Grote spanningen onder de Franse socialisten KLEURIG DANSFESTIJN IN EDAM T Rood en Wit met draw erg blij Schip in nood Voorzitter van Kamerfractie neemt ontslag ERIC DE NOORMAN PRISMAau,oma,ic- LANDDAG VAN KATHOLIEKE AGRARISCHE JONGEREN Oppositie tegen de Haarlemse batsmen zijn dicht bij de overwinning a PRISMA HORLOGES PRISMA HORLOGES MAANDAG 22 JULI 1957 PAGINA Na vertrouwensvotum in de Assemblée partijlijn Jaarverslag Katholieke Reclasseringsvereniging Verstrekking kraamgeld aan verplicht verzekerden Ballet der Lage Landen Tableau de la troupe windt zichzelf op Op het terrein van Hageveldte Heemstede mmtmm h M Vj RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Wielrennen Zorge wint rit van G-klassers Zwemwedstrijd over één kilometer in Van Merlenvaart Heemstede Staatssecretaris uit V.S. bezoekt Nederland Record aantal bezoekers op „Het Atoom" Prof. H. F. Andriessen ridder Néd. Leeuw Vertaald door JOHAN M. PALM Waterpolo-uitslagen Cricketuitslagen H.C.B. (Van onze Parijse correspondent) Als gevolg van het de vorige week in de Nationale Vergadering gehouden de bat over de speciale bevoegdheden ten aanzien van Algerije heerst thans in de hoge regionen van de Franse socialis tische partij aanzienlijke deining. De heer Verdier, voorzitter van de socia listische Kamerfractie, heeft als zoda nig ontslag genomen en afgevaardig de Depreux is uit het bestuurscomité getreden. In totaal hebben zesentwintig socialistische afgevaardigden gewei gerd aan de stemming over de speciale bevoegdheden deel te nemen, zulks niet tegenstaande het interne, voornamelijk op krachtig aandringen van Guy Mol- let tot stand gekomen meerderheidsbe sluit der fractie om voor de bevoegd heden te stemmen. Het is en blijft al zijn er dan ook ln afwijking van eerdere berichten geen socialistische tegenstemmers ge weest een ernstig vergrijp tegen de partijtucht, die in het bijzonder bij de S.F.I.O. straffe regel is. Er worden dan ook disciplinaire maatregelen verwacht; een daarvan zal zijn, dat de heer Da niel Mayer bij de eerst volgende gele genheid het voorzitterschap van de Ka mercommissie voor Buitenlandse Za ken zal worden ontnomen. De socialis tische rebellen behoren goeddeels tot de socialistische oppositievleugel, die zoals bekend de erkenning voorstaat van Al- gerije's geroepen zijn tot nationale on afhankelijkheid. Dit is uiteraard niet verenigbaar met handhaving van de na tionale integriteit, en mede ter bestrij ding van aanslagen die op deze integri teit zijn gepleegd heeft men, zoals ge meld, aan de regering nu ook in het moederland de speciale bevoegdheden toegekend. De partijtucht heeft eveneens ern stig verstek laten gaan onder de 74 afgevaardigden vair de Republikein se Volksbeweging, waar ingevolge een interne meerderheidsbeslissing de gehele fractie eveneens voor de be voegdheden had behoren te stemmen. Slechts 46 hebben dit evenwel ge daan. maar ook hier heeft in tegen stelling tot eerdere berichten niemand de partijtucht zover willen tarten, dat hij tegenstemde. Onder de stemonthouders van de M.R.P. vindt men kopstukken als Teit- gen en De Menthon. De Menthon trad op als "woordvoerder van de Volksrepu- blikeinse stemonthouders en verklaar de o.m. dat hij en zijn vrienden zich niet verantwoord achtten een vertrou wen te schenken, tengevolge waarvan de regering gedurende de twee maan den van het op handen zijnde parlemen taire zomerreces ongecontroleerd over Algerije te beschikken zou krijgen, zon der dat men een duidelijke notie had Verschenen is het jaarverslag over 1956, het 40-jarig jubileumjaar, van de Katholieke Reclasseringsvereniging ,,Een terugblik over het jaar 1956 doet zien", aldus het verslag, ,,dat er een verheugende activiteit is ontplooid door de meeste afdelingen; activiteit rechtstreeks gericht op de reclassen- ten, activiteit meer indirect doordat met de vorming van reclasseringsbe- zoekers en toezichthouders werd voort gegaan of deze werd aangepakt, waar men er nog niet aan toe was gekomen". Ten aanzien van de vorming van de vrijwillige reclasseerders wordt opge merkt: ,,In het jaarverslag 1955 werd er reeds op gewezen, dat de afdelingsbe sturen de voorlichting en vorming van de vrijwillige medewerkers niet moeten beperken tot specifieke reclasserings- aangelegenheden, maar dat daarbij een ruime plaats moet worden inge ruimd aan het algemeen terrein van het maatschappelijk werk. Het is ook hier zoals met andere din gen: al doende leert men. En dat geldt ook voor de wijze van aanpak van de ze materie. Uit verschillende afdelings jaarverslagen blijkt, dat er besturen zijn, die er nog mee worstelen hoe dit probleem efficiënt en attractief moet worden aangepakt. Ons dunkt dat deze worstelende be-' sturen te prijzen zijn om hun houding, die getuigt, dat men niet zonder meer een traditionele weg bewandelt, maar zoekende naar de eigentijdse vormen, deze wil zien aangepast aan hetgeen in de lokale sfeer mogelijk is. Het Hoofdbestuur heeft de ervaring, dat een weg, die in ieder geval leidt tot een grotere doelmatigheid, is ge legen in de vorming van vrijwilligers op het algemeen maatschappelijk ter rein. Het kennisnemen van problemen, lig gende op het terrein van de algemeen maatschappelijke zorg, behoeft niet noodzakelijkerwijze te geschieden bin nen het gesloten verband van de eigen afdeling. Er zijn zovele andere sociaal- caritatieve organisaties, die deze zelfde voorlichting ook willen geven aan hun eigen medewerkers. Waarom het dan niet tezamen ge daan? Het bespaart tijd en het bespaart kosten. De vrijwillige medewerkers krijgen dan de gelegenheid tot kennismaking met de medewerkers van andere orga nisaties. In de discussies kan men ho ren hoe vanuit een andere hoek over een bepaald maatschappelijk probleem gedacht en geoordeeld wordt en daar door bestaat de mogelijkheid, dat eigen opvatting, waaraan misschien wordt vastgehouden, meer vanwege het vast houden dan omdat men van de juist heid voor 100 pet, overtuigd is, aan een gezonde twijfel bewust wordt on derworpen, waardoor bezinning en her oriëntering haar kansen krijgen". van het Algerijnse beleid dat de rege ring voor ogen zweeft. Niettemin had premier Bourgès-Mau- noury in de loop van het debat de Na tionale Vergadering de verzekering ge geven dat de regering naarstig werkt aan het opstellen van de beloofde ka derwet voor Algerije, welker afkondi ging en toepassing wellicht uitzicht zal openen op een politieke uitweg uit de Algerijnse impasse en waarmede de re gering in ieder geval Frankrijks positie tegenover het internationale forum van de Verenigde Naties in het aanstaande najaar hoopt te versterken en houdbaar te maken. ,,Deze kaderwet," aldus de voorzit ter van de Ministerraad, „zal aldus zijn opgezet dat Algerije, binnen de Franse republiek, begiftigd zal worden met po litieke en institutionele structures, die beantwoorden aan het bijzonder karak ter van de gebieden, die tezamen Al gerije vormen. Zij zal voldoening schen ken aan het verlangen der plaatselijke bevolkingen naar de mogelijkheid om hun eigen zaken op democratische wij ze te behartigen. Zij zal steunen op het beginsel dat het Algerije van morgen zijn gal wat zijn bevolking ervan maakt, met een ruime bijdrage van de Franse