Man doodt ziiri vrouw Actie in rood-China voor een nationaal katholiek EXAMENS De maandagse beurs in het Krelagehuis Kruiswoordraadsel REISER OKKEN- BR OKKENREIS NAAIMACHINES ERIC DE MOORMAN Tijdens vechtpartij in hun ivoning te Amsterdam Stalen meubelen duurder Weinig belangstelling voor tegen Rome gerichte organisatie Ir. A. H. Ingen- Housz Tank met radio actief afval zoek Indonesië maakt crisis door ZWERFTOCHT DOOR EUROPA Er leiden vele wegen naar Rome Veertig jaar bij Hoogovens Prinsessen Margriet en Marijke met vakantie DINSDAG 16 JULI 1957 PAGINA 2 ENGEL, Gf.Koutslr 131 ïsl 14444 Waterpolo D.W.T.2 dames kampioen Verscherpte controle op autobussen V.G.L.O.-expositie D.W.T. 1—O.D.Z. 1 dames, 40 DWT 1—VZV1 1—1 Ronde van Zwanenburg llte. 9 10 11 Gevaar voor scheepvaart DUBBELE WINST IEUGD-HGRLOGES Grote Houtstr. 49, Tel. 20049 RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Dr. Mohammed Hatta Maandag: heeft in een woning aan de Bredeweg te Amsterdam een 45- jarige bankbediende in een vlaag van woede en jaloezie tjjdens een hevige ruzie zijn 46-jarige vrouw met een hamer doodgeslagen. Een kind van het echtpaar kwam thuis en vond zijn vader bij het stof felijk overschot van zijn moeder. Het liep onmiddellijk naar de buren, die de politie waarschuwden. De man is gearresteerd en heeft bekend zijn vrouw met een hamer op het hoofd geslagen te hebben. De hamer had hij verstopt. Maar hij heeft de politie de plaats waar hij de hamer verstopt had, aangewezen en de politie heeft het voorwerp in be slag genomen. Het stoffelijk overschot van de vrouw zal gerechtelijk worden geschouwd. Nader vernemen wij: Tussen negen en elf uur heeft maan dag een 45-jarige bankbediende J. L. G. in zijn woning aan de Bredeweg 40 in Amsterdam zijn 46-jarige vtouw De minister van economische zaken heeft toegestemd in een verhoging van de „af fabriek-prijzen" van staaldraadmatras sen, ledikanten, buismeubelen r.n plaat stalen meubelen, heeft de vereniging van fabrieken van stalen meubelen en aanver wante bedrijven medegedeeld. De prijsver hoging zal ertoe leiden, dat de prijzen van staaldraadmatrassen en ledikanten, gemid deld genomen met 5,5 procent en van buls meubelen en plaatstalen meubelen met 4,5 procent mogen stijgen. De minister heeft voorts* nadrukkelijk bepaald, dat de prijs verhoging niet tot verhoging van de bruto- handelsmarges in geld uitgedrukt mag leiden. De aanleiding tot deze prijsverhoging, namelijk de stijging van de materiaal- prijzen houdt in, dat bij dalende grond- stoffenprijzen een evenredige verlaging van de netto-prijzen van de genoemde ir- tikelen zal worden doorgevoerd. De er- eniging fabrieken van stalen meubelen n aanverwante bedrijven zal aan eventue'a komende prijsverlagingen bekendheid ge ven. Advertentie Alle merKen dus ruime Keuze DWT 2, dames, is maandagavond kampioen geworden van de reserve tweede klasse C. Verleden week woensdag hadden ze in Gouda GZC 2 al van zich af geschud door de Goudse dames met 4—2 te kloppen. Nu ging de strijd tegen DVZ 2 uit Den Haag. DWT 2 had aan een gelijk spel genoeg; de Haarlemse dames namen echter geen halve maatregelen en ze gevierde met 5-0. Met 11 punten uit 5 wedstrijden hebben ze ongeslagen de 'V" eindstreep bereikt. Nu gaan ze voor promotie naar de reserve eerste klasse spelen. Als eerste stap moet gespeeld worden een wedstrijd tegen de kam pioen van afdeling D. De winnaar van deze strijd gaat een wedstrijd spelen om een plaats in de reserve eerste klasse tegen de winnaar van de wed strijd die gespeeld wordt tussen de kampioenen van de reserve tweede klasse A en B (Haarlem 2). M. G.-N. van het leven beroofd door haar met een hamer de schedel in te slaan. De man, die thuis herstellende was van een galoperatie, schijnt on enigheid gekregen te hebben met zijn vrouw. Deze onenigheid liep uit op een vechtpartij, waarbij beiden van de trap van hun woning, op de twee de verdieping, vielen. De vrouw is daarbij door een glazen deur gevallen, hetgeen gebleken is uit de gebroken ruiten en de snijwonden, die men op het lichaam aantrof. Het is nog onze ker of de man voor of na de val de noodlottige slagen heeft gegeven. Toen het elfjarig zoontje om twaalf uur uit school kwam, ontdekte hij het gebeurde en waarschuwde onmiddellijk de bu ren. De dader was thuis gebleven en had zich omgekleed. Een gepensio neerde brigadier van politie, die