Over oorzaak van de ramp tast men nog in het duister Papoea's hebben met prauwen twaalf mensen uit de brandende see gered Gemeenten in moeilijkheden ia li Minister Zijlstra verlangt dat de broodprijs met één cent wordt verlaagd Gehavend Deens jacht naar IJmuiden gesleept door Katwijker kotter In Tsjechoslowakije nog harde noten te kraken Khroesjtsjev spreekt in Moskou fellere taal dan in Praag Auto stort 6 meter omlaas Zwarte lonen regen 7 Toestel had normale start Vele betuigingen van deelneming Prijsstop in voorbereiding Indexkosten van levensonderhoud scherp gestegen Twee doden en twee gewonden AMRIS' before you óuz/Z I lel weer HET ONGELUK MET DE „NEUTRON" 11 iiviisa wfef mm i lil Verhoging omzetbelas ting, o.a. voor suiker Overstromingen in de Philippijnen Aan zee woensdag 17 juli 1957 81sfe JAARGANG No. 29658 •lÉIJo f Tegen lokoinotief aangelopen - - In Duitsland O jSTURKA SHORTS in kleuren Tijdelijk regen Het weer in Europa a O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 5 J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en VC. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. In een telefoongesprek met het vlieg veld van Biak heeft het ANP van een van de functionarissen van het vlieg veld vernomen, dat men in Biak nog geheel in het duister tast omtrent de de oorzaak van de ramp met de „Neu tron". Het toestel had een normale start en verdween in de lucht op vol komen normale wüze. Vóór het radio contact met het toestel tot stand kwam gebeurde het ongeluk. Er zijn van het toestel geen noodseinen opgevangen. De functionaris van het vliegveld noemde de weersomstandigheden redelijk. Er Was een bedekte lucht en een behoor 'Uk zicht. Papoea's, die aan de kust wonen, kwamen het eerst een half uur na {!et tijdstip van het ongeval met v® Mededeling, dat het toestel was hranaSeluI<t- Zi' hadden het toestel z«e vud omlaag zien komen en de tel i„s' °P de plaats waar het toes- s neergekomen, bedekt met benzine. De Papoea's voe- I,®" ™et Prauwen uit en slaagden erin twaalf mensen te redden. Het toestel brak namelijk, toen het met de zee ln aanraking kwam, in tweeën. De mensen, die vlak vóór en vlak achter het breukvlak zaten, zagen kans het toestel te verlaten, voor dit in de diep te verdween. Volgens een ooggetuige werden deze mensen als het ware uit het vliegtuig „gespoeld." De door ons op zaterdag (in een deel van de oplage op maan dag) beknopt samengevatte circulaire van de minister van Bin nenlandse Zaken aan de gemeente besturen belicht nog eens hoe moei lijk de kapitaalspositie der gemeen ten geworden is. Voor de uitoefening van haar taak moeten de gemeenten belangrijke investeringen doen,, welke haar nut gedurende een reeks van jaren zul len afwerpen. In de regel worden deze investeringen gefinancierd met langlopende, vaste geldleningen (zo genaamd „lang geld"). Er doet zich echter een grote schaarste aan ka pitaal voor, hetgeen geleid heeft tot een verhoging van de rentestand tot boven 5 pet. De gemeenten zijn echter gebonden aan het door de regering vastgestelde rentegamma, dat een maximum rente van 414 pet toelaat. Slechts bij uitzondering slagen de gemeenten er in een geld lening tot dit percentage te plaatsen. Waar de kapitaalmarkt derhalve practisch voor de gemeenten geslo ten raakte, zochten de gemeenten een uitweg voor de moeilijkheden door zogenaamd „kort geld" op te riemen (maximum looptijd één jaar). Hiervoor gold geen rentegamma en de gemeenten sloten dus kasgeld leningen naar behoefte tegen de gangbare rente van 5 5 516 pet. In anderhalf jaar tijds is deze vlottende schuld der gemeenten van 475 mil joen tot 1500 miljoen gestegen. Als dit enorme kapitaal op korte termijn zou worden opgevraagd, zouden de gemeenten in grote be talingsmoeilijkheden komen te ver keren. Het is dan ook een gevaarlijk experiment om kapitaalsinvesterin gen op een dergelijke schaal met „kort" geld te financieren. Het zou in dit verband van belang zijn, de anderhalf miljard vlottende schuld der gemeenten te analyseren 'n die zin, dat zou blijken in hoeverre de