Diploma-uitreiking aan geslaagden r.-k. Middelbare Handelsavondschool mmtsm, Opruiming begonnen Grote drukte in Haarlems binnenstad Openbaar park in Eindenhout Tweede ronde brengt diverse verrassingen Mej. W. van Roosendaal veertig jaar bij katholiek onderwijs metz&co Afscheid van de heer Peters en mej. A. van der Riet NORIT Zware straffen wegens diefstal zomer opruiming MORGENAVOND MUZIEKFEEST IN HAARLEM-NOORD Tivaalf corpsen treden aan op het Haarlem-terrein BIJ OPRUIMING DIEFSTALLEN Films Laat Uw vakantie Uw maag! ONGEVALLEN IN HAARLEM Bijzondere bestemming voor Het Huis met de beelden Schaaktitel Mid-Kennemerland Kruisweg Verspronck- wegBrederodestraat Uitspraken Haarlemse rechtbank Zwemkampioenschappen Kring Haarlem K.N.Z.B. F ietsendief stallen opgehelderd gordijnstoffen coupons DINSDAG 16 JULI 1957 PAGINA 3 Proces verbaal tegen twee vrouwen opgemaakt R.K. Gymnastiekvereeniging „Virtus" Burgerlijke Stand Haarlem Geslaagden Toonkunst wmÊmC-mMwÈmÊm MET ARM IN HETE MASTIEK GEVALLEN A.N.W.B. wijst Haarlems gemeentebestuur op gevaarlijke situatie Beurs van Amsterdam Beurs van New York ZANDVOORT BIJKANTOOR VAN NUTSSPAARBANK The Zandvoort Boys Anjercollecte In Heemskerk en Beverwijk effen „margriet" - „tulp" 5 kleuren 5.50 p.m- liberty Reddend zwemmen W ielrennen Henk Buis wint Spreekuur wethouder Tijdens de sluitingsavond van de r.-k. Middelbare Handelsavondschool te Haarlem, waarop aan de geslaagden de diploma's werden uitgereikt, heeft de er. Peters afscheid genomen als leraar van de school. De heer Pe ters, die ongeveer twee en dertig jaar net Ieraarsambt heeft vervuld, werd toegesproken door rector D. de Wit, die meende, dat het succes bij de praktijk examens voor een niet gering deel te flanken was aan de werkijver van de scheldende leraar. De Haarlemse katho lieke Middelbare Handelsavondschool neemt in ons land een zeer vooraan staande plaats in, aldus rector De Wit. De directeur van de school, drs. M. Weijers, prees de heer Peters om zijn «.impulsief en explosief" doceren. Meer dan duizend leerlingen hebben daarvan geprofiteerd. De leraren en het bestuur hadden reeds eerder van de heer Pe ters en mejuffrouw A. v.d. Riet, die twee en twintig jaar als lerares aan de school verbonden is geweest, af scheid genomen. Zij werden bij die ge legenheid bedacht met geschenken. Me juffrouw Van der Riet was gisteravond niet aanwezig. De leerlingen waren eerder toege sproken door rector De Wit, die hen prees om hun studie-ijver, door de ver tegenwoordiger van de Haarlemse Ka mer van Koophandel en Fabrieken, de heer A. Miiller, die hun aanspoorde tot verdere studie en voorts naar voren bracht, dat het bedrijfsleven ten zeerste ls geïnteresseerd bij dit soort van on derwijs, door de voorzitter van de r.-k. micTdenstandsveereniging, afdeling Haar lem, de heer Fr. van Reysen, de heer W. E. van Straaten, voorzitter van de Haarlemse afdeling van de HKW en door de heer Leeuwenberg, gecomit- teerde bij de examens. Een dankwoord tot de leraren en in het bijzonder tot de scheidende leraar Peters werd ge sproken door Kees Luk. Daarna reik ten rector De Wit en de secretaris van de stichting r.-k. Avond-onderwijs te Haarlem, de heer H. W. M. van Os, de diploma's uit. Uitslagen. Geslaagd voor het drie-jarig diploma: de dames: Joke Anthonisse (H liede), Mia Berkelaar, Agaat Commandeur, Nel Eskens (H'stede), Lenie Heems kerk, Els Jansen (H'stede), Ria Jan sen (H'stede), Ria Martens, Cilia Mens, p s Pauien, Thea Platei, Joke v. d. *"°J. Ankie Sens, Annie van Staveren S ®tede), Ineke van Strien, Elly Uiten- daal (H'stede); de heren: Alouis Blonk, Henk van Del den, Ben Dieben. Adri Dyayer (O'veen), Gerard van Dijkman, Rob Haarbosch; Harrie Habraken, Theo Huisman, Nico Koek, Jos Kunst, Ger v. d. Maden (N'Vennep), Jan Molenaar, Henk Post, In een kledingmagazijn in het cen trum van Haarlem werd gisterochtend een vrouw aangehouden, omdat zij een Windiack ter waarde van 8,50 had weggenomen, 's Middags werd in het- ,55. kledingmagazijn een vrouw ge- zeiiue gen overhemd ter waarde snapt, d ontvreemd. Tegen bei- Sfv/ouwen heeft de politie proces-ver baal opgemaakt. Daar de gymnastiekzaal van de zus ters in de Koningstraat in beslag is ge nomen voor eindexamens van de MULO is het bestuur van „Virtus" ge noodzaakt de lessen op woensdagmid dag te beëindigen tot nader aankondi ging. De dames en meisjes van de maandag en donderdagavondlessen trainen bij goed weer op het veld van de speeltuin Kindervreugd, Godfried v. Bouillonstraat. Haarlem-Oost: meisjes van 6.30 uur tot 8 uur, dames vanaf 8 uur. CINEMA PALACE: De graaf van Monte Cristo. 