Vrouwenoverschot zal in de toekomst nog meer teruglopen OPRUIMING 20% KORTING DEKENS J SCHEEPVAARTBERICHTEN 1 Tuindersbedrijf lijdt door wateronttrekking schade Visserijgolf Ho Chi Min in Tsjechoslowakije NAAIMACHINES rtSfttsar*'-a*'h" Munitiefabriek in Zaandam geopend Rijkswaterstaat verklaart niet aan sprakelijk te zijn J Prins Bernhard reikt onderscheidingen uit Wat KAN kan, kan KAN alléén UITVERKOOP NAAIMACHINES F. C. KUIPERS NAAIMACHINES De Rooy tweede in Joegoslavië VRIJDAG 19 JULI 1957 PAGINA 11 1 DE HAARLEMSE BEVOLKING IN 1956 Gedurende de geven wij op AL onze bij contante betaling Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM BLOEMEN DAAL ZWEEDS KOOR IN OPENLUCHTTHEATER TE BLOEMENDAAL OUDERAVOND ST.-JOZEFSCHOOL Ouderavond St.-Theresia- school RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Jac. P. Thijsse-Iyceum Overveen erkend gymnasium Uitslag verkopingen De sensatie van onze OPRUIMING 15-steens ankers - waterproof Herenpolshorloges 29.99 Oersterke Meisjeshorloges 19.99 met één jaar garantie I. KAN HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem HAARLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand ZAN DVOOR'l Opheffing algemene begraafplaats De bestedingsbeperking Programma H.G.B. SANTPOORT OMGEVING NIEUW STATION UURWERKREPARATIES HORLOGERIE „S U I S S E" MARKTBERICHTEN ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel.17768 VAKANTIE? DAN 'N LOCOMOTIEF-RIJWIEL REEDS VANAF f 124 75 ,ToL31. december 1956 telde Haarlem 167.264 inwoners, blijkens de door het ■Nederlands Economisch Instituut sa mengestelde jaarstatistiek 1956 van de bevolking. De Haarlemse bevolking telt meer vrouwen dan mannen. Het aantal vrouwen bedroeg op 31 decem- Üon 'S'3 Procent van het aantal man- H»n- i en vrouwenoverschot heeft in ïnaTmón het verleden bestaan, procent in hijvoorbeeld 115,9 procent In a U?'3 e" in 1949 107'5 vrouweAoi erscdiot°hetrS'aren "t\S h<>t is het wppp !2? &rootst. Daarna komst wordt ^e'open- Voor de toe- cem''£vfleltig J"dr en ouder iün 4.5 pro- n. van de mannen en 5,9 procent van vrouwen. Tussen vijfenveertig en vijf enzestig jaar bedragen die percentages resp. 10,5 en 12,6 tussen twintig en vuf- Advertentie A Vandaag, 19 iuii x. nenkoor „manskören Zweedse man- uit Jönköping een w Sfngerbroderna Haarlem en omgeving 6k„ bre"?e" T den van de bij de Fef:,.WaarbU le" vtnot §astvrouwen zullen optreden, avond om 8 uur wordt een concert Rine^nd-!»! L openluchttheater te M°n Ter leifling van de di rigent Harald Lagerstrand. Liederen van Zweedse bodem zullen ten geh^e worden gebracht. Ter afwisseling zal de meereizende operazanger Dustin Ot- tnsson enkele aria's uit opera's ten bes te geven met hegeleiding van de Zweed se nianist Erling Skog. Aan deze uitvoering zal ook worden deelgenomen door één der Federatie koren n.l. het r.-k. Stedelijk Gemengd Koor „Haarlem", dat onder leiding van zijn dirigent Gerard Barbason een keur van liederen ten gehore zal brengen. Om aan het geheel een nog feestelij ker tint te geven zal de Harmonie ..Crescendo" uit Spaarndam, onder lei ding van de dirigent J. Hoffman zich doen horen in een programma van Ne derlandse muziek. Geopend wordt met de mars „Je Maintiendrai" en voorts zullen Divertomento en Antiqua van Gerard Boedijn ten uitvoer worden ge bracht Met de mars Klenkenfestijn zal worden gesloten. „Spel is ouder dan cultuur", zegt de grote Hulzinga in zijn prachtig boek „Homo Ludens". Deze gedachte speel de ons door het hoofd toen wij gister avond in het Minervatheater de leer lingen van de St.-Josephschool .onder het motto „lied, spel en dans" aan het werk zagen. Het hoofd der school, de heer Bartelsman, begrijpt zeer goed, dat naast de verplichte vakken, er ook nog het z.g. musische element bestaat. Een groot deel van de avond werd door de muziek in beslag genomen, waar voor niemand minder dan de „sangh- meester" Kees Bornewaéser verant woordelijk was. Bornewasser, die met verschillende klassen optrad, hield een pleidooi voor het Nederlandse Volks lied door deze op zeer originele wijze te laten uitvoeren en last but not least begeleidde het geheel met smaakvolle harmonieën. de. volksdans en het ballet gaven Le zlen en door verschillen- ndl die up een behoorlijk peil stonden, werd een kleurige afwis seling in het programma verkregen De pastoor van de parochie, dr A Olierook, sprak dan ook met veel waar dering over de prestaties en was zeer verheugd over het feit, dat in septem ber de nieuwe school plus kleuterschool geopend zullen worden. Als apotheose ging de première van het schoollied ge componeerd door Kees Bornewasser. A. Krt. Tot in de vestibule moesten woens dagavond velen een plaatsje zoeken bq seideravond, die in de St.