DE Het EERSTE lot van Andrée s bleef 33 jaar een mysterie POOLVLUCHT ballonexpeditie De Noordpool bedwingen vanuit de lucht Delfshaven in het begin van de 19e eeuw LINDBERGH REISBUREAUX GEZIN op dwaalwegen in Bevolking solidair met de tovenarij POLITIE IN DE AANVAL Woningsplitsing en verhuizing Hogere ver- goeding Katholieke kerken in Amsterdam tijdens de republiek Roode Kruis telt 616.408 leden Glazen oog in twee uur Japanse bevolkingspolitiek een vol slagen mislukking? 1 OOI vei huizing ncmv kleinere woning HAARLEMSE BIJDRAGEN Zandspiering wordt aan boord geconserveerd Sociale week in Bordeaux Arbitrage in tand artsenconflict Vluchtelingen naar Nederland Vijftig gezinnen verwacht ZATERDAG 20 JULI 1957 H.H. Wijdingen Pater W. Volker W.P. bij de H. Vader Nog enkele plaatsen vrij voor div. uiisiekend verzorgde hoielreizen, per luxe touringcar. VRAAGT ONS UITVOERIG PROGRAMMA T"? v. E. Ziekenfondsen onvoor waardelijk akkoord Luxemburgse onder scheidingen Dezer dagen is het zestig jaar geleden, dat de eer ste vlucht over de noordelijke poolzee plaats \°nd. Het was een vlucht met een luchtballon en zij eindigde onder tragische omstandigheden, die een k\vamenbleVen en eerst dertig Jaar later aan het ,icht Deze tragische vlucht is een episode uit het epos van "?ensen strijd om de verovering van de polen der aarde, een strijd die vele grote offers heeft gevraagd n taI van dappere mannen het leven heeft gekost, een strijd door telkens weer nieuwe vrijwilligers op genomen en voortgezet, totdat eindelijk de overwin ning werd behaald. In de geschiedenis van het poolonderzoek staat deze Vlucht vermeld als de ballonexpeditie van Andrée. De leider en initiatiefnemer van deze jammerlyk mislukte pioniersvlucht was de toen drieënveertigjarige Zweed se ingenieur Salomon August Andrée. Het raadselachtige verdwijnen van Andrée en zjjn metgezellen in de witte oneindigheid van de poolwe- reld hield zestig jaar geleden de wereld in een ang stige spanning. De Noordpool bedwingen van uit de Iuclit, dat was het stoutmoedige doel, dat Andrée zich stelde in een tjjd, waarin men de heerschappij in het luchtruim meende te moeten verwachten van het principe „lichter dan lucht", dat wil zeggen van de luchtballon. De mogelijkheid een luchtballon te gebruiken voor geografische onderzoekingstochten in het poolgebied was reeds eerder in overweging genomen. Een halve eeuw eerder zelfs. In 1847 had de Fransman Dupuis- Delcourt in een rapport aan de Franse minister van binnenlandse zaken de voordelen van het gebruik van een ballon voor de noordpoolvorsing naar voren ge bracht. En inderdaad had men in de jaren 1848-'50 bjj de talrijke hulpexpedities, uitgerust om de pool reiziger Franklin te ontzetten, kleine ballonnen ge bruikt om duizenden mededelingen boven het poolge bied te verspreiden. Het gedenkteken v0nr drée en zijn gezeiie£e. poolvorser An- in Stockholm. Te verwachten is, dat de regeling vrijwillige beschikbaarstelling woon ruimte binnenkort zal worden verbe terd in die zin, dat er hogere vergoe dingen zullen worden gegeven. Dege nen die woonruimte vrij maken door naar een kleinere woning te verhuizen zullen de totale verhuiskosten vergoed krijgen. Verder zal men in dit geval een tegemoetkoming ontvangen in een deel van de inrichtingskosten en de op slagkosten voor overtollig meubilair. °m verder de splitsing en verbetering Van woonruimte ten behoeve van dub bele bewoning te bevorderen zal de maximum vergoeding 400 welke daar voor tot nog toe gold, worden verhoogd tot 800. De beschikking waarbij deze verbete ringen in werking kunnen treden zal worden uitgevaardigd door de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé. De uitvoering van de regeling blijft in handen van de gemeentebestu ren. Plannen voor pooltochten met een ballon zijn in latere