Republiek en de. waarborg van haar arbitrage." Hoewel deze door de premier ver schafte aanwijzingen aangaande het op de helling staand nieuw statuut nog rij kelijk vaag en niet bepaald nieuw klin ken, hebben zij toch beduidend bijge dragen tot de ruime overwinning waar mede de regering tenslotte uit het spe- ciale-bevoegdheden-debat te voorschijn is getreden. Overigens zullen de Natio nale Vergadering en de openbare me ning niet lang op volledige voorlichting hoeven te wachten. Zo nodig zal het parlement nog vóór zijn normale terugkeer van het reces in een bijzondere zitting bijeengeroepen worden om over de kaderwet te beraad slagen. Naar aanleiding van de door de Sta- ten-Generaal'aangenomen wet tot over heveling van het z.g. kraamgeld van de ziektewet naar het ziekenfondsbesluit, welke wet, naar men verwacht, 1 augustus in werking zal treden, heeft de Ziekenfondsraad een publikatie over deze nieuwe regeling uitgegeven. Met ingang van 1 augustus zullen de algemene ziekenfondsen het kraamgeld aan hun daarvoor in aanmerking ko mende verplicht verzekerden gaan ver strekken. Verwacht mag worden, aldus de publikatie, dat de nieuwe regeling nauw zal aansluiten aan ae tot dus verre bestaande praktijk inzake de uit kering van het kraamgeld door de be drijfsverenigingen. Het ligt volgens de Ziekenfondsraad niet in de bedoeling veranderingen aan te brengen in aard of omvang van het kraamgeld, dat thans 55.- per bevalling bedraagt. Al leen de kring van rechthebbenden zal enige wijziging moeten ondergaan. Wel zal de Ziekenfondsraad nog onder zoeken of er aanleiding bestaat tot wij ziging van aard en omvang, en in het bijzonder, of de uitkering in geld moet worden vervangen door een recht op kraamhulp in natura. De uitkering zal kunnen worden verleend na aanmel ding van het kind bij het ziekenfonds en nadat een schriftelijke aanvrage is ingediend. Het recht op kraamgeld vervalt na een verloop van negen maanden. Het „Ballet der Lage Landen" zaï voor het komende seizoen als volgt zijn samengesteld: artistieke leiding Ma- scha ter Weeme, zakelijke leiding Frits Basart, balletmeesters: Angela Bayley en Job Leerink, pianisten: Wim de Soet en Albert Bocaï, danseressen. An gela Bayley, Riet van der Blij, Andri- ne de Clerq, Madeleine Duynstee, Mil- ly Emmer, Loss van Ingen, Annema- rie Jadot, Lieke de Leeuw, Marijke Murman, Clazina Nepveu, Farida Oetoyo, Ans van Opstal, Panchita van de Perre, Ine Rietstap, Panchita Schön- thaler, Else Schut, Willy Vroom, Mie- ke van de Water, Mascha ter Weeme, Nel ter Weeme, dansers: Wim Bender, Filip Kaesen, Robert Kaesen, Hans Kroonder, Job Leerink, Johan Mitter- treiner, Jos Plenckers, Ben de Roche- mont, Chris Runge, Rob Stuijf. Naar het ARKA-weekblad meldt, zal de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg op vrijdag 26 juli een aanvang maken met de behandeling van de onlangs door de drie Centrales van overheidspersoneel ingediende sa- larisvoorstellen betreffende de middel bare en lagere ambtenaren. Advertentie -tt KW*: ËIIZ ln'{er' 21 stenen, w imam 55i\waterproof, shockproof,» Chroom Til O." jgjg anti-magnetisch, S Hdelstaal f 135.