in de buurt woonde, begaf zich onmiddellijk naar de woning en hield de dader, die zeer kalm was, aan de praat, totdat de politie van het bureau Linnaeus- straat arriveerde. Het is nog ondui delijk wat de beweegredenen van J. G. tot deze daad zijn geweest. Volgens omwonenden was hij echter reeds ge ruime tijd lijdende aan overspannen heid. De officier van justitie mr. Ton- kens en de rechter-commissaris zijn bij het onderzoek in de woning aan de Bredeweg aanwezig geweest. Evenals vorig jaar zal verscherpte controle worden gehouden op auto bussen, die dag-toerritten voor clubs, verenigingen, scholen enz. maken. Deze controle zal zoveel mogelijk vóór het begin van de ritten worden gehouden. Speciaal zal gelet worden op stuur inrichting, remmen, banden, benzine tanks en uitlaten. in vele gevallen konden geconsta teerde gebreken in het vorige jaar ter plaatse worden hersteld. Slechts aan een betrekkelijk klein percentage der wagens moest verboden worden verder uit te rijden. De controle zal zodanig worden uit geoefend, dat de te vervoeren gezel schappen er zo weinig mogelijk hinder van zullen hebben. Zondag was de r.-k. V.G.L.O.-school aan de Richard Holkade vrijwel de ge hele dag geopend voor een expositie van werkstukken, die de leerlingen in het afgelopen jaar vervaardigd hebben. De werkplaats van de jongens was her schapen in een tentoonstellingszaal, waar men prachtig werk kon zien, o.a. tekeningen, schilderstukken en houtsnij werken. Interessant vooral was de imi- tatiekermis. Op de meisjesafdeling was het niet minder interessant. De vervaardigde kledingstukken dwongen ieders bewondering af. De ten toonstelling als geheel werd een groot succes, niet het minst voor het onder wijzend personeel. DWT 1 kreeg in de eerste klasse dames ODZ l uit Rotterdam op be zoek. Om beurten gingen de ploegen in de aanval tot de DWT-midvoor An nie Metzelaar de bal kreeg, deze naar Paula van Bruggen plaatste, die de bal terug speelde, waardoor Annie Metzelaar een schietkans kreeg en scoorde. Met de stand 1-0 werd aan de tweede helft begonnen. DWT ging in de aanval. Vanaf de vleugel schoot Tinie van Assema tegen de lat. De bal kwam voor Annie Metzelaar op het water. Zij maakte geen fout en zond de bal onder de lat door. ODZ kreeg geen kans de achterstand te verkleinen. Ton Scheerder kreeg zwemmende de bal voor zich; zij schoot tussen de handen van de ODZ- keepster door en het was 3-0. In de laatste minuten van de strijd bracht Annie Metzelaar de DWT overwinning op 4-0. De heren van DWT, die in de uit wedstrijd tegen VZV met een 4-0 overwinning uit de strijd waren geko men, hebben het er op eigen terrein j lelijk bij laten zitten. Zij moesten ge noegen nerrjen met een gelijkspel. Vooral in de eerste helft heeft DWT vele kansen gehad om de leiding te nemen. De aanvallen werden té slor dig afgewerkt, terwijl tevens de VZV- keeper Hagendoorn niet gemakkelijk te passeren was. Toen in het midden van de eerste helft Piet Botman uit het water was gezonden, kwam de DWT-verdediging onder een druk die ze echter goed doorstond. Er werden strafworp werd door Piet Meyer jam merlijk gemist. Na de hervatting werd door VZV met de spelermeerderheid een aanval ondernomen waaruit Hamers raak schoot, 01. Hamers beging een overtreding, waarvoor hij de kant op moest. Fons Roozekrans nam de vrije worp, kreeg de bal weer terug en bracht de stand op 1-1, wat ook de eindstand werd. DWT moet met Neptunus Zaandam de bovenste plaats van de ranglijst delen. Vrij dagavond gaat DWT naar Zaandam voor de uitwedstrijd tegen Neptunus. Het kan dus vrijdagavond aan de Zaan een spannende wedstrijd worden. Men verwacht dat vele supporters DWT zullen vergezellen; er zijn plannen om ee'n speciale bus hiervoor te charte ren. Op het 1670 meter lange parcours; Cirkel-Kasregister-broodfabriek Hoeve in Zwanenburg, organiseert de Half- wegse wielerclub „De Bataaf" morgen avond een wielerronde voor onafhanke- lijken en amateurs over een afstand van 80 km. Tal van bekende rijders er hebben er honderd ingeschreven zullen aan de start verschijnen. Hier zijn enkele van de favorieten: Mik Snijder, Halfweg, Arend van 't Hof en Arie van Houwelingen uit Sassenheim; Cor Plasmeyer, Voorhout, Frans Braat, Aalsmeer, Krijn Post, Nieuw Vennep, de Haarlemmers Henk van Weeron, Wim Asma en Loek Vaars, Dolf Wallet, Leimuiden, de Bever- wijkers Coen Niesten en