jaren meerdere malen ontworpen. In 1866 bijvoorbeeld door de Duitser dr. E. Meissel, in 1872 door de Fransman Sivel, in 1892 door de Franse ballonvaarders Hermite en Besancon. Geen van deze plannen werd echter verwezenlijkt. Andrée's ballon vaart was de eerste poging om over de Noordpool te vliegen, de werkelijkheid werd helaas een tragische werkelijk- neid. Waarin verschilde zijn plan van de daaraan voorafgaande? Vóór alles daar in, dat zijn ballon een stijgkracht be zat, welke slechts 25- -30 pet bedroeg van die van de andere. Dat vond voor een deel zijn oorzaak in het feit, dat Andrée gerekend had met slechts drie deelne mers aan de expeditie, terwijl Meissel aan 12 deelnemers dacht, Sivel aan 10 en Besan?on aan 5. Verder was zijn uit rusting veel eenvoudiger dan die bij de andere plannen. Andrée, die naast ingenieur ook luchtschipper was, had zich reeds ja ren met het plan voor een ballon vaart in de poolstreken bezig gehou den. Na een gesprek met de 62 jaar oude poolvorser Nordenskjöld, de ont dekker van de noordoostelijke door vaart, in 1894, neemt zijn plan vaste vorm aan. De ervaringen welke hij inmiddels met het besturen van bal lons heeft opgedaan, komen hem bij het uitwerken van zijn plannen goed te stade. Tijdens verschillende proefvaarten had hij zeilen en sleeptouwen gebruikt voor het besturen van een ballon en daarbij belangrijke successen weten te boeken. Zij stelden hem zelfs in staat tot veertig graden van de windrichting af te wijken. In een tot op de grond neerhangend sleeptouw had hij een vernuftig middel gevonden om zijn ballon een vaste hoogte te geven. Want dit sleeptouw stelde een soort automatisme in wer king. Wanneer gasverlies een be langrijk punt bij de becijfering van de plannen de ballon tot dalen noopte, dan werd het omlaaghangende touw korter en daardoor lichter en dienten gevolge kon de ballon weer omhoog stijgen. Toonde de ballon neiging tot stij gen, dan werd het touw langer en dus zwaarder en daardoor werd de stijging afgeremd. Meissel was van plan geweest te starten in Sint Petersburg en Sivel had zo ver mogelijk noordwaarts willen gaan met een schip en dap willen star ten van het dek van het vaartuig. Her mite en Besanson waren de eersten geweest, die Spitsbergen als startplaats hadden voorgesteld, een voorstel, dat door Andrée werd overgenomen. De laatste aflevering van het 64e deel der „Haarlemse Bedragen" is niet alleen bijzonder omvangrijk, doch ook bijzonder inhoudsrijk. Een drietal au teurs van erkende faam in onze ge schiedvorsing heeft dan ook zijn mede werking aan het tot stand komen er van verleend. Prof. Rogier levert een kostbare aanvulling op zijn „Geschiede nis van katholiek Delfshaven" (1930) door nader in te gaan op de sociogra fie van dit plaatsje in het begin van de 19e eeuw. Op allerlei wijzen groe peert hij de weinige beschikbare gege vens. Het onderzoek naar de families, öi.e toen de vrij eenvoudige bevolking M'trnaakten, wijst uit hoezeer immigra- ue uit Duitsland toentertijde het kulho- jjeke volksdeel versterkt heeft. Op be- Pfr.kte schaal zijn de resultaten van dit ^leine onderzoek, zo zegt schr., ook wel ken*" het geheel van ons land te gebrui- plaat«eer Noordeloos uit Grootebroek den laafens alles bijeen, wat zich vin- Parochiec °Ver de geschiedenis van de Lutiehwl Bovenkarspel, Grootebroek, al te v i 611 Hoogkarspel. Het is niet studie i zegt hÜ zelf: een afgeronde men to t misschien zelfs nimmer sa- in arch-ellen. De vele onderzoekingen ieder - even leveren evenwel voor Pastno-r. Parochies een vrij volledige J astoorshjst tot aan de Hervorming, bpeto' rond 1570. Zulke overzichten Duhiio11 eI n°K wein'g en de hier ge publiceerde geven dan ook menig kost- aar detail. Een achttal bijlagen com pleteert deze diepgaande studie. Als derde dient hier genoemd te