Een eerste stap Komplot in Egypte ontdekt Minimumeis: 6 jaar lang 30 gulden per jaar op de spaarbank zetten Leeftijd van toetreding 15 tot en met 20 jaar Makelaar-kerkmeester gearresteerd Passagier Wagenaar: kort na de start werd een botsing gevoeld Enkele buien 'MORRIS WETSONTWERP BIJ KAMER INGEDIEND Bij huwelijk reeds na 3 jaar opname van geld mogelijk Piloot voorkomt met snelle duik vliegtuigbotsing Haal uit je winst Koningin opent Velser-tunnel Verduistering van half miljoen „Linkervleugel kwam met droog en brekend geluid met iets in aanraking Tijdelijke blind heid Boven Amerika Tien passagiers gewond Eerste ooggetuigever slag van de Neutron' Vreselijke seconden voor de crash" Aan zee Hel Enkele buien Het weer in Europa Ptomaine de oorzaak? DONDERDAG 18 JULI 1957 81ste JAARGANG No. 29659 RIETSTENGEL IN DE HALS PLASTIC REGENJASSEN 9.75 weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 7. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en SU'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Jeugd - spaarregeling Met het ontwerp voor een jeugd- spaarwet is een bezitsvor mingsmaatregel van bijzon der sociaal en economisch belang aan de orde gesteld. Het gaat om een spaarregeling voor jeugdigen, Waarbij de overheid een premie in het vooruitzicht stelt. Voor spaar- duur en spaarsom zijn minima en Jtiaxima vastgesteld en men zal zich verder aan enige voorwaarden moe ten houden, waarover men in ons be richt van vandaag kan lezen. Als de regeling inderdaad tot stand k,omt is dat o.m. te danken aan een gelukkige samenwerking tussen spaarbanken en overheid. Premie noch maximum-spaarsom £ijn van adembenemende grootte en het zou ook geen verdienste zijn als het anders was. De overheid moet in hoofdzaak stimuleren en propage ren. De premie welke zij toekent mag hiet meer zijn dan de slinger welke de motor aan het draaien zet. De overheid moet de smaak voor het sparen trachten te ontwikkelen. Is zij daar eenmaal in geslaagd, dan zal men voortaan ook zonder kunst matige prikkels zijn weg weten te Vinden. Het is daarom goed, dat de eerste ronde maatregel welke staatssecreta ris Schmelzer aandient, betrekking °P de jeugd. Daar is immers daal r,in? ^et rneest geboden en verwal v.. is het grootste effect te Ssmaa?' indian de hezitsvor- gemlenln ?gelen zich over het al" honerpn w-U£ces zullen mogen ver- wprn groeten het wetsont werpi met vreugde en hopen, dat het spoedig gevolgd mag worden door de ambtenarenspaarregeling en een wetsontwerp tot vrijstelling van de sociale en fiscale lasten over de werkgeversbijdragen in ondeme- mingsspaarfondsen. Wat ons persoonlijk aan het wets ontwerp lichtelijk verdriet is. dat het geen klare uitspraak doet over de fiscale vrijstelling van de genoten premie. Deze premie is weliswaar vrij van inkomstenbelas ting, maar dat ligt alleen aan het feit, dat zij gezien kan worden als een neveninkomst welke praktisch hoger kan stijgen dan 200.-. Zo- klLTnen weet Zijn al dergelijke in- rieten onbelast. De vrijstelling is Us incidenteel en zegt niets over la- ,tere repelingen waarvan de premie hoger zou kunnen liggen dan 200.-. °hs was het natuurlijk liever geweest ais mfnister Hofstra - mede-onder tekenaar van het wetsontwerp op dit punt een gebaar had gemaakt dat Voor de bezitsvorming in het alge- fti een van belang geweest zou zijn. Het wetsontwerp geeft nog aanlei ding tot een opmerking van algeme- he aard. Vaak hoort men de bewe ring» dat bevordering van de be zitsvorming eigenlijk overbodig zou zijn wanneer de regering maar een garantie kon geven voor de waarde vastheid van het geld. Waardevast geld ;|iu de besparingen automatisch doen opbloeien. Wij zouden tegen dit vertrouwen op ncn onbewezen automatisme willen Waarschuwen. Het is niet onmogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat de bespa ringen zouden toenemen naarmate het vertrouwen in het geld