Kamers van Koophandel wensen veel voorbehoud bij toetreding l)t 2m> Mgr. C. J. A. Yenings ten grave gedragen fQrranfa i T POSTTARIEVEN in Engeland worden verhoogd K ru iswoordraadse l r WIUEMII ERIC DE NOORMAN Nederland en de Euromarkt Adres aan de Tweede Kamer van Kamers van Rotterdam en Amsterdam Pellenaars doet het niet langer Aartsbisschop verricht uitvaart van zijn vicaris-generaal Aanbesteding van IJtunnel gaat door VRIJDAG 19 JULI 1957 PAGINA Dodelijke ongelukken te Rotterdam Boze kunstenaars in Kortenhoef H. Vader weer volledig van ziekte hersteld FOTO Bossche Driedaagse door regen geteisterd (Reuter) doe sneer met Besprekingen van Amsterdams gemeente bestuur met ministers Investeringsbeperking Gemeenten ontevreden over regerings circulaire Brief aan min. Struycken Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag De Kamers van Koophandel voor Am sterdam en Rotterdam hebben geza menlijk een adres gezonden naar de Tweede Kamer, waarin een groot aan tal bezwaren geformuleerd wordt te gen de Europese Economische Gemeen schap in de vorm zoals deze door de zes ministers van Buitenlandse Zaken der betrokken landen akkoord is be vonden. De besturen der beide Kamers vrezen, dat met name afbreuk dreigt gedaan te worden aan het behoud en de vereiste krachtige expansie van de Ne derlandse industrie en werkgelegenheid, aan de bijzondere economische belan gen van Nederland en Indonesië en aan de positie welke ons land in het inter nationale dienstverkeer inneemt. In ge val het verdrag door het parlement mocht worden goedgekeurd, achten de Kamers het onontbeerlijk, dat Nederland zorgt voor een bepaalde vorm van be scherming en de eis stelt, dat met bo venomschreven omstandigheden door de andere partners rekening wordt gehou den. De Kamers van Koophandel blijken overigens overtuigd van de noodzaak om Europa economisch te integreren en zij zien in de overeenkomst inder daad perspectieven. De risico's van een aanvaarden in de opgestelde vorm ach ten zij echter zeer groot, waarbij zij er hun teleurstelling over uitspreken, dat het bedrijfsleven onvoldoende gelegen heid heeft gehad zich een beeld te vor men van de gevolgen die het van het verdrag kon verwachten. Aldus was het niet mogelijk om bedenkingen hier tegen te opperen vóór de ondertekening door de ministerraad. De twee Kamers van Koophandel zien het economisch akkoord als de laatste stap waardoor het handelsverkeer tus sen de Europese landen onderling van alle belemmeringen wordt bevrijd, als een middel om ook op breder maat schappelijk terrein tot een gemeen schappelijke politiek te komen, en ten slotte als een mogelijkheid om in bepaal de gebieden van het continent de levens standaard te verhogen. Dan zal echter dienen vast te staan, dat ook in tijden waarin het economisch gezien een of meer Europese landen minder goed gaat, niet weer opnieuw handelsbelem meringen kunnen worden geschapen met een beroep op ontsnappingsclausules. Voorts mag het opruimen van conti nentale handelsbarrières niet leiden tot een bevriezen van de huidige handels situatie ten opzichte van de rest van de wereld. De vrijheid mag niet door een regionale bundeling van krachten in gevaar worden gebracht. Het is vooral dit laatste punt, dat de beide Kamers van Koophandels blijkens hun adres aan de Tweede Kamer grote zorgen baart. De Europese Economische Gemeen schap voldoet naar de mening van de adressanten niet aan de eisen van een gezonde economische samenwerking, omdat het verdrag o.a. binnen een be paalde periode een slechte onvolledige gemeenschappelijke markt instelt (de Franse uitzonderingspositie, de land bouw, het transport), bepalingen bevat, die West Europa