-Theresia- daai01 aan de Dennenweg te Bloemen- was yerd gehouden. De belangstelling Voor n °ok bijzonder groot en daar- cornitz s de presidente van het ouder- Zij St1bievr. Roorda, zeer dankbaar, riep aii8 een woord van welkom en leerlinJer steun in voor het comité. De dig Pv,®en verzorgden daarna een aar- door a aahtrekkeljjk programma, dat Zet m eerste klassertjes werd inge- als 7 et een bloemendansje, bedoeld seh;un?r&roet- Zij deelden daarop ver- Do i. boeketjes bloemen uit. min a"dere leerlingen lieten zich even- 7n ,onbetuigd, Zij dansten een Mayr- rirvL-t„a"st gaven een spelletje „popp'en- ten beste, alles onder leiding «n Lob Jansen. Een kleine operette i'iw? Klaassen is jarig" onder de mu- ale leiding van Kees Bornewasser aeed het ook uitstekend en na de pau ze genoten de ouders van het ballet Doornroosje, waarin Doornroosje, de boze fee, de nar en de prins zich uit stekend van hun taak kweten. De dé cors evenals de door Bob Jansen ver vaardigde costuums waren bijzonder fraai. De ouders beloonden de prestaties van de leerlingen met een gul en soms ova tioneel applaus. enveertig jaar 15,9 en 16,7 en tussen nul en twintig jaar 17,3 en 16,4. In 1909 was slechts 5,7 procent van de bevol king ouder dan vijfenzestig jaar, thans bedraagt dat percentage 10,4 en ver wacht mag worden, dat het in 1976 13,8 zal zijn. Er waren per ultimo december in Haarlem 64.031 katholieken, 42.183 Nederlands hervormden, 8.983 gerefor meerden, 1.222 christelijk gereformeer den, 3.587 doopsgezinden, 2.884 evan gelisch Luthersen, slechts 271 Israë lieten, 191 oud-katholieken, 848 remon- SUVII:en' 72 Waals-hervormden en 3.253 aanhangers van andere kerkge nootschappen. Zonder kerkgenoot schap waren blijkens hun opgave aan het Bevolkingsregister 39.738 Haar lemmers. Ten gevolge van de gereedgekomen nieuwbouw viel een bevolkingstoename te constateren in Haarlem-oost en in noord. Percentagegewijs wonen in het Haarlemmerhoutkwartier, in Duinwijk, het centrum en de Leidse buurt de meeste bejaarden. De samenstellers van statistiek wijzen in dat verband op de in die wijken aanwezige tehuizen voor bejaarden. Het viel hen op. dat in woonwagens en op woonschepen rela tief weinig bejaarden wonen. Weinig be woners van woonschepen behoren tot de jongere leeftijdsklasse, terwijl er daar entegen veel kinderen zijn bij woonwa genbewoners. Verwacht wordt, dat Haarlem in 1976 ongeveer 197.000 inwoners zal tellen. De groei van de Haarlemse bevolking ligt ver onder de landelijke bevolkings aanwas, hetgeen een gevolg is van de naar verhouding in Haarlem lagere ge boorteoverschotten en de hogere ver- trekoverschotten. De samenstellers de len mede, dat het landelijke percentage onwettige kinderen 1,2 bedraagt en dat het Haarlemse percentage, namelijk 1,9 daarboven ligt. In Amsterdam be draagt dat percentage 3,4 en de tweede plaats wordt ingenomen door Utrecht met 2.7. Dan volgen Den Haag, Arn hem, Rotterdam en Haarlem, Groningen, Nijmegen, Tilburg, Enschedé, Eind hoven en Breda. In 1956 werden in Haarlem 1.417 huwelijken voltrokken, in 1955 1.412. Bij 65 procent van de hu welijken van 1956 waren beide partijen in Haarlem woonachtig, 87 procent van de partijen waren voordien ongehuwd 8,2 procent gescheiden en 4,1 procent weduwnaar of weduwe. Wat de leeftij den betreft was 35,0 pet. van de man nen tussen 17 en 24 jaar oud, 46,8 pro cent tussen 25 en 29 jaar en 18,2 procent ouder dan dertig jaar. Bij de vrouwen waren 59,1 procent tussen de 16 en 24 jaar 29,6 procent tussen 25 en 29 en 11 3 procent ouder dan dertig jaar. Van de in 1956 gesloten huwelijken werd 48 5 procent gevolgd door een kerkelij ke' plechtigheid. Het aantal in Haarlem ingeschreven echtscheidingen was in dnt iaar lager dan in enig ander na oorlogs jaar. In 1955 werden 158 een jaar later slechts 122 echtscheidingen uitgesproken. Slechts 