J. A. Bach, de bedrijfsdirecteur vluchtproduk- tie, en ir. J. Luymes, directeur van het technisch bedrijf van de K.L.M., die evenals de heer Besangon op dat ogen blik op Schiphol vertoefden, de eerste maatregelen. Een kwartier na middernacht Neder landse tijd kwam een tweede telegram uit Biak binnen, waarin werd medege deeld, dat elf passagiers en de ste wardess tot de overlevenden behoorden. Inmiddels had de heer J. A. Bach on middellijk pogingen in het werk gesteld telefonisch contact met Biak, dat 17.000 km. van Schiphol ligt, op te nemen, maar ondanks alle middelen, die daar toe werden aangewend, mocht dat vannacht en vanmorgen niet gelukken. Waarschijnlijk morgen zal een speci ale commissie, bestaande uit zeven per sonen van de operationsafdeling en tech nici van de K.L.M., naar Biak vertrek ken. Intussen zullen enkele leden van de K.L.M.-vestigingen gestationeerd in een der steden op de route naar het Verre Oosten, ook naar Biak gaan, op het vliegveld van Biak zelf staat een groot aantal technici ter beschikking. De „Neutron" is een van de acht tien Lockheed Super Constellation- vliegtuigen, die de K.L.M. bezit. Twaalf zijn er van het type L 1049E, zes van het nieuwere type L 1049 G, dat uitgerust is met vleugeltiptanks. De eerste vliegtuigen van het type 1049 E waren nog maar net in gebruik genomen bij de K.L.M. toen een vlieg tuig van dit type, de „Triton" op 5 september 1954 bij Shannon verongeluk te. De Super Constellations van het type L 1049 E kunnen, afhankelijk van de inrichting van de cabine, van 43 tot 81 passagiers vervoeren. Het totaalge wicht van deze met vier zuigermoto ren uitgeruste vliegtuigen bedraagt 60.382 kg. De kruissnelheid is 544 km. per uur. De aankomst van de eerste Super Con- «•lldtiora van de K. L. M. op Schiphol, in juni 1953. De namen van de 49 passagiers van de „Neutron" die bij de ramp zijn omgekomen en onder wie zich zes leden van de Koninklijke Marine bevinden, luiden als volgt: P. T. v. Vliet, J. G. v. Vliet, W. P. v. Vliet, A. A. Leiker, M. G. Lei ker, C. H. Leiker, M. C. Leiker, W. Jansen, C. Jansen, W. R. Jansen, W. L. J. G. de Rouchemont, R. L. Kollner, I. E. Kollner, H. Kollner, C. C. R. Laarmene, T. E. Laar- mene, C. Laarmene, C. Mac Mootry (Ned.), P. J. Mac Mootry, J. D. Mac Mootry, R. Mac Mootry, G. M. Mac Mootry, A. W. Mac Mootry F. M. Kraake, L. H. Kraake, R. W. Kraake, D. Kraake, W. C. Kraake, F. M. P. van Doorenmalen, G. G. van der Wende, W. van der Wen de, C. C. van der Wende, C. H. van der Wende, M. van der Wen de, J. G. de Winkel, J. R. Meijer Ranneft, E. S. Meijer Ranneft, J. W. Meijer Ranneft, D. P. Meijer Ranneft, G. Mac Robert (Brits). L. Newman (Brits), (voorletters onbekend) Newman (Brits), en V. I. Leiker, het later overleden kind van de gouvernementsarts. Bij de slachtoffers bevinden zich de volgende zes leden van de Koninklijke Marine: Luitenant ter zee vlieger der tweede klasse, oudste categorie: H. E. J. M. Goos- sens uit Katwijk aan Zee, geboren 13 oktober 1924, gehuwd, 2 kinde ren. Lijntelefonist der derde klas se, zee-miliciën J. J. van der Gaag uit Loosduinen, geboren 4 oktober 1935, ongehuwd. Auto monteur derde klasse zee-mili ciën, L. J. Mijnders, uit Melissant, geboren 23 maart 1935, ongehuwd. Schrijver eerste klasse, J. Zijder- veld uit Veenendaal, geboren 19 februari 1934, gehuwd, geen kin deren. Hofmeester eerste