ANQUETIL wijkt geen duimbreed en Forestier nu in groene trui Moedige solovlucht van Stolker bij derde berg tot staan gebracht t TOURNEDOS ESPAGNE c §ch|R in nood D D UITSLAGEN Wim van Est in de kopgroep, maar gehinderd bij de sprint e e n DINSDAG 16 JULI 1957 PAGINA 7 DE TIJD DER EENLINGEN IS VOORBIJ zeventiende etappe Militaire atletiek- kampioenschappen Uruguay uitgeschakeld voor wereldtitel Waarlijk, de tijd van de grootheden behoort althans voorlopig tot het verleden. Er zijn geen opvolgers voor een Coppi, Bartali, Koblet of Bobet, zeker niet nu bovendien Charly Gaul en Bahamontes thuis aan de radio moeten vernemen van hetgeen er zich afspeelt in 's werelds grootste wielercircus. Deze trieste wetenschap ervoer de uitgebreide karavaan in de eerste van de twee tochten door de Pyreneeën. Immers, in Saint Gau dens finishte niet één man met een voorsprong van tientallen minuten. Daar arriveerde een peloton van niet minder dan achttien man, die ge zamenlijk getuigden van een ontluisterd romantisch tijdperk, de tijd van de superieure eenling, die vele tientallen lyrische regelen uit evenzovele pennen deed vloeien. Neen, de Tour wordt dit jaar niet in de bergen,ge wonnen. De beslissing is al gevallen in de voorgaande vlakke ritten. In het hooggebergte heeft de aanval plaats moeten maken voor de verdedi ging- Achttien man arriveerden nagenoeg tegelijk aan de finish in Saint Gau dens. Een van hen was, uiteraard, Frankrijks nieuwe hoop, de met het geel getooide Jacques Anquetil. Niet een keer heeft hij getracht zijn welhaast zekere zege in deze Tour nog meer glans te geven door een magistrale krachtsexplosie op de toppen van de drie bergen van het Pyreneeën- massief. Anquetil volgde slechts met argus-ogen het spoor van zijn naaste belagers. Zo consolideerde hij zijn kleine, maar kennelijk doeltreffende voorsprong. Eén man slechts heeft moeten wijken voor het geweld van een, overigens zeer korte, aanval. Wim van Est is namelijk onttroond als drager van de groene trui. De eer is overgenomen door de zwartgekuifde, welgemanierde Franse nationaal natuurlijk een nationaal! Jean Forestier. Een eindsprint van nauwelijks honderd meter besliste. Van Est, van de weg gedrukt door Walkowiak, werd vijftiende; Forestier tweede. Zo eindigde de eerste werkelijk zware etappe door de Pyreneeën, waarbij Nederland nog een man in het voorste gelid had: de held van de rit, Stolker. Zonder Poblet en Bahamontes ook geen eclatant vuurwerk 17eET-15JULI-236KM. De Tour en de radio 18eET-16JULI-207KM Vertaald door JOHAN M. PALM Kijk naar 't resultaat U kiest dan AGFA films FORESTIER De uitslag van de zeventiende etappe, van Ax-les-Thermes naar Saint Gaudens over 236 km, luidt: 1. Defilippis (It.) 7.00.06 (met boni ficatie 6.59.06); 2. Forestier (Fr.) z.t. (met bonificatie 6.59.36); 3. Baffi (It.) z.t.; 4. Bergaud (Fr.) z.t.; 5. Schellemberg (Zwits.) z.t.; 6. Kete leer (Belg.) z.t.; 7. Christian (Zwits.) z.t.; 8. Lorono (Sp.) 7.00.11; 9. Jans- sens (Belg) z.t.; 10. Adriaenssens (Belg.) z.t.; 11. Dotto (Zuid Oost) z.t.; 12. Bauvin (Fr.) z.t.; 13. Anquetil (Fr.) z.t.; 14. Mahé (Fr.) z.t.; 15. Wim van Est z.t.; 16. Stolker 7.00.20; 17. Walkowiak (Fr.) 7.00.24; 18. Nencini (I.) 7.00.47; 19. Darrigade (Fr.) 7.07.18; 20. Ruby (NOC) 7.07.21; 26. Voorting 7.15.33; 29. De Jongh z.t.; 33. Piet van Est z.t.; 45. Kersten z.t. Algemeen klassement Anquetil (Fr.) 105.56.25; 2. Fores- "er (Fr.) 105.59.36; 3. Mahé (Fr.) 1U6.