15 procent van de gescheiden huwelijken was twintig jaar of langer tevoren gesloten. Advertentie Prachtige wegligging. Elegant. Verbruik 13 liter op 150 km. Prijs vanaf 7.990. Ho Chi Min, de president van de communistische republiek Vietnam, brengt op het ogenblik een bezoek aan Tsje choslowakije. Op de foto ziet men Ho Chi Min (links) in gesprek met de Tsjechische president Zapotocky op het Praag-kasteel. WAGENWEG HAARLEM Bij Koninklijk besluit van 6 juli 1957, gepubliceerd in Staatsblad nr. 226 is gerekend van 1 september 1956 de af deling gymnasium van het Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen opnieuw aangewezen als bevoeg om, met in achtneming van de desbetreffende wet telijke voorschriften, aan de leerlingen, die het onderwijs tot aan het einde heb ben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire^ studiën af te geven, dat met het getuigschrift, in artikel 11 van de Hoger-Onderwqs- wet vermeld, wordt gelijkgesteld. Leidsestraat 131,'Haarlem, opbod f 2000. afslag f 50.totaal f 2050.C. J. J. Jacques qq; Cateleijnstraat 22, Haarlem opbod f 7000.afslag f 100, totaal f 7100. B. M. Giffard; Gen. Cronjéstraat 127, Haar lem, opbod f 22400.afslag f 2600.totaal f 2500.J. J. Haye Jr. qq; De Genestet- weg 6a, Bloemendaal, opbod f 27000.af slag f 650.totaal f 27650.D. de Vries qq; Brugstraat 13, Zandvoort, opgehouden, Lan ge Margarethastraat 4 rd, 6 en 6 rd, opge houden; Lange Margarethastraat 9, 11, 11 A rd. en 11 B rd., opgehouden. Donderdag lieeft minister ir. C. Staf mededeling gedaan bij de opening van de nieuwe munitiefabriek „50" van de N.V. Artillerie-inrichtingen te Zaan dam, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de president-commissaris van de N.V. bü bevordering te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oran je Nassau en het hoofd van de afde- iing bedrijfsdienst van de N.V. de heer Sjardijn te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het was Z.K.H. de Prins der Nederlanden die zelf de versierselen aan beide onder scheidenen uitreikte. Eerder op de ochtend sprak bij ge legenheid van de opening van de nieuwe fabriek mr. H. L. Woltersom alsmede de Amerikaanse ambassadeur Philip Young, die hiermede zijn eer ste officiële daad in Nederland ver richtte, alsmede minister Staf, die vergezeld was van mr. F. J. Kranen burg, Staatssecretaris van Oorlog. On der de genodigden bevonden zich de militaire attachés van België, Canada, de marine-attaché van de V.S. van Amerika, de luchtmachtattaché van de V.S. van Amerika en de militaire attaché van Frankrjjk, alsmede de pre sident-directeur van de Fairchildfa- brieken in Amerika. Na de officiële toespraken maakten de genodigden zich op om een rondgang te maken door de afdeling civiele produktie, waar verschillende gereedschapswerk tuigen in bedrijf werden gesteld. De officiële opening werd verricht door de Prins zelf, door het uitreiken van een viertal werkopdrachten, z.g. loon- bonnen en wel aan ir. L. W. Capel, het hoofd van de afdeling munitiesamen- stelling, aan ir. J. Wabeke, het hoofd van de hulsenkogelfabriek, aan de heer v.d Jagt, het hoofd van de keu ringsdienst en aan de heer Fijlstra, hoofd van de meetafdeling. Door het overhandigen van deze z.g. loonbon- nen kwam de fabriek in werking. Zichtbaar verrast was Prins Bern hard, toen de president-directeur van de Fairchild-fabrieken, de heer Dick Boutelle, Z. K. H. als persoonlijk pre sent een bijzonder fraaie jachtbuks (30- 08 kaliber) met kijker offreerde. De heer Boutelle had dit geweer speciaal uit Amerika laten overkomen. Bij het wapen behoorde een in crème leer uit gevoerd foudraal en twee dozen met patronen van het N-ATO-kaliber. Lachend overreikte de prins de buks aan minister Staf, die het wapen on middellijk in de aanslag bracht en naar buiten richtte. De minister zag door de kijker evenwel niets anders dan de traag neerplenzende regen. Advertentie GEBOREN: z.v. G. W. A. Boing en A. M. F. Knjjnenburg".d.v. J. N. Nou- wen en M. Dudock; z.v. H. J. Buisman en H. van Tol; z.v. P. Zaal en A. M. W. Wolkers; z.v. H. G. A. Meekel en C. M. van Scheppingen. ONDERTROUWD: J. A. M. van Brug gen en C. P. van der Aar. GETROUWD: H. J. Heusebroek en W. M. van Bruggen; G. P. F. Hendriks en A. M. Kramer. Aan het besluit