stijgt, maar het is in het geheel niet zeker, dat de besparingen dan "aar tot stand zouden komen Waar zij voor een wijd ver breide bezitsvorming nodig zijn. De 'nvloed welke het vertrouwen op steeds stijgende lonen en groeiende SOciale zekerheid op de besparingen aer loontrekkers heeft, is nauwelijks °nderzocht. Het staat voor ons lang niet vast, dat een groter vertrouwen 'n de waardevastheid van het geld de loontrekkers zou prikkelen tot gro- hesparingen. Daarom ruilen wij de bewuste bezitsvorming politiek lie ver niet in voor iets dat een illusie kan blijken te zijn. "TV7" h doen dat te minder omdat de VV bezitsvorming ook een belang- rijke bijdrage kan leveren tot het bereiken van waardevast geld Men moet deze invloed niet onder schatten en zeker niet over het hoofd zien. De Jeugdspaarwet, welke op zich toch van zeer bescheiden om- bang is, zal na drie jaar reeds een' hesparing van 171 miljoen glü. tenge volge hebben. Weliswaar zou een ge deelte van dit bedrag ook zonder die wet bespaard zijn, maar in ieder ge- UfJ betekent het, dat er een aanzien- tïevextra-bedrag buiten de consump- eer.e, sfeer gehouden wordt en dus kenu stedingsbeperkend, prijsdruk- effect heeft. """"""UMlIUNIMimiIHMIIIIIIlllllllllHIHIIIlIHMI ?e en Cairo doen geruchten 's de Egyptische regering Zcvep- ^?ai? de arrestatie van on- hni'ij officieren en voormali- ."ïlC °'a- de oud-minister van Wafrt i!an e 7akeln en leider van de ïtweITin<ï Mohammed Salali es- df» 'United Press meent te weten, dat F>- meieren ten tijde van de Brits- Sa, "W interventie in de Suezcrisis aan ee„ es-Din hebben gevraagd, of hy het re8eril'g zou willen vormen, indien tegime-Nasser ten val zou komen. met een premie van 10 percent (Van onze Haagse redactie) Alle jeugdigen tussen 15 en 20 jaar zullen in de toekomst kunnen profiteren van de speciale jeugdspaarregeling met een premie van 10 pet. die de regering speciaal voor ken heeft ontworpen. De regeling is neergelegd in een wetsontwerp, dat aan de Tweede Kamer ter goedkeuring is aangeboden als eerste concrete maatregel ter bevordering van de bezitsvorming. De regering hoopt bierdoor zowel de regelmatige spaargewoonte aan te kweken als een bijdrage te leveren tot de vorming van een bezit, dat, boe bescheiden ook, toch van betekenis kan zijn voor de ontplooing van de persoonlijkheid. Juist een spaarregeling voor de jeugd kan, zo meent zij, in dit opzicht van groot belang zijn. Hoewel het wetsontwerp zelf slechts de instelling van de jeugdspaarregeling vermeldt en de vaststelling van de hoog te der premie en de andere voorwaar den later door de minister bij algeme ne maatregel van bestuur zullen ge schieden, hebben de minister van bin nenlandse zaken, bezitsvorming en PBO mr. Struycken, en de staatssecretaris drs. Schmelzer, toch reeds aan de Ka mer een inzicht willen geven hoe zij zich de regeling in de praktijk voor stellen, Een premie als stimulans ach ten zij noodzakelijk en het ligt in het voornemen om deze vast te stellen op 10 pet. van het gespaarde bedrag. Hier bij is overwogen, dat de premie niet te laag mag zijn om te bereiken, dat een grote groep jongeren gaat sparen, terwijl o.m. kostenoverwegingen ertoe leiden de premie niet te hoog te stel len. Na de eerste aanloopkosten voor administratie en voorlichting zal toch reeds jaarlijks een bedrag nodig zijn van ca 8,5 miljoen gulden, nadat van het vierde tot en met het tiende jaar na invoering van de regeling de kosten geleidelijk zijn gestegen van 1 tot 12,5 miljoen. De bewindslieden erkennen in hun toelichting, dat dit vrij belangrijke kostencijfers zijn. Bij de beschouwing hiervan moet echter, zo menen zij, worden overwogen, dat het effect van de regeling niet beperkt hoeft te blij ven t'de betrokken jeugdigen al leen, doch dat men stellig een gun stige indirecte werking mag verwach ten. Immers, niet alleen de gedachte van het sparen