14 J„ 2, 7.30. FRANS HALS: De koning der gangsters. 18 j 2 30 7, 9 15. LIDOVrouwen in Boeien, str. volw., 2. 4.15, 7, 9.15. LUXOR: The African lion, a I.. 2. 7. 9.15. MINERVA: di. en wo.: Het trottoir, 18 J., 8.15 u. Do. geen voorstelling. ROXY: De dokken van New Orleans, 18 2.30, 7. 9.15. STUDIO: Jeugd-vakantieprogramma, 10 30u. Dinsdag 16 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling door Cor Kee, 20 tot 21 u. Woensdag 17 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Italiaan se en Baskische volksdansen, 20 u. Haarlem-terrein: Muziekfestijn van twaalf muziekkorpsen, 20.15 u. GEBOREN: z. v. C. M. Bottelier-Zon. neveld; z. v. J. B. Pérukel-Duits; z. v. A. M. M. Roest-Seijsener; z. v. G A. de RidderSaeijs; z. v. H. E. de Vos- van Velzen; z. v. F. W. van Oossanen Kornelissen; z. v. E. J. HartmanNijs- ïen- z v. A. Verzeilberg-van Scherpen- zeei- z v. J. M. M. Labohm-van Vel zen-' z v. Z. Schardijn-Abukasim; d. v. M. A.' Wallekers-Wiering; d. v. M. J. Bolland-Out.ies: d. v. J. C. Simmer- man-Balvert; d. v. M. Szabó-Dekany; d. v. S. Koper-Benink: d. v. F. A. Ken- sen-Weidema; d. v. J. M. G. Siecker- van den Ham; d. v. K. van Eis-Ver- hoef; d. v. W. Spier-van Werven; d. v. J. P. M. Meulenberg-van Opheusden; d. v. H. J. van Liemt-Franke. ONDERTROUWD: J. A. A. W. de Vries en Chr. A. Haarbrink; G. G. M. Florin en D. van Schagen; L. F. van As en A. G. Visser; A. C. J. M. Snet- horst en H. C. Nelis; Th. B. Tol en R. Paauw. GETROUWD: J. J. Drommel en H. M. Eras; 1 Rotteveel en W. Bon; M. R. A. Eckenhausen en J. M. W. Stien- stra. OVERLEDEN: H. Meijer, 83 j., Wes- terhoutpark; W. de Groot, 76 j„ Pieter Kiesstraat; E. Ruifrok-Smit, 62 j„ Te- van Berkhoutstr.; J. Criens-Fran- Ken, 71 j., J. J. Hamelinkstraat; J C Quee-Pruis, 57 j., President Steijnstr.; P. G. C. van Bruchum, 78 j„ Santpoor terstraat; M. W. de Vos, 55 j., Zomer- straat; H. van der Veen, 86 i.. Bure- wal; L. W. Smit, 59 j., Jan Stuytstraat: L. van Meerveld-Verspoor, 65 j.. Bade- lochstraat; A. Boomer-Hoenson, 40 i Van Hogendorpstraat; M. A. Zapneii- Schwitulla, 59 j., Spaarzichtlaan. Henk van Rooyen (Bennebroek)Wim Schaad, Frans van Sprang (S'poort), Jan Stevens (IJmuiden), Loek Stoop (IJmuiden), Lex v. d. Storm, Ben v. d. Storm, Gerard v. Sutphen, Kees Wes- terveld (H'stede), Japie de Wijs (Heem stede). Geslaagd voor het einddiploma (vijf jarige opleiding): de dames: Willie v. Amerongen (Sant poort), Ria v. d. Geest, Annie v. Haas ter (V'zang), Susan van Hulst, Willie v. d. Meer. Ineke Platei, Joke v. d. Pol (S'poort), Paula Schmidt, Riet de Vries, Ria Warmerdam (B'veld); de heren: Bert Beyk, Nico van Duyn, Rob Eldering, Henk v. d. Geest, Koos Geusebroek (S'poort), Jan Graaman, Paul Groen, Jan Heyne, Stef Hollan der, Rob Hoogendoorn, Kees Luk, Theo Pielage, Marti en Roeien (V'zang), Henk Ruygvoorn (S'poort), Henk Vo gel, Piet v. d. Vooren, Jan Weustink. Afgewezen: 9. Voor de staatsexamens voor muziek slaagde voor het tweede gedeelte A mej. T. Visser. Voor het eerste gedeel te A slaagden mej. H. Leis en de heer W. Husslage en voor het eerste gedeel te B mej. I. Beenhakker. De president avn de V. V. V. te Florence, ing. Taccini, heeft de benoemirui van het in die stad wonende Nederlandse meisje mej. Marian de Koning Laaenius bekend gemaakt tot koningin Calluna XV, die de stad Florence op het heidefeest in augustus te Ede zal vertegenwoordigen. De Nederlandse consul te Florence, de heer De Plaisant, speldt mej. De Koning Ladenius, die vroeger in Amster dam heeft gewoond, het ereteken, behorende bij haar koninginneschap, op. Het feest van de opruiming ig weer begonnen. Duizenden huisvrouwen zijn op jacht naar koopjes. Met grote, tractieve raambiljetten trachten de winkeliers klanten te trekken. In de etalage wordt nu ieder plekje gebruikt om de meest aantrekkelijke dingen uit te stallen en het verkopend personeel heeft de handen vol om de cliënten te helpen. Twee weken zal de opruiming duren. Het is de bedoeling van de win- keiiers, dat dan alle oude voorraden verkocht zijn, zodat zij de tweede