wor den dr. Van Eeghen, die „de eigendom van de katholieke kerken in Amsterdam ten tijde van de Republiek" uiteenzet Die eigendomsverhoudingen waren over het algemeen zeer ingewikkeld. Soms was de pastoor eigenaar, dan was er een stroman (soms de bouwer of op richter, soms zelfs een niet-katholiek), meermalen ook liepen de verhoudingen door elkaar. Pas in de 18e eeuw kwam de mogelijkheid, dat de gemeente zelf eigenaresse van haar kerkgebouw werd. Aan deze uiteenzettingen is toegevoegd een korte geschiedenis van de verschil lende Amsterdamse kerken, waarvan doopboeken zijn bewaard. Tot slot geeft P. Bertilo de Boer O.F.M. een overzichtje van de notities, die de Haarlemse stadsrekeningen be vatten met betrekking tot Karei de Stoute. Het gebruikelijk, uitvoerig alfabe tisch register besluit dit deel. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal 25 juli in de pa rochiekerk van de H. Dominicus te Nij megen de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: Diaconaat aan de eerw. he ren L. Oudejans van het bisdom Kroon stad in Zuid-Afrika; en M. Jansen van het bisdom Alexandrië in Louisiana (U.S.A.) de fraters Chr. Smoorenburg, C. Rijneveen, J. van Eupen, M. Kabel, J. Melchers, Th. Derkx, W. van Ree, A. Rijneveen, H. Penninx, C. Dupont, J. Mahlmann, R. Vismans, F. Struik, Th. Veerkamp en Th. Schoof van de orde der Dominicanen. H. Priesterschap aan de eerwaarde heer Th. Lelieveld van het bisdom Alexandrië in Louisiana (U.S.A.); de fraters D. Bruijns, E. Remmelswaal, E. Brenninkmeüer, J. Brenninkmeijer, H. van Venrooij, W. Reckman, A. Schol ten. C. Westerhuis, E. Robben, J. Wil- lemse, J. Goes, J. Kuhlmann en J. van Dijk van de orde der Dominicanen; de fraters A. Baas, J. Boumans; B. Koenen, J. Quée, H. v. Veldhoven en H. Vonk van de missionarissen van Scheut-Sparrendaal. Vrijdag heeft Z.H. de Paus de pas ge kozen generaal der Witte Paters, pater W. Volker uit Veghel, in particuliere audiëntie ontvangen. Voor zijn plan kreeg hij de financiële steun van de Zweedse koning en van de uitvinder van het dynamiet, Alfred Nobel en zo begon hij in 1896 met het in gereedheid brengen van zijn ballon op het Deneneiland bij Spitsbergen. Het geluk was echter niet met hem, de weersomstandigheden zaten hem dermate dwars, dat er in dat jaar van een opstijging niets kon komen en de tocht tot 1897 moest worden uitgesteld. In mei 1897 hervatte hij onverdroten zijn voorbereidingen. En weer speelen de wind en de regen hem parten. Het werd 10 juli des avonds vóór de kan sen keerden. De laatste voorbereidingen werden getroffen en in de vroege och tend van de 11e juli waren Andrée en zijn tochtgenoten Fraenkel en Strind- berg startensgereed. Het was een zondag. Na een gods dienstoefening aan boord van het oor logsschip dat hem naar het Denenei land gebracht had, ging om 13.43 uur de ballon, die even tevoren „Ornen", dat is „Adelaar" was gedoopt, de lucht in. Tot honderd meter zowat stijgt zij en drijft dan in noordooste lijke richting weg. Midden boven de haven wordt zij echter weer naar be neden gedrukt, zodat de gondel met een stoot in het water duikt. De lucht schippers werpen ijlings negen zand zakken met een gewicht van 207 kg overboord en weer gaat het omhoog. Maar het is geen fortuinlijke start: de touwen zijn door de schok losge schoten en voor een groot deel ver spelen zij ze. Met schrik hebben de toeschouwers op de kanonneerboot dit alles aanschouwd, maar spoedig is nu de ballon uit het gezicht verdwe nen. Op 22 juli vangt men op een walvis vaarder een postduif met een bericht van Andrée, gedateerd 13 juli: „Alles wel aan boord." Maar op die 22ste juli is de ballontocht al tot een einde geko men. Op die dag verlaten de lucht schippers hun ballon, noodgedwongen en begeven zich met drie sleden op weg naar Franz Josefland. Hun proviand