voor het huwelijk ont vangt door dit wetsontwerp een nieu we impuls doch ook komt de spaar- gedachte als zodanig in het centrum van de belangstelling te staan. Hier door wordt de gedachte der bezits vorming in brede kringen uitgedra gen. Over de hoofdtrekken van de voorge stelde regeling delen de bewindslieden het volgende mede: 1) De leeftijd van toetreding wordt op 15 tot en met 20 jaar bepaald. Hier bij is zo nauw mogelijk aansluiting ge zocht bij het tijdstip, waarop in het al gemeen de school wordt verlaten en de jeugd zijn intrede doet in het bedrijfs leven, terwijl de bovengrens is bepaald °P de leeftijd, waarop de meerderja righeid wordt bereikt. 2) De mininiumspaarperiode zal in het algemeen op zes jaar worden ge steld. Een kortere periode zou een der hoofddoelstellingen van de regeling, na melijk dat op volwassen leeftijd een be drag ls bijeengebracht, dat reële be tekenis heeft, aantasten. Voor hen, die echter langer aan de regeling willen deelnemen, wordt een maximumperi«- de vastgesteld van 9 jaar. Een uitzon deringsbepaling maakt het mogelijk, dat by een huwelijk reeds na drie jaar het gespaande bedrag, met premie, zal kunnen worden opgenomen. 3) Als verdere voorwaarde wordt ge steld: een jaarlijkse minimuminleg van ƒ30 - en een maximum van ƒ200.- 4) Tenslotte zal men, wil men het recht op premie behouden, niet meer dan eenmaal per jaar gelden mogen opnemen, terwjji men dan niet meer van zijn rekening mag afhalen dan het in dat jaar bespaarde bedrag. De regering geeft naar aanleiding van haar voorstel een aantal cijfers over de huidige situatie ten aanzien van het sparen, die, zo meent zij, teleur stellend is, hoewel de mogelijkheden veel groter zijn dan voor de oorlog. In 1955 waren ruim 1 miljoen 16 tot en met 24-jarigen in het produktieproces opgenomen, d.i. ruim een vierde van de totale beroepsbevolking. 48 pet. van hen had een spaarbankboekje bij de RPS, meer dan de helft deed in 1955 fesp-::. Staatssecretaris drs. W. K. N. Schmel zer, de geestelijke vader van de jeugd spaarregeling. Men ziet hem hier in een uitrusting, minder passend bij dit geestelijk vaderschap dan bij de voort varendheid, welke uit deze zijn eerste belangrijke beleidsdaad spreekt. niet één inlage, was dus geen actief spaarder. In totaal blijkt per jaar nog geen 5 pet. van het netto-loon op een spaarbankboekje te zijn gespaard. Neemt men alleen de groep van de ac tieve spaarders, dan blijven de bespa ringen van de 16 tot en met de 19 ja rigen nog ruim beneden 10 pet. van het nettoloon. Voor hogere jaarklassen worden deze cijfers iets gunstiger, on getwijfeld omdat hierbij de huwelijks plannen een rol spelen. De groep ac tieve spaarders van 20 tot en met 24 jaar beschikte echter in 1955 gemiddeld over niet meer dan 584 gulden. Ge zien tegenover de financiële eisen, die de stichting van een gezin met zich brengt, is dit beslist teleurstellend, al dus de bewindslieden. •T-'•-y-.y:V»y De piloot van een Amerikaans ver keersvliegtuig, met 80 passagiers op weg van New- York naar Los Angeles, heeft vandaag in alle vroegte een bot sing met een ander vliegtuig in het duis ter slechts kunnen vermijden door een snelle manoeuvre, waarbij tien passa giers werden gewond. De piloot zag plotseling een groen licht kennelijk het licht aan het lin- kervleugelelnde van een vliegtuig voor zich opdoemen. Hü stuurde onmid- delijk naar rechts en liet zijn toestel van 4.000 meter hoogte een snelle duik vlucht maken. Aan boord ontstond pa niek. Van de tien gewonde passagiers moesten er twee in een ziekenhuis wor den opgenomen. Het toestel had een bemanning van vijf koppen. Het andere toestel is niet geïdentificeerd. Het inci dent dat zich vandaag heeft voorgedaan vormt geen uitzondering in het drukke luchtverkeer boven de V. S. De resultaten, die men kan berei ken door van de premieregeling ge bruik te maken, heeft staatssecreta