meer afsluiten van de rest van de wereld dan werken in de richting van een integratie in de wereld economie, een aantal centrale punten van handelspolitiek ongeregeld laat en tenslotte intensieve controle van de o- verheid op het bedrijfsleven vereist met als mogelijke consequentie een over heidsingrijpen in dat bedrijfsleven. Voor Nederland hebben al deze tekort komingen een bijzonder bezwaarlijk ka- tot hun markten opnieuw zullen bemoei lijken. En waar de handelsbetrekkingen tussen Nederland en het gebied buiten Europa door het economisch verdrag kunnen worden bemoeilijkt, zou dit ge volgen voor heel ons volk kunnen heb ben. Ieder jaar moet Nederland immers door een hoog tempo van industrialisa tie en exportexpansie werkgelegenheid verschaffen aan zestigduizend nieuw gekomen personen. De slotsom van het adres luidt, dat ons land slechts onder voorbehoud tot de economische gemeenschap dient toe te treden. De partnerlanden heb ben evenzeer deze weg bewandeld. Nederland heeft daar ook het recht toe omdat het in een bijzondere positie verkeert. Het is het enige land, dat zijn overzeese investeringen in cultu res en daarop gebaseerde handel gro tendeels buiten de gemeenschappelijk markt geplaatst ziet, en dat de zo sterke bevolkingsaanwas moet opvan gen op een zo beperkt, praktisch niet van natuurlijke rijkdommen voorzien, gebied. Nederland moet het recht hebben, zo verlangen adressanten, om na overleg met de verdragsmogendheden bepaal de maatregelen te nemen of na te laten, als de speciale taken van ons land op het gebied van de export en de diensten verlening dan wel de handelsrelaties met Indonesië door het verdrag in ge vaar zouden worden gebracht. Naar „De Maasbode" weet te berich ten, heeft Kees Pellenaars in een inter view verklaard, dat hij nimmer meer als ploegleider zal optreden. De jongste publikaties in het weekblad „Vrij Neder land" en in „Het Vrije Volk" zouden zelfs voor hem aanleiding zijn geweest te kennen te geven, dat hij nooit meer iets met de wielersport te maken wil hebben. Zoals men weet werd hij in die publikaties door gewezen Tour-renners van malversatie beschuldigd. Pellenaars heeft overigens ook beloofd, dat hij voor zijn definitieve afscheid, zijn be leid, en vooral zijn financiële beleid, als ploegleider ten aanzien van de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie zal verdedigen. 39. Gestaag vervolgt de vloot van handelsschepen haar koers naar het Oosten. De vier Deense schepen varen aan de buitenzijde, daar zij met zeilen getuigd zijn en dus in geval van een aanval het snelste kunnen optreden. Daarom ook zijn zij met uitgelezen krijgers bemand en het duurt niet lang, of Eric en üvein staan op goede voet met deze bemanning. De Ierse bevelhebber van de logge vloot vaart zo dicht mogelijk onder de kust, iets, waar Eric het helemaal niet mee eens is, evenmin als de schipper van zijn boot, want vanuit de talloze inhammen en fjorden kan een snel schip hen verraderlijk overval len. Dag en nacht is de ra bemand met een uitkijk, maar de Zwarte Piraat Op de Strevelsweg te Rotterdam, op de oversteekplaats bij de Dordtselaan, is vannacht een 82-jarige man, die wei felend overstak, door een personenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De 74-jarige heer M. de Graaf, die, zoals gemeld, woensdag te Rotterdam gedachten verzonken op de spoorweg overgang aan de Laanslootseweg tegen de lokomotief van een rijdende goede rentrein opliep, is in het Westerzieken huis aan de opgelopen verwondingen overleden. „Een goed, nobel mens, met een groot menselijk hart, geliefd bij velen, omdat zijn menselijke, gaven werden beleefd vanuit een edel, ongerept, op recht en