is toereikend voor een tocht van drie maanden, een zware, inspannende tocht over het verraderlijke ijs. Een ver schrikkelijke tocht, een tocht die voert in de armen van de onzichtbaar wen kende dood. Dit alles bleef echter drie en dertig jaar lang een mysterie. Want eerst toen voéd Gunnar Horn, een Noorse robben- jager, met zijn schip de „Bratvaag", de overblijfselen van Andrée, Strindberg en Fraenkel en de aantekeningen, door Andrée gemaakt. Het mysterie werd daardoor opgehelderd. Driehonderd kilometer scheidden hen bij het begin van hun tocht van het vas teland. Driehonderd kilometer over het drijfijs, dat even snel van de kust weg dreef, als zij met moeite Vorderden. Eindelijk, op 5 oktober 1897 bereiken zij toch de kust van het Witte Eiland. Wat echter de redding leek, werd de onder gang. Geen van drieën zou ontkomen. En dat, terwijl het Witte Eiland het oos telijkste van de Spitsbergen-groep was. Hoe was het drama geëindigd? Het bleef onbekend. De laatste aantekening van Andrée dateerde van 17 oktober en zweeg erover. Zij luidde slechts; „zon dag. Naar huis 7.05 uur." De oorzaak van hun dood? Volgens een medisch rapport zouden zij om het leven zijn gekomen door koolmonoxyde- vergiftiging. Zij hadden een primustoe stel in hun tent. Een Deense medicus heeft echter een andere hypothese op gesteld. Hij veronderstelde dat zij de dood gevonden hebben door het eten van trichineus ijsberenvlees. Door deze parasiet schijnen de ijsberen dikwijls geplaagd te worden. MR. H. C. M. EDELMAN. S- De 424 afdelingen, die het Nederland- sche Roode Kruis in Nederland telt, had den zich ten doel gesteld om het geza menlijk aantal leden vóór de viering van de negentigste verjaardag der ver eniging te brengen op 600.000. Dit doel is meer dan bereikt. In de algemene vergadering, die vanmorgen in Scheve- ningen is gehouden, heeft de voorzit ter ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen medegedeeld, dat het Neder- landsche Roode Kruis thans 616.408 leden telt. Met dit ledental is het Rode Kruis niet alleen de grootste vereniging in den lande dat was zij reeds enige jaren maar zij heeft in de loop van haar bewogen geschiedenis nog nooit zoveel leden gehad. In verhouding tot de be volkingscijfers is het Nederlandsche Roode Kruis ook de grootste Rode Kruis vereniging ter wereld d.w.z. als men re kent naar het aantal personen, dat uit vrije wil zichzelf voor het lidmaat schap aanmeldt. De Nederlandse vismeelfabrieken hebben het conserveren van de zand spiering aan boord van de kotters ver plicht gesteld. De vangst wordt nu in verband met het optreden van oogont steking in de visruimen bespoten met natriumnitriet. Men verwacht niet al leen hiermee de stank te verminderen, maar ook deze oogontstekingen te voor komen. De eerste schippers van de kotters, die het middel hebben gebruikt, zijn te vreden over dit conserveringsmiddel, dat de Noren reeds geruime tijd gebrui ken. Zandspiering, die niet op deze wij ze is geconserveerd, zal voortaan niet meer worden gelost. Advertentie AMSTERDAM TELEF. 49956 HAARLEM 17229 ARNHEM 21662 v 11 juli 1897 vertrok poolonderzoeker Andrée met een expeditie per luchtballon 11 juli 1897 vertrok de poolonderzoeker Andrée met een expeditie per luchtballon tocht mede nam. Tijdens de behandeling van de situ atie, waarin het gezin in onze dagen verkeert, zijn op de Sociale Week van Bordeaux verschillende euvels na drukkelijk naar voren gekomen: de praktijk der geboortebeperking, de ar beid der gehuwde vrouw, de valse huwelijksmystiek en de laïcistische wetgeving. De drie sprekers, die deze punten onderscheidenlijk hebben be handeld, deden zulks niet in louter ne gatieve zin, doch schetsten ze tegen de achtergrond van de katholieke huwe lijksopvatting. Het probleem van de geboortebe perking behandelde pater