ris drs. Schmelzer woensdag op een persconferentie becijferd aan de hand van een aantal voorbeelden. Hij gmg er daarbij van uit, dat jaar lijks een bedrag van f 200.wordt bespaard bij een rente van 2.4 pet. Na een periode van 3 jaar gelden dan de volgende cijfers: Totale inleg 600,— Samengestelde interest 21,88 621,88 Premie a 10 pet. over dit be drag 62,19 Totaal na 3 jaar 684,07 Na een periode van 9 jaar: Totale inleg 1800, Samengestelde interest 206,60 2006,60 Premie a 10 pet200,66 Totaal na 9 jaar 2207,26 Honderden manschappen van de Franse gendarmerie en de polirie 'hebben o.a. met behulp van brandspuiten de ver hitte gemoederen onder tweehonderd gevangenen, die in de bekende Parijse gevangenis van de Santé uit hun cellen waren gebroken, tot bedaren gebracht. De gevangenen waren in opstand geko men doordat zij, tengevolge van een staking onder het gevangenispersoneel, driemaal achter elkaar hun maaltijden hadden moeten overslaan. De cipiers gingen rustig naar een protestvergade ring, waarop hun looneisen naar voren werden gebracht en tweehonderd van de vijftienhonderd gevangenen braken ondertussen uit hun cellen, klommen op het dak van de gevangenis, plun derden de bibliotheek, staken met hun strozakken verscheidene afdelingen in brand en bekogelden de directeur van de gevangenis. Zowel de gevangenen als de cipiers zullen worden gestraft. Thans is officieel bekend gemaakt dat H. M. de Konigin in de morgen van de 28ste september de Velser tunnel offi cieel zal openen. (Van een verslaggever) De politie van het bureau Slotermeer te Amsterdam heeft woensdag op ver denking van verduisteringen op grote schaal aangehouden de 52-jarlge make laar J. G. Volgens de voorlopige schat tingen heeft deze makelaar zich in de afgelopen jaren wederrechteiyk gelden toegeëigend tot een bedrag van een kwart miljoen. Het is echter mogelijk, dat deze som in de komende dagen nog zal stijgen, want de politie verwacht nog meer aangiftes tegen de verdachte. Aanwijzingen over de verduisterin gen, door G. gepleegd, kreeg men eerst vrij kort geleden. Het bleek al spoedig dat de makelaar van zijn functie van penningpiees*er van het kerk- en bet schoolbestuu' der parochie „De Boom" (H Franciscus van Assisié) aan de Ad miraal de Buyterweg misbruik had ge maakt om omvangrijke verduisteringen te plegen. Blijkens de resultaten van een accountantsonderzoek heeft G. de parochie in de afgelopen tien jaren be nadeeld voor een bedrag van ongeveer ƒ120.000. Het grootste deel van het be- 'drae is genomen van het rykssubsidie voor de exploitatie der scholen. G. had het recht om geld op ie nemen van de schoolgiro. Hij boekte het bedrag over op eigen rekening. Zelfs toen het eer- ste wantrouwen over zyn beheer en de bepaling werd gemaakt, dat hij geen geld meer eigenmachtig mocht opnemen, heeft G. nog tilings een groot Bij de Burbankvliegtuigfabrieken in Californië wordt de Laatste hand gelegd aan dé bouw van een van de zes prototypes van het eerste Amerikaanse turbine passagiersvliegtuig, de viermotorige Lockheed Electra. De eerste vlucht met dit vliegtuig dat 88 plaatsen heeft, ruim 700 km plu vliegt en waarvan er reeds meer dan 130 zijn besteld, o.a. ook door de K. L. Af., hoopt men in december te kunnen maken. Deze foto geeft een ongewoon beeld in de romp van het ir. aanbouw zijnde vliegtuig. bedrag van de schoolrekening afge boekt. Bij de politie van het bureau Slotermeer hebben inmiddels reeds een achttal personen aangifte ge daan van verduisteringen. In het merendeel der gevallen wist G. als huizenmakelaar zijn slachtoffers winst gevende beleggingen in hypotheken voor te spiegelen. Hij verzorgde zelfs vervalste hypotheekacten en betaalde zijn niets vermoedende slachtoffers re gelmatig de hypotheekrente. Ondanks de verduisteringen werd G. kort gele den failliet verklaard. Het is de politie nog niet duidelijk wat G. met het om