grote beleggers hun voor lang durige belegging bestemde midde- len thans als „kort" geld hebben d'tgezet. Zou dit in betekenende ma- blijken te zijn geschied, dan zou te situatie iets minder verontrus- jp^d zijn, omdat dergelijke kapita- teï °P de duur weer als „lang geld" 2a, beschikking zullen komen. Dit jJ echter eerst geschieden als het ntegamma voor langlopende le bgen weer in overeenstemming is de gangbare rente. Deze mogelijk enigszins gunstige do or WOI-dt echter overschaduwd th °r 'let *e't' da* de gemeenten voor j a_bs in uitvoering zijnde werken u de naaste toekomst nog belangrij- rna p'ta'en °P de „korte" geld- «rkt zullen moeten opnemen. ton 8t 's dan °°k n'e* te verwonde- dat de regering maatregelen cemt om deze verontrustende gang I®" za!<en zoveel mogelijk tegen te bo Vandaar dat zij thans heeft fa- d' dat nieuwe investeringen e, voor de woningbouw incluis) ai zullen worden goedgekeurd ais de gemeenten kunnen aantonen dat zij voor de daarmee gemoeide Kapitalen een vaste lening hebben Kunnen sluiten. (Vervolg op pagina 5) Nadat de mededelingen over het on geluk waren ontvangen is men direct met schepen en vliegtuigen aan het werk gegaan om de eventuele verdere overlevenden te redden. Met vliegtui gen werd boven het gebied van de ramp gezocht, met boten voer men er rond. Doch het toestel was in de diepte verdwenen en alleen brandende benzi ne en bovenkomende wrakstukken ga ven de plaats aan waar de tragedie zich had afgespeeld. Volgens de functiona rissen van het vliegveld is het toestel neergestort bijna in het verlengde van de startbaan. Bijna alle overlevenden hebben brand wonden opgelopen, daar zij uit het vliegtuig terecht kwamen in het water dat met brandende benzine was over dekt. Zij werden door Papoea's in prau wen aan land gebracht. Hun toestand is thans redelijk. Omtrent de reddingspogingen zei de zegsman van het ANP voorts nog, dat de Papoea's in hun prauwen eerst een eroeD van zeven overlevenden aan wal brachten en later nog vijf. Aanvankelijk bedroeg het aantal over levenden twaalf, maar een van de ge redden, een kind van de familie Leiker, dat ook zware brandwonden had opge lopen, is daar later aan bezweken. Het totaal aantal slachtoffers van de ramp komt daardoor op 57. Omgekomen zijn dus 49 van de 59 passagiers en acht van de negen bemanningsleden. Functionarissen van het vliegveld Biak hebben desgevraagd medegedeeld dat er geen enkele aanwijzing is, dat het ongeluk zou zijn te wijten aan sa botage. Gistermiddag zijn de stoffelijke res ten van negen volwassenen en twee kinderen geborgen. Zij zijn echter me rendeels nog niet geidentificoeid. On der zeer grote belangstelling zijn de resten op een begraafplaats in Biak elk in een afzonderlijk graf ter aarde besteld. Op zee zün verscheidene wrakstukken van enkele koffers en postzakken, met bestemming Nederland, aangetroffen. Van de elf gewonden in ziekenhuizen te Biak zal er waarschijnlijk morgen reeds een volledig hersteld ontslagen kunnen worden. De KLM superconstellation, die met Gouverneur van Baal aan boord op weg is ftaar Nieuw-Guinea, zal te Manilla vierentwintig uur wachten op de tech nische staf van de KLM voor het on derzoek naar de ramp. In Hollandia en Biak woeien gisteren de vlaggen half stok. Alle openbare bijeenkomsten wa ren afgelast. De vertegenwoordiger van de it.L.M. in Biak, oud-gezagvoerder G. J. C. Te Roller, heeft vanmorgen alle berichten van buitenlandse radiostations, die ge wagen van technische fouten en waarin gezegd wordt, dat de bemanning van de „Neutron" een noodlanding op zee trachtte te maken, als „volkomen onzin" bestempeld. t De vereniging van familieleden van soldaten, mariniers cn vliegers in Engeland organiseert van 7 tot 16 augustus a.s. een grote „zoeklichttaptoe" in het White City Stadion te Londen. Aan deze taptoe zullen o.a. een zestigtal Spahis de vliegende Algerijnse ruiters van het Franse leger, een van 's werelds kleurrijkste militaire eenheden deelne men. Voor deze show oefenen zij nu in de tuinen van de Tuilerieën te Parijs. Mc een wilde galop