Dik de Ruiter, Jan van Wetten, Noordwük en ver scheidene anderen. De start is 's avonds om half zeven. Het persagentschap Reuter meldt dat op het ogenblik te Peking een ver gadering gehouden wordt van Chinese katholieken ter oprichting van een „nationaal verbond". De vergadering zou alle katholieken van China, ten ge tale van drieëneenhalf miljoen, vertegen woordigen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, betreft het hier de reeds lang voorbereide vergadering van „patriottische katholieken" en kan zeker niet gesteld worden, dat deze or ganisatie alle Poolse katholieken ver tegenwoordigt. Slechts een zeer gering aantal Chinese katholieken staat achter de „patriottische" bewegiing. In febru ari van dit jaar werd te Shanghai een voorbereidende vergadering gehouden. Bij die gelegenheid werd medegedeeld dat ongeveer 20.000 katholieken ver tegenwoordigd waren. Het is twijfel achtig of dit getal juist was, maar in ieder geval staat vast dat nadien véle katholieken de organisatie de rug heb ben toegekeerd. De organisatie van patriottische katho lieken in China kan vergeleken wor den met soorgeiyke bewegingen in an dere communistische landen, waar on der druk van de machthebbers pogingen in het werk werden geteld de Kerk los te maken van Rome (Polen, Hon garije, Tsjechoslowakije). De bedoelingen van de patriottische organisatie van katholieken in China bleken overduidelijk uit een toespraak van een der functionarissen op de voorbereidende vergadering te Shang hai, toen deze zich openlijk uitsprak voor een nationale kerk los van Rome. Het betreft hier de beweging der„drie- voudige onafhankelijkheid", officieel veroordeeld in de encycliek ,Ad sina- rum gentem". De beweging heeft geen ander doel dan de Kerk onder leiding van de staat te plaatsen Het bewijs voor de geringe aantrek kingskracht der beweging vormt de re cente en plotselinge koerswijziging der patriottische beweging. Werd in 1956 nog als studie-onderwerp in de kringen opgegeven: „De Paus als imperialist en reactionnair" en werd de leuze ge propageerd: „De kerk van China moet onafhankelijk zijn en zich losmaken van de Paus", thans spreekt men met de grootste eerbied over de Paus, en zegt, dat de relaties met Rome zeer goed' zijn. Door deze koerswijziging tracht men kennelijk meer belangstel ling onder de Chinese katholieken te brengen. Het persagentschap der H. Congre gatie de Propaganda Fide merkt over de patriottische beweging in China nog op, dat er onder de leden zich ze ker nog katholieken bevinden, die me nen de Kerk in China op deze wijze te kunnen redden, maar dat de bisschop pen, en verreweg het grootste deel der priesters en gelovigen liever de gevan genis riskeren dan op welke wijze ook willen meewerken. ra 36. Met een zucht van verlichting voelt Eric eensklaps grond en uit alle macht duwen de mannen de vlotten naar de kust. Met een lijn springt Eric aan wal, gevolgd door Svein, en met veel moeite slagen zij er in de vlotten naar de oever te trekken. Gehaast zetten zij de tocht terug naar de haven plaats voort, met slechts een korte onderbreking gedurende de nacht. Zoveel mogelijk voert Eric het tempo op. Dan stoot Svein de Noorman eensklaps aan en wijst over zee: „We zijn te laat, Noorman, daar gaat de vloot". 23 Juli 1917 trad ir. A.H. Ingen- Housz in dienst van het comité van een hoogovenbedrijf in Nederland. 23 Juli a.s. zal derhalve de voorzitter van de directie van Hoogovens als eerste bij de Hoogovens zijn veertig jarig dienstjubileum vieren. Voor deze dag is de volgende rege ling ontworpen. Des morgens zal in het restaurant van Walserij Oost in een beperkte kring, bestaande uit de naaste medewerkers en de leden van de ondernemingsraad en de contact commissies, een huldiging plaats heb ben, terwijl verder des namiddags aan degenen die hun 25-jarig jubileum bij Hoogovens of aangesloten bedrijven hebben gevierd, de gelegenheid zal worden gegeven de heer en mevrouw Ingen-Housz persoonlijk te feliciteren. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling dat deze huldiging van de heer Ingen-Housz als een interne aan gelegenheid van Hoogovens en aange sloten bedrijven wordt beschouwd. Zoals te verwachten viel, is deze week het grote Gladiolen-gala be gonnen en heeft het jaarlijkse zo merfeest der zwaardlelies zo langza merhand het hoogtepunt alweer be reikt. Naar veler verwachting zal he ditmaal niet van zeer lange duur z(jn. De bloei begon door de goede weers omstandigheden vrij vroeg, maar zal ook weer vroeg afgelopen zijn. Gisteren was daar nog niet veel van te merken, want als de kwekers nog met een collectie van een vijftig varië teiten op de proppen kunnen komen, dan betekent zulks dat we er nog mid den in zitten. Het was het sortiment van Konijnenburg Mark uit Noordwijk, dat dit grote aantal telde. Het was dit maal niet alles bont wat de klok sloeg en daarom was de collectie afwisselen der dan vorige malen. Er werden een aantal getuigschriften van Verdienste toegekend zoals aan Groene Specht (Groengeel met karmijn vlek), Pot pourri (goudgeel en scharlaken, zeer mooi), Marcellino (rose wit met schar laken), Perpetuum (roomwit met room gele vlek), Bashfull (rose en scharla ken) en de eenkleurig vurig rode Tirol. Daartussendoor stonden verschillende soorten die het aanzien ook alleszins waard waren. Wij noteerden onder an dere Arsenal, middelblauw met fluweel- paars in de keel, de witte Moira Shea rer, met scharlaken vlek in een geel veld, de nachtblauwe Night Song, Sak- hara in donkerpurper, de groenwitte Greenland, Peter Pears, fraai zalm kleurig met klein rood vl'ekje, de ho- ninggele Cantabile, Oliver Twist, schar lakenrood, enz. enz. K. Kooy, Sint Pancras, exposeerde een zestal verscheidenheden, waarbij vooral opviel Tour de France, zalmrose, beste tros. Maar ook Bridesmaid, licht rose, Lugano, zalmkleurig, de rose Lo vely Melody, de grote witte Eifeltoren en Nuance in het licht violetrose gen re mochten er zijn. C. J. Wigchert Zn., Santpoort, bracht naast de nu welbekende Ruffled Champion en Ruffled Sensation, de lichtrode Bestseller met lange tros en de donkerblauwe Dutch Beauty. Het pa radepaard Lilac Perfection werd be kroond met het Getuigschrift I. klasse. P. Bijvoet Co., Overveen, lieten nogmaals een paar bloemstukken van de oranje primulinus Troef bewonderen met als nieuwelingen Little Mo, zalm rose Elsbeth, mauve en de gloeiend scharlaken Mentor. G. J. H. Beukers, Noordwijk aan Zee. toonde een aantal primulinus zaailingen onder nummer, die wij nog wel eens zullen terugzien. H. J. Salman Zn Noordwijk, bracht eveneens een mooie collectie van zijn bekende soorten met enkele nieuwe verschijningen zoals de roomwitte Cremona, de lichtpurpere Toscanini's Memory en Garden Party, zeer zacht lilarose. Jonkman-Hulse bosch, Sassenheim, was er met Lovely Melody, de lichtrode Cupido en Mo- thersday in het lichtgeel. De primuli- nussen van Johs. Captein Heemstede, waren in zeer slechte conditie. De smo- ky-bronskleurige Bronze Beauty viel op door het aparte tintje. P. v. d. Meer Cz„ Noordwijk (het gladiolendorp!) be haalde met de mooi gevormde oranje Naranjita „Verdienste". De licht-zalm- rose Anastasia viel op door de zeer nla- ge tros. Enige nieuwe sterren van Gebr. Vink Azn., Noordwijk, waren Sleutel stad, lichtrose met scharlaken vlek, de roserode Dr. Portielje, Sunpearl met een merkwaardige zalmgele tint en de mooi getroste ivoorwitte Sigihari. Er naast stonden een aantal van zijn oude bekende soorten. P. Visser Czn., St. Pancras, kreeg op zijn zeer mooie Nareissa het Getuig schrift van Verdienste. De kleur is zeer aantrekkelijk in het zogenoemde smoky- paars („Smoky" ontleend de naam aan de rookkleurige schaduw die over de hoofdtint van een bloem ligt, daarom: smoky-paars, smoky-brons, enz. merk waardige combinaties die het in het mo derne interieur heel goed kunnen doen). Ook de lilablauwe Apotheosis kreeg Verdienste. Andere soorten waren White City, Poppy Day, papaverrood en Candy, lichtzalm met scharlaken. Als enige buitenbeentje van deze keu ring mogen we tenslotte een paar vaas jes met Brodiaea laxa van P. v. Hens- bergen, Hillegom, niet voorbijgaan. DELFT. 