volledig priesterschap". Aldus karakteriseerde vanmorgen drs. W. H. L. Verhoeven, moderator te Enschede, de maandag plotseling over leden vicaris-generaal van de aarts bisschop, mgr. C. J. A. Venings, wiens stoffelijk overschot omstreeks het mid daguur de kathedraal van Utrecht werd uitgedragen om door vele pries ters en andere belangstellenden naar zijn laatste rustplaats te worden bege leid. Drs. Verhoeven, die na afloop van de pontificale Requiemmis de lijk rede hield, vertolkte de gevoelens van alle aanwezigen, toen hij uitsprak, dat de dood van deze priester niet alleen plotseling en onverwacht, maar menselijk gesproken ook veel te vroeg gekomen is. „In de volle kracht van zijn leven was deze priester nu pas goed gekomen tot de volledige ont plooiing van zijn vele gaven en talen ten, die nog een overrjjke oogst aan geestelijke vruchten beloofden voor het Godsrijk, met name in het aartsbis dom Utrecht. Nog pas immers had de herder van de kudde hem tot zijn staf en stut uitverkoren als zijn vicaris- generaal". De nog geopende kist met het stof felijk overschot van de alom betreurde vicaris, gehuld in een paarse kazuifel en met een rozenkrans in de handen, Maarssen, mgr. A. E. Rientjes, en de deken van Arnhem, pastoor J.J.H. van Rosgum. De officiaal van het aartsbis dom, mgr. dr. J. A. Geerdinck, en de deken van Utrecht, mgr. A. W. G. M. Wiegerink, diaken en subdiaken. Even als donderdagavond na de Metten werd ook na de H. Mis en tenslotte op het r.-k. kerkhof aan de Princesselaan de absoute verrieht door de aartsbischop. laat zich niet zien en Eric begint hoe langer hoe meer aan de sterke verhalen, die men hem vertelt, te twijfelen. Hij trekt zijn conclusie echter 11 vroeg, want in de vroege ochtend, juist als de schepen op de kust aanhouden om een schuilplaats voor de dag te zoeken, slaakt de uitkijk een verschrikte kreet. Razendsnel wenden Eric en Svein zich om en de verwarring, die zich over de schepen verspreidt, maakt zich ook een moment van hen meester. Want als spoken schieten eensklaps tien, twintig zware Drakars van achter de rotsige kust vandaan en stevenen met bolle zeilen in volmaakte slagorde geruisloos en snel op hen toe. Een groep kunstenaars uit Kortenhoef, merendeels kunstschilders, heeft zich met een schrijven tot de raad van deze gemeente gewend, waarin wordt gepro testeerd tegen een voorstel van B. en W. een aantal bomen te rooien langs de Kortenhoefse dijk. Het college van B. en W. is van oor deel, dat de bomen moeten verdwijnen in het belang van het verkeer en de straatverlichting. Het verdwijnen van de laatste bomen langs de Kortenhoefse dijk zou een niet te herstellen schending van het dorpsschoon met zich meebren gen, aldus de ondertekenaars, die van oordeel zijn, dat hier een nationaal h - lang in het geding is, omdat het na tuurschoon van Oud-Kortenhoef lande lijke bekendheid geniet. Met klem wordt er op aangedrongen aan het voorstel geen gevolg te geven, temeer omdat de argumenten van het college van B. en W. volgens de kunstschilders niet juist zijn. Tevens wijzen de ondertekenaars van het protestschrüven op het feit, dat de verbreding van de Kortenhoefse dijk niet is benut voor de aanplant van nieuwe bomen. Er is ook nagelaten de tijdens de oorlog omgehakte linden en berken te vervangen. Sedert de bevrijding is in Kortenhoef één boom geplant, aldus de ondertekenaars. Z.H. Paus Pius XII is volledig her steld van een lichte tand-ontsteking, nadat de betreffende tand werd uitge trokken. Gistermiddag heeft de H.Va der weer zijn gebruikelijke wandeling in de Vaticaande tuinen gemaakt, waar hij bijna een uur vertoefde. nder bezwaaripK Ka- stond aan de voet van het