°2.44; 4. Christian (Zwits.) 10606.42; 5. Bauvin (Fr.) 106.07.13; b- Janssens (Belg.) 106.08.17; 7. Wim van Est 106.10.51 op 14 min. 26 sec.; 8. Defilippis (It.) 106.12.07; 9. Lorono (Sp.) 106 15.06; 10. Nencini (It.) 106.18.46; 11. Picot (West) 106.24.50; 12. Adriaenssens (Belg.) 106.25.16; 13. Planckaert (Belg.) 106.25.41, 14. Dot to (Zuid Oost) 106.26.33; 15. Rohr- bach (NOC) 106.30.45; 16. Jean Bohot (lie de France) 106.31.19; 17 Sph", lemberg (Zwits.) 106.40.17' 18 sato (It) 106.46.09; ig. Hoorelbek: (lie de Franca) 106.52.41- 20 Th„5 (West) 106.53.23; 25.' VoorM^ 107.08.35; 33. Piet van Est 107 2« 39. De Jongh 107.42.54; 48. KeS 108.09.02; 50. Stolker 108.14.26 Bij de sluiting van de controle Waren Barbosa (Lux.), Hassenforder (NOC? en Sabbadini; (Zufd West) nog niet binnen. Zij zijn uit de wed strijd genomen. Puntenklassement 1 Forestier (Fr.) 255 pnt.; 2. Wim van Est 267 pnt.; 3. Christian (Zwits.) 276 pnt.; 4. Picot (West) 290 pnt.; 5. Thomin (West) 291 pnt.; 6. Schel lemberg (Zwits.) 317 pnt.; 7. Anque til (Fr.) 327 pnt.; 8. Planckaert (Belg.) 361 pnt.; 9. Bauvin (Fr.) 377 pnt.; 10. Keteleer (Belg.) 399 pnt.; 11. Mahé (Fr.) 441 pnt.; 12. Nencini (It.) 450 pnt.; 13. Voorting 459 pnt.; 14. Defilippis (It.) 460 pnt.; 15. Pa- dovan (It.) 525 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner gin naar Stolker. De prijs voor de onfortuinlijkste renner was in deze etappe voor de Italiaan Nen cini, die 200 meter voor de eindstreep ten val kwam. Ploegenklassement 1. Frankrijk 315.36.44; 2. Italië 317.13.56; 3. West 318.17.12; 4. België 318.18.34; 5. Nederland 318.34.23; 6. Noord Oost Centraal 318.46.17; 7. Ile de France 318.50.10; 8. Zwitserland 319.37.48; 9. Zuid West 319.48.09; 10. Zuid Oost 320.08.05; 11. Spanje 320.54.01. Bergklassement 1. Bergaud (Fr) 43 pnt.; 2. Nencini (It.) 37 pnt.; 3. Janssens (Belg.) 29 pnt.; 4. Anquetil (Fr.) 18 pnt.; 5. ex aequo Stablinski (Fr.) en Queheille (Zuid West) beiden 16 pnt.; 7. Bau vin (Fr.) 15 pnt.; 8 ex aequo Bourlès (West en Hout (Zuid West) beiden 14 pnt.; 10 ex aequo Anglade (Zuid West) en Friedrich (Lux.) beiden 12 pnt.; 12. Keteleer (Belg.) 11 pnt.; i ®x„ac(3uo Lorono (Sp.) en Rohr- bach (NOC) beiden 10 pnt.; 15. ex fuïYS-, Dah.é, (Fr)' Planckaert (Belg.) Bertolo (NOC), Schellem- I* l?wlt.s-£ Adriaenssens (Belg.) en Stolker ieder 8 pnt. Zondag zijn te Athene de wedstrijden om het internationaal militair kampioen schap atletiek begonnen. De wedstrijden, die in de avonduren worden gehouden, Werden geopend door de minister van defensie van Griekenland, de heer Con- Btantin Caramanlis. Op de eerste dag van de wedstrijden, Waren er 35.000 toeschouwers. Onze landgenoot Van der Heyden legde bij het speerwerpen beslag op de vierde Plaats met een worp van 65.90 meter. Het hoogspringen werd gewonnen door de Amerikaan Allard met 1.95 meter. He Nederlander Van Kleef werd zesde met 1.80 meter. De Nederlandse 4x400 meter estafetteploeg kwalificeerde zich voor de finale. De atleten Haus, Koudijs, ijnbergen en Janssen noteerden 3 min. 27.8 sec. De wedstrijd Paraguay-Uruguay voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal is door Paraguay met 5-0 gewonnen Uruguay Kold tot nu toe naast Argentinië en Bra zuie tot een van de sterkste Zuidameri- kaanse voetbalnaties, waarvan men ver- Wachtte dat zij in Zweden van de par- ".1 zouden zijn. Paraguay heeft zich door aeze zege echter gekwalificeerd voor het emdtoernooi. Inderdaad, Stolker heeft de strijd die tussen Ax-les-Thermes en Saint Gau dens is uitgevochten nog enige allure gegeven. Zeventig kilometer van de top van de Portet d'Aspet tot de voet van de Portillon reed hij zijn soio- aan-de-spits. Zeventig kilometer deed Bagneres-de-Luchon, na 163 km, was de achterstand nog maar 3% minuut. Hef einde nadert sprong van bijna vier minuten had ver kregen was het door Keteleer geleide drietal door het groepje Darrigade c.s. ingehaald en deze formatie van nu ze ven man sterk, waarop door enkele nieu- we uit het Peloton ontsnapte renners in het „niemandsland" tussen de Daar begon de beklimming van de derde berg die in deze etappe voor het bergklassement gold, het was de 1300 meter hoge Col du Portillon, waar een dertiental kilometers door Spanje zou worden gereden. Keteleer maakte zich los van de andere achtervolgers. Hij ging achter Stolker aan en de Neder lander was niet in staat de aanvallen langer te weerstaan. Hij had teveel van zijn krachten verspeeld en zo sterk als hij tegen de Aspet was opgeklauterd, zo moeizaam was nu het klimmen. Vier endertig seconden na Keteleer passeer de hij de slagbomen van de douane bo ven op de berg, op nog geen minuut gevolgd door Adriaenssens, Walkowiak, Baffi en Schellemberg. Twee lekke banden Nog eenmaal stortte Stolker zich in volle vaart naar beneden, het dal van de Garonne in, maar op de slechte, kle verige leemweg van de afdaling sprong een band. Mecanicien Joossens was onmiddellijk met een nieuw wiel naast hem. Een paar honderd meter verder overkwam de vertwijfelde Nederlander hetzelfde. Vrijwel tegelijkertijd reed ook Keteleer plat en doordat de Belg ge noodzaakt was zelf te repareren omdat geen wagen in de buurt was, was het tijdverlies van beide renners ongeveer even groot. Beneden aan de afdaling kwam Stolker als eerste door met 25 sec. voorsprong op Janssens, Baffi en Schellemberg, 45 sec. op Nencini en een minuut op Lorono, Dotto en Keteleer. Daarna kwamen met zeer kleine tus senruimten Anquetil, Adriaenssens en Forestier. Intussen was Wim van Est, die steeds in de buurt van de gele trui was ge bleven, meer naar voren gekomen en met hem trokken ook Bergaud, Mahé, Christian, Bauvin en Defilippis mee naar beneden. Daar, waar de Garonne werd gejaagd, begon van af dat mo ment in te lopen. De Belgen Adriaens- Janssens en Planckaert haalden hij in het Nederlandse kamp de hoop na 160 km de groep van Keteleer en op een triomf in de bergen opleven. Toen echter ondervond de dappere strijder uit Oranje's gehavende forma tie, dat hij in taaiheid en onverzettelijk heid te kort schoot, dat hy toch nog te weinig allure had. De aanval, die van uit het voorste gelid van het peloton op hem was ingezet, bleek niet te stui ten, Al de lieden, die meenden wellicht toch nog een aanval te kunnen inzet ten op Anquetil, meldden zich succes sievelijk aan het wiel van de Neder lander. Toen was de kans op een on verwachte triomf prompt ten einde. Op dat moment was, zo oordeelt nu de