Invloed van jubilerend Rijsenburg is diepgaand en veelzijdig geweest Voor de leiding is een boven natuurlijke wijsheid nodig Radio en TV Stijlvolle herdenking in Scheveningse Kurzaal SALARISVERHOGINGEN WORDEN AFGEROOMD Tunesië wordt deze week nog een republiek Kleine kaasmarkt in feestend Edam Gebed dringend nodig Ledenaantal bedraagt nu 616.408 Britse hulp voor de sultan van Muskate Bourguiba als president genoemd China wil wapens leveren aan Indonesië HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. ALFRINK Genoeglijke avond Vanavond H. H. Wijdingen Nederlandse Rode Kruis negentig jaar Mr. Bogaerts tot ambtenaren Orgaan van Neo-Destour kondigt aan: Franse atleten wonnen drielanden- wedstrijd SCHEEPVAARTBERICHTEN N) MAANDAG 22 JULI 1957 PAGINA 4 Reglementen rijks- en gemeentepolitie Opstand op twee fronten Bossche Driedaagse besloten Courses Groningen Examens Courses Duindigt „Houdt me op de hoogte, indien U deze dingen nodig heeft" Enkele jaren geleden, in 1953, vierden wij het eeuw]eest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in ons vaderland. Nu in 1957 vieren wij het eeuwfeest van het aartsbisschoppelijk grootseminarie Rijsenburg te Driebergen-Rijsenburg. Deze opeenvolging van eeuwfeesten is niet louter toeval, maar berust o de nauwe band, die er bestaat tussen het bestaan van een bisdom en het bestaan van een seminarie. Aldus luidt de aanhef van het herderlijk schrijven van mgr. dr. B. J. Alfrink, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van het aartsdiocesane grootseminarie Rijsenburg zondag in alle kerken van het aartsbisdom is voorgelezen. Wij zijn al degenen dankbaar, die uit oprechte bezorgdheid meedenken en meespreken over de juiste gang van zaken op de seminaries. Doch vooral vragen wy u allen, dat gij juist nu, in deze tijd, God wilt bidden om deze bovennatuurlijke wijsheid voor Ons en voor de seminarie-leiders. Toen in 1853 bij het herstel der Bis schoppelijk Hiërarchie, zo gaat het schrijven o.m. verder, mgr. Joannes Zwijsen werd benoemd tot aartsbisschop van Utrecht, achtte deze het een van zijn meest urgente taken te komen tot de oprichting van een eigen groot-Semi narie voor zijn diocees. Terstond vestig de mgr. Zwijsen voor zijn bisdom een eigen theologische opleiding in de ge bouwen van het klein-seminarie te Kui lenburg, waar reeds gelegenheid be stond voor de gymnasiale en wijsgerige studie. Kort daarna slaagde hij er in het landgoed Sparrendaal onder de gemeen te Driebergen aan te kopen; hij schreef een collecte uit voor de bouw van een eigen groot-seminarie en toen bleek dat deze collecte bij de gelovigen aansloeg, werd met de bouw van Rijsenburg be gonnen. In oktober 1857 was deze bouw zover voltooid, dat de eerste studenten in Rijsenburg hun theologische studie konden beginnen. Sindsdien heeft daar in Rijsenburg met een onderbreking van enkele jaren tijdens de laatste oor log de theologische opleiding van de zielzorgers voor het aartsbisdom Utrecht Elaats gevonden. En sinds in 1956 het isdom Groningen werd opgericht, dient Rijsenburg niet alleen de vorming van de zielzorgers voor het aartsbisdom, maar tevens voor die van het bisdom Groningen. Welke invloed heeft het groot-semi narie Rijsenburg in deze honderd jaren uitgeoefend? Een deskundige historicus zou gemak kelijk kunnen vaststellen, dat deze in vloed diepgaand en veelzijdig is ge weest. Maar ook zonder wetenschappe lijke studie zal men gemakkelijk kun nen inzien, dat die invloed groot ge weest moet zijn: denkt slechts aan de invloed die er van dit seminarie is uitgegaan op de priesterlijke arbeid van honderden pastoors, rectoren en kape laans in honderden parochies en insti tuten gedurende honderd jaren! Wij zijn er van overtuigd, dat er bü het eeuw feest van Rijsenburg, ons eigen groot seminarie, overvloedig reden tot dank baarheid is, voor Ons, die thans de laat ste verantwoordelijkheid voor de ziel zorg in dit aartsbisdom dragen, maar ook voor u, voor allen die tot het aarts bisdom Utrecht behoren; want al het werk dat in Rijsenburg in deze honderd jaren voor de zielzorg werd verricht, werd toch uiteindelijk verricht voor uw voorouders uw grootouders, uw ouders, voor u zelf voor uw kinderen. Dit eeuwfeest van Rijsenburg wordt gevierd op een tijdstip dat voor de verdere gang van zaken in de zielzorg van zeer ingrijpende betekenis is. .Over al is gisting, overal komen nieuwe idee- en en nieuwe verlangens op; er ont wikkelt zich een nieuwe kijk op de mens en het menselijk leven en een nieuwe maatschappij. Aan die ontwik keling mag de zielzorg niet