helft van het jaar met iets nieuws kunnen beginnen. De kopers, die in de opruiming dik wijls artikelen meenemen niet direct nodig hebben, zullen zich daarna alleen die dingen aanschaffen, welke noodza kelijk zijn. Weken van te voren is men al bezig geweest met het maken van sensatio nele raambiljetten. Onder de etaleurs hangt in deze tijd een zenuwachtige stemming. De hele dag lopen zij door de etalages om dingen te pakken, die de klant wil hebben. Maandwagmorgen om negen uur gin gen vele winkels open. Drommen men» sen, onder wie velen die reeds vroeg in de ochtend „post" hadden betrokken, stroomden naar binnen. Uit de etala ges verdwenen regelmatig de extra laag geprijsde artikelen, die dienden om het publiek uit te nodigen naar bin nen te komen. In de winkels speelden zich de meest komische taferelen af. Dames, die toevallig eenzelfde artikel vast hebben, staan driftig gebarend te genover elkaar. Een stortvloed van woorden komt uit hun mond, tot er ten slotte een is, die de ander het koopje gunt. Hoedjes schijnen ook een graag gewild artikel te zijn. Tientallen men sen kan men om een bak met hoeden zien staan dringen. Honderden hoofd deksels worden gepast. Een vluchtige blik in een spiegel en het hoedje ver- dwijnt weer in de bak. Met zenuwach tige vingers wordt een ander gepakt; het doet er niet toe, wat het is, als het Advertentie niet bederven door Verandering van voedsel en lucht daar komen gemakke lijk maag- en darmstoomissen van. Laat Uw vakantie niet be derven. Neem Norit mee op reis! tegen maag- en darmstoornissen maar gepast Fan worden. Eindelek heeft men besloten; het hoedje van de keus is gevonden of -loopt door. „Daar ligt ook niets bij, is dan de nuchtere opmerking. De hele dag door is het gisteren druk het mooie weer heeft daar ook zeker toe bijgedragen. Na vier uur begon de drukte langzamerhand af te nemen. Mensen met grote pakken en volge- stampte tassen keerden huiswaarts, niet alleen Haarlemmers, ook inwoners van de omliggende egmeenten, die per bus of tram naar de stad gekomen waren. Er is goed verkocht gisteren, vooral in de grote warenhuizen en ma gazijnen. Men heeft lijkbaar op deze uiterkoop gewacht. Men moet het geld vast gehouden hebben om het in de opruimingstjjd extra oordelig te eg- bruiken. Nu zullen veler portemon- naies pijnlijke leemten vertonen, maar de idee, dat men zo voordelig mogelijk heeft gekocht, zal velen ook weer een zekere voldoening geven. Voor de huis vaders echter zal de uitverkoop altijd wel een raadsel blijven, een mysterie, dat niet te doorgronden is. Gisterochtend om kwart voor negen wilde een 66-jarige dame met haar in validewagentje van de Schouwtjeslaan naar de Wagenweg. Zij ging echter te snel in de bocht, met het gevolg, dat het wagentje omsloeg en de dame kwam te vallen. Met een hersenschud ding en enkele gekneusde ribben moest zij naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. Om half drie 's middags stak een 50-jarige voetgangster het kruispunt Kenaupark-Rolhuizen over, toen er een 17-jarige jongeman op een bromfiets aankwam. De voetgangster weifelde met oversteken en zij werd door de bromfiets aangereden. Zij liep een bloe dende hoofdwonde op en een hersen schudding, en moest naar de Maria- stichting worden overgebracht. De brom fietser liep enkele schaafwonden op. Bij werkzaamheden in de Regulier- dwarsstraat te Beverwijk is maandag de loodgieter F. K. uit Haarlem bij het naar boven brengen van een emmer met hete mastiek gestruikeld. De man viel met zijn arm in de hete mastiek en ls ter verpleging naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk overgebracht. Op de afdeling Openbare Werken ter gemeentesecretarie van Haarlem ligt gedurende vier weken voor een ieder ter inzage het ontwerp-uitbreidmgsplan „Eindenhout", dat de bestemming re gelt van het gedeelte der gemeente Haarlem, dat ongeveer begrensd wordt door de Eindenhoutstraat, de Wagen weg de Leidsevaart en de grens Haar lem-Heemstede. De bestemming van dat gebied was vroeger geregeld bij de raadsbesluiten van 20 april 1949 en de wijziging daarvan op 21 februari 19ol. Mede in verband met de bouwplannen van het r.