karavaan, de Tour beslist. Niemand gelooft nog in de kansen van Anque- til's naaste belagers of er zou iets won derlijks of buitenissigs moeten gebeu ren- Stolker sprint weg Zoals te doen gebruikelijk dit jaar, ontbrandde de strijd ook nu vrij snel na de start in Ax-les-Thermes. Zoals eveneens behoort tot de nu gevolgde ge woonten, waren die eerste aanvallen nauwelijks meer dan speldeprikken, die de wedstrijd zelf moeilijk konden beïn vloeden. Immers, zij die in eerste aan leg aan de haal gingen, waren uitslui tend lieden, wier positie volstrekt onge vaarlijk was. Het initiatief kwam deze keer van de kant van de noord-oostelij ke regionaal Ruby, die Walkowiak als wachter aan zijn wiel meekreeg. Nog voor begonnen werd aart de eerste klim, die naar de top van de Col de Port (1250 meter), was de kopgroep uitgebreid. De Belg Keteleer en Le Dissez van de Ile de France kwamen de twee in het voorste gelid te hulp. Groot warerx de verschillen aan de top nog niet. rate leer was het eerst boven en het pelo ton volgde op ruim een minuut. Le Dis sez kon het tempo toen al niet meer volgen. Hjj keek achterom of het pelo ton al kwam. Hij zag het peloton niet. Hij zag slechts één renner, in een oran je trui. Het was Stolker, die zich in de afdaling uitleefde en die snuivend van strijdlust de plaats van Le Dissez bij de vluchtelingen kwam innemen. Stol ker gooide er bij het viertal nog een schepje op. De voorsprong Op het pelo ton groeide weer. Na 65 km was deze 2 y, minuut, na 83 km, bij de ravitaille- ririg van Saint Girons, was het al 6 min. en 20 sec. In de grote groep begonnen enkele renners zich te roeren. Het was alsof zij de marge tussen de kop en het peloton nu toch wel wat te groot begon nen te vinden. Na 95 km schoot ineens Darrigade naar voren. De Italiaan Baf fi, de Zwitser Schellemberg en de Bre ton Poulingue gingen met hem mee. Weldra was voor dezë vier al een dikke minuut van de achterstand ingelopen: Tweede ontsnapping Langzaam maar zeker werd de af stand tussen de vluchtelingen en deze vier kleiner en na 110 km wezen de horloges 2 min. aan. Stolker bleef het meeste werk in de kopgroep verrichten en hij lanceerde precies op het goede moment zijn aanval De vier waren nog twee kilometer van de top van de Por tret d'Aspect verwijderd toen hij ineens bij de andere drie vandaan trok. Het was alsof de anderen stilstonden, zo hard ging het. Hij rook de vette premie, die op de top gereed lag en ging vast beraden op die prooi af. Keteleer dans te op de pedalen, Walkowiak kromde zijn rug en waggelde achter de Belg aan en Ruby zwoegde in vierde uositie als een karrepaard. Stolker had echter geen moeite met de stijging van de weg en hij kwam boven'over de streep als of hij in de finish van een sprint lag. Keteleer, Walkowiak en Ruby hadden toen 29 sec. achterstand. Voort ging Stolker toen. Hij ging de Ares op als was het slechts een duin top en na 130 km was zijn voorsprong al een volle minuut. Op 3 minuten ach ter zjjn vroegere metgezellen volgde, dreigend het kwartet Schellemberg, Baf fi, Darrigade, Poulingue. Het peloton was toen tot op acht minuten terugge wezen. Stolker schoot langs groepen juichende schoolkinderen en zijn vaart leek niet te stuiten, maar toen hij na 150 km, na het dorpje Cierp, een voor- Darrigade in en bij de