11 juli Ingenieurs electrotechn. H. J. AHaart, Rijswijk Z.H.; L. P. Beneken (Kolmer), 's-Gravenhage; T. A. ten Bensel, Dudenbosch; R. Boersma, Baard (Fr.): L. W. Creyghton, Leiden; L. E. Goltz, "s-Gra venhage: P. M. E. M. van der Grinten, As ten; P. Groen, Delft; H. D. baron v. Heem stra, Amersfoort; A. van Helden, 's-Gra venhage; E. van der Hoek, Delft; C. de Jóng, Voorburg; J. G. Koldijk, Kampen; H. A. Meesters, Oud-Gastel; J. Mulder, Am sterdam; W. Mueller, Rotterdam; J. P. J. Nabben, Hilversum; M. H. Odink, Haaks bergen; Oei Tion Lee, E. de la Ruelle, F. J. Rutz, L. G, Sisouw de Zilwa, allen Den Haag, en W. J. de Zeeuw, Rijsoord. DELFT, 11 juli. Propaed. mijningenieur: J. A. Ausems, Breda; J. G. Bakker, Amers foort; H. F. Bartels, Rotterdam; H. J. Boes ten, Heerlen; J. W. ter Bruggen, Delft: L. C. de Bruijn, 's-Gravenhage; A. J. Buijs, 's-Gravenhage: R. A. J. Dorrenboom, Rot terdam: P. Heiloo, Huizen; R. Knoppert, 's-Gravenhage; W. M. P. B. Koster, Hilver sum; J. C. Kwakernaat, Delft; Lo FoWong, Arnhem; Mangoen Koesoemo, Delft; A. J. de la Mar, 's-Gravenhage; F. O. Meijer, •s-Gravenhage: G. A. P. van Nouhuijs, Den Haag.J. S. Postma, Mijdrecht; B. Roosjen, Hardenberg; J. C. Schaefer, 's-Gravenhage; C. W. Schlingemann, 's-Gravenhage; J. O. Timisela, Vught; R. Verstrijden, 's-Graven hage; E. J. Wallert, Hoevelaken; F. J. Wetzels, Geleen; A. H. Winckers, Roer mond. Kand. electrotechn.: S. W. Andreae, Oos terbeek; L. de Boer, Vlaardingen; D. J. Boomgaard, Rijswijk Z.H.; H. Broekhuis, Apeldoorn; B. de Bruin, Slikkerveer; J. D. Burggraaf, Rotterdam; G. W. Cramer, Leid- schendam; H. J. G. M. van Daelen, Venlo; O. C. Dermois, Apeldoorn; R. van der Esch, Baarn; G. Asser, Zaandam; J. K. Fokkens, 's-Gravenhage; J. van den Hazel, Winters wijk; E. C. S. de Kam, Gorinehem; B. La- geman. Delft; M. Luursema, Musselkanaal; W. F. H. Merck, Rotterdam; W. F. Reddin- gius, Bussum; J. Rosing, Emmen; J. P. M. Schalkwijk, Hilversum; A. C. Sjoerdsma, Voorburg; Sobana Sulaeman. Delft; L. H. Sondaar, Loenen aan de Vecht; W. Sorg- drager, Delft, H. H. van de Ven, Deurne- Vlierden; J. J. Verhoeven, Wassenaar. Cand. werktuigk.: N. H. Dekkers, Leeu warden, Go Hauw Tiang. Delft; W. C. E. Kok, Barendrecht; H. S. C. A. M. Koop- mans, Kruisland (N.-Br.), Kwee Kiem Toen, Delft; C. J. Pesman, Alphen a. d. Rijn; E. van Ree, Delft; F. Schukken, Tjerkwerd; Soebandi, Delft; C. L. de Wit, Aalst (N.B.). DELFT, 11 juli. Propaed. werktuigk.: H. J. Albers, Nijmegen; A. Baks, Heerlen; U. H. Banga, Wageningen; D. Bastenhof, Rot terdam; G. Beenker, Santpoort; E. c. Be- nes, Delft; J. S. N. Beukering, Voorburg; A. G. H. de Bliek, Apeldoorn; E. P. de Coninck, Rotterdam; G. P. T. Cuijpers, Sit- tard; H. J. C. M. Doetsch, Tegelen: J. C. van Dijk, 's-Gravenhage; P. Eilbracht, Den Haag; R. H. van Enk, 's-Gravenhage; M. J. van Eijkeren, Amsterdam; H. M. C. Festen, Leeuwarde; j. H. Fransen, Venlo; M. Goor- den, Bergen op Zoom; C. Hoek, Berg n op Zoom; D. Hoekstra, Bussum; G. ten Hoeve, Heerenveen; J. H. van der Horst, Marneveld, E. Huttinga, 's-Gravenhage; G. E. Huijgens, Sint Janssteen; W. Jan sen, Arnhem; P. J. A. M. Janssen, Am sterdam; R. Jongedijk, Wassenaar; W. P. A. Joosen, Bergen op Zoom; G. J. Kar dol, Scheveningen; F. J. Kielman, Wes terbroek (Gr.); A. Kloot, Veenendaal H;. J. J. Kraakman, Warmenhuizen; P. J. A. Kriele, Bergen op Zoom; H. J. Lambert, Eindhoven; P. H. van der Lee, Amstel veen; G. F. L. Leistra, Bussum; Liem Thian Hwie; Delft; O. van Lingen, Voor burg; Lioe Tjong Kiat, Delft; W. G. de Meer, Dordrecht; A. G. van der Meulen, Loosduinen; A. W. Moolenaar, Ltsse; F. J. Neus, Breda; W. Nijhuis. Zaandam; J.P. van Oeveren, Vlissingen; H. Ophorst, Den Haag; G. A. van Os, Hengelo (O.); F. A. Plantinga, 's-Gravenhage; A. P. Pronk, Amsterdam; W. Reddering, Amsterdam; E. van Ringelestijn, Rotterdam; P. Ra seer w, Arnhem; J. de Rochemont. Den Haag; H. P. Sanders Vlaardingen; M.C. Sanders, Eerbeek; J. F. Scheffer, Naar- den; J. Schneider, Bennebroek; Sie Swan Liep, Delft; L. P. Simonis, de Bilt; T. A. H. J. Smulders, Eindhoven; J. F P. K. Snels, Tilburg; E. Statema, Emmen; tV. Strieker, 's-Gravenhage; W. Swart, Leeu warden; G. H. Tiktak, Nieuwe Pekela; G. J .Veldhuis, Hoogezand; M. W. J. M. Ver berk, Didam; H. A. M. Verhelst. West- dorpe; J. W. I. Vermeulen, Uden; R. de Vos, 's-Gravenhage; W. A .G. de Vries, Rot terdam; A. de Waal, Krimpen a, d. IJssel; Wirjosoekarto, 's-Gravenhage. AMSTERDAM, 15 juli. Boekhouden M.O. R. P. Altena, Tubbergen, A. J. van Dam me, Breda, P. C. van der Meer, Rotterdam en L. Schotkamp, Delft. Handelswetenschap pen M.O. A: H. Burgers, Arnhem, Th. A. Duijn, Haarlem en M. Tegema, Zwolle. Han delswetenschappen M. O.: A. Koster, Gou da. H. C. Kranendonk, Capelle a. d. IJs sel. J. S. Krauwer, Hilversum. L. J. Lin- ders, Waalwijk, J. Neeleman, 's-Gravenha ge, W. Offringa, Den Helder en J. A. N. ï'oederer, Eindhoven. AMSTERDAM, 15 juli. Engels M. O. A: mevr. E. Beid te