van de Zandvoortse gemeenteraad om de in 1918 gesloten al gemene begraafplaats op te heffen, zal binnenkort uitvoering worden gegeven. De daar aanwezige graven zullen wor den geschud tenzj de nabestaanden de wens te kennen hebben gegeven, dat hun overleden familieleden naar de nieuwe algemene begraafplaats worden overgebracht. Dit zal dan op kosten der gemeente geschieden. De kosten van al deze werkzaamheden worden ge raamd op 17.30.0,-, waarvoor aan de raad een crediet wordt gevraagd. De bestedingsbeperking, welke de re gering in de ^consumptieve sfeer wil doorvoeren, wil men bereiken door de gemeenten de compensatie te onthouden voor de meerdere uitgaven tengevolge van enkele algemene salarismaatrege len. Voor Zandvoort betekent dit op de gewone dienst 1957 een tegenvaller van 68.000,- (compensatie premie Alg. Ouderdomswet 54.000,- compensatie huurverhoging 9000,- en salarisverho ging hogere ambtenaren 5000,-). Bo vendien moet de uitkering uit het ge meentefonds 8000, - lager worden ge raamd. B. en W. zijn er in geslaagd de begroting 1957 opnieuw sluitend te ma ken. De uitkering uit het wegenfonds valt 12.400,- mee en de belastinguitke ringen 13.000,-. Voorts zijn enkele bezuinigingen aan gebracht. Namelijk op straten en plei nen 10.000,-, plantsoenen 7000,-, be graafplaatsen 6.700,- en reiniging 5.000,-. Maatschappelijk hulpbetoon kon met 16.000,- minder subsidie toe. Het cricketprogramma van de HCB voor zaterdag luidt: Haarlem 5CVHW 2; BMHC 2—Rood en Wit B; Rood en Wit AHaarlem 4; Rood en Wit C Rood en Wit D. Advertentie Een grote partii ingeruilde naaimachines wordt thans door ons uitverkocht tegen zeer lage prijzen. INZINKBARE TRAPNAAIMACHINES in cabinettafels en kastmeubels, di verse merken en prijzen vanaf 50.t/m f 125. HANDNAAIMACHINES, diverse merken in prijzen van 40.— t/m f 90 draagbare ELF.ktr. MACHINES, diverse merken, in prijzen vanaf f 125.— t/m f 245— OVERJARIGE DRAAGBARE ELEKTR. MACHINES (gloednieuw) en demonstratie machines voor zeer aantrekkelijke prijzen. Machines worden uitsluitend a contant verkocht met volledige schriftelijke garantie op alle onderdelen. KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 11142 HAARLEM In december van het vorig jaar heeft de heer M. J. Nijssen te Sant poort aan de gemeente Velsen ver zocht hein schadevergoeding te beta len voor de schade, welke tengevolge van vvateronttrekking door bemaling in verband met de tunnel werkzaam heden is ontstaan aan de tuinbouw- gewassen op de tuin die hfj gepacht heeft aan de Hagelingerweg te Sant poort. Daarna heeft hfj verzocht het verzoek buiten behandeling te laten klaarblijkelijk omdat hjj verwachtte door het rijk schadeloos gesteld te worden maar naderhand lieeft hij medegedeeld het op prijs te stellen, dat zijn verzoek wel in overweging ge nomen wordt. De heer Nijssen was pachter van een tuin aan de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort ter grootte van 10.228 m2 welke grond door de gemeente werd aangekocht, omdat deze grond groten deels was bestemd voor scholenbouw Van deze tuingrond heeft hij nu onge veer 4.000 m2 in pacht. Hoewel de gemeente hiertoe in geen enkel op zicht gehouden was, werd aan de pachter in uitzicht gesteld, dat hjj te zijner tijd een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 1 ha, gelegen aan de Hagelingerweg, van de gemeente zou kunnen pachten. Dit is, na raadsbesluit van 7 februari 1956 geschiedt. Niettegenstaande het de heer Nils- sen bekend was, dat op deze tuin nog geen pompinstallatie was ge plaatst, bleef hij aandringen op in- gebruikgeving daarvan. Aan zijn her haald verzoek hebben B. en W. vol daan door hem de grond met in gang van 1 april 1956 te verpach ten, zonder ten aanzien van het tijd stip. waarop de pomp zou worden geplaatst enige verlichting op zich te nemen. In de pachtovereenkomst verklaart de heer Nijssen de grond te aanvaarden in de staat, waarin Zes grote loggers en trawlers en veertien kotters zorgden er donderdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 4.200 kisten verse vis. Er waren 460 kisten schelvis, 230 kisten kabel jauw en gul, 60 kisten koolvis, 40 kis ten wijting, 1035 kisten makreel, 1270 kisten haring, 105 kistenstokkebit 450 kisten diversen, 350 stijve kabeljau- wen, 200 kleine kistjes