klasse, J. A. Okkema uit Loenen aan de Vecht, geboren 18 april 1937, on gehuwd en korporaal-vliegtuig- telegrafist A. Paulusse uit Ter- neuzen, geboren 21 juni 1928, ge huwd, 1 kind. De vermiste leden der beman ning zijn: R. de Roos, gezagvoer der vlieger le klasse; E. H. Char don, vlieger 3e klasse; J. Oudejans, boordwerktuigkundige le klasse; H. H. F. Iseke, boordwerktuigkun dige 3e klasse; J. G. Machielse, navigator-radio-telegrafist le klas se; P. Th. Hooyboer, radio-telegra fist 2e klasse; M. J. Almekinders, purser 2e klasse; K. de Groot, hof meester. De gelijkluidende namen van de vermisten zijn die van hun resp. echtgenoten en/of kinderen. Het -'iegveld Biak bij Nieuw-Guinea. De stewardess, mej. Dienjantje Klein Klouwenberg, het enige lid van de be manning dat de ramp overleefd heeft. Zij is 29 jaar. Sedert 1 december 1954 is zij in dienst van de K.L.M. Zij woont in haar geboorteplaats Hengelo (O.). Gistermorgen is op de Escamplaan te 's-Gravenhage nabij de Vlasakker- straat de 66-jarige A. H. van R. door een tramwagen van lijn zes gegrepen, tengevolge waarvan hij ter plaatse is overleden. De heer Van R. wilde met de fiets aan de hand de Escamplaan oversteken. De trambestuurder en de conducteur waren daar bezig een wa gen van lijn 6 met aanhangwagen te wisselen. De aanhangwagen werd op geduwd, waardoor de bestuurder geen uitzicht had op de rails. Ook de con ducteur, die gewoonlijk voor de aan hangwagen loopt, zag het ongeluk niet aankomen, daar hij even was ingestapt om de schuifdeuren voor de bestuur der te openen. De heer Van R. werd door de aanhangwagen gegrepen en on geveer 27 meter meegesleurd met het vermelde droevige gevolg. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162 Ternauwernood hebben voorbijgangers vannacht omstreeks twaalf uur een jongetje van negen jaar, dat aan de vensterbank hing van de tweede ver dieping van een woning aan de Albert- Cuypstraat in Amsterdam, het leven gered. Zij vingen de jongen op in een jas, die zij als vangnet gereed hielden. Ongedeerd is hij weer in zijn bed gelegd. De ouders van het gezin vier kin deren tussen een en tien jaar maak ten tegen middernacht, voordat zij zich te ruste zouden begeven, even een korte wandeling door de buurt. In die tijd is het jongetje gaan slaapwandelen. Hij schoof het raam open, ging op de ven sterbank zitten en schrok wakker toen hij uitgleed. Nog juist kon hij zich aan de vensterbank vastgrijpen. Zijn hulp geroep werd gehoord door een toevallig passerende mevrouw Karmelk. Zonder aarzelen trapte zij de voordeur in en rende naar boven om het kind te grijpen. Toen zij in de kamer kwam was het kind al verdwenen. In de tijd dat zij naar de tweede verdieping rende, hadden toegeschoten voorbijgangers haastig een vangnet geïmproviseerd met een jas. De jongen, die geen kracht meer had om zich langer vast te houden, viel in het net. De Inmiddels gealarmeerde G.G.D. onderzocht hem grondig, maar vond geen letselen. De jongen werd door een ziekenbroeder in bed gelegd. Een agent wachtte het echt paar op, dat teruggekeerd van de wan deling zijn kind alweer slapend in bed vond. Een der verdachten Inzake de overval op het tankstation aan de Utrechtse weg bij Amsterdam, de 37-jarige kellner J. M. onder zijn kornuiten bekend als „Boefje" is door de Amsterdamse politie op vrije voeten gesteld. Zijn jongere mede-verdachte, de 22 jarige J. V. „Babyface", is bij de Officier van Justitie voorgeleid. Op de provinciale weg nabij Haringhui zen is gisteren de 58-jarige wachtmeester der rijkspolitie L K. uit Barsingerhorn door een personenauto aangereden en ern stig gewond. In de loop van le dag is hij in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden. Het slachtoffer moet, aldus de politie, in gedachten verzonken zonder uit kijken de voorrangsweg zijn opgereden. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weelc, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3# uur 's avonds tel. 21544. K.L.M.-VLIEGTUIG BIJ BIAK IN ZEE GESTORT De tien overlevenden van de passa giers zijn: mr. J. O. de Rijke, met echtgenote en drie kinderen, de heer H. O. Wagenaar met echtgenote en eer kind, de heer S. M. de Boer en de gouvernementsarts D. L. Leiker. Van hete gezin van de heer Leiker zijn vijf leden bij de ramp omge komen. Van deze overlevenden zjjn me vrouw de Riike, de heer S. de Boer en de heer Leiker ernstig gewond. De naam van de overlevende ste wardess is: mej. D. J. Klein Klou wenberg. De heer H. O. Wagenaar is alge meen vertegenwoordiger voor Neder - lands-Nieuw-Guinea van Geveke en Co's technisch bureau, gevestigd te Hollandia. De heer D. L. Leiker is hoofd van de afdeling lepra-bestrijding bij de dienst van gezondheidszorg in Hol landia. Mr. J. O. de Rijke heeft een advocatenpraktijk in Hollandia. De heer S. M. de Boer was werk zaam bij de K.P.M. te Biak. De stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg, is geboren op 22 febr. 1928 te Hengelo. Zij is sedert 1 dec. 1954 in dienst van de KLM. Zijne Heiligheid de Paus, Pius XII, zal zich zaterdagmiddag, ongeveer tien dagen eerder dan oorspronkelijk was voorgenomen, naar Zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo begeven. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 4.42-2054. Maan: 22.39-10.45. Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Een oude depressie boven de Noord zee bleef ook de afgelopen 24 uur het weer in onze omgeving beheersen. Het weer behield daardoor een buiig karak ter. Een van de oceaan afkomstige sto ring trok vergezeld van een flink regen- gebied over Ierland in de richting van Frankrijk. Door het langstrekken van deze storing nam de wind in ons land af. Midden op de oceaan beweegt een volgende storing in de richting van West-Europa. Ook deze storing zal waarschijnlijk om de oude depressie op de Noordzee heen bewegen. Het weer in ons land blijft hierdoor wisselvallig en koel. Wisselvallig strandweer met ook mor gen nog kans op enkele buien. Een over wegend zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur overdag 17 gr. C. Zeewater 18 gr. C. Vooruitzichten: uit het westen zijn nog enkele kleine storingen onderweg, welke het weer ook langs het strand onbestendig houden, waarbij de kans op enige regen vrij groot blijft. Max neersL Station Weer temp af gel. vor dag 24 uur Stockholm regen 26 0.4 Oslo geh. bew. 20 17 Kopenhagen onbewolkt 20 0 Londen zw. bew. 18 0 Amsterdam regenbul 18 3 Luxemburg zw. bew. 18 1 Part)» onbewolkt 20 0 Nice onbewolkt 30 0 Berllln zw. bew. 22 5 Frankfurt zw. bew. 21 6 iviunchen licht bew. 17 6 Züncb regen 19 2 Genéve zw. bew. 21 0.5 L.ucamo onbew. 25 2 Wenen regen 22 2 Innsbruck geh. bew. 16 T Rome zw. bew. 31

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1