stuiven de pittoresk geklede ruiters de tuin binnen (foto links), om daarna, staande in het zadel, een saluut aan de aanwe- jen te brengen foto rechts). Vele betuigingen van deelneming zijn naar aanleiding van de ramp met de „Neutron" bij de KLM binnengekomen. Daarbij waren er van de marine-lucht vaartdienst, van vele buitenlandse luchtvaartmaatschappijen en van tal rijke zakenrelaties. De toespraak, die minister Staf dins dagochtend voor de Wereldomroep heeft gehouden is 's avonds kwart over zes voor de AVRO-microfoon herhaald. De voorlichtingsdienst van het mini sterie van verkeer en waterstaat deelt mede, dat in verband met de ramp donderdag twee vertegenwoordigers van de Rijksluchtvaartdienst zich naar Nieuw-Guinea zullen begeven. Zij zullen als waarnemers van de Nederlandse regering het onderzoek bijwonen en de Nieuwguinese autoriteiten hierbij as sisteren. De vertegenwoordigers zijn de heren C. L. Gosen, inspecteur bjj de Rijks luchtvaartdienst en de heer A. W. Four- nier, adjunctinspecteur bij de Rijkslucht vaartdienst, die tevens vertegenwoordi ger is van de vooronderzoeker van luchtvaartongevallen in Nederland. De 74-jarige M. de Graaf liep vanmor gen omstreeks zes uur, toen hij op weg was naar zijn volkstuintje, op de spoor wegovergang aan de Bilderdijkstraat tegen een juist passerende lokomotief van een goedrentrein op. Hij had de fluitsignalen niet gehoord omdat hij in gedachten verzonken was. De bejaarde man is met scheurwonden aan voor- en achterhoofd in het Westerziekenhuis opgenomen. Minister Zijlstra wenst dat de brood prijs met één cent wordt verlaagd. Hij heeft de laatste tijd verscheidene be sprekingen met vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerijstich- ting gevoerd. Het laatste woord van de minister tot nog toe is vervat in een schrijven waarbij h(j de Bakkerjjstich- ting verzoekt de bakkers te adviseren tot de door hem gewenste prijsverla ging over te gaan. De minister zou, zo een afschrijven van een dergelijk ad vies hem vrijdag niet heeft bereikt, ernstig overwegen maandag 22 juli tot een prijzenbeschikking voor brood over te gaan. Dat zou dus een prijsstop be tekenen, na verlaging van de huidige prijs voor witbrood en Volkswitbrood met één cent- Het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft zich dinsdag over de kwestie beradi Men is van mening, dat voor de b: ding van de broodprijs nog steeds moet worden uit gegaan van het gentlemen's agreement dat in 1956 tussen bakkers en regering werd gesloten. Uitgaande van die over eenkomst en van de nu geldende prij zen voor bloem en andere grondstoffen zou volgens de bakkers slechts een prijsverlaging per 1 oktober overwogen De twee echtparen cn de Deense kapitein, die het Deense jacht Viking uit Kopenhagen bemanden, waren dins dagavond bij aankomst in IJmuiden wel dankbaar voor de hulp, die zy van de bemanning van de Katwijkse kot- ter Sursum Corda KW .124 hadden on- dervonden, maar verder reikte hun spraakzaamheid met. Een onderwijzer en zijn Engelse vrouw, een chauffeur en zijn vrouw en als vijfde man de kapitein, waren de vorige week don derdag met het ongeveer 10 nieter nie tende houten jacht uit Skagen vertrok ken om over de Noordzee naar Leeds te zeilen en vandaar naar het zuiden naar het eiland Wight. Door pech ach tervolgd hesen zij maandag twee nood vlaggen, twee kleine vlaggetjes, die nauwelijks op enige afstand te zien waren. De kotter Sursum Corda, die de vo rige week dinsdag naar zee was ge gaan, viste iets benoorden de Dog- gersbank, in wat de visserman noemt „droog water". Dat wil zeggen, dat het op die plaats tamelijk ondiep is en een beetje bries geeft daar al een flinke deining. Het was maandag niet al te best weer. Het vissende schip trok zijn banen en de bemanning kreeg in de gaten, dat er met het jacht iets niet in de haak moest zijn. Vis send ging de kotter er op af en pas toen merkte men de noodvlaggeh. Aan boord van de kotter was een Katwijkse mulo-leerling, die als „pren- ter" een plezier-reisje meemaakte. Hij was de enige, die met de Denen in