priesterkoor, rakter, zo wordt in het adres opgemerkt beschenen door het bleke licht der Men wijst dan op de speciale positie van ons land, dat bij uitstek is aange wezen op export en zwaar gebukt gaat onder het risico dat te eniger tijd met een beroep op de „clauses de sauve- garde" een of meer landen de toegang Advertentie Voor zwart/wit en kleuren I DE WERELDBEROEMDE ITALIAANSE FILM Oliejasen, regenbroeken en -plastics verhulden donderdag de bonte blouses en vesten van de Bossche Driedaagse- rijders, die de eerste etappe naar Breda goeddeels in stromende regen hebben volbracht. Zowel op de prachti ge route door de Chaamse bossen, het Prinsenbos en het St.-Annabos als tij dens het eerste deel van de terugweg, die door de Seterse bossen voerde, viel het water bij bakken uit de donkere hemel. Geen van de twaalf vorige Drie- daagsen is zo door de regen geteisterd. De fietsers, die een droge start had den, kregen de eerste plensbuien reeds na enkele kilometers te incasseren. Ze vonden een gastvrij onderdak in boer derijen, stallen en schuren, maar wel dra werd het duidelijk, dat schuilen geen zin had. Onversaagd trok de kara vaan toen door de regengordijnen in de richting Breda, waar de grote rust werd gehouden in het Valkenberg en waar harmoniemuziek het moreel weer op peil bracht. De bossen waren overigens in de ruisende regen zeldzaam indruk wekkend en eenmaal aan de reg~" ge wend hebben de toeristen beslist nog wel genoten. Na de erbarmelijke heiwe gen van Dongen werd hun moed be loond met een vol uur zomerse zonne schijn, die de tocht langs de Drunense Duinen tot een vrolijk en kleurig feest maakte. Helaas mocht het niet lang du ren: bij Helvoirt moest de regenkleding weer worden aangetrokken en het laat ste deel werd wederom in stromende regen afgelegd. Vandaag is de karavaan door ooste lijk Brabant getrokken, waar Veghel rustplaats was. Morgen leidt de route naar het zuiden en wordt gepleisterd in Hilvarenbeek. waskaarsen. Aan zijn voeten lag een grote krans, geschonken door het ge meentebestuur van Utrecht. Zo zagen het velen, priesters en leken, die don derdagavond een geruisloze gang over het priesterkoor maakten voor een laatste blik op de dode, wiens vredig gelaat geen spoor van pijn of lijden vertoonde. Tevoren hadden zij de gezongen Metten bijgewoond, die donderdag avond aan de uitvaart van heden voor afgingen. Agens was de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, ge assisteerd door de deken van Utrecht, mgr. A. W. G. M. Wiegerink, en de plebaan van de kathedraal, pastoor J. van de Burg. Priesters uit de stad voerden de gezangen uit. De kathedraal was hedenmorgen vrij wel geheel gevuld met priesters uit het aartsbisdom, velen ook uit het bis dom Groningen, voorts met mannelij ke en vrouwelijke religieuz°n van verschillende orden en congregaties. Op het priesterkoor had de hoge geestelijkheid plaats genomen, onder wie zich de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, en mgr. dr. Jan Olav Smit, op vakantie in Nederland, enige vicarissen-generaal van andere bisdommen en de leden van het me- tropolitaan kapittel bevonden. Voorts waren aanwezig mgr. J. Desain, hoofd-vlootaalmoezenier, de commissa ris van de Koningin in de provincie Overijssel, Ridder de van der Schue- ren, de burgemeester van Enschede, waar mgr. Venings deken is geweest, wethouder A. van Koningsbruggen na mens het Utrechtse gemeentebestuur, mgr. E. Lagerwey van de Oud-Katho lieke Kerk, het hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis, bestuursleden van de Vereniging van katholieke ziekenhui zen, verpleegsters van het St.-Anto- nius-ziekenhuis, waar mgr. Venings maandagavond is overleden, en broe ders van St.