-k. Meisjeslyceum Sancta Maria, dat zoals bekend, een nieuw ly ceum heeft doen ontwerpen voor een terrein ten zuiden van de Eindenhout straat is het thans noodzakelijk geble ken de geldende uitbreidingsplannen te herzien. In het plan, zoals het thans ter visie ligt, komen twee lycea voor met de daartoe behorende accommodatie aan sportterreinen. Ten zuiden van de Van Hogendorpstraat is daarenboven een schoolgebouw geprojecteerd, bijvoor beeld ten dienste van het lager onder wijs. Ook omvat het plan twee „bijzon dere gebouwen." Een ervan is het „Huis met de Beelden," waarin wel licht een bibliotheek of een klein museum kan worden gevestigd. Het an dere „bijzondere gebouw" is ontworpen De wedstrijden uit de tweede ronde om de persoonlijke schaaktitel van Mid- het Kennemerland kenmerkten zich over het algemeen door een aantal verrassen de uitslagen. Merkwaardig hierbij was vooral dat het steeds schakers van de IJmuidense vereniging Kijk-Uit waren die voor de onverwachte uitslagen zorg droegen. In groep ,,A" toonde A. Kiste- maker weinig ontzag voor zijn favorie te tegenstander D. v. Vuuren. Door goed spel gaf hij de jeugdige Weenink- speler nauwelijks gelegenheid zijn nor male spel te ontplooien. De Beverwiiker kon de druk niet weerstaan en incasseer de hierdoor zijn eerste nederlaag. Ook G. L. de Haas kwam uitstekend voor de dag. Aanvankelijk zag het er in zijn treffen met Tj. de Jong niet gun stig voor de IJmuidenaar uit. De ca- valarie van zijn tegenstander was diep in de Haas' stelling doorgedrongen waarbij ineenstorting van de konings- veste een kwestie van tijd scheen. Tj. de Jong maakte echter op het critieke moment een misrekening, verloor daar bij een belangrijk stuk en daarmee te vens de partij. Voor Ir. D. Huygen, die zelf kans zag zijn gevaarlijke club genoot P. Hart onder de knie te krij gen, betekenden deze uitslagen dat hij thans samen met J. Jansen ongeslagen aan de leiding gaat. J. Jansen behaalde zijn tweede winstpunt door een zege op F. Wester. In groep „B" liet de Pat-Mat favo riet M. P. Suiker zich verrassen door A. Rijke (Kijk-Uit). De zeer wisselval lig spelende IJmuidenaar stak ditmaal in uitstekende vorm waaron M. P. Sui ker het juiste antwoord schuldig moest blijven. De sterke Haarlemmer J. v.d. Berg profiteerde uitstekend van de gele genheid om een punt voor te komen op één van zijn belagers door J. L. Wijd- oogen (Kijk-Uit) een nederlaag toe te brengen. De beide favorieten L. Mostertman (Pat-Mat) en H. Duisenberg (Weenink) konden tijdens de eerste zitting nog niet tot een beslissing komen. De partij werd in ongeveer gelijke stelling afgebroken. De partij B. de Heer J. C. de Haas werd uitgesteld. De standen na de tweede ronde lui den: Groep „A": 1. 'Ir. D. G. Huygen 2 2; 2. J. Jansen 2 2; 3. G. L. de Haas 2. 1; 4. A. Kistemaker 2 1; 5. D. v. Vuuren 2 1; 6. P. Hart 1 0; 7. Th. de Jong 1 0; 8. F. Wester 2 0; Groep „B": 1. J. v.d. Berg 1 1: 2. H. Duisenberg 1 1; 3. A. Rijke 2 1; 4. J. L. Wijdoogen 2 1; 5. B. de Heer 1 0; 6. M. P. Suiker 1 0; 7. J. C. de Haas 00; 8. L. Mostert man 0 0; Voor de derde ronden zijn vastgesteld de partijen: Groep „A": J. Jansen P. Hart; D. v. Vuuren Tj. de Jong; A. Kiste maker F. Wester; Groep „B": M. P Suiker.— J. C. de Haas; L. Mostertman J.' v.d. Berg: H. Duisenberg A. Rijke; J. L. Wijd oogen B. de Heer. De Haarlemse schaakvereniging „Het. Oosten" zal op woensdag 24 juli bezoek ontvangen van de Duitse schaakvereni ging „Postsportverein Hamburg". Deze vereniging maakt een tournee door ons land en zal des avonds met vijftien spe lers aantreden tegen een gelijk aantal schakers der gastheren. De volgende dag trekken de Hamburgers naar Zand- voort waar o. m. een wedstrijd tegen de Zandvoortse schaakclub zal plaatsvin den. Op de terugweg zullen zij nog in het strijdperk treden tegen een schaak vereniging uit Zutphen. ten zuiden van de geprojecteerde oost- westverbinding (de verlengde Johan van Oldenbarneveldtlaan) op de hoek van de Wagenweg. Op dat gunstig ge legen punt zou bijvoorbeeld een groot kantoorgebouw gesticht kunnen worden. Om de achtergevels van de woningen aan de zuidzijde van de Eindenhout straat enigermate aan het oog te ont trekken is ten noorden van het ontwor pen Sancta Maria-lyceum een viertal blokken eengezinswoningen geprojec teerd. Om voldoende hoogte te verkrij gen zijn de woningen ontworpen met een onderhuis, dat gelegenheid biedt tot auto-berging. In de nabijheid daar van zijn ook ongeveer vijfenveertig auto-boxen ontworpen voor de bewo- woners van