het Engels althans enigermate kon converseren. De motor van het jacht weigerde en het scheepje maakte wat water. Het grootzeil was kapot. En toen de bemanning van de KW 124 een tros overgooide om het jacht te slepen, brak ook de voorgiek af. De Denen hadden het liefst gezien dat zij naar Engeland zouden worden gesleept. Maar schipper Cor Kuyt, die toch al schade had omdat hij de vis serij voortijdig moest beëindigen, be duidde hun, dat hij wel kon helpen, maar dan moesten zij er vrede mee hebben naar IJmuiden gesleept te worden. Langszij van de kotter kwam het jacht dinsdagavond in IJmuiden binnen. De Denen deden aanvankelijk of geen van hen een woord Engels verstond of kon spreken. Het jacht is verzekerd, zodat de rederij Kuyt de verzekering kan aanspreken voor de schade. Het Deense schip zal in Am sterdam gerepareerd worden. kunnen worden. Ten departemente schijnt men echter aan de overeen komst van 1956 een andere waarde toe te kennen dan de hakkers met het ge volg dat de becijferingen welke van bakkerszijde zijn aangedragen in het overleg slechts een bijrol gespeeld heb ben. De minister eist een vrijwillige prijsverlaging. Te verwachten is, dat vrijdag de bak kers het laatste woord zullen spreken. Dan vergaderen de Bakkerijstichting en de besturen van de bakkersorgani saties. Op die vergadering zal waar schijnlijk ook gesproken worden over de gevolgen" welke de komende huurver hoging met looncompensatie en de huurverhoging voor de bedrijfspanden voor de broodprijs zullen hebben. De minister is onverminderd van oordeel, dat deze kostenverhogingen door de bakkers, afgezien van de nu door hem gewenste "rijsveria rangen, uit de winst moet worden betaald. Het prijsindexcijfer van het levenson derhoud, dat maandelijks door het Cen traal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, ver toonde van 15 mei tot 15 juni een stij ging met 4 punten. Het indexcijfer ex clusief de A.O.W. steeg van 111 naar 115 en het indexcijfer inclusief de A.O. W. van 116 naar 120. Deze belangrijke stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sector voeding (van 115 naar 124) en wel met name bij de nieuwe aardappelen, het zomer- fruit (aardbeien en kersen) en de nieu- we haring. Het indexcijfer voor groen ten, dat de vorige maand een belang rijke stijging onderging, vertoonde de ze maand een lichte daling. Bij de niet-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor de groep hygiëni sche en medische zorg met 1 punt. De ze stijging werd enerzijds veroorzaakt door een verhoging van de kappersta rieven en anderzijds door het oplopen van het indexcijfer voor de premie voor verplicht ziekenfonds. Deze laat ste stijging, evenais de stijging van het indexcijfer voor de groep verzekerin gen en belastingen, moet worden toege schreven aan de omstandigheid dat de stijging van de uitgaven voor consump tieve doeleinden tevens een stijging veroorzaakte va nde indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte samen hangt met het voor aanschaffing van het goederen- en dienstenpakket nood zakelijke loon. Met ingang van 1 januari 1957 is, in gevolge de wet van 15 augustus 1955, de vrijstelling van omzetbelasting voor suiker bij levering door de fabrikant en bij invoer vervallen. Deze wettelijke maatregel maakte de uitvaarding no dig, op 28 maart j.l. van een koninklijk besluit houdende wijziging van de aan wijzing van goederen, voor welke de omzetbelasting bij invoer is verhoogd. Zoals dat in de wet op de omzetbelas ting is voorgeschreven is nu bij de twee de kamer een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van dit K. B. Van de geboden gelegenheid, zo deelt de minis ter van financiën in zijn memorie van toelichting mee, is, gebruik gemaakt om voor enkele andere soorten goede ren een verhogirigspercentage op te nemen dan wel het daarvoor vastge stelde percentage te wijzigen. De typhoon Wendy" heeft gisteren in de Fhilippijnse provincie Pangasinan uitgebreide overstromingen veroor zaakt. Het aantal doden heeft de 400 overschreden, en zeker 1000 mensen worden nog