haring 4000 kilo tong. De vis werd hoofdzakelijk aangevoerd door de Kw 81 (610 kisten verse vis en 250 kleine kistjes), VI 199 (145 kisten verse vis en 70 stijve kabel jauwen), Deining Kw. 8 (1060 kisten verse vis), Kw. 37 (115 kisten verse vis), Kw. 114 <279 kisten verse vis), Allan Water IJm. 34 (1300 kisten verse vis1 en 200 kleine kistjes vis) en Kw. 76 (290 kisten verse vis). De export had er donderdag echt zin in. Zij betaalde voor de kabeljauw, grote schelvis, schol en tong veel geld. Grote regels kabeljauw deden 102 - tot 120,-, kleine regels 60,- tot 65',- kisten grote en kleine kabeljauw wer den verkocht voor 130,. tot 146,- per 125 kilo. De grote schelvis deed 44,- tot 49,- groot middel 43,- tot ƒ48,- per kist van 50 kilo. De grote schol, groot middel en klein middel schol de den 61,- tot 62,- per kist van 50 kilo. De schol I noteerde 50,- tot ƒ61,- per 50 kilo. Grote tong deed ƒ4.50 tot 4,60,-, groot middel 4,10 tot ƒ4,50, klein middel 3,70 tot 4,-, tong I 3,20 tot 3,60 en tong II 2,90 tot ƒ3,40 per kilo. Het binnenland betaalde voor de ha ring 18,- tot 13,-, voor makreel 18,- tot 14,- en voor gul zelfs 58,- tot 24,- per kist van 50 kilo. Zwarte koolvis deed 55,- tot ƒ60,- per 125 kilo. De kleine schelvis deed 34,- tot 38,-, pennen 35,- tot 34,- en braad 24,- tot 29,- per kist van 50 kilo. Wijting deed 24,- tot 27,-, schol II 38,- tot 45,- en schol III 36,- tot 19,- per kist van 50 kilo. deze zich bij de aanvang van de pachtovereenkomst bevond, dus zon der pompinstallatie. Inmiddels werden voorbereidingen getroffen om op het verpachte terrein een pompinstallatie aan te brengen. Het bleek echter, «fat het noodzakelijk was dat de pomp verdiept werd op gesteld, in verband met de verlaging van de stijghoogte van het spannings water ter plaatse tot ongeveer 4,50 m- n.a.p. Dit was een gevolg van de be maling van de bouwput van de tun nel onder het Noordzeekanaal en van die van het viaduct aan de Van den Vondellaan. Terecht werd dan ook van de zijde van de rijkswaterstaat toege zegd, dat de meerdere kosten wegens het verdiept opstellen van de pomp voor rekening van het rijk zouden wor den genomen. Tengevolge van de nood zakelijke administratieve en technische voorbereidingen, ten dele door de rijkswaterstaat geëist, kwam de pomp installatie eerst eind juli 1956 gereed. Toen in de loop van de zomer van 1956 bleek, dat er schade aan de door de heer Nijssen geteelde gewassen ontstond, heeft de rijkswaterstaat aan een commissie van deskundigen opge dragen de eventuele schade te taxe ren. Aangezien de schade naar het oordeel van B. en W. te wijten was aan de hierboven genoemde werkzaam heden, hebben zij zich bij brief van 7 februari 1957 tot de rijkswaterstaat gewend met het verzoek met de heer Nijssen een regeling te treffen om trent de door hem geleden schade. Hiervan stelden B. en W. de heer Nijs sen bij brief van 4 februari 1957 op de hoogte. Daarna heeft de rijkswater staat B. en W. van Velsen bij schrij ven van 21 maart 1957 medegedeeld, dat het rijk zich voor de door de heer Nijssen geleden schade niet aansprake lijk achtte. Hoewel de heer Nijssen zijn brief van 20 februari 1957 aanvankelijk had ingetrokken hebben B. en W. gemeend hem toch in kennis te moeten stel len van hun standpunt, dat de gemeen te zich voor de schade niet aanspra kelijk kan stellen. B. en W. baseren hun standpunt op de omstandigheid, dat het rijk door de uitvoering van de werkzaamheden ten behoeve van de tunnelbouw het normale gebruik van de omliggende agrarische gronden, dus ook van de tuin van de heer Nijssen, belemmerde, en deswege aansprakelijk is voor de daardoor veroorzaakte schaden. Ook ten aanzien van de om liggende tuinen zijn door het rijk maat regelen genomen ter voorkoming van schaden. Bij schrijven van 11 mei 1957 heb ben B. en W. van Velsen zich ten slotte tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met het ver zoek om alsnog te bewerkstelligen, dat tussen de rijkswaterstaat en de heer Nijssen een regeling ten aan zien van de geleden schade wordt getroffen. Uit het vorenstaande blijkt, aldus B. en W., dat het ontstaan van de schade niet aan de gemeente Velsen geweten kan worden, waarom zü de ge meenteraad voorstallen het verzoek van de heer Nijssen om schadeloos stelling