-Joannes de Deo, van welk ziekenhuis mgr. Venings rector is ge weest. Het kathedrale koor, onder leiding van de directeur, de zeereerw. heer J. Voncken, voerde de Gregoriaanse ge zangen uit. Weer leidde de aartsbisschop de plech tigheden, als agens bij de Lau- den, daarna als celebrant van de pon tificale Requiemmis. Als presbyter-asr sistens fungeerde de oudste en thans weer enige vicaris-generaal van de aartsbisschop, mgr. D. Huurdeman. Troondiakens waren de oud-pastoor van Advertentie Z. K. H. Prins Bernhard heefi do-Merdag in Zaandam een nieuwe munitiefabriek geopend. In deze fabriek wordt de zgn. .50 munitie vervaardigd. Op de bouenste foto zien we, hoe de prins, na de officiële opening, aan de president-commissaris de versierselen uitreikt behorende bij het commandeurschap van Oranje-Nassau. Op de onderste foto kijkt de prins naar de werkzaamheden aan een moderne draaibank. Naast de prins de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young. Te Londen zijn een man, zijn vrouw en een zwager elk tot een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld, nadat zij hadden bekend, in het afgelopen jaar 's nachts in totaal ongeveer 720 katten te hebben gevangen, die zij tot twaalf en een halve shilling (ongeveer 6,25 gul den) per stuk verkochten aan een han delaar, die de dieren voor proefnemin gen aan ziekenhuizen leverde. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Na al de prijsstijgingen van de laat ste tijd, heeft de Britse minister van de posterijen gisteren in het Lagerhuis opnieuw een prijsstijging bekend ge maakt, namelijk voor de tarieven voor verzending van brieven, briefkaarten, postpaketten, telegrammen en postwis sels. Het tarief voor een binnenlandse brief is heden twee en een halve pen ny voor 56 gram. Met ingang van 1 oktober wordt het tarief verhoogd tot drie pennies voor 28 gram. Brieven be stemd voor het buitenland moeten van- al dezelfde datum gefrankeerd worden met zes pennies in plaats van de hui dige vier. Buitenlandse telegrammen stijgen met veertig procent. Telefoon- huur stijgt van twaalf tot veertien pond sterling per jaar voor kantoortelefoons, en van tien tot twaalf voor particuliere telefoons. Bovendien worden de honderd gratis gesprekken per jaar afgeschaft, hetgeen een verdere verhoging betekent met ruim tien gulden per jaar. Het ta rief voor telefoongesprekken vanuit kiosken blijft voorlopig gehandhaafd op achttien cent (vier pennies). De conservatieve fractie had gisteren de opzet te protesteren tegen deze nieu we inflationele maatregel, want de on tevredenheid in het land over de einde loze reeks prijsstijgingen neemt met de dag toe. De regering heeft het evenwel aan de oppositie te danken, dat er van deze protesten niets kwam. Edwards, de voormalige minister van posterijen in de Labourregering, leidde de aanval namens de oppositie. Hij protesteerde krachtig tegen de verhoging van de tarieven. Hij verklaarde evenwel dat, inzoverrre de verhogingen nodig zijn voor de lonen van het personeel, de Labourfractie de maatregel steunde. Aangezien evenwel de minister juist had duidelijk gemaakt, dat de extra 440 miljoen gulden, die hij nu hoopte te beuren voor 94 procent zouden wor den geabsorbeerd door de hogere lonen van het personeel, betekende de uitla ting van de heer Edwards in feite een rechtvaardiging van de nieuwe tarie ven. Dit deed de conservatieven ver schrikkelijk lachen en er is in de poli tiek geen beter purgeermiddel dan <—n goede lachbui. Van de protesten kwam derhalve niets. Vraag receptentoekja (25 ct) aan Uw leverancier of Ichrljl een Het Nederlands Zulvelbureau, (25 ct postzegel bijsluiten I) Cort van der