Coevorden, mevr. M. C. van der MeesNijenhuis te Amsterdam. G. van den Broek te Zevenaar. J. van Gent te Rotterdam, J. G. H. Ubachs te Heer (L.). AMSTERDAM, 14 juli Doet. genees kunde mevr. T. L. Brand-Kostelijk, Amstelveen; mevr. L. C. Markus-Meyer, Badhoevedorp; Ch. Wittkamper, Haar lem; A. Breman, Haarlem; mevr. S. R. de Haan-Koekoek, Abcoude; G. v. d. Pijpekamp, Sneek; Tan Khoen Hoei, A. F. Beyderwellen, mej. W. J. M. Her mans, P. C. Houting, H. Speelman, mej. M. P. G. Hovy, C. W. Struycken, N. Hazelhoff, Sie Kian Bie, J. Wijngaarden, J. A. Speekman, j. R. van Dijk, C. de Jong van Lier, J. van Vliet, mej. H. A. M. Balendong, mej. F. C. Wolff, J. L. van der Horst, mfej. I. H. de Jong, E. H. G. Nijst, J. A. Rienks, V. E. Dubois, R. li. Berkowitz, N. G. Daum, J. H. Bos, mej. N. Ie Nobel en J. R. Borggreve, al len te Amsterdam. Doet. pol. en soc. wet.; A. de Ruyter, Hilversum. Doet. theolo gie: P. A. Tichelaar, Zeist, LEIDEN, 15 juli. Aan de Rijksuniversi teit te Leiden zijn gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op proef schrift getiteld „Schildkiieronderzoek bij nuchtere kalveren uit verschillende delen van Nederland", de heer G. Wiertz, gebo ren te Elburg en thans wonende te Wa geningen. Tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Onderzoek naar de relatie tussen schildklier, vitamine B 12 en de migratie van granulocyte!! in vitro", de heer J. A. Sauer, geboren te Kethel en Spaland (Schiedam) en thans wonende te Oegstgeest; tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld ,,A study of the ise-monogatari with the text according to the Dentaika-Hippon and an annotated translation (in two volumes)", de heer F. Vos, geboren te Delft en thans wonende te Leiden. De promotie geschied de cum laude. Doet. Ned. recht: mej. P. E. Zandvoort te Groningen, L. G. Niemöller te Den Haag, J. Kranendonk te Voorburg, C. J. Schneider te Den Haag, J. Krantz te Den Haag en C. A. Schippers te Den Haag; Kand. sociologie mevr. W. D. v. d. Hage- Heyligers te Den Haag, mej. E. M. van der Voort te Noordwijk, J. H. Pompe te Voorburg en M. de Jong te Leiden; doet. klass. lett. mej. A. E. Rook te Leiden, A. J. Kleywegt te Rotterdam (cum laude); kand. psychologie B. Oosterhuis te Den Haag; dokt. psychologie mevr. L. H. Keus kampHekking te Den Haag; doet. natuur kunde J. Wiebes, G. W. J. Drewes en H Hadders, allen te Leiden; doet. biologie: J. J. M. L. Crombach te Zoeterwoude (cuin laude); kand. gen. II mej. E. van Kuilen burg te Den Haag, mej. J. C. M. Stigter te Ter Aar. B. I. J. Beentjes te Den Haag, C, J. Drevijn te Rotterdam. O. M. J. Dries- sen te Heerlen, Th. W. Frederlks te Rotter dam, R. P. Heybroek te Overveen, I. J Hoogendam te Rijswijk, J. de Koning te Den Haag, D. van der Kwaak te Leiden, H Pomes te Rotterdam, N. Rijlaarsdam te Al phen a. d. Rijn, F. Simon Thomas te Den Haag, J. Stroeve te Hengelo (O.), C. J. Timmermans te Den Haag, N. H. Timmer mans te Rotterdam, N. J. Zimmerman te Voorburg en mej. L. Lievense te 's-Gra- venhage: doet. gen. II mej. M. C. Hoo- genstrijd te Rotterdam, mej. E. M. L. de Neef te Den Haag. J. M. Abarbanel te Rot terdam. A. Gelman (U.S.A.), H. A. M. Janssen te Oegstgeest, M. van der Vliet te Leiden; A. Vrij te Den Haag en J. M. Werre te Santpoort; semi-arts ex.: A. M. J. J. de Groot te Den Haag, C. de Hoog te Den Haag, A. Ingelse te Voorburg, A. S. M. Jacobs te Breda, R. A. P. Lisapaly te Leiden; artsex.: mej. R. Brouwer te Wassenaar, mevr. M. N. van der Kaaden Wolterbeek te Harlem, W. H. A. Burge ring te Deurne, R. J. Gobius te Leiden, R. W. Kropholler te Leiden en M. A. H. W. Schotterlndreier te Leiden. UTRECHT, 11 juli kand. rechten: mej. M. M. Kraayvanger, Rotterdam; L. H. M. Smit, Utrecht; A. H. Schmidt. Deventer: Luit. ter zee S. A. D van Leeuwen, Huisduinen; Luit. ter zee H Donker Hilversum; J. W. v. d. Kok, Wierden; C. Waardenburg, Oud-Beijer- land. Wis- en natuurk. F: A. van Silf- hout, Veenendaal; A. B. IJzermans, Eindhoven. Wis- en natuurk. A: J. M Trooster, Utrecht; G. N. Jager, Biltho- ven; H. W. Bredée, Velp Kan. wis- en natuurk. D; P. van Rijn, Arnhem; H. P. M. van Kempen, St. Anthonis; H. J L. Hagebeuk, Utrecht; H. P. C. Daniels, Eindhoven. Kand wis- en natuurk. G: W. C. Quené, Utrecht; H. van Heil, Woerden; G. A. Rijnders, Amersfoort; W. R. E. G. Keppels, Geldermalsen; H. J. C. Bcekschoten, Hilversum; O. I. Snoek, Amersfoort; D. H. Recter, Vee