het Bosch en Vaartkwar- ter. Langs de Wagenweg is een ter rein gereserveerd voor bebouwing met vrijstaande villa's. De bij het ontwerp uitbreidingsplan behorende voorschrif ten regelen onder meer de welstand van de ontworpen woningen, waarin geen bedrijven mogen worden geves tigd. Voorts zijn er enige winkels mei bovenhuizen geprojecteerd. Het grootste gedeelte van de gron den in „Eindenhout" is gereserveerd voor de recreatie van de bewoners van Haarlem zuid en zuid-west. Bij het ,,Huis met de Beelden" is een openbaar park ontworpen met speel weiden, speelpleinen, wandelpaden en terreinen voor jeugdwerk. De bestaan de vijver is in het plan gehandhaafd, waardoor het park nog aantrekkelij ker wordt. In tegenstelling met „Den Hout" is bij Eindenhout een gebruiks- park aangebracht, waarin verschil lende spelen die in Den Hout niet ge tolereerd kunnen worden, beoefend kunnen worden. In de zuid-westelijke hoek van het plan, dus bij de grens met Heemstede, is een tennispark ontworpen ter vervan ging van het bestaande aan de Wagen weg, dat tot verdwijnen gedoemd is. Het zuidelijke deel van het ontwerp- uitbreidingsplan wordt doorsneden door de oost-westverbinding, die thans van rijkswege wordt aangelegd. Omdat het nog geenszins vaststaat, hoe de krui sing van die rijksweg met de Wagen weg zal worden uitgevoerd, is voor die punten een bestemming in hoofdzaak aangegeven. Ten zuiden van de oost- westelijke rijksweg ligt, zoals bekend, het Coornhert-lyceum. De Zandvoorter Allée in de gemeente Heemstede is in het plan doorgetrokkentot de nieuwe weg. Op het kruispunt van de Verspronck- weg, de Brederodestraat en de Wou- wermanstraat in Haarlem zijn reeds verscheidene ongevallen gebeurd, het geen voor de A.N.W.B. aanleiding is geweest de situatie aldaar te onder zoeken. De Bond heeft het gemeentebestuur van Haarlem thans medegedeeld dat de vormgeving van het kruispunt uit verkeerstechnisch oogpunt niet voldoet. De route Verspronckweg-Brederode- straat is ter plaatse een voorrangsweg, doch het karakter van de uitmondende wegen is zodanig dat het verkeer op deze wegen geneigd is het kruispunt met grote snelheid te passeren. Mej. W. van Roosendaal, hoofd van de r.-k. V.G.L.O.-school St.-Gerardus Majella te Haarlem, is vanmorgen ter gelegenheid van haar veertigjarig ju bileum als onderwijzeres gehuldigd. Eerst droeg haar broer, father J. van Roosendaal, in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper aan de Am sterdamstraat, met assistentie van pas toor H. van Schie en kapelaan M. van der Zwaan, tot haar intentie een plech tige H. Mis op, die werd bijgewoond door vrijwel alle leerlingen van de bei de afdeiingen van de Gerardus Majel- laschool. In het parochiehuis aan het Teyler- plein recipieerde de feestelinge, waar zij werd toegesproken door een groot aantal vrienden en kennissen. Pastoor Van Schie, voorzitter van het schoolbestuur, opende de rij van sprekers en zei, dat mej. Van Roosen daal, die een jaar geleden mej. C. Sta- venuiter als hoofd van de school was opgevolgd, zich spoedig had ingewerkt. Hij prees haar om haar ijver en meen de, dat zij .het ambt van onderwijzeres beslist geen veertig jaar zou hebben kunnen vervullen, wanneer zij geen lief de voor het onderwijs en voor de kin deren had gehad. Op haar waren van toepassing de woorden van Julius Cae sar: „Veni, vidi, vici". Hij hoopte, dat mej. Van Roosendaal haar werk nog lange tijd z ou mogen verrichten tot heil van het Haarlemse katholieke onderwijs en tot zegen van de leerlingen. Pastoor Van Schie over handigde haar twee geschenken onder couvert. Broeder Ignatius van het Nagtzaam- plein feliciteerde mej. Van Roosendaal namens de broeders en de jongens van De Haarlemse rechtbank veroordeel de vanmorgen een 27-jarige fabrieks arbeider uit Haarlem wegens verduis tering tot twee jaar gevangenisstraf niet aftrek van voorarrest. Twee weken geleden had de officier van justitie een zelfde straf geëist tegen de verdachte, die onder valse namen In april van dit jaar verschillende fietsen l»ad gehuurd en ten eigen bate verkocht. Een 26-ja- rige goudsmid uit Voorschoten werd wegens oplichting veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een jaar proeftijd. De officier van justitie had dezelfde straf geëist. Om dat de preventieve hechtenis vandaag precies tien maanden bedraagt, werd