- jsE i onbreekbare veer -SmSm 41. Hijgend en bezweet staat Eric temidden van de overgebleven bemanning op het achterdek. Hij weet, dat de strijd verloren is, dat er van de piraten geen genade te verwachten is. Drie tegelijk sluipen op hem toe, hun zwaarden gereed voor de laatste slag. Dan duwt de aanvoerder hen eensklaps uit elkaar en heft de hand op. „Gooit je wapens op een hoop, mannen", snauwt hij Erics troepje toe. „Doorvechten betekent de dood. Weest wijs". Zwijgend gooit Eric zijn zwaard neer en geeft Svein een wenk hetzelfde te doen. De een na de ander volgt hun voorbeeld. Inmiddels is op de overige schepen de strijd ook tot een einde gekomen en met verbazing ziet de Noorman, dat de piraten schepen de drenkelingen oppikken en hen tezamen met de overwonnen be manningen van de buitgemaakte handelsschepen aan land zetten. Hetzelfde gebeurt met de krijgers van Erics vloot. Alleen de schipper, Eric en Svein en nog enkele mannen, die zich bijzonder onderscheiden hebben, worden apart gehouden. Dan slepen de zeerovers alle voorwerpen van waarde van boord en brengen de schepen tot zinken. In luttele uren is er van de eens zo grote vloot nog slechts wat wrakhout over. Peinzend vraagt Eric zich af, wat er van de Ierse aanvoerder geworden is, als hij ineens een stomp tegen zijn schouder voelt. De aanvoerder der piraten staat voor hem en loert hem spot tend aan. „Svein Langtand en Eric de Noorman, ik heb die namen meer ge hoord", grijnst hij. „Wat een buitenkansje heb ik daar. Ik denk, dat het losgeld, dat de Zwarte Piraat voor jou vragen kan, wel meer waard is dan de opbrengst van deze hele vloot. En er zal voor mij en mijn mannen wel een aardig sommetje overschieten. Gelooft ge niet, meneer de Koning?" Advertentie worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Houtstr. 49. Zondag hielden de Land- en Tuin bouw Jongeren in samenwerking met de L.T.M. van de diocesen Haarlem en Rotterdam hun jaarlijkse landdag op de terreinen van het seminarie „Hage- veld" te Heemstede. De dag werd be gonnen met een plechtige H. Mis op de cour van het seminarie. Celebrant was hoofdaalmoezenier P. Matthijsen; de as sistenten waren moderator A. C. Raad- schelders en drs. Th. Zwartsluis, leraar aan het seminarie. Jongens van de Koorschool „St. Bavo" verzorgden de gezangen onder leiding van hun direc teur dr. A. I. M. Kat. In zijn predicatie stelde aalmoezenier Matthijsen de be tekenis van de_ H. Mis als lof- en dank offer in een bijzonder licht. Tijdens de Offerande werden vruchten der aarde als gaven geschonken. Na de pauze die op de H. Mis volgde, sprak de voorzitster van de L.T.M. mejuffrouw A. Kortmann, een kort welkomstwoord. Het optreden van me vrouw A. van Gestel-Visser met voor drachten en de heer F. van Gestel met bekende chansons was een verkwikkend intermezzo. Moderator A. C, Kaaa- schelders hield een inleiding over het onderwerp „Jouw aandeel in de op bouw van een nieuwe wereld". Hij merkte op, dat ieder ontvankelijk moet zijn voor de problemen van deze tijd, waarin de techniek een allesoverheer sende rol speelt. De wereld is voor ieder mens bereikbaar, tastbaar ge worden, maar het schijnt, dat God uit het leven van de mens gebannen is. Tech niek is goed, zolang zij ten nutte van ,V- BSiH de mens wordt aangewend, zolang zij door de mens wordt beschouwd als een Godsgeschenk. En omdat aan dat begrip nogal het een en ander man keert wacht de katholieke jeugd een belangrijke taak. Kerstening van de maatschappij is dan alleen mogelijk wanneer „wij God liefhebben en onze naaste als onszelf", aldus moderator Raadschelders. De slavernij van het materialisme zal de wereld niet red den, alleen de liefde tot God en tot de evenmens. Na deze toespraak volgde een ope- ningsparade door de landelijke ruiters van Jeanne d' Are uit Zoeterwoude en Sint Hubertus uit Lisse. De volleybal wedstrijden gaven vooral bij de heren spannende momenten te zien. Wervers- hoof won met 2-1 van Goorn. Een da mesteam uit Voorschoten zegevierde met 2-0 over Monnikendam. Het dames- handbalteam van Zuidholland won met 8-5, terwijl