ravitaillering van Spaanse en de Franse douane-posten als Rio Garonna bruisend en springend over rotsblokken door het dal stroomt, namen zij de teruggevallen Walkowiak in liun vlucht mee en ineens, in de Ta Mies Stolker aan het hoofd van de kopgroep tijdens de zeventiende etappe van de Tour de Frcfnce. (Van een correspondent in Spanje) oddets reuzencircus heeft Spanje weer zijn rug toegekeerd. En met iets van een zucht van ver lichting heeft Spanje het la ten gaan. Want deze eerste kennismaking van het Ibe risch schiereiland met het grootste-wielerkriterium- aller-tijden is geen onver deeld genoegen geweest. Niet dat de ontvangst niet harte lijk en enthousiast was. Zo is de Spanjaard nu ook weer niet. Hij blijft een charmant gastheer en zal zijn zuur ge zicht ten tijde van het be zoek met een zoete glimlach bedekken. Maar hij had het zich toch wel iets anders voorgesteld, die eerste vi site van 's heren Goddets schertsleger. Want de Span jaard is een verctokte chau vinist en Frankrijk is nooit zijn grootste vriend geweest. En het Tourbezoek zou voor hem alleen maar glans ge kregen hebben, wanneer -en roemrijke Spaanse ploeg, met de vinnige Miuei Po- biet voorop, gevolgd door de zwarte rakker Bahamontes, de berg Montjuich was ko men opstuiven. Want daar om alleen koestert hii be langstelling voor de Tour, omdat er ook Spanjaarden in meerijden. En die deelname is dit jaar wel een heel som- jaarden nogal enige ver- bere affaire geworden. Van- wachtingen. Een handvol daar dat de kennismaking etappeoverwinningen konden van de Tour met Barcelona er bij hem altijd wel af. En geen onverdeeld genoegen is dit jaar helemaal, want Fj- geweest. Vandaar ook dat de biet had er zelf alle belang stad, zoals dat bij andere bij een goede Tour te rijden, gelegenheden het geval is, omdat deze meetelt v ->r de ditmaal niet helemaal op zijn trofee „Desgranges-Colom- kop is gaan staan en niet de bo", waarvoor hij e»i der ganse dag en de ganse nacht j '-andidaten is. En lang vuurwerk heeft afge- Poblet VJ y-ia- stoken. En vandaar ook dal 1 -n tegenover dë^'~-'?ar- er in het stadion op de Mont- den. In de ronde van Spanje juich nog wel een plaats te had hij verstek laten gaan, krijgen was toen vrijdag- omdat hij de ronden van middag de karavaan daar Italië en Frankrijk verkoos binnenliep. boven het nationale evene- Het begint nu in de Spaan- ment en hij niet van plan se bladen door te sijpelen, was er drie in een jaar te dat men de Spaanse equipe r"den. Daardoor is hij in van dit jaar eigenlijk maar conflict gekomen met dat een decadent stelletje zon- dagsruiters vindt, met heel weinig karakter en doorzet tingsvermogen. De teleur stelling maakt de -nïaard onredelijk tegenover senor chauvinisme, 1vraar goed, hij heeft dus niet ain kop van de karavaan triomfen gevierd in zijn eigen land streek Catalonië. Bahamontes heeft dat even- Puig, de ploegleider, die het min. Deze rappe klimmer, ook niet helpen kan dat die het vorige jaar Spanje Poblet er de brui aan heeft in extase bracht door een gegeven. Want van de heer ernstige gooi te doen naar Miguel koesterden de Span- de ee-ste plaats in -'--1 klassement, ontbrak, evenals Don Miguel. Wie er over is gebleven is de bergkoning van enkele jaren geleden, de harde, onversaagde Jezus Lorono, de winnaar van de