voorbij gaan; zij zal zich met behoud van het wezenlijke aan de ontwikkeling moeten aanpassen. En juist dat stelt degenen die verantwoordelijk zijn voor de seminarie-opleiding op dit ogenblik voor ernstige problemen, waarvan de oplossing nog moeilijk is, omdat de ontwikkeling zich zo snel voltrekt. Om slechts één voorbeeld te noe men; zoals het voor elk gezin moeilijk is in deze tijd het juiste evenwicht te vinden tussen de noodzakelijke be slotenheid en de eveneens noodzakelij ke openheid voor de buitenwereld, zo staat men ook en nog meer bij de leiding van een seminarie voor de vraag, hoe men op dit ogenblik het juiste evenwicht tussen openheid en beslotenheid zal vinden. De juiste concrete oplossing van dergelijke pro blemen zal slechts gevonden kunnen worden vanuit een echte bovennatuur lijke wijsheid, en deze bovennatuur lijke wijsheid kan slechts van God komen. Wij willen beslist niet beweren, dat het zaterdagavondprogramma van de N.C.R.V. wereldschokkend was, doch genoeglijk was dit eenvoudige, preten tieloze "wel. Men bracht een bezoek aan een kampeercentrum aan de Loos- drechtse Plassen, liet het een en an der zien van het leven daar en van de prachtige omgeving en werkte een gevarieerd programma af. Dit had op zichzelf weinig te betekenen en was verre van vlekkeloos, maar in de va kantiesfeer van deze omgeving deed dat er eigenlijk weinig toe. In een klein kombofje hield Goos Kamphuis toch nog een, vraag- en antwoordspel en opnieuw moest men de vindingrijk heid van deze quizz-master bewonde ren. Een vondst was het het hele ge zelschap te laten prutsen met zo'n el lendige metalen puzzle, waarmee men uren bezig kan zijn. Vooraf sprak Pi Scheffer, ditmaal op lofwaardige manier, met een aan tal musici waarvan nieuwe platen zijn verschenen. Vooral het gesprek met de pianist Hans Henkemans was heel interessant. De Eurovisie-uitzen ding uit het Nervipark bij Genua van een gedeelte van een balletavond was als alle uitzendingen uit dit land zeer fraai en verzorgd, maar door de be knoptheid en eenzijdigheid weinigzeg gend. J. v. S. De N.C.R.V. zendt vanavond van het Internationaal Orgelconcours in Haar lem het door de jury te geven impro visatie-concert uit (298 m - 21.45 u). Voor het Franse nationale program ma speelt het Orchestre National o.l.v. Tony Aubin o.m. de Zesde Sym fonie van Schubert (347 m - 20.08 u). Het Promenadeconcert voor de Homeservice wordt gegeven door het B.B.C.-symfonieorkest o.l.v. Sir Mal colm Sargent en bestaat uit een Sibe- liusprogramma. De violist Max Rostal speelt het Vioolconcert (434 m - 19.30 u). En niet alleen een gebed om deze bovennatuurlijke wijsheid vragen Wij, doch ook een gebed om roepingen voor de zielzorg in dit aartsbisdom. In de afgelopen eeuw heeft God ons gezegend met een roepingaantal dat voor de ziel zorg in dit aartsbisdom ruim voldoende was. Vraagt God, dat dit zo moge blijven. Wij zelf mogen op grond van onze zen ding jonge mensen kiezen als onze medewerkers en hun de handen opleg gen en Wij doen dat ook vandaag weer, op deze morgen van de priesterwijding in de kathedrale kerk te Utrecht. Maar de innerlijke bereidheid en de geschikt heid tot dit ambt komen van God. En om die gave wil God gevraagd wor den, niet alleen door Ons, die mede werkers nodig hebben, niet alleen door de seminaristen die menen door God geroepen te zijn, maar door allen die tot deze Utrechtse kerk behoren, want degenen, die tot het priesterschap ge roepen worden, worden niet allereerst geroepen voor zichzelf maar voor u, zo als ook Wij niet voor Ons zelf maar voor u tot het bisschopsambt geroepen zijn. Aanstaande dinsdag 23 juli zullen wij te 9.30 uur in de parochiekerk van Rij senburg een Pontificale Hoogmis opdra gen om door deze sacramentele tegen- woordigstelling van Jezus' Kruisoffer en door onze deelname daaraan God te danken voor wat Hij gaf, en Hem te vragen daf Hij bljjve geven. Wilt u in deze dagen en, zo het mogelijk is, bijzonder aanstaande dinsdag met Ons in dit gebed verenigen en ook in het vervolg aan Onze seminaries uw on misbare daadwerkelijke belangstelling blijven schenken. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft zondag in de kathedrale kerk te Utrecht de H. Priesterwijding toegediend aan de volgende eerwaarde heren theologanten van het Seminarie Rijsenburg te Drie bergen; voor het Aartsbisdom Utrecht: A. G. Berenschot, G. W. Bouwman, G. W. A. Broekhuis, R. .J. Bunnik, H. H. J. Egbers, J. J. Helthuis, D. J. M. van der Hoorn, J. G. B. Jansen, J. H. Klein- Zeggelink, C. A. P. Lenting, G. A. M. Lesscher, C