de voetballers van deze provincie hun tegenstanders met een 4-1 overwinning van het veld stuurden. Tegelijkertijd gaf een groep jongens en meisjes uit oostelijk West Friesland een volksdansdemonstratie. In ver band met het vergevorderd uur werden de op het programma staande demon straties ballet en vrije dressuur gelijk tijdig afgewerkt. Marjan de Weert en Tineke Castelin uit Leiden gaven fraai ballet te zien en de ruiters toon den wat men met paarden al niet doen kan. De viervoeters lieten goedmoedig met zich sollen. Om beurten waren zij het haasje bij het haasje-over- en bok springen. Een bijzonder aardig nummer was het springconcours, dat door de heer L. Onderwater uit Zoeterwoude gewonnen werd. Hij legde het parcours foutloos af in zestig seconden. De turndemonstraties van Leonidas uit Haarlem en HBC uit Heemstede vielen bijzonder goed in de smaak. Het werk aan de verschillende toestellen was vaak gracieus en de ritmische oefeningen vooral oogstten veel succes. Het nummer 1500 hardlopen werd ge wonnen door P. Spriet uit Wervershoot De dag werd met gebed en een af scheidswoord door de voorzitter van de LTJ, de heer T. van Moorsel, be sloten. PRACHTIGE WEGLIGGING. Elegant Verbruik 13 liter op 150 km. Prijs v.a. 7.990.- WAGENWEG HAARLEM Door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" werd zondag een wedstrijd voor C-klassers gehouden over 40 km, welke het navolgende resultaat oplever de: 1. F. Zorge, 2. K. Uttien, 3. C. Jan sen, 4. W. Blommaerts, 5. H. Peters, 6. L, Walters, 7. L. Nijssen, 8. U. van Tintelen, 9. J. de Jong. Op woensdagavond 24 juli wordt door „De Kampioen" de eerste rit van de (Van onze cricketmedewerker) Een overwinning van Rood en Wit op Haarlem is de laatste jaren een zeld zaam voorkomend verschijnsel. Ook deze zondag is de Spanjaardslaanclub er niet in geslaagd zijn meerderheid over Haarlem te tonen. Met heel veel zomeravondcompetitie verreden, over een afstand van 50 km voor alle categoriën. tervrienden, 14 min. 55 sec In de van Merlenvaart in Heemstede werd zaterdagmiddag de jaarlijkse één kilometer zwemwedstrijd van de Heemsteedse Zwem- en Poloclub HPC gehouden. Er verscheen een groot aan- tal dames en heren aan de start en het was voor de vierde maal in suc cessie dat de organiserende club be slag op de wisselbeker legde. De voor naamste uitslagen zijn: schoolslag da mes: 1. M. L. van Dam, NVA, 17 min. 26,5 sec.; 2. G. Drogtrop, DWR, 17 min. 34,3 sec.; 3. I. Wesmaas, HPC, 17 min. 36,8 sec.; 4. I. Philippo, HPC, 17 min. 50 sec.; 5. T. van Wissen, Watervrienden, 18 min. 12 sec.; 6. J. H. Steffens, Watervrienden, 18 min. 29 sec.; 7. L. Wildschut, Watervrienden, 18 min. 36 sec.; 8. A. Gout, DWR, 18 min. 50 sec.; 9. C. Limmen, NVA, 19 min. 3 sec.; 10. R. Boeree, Watervrien den, 19 min. 12 sec. HEREN: 1. J. Vier hout, Watervrienden, 16 min. 24,1 sec.; 2. H. Verleur, HPC, 16 min. 24,6 sec.; 3. D. Mandersloot, HPC, 16 min. 38 sec.; 4. R. Boon, HVGB, 16 min. 53 sec.; 5. E. Steffens, Watervrienden, 16 min. 57 sec.; 6. J. Brommersma, HPC, 16 min. 58 sec.; 7. J. Sint, DWR, 17 min. 7 sec.; 8. R. Siebelinl% Water- vrienden, 17 min. 53 sec.; 9. J. Poen, HPC ,18 min. 12 sec.; 10. H. Wijn- veld, 18 min. 26 sec. Een kilometer vrije slag dames: 1. W. Hofman, HPC, 14 min. 19,2 sec.; 2. H Vlaanderen, HPC, 14 min. 58 sec.; 3. H. Band, HPC, 15 min. 5 sec.; 4. M. Smit, HPC, 15 min. 32 sec.; 5. M. Sint, DWR, 15 min. 19 sec.; 6. A. Drogtrop, DWR, 15 min. 46 sec.; 7. K. Koster, Watervrienden, 17 min. 10 sec.; 8. L. Roskam, Water vrienden, 17 min. 10 sec.; 9. M. Veenen- berg, Haarlem, 18 min. 1 sec.; 10. T. Wassenberg, DWT, 