nendaal. Kand. wis- en natuurk. J J A. Mulock Houwer, Amersfoort. Kand. wis- en natuurk. K: A. Sterk. De Bilt. Kand. wis- en natuurk. L: C. v d. Burg. Zeist. Doet. Scheikunde: A. de Vries (cum laude). Zeist; J J P v d Kinde Gouda; L. Berrens, Utrecht; Y D Loop stra. Hilversum; A. H Zijderveld Utrecht; G J M. Th. Tonino. Utrecht; M v. d. Hoeve, Enschede; J. J- A. Lam- Hor zontaal: 1. platvis - dichter van „De Goddelij ke Comedie" 2. soort borstel - peuter 3. houding - broodsuiker 4. tuinbouw- gewas - loot 5. stelsel van afvoerkanalen onder stad 6. telegraferen - bloei wij ze vO 7. voorzetsel - voortrekkers- gast (afk.) c- 8. luitenant (afk.) - smeekschrift 9. boom - grote vrucht 10. winter- voertuig - lidwoord o 11. laddertrede - jasrand Verticaal: 1. rivier in Zuid- Holland - anders gezegd 2. malaise - hoogte in dijkloos land 3. werpspies - voor 4. Overzeese Gebiedsdelen - een profeet - daar 5. langs de hui zen venten - d.i...k 6. vore 7. gebied - oord 8. biersoort - bodem in huis 9. gezantschap 10. hof - aanteken boekje 11. inlandse vogel - landbouw werktuig Amerikaanse schepen en vliegtuigen zijn vandaag bij het aanbreken van de dag naspeuringen begonnen naar een stalen tank met radio-actief afval. Deze tank is gisteren niet gezonken toen hij ongeveer driehonderd km. ten zuid oosten van New York met 25 andere op een stortingsplaats voor radio-actief af val in zee werd geworpen, 's Avonds verloor men de tank uit het oog. De kustwacht heeft het betrokken gebied gevaarlijk voor de scheepvaart ver klaard. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld dat de radio-actieve straling van de inhoud van de tank, „metallic sodium", niet zo zeer gevaarlijk is, maar dat de tank zelf een gevaar voor de scheep vaart oplevert. Advertentie geeft een met goed gevolg doorlopen examen. Een diploma voor de toe komst en.... een nieuw horloge om bij de tijd te blijven! juweeltjes van horlogemakerskunst in de nieuwste modellen vindt U bij de kleine zaak met de grootste keuze merts van Bueren, Zeist; A. I. Jansen, Nijmegen; W. W.Wisaksono, Utrecht; G. Prins, Utrecht. Doet. wiskunde: J. G. M. Mars (cum laude), Hilversum;. A. J Leurts (cum laude), Eindhoven; J. de Haan, Tilburg. Doet. natuurk.: H. van Dieeteren, Rossum (Gld.). Doet. biologie: mevr. C. H Brummer-Dinger, Utrecht: W. Scharloo (cum laude). Gouda; G. J. aaitink, Wageningen; A. A. J. v. d. Leun, Utrecht. Advertentte 12 maanden volle garantie Inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf 7.990.Vraag eens nadere inlichtingen bij WAGENWEG HAARLEM De Indonesische oud-vice-president dr. Mohammed Hatta heeft maandag ver klaard dat de Instelling van lichamen als de Bantengraad in Midden-Sumatra, en de Nationale Raad van president Soe- karno duidelijke bewijzen zijn, dat Indo nesië op het ogenblik een democratische crisis doormaakt. Hatta noemde de ra den in het opstandige Sumatra en de Nationale Raad van de president in een adem. Hij zeide, dat de instelling van deze raden erop wees, dat het volk zijn ver trouwen in de bestaande regeringsin stellingen, zoals het parlement, heeft verloren.. Hatta everde scherpe kritiek °P het centralisme van de achtereen volgende kabinetten en verdedigde ver volgens de door de verscheidene buiten gewesten genomen stappen. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat in Midden- Sumatra de Bantengraad de ontwikke ling zal versnellen. Voorts merkte hij op, dat Soekarno's Nationale Raad zijn waarde nog steeds moet bewijzen. Hij zeide echter te vrezen, dat mogelijk nog een andere raad, een „regeringsraad", zal worden ingesteld, omdat men geen vertrouwen meer heeft in de regering. Prinses Margriet is bevorderd tot da 3de klasse gymnasium van het incre- mentum van het Baarns Lyceum; Prinses Marijke is bevorderd tot de 5de klasse van de nieuwe Baamse school. Beide prinsessen zijn gister middag vertrokken voor een vakantie in Frankrijk. X. Hjj had zich laten leiden als een trouw paard, dat zonder nukken luistert naar het leidsel. Wi) hadden de verten gevon den, waar wij ons leven lang rusteloos naar zullen blijven zoeken. Wij weten dat ons le ven louter zoeken naar nieuwe ruimten is. Dat begon al toen wij als kind van huis weglie pen om twee straten Verder een hele nieuwe wereld te ex ploreren, om nieuwe gezichten te zien,' die wij nog nooit had den aanschouwd, om ons