vermist. Meer dan 30.000 personen zjjn in de zes steden, die het zwaarst getroffen zijn, dakloos gewor den. Het bezoek van de Russische leiders Khroesjtsjev en Boelganin aan Tsjechoslowakije is ten einde. Er werd gisteren een slotcommuniqué uitgegeven cn Khroesjtsjev hield op een van de grote pleinen van de stad Praag nog een rede. Daarna begaven Boelganin en hij zich ijings naar het vliegveld en een straalvliegtuig van het type TU-104 bracht hen terug naar Moskou. In de Russische hoofdstad spoedden zjj zich naar een massa-bijeenkomst in het Loezhniki-stadion, waar partijleider Khroesjtsjev iets over zijn reis vertel de. Tussen de Moskouse rede van Kroesjtsjev en zijn uitlatingen in Praag zijn enkele opmerkelijke verschillen te constateren In Tsjechoslowakije zelf wa ren de Russische leiders, blijkens het slotcommuniqué vol lof over de maatre gelen, die de Tsjechische partijleiding op het gebied van ideologie, politiek en economie heeft genomen In Moskou ver klaarde Khroestsjev, dat de Tsjechische communistische partij nog een harde strijd moet voeren tegen restanten van de bourgeois-oppositie, die de arbeiders klasse tracht te beïnvloeden en tegen de partij gerichte theorieën poogt te ver spreiden. De grote vijanden van het communisme in Tsjechoslowakije zijn volgens Khroesjtsjev revisionisme, ver deeldheid en dogmatisme. De term revisionisme zou er in dit verband op kunnen duiden.dat de com munisten zich zorgen maken over de kracht van de ondergrondse sociaal democratie in Tsjechoslowakije. De term dogmatisme wijst in een heel andere richting. Daarmee worden weer de Sta linisten bedoeld. De Tsjechoslowaakse partij wordt over het algemeen als de meest Stalinistische van Centraal-Eu- roua beschouwd. Na de val van de groep-Molotov-Ma- lenkov-Kaganovitsj-Sjepilov werd veron dersteld, dat ook in Tsjechoslowakije zuiveringen in de hoogste partijleiding zouden worden aangebracht. Nog maar kort geleden heeft een van de Tsjechi sche partijsecretarissen, Hendrych, tij dens een openbare rede in onvervalst Stalinistische trant kleur bekend. Maar toen de Russische leiders da delijk na hun aankomst in Tsjechoslo wakije verklaarden, dat zij niet wa ren gekomen om meningsverschil len uit te vechten of conflicten te beslechten, scheen de hemel voor de Tsjechoslowaakse partijbonzen weer op te klaren. De verschillen tussen de uit latingen van Khroesjtsjev te Praag en te Moskou doen de oude vermoedens echter opnieuw rijzen. In het slotcommuniqué wordt o.a. meegedeeld, dat al enkele maanden be sprekingen aan de gang zijn geweest over een nauwere samenwerking op economisch en technisch terrein tus sen beide anden Het plan tot coördi natie van de Oosteuropese economie, dat sinds de Hongaarse opstand niet meer is genoemd, krijgt in het slotcom muniqué weer alle aandacht. Er staat een felle aanval in op West- Duitsland, dat hard op weg zou zpn naar een „totalitair fascisme". Ook wordt gewezen op het belang van een algehe le ontwapening. In dit verband gaf Khroesjtsjev tijdens zijn rede te Praag te kennen, dat de Sovjet-Unie bereid is onmiddellijk een overeenkomst te teke nen, waarbij het gebruik van kernwa pens wordt verboden. Op de auto-snelweg Frankfurt Darmstadt, even buiten Frankfurt raak te de 34-jarige Nederlander Paul Walder uit Almelo dinsdagmiddag door nog niet opgehelderde oorzaak met zijn auto van de rijweg af, stortte van de berm vijf tot zes meter naar beneden en ramde toen een boom. Zijn beide kinderen, die achterin za ten, werden door omstanders met ernsti ge verwondingen opgenomen. De twee jarige Stefanie overleed nog voor zij in een ziekenhuis kon worden opgenomen. De een-jarige Paul Christof is met zwa re verwondingen naar de universiteits kliniek te Frankfurt gebracht. De heer Walder en zijn 33-jarige vrouw, die zwaar gewond in de hevig beschadigde auto beklemd zaten, moesten door de brandweer met snijbranders uit de ruïne van de auto gehaald worden, een ar beid, die bijna een uur duurde. Zij wer den eveneens naar de universiteits-kli- niek gebracht. De reer Walder is van