ronde van Spanje. Maar iedereen weet dat met geen andere steun dan die van de oude Ruiz, van de ver moeide Morales en Ferraz, van hem geen snectsculaire zaken te verwachten zijn. Neen. de Spanjaarden had den van de Tour iets an ders verwacht. In ieder ge val niet de keerzijde, die zij er nu van gezien hebben. Hij is hun wat te heet ge bakken geweest, deze TOUR- nedos en ze verkroppen het niet, dat een man als Ba hamontes het tegen de hitte heeft moeten afleggen. Is een temperatuur van om en nabij de veertig graden voor ^oanje geen gewone zaak? En Poblet, die in een inter view heeft verklaard, dat hij anderhalve maand lang minstens vijf uur per dag heeft getraind voor deze Tour, weet hij dan niet dat het in Gerona nogal eens 36 graden is? En daar valt nie mand uit bii het verrf"v' n van zjjn dagelijkse hand werk. Neen, men had de landgenoten juist bij deze schroeihete Tour de rol van vencedores toebedacht. De Italiaan Defilippis passeert als eerste de finish van de zeventiende etappe van de Tour de France. buurt van het plaatsje Les was een achttiental renners in gesloten forma tie aau de kop byeen. Darrigade, Plan ckaert, Ruby en Poulingue waren in middels tot op enkele minuten terugge vallen. Toen begon in een enorm snel le jacht door dorpjes en over smalle wegen het laatste, nerveuze deel van de rit, in een flauw dalende weg naar de finish op het mooie circuit van "t.- Gaudens. Het achttiental verloor elkaar niet meer uit het oog. De sprint zou de win naar moeten aanwijzen, dat werd bij elke kilometer dat de eindstreep nader bij kwam duidelijker. Voor de Neder landers was het tenslotte nog een troost, dat Stolker erin slaagde zich in deze groep te handhaven, maar d. belang- stelling ging voornamelijk uit naar de plaats, die Wim van Est zou weten te behalen, want zijn grootste concurrent Forestier zat in dezelfde groep. Hoe dat tenslotte is afgelopen, hebben wy reeds verteld. Advertentie De reportage van de aankomst van de Tour is morgen over de zender Hilversum l (VARA) tussen onge veer vier en vijf uur. Deze uitzen ding wordt later, om 18.40 uur, her haald. Tenslotte is om 21.45 uur de nabeschouwing. Sfarf18eelappe STGAUDEiMS nog tenjden 7? 23km BosseduHailb Pinas Gan Louvie d»Aspen069m <J^SfGirons83km B.cfeBigorre MariedeC. St Beat, Bertren <-d LdeFbrt1249m r^Jarascon25km sal Ju zei 125 km d'Aubisque I7l0m ,02km PorHllon13oM^^onï sosl5<km "SPANJE Start 17e étappe A X C.duTourmalet 2IJ5m C.d'flubisque 1710m CduFbrlillon 130Bm CduPortef C.dePort d'Aspet 1249m I069m BosseduH. 721m 18e ETAPPE 17e ETAPPE Berg-elappe ABerg ©Ravitaillenng ©vliegende controle 69 „Denk ie dat ik kan wachten?" antwoordde Godde met een poging om op te staan, de blik gericht op de lichte plek op de kaart, vijf pas van hem af. „Ik wil de kaart dadelijk zien. Denk je, dat ik nog twee of drie uur kan wachten, voordat ik zekerheid heb Tegen de tafel geleund keek Duf or om de beurt naar zijn vroegere kapitein en die van de Virginia, daarna richtte hij zijn blik op de kaart naast hem, waarop hij duidelijk de diverse routes van het passagiersschip zag aangegeven. Hoe, vroeg hij zich af, was de juiste betekenis van de woorden van Vox hem ontsnapt? Hijzelf had uitgeroepen: „Niet mogelijk! We hebben u niet gezien," maar hjj had de absurditeit niet op gemerkt