de onmiddellijke invrijheidsstelling ge last van de verdachte. Eveneens conform de eis werd een 31-jarige schilder uit Amsterdam ver oordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en toezicht van het Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisten. De man had een fiets gestolen. Een 35-jarige kok uit Leiden werd wegens diefstallen en inbraken veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, overeenkomstig de eis. De verdachte had eind april ingebroken in verschil lende villa's in Aerdenhout en Bentveld. Wegens de inbraak in het Burger weeshuis in de Olieslagerslaan in Haar lem werd een 20-jarige Amsterdamse zeeman overeenkomstig de eis veroor deeld tot anderhalf jaar jeugdgevange nis. Zijn medeplichtige, een 19-jarige meubelmaker uit Amsterdam kreeg, eveneens conform de eis, acht maan den, waarvan drie voorwaardelijk, en aftrek van heet voorarrest. Anderhalf jaar jeugdgevangenis leg de de rechtbank op aan een chauffeur die een bankinstelling voor 1500.- had opgelicht. Door Z.B.V.S. werd zaterdagavond in het natuurbad „Velserend" te Sant poort de derde ontmoeting van de wed strijden om de kampioenschappen en beste prestaties Kring Haarlem Ko ninklijke Nederlandse Zwembond geor ganiseerd. De uitslagen zijn: 50 nieter vlinderslag jongens: 1. F. v.d. Eijnde, HPC, 33,1 sec.; 2. J. Sint, DWR., 36.3 sec.; 3. K. Koster, HPC., 36,3 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. T. van Wissen, Watervrienden, 3 min. 19,7 sec.; 2. I. Wesmaas, HPC, 3 min. 26,3 sec.; 3. G. Bruning, VZV, 3 min. 26.4 sec. 50 meter schoolslag jongens: 1. M. Termaat, 39,7 sec.; 2. J. Brommersma, HPC, 41,4 sec.; 2. J. Ferdinandus, HVGB, 41,4 sec.; 100 meter vlinderslag heren: 1. R. Prins, HPC, 1 min. 16.2 sec.; 2. J. Bouman, HPC, 1 min. 17 sec.; 3. T. v.d. Eijnde, HPC, 1 min. 18,6 sec. 50 meter vlinderslag dames: 1. W. Hofman, HPC, 37,6 sec.; 2. H. Band, HPC, 37,9 sec.; 3. L. Remer, HPC, 39,6 sec. 4x 100 meter estafette vrije slag heren: 1. HPC 4 min. 31,1 sec.; 2. HPC II 4 min. 35,3 sec.; 3. DWT 1 4 min. 38.1 sec. 4 x 50 meter estafette wisselslag dames: 1. HPC 1 2 min. 35.6 sec.; 2. HPC II 2 min. 46 sec.; 3. Haarlem 2 min. 47,7 sec. (Niet officiële Koersen) Vor. slot 3% Ned 1953 3te Ned 1953 3te Ned 1956 3te Ned. 1948 3te Ned 1950 3te Ned 1954 3te Ned. 1955 1 3-3te Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Lnschi Grtbk 1946 3 Ned Handel Mi1 eert A.K.U Van BerkeJ's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvenscert Unilever Cert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. MIJ Ned. Scbeepv. Unie K.L.M. H V.A Dell Mt1 eert. A'dam 2te 56 1 A'dam 56 D Adam III 887/g 88 88 te 83% 83% 83% 85% 86t9 89 te 194 206 359% 193% 304 461% 285 298 224.90 75% 182 151-% 168% 138.60 115% 91% 79 y2 99H 99% opening 16/7 88% 88& 89 190% 461% 29734 226.20 181% 150% 167 137.50 Anaconda Coppe: Bethlehem Steel Chrysler Corp, Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Ware Had to Corp iepubllc Stee) tioyaJ Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern RaUway Tidewater Ü.S. Steel 12/7 68 50 79% 71% 46% 113 58(4 38% 37% 58% 90 45% 43(4 391/4 70% 15/7 68% 5014 8O1/4 71% 47J4 112','4 36% 38(4 37(4 58% 59(4 90(4 45% 43(4 39(4 71 de school en hoopte, dat zij nog lange tijd aan de Sint Gerardus Majellaschool haar beste krachten zou wijden. Hij stelde haar een geschenk in het voor uitzicht. Mej. L. Breed sprak namens het onderwijzend personeel en bedank te de jubilaresse voor de prettige lei ding, waoruit een vertrouwenwekkende samenwerking tussen het hoofd van de school en het personeel gegroeid was. Als blijk van waardering bood zij mej. Van Roosendaal een parasol aan, die midden in de zal na ontvouwd te zijn werd neergezet. Mej. C. C. C. Stavenuiter het vroe gere hoofd van de school wilde nog eens getuigen van haar vreugde, dat mej. Van Roosendaal op bekwame wij ze de leiding van de schooi had over genomen en tot nog toe steeds gehan deld had in de geest van haar voor gangster. Namens d e parochiële meis jesschool en de kleuterscholen bood zij mej. Van Roosendaal enige geschenken aan van huishoudelijke aard. Mej. A. E. Heeren van de Kleine The- resiaschool rekende voor, dat mej. Van Roosendaal minstens veertigduizend uren heeft besteed aan het corrigeren van huiswerk. Mej. Heeren liet haar gelukwensen vergezeld