nacht aan zijn verwondingen over- eden. Op rijksweg 12 tussen Vleuten en Har- melen is dinsdagmiddag de 48-jarige Haagse vrouwenarts H. Tok verongelukt De arts zat in een auto, die bestuurd werd door zijn vrouw. Zij passeerde, rij dende in de richting Utrecht, een in de zelfde richting rijdende auto. Vermoe delijk omdat zij de betonnen afraste ring van de autoweg raakte, verloor zij de macht over het stuur. De wagen slipte en sloeg over de kop. De arts werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Zijn vrouw en twee inzittende kinderen kwamen met de schrik vrij. Het convent van protestants-chris telijke organisaties heeft in een rap port het euvel van de zwarte lonen aan de orde gesteld. Daarin hebben werkgevers en werknemers gezamen lijk naar een oplossing gezocht en het spreekt bijna vanzelf, dat zij het zwaartepunt van hun overredings kracht hebben gelegd op de sociaal- ethische verwerpelijkheid van het verschijnsel. Juridisch en economisch kruid is er voor een afdoende be strijding van de loonopdrijving in tijden van arbeidsschaarste nog niet gewassen. Met dit rapport is weer eens de aandacht gevestigd op het probleem van de machtsgroeperingen. Deze keer niet op hun macht, maar op hun verregaande machteloosheid. Steeds meer blijkt, dat de „pressure- groups" wel in staat zijn om op suc cesvolle wijze en dikwijls meer dan dat de gezamenlijke belangen van hun leden te verdedigen, doch dat zij hun zeggenschap verliezen zo gauw de belangen van de leden uit elkaar gaan lopen. Zij blijken niet te kunnen voorkomen, dat de werk gevers met elkaar een heilloze strijd °V} ,^e arbeidskrachten leveren en zij zien passief toe als de werknemers zich aan eikaars zwarte lonen op trekken. Het is daarom zeer te prijzen, dat de protestants-christelijke werkgevers en werknemers niet ophouden hun leden te wijzen op hun individuele economische en sociale verantwoor delijkheid. Wil men immers het zo begeerde ideaal van de volledige werkgelegenheid blijvend verwezen lijken, dan zal men deze volledige werkgelegenheid moeten verlossen uit het gezelschap van inflatie en overspanning waarin zij tot nog toe verkeerd heeft. Dat kan alleen door zelfbeheersing, niet alleen van de machtsgroepen in het loonoverleg, maar ook van de afzonderlijke leden van die machtsgroepen voor en na dat overleg. Als men hierin niet slaagt, dan valt voor de toekomst erger te vrezen, want een volk krijgt de werkgelegenheid, die het verdiént. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM JEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Het K. N. M. I. te De Bilt .meldt: Van de Oceaan naderde vanmorgen een Oceaanstoring Ierland. De zwakke rug, die deze depressie voorafgaat, bracht ons vanmorgen zonnige perio den. De komende 24 uur komt het weer in ons land onder invloed van de nieu we en nog in betekenis toenemende Oceaanstoring, die in de richting van de Noordzee trekt. We moeten daarom toenemende wind en bewolking, en bo vendien tijdelijk regen verwachten. Verwachting; tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met tii- felfk regen. Iets lagere middag- temperaturen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Zon: 4.43—20.53 Maan; 23.00—11.50 Morgen veel bewolking met tijdelijk enige regen-. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Tempe ratuur overdag omstreeks 18 gr. C. Vooruitzichten: de kleine depressie die van Engeland naar de Noordzee trekt zal tijdelijk regen brengen, weer gevolgd door aanvoer van koele oceaanlucht, waarin na morgen enkele buien maar ook weer opklaringen verwacht mogen worden. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt MUncben Zürlcb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Weer zw. bew. half bew. zw. bew. mist onbewolkt regen zw. bew. half bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. regen regenbui regen onbewolkt zw. bew. onbewolkt Max. temp. vor dag 26 20 20 18 18 18 20 30 22 21 17 19 21 25 22 16 31 neersL af gel. 24 uur 4 1 0 1 0 1 7 0 5 6 5 1 7 7 1 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1