af te wijzen. De commissie voor openbare werken stemt hiermede in. In verband met de bouw van het sta tion Santpoort-Duin en Kruidberg is het noodzakelijk, dat ter zake van de aan leg en het beheer van het bij dit station behorende plein en de wegen, tussen de gemeente en de N.V. Nederlandse Spoorwegen een overeenkomst wordt gesloten ter voorlopige regeling van een en ander. Voor deze overeenkomst hebben B. en W, een ontwerp ter ken nis van de gemeènteraad gebracht, waarbij o.a. ten aanzien van de nieuwe eigendomsgrens en de daaruit voort vloeiende wederzijdse eigendomsover dracht het nodige geregeld. ARGOS, p. 19 Finisterre n. R'dam. ARIADNE, 19 te Hamburg. ATTIS, 17 v. Trinidad n. Pto Ordaz. ALDABI, 18 te Rio Janeiro ANKER. p. 17 Azoren n. Hampton R. ABBEDIJK, 18 te R'dam. ALWAKI, 18 te Hongkong. ANNENKERK, 19 te Hongkong. ABBEKERK. 18 te Genua. AARDIJK, p. 19 Djeddah n. Halifax. ALAMAK, p. 19 Recife n. Vitoria. AMSTELSLOT, p. 18 Azoren n. Curacao. AXELDIJK, 17 te Antwerpen. AGAMEMNON, 18 te Aruba. ANGOLAKUST, 18 te Porto Amboln. AKKRUMDIJK, 19 te Montevideo. AMSTELLAND, p. 19 Pto Alegre n. B. Aires BATJAN, 18 te Port Swettenham. BINTANG, 18 te Marseille. BALI, 18 te Port Swettenham. BALONG, 18 te Port Said. BLITAR. p. 19 Aden n. Djakarta. BAWEAN, 19 te San Francisco. BREDA, 18 te Ciudad Bolivar. BENNEKOM, p. 18 Azoren n. Maracaibo. CAMITIA, 18 te Curacao. CALTEX LEIDEN, p. 19 Ouess n. R'dam. CALTEX NEDERLAND, p. 19 Kp St. Vine, n. R'dam. CALTEX UTRECHT, p. 19 Ouess n. R'dam. CLEODORA, 18 in Str. Ormoes n. Colombo. CHARIS, 18 te La Guaira. DORESTAD, 18 te New York. DORDRECHT, p. 19 Tampa n. Houston. DONGEDIJK, 19 te Antwerpen. EOS, p. 19 Kp Gata n. Genua. ERINNA, p. 17 Poelau Tenggol n. B. Papan ESSO NEDERLAND, p. 18 Ras Madraka n. Fahaheel. ESSO ROTTERDAM, p. 19 Ouess. n. Antw. ETREMA, p. 18 Parnahyba n. Recife. FELIPES, 18 te Tjilatjap. GORDIAS, 17 te Antwerpen. GUINEEKUST. 19 te Hamburg. GAASTERLAND. 18 te Itajai. GRAVELAND, 18 te Rio Janeiro. FRIESLAND, 17 te Khorral Mufatta. GAROET, 19 te Bombay. GANYMEDES, p. 19 Finist. n. Kingston. GADILA, 18 te Bal Ik Papan. HEELSUM, 18 v. Savannah n. Havre. HERA p 18 Trinidad n. Ciudad Bolivar. HAULERWIJK, 18 te Newpoert News. HYDRA, 18 te Amsterdam. HEEMSKERK, p. 19 Socotra n. Singapore. HERSILIA. 18 te Kingston (J). JOHANNES FRANS, p. 18 Azoren n. Seven Islands. JASON, 17 v. Maracaibo n. Las Piedras. KENIA ,18 te B. Aires. KHASIELLA, 18 te Avonmouth. KOTA INTEN, p. 18 Tourane n. Bangkok. KOTA GEDE, p. 19 Kreta n. R'dam. KERTOSONO, 18 te Beira. KELLIA p. 19 Pto Alegre n. Curacao. KALINGA, p. 19 Malta n. Gibraltar. KARIMUN, p. 19 Kp Gata n. Havre. KOPIONELLA. p. 19 Makallah n. Abadan. KOTA BAROE, 18 te Balik Papan. KOROVINA, 17 v. Texascity n. Curacao. KRYPTOs, 20 te Curacao verw. LAURENSKERK, 18 te Mombassa. LIBERTY BELL, 18 ln Str. Ormoes n. Phl- ladelphi. LOENERKERK, p. 18 Kuria Muria n. Ummsaid. LUNA, 18 te Lissabon. LISSEKERK, p. 19 Daedalus n. Suez. MIDAS, p. 19 Finist. n. Amst. MALVINA, 18 te Fahaheel. MUNTTOREN, 18 te Miri. MEERKERK, 18 te R'dam. MAASKERK, p. 19 Massawah n. Aden. NIOBE, p. 18 Tersch. n. Helsinki. ORESTES, 18 te Hamburg. OSIRIS. 18 te R'dam. OUWERKERK, 18 te Sydney. ORION. 17 te Alexandrië. OVULA, p. 18 Flores n. Port Darwin. PRINS PH. WILLEM, 18 te Londen. PLATO, 18 te R'dam. PRINS FR. HENDRIK, 18 te Montreal. PENDRECHT, 17 v. Fahaheel n. La Plata. PRINS CASIMIR, p. 18 Kp Race n. R'dam. PRINS J W. FRISO. p. 18 Kp Race n. R'dam. ROEBIAH, 18 te New Orleans. ROELF, 18 te Aarhuus. ROTULA, p. 18 Kp Enggano n. Balik Papan RITA, 17 v. Telok Anson n. Pladju. SIBIGO, 18 te Melbourne. STRABO, 18 te Ceuta. STEENWIJK, p. 18 Dover n. Hampton R. SCHELPWIJK, 18 te Punta Gardon. SCHOUTEN, 17 v. Manilla n. Hongk. STAD ALKMAAR, 17 v. Spezia n. Melilla. STAD MAASSLUIS, 18 te Bremen. SOMMELSD1JK, 20 te Antwerpen verw. SCHERPEN DRECHT, p. 18 Makallah n. Nynashamn. STAD AMSTERDAM, p. 19 Dungen. n. IJmuiden. STRAAT BANKA, 19 te Singapore. SLOTERDIJK, p. 19 Landsend n. New York SAMARINDA, 18 te Kaapstad. SALATIGA. p. 18 Sabang n. Bombay. SENEGALKUST, 18 te Lagos. SUMATRA, 17 v. Sorong n. Makassar. STEVEN, p. 18 Azoren n. Casablanca. TARA, p. 19 Finist. n. Golf v. Mexico. TJIBANTJET, 18 te Moji. TJILUWAH, p. 18 Tourane