die Godde had onderstreept. Zijn eigen tra gedie herlevend en besprekend had hij dat andere drama niet vermoed. „Overtuigd van mijn koers te hebben afgeweken om ietsof om niets." Dufor, die leed aan dezelfde kwelling, die door elk woord van de oud-kapitein van de Canopus werd uitgedrukt, keek Vox aan, wiens gezicht stugger was geworden en die met de ene hand in de zak van zijn jasje zocht. „Als ik mijn koers niet gewijzigd had," vervolgde Godde, „zou ik nu op de brug van de Canopu3 staan en tientallen en tientallen passagiers zouden niet dood zijn. De kwestie is te weten of ik werkelijk naar de plek gestoomd ben waar de Marco Polo gezon ken is." „Daarvoor zou het nodig zijnzei Vox, terwyl hij zijn tabakszak te voorschijn haalde. „Neen, geef antwoord, ja of neen. Ik stond daar, ik heb gehoord wat je zei en ik ken je zo goed, ten minste dat geloof ik, dat ik geleden heb alsof ik een klap had gekregen, toen ik jou, die altijd zohoe zal ik het zeggen?objectief, precies bent, hoor de zeggen: „De positie van de Marco Polo was twij felachtig." Wat is dat? heb ik gedacht. En dat was gekomen na: „We hebben de halve nacht naar hem gezocht." Je toon was veranderd, je sprak luchtig. „Met zulk een zee is men niet zo zeker van zijn po sitie." Ik zag je, ik meende je te zien; misschien heb je toen je pijp opgenomen, zoals je dat nu doet en naar je tabak gezocht. Het had geen doel je te verschui len. Dufor, hoewel aanwezig, maar bezig gehouden door iets anders, zag jou niet, hoorde je niet aan zoals ik. Maar je wilde weten Vox wilde altijd weten en je zei; „Ikzelf heb je die nacht veel eerder gezien dan ik verwacht had." Is dat waar?" „Ja, Godde. Voor middernacht zag ik je vuurpijlen en om één uur had ik je bereikt, terwijl ik er niet op rekende je voor vier uur te bereiken. En ik had de zee op de kop." „Ja De zekerheid die Godde had verlangd, was er, maar hy weigerde die zonder meer te accepteren. „Ja, je had de zee op de kop. Misschien is het daar door dat je je vaart hebt onderschat. En de Ascania „Luister, Godde, daarover zullen we later wel spre ken. We hebben de tijd tot Gibraltar. Dufor gaat nu Older roepen en die zal je iets kalmerends geven. En ga dan weer naar je kooi, je bent niet fit." „Neen, Vox, nu dadelijk. Ik wil weten waar ik aan toe ben. Ik moet mijn scheepsverklaring voor Gibral tar klaar hebben. Dufor, geef me dat glas cognac eens aan, maar doe er wat suiker in. Dat zal me wel behoe den voor het vergif, dat Older me gisteren heeft in gespoten. Dank je." Hij dronk met kleine teugen, zocht en vond in de zakken van zijn overjas een zakdoek, veegde zyn gezicht en zijn handen af, terwijl hij mompelde: „Dat betekent niets," waarvan de bedoeling de bel de mannen, die naar hem keken, ontging. „Daarna heb je Dufor de vraag gesteld: „Heb je een observatie kunnen nemen waarop hij geant woord heeft: „Eén keer, na Gibraltar." En jullie, hebben jullie een observatie genomen?" „De dag voor dat de Marco Polo onderging, heb ben we onze positie kunnen bepalen." „En leg het me nu eens uit." Vox legde zijn pijp neer en stond op. „Je wilt het Godde, welnu ach ja, waarom ook niet? Je zult dan dadelijk weten waaraan je je te houden hebt. Kom mee; kun je een ogenblik overeind blijven?" „Ik heb wel meer dan een uur hiernaast naar deze