18 min. 21 sec. HEREN: 1. J. Bouwman, HPC, 13 min. 15,6 sec.; 2. J. Kobes, VZV, 13 min. 23, 4 sec.; 3. F. v. d. Einde, HPC, 13 min. 38 sec.; 4. W. Geurtsen, HPC, 13 min. 41 sec:; 5. R. Terpoorten, DWR, 3 min. 42 sec.; 6. F. de Bruyn, DWR, 14 min. 6 sec.; 7. C. Dekker, HVGB, 14 min. 24 sec.; 8. A. Koster, HPC, 14 min. 37 sec.; 9. C. Huël, Haarlem, 14 min. 43 sec.; 10. G. Wildschut, Wa- Advertenue De Westfriese dansgroep „De Schermer dansers" trad zaterdagmiddag op de kaasmarkt van Edam in de openlucht op. Deze kleurige danspartij werd door duizenden belangstellenden bijgewoond. natuurlijk bij HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 De Amerikaanse staatssecretaris voor het leger, de heer W. M. Brucker, zal 27 juli een kort informeel bezoek brengen aan Nederland en o.m. de mi nister voor defensie, Ir. C. Staf, en de Amerikaanse ambassadeur, de Ph. Young ontmoeten. Zondag is opnieuw een record aantal bezoekers op de tentoonstelling „Het Atoom" geweest. Hoewel de tentoon stelling op zondag twee uur korter open is dan op werkdagen, passeerden er ruim 12.000 bezoekers de loketten, 1000 meer dan de vorige zondag. Reeds 's middags om half een was er voor de speciale bussen, die van het centraal station naar de expositie rij den, zo'n toeloop, dat er niet minder dan 17 extra bussen ingelegd moesten wor den. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 september 1957 aan prof. H. F. Andriessen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het koninklijk conservatorium voor muziek te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewe zen gewichtige diensten. Ter gelegenheid hiervan is prof. Andriessen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorende bij deze hoge koninklijke onderscheiding, zijn hem zaterdagmorgen in intieme kring ten departemente uitgereikt door heer de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. 74 „Neen, Godde. Ik moest hem laten praten. We hadden hem evenals jou, pas opgepikt. Hij kwam juist uit wat hjj noemde de verschrikking van het geval. Hij heeft het lijk van Rouveyre met gebroken ruggegraat en ingeslagen hersenen in zijn armen gehouden. Je hebt het gehoord. Hij moest zijn hart luchtenen ik wist niet dat je daar stond." „Toen hij mijn antwoord aan Rouveyre en Bertrand herhaalde: „Waarom zouden we niet in New York aankomen, de Canopus is intactAls ik mijn an kers en kettingen niet meer zou kunnen inhieuwen", toen heb ik een schreeuw gegeventen minste dat dacht ik: „Het is vals!" „Hoezo, kapitein? Vals?" „Begrijp me goed. Ik houd je niet voor een leu genaar. Ik heb die woorden wel degelijk gezegd. Maar jijach, hoe kan ik het zeggen?je hebt er een betekenis aan gegeven. Je had juist gespro ken over het „geruis van het water, de geur van de oceaan, de stilte van de machine, de duisternis" en dan opeens dat: „Waarom zouden we niet in New York aankomen?" Het was verbijsterend. Ja, toen zou ik gek geweest zijn! Maar je bent maar af Godde zweeg, nam zijn zakdoek die naast hem op de rustbank lag en veegde zijn gezicht af. „Ik ben kalm, is het niet, Vox? Ik spreek niet te luid. Wil je me geloven „Ja, Godde, we geloven je." „Wat ik nu ga zeggen zweren jullie dat je het niet zult oververtellen Dit raakt mij; er is niets wat me dwingt het te bekennen. Voor een gerecht zou ik er geen woord over zeggen, maar we zijn hier onder zeelui en onder mannen. En hij heeft me beschul digd." „Ik bezweer u, kapitein, dat ik u niet beschuldigd heb. Ik heb gesproken, gesproken omdat ik me daar toe gedrongen voeldesmeekte Dufor, wiens handen weer beefden. „Er is iets dat je ontgaan