Lestapis S. J., hoogleraar aan het Institut Catholique van Parijs. Hij stelde vast, dat de eerste indrukken, welke men krijgt van de grote campagnes voor de geboortebeperking, met name ir Ja pan, uit demografisch oogpunt belang rijke resultaten doen vermoeden: de bevolking van Japan zal van 1990 af constant zijn. Maar bjj diepere sociologische studie blijkt, dat andere kwaadaardige gevolgen zich doen ge voelen: toeneming van de geheime ab ortus en toeneming ook van het aan tal echtscheidingen, er blijkt voorts geen enkele invloed uit te gaan hoe zeer men ook verbetering had voorzien op de geestelijke gezondheid der moeders, de jeugdcriminaliteit, de zelfmoorden of onwettige geboorten. En binnen de huwelijken zelf is reeds -HEKSEN NAPELS- gele poeder. Dat er mensen zijn, die zich van geheimzinnige mid delen bedienen om hun medemen sen hetzij verliefd te maken, hetzij op andere wijze te beschadigen, was in deze stad natuurlijk allang bekend. Tovenarij is voor de bur gers van de hoofdstad van de Mez- zogiorno geen nieuws onder de zon. Dat de tovenaars en de heksen daarbij vooral van poederachtige substanties gebruik maken was ook reeds eeuwenlang een publiek ge heim. Maar nu voor het eerst is daarmee iets erg ongewoons ge beurd. Het poeder is namelijk in de handen der politie gevallen. En het blijkt, dat het poeder geel is. Het is wellicht nooit gebeurd, dat een tovermiddel voorwerp is ge worden van een nauwgezet che misch onderzoek. De wetenschappe lijke afdeling der Napolitaanse re cherche heeft niet geschroomd het befaamde poeder in een laborato rium aan een uitvoerige analyse te onderwerpen. De aanleiding daar toe was een opzienbarende gebeur tenis, die enige weken geleden in het ziekenhuis Santa Maria della Grazie te Pozzuoli heeft plaats ge vonden. In dit ziekenhuis heeft zich op ze kere morgen een echte en heuse muiterij voorgedaan. Tientallen pa tiënten hebben zich toen met de kreet: „Er uit met de heksen!" te gen twee vrouwen gekeerd, deze be kogeld met kussens en matrassen en ze bjjna gelyncht, als de politie niet tussenbeide was gekomen. Toen de rust was weergekeerd kon men ten slotte de oorzaak vaststellen: de twee vrouwen die van hekserij ver dacht werden, zouden in de bedden van twee herstellende patiënten, de 52-jarige Adele Vargas en haar 28- jarige dochter Assunta, een geel poeder hebben uitgestrooid, dat moest dienen om een mannelijke bloedverwant van deze dames ver liefd te doen worden op de jongste der „heksen". Hoe belachelijk deze daad ook wès, toch was de opwin ding zo groot, dat de bewakers der orde het raadzaam oordeelden de twee bepoederde bedden voorlopig in quarantaine te houden, en het ge vonden poeder te confisqueren, ten einde het aan de wetenschappelijke recherche over te dragen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de geleerde mannen van de politie niets bijzonders aan het gewraakte poeder ontdekken. Maar de zaak heeft een andere, belangrijkere zij de Het is nuttig, dat de Napolitanen kennis krijgen van de werkelijke be standdelen van dit tovermiddel. Wanneer de kranten de ingrediën ten hebben bekend gemaakt waar mee men jaloerse zielen voor de gek kan houden, zullen er velen zijn die hun geloof in de macht der to venaressen verliezen. En de perni- cieuse macht van deze oude dames zal aanzienlijk gaan verminderen. Zo althans is de gedachtengang der politie. Toch ls de hekserij altijd een on uitroeibaar fenomeen geweest, voor al in Zuid-Italië. In de volkswijken van Napels, zoals de Borgo Sant'An tonio, de Sanita en Spaccanapoli, hebben tovenaressen nog groot ge- zag in aangelegenheden van liefde en haat. Zij zijn gewoonlijk niet af komstig uit de stad zelf. Zij komen uit Benevento een stad die van oudsher met de zwarte magie is verbonden geweest en oefenen haar beroep uit omgeven