jongeman staan luisteren." Ondersteund door Dufor, ging Godde naar de grote schrijftafel, tussen de twee hoge smalle kas ten tegen de linker wand van de kaartenkamer en leunde op de ellebogen er tegen aan. Eerst kon hij met zjjn van het zeezout stekende ogen en verblind door het schelle licht van de staande lamp, die glin sterde op de gebolde, vlekkige overzeiler niet zien wat Vox, aan zijn rechterhand staande, hem met de punt van zijn potlood aanwees. Toen Dufor, aan zijn linkerzijde, de lamp wat verzet had, zag hij de route van de Virginia, lopende van het lichtschip Ambrose naar een punt, gemerkt met een cirkel, waarin heel klein geschreven stond: Van 1617 uur. (Wordt vervolgd e Franse nationalen hebben in de zeventiende etappe bereikt, wat door deze sterke equipe wordt beoogd: de topplaatsen in alle rangschikkingen. Anquetil, Forestier en Mahé staan op de hoogste plaatsen van het individuele klassement, Bergaud is eerste in het bergklassement, de equipe als geheel heeft een zeer grote voor sprong in de ploegenrangschikking en daarbij is nog de groene trui van het puntenklassement gekomen. Men moet 23 jaar in de geschiedenis van de Tour teruggaan om een dergelijke supre matie van één ploeg te ontmoeten. Ook toen drukte de grote kracht van de Franse ploeg (met o.a. Magne, Lapé- bie, Vietto, Archambaud en Pelissier) als een zware last op de ronde. Zij triomfeerde in alle klassementen en won bovendien 19 van de 24 etappes, een prestatie, die door de huidige na tionalen niet meer geëvenaard kan worden. e sympathieke Forestier rijdt nu dus in de groene trui. Het leek wel alsof hij zich een beetje schaam de over de gulzigheid van zijn ploeg. Toen het kledingstuk over zijn schou ders was getrokken, liep hij op Wim van Est toe. „Je m'excuse, Wim zei hy een beetje verontschuldigend, maar tja, dat is ons metier". Het was een prettig gebaar van Forestier, zon der enige bijbedoeling. „Gefeliciteerd, Jean", repliceerde Van Est, maar wat Walkowiak deed was niet netjes". De Fransman keek hem niet-begrijpend aan en daarom vertelde Van Est, nog kwaad, wat hem was overkomen. ,fToen wij naar de finish reden, maak- te „Walko een gat, waardoor jij naar voren kon komen, dat was logisch. Maar hij remde daarna af en drukte my tegen de afzetting. Toen werd ik kansloos". Het was duidelijk dat Fo restier niets van de manoeuvre van zijn ploeggenoot afwist. „Het spijt mij, Wim zei hij tenslotte nog maar eens. j e ronde heeft opnieuw drie ren- I J ners verloren: de regionalen Hassenforder en Sabbadini en de Portugees Barbosa. Door het uit vallen van Barbosa bestaat de gemeng de Luxemburgse „ploeg" nog slechts uit één renner: Da Silva. Hij zou een ploegleider, een soigneur, een meca nicien en twee volgwagens tot zijn be schikking moeten hebben, maar dat werd de Tourleiding toch te duur. Daarom is ploegleider Frantz naar huis gestuurd en werd de verzorging van Da Silva opgedragen aan de regionale Zuid-West-ploeg. Tijdens internationale zwemwed strijden in Honoloeloe heeft de Austra lische Dawn Fraser het wereldrecord 200 meter vrije slag verbeterd en ge bracht op 2 min. 17,7 sec. Het oude re cord stond sedert 20 oktober van het vorig jaar met 2 min. 18,5 sec. op naam van haar landgenote Lorraine Crapp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7