gaan van een stel wijnglazen. De heer Van Broeke Spanbroek een goede kennis van de jubilaresse zei, dat hij niet op het feest had willen ontbreken, omdat hij destijds bij het veertigjarig onderwij zersjubileum van de vader van mej. Van Roosendaal ook gesproken had. Met een uitvoerig en spontaan dank woord van mej. Van Roosendaal werd de officiële huldiging besloten. Er wa ren nog schriftelijke felicitaties binnen gekomen, o.a. van de inspecteur van het L.O. in Haarlem. Vanmiddag heb ben de kinderen voor mej. Van Roo sendaal de opera „De Barbier van Bagdad" opgevoerd. Ongecorrigeerd) De Nutsspaarbank te Haarlem zal binnenkort een bijkantoor te Zandvoort openen. De relatie van de bank met Zandvoort is al van oude datum. Tot in de dertiger jaren werd te Zandvoort een zitting gehouden. Daarna moesten de Zandvoorters voor hun spaarbank zaken naar Haarlem gaan. De opening van een bijkantoor wijst er op, dat de Nutsspaarbank een behoorlijk aantal spaarders te Zandvoort heeft en boven dien verwacht haar „spaar-debiet" in Zandvoort te zullen uitbreiden. De entree van deze Haarlemse instel ling te Zandvoort heeft geleid tot een aanzienlijke verfraaiing van het dorps beeld. Op een braak liggend hoekper- ceel tussen de Hogeweg en de Grote Krocht is een modern en smaakvol ge bouw verrezen, waarmede de Haarlem se architect C. Brakel veel eer heeft ingelegd. Aan de afwerking wordt de laatste hand gelegd. Het bijkantoor zal op woensdag 24 juli officieel in gebruik worden genomen. Het bestuur van de R.K. voetbalver. „The Zandvoort Boys" is er in ge slaagd een trainer aan de vereniging te verbinden. Het is de heer Vermeer, die zijn sporen op dat gebied al verdiend heeft. Het bestuur rekent nu op de le den. Verwacht wordt, dat de trainings avonden trouw worden bezocht. De eer ste training vindt plaats a.s. woensdag van half acht tot negen uur in het Ken- nemer sportpark. De anjer-collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft te Zandvoort rond 440,- opgebracht. De oplettendheid van de Heemskerk- se jongeman B. heeft ertoe geleid, dat de politie de hand heeft gelegd op de dader van fietsendiefstallen te Heems kerk en te Beverwijk. In maart werd bij de r.k. kerk te Heemskerk een fiets gestolen die eigen dom was van een zekere B. De fiets een sportmodel geheel luxe uitgevoerd, had een waarde van 300,- Zondagmor gen ontdekte de jongeman, die nog steeds uitkeek naar zijn gestolen kar retje, onderdelen van zijn fiets, gemon teerd op een andere fiets, die bij de kerk stond. Hij waarschuwde de politie. De fiets bleek te zijn van de 29-jarfge R. uit Heemskerk, die bekende de fiets van B. in maart te hebben gestolen. Ook had hij nog een fiets gestolen bij de r.k. kerk te Beverwijk en op een der Beverwijkse sportterreinen. Advertentie 5 kleuren 2.95 p.m. 8 kleuren 3.75 p. m. allerlei weefsels amsterdam leidsestraat den haag hoogstraat (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten dg verantwoordelijkheid der Redactie. Ano niem ingezonden brieven worden terzijde gelegd.) „Droeve balans van het weekeinde" aldus lazen wij in de bladen van maan dag 8 juli 1957. Zeven en twintig ver drinkingsongevallen, waarvan zestien kinderen en elf volwassenen, terwijl in het hieraan voorafgaande weekeinde negentien mensen verdronken. Vele slachtoffers konden niet zwemmen. Het is toch wel heel erg, dat zoiets nog kan voorkomen en dat er nog zo velen zijn die nog steeds niet doordrongen zijn van dat feit dat leren zwemmen even belangrijk is, in vele gevallen zelfs belangrijker, dan schrijven, reke nen, enz. Gedurende twee weekeinden werden zes en veertig families wegens ver drinkingsongevallen in rouw gerompeld en wanneer we er bij nemen de ver drinkingsongevallen die tussen de twee weekeinden zijn genoteerd, dan krijgen wij over de periode van nog geen tien dagen het schrikwekkende cijfer van ruim zestig gevallen van dood door ver drinking. Wijlen de heer W. E. Bredius WC zn., tijdens zijn leven voorzitter van onze oudste Nederlandse zwemclub A.Z. 1870, schreef reeds „Ieder kind dat verdrinkt is een aanklacht tegen zijn ouders of voogden die het niet zo heb ben opgevoed, dat het zich tegen de dood door verdrinking kan verweren" en al zijn wij het met dit scherpe onge- nuaceerde oordeel niet geheel eens, wij wijzen er op dat het stellig dank zij het