Llndenitreat 7, Rijswijk Z.H. Lekker en gezond nxf, a-v. (vrijdag 19 juli zal een de legatie van het Amsterdamse gemeen tebestuur, bestaande nit de locoburge meester, wethouder Mr. A. de Roos, en de wethouders Mr. G. van 't Huil (Publieke Werken) en Mr. F. v. Wijck (Financiën) te Den Haag confereren met de minister van financiën, de heer Hofstra, over de financiële aspecten van de IJtunnel. Dinsdag heeft dezelfde delegatie van het Amsterdams gemeentebestuur in Den Haag een bespreking over de algemene aspecten van de IJtunnel gevoerd met minister-president Dr. Drees. Dezelfde dag is ook geconfe reerd met de bankiers over de IJtun- nellening. Volgende week dinsdag 23 juli zal een conferentie worden gehouden met de minister van Waterstaat, Mr. Al- gera. In de raadsvergadering van de volgende dag, woensdag 24 juli. zal de waarnemend burgemeester Mr. de Roos enige mededelingen 'doen over de IJtunnelkwestie. Voorzover thans bekend gaat de aan besteding van de IJtunnel op vrijdag 26 juli gewoon door. Er zijn drie aannemerscombinaties uitgenodigd in te schrijven. Uiteraard blijft de moge lijkheid bestaan, dat men toch nog de aanbesteding uitstelt, maar dat is niet waarschijnlijk omdat aanbesteding nog geen toewijzing van het werk betekent. De bespreking met minister president dr. Drees - had een informeel karakter en werd gevoerd op verzoek van het Amsterdamse gemeentebestuur. Het resultaat is geweest, dat di'f gemeente bestuur de IJ tunnel-lening heeft uitge steld. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft openbaarheid gegeven aan haar opmerkingen naar aanleiding van het ontwerp van de uiteindelijk door de regering verzonden circulaire aan de gemeenten betreffende de finan ciering van investeringen. De vereni ging heeft deze opmerkingen, nadat zq het ontwerp voor de circulaire bestu deerd had, samengevat in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken. In deze brief wordt o.m. gezegd dat de vereniging zich niet kan onttrek ken aan het gevoel, dat de regering met de voorgenomen maatregel de weg van de minste weerstand volgt, n.l. daar wil ingrijpen waar dit administratief en ju ridisch het gemakkelijkst is. In de krin gen van de gemeentebesturen, maar ook ver daarbuiten, zal men het als een bewijs van machteloosheid, maar ook als een onrechtvaardigheid zien, dat de regering wel drastisch ingrijpt bij de gemeenten, maar in andere sectoren de investeringen nagenoeg ongemoeid laat. Een verbod van investeringen zonder langlopende leningen is naar de mening van de adressanten alleen verantwoord, wanneer het gepaard gaat met een wel overwogen regeling van de uitzonderin gen. Er zal, zeker zolang de huidige nood situatie voortduurt, meer dan ooit be hoefte bestaan aan een min of meer permanent overleg tussen de regering en de gemeentebesturen. Zodanig over leg kan het begrip voor de wederzijdse moeilijkheden en mogelijkheden verhel deren. Het kan de gemeenten de over tuiging schenken, dat haar specifieke belangen gewikt en gewogen zijn, het kan de regering de verzekering geven, dat ook op zichzelf onaangename en door de gemeentebesturen ontraden maatregelen met begrip worden ont vangen. De vereniging verklaart van haar kant tot zodanig permanent over leg gaarne bereid te zijn en zij zou het zonder hiermede haar bezwaren prijs te geven een winstpunt vinden, indien dit uit de huidige nood geboren zou wor den. De Tochtgenoten van Sint Frans trekken dit jaar van 17-25 augustus naar Den Briel. De jongens beginnen in Alk maar, de meisjes vertrekken uit Amers foort. De laatste dag van de tocht ont moeten de groepen elkaar. Inlichtingen bij de heer Groenewegen, voor de jon gens-tochtgenoten, Rodenrijseweg 