door de grootste achting en ontzag. Zij gaan gekleed in het zwart, zijn meestal tandeloos en gerimpeld, en bewonen in hun wijk een achterkamer waar zij de klanten ontvangen. Tegen prij zen variërend van 100 tot 1000 lire (zestig cent tot zes gulden) verko pen zij de duistere substanties die nodig zijn om de gewenste uitwer king te bereiken. De to<Brwerking kan van tweeër lei aard zijn. Zij kan dienen om de liefde te bevorderen, maar ztf kan ook die van het „boze oog" evena ren. Het liefdespoeder doet de ge troffene hopeloos verliefd worden op een bepaalde persoon, wiens naam bij de toverhandeling wordt uitgesproken. Het is een geel poe der, waarvan nu juist een specimen door de recherche wordt geanaly seerd. Het boze oog dient om een liefde te verbreken, en wordt ge woonlijk verlangd door een jaloerse minnaar of echtgenoot. Het bestaat uit een appel die doorstoken is met twee naalden, en die gelegd wordt onder het bed van degene die men wil treffen. In zware gevallen neemt men een citroen, waardoor men vier of meer naalden steekt, mits het aantal maar even is. Voordat het poeder of de vrucht ter plaatse wordt gedeponeerd, zendt de tove nares een gebed op tot Santa Ele na, de patrones der heksen, dat be staat uit onbegrijpelijke formules, die door de klant op de knieën wor den aangehoord. De beroemdste van alle Napoli taanse heksen, die zich noemt de dochter van Santa Elena, huist in een vreemdsoortig onderkomen aan de Pignasecca, een steeg aan de noordzijde van de Via Roma, de grote verkeersader van Na pels. Net zoals de heksen uit de sprookjes is zij blind aan één oog en vreselijk oud; zij telt zeker meer dan tachtig jaren. Natuur lijk is zij geboren in Benevento, maar zij woont al meer dan dertig jaren in de straat en wordt ge respecteerd door al haar buurtge noten. Deze „dochter van Sint Helena" komt er rond voor uit, dat zij vier echtgenoten gehad heeft, en dat zij haar duistere kunsten geleerd heeft van haar tante, die ongeveer lt)0 jaar gele den de duivel heeft ontmoet in de streek van Benevento. De duivel was hoffelijk, offreerde haar een kam en sprak: „Zolang je deze kam in je haren draagt zal je heerseres zijn over het goede oog en over het boze oog." Tevens on derwees hij haar in de geheime formules van de bezweringen, en gaf haar het recept van poeder en appel. Voordat zij stierf droeg de tante kam en recept over aan de dochter van Sint Helena. Volgens velen die haar kennen, beeft deze ijverige tovenares enige honder den huwelijken tot stand doen ko men en enige andere honderden in het niets doen opgaan. Aan deze bedenkelijke activiteit wil de politie nu een halt toeroe pen. Het is niet onmogelijk, dat de analyse van het poeder, dat door de dames van Pozzuoli in een bed gestrooid werd, ook de macht van de dochter van Santa Elena zal aan tasten. Maar het zal uiterst moeilijk blijken, om de goedgelovigheid van sommige lagen der Napolitaanse be volking in een meer critische hou ding te doen veranderen. In Napels hebben de heksen altijd een grote invloed gehad, zozeer zelfs, dat de doodstraffen, die in vroeger eeuwen over haar werden uitgesproken, haar aanzien eerder vergroot dan verminderd hebben. Tegenwoordig wil men de tovenaressen niet meer tot martelaressen maar tot voor werpen van spot maken. Of dit suc ces zal hebben moet men afwach ten. Er zijn ook nog intellectuelen, die het voor haar opnemen. De be kende Napolitaanse dichter Salvato- re di Giacomo heeft een poëem ge schreven dat heet ,,A fattura", hetwelk betekent: de toverwerking. een dusdanige verwarring aan de dag getreden, dat men een volkómen mis lukking van deze praktijk constateert. Hiertegenover stelde pater Lestapis de katholiek leer, welke uitgaat van een andere hiërarchie van waarden, namelijk de ondergeschiktheid van het menselijk bestaan aan