te verbazen over het feit, dat een andere groenteman met een ander paard door die straten klotste en dat er zoiets als een vliegende hollander bestond, waarop de zonen van de dok ter goede sier maakten. Die lust om te zien wat wij nog niet gezien hebben, om te be leven wat wij nog niet beleefd hebben, om te horen wat door ons nog niet gehoord werd en te eten wat onze tong voordien niet proefde, heeft ons nooit verlaten. En elke reis, elke con. frontatie met het ongeziene, stemt ons gelukkig en triest te vens, omdat wij tegelijkertijd weten wat de wereld nog voor ons verborgen houdt en dat ons verlangen nooit gestild zal wor den, dat wü, zo vrezen wij, zelfs in ons donkere graf nog zullen treuren om het feit dat wij eigenlijk niets gezien heb ben, wijl onze gezichtskring een horizon kent, achter welke wij nog nooit hebben ge schouwd. En wij weten dan te vens dat wij door te reizen, de Schepping niet zullen doorgron den, dat wij dat slechts met de ogen van onze ziel vermogen cn dan nog in de betrekkelijk heid van ons geschonden be wustzijn. Te reizen geeft ons echter het gevoel dat ons hart intenser klopt, dat ons bloed met groter hevigheid door ons jaagt, dat wij leven in een gro tere wereld dan een Amster damse achtertuin en dat er an dere mensen zijn, met andere gedachten en gans andere ge zichten dan in de Kalverstraat flaneren. Wij moeten reizen, om oog in oog te staan met onze beschaving en haar ont wikkelingsgang. En wü willen die aflezen van de in schoon heid gestolde gedachten en driften van wie wij onze voor ouders mogen noemen, die de fundamenten voor ons heden hebben gecreëerd. Wü hoeven die niet te zoeken, wü vinden die overal. En wij zien de fres co's in onooglüke, welhaast vergane Romaanse kerkjes, niet met de ogen van de cri ticus of de kunstfilosoof. Wü zien ze als kinderen en raken opgetogen. Wü bergen ze in ons hart en houden er niet van er breedsprakig over te oreren. Onze ontroering is van ons en heeft geen pretenties. Zü is eenzaam en zoekt geen ge meenzaamheid, omdat wij vre zen haar in het tumult rondom ons te verliezen. Slechts eenmaal hebben wü gereisd zonder iets te zien, zonder ons te verheugen over de glorie om ons heen. Toen dreigden wü verstrikt te raken in onze zor gen, in de ellende die groter was geworden dan wü zelf waren en ons belaagde. Dat was toen wü terugkeerden uit Spanje, dat ons geliefde twee de vaderland is geworden. Wü wilden snel reizen. In een ruk wilden wü de zeventienhon derd kilometers die ons van Amsterdam scheidden, afleg gen. Wij waren de rand van onze bestaansmogelükheden genaderd en moesten de af grond ontlopen door zo spoe dig mogelük Amsterdam te halen. Óns restte weinig meer dan de financiën, nodig voor honderdvüftig liter benzine en zo mogelük een liter olie. Ons voortbestaan was gebouwd op ons vertrouwen in onze ze venjarige M.G. De eerste ne genhonderd kilometer snorde hi" onverdroten voort en bracht ons in dertien uur van Barce lona naar Dijon. In de heuvels rond Val Suzon evenwel begaf de motor het met een ratelend geluid. Een van de drüfstang- lagers had het begeven. Met vüftien kilometer per uur kon den wü terugkeren naar Dijon, waar wü, omdat het zaterdag was, alle garages gesloten vonden. Ook de zondag werd er niet gewerkt en eerst maan dag werd de dóódsimpele la- gerbreuk geconstateerd en provisorisch hersteld. Vier lange dagen hadden wü in Dijon zitten wachten en wü hebben er geen plezier aan be leefd. De stad maakte ons triest en kommervol. De weg van ons hotel naar de garage waar de trouweloze wagen te wachten Stond, leerden wij kennen als de weg tussen ons stamcafé en ons huis. Met dit verschil dat de laatste ons ver bond met twee polen die kleur aan het bestaan geven en dat de eerste ons ondermaans verblüf tot een wanhopige, grauwe bezigheid maakte. Met steun van de beminneüjke heer Cateau. die consul In Dijon van de ambassadeur van het koninkrijk der Nederlanden is, konden wij dinsdagmiddag onze reis voortzetten. Met na druk werd er bij ons vertrek op gewezen, dat de reparatie zonder garantie was geschied en dat wü, indien wü heel huids en snel thuis wilden ko men, het voorzichtig aan moes ten doen. Wü deden het voor zichtig, hetgeen niet wegnam dat voorbü Reims, halverwe ge de slechte weg naar Ver- vins, met een afschuwelüke klap onze achteras brak. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2