233, Berkel (Z.H.) en mej. Toos van Meer, Bataviastraat 19 te Tilburg voor de meisjes. Horizontaal: 1. mandje; 4. waardigheid; 8. muziek- instrum.; 11. als onder (afk.); 12. gods dienst (afk.); 13. bid (Lat.); 14. on meetbaar getal; 15. dus (Eng.); 16. groente; 17. meisje; 19. voorzetsel; 20. meisjesnaam; 22. waternevel; 25. boom; Advertentie Dank zij de nieuwe fabriek nu bijna volop verkrijgbaar en even fijn als immer. Koningin-moeder Elizabeth van Bel gië is gisteravond in Barcelona gearri veerd, waar zij haar ogen zal laten on derzoeken door de graaf van Arruga, een beroemde Spaanse oogspecialist. Het vliegveld te Bonn-Wahn dat tot nog toe onder de verantwoordelijkheid van de Britse luchtmacht viel, is gister morgen aan de Duitse autoriteiten over gedragen (A.F.P.) 26. Engels lidwoord; 28. Europeaan; 31. Engels voegwoord; 33. wintervoer- tuig; 35. maanstand (afk.); 36. bid (Lat.); 38. jachtwerktuig; 39. laan met bomen beplant; 40. mop; 41. gewicht (afk.); 42. en anderen (afk.); 44. titel (afk.); 46. Europeaan; 48. regel; 50. laatstleden (afk.); 51. kleur; 53. speel goed; 55. land in Europa; 57. in orde; 58. gewicht (afk.); 60. inhoudsmaat- (afk.); 61. ik (Lat.); 63. Romeinse rijk (afk.); 64. verlaagde toon; 65. bevesti ging; 66, voorzetsel; 67. afgemat; 69. Chinese maat; 71. het Romeins impe rium (afk.); 73. mak; 75. vette vloei stof; 77. uitroep; 79. oogmerk; 81. soortgelijk gewicht (afk.); 82. soort verlichting; 84. soort klei; 86. deel van de dag (afk.); 89. de dato (afk.); 91. bijwoord; 93. jongensnaam; 95. keur troep; 96. meisjesnaam; 92. plaats op de Veluwe; 99. wintervoertuig; 100. met betaald antwoord (afk.)102. Europeaan; 103. kippeneigenschap; 105. grote bijl; 107. gebogen been; 110. he mellichaam; 112. heldendicht; 115. vochtig; 116. sierband; 118. ontstekings- draad; 120. zangnoot; 121. en derge lijke (afk.); 122. aanzien; 123. kinder- groet; 124. onderofficier (afk.) 125. het zij zo; 126. uitbouw; 127. bericht. Verticaal; 1. hoofdbedekking; 2. plaats; 3. jon gensnaam; 5. ijzeroxyde; 6. vreemde munt; 7. graan; 8. richting; 9. zijrivier van de Donau; 10. insect; 17. zangnoot; 18. Engelse ontkenning; 21. familielid; 23. opening; 24. bediende; 25. nobel; 27, hoofdbedekking; 29. losse naad; 30. kleine kerk; 32. Nederlands landente- ken; 34. woede; 35. gelooide huid; 37. rondhout; 41. bidplaats; 43. stand; 45. kledingstuk', 46. lidwoord; 47. deel van de bijbel (afk.); 48. geografische aan duiding (afk.); 49. kippenprodukt; 50. kippeneigenschap52. man; 54. voor voegsel; 56. interest; 57. familielid; 59. lopend touw; 60. insect; 62. boom; 68. deel van het hoofd; 69. verdriet; 70. anno Christi (afk.); 72. plan; 74. op de wijze van; 76. voorzetsel; 77. meis jesnaam; 78. inhoudsmaat (afk.); 80. voorzetsel; 81. trottoir; 83. rivier in Duitsland; 85. gast; 87. deel v. h. jaar; 88. paar; 90. metaal; 92. voerbak; 94. ter plaatse (afk.); 97. pers. voornaamw.; 99. Oosterse titel; 101. voor; 104. plaats in Drente; 105. bloem; 106. glazen uit bouw; 108. godsdienst; 109. schrander; 111. verbrandingsrest; 113. per procura tie (afk,); 114. bovenlipversiersel; 115. militaire opleidingsschool (afk.); 117. eikenschors; 119. gesloten. Horizontaal; 1. bril - actief; 2. leeuw - Irene; 3. aspirine - te; 4. NP - fideel; 5. kij ven - als; 6. talg - sado; 7. Est - drs; 8. bolero - zege; 9. toer - Baarn; 10. Rivièra - en; 11. d.d. - eer - nota. Verticaal; 1. blank - abt; 2. respijt - oord; 3. iep - vallei; 4. luifel - erve; 5. wringer - i.e.; 6. id. - sober; 7. cineast - ar; 8. tree - Zaan; 9. ie - ladder; 10. ent - lorgnet; 11. feeks - SE - na.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2