het eeuwige leven. Dat brengt ons ertoe allereerst naar een betere verdeling van de rijkdom men te streven en voorts te bevorde ren, dat het menselijk scheppingsver mogen wordt beheerst door de liefde. Of er ooit een overbevolking van de aarde zal komen, behoort tot de geheimen, die wij niet kunnen vermoe den, maar de oplossing die van de lou tere redelijkheid uitgaat, acht de spreker daarom niet altijd de juiste Het werken van de gehuwde vrouw buitenshuis werd ditmaal wat ge matigder behandeld dan tevoren is geschied door mevrouw Poinso-Cha- puis, die deze arbeid nogal rijkelijk verheerlijkt had. De Fransen gaan zoals de dames Gérin, Génétay en de algemeen secretaresse van de ge zinsunie, Mile Carton, uiteenzetten, uit van het recht der vrouw, ook de gehuwde vrouw, in vrijheid haar werk te kiezen. Zonder dat zou er geen economische vrijheid heersen, bovendien eist de Franse economie op het ogenblik de hulp van de wer kende vrouwen, die twee miljoen gehuwde vrouwen omvat op de 4.700.000 werkende vrouwen. Als de vrijheid eenmaal verwerke lijkt is, dan dient overal de hiërarchie der waarden te worden gehandhaafd. In de praktijk evenwel, zo bleek uit de uiteenzetting van deze sociale gezins werksters, staat de gehuwde vrouw aan zulke conflicten bloot en moet zij zulke zware offers brengen, dat het ge zin en het huwelijk door dit werken buitenshuis enorme risico's lopen. Twee rechtsgeleerden, prof Salva tier uit Poitiers en prof. Brèthe de la Gressaye, hebben zich beiden tegen de hedendaagse legendenvorming rond de echtscheiding, het overspel en het gezag in het gezin gekeerd. Onze wet gevmg welke er op uit dient te zijn ge zonde gezinsverhoudingen te schep pen en te bevorderen, gaat in de mees te landen van Europa en Amerika uit van een laïcistische levensopvatting Concubinaat en overspel, die niet al leen de natuurlijke onontbindbaarheid van het huwelijk negeren, doch ook het geluk van echtgenoten en kinderen vernietigen, worden gesanctioneerd. De verplichtingen, bij het sluiten van een huwelijk voor het leven aanvaard, worden voorwerp gemaakt van een contract, dat praktisch naar willekeur ontbonden kan worden. Prof. Bréthe hekelde in het bijzonder de moderne feministen, die er naar streven het ge zag in het gezin, dat volgens de na tuurlijke orde bij de man berust, punt van willekeurige verdeling tussen man en vrouw te maken. De ziekenfondsorganisaties, verenigd in het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties (G.O.Z.) heb ben na ontvangst van de brief van de minister van sociale zaken en volksge zondheid zich over een en ander bera den en kwamen, na ampele overwegin gen tot de conclusie, dat de verlening van tandheelkundige hulp aan de zie kenfondsverzekerden zo spoedig moge lijk dient teworden hervat. De verzekerden zijn door het besluit van de Mij. tot bevordering van de tandheelkunde, inhoudende verbreking van de overeenkomst ziekenfondsen tandartsen, nu reeds meer dan drie maanden van hulp van rekening van het ziekenfonds verstoken. Het gemeenschappelijk overleg nam het besluit de minister ee te delen, dat het zonder opnieuw in discussie te willen treden over details, onvoor waardelijk akkoord gaat met de door de minister gedane voorstellen betref fende arbitrage. De ziekenfonds organisaties vertrouwen, dat door het aanvaarden van de arbitrage de tand artsen spoedig de werkzaamheden zul len hervatten. In haar winkel in Kingston Surrey, Engeland, maakt mej. Molly Surman reeds twintig jaar glazen ogen en zij is de enige vrouw in Engeland, die zich bezig houdt met de fabrikatie van dit niet alledaagse produkt. Alhoewel mej. Surman de eigenschappen van gekleurd glas in Parijs heeft bestu deerd, werd de grondslag voor haar vak gelegd tijdens de schoolvakanties, toen zij haar vader hielp. Het is een typische