vangrijke bedrag heeft gedaan. Even min is het nog bekend of er van het kwart miljoen nog veel teruggevonden zal worden. De dertien jarige Sapke H. viel bij het spelen te Middelbert (Gr.) in het water. Zij kwam zodanig te vallen dat een rietstengel in haar hals drong. Het meisje werd onmiddellijk op het droge gehaald en met spoed naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen ge bracht. Hier werd de rietstengel opera tief verwijderd. Algerije In de afgelopen 36 uur zijn 24 mensen omgekomen door een nieuwe reeks van terreurdaden, die waarschijnlijk het voorspel zijn van een nieuwe campagne van de opstandelin gen om de aandacht van de wereld te vestigen op de Algerijnse kwestie. (Van onze luchtvaartredacteur) In het eerste ooggetuigeverslag van een van de geredden van de Super Constellation .Neutron", een verslag dat eerst vandaag langs radiografische weg in ons land is ontvangen, wordt gezegd dat het vliegtuig korte tijd na de start van het vliegveld Biak ergens mee in botsing is geweest. De heer H. O. Wagenaar. die met zün echtgenote en kind de ramp heeft overleefd, heeft verklaard dat „een botsing werd ge voeld, toen waarschijnlijk de linker vleugel met een droog en brekend ge luid met iets in aanraking kwam". On middellijk daarna is het vliegtuig naar links afgegleden en in zee gestort, al dus de heer Wagenaar, die verder niets meedeelt over de aard van de bot sing of over het voorwerp, waarmee de „Neutron" in botsing zou zün ge weest. In luchtvaartkringen heeft men met grote belangstelling kermis ge nomen van de verklaring van de heer Wagenaar en ook bij het offici ële onderzoek zal men er ongetwij feld aandacht aan besteden, doch overigens staat men er vrij sceptisch tegenover. Tijdens de verwarring, die bij een dergelijk vliegongeluk op treedt, kan een passagier zich ge makkelijk vergissen. In de praktijk blijken getuigeverklaringen dikwijls af te wijken van de werkelijke toe dracht. Een ernstige storing, die zich in een van de motoren voordoet of het afbreken van een van de pro pellerbladen bijvoorbeeld, zou op een passagier de indruk kunnen ma ken van een botsing. Het lijkt uitge sloten dat de „Neutron" korte tijd na de start met een obstakel op de grond in aanraking is geweest, ter wijl evenmin aangenomen kan wor den dat de Super Constellation met een ander vliegtuig in botsing is ge komen. De heer Wagenaar, die vertegen woordiger is van Geveke en Co's tech nisch bureau, heeft verklaard dat er na een normale start de gebruikelijke speech van de gezagvoerder over de Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Het K. N. M. I. te De Bilt meldt: Op vele plaatsen was de regen van weinig betekenis. Het depressiecentrum verplaatst zich langzaam in de richting van Zuid-Engeland. In verband daar mede zullen er de komende 24 utu rn onze streken enkele buien vallen hier en daar met onweer. Het tempera- tuur-verloop ondergaat in ons land niet veel verandering. Boven Noord-Rusland handhaaft zich een hogedrukgebied aan de flank, waarvan storingen uit Polen via Scandinavië naar het Noordwesten trekken. Deze storingen veroorzaakten in Zweden regen- en onweersbuien. Een gebied van hogere luchtdruk ver plaatst zich van Zuid-Frankrijk via Zuid-Duitsland naar het Oosten. In ver band daarmede nam boven centraal- Europa de buiigheid af. Ook morgen vrij veel bewolking met later enkele opklaringen. De kans op een regenbui wordt iets groter. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur overdag tussen 18 en 20 gr. C. Vooruitzichten: de depressie, die komende vierentwintig uur langzaam bij Engeland de Noord zee optrekt, blijft het weer de komen de dagen een onbestendig karakter ge ven, waarbij naast opklaringen ook buien zijn te verwachten. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met enkele buien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige wind, aanvanke lijk tussen oost en zuid, later uit uit eenlopende richtingen. Zon: 4.44—20.51. Maan: 23.23—12.55 Max. neersL Station Weer temp afgel. vor dag 24 uur Stockboim zw. bew. 24 0 Oslo regen 23 1 Kopenhagen zw. bew. 20 0 Londen regen 20 3 Amsterdam zw. bew. 21 2 Luxemburg regen 19 0.1 Partlt regen 23 1 Nice onbewolkt 25 0 Berlin licht bew. 22 0 Frankfurt geh. bew. 24 0 (VlUncben zw. bew. 18 0.6 Zürlcb Geneve Locarno Wenen licht bew. 23 0 Innsbruck half bew. 20 1 Rome luidsprekerinstallatie in het vliegtuig volgde. Nadat de laatste lichten van de startbaan onder het vliegtuig waren verdwenen en het vliegtuig van het vliegveld wegvloog, was er door de ra men van d^ kajuit buiten niets meer te zien. De purser was bezig met het uitdelen van lectuur aan de passagiers, toen over de omroep-installatie in het vliegtuig werd gezegd: „Dames en he ren, over circa een mirfuut kunt u de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam". Naar de mening van de heer Wage naar werd de microfoon opvallend haastig afgesloten. Direct daarop werd de botsing gevoeld. Na een, volgens de heer Wagenaar, duidelijk fatale be schadiging van het vliegtuig volgden voor de inzittenden van het toestel vre selijke seconden, toen het toestel met de neus omlaag snel naar links af gleed. Dit vallen ging zeer snel, de schat tingen over de duur variëren van een tot vijftien seconden en daarna kwam de crash. De enige herinneringen van de heer Wagenaar zijn het „desintegreren van alles, het snijden van de stoelriem in het lichaam en direct daarop de vuur- storm". De heer Wagenaar herinnert zich dat hij vervolgens beklemd raakte tussen wrakstukken. Hij slaagde erin door achteruit te kruipen, los te ko men, en lag daarna in zee met rondom hem heen brandende benzine. De heer Wagenaar was er aanvan kelijk van overtuigd, dat hjj de enige overlevende van het ongeluk was, om dat hij op het eerste ogenblik nergens een levend wezen kon ontdekken. Na dat het vuur minder was geworden en nadat de heer Wagenaar zich had ont daan van zjjn bovenkleding, slaagde hij er in, naar hjj zelf zegt tot zijn verwonderng, zijn vrouw terug te vin den en later hun kind. De heer Wagenaar heeft vervolgens tussen wrakstukken en stoffelijke over schotten, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, gezocht naar drijfmid delen die zeer schaars bleken. Er volg de een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Het was onmoge lijk geweest de wal te breiken indien niet op tijd de vlerkprauwen van de Papoea's waren verschenen, aldus de heer Wagenaar. De heer Wagenaar heeft vanmorgen in een telegram aan zijn firma in Am sterdam medegedeeld, dat hij en zijn negenjarige zoon Henk uit het zieken huis op Biak zün ontslagen. Zijn echt genote wordt verpleegd in het hospi taal van Biak. Zij heeft brandwonden aan armen en benen, maar is buiten levensgevaar. Naar aanleiding van onze berichten over de tijdelijke blindheid, die in IJmuiden bij het lossen van zandsple ring bij havenarbeiders is opgetreden, deelt de Vughtse arts L. F. Jacobs ons mede, dat men een zelfde verschijnsel m Duitsland reeds eerder heeft waar genomen. De oorzaak ziet men in een chemische slof, ptomaine genaamd, welke het epitheel aantast. Deze stof ontstaat en komt vrij als vis in ontbin ding geraakt. Als therapie wordt o.a. cortisone als oogdruppels verschaft. Daar, zoals eerder is bericht, zand- spiering dikwijls tegelijk met olieharing wordt vervoerd, is aan te nemen, dat in IJmuiden eendere oorzaken aanwe zig zijn. Ook is het niet uitgesloten, dat zandspiering in ontbinding dezelfde stof doet vrijkomen. Over een en ander zijn mededelin gen verschenen van W. Friedmann en W. Overhoff in het Klin. Monatsblatt für Augenheilkunde 128, 425, 1956 en in de tweemaandelijkse uitgave van de N.V. Ciba Medische Documentatie nr. 1, 1957, pag. 8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1