schoolzwemmen is, dat het aantal verdrinkingsongevallen niet nog veel hoger is. Zolang er nog altijd kinderen en vol wassenen zijn, die de zwemkunst niet machtig zijn, is het verheugend te mogen vaststellen, dat het aantal red dingsbrigades in den lande zich steeds meer uitbreidt. „Zolang niet ieder een kan zwemmen, moet iedere zwem mer kunnen redden". Zwemsters en zwemmers, gij die toch met ons de overtuiging zult zijn toegedaan, dat het water, voor ons die de zwemkunst machtig zijn, een vriend genoemd kan worden, doch voor alle anderen een vijand, kunt U ook zwem mend redden? En zijn U de vervoers- en bevrijdingsgrepen bekend en kent U ze ook zo, dat wanneer er hulp moet worden verleend, er voor Uzelf geen gevaar bestaat slachtoffer te worden van Uw spontane hulpverlening?" Het lijkt, wanneer U leden van een reddingsbrigade tijdens het oefenen aan het werk ziet allemaal zo een voudig, maar de feiten hebben meer malen bewezen, dat ook de beste zwem mer de kans loopt, slachtoffer te wor den van zijn spontane hulp. U kunt dit voorkomen door lid te worden van een reddingsbrigade waar U behalve het zwemmend redden eveneens de nodige EHBO kennis wordt bijgebracht. De Haarlemse Reddingsbrigade oef- fent iedere Woensdagavond van 9.15- 10.15 uur in het Sportfondsenbad. Het secretariaat is: Nassaustraat 16. J. M. Schmidt, voorzitter. Stemmingonregelmatig Onder directie van de heer W. van der Peijl en onder auspiciën van de nog jonge Stichting Haarlem-Noord valt er morgenavond op het Haarlem terrein voor de liefhebbers een aantrek kelijk muziekfeest te beleven. Twee weken geleden konden wij berichten, dat in totaal twaalf muziekverenigin gen aan dit evenement zullen deelne men, namelijk de harmonie Crescendo uit Spaarndam, de Hillegomse Muziek kapel en verder de Haarlemse vereni gingen harmonie St.-Bavo, harmonie Crescendo, harmonie Kunstkring Apol lo, harmonie Haarlem, christelijk fan farekorps Arti et Religioni, mondac- cordeonvereniging Door Vriendschap Sterk, de St.-jorisband, het tamboer-, hoornblazers- en pijperkorps Haarlem van de C.J.M.V., het tamboer- en hoornblazerskorps BATO en het tam boerkorps van de speeltuinvereniging „Frans Hals". De twaalf korpsen, waarvan er acht in uniform zullen aantreden, zijn bij el kaar zeshonderd man sterk. Om zeven uur 's avonds beginnen tien korpsen een stertocht door Haarlem-noord welke zal eindigen op het Haarlemter rein. De startplaatsen zijn: Ekster straat. Waalstraat, Pijnboomstraat, Ol menstraat, Ambachtstraat, Jan Ha ringstraat, Rosenhagheplein, Flores- straat en Raadhuisplein. De twaalf verenigingen komen stuk vqor stuk het terrein op, vier korpsen, die nameluk hebben deelgenomen aan de Taptoe Unique 1957, zullen dezelfde openingsfiguur maken als op de Grote Markt. De andere acht zullen zich evenzeer presenteren, waarnaar alle korpsen zich aan de noordzijde van het veld zullen opstellen. Zij spelen de be kende „Imperial Echoes" en marche ren naar de hoofdtribune. Ter inleiding van het zogenaamd stemmig gedeelte speelt elke vereni ging een solo-nummer. Het program ma varieert van licht klassiek tot hy per modern (Amerikaanse blues). On der afwisselende directie worden geza menlijk drie of vier marsen gespeeld. De belangrijkste nummers van het stemmige gedeelte zijn verder „Judex" uit „Mors et Vita" van Gounod, en „Land of hope and glory" en .Night fall Camp" die ook tijdens de taptoe °P de Grote Markt gespeeld werden. De finale die door de verlichting een bijzonder aspect zal krijgen, geeft als hoofdnummer de grote figuur, welke tijdens de Taptoe Unique tot slot ge maakt werd. De Bergoss-kapel zal dan vervangen worden door de Harmonie Haarlem. Voor de Noorderlingen is er dus alle aanleiding om op dit muziekfeest pre sent te zijn dat morgenavond om acht uur begint,. De eerste rit van de midzomercompe titie, welke de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" zondag over een af stand van 30 km liet verrijden, is bjj de A- en B-klassers gewonnen door Henk Buis. De uitslag luidt: 1. H. Buis, 2. H. van Steyn, 3. C. van Steyn, 4. A. Koonings, 5. B. Walters. Bjj de C-klassers, die eveneens 30 km. reden zegevierde C. Boogaard vóór K. Uttien, H. Peters, C. Jansen, en L. Wal ters. Wethouder D. J. A. Geluk houdt woensdag 11 uur zijn spreekuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3