familie-aangelegenheid, want reeds meer dan 1 eeuw vindt men in de familie Surman blazers van gla zen ogen. Zeer gehaaste klanten kun nen op hun bestelling wachten, want het maken van een glazen oog duurt ongeveer twee uur. (Van onze Haagse redactie) Nederland zal binnenkort vijftig vluchtelingengezinnen uit Oosteuropese landen tot een maximum van 150 perso nen opnemen. Het betreft hier vluchte lingen die al jaren in kampen in Oos tenrijk, Italië en Duitsland leven. De mi nister van justitie heeft toestemming gegeven voor de vestiging in Nederland van een dergelijk aantal. De Nederland se Federatie voor Vluchtelingenhulp maakt de komst van de vluchtelingen mogelijk. Er zullen voor het Rijk geen financië le gevolgen aan verbonden zijn. Het plan om een aantal vluchtelingen als hier bedoeld naar Nederland te laten komen bestond al eerder maar is, door de gebeurtenissen in Hongarije en de daarmee verbonden vluchtelingen stroom, op de achtergrond geraakt. De regionale comité's van de Federatie voor Vluchtelingenhulp zullen voor de introductie van de vluchtelingen in de Nederlandse maatschappij zorgdragen. Welke vluchtelingen zullen komen is nog niet bekend. Een aantal werd reeds in de kampen bezocht. Er zal op korte termijn worden beslist wie in aanmer king kómen. De eerste groep vluchte lingen zal waarschijnlijk in september arriveren. De staatssecretaris van economische za ken dr. G. J. M. Veldkamp, is benoemd tot grootkruis in de orde van de Eiken kroon van Luxemburg. De heer Hub. L. Jansen, algemeen secretaris van de Soci aal-Economische JRaad en voorzitter van de raad van beheer van het economisch in stituut voor de middenstand, is, in het bijzonder wegens zijn verdiensten in laatst genoemde functie, benoemd tot comman deur in de orde van de Eikenkroon. Een autoverhuurderij in New York voornemens „vliegtuigen zonder pi loot te gaan verhuren. Dit najaar nog zullen gebrevetteerde vliegers in 50 gro te Amerikaanse steden een vliegtuig kunnen huren. De huur zal omstreeks 21 dollar per uur bedragen plus 15 cent voor elke gevlogen mijl. Er moet voor oudere mensen dik wijls een grote weerstand te overwin nen zijn om het huis, dat voor hun uit gevlogen kinderen het ouderlijk huis is, te verlaten, te ruilen voor een klei nere, moderne woning. Men ziet dat niet zo vaak gebeuren, waarschijnlijk ook veel minder dan voor de oorlog Daarvoor zijn enkele redenen te vin den, zoals de toenemende vergrijzing, waardoor beide ouders 'op bejaarde leeftijd nog een zelfstandig huishouden voeren. Zij zijn daartoe sinds de invoe. ring van het ouderdomspensioen fi nancieel ook beter in staat. Bij de psy chologische weerstand die zulke ouderparen hebben te overwinnen komt bovendien nog de overweging, dat kleine, moderne huizen vaak een hogere huur doen dan de grotere oude. LAoor dit alles wordt de doorstroming van oud naar nieuw, van groot naar kleiner, natuurlijk minder sterk dan zy zou kunnen zijn en dan zij voor een spoedige oplossing van de woning nood ook mu moeten zijn. Er staat bij het ministerie van maat schappelijk werk een beschikking op stapel waarbij men tegemoetkomingen kan krijgen bij het verhuizen van groot naar kleiner en bij splitsing van de woonruimte voor dubbele bewo ning. Dat bestaat nu ook wel, maar de vergoedingen schijnen niet attractief genoeg te zijn. Of de verhoogde pre mies dat straks wel zullen zijn, moet natuurlijk worden afgewacht. Maar als dat zo is, mag men van deze rege ling voor de oplossing van de woning nood wat verwachten, en natuurlijk steeds meer naarmate het verschil tus sen de huren van oud en nieuw door verdere huurverhogingen Want in dat huurverschil l lijk de voornaamste oorzai gebrekkige doorstroming. echter de taak van minist op en begint die van min

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5