n. Singap. TJITJALENKA, 17 v. Hongk .n. Kobe. TERO, Jj. 19 Bahia n. Rio Janeiro. THEMISTO, p. 18 Scilly n. Wabana. TJIPONDOK, 18 te Penang. TABIAN, 18 te Djakarta. TEUCER, 18 te Halifax. THALETAS, 18 te R'dam. TROMPENBERG, p. 19 Houston n.' New Orleans. THEMIS, 18 te Paramaribo. TITUS, 17 v. Barranqullle n. Cuba. TOMORI, p. 19 Gibr. n. R'dam. TOMORI. p. 19 Gibr. n. R'dam. TEXEL, p. 19 Massawah n. Aden. VASUM, p. 19 Algiers n. Fahaheel. VAN WAERWIJCK, p. 18 Albany n. Bun burry. WITMARSUM, 17 v. Hamilton n. Mobile. W. ALTON JONES, 18 te Fahaheel. WELTEVREDEN, p. 19 Daedalus n. Suez. WONOSARI, p. 19 Aden n. Ras Tanura. WESTLAND, 18 te Rio Janeiro. WAAL. p. 19 Kp. St. Vine. n. Tunis. IJSSEL. 17 v. Pt Prince n. Ciudad TruJ. ZEELAND, 17 v. B. Papan n. Manilla. ZAANKERK, p 19 Pt. Sudan n. Suez. AALSDIJK, 19 te Port Said. ALBIREO. p. 19 Kp Bon n. Gibraltar. AMERSKERK, 18 te Bremen. ANTONIA, p. 19 Str. Soenda n, Pladju. BANGGAI, 19 te Beyrouth. CALTEX DELFT. 19 te Colombo. DUIVENDRECHT, p. 10 Landsend n. R'dam. EENHOORN, 18 te Algiers. ENGGANO, 18 v. Pt Pirie n. Fremantle. ESSO AMSTERDAM, 19 te Antw. HISPANIA, p. 18 Ouess. n. Castro Urdiales. KERMIA, 18 v. Miri n. Geelong. KOSICIA, 18 v. Curacao n. Rotterdam. KOTA AGOENG, 19 te Semarang. LANGKOEAS, 19 te Tj. Priok. LOOSDRECHT, 19 te Hamburg. MAPIA p. 19 Kp Selatan n. Surabaja. MIJDRECHT, 18 v. Curacao n. Landsend. SLAMAT, p. 19 Minikoi n. Djibouti. STAD SCHIEDAM, 19 te Melilla. STAD HAARLEM, 18 te Glasgow. STAD BREDA, 18 v d. Clyde n. Narvik. SUNETTA, 19 te Makassar. TABINTA, 18 te Port Said. TALISSE. 20 te Abo verw. TEIRESIAS, 19 te Cheribon. WONORATO. p. 19 Vizagapatnam n. Chit- tagong. ZONNEKERK, p. 19 Finisterre n. Marseille ZONNEW1JK, p. 19 Belawan n. Beira. PASSAGIERSSCHEPEN BLOEMFONTEIN, 18 te Kaapstad. ORANJE, 19 te Colombo. ORANJEFONTEIN, p. 19 IJmuiden n. Ant werpen. ORANJESTAD, 18 te Trinidad. RIJNDAM, p. 19 Kp Sable n. R'dam. SIBAJAK, p. 19 Burlings n. Curacao. TEGELBERG, 18 te Tamatave. WATERMAN, 20 te Halifax verw. Advertentie ook stopwatches en datumuurwerken VLUG EN BILLIJK! Barteljorisstraat 1 hoek Smedestraat KAASMARKT GOUDA, 18 Juli. Aanvoer 202 partijen. Notering le kw. f 2.262.33, 2e kw. f 2.182.25, extra kw. f 2.342.58. VEILING VENLO, 18 Juli. Aardappelen vr. bonken per kist 4.004.50, A 3.303.50, B 2.30—2.60, Andijvie A 12—14, Augurken A 138—162, B 105, C 71, D 47—54, E 53, AB 122, CD 45, Rode bieten A 8—10, Bo nen: Stamprinc. I 8997, Sabo I 8195, II 98, Veense snijb. 178, Wagenaars I 6272, Champignons -1 350251, II enkele los 2.56, Erwten: stamerwten I en II 6873, Rijs- krombekken groene I en II 74, gele 62 64, Kool rode 13—16, Spitskool 5—11, Bos- peen 2838, Breekpeen A 1832, B 3852, Rabarber 2025, Sla natuur A 1216.70, Soepgroen 4.304.70, Tomaten A 6.006.20, B '5.20—5.50, C 5.40—5.50,' CC 4.50, Bonken 3.40, Tuinbonen I 2021, II 16.5017.40, Ro de bessen I 1.18—1.23, per doosje II 29 35, Kruisbessen 1 1.10—1.18, Kersen B 2.01 2.16, C 1.77—1.93, Morellen C 1.201.25. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. VEEMARKT DELFT, 18 juli. Aanvoer: 1010 stuks vee. Notering: nucht. kalv. f 44 58, biggen f 45—55, lopers f 65105, drachtige zeugen f 275—375, magere var kens per kg lev. gew. f 1.75—1.85, weide- lammerea f 4860. MARKTBERICHT BARNEVELD, 18 juli. Coöp. Veluwse Eiervelllng Barneveld-Ede. Weekaanvoer 900.000 stuks. Prijzen eieren van 39 tot 43 gram van f 7.20—8.33, van 43 tot 47 gram f 8.74—10.51, 47 tot 57 gr. f 11.02—16.20, 57 tot 60 gram f 16.30—16.85, 60 tot 63 gram f 16.90—17.72, 63 tot 67 gr. f 17.9118.65 alles per 100 stuks. Eiervelllng S. B. E. Aanvoer 608.640 stuks. Prijzen eieren van 35 tot 37 gram f 6.66 7.71, 58 tot 60 gram f 16.74—16.78, 60 tot 63 gram f 17.02—17.74, 63 tot 69 gram f 17.75 tot f 18.60. Eende-eieren 63 tot 71 gram f 7.908.92, alles per 100 stuks. Gelderse Overijsselse Ver. van Eierhan- delaren. Grote eieren van f 7.508.50, ge wicht 62-68 gram, kleine eieren f 14.50 tot f 17.gew. 61 tot 61 gram, henne-eieren f 1012 gew. 39 tot 49 gram. Eiermarkt. Aanvoer 1.700.000 stuks. Prij zen: kippe-eieren f 17—18, algemene prijs f 17.50 per 100 stuks, kiloprijs f 2.85 ba sis 61,5 gram, henne-eieren f 1014. Pluimveemarkt. Aanvoer ongeveer 64.000 stuks. Prijzen slachtkippen f 1.70—1.75 per kg, slachtkuikens f 1.802.05, zware kui kens f 2.10—2.30. Varkensmarkt. Aanvoer 155 stuks. Prij zen biggen f 5062 per stuk, drachtige zeugen f 325—450 per stuk, 13 mestkalve- ren f 75135 per stuk. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De tweede étappe van de Ronde van Joegoslavië voor amateurs, van Vel- grado naar Kragujevac en terug naar Belgrado, over 260 km. is gewonnen door de Pool Pruski in 7 uur 6 min. 55 sec. De uitslag luidde verder: 2. De Rooy (Ned) z.t. 3. Glowaty (Polen) z.t. 4. Mascha (Oostenr.) z.t. 5. Trefflich (Oost. did.) z.t 41 Kamphuis (Ned)n 743.00 42. Ehlen (Ned) z.t. Na 60 km staakte onze landgenoot Steenbakkers wegens ziekte de strijd. Advertentie ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m.: VARA: 7.00 Nws. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.05 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.55 Buitenl. weekoverz. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tpinb. medèd. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Streekuitz. 14.50 Ge- var. muz. 15.15 Caus. 15.30 Radio Philh. ork. en solist. 16.25 Lichte muz. .16.50 Vakantietips. 17.30 Radioweekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.40 Weense muz. 21.00 Gevar. progr. 22.00 „Opsporing verzocht". 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.20 Amateursprogr. 14.50 Kron. v. letteren en kunsten. 15.25 Gram. (Tussen 16.00 en 18.00 Rep. v. d. Ronde v. Frankrijk). 16.50 Lichte muz. 17.25 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.10 Idem. 18.15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Ronde v. Frankrijk. 19.30 Gram. 20.10 Lichtba ken, caus. 20.30 Act. 20.45 Ronde v. Frankrijk. 20.55 Lichte muz. 21.15 Hoorsp. met muz. 21.55 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.22— 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00—17.30 V. d. kind. NCRV: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Zang. 20.20 Nieuwe gram. 20.45 Gevar. progr. 21.45 Dagsluiting. NTS: 22.0022.40 Eurovisie: 3e Int. Ballet Festival te Genua. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 12.25 Gevar. progr. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Gram. 15.50 Ork. conc. 18.00 Nws. 19.45 Gevar. muz. 19.15 Pari. overz. 20.00 Gevar. progr. ENGELAND BBC, Light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 Dansmuz. 13.35 Gram. 14.00 Lichte muz. 16.05 Ork. conc, 18.45 Hobbies. 19.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Dansmuz. NDR/WDR. 309 m.: 12.00 Lichte muz. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Kinderliederen .17.00 Lichte muz. 18.00 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Volks liederen. 20.00 Jazzmuz. 22.10 Ork. conc. 22.30 Gevar. muz. 0.05 Dansmuz. 2.15 5.30 Gevar. muz.' FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 14.17 Ork. conc. 15.40 Ope- ramuz. 16.40 Gram. 16.55 Kamermuz. 18.30 Gram. 20.00 Gram. 22.40 Idem. 23.45—24.00 Nws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.45 Gram. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.30 Weense muz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dag- klapper. 17.20 Gram. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 18.30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Lichte muz. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.11 Verz. progr. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13.10 Verz.progr. 14.00 Gram. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.4518.15 Nws., Londens radiodag boek. DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.35—18.00 I. d. TV- dierentuin. 20.00 Journ. 20.15 Documen taire. 20.30 Rep. 21.00 Was bin ich? DaarnaHet woord voor de zondag. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. 15.0017.00 Eurovisie: Davis Cup tenniswedstr. te Brussel. 18.45 Testbeeld. 19.00 Wenken v. d. tuin. 19.30 Film- progr. 20.00 Act. 20.40 Monsieur Vernet, comedie. 22.10 Ce soir Paris. Daar na: Werlednws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGR. 15.0017.00 Tenniswedstr. België- Groot Brittannië. 19.00 Ronde van Frankrijk. 19.15 Religieus progr. 19.45 Nws. 19.50 De week in beeld. 20.15 Ge var. progr. 22.00 Intern. Balletfestival te Nervi. 22.40 TV-feuilleton. 23.05 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11