is, misschien door de koorts, misschien ook doordat je te jong en te zeker van jezelf bent. Het is ook mogelijk dat je een vermoeden had, maar je hebt het niet uit gezocht. En dat zou die tegenspraken kunnen ver klaren: „Vol vertrouwenbedrukt." „Het is vreselijk," vervolgde Godde na een korte pauze, „de gezagvoerder van een schip te zijn en te worden beheerst door de gedachte: misschien zal het vergaanMen zou zijn leven gevenmen heeft er de zorg voorIk kan het niet zo goed uitdruk ken. Zelfs jij, Vox, kunt het niet volkomen begrij pen. Men moet het hebben beleefd. Niets ter wereld telt meer, zelfs wat men het liefste heeft. „En jij hebt die twijfel niet bemerkt, Dufor kan men het wel twijfel noemen? toen die bij mij op kwam; of mijn smart toen die twijfel veranderd is in zekerheid dat alles wat er al gebeurd was, een kaaier, averijen, rollen, het raadselachtige gezegde van Derieu, bevestigd werd. Je was er niet bij toen Rouveyre met een mager gezicht eerst niet durfde spreken en toen uitriep: „We moeten hout stoken!" tegenover me ging staan, een levend beeld van de en je hebt niet begrepen dat ik mijzelf het antwoord gaf: „in New York aankomen." „Je hebt een monster van me gemaakt, ja, jij en die anderen," ging Godde met heftigheid voort, om een onderbreking door zijn officier te voorkomen, „je hebt van mij een monsterachtig beeld opgehangen, waaraan iedereen zijn steentje heeft bijgedragen „Ga niet verder, Godde, ik smeek je," zei Vox met alle overredingskracht waartoe hg in staat was. „Je doet jezelf kwaad, je bent buiten adem, je hijgt. Je gloeit van koorts. Je moet rust nemen. Ik heb deze jongeman aangehoord en ik heb de gebeurtenissen in aanmerking genomen." „Ik zal er in lange tijd geen meer beleven," hernam Godde met meer kalmte. „Wat rust betreft, dat komt later. Ik moet mijn scheepsv.erklaring opmaken en Dufor zal me daarmee helpen. Waar was ik ook weer?" vervolgde hjj, met een ietwat dwalende uit drukking om zich heen te hebben gezien. „Waarom ben je me in de rede gevallen?O ja, ik heb mij zelf geantwoord: „Als ik er niet in zou slagen de ankers en kettingen in te hieuwen." Eigenlijk geloof de ik niet in de doelmatigheid van zulk een maatre gel... Wil je me nog een beetje cognac inschenken?" Dufor aarzelde even. Was al die alcohol?... Maar Vox gaf hem een teken, hij stond op, greep het glas, schonk twee vingers cognac in en reikte het zijn vroegere chef aan. „Dat doet me goed en ik geloof dat ik niets anders zou kunnen verdragen. Dank je. Neen, ik geloofde niet aan de doelmatigheid van die maatregel," hernam hij, moeite heeft Rood en Wit het klaar £e" speeld een draw te forceren, maar wan neer wjj de prestaties in deze match tegen elkaar afwegen, moet Haarlem als „moreel" overwinnaar worden uit geroepen. De Haarlemmers bouwden het uit stekende totaal op van 180 runs voor het verties van 9 wickets, bij welke stand de innings werd gesloten. Het scorings- tempo lag niet hoog. De mannen van de Donkere Laan gebruikten 3 uur en 45 minuten voor hun totaal, waarbij Max Maas topscorer werd met 66 runs. Haarlem was 4 wickets kwijt voor 45 runs. Honnebier 16, Onkenhout 11. Max Maas hield daarna echter lange tijd stand. Hij batte een zeer goede en ver standige innings en gaf geen enkele kans weg. Goed gesteund door zijn broer Paul (16) en Hub. Boeree (19) slaagde hij er in de score, der Haar lemmers een redelijk aanzien te geven. Bij een stand van 144 werd M. Maas door Wijkhuizen gebowld. Nuttige £>IJ- dragen van v. Alphen (13) en Kruyt (18 not out) leidden er toe, dat Haarlem op 180 voor 9 kon sluiten. Wijkhuizen, die constant en goed bowlde, nam 4-46. Bij- leveld 3-50. J. P. de Ruig 1-20. Het fiel den van Rood en Wit liet te wensen over. Rood en Wit, dat 2 uur en 20 minuten speeltijd kreeg toegewezen, bleek niet bij machte de gevaarlijke Haarlemse aanval afdoende het hoofd te bieden. Met de regelmaat van de klok gingen de wickets down. De Njjs 20, Bouwman 11, v. d. Togt 20 en Van Liemt 16, boden redelijk weerstand. De overige batsmen faalden echter op de uitstekende bowlerij van de thuis club, die zich ook onderscheidde door schitterend fielden. Rood en Wit restte tenslotte niet anders dan de tijd uit te spelen, een poging, waarin de bezoekers ternauwernood slaagden. De laatste overs verliepen onder geweldige span ning, maar Winter en Bijleveld hielden het hoofd koel en bij een stand van 95 voor 9 was de speeltijd verstreken. Paul Maas, die voortreffelijk met de bal op dreef was, nam 5 voor 21. Van Alphen 2-10, W. Pesohar 1-9, Max Maas 1-24. Een groot aantal toeschouwers volgde de match. Voor de competitie Koninklijke Ne derlandse Zwembond werden gespeeld: Daemes derde klasse HPC 1de Zijl 1 4-1; HVGB 1 DWR 1 3-5. Heren re serve eerste klasse: HVGB 2 Nereus 2 1-3; Neptunus Amersfoort 2 HPC 2 8-1. Tweede klasse B: Kroosduikers 1 De Vest 1 1-5. Reserve tweede klasse A: DWR 2 AZ'70 2 0-10. Reserve tweede klasse B: HPC 3 DAW 2 1-10; HVGB 3 Haarlem 2 2-4. HVGB 3 Nereus 3 5-4; Reserve derde klasse B: DWR 2 LZC 2 2-4; DWT 3 VZV 2 1-4. Competitie Kring Haarlem K.N.Z.B. Dames tweede klasse: DWT 5 DWR 3 7-5; HPC 3—Haarlem 3 2-3; DWR 3 HVGB 3 4-0. Heren eerste klasse NVA 1—HZV 1 32; NVA 1—HVGB 4 2-5; HWV 1 HPC 4 4-1. Tweede klasse: HPC 5 DWT 4 4-5. Derde klasse: DWR 4 Hillegom 2 2-3; Haarlem b ZPCH 2 2-4. De uitslagen van de zaterdag gespeel de wedstrijden voor de HCB compet - tie luiden: Haarlem 5—CVHW 2, gewonnen door Haarlem met vijf wickets. CVHW: 95, G. Zeeuwe 47, G. van Langelaar jr. 11, R. Heijdeman 514, W. Wilms Floet 2—28, R. Schlatmann 1—23. Haarlem: 99—5, C. van Alphen 70, G. van Lange laar sr. 437, H. Steegstra 110. BMHC 2Rood en Wit B, gewonnen door BHC met 4 wickets. Rood en Wit: 87, F. van Muiswinkel 12, H. Frijns 19, C. van Buchem 25 n.o., P. Doelwijt 1 18, E. Brongersma 125, Ph. Schouw 3—32. BMHC 88—6 (gesloten), Ph. Schouw 32, N. Allan 18, F. van Muis winkel 325, H. Frijns 322. Rood en Wit C-Rood en Wit D, draw. Rood en Wit D: 144—7 (gesloten), F. van Buchem 10, G. Vermeer 76 n.o., N. Beets 12, C. van Baaren 18, J. Kersten 139, E. van Schouwenburg 245, C. van Schouwenburg 18, E. van Liemt 3—23. Rood en Wit C: 132—9 (tijd), C- van Schouwenburg 28, E. van Liemt 34, J. Kersten 30, N. Beets 2—48, F. val» nadat hij het glas. geledigd en aan Dufor terugge- Buchem 138, H. Randag 323. en toe op de brug geweest; je heb zekere momentenpaniek die ik in mijzelf voelde opkomendie ik niet bijgewoond, bepaalde gesprekken niet gehoord, voelde opkomen," herhaalde hij, de blik op Dufor Vooralgericht. „Jij kwam op tijd om me „bedrukt" te zie*- geven had. „Daarin heb ik me misschien vergist. Ik zou de Canopus er niet mee gered hebben, maar enige graden dichter aan de wind zou het strijken van de eerste reddingboot hebben vergemakkelijkt... Hoe wel... We zullen daar later over spreken. Ik heb nu andere dingen te zeggen." {Vfordt vervolgd) Rood en Wit A-Haarlem 4, dra^* Rood en Wit: 152—3 (gesloten), Scholte 16, B. Chabot 61 n.o., C. vWJ Baasbank 51 n.o., R. van de Hoek 40, G. Ledeboer 248. Haarlem °9 f (gestaakt wegens regen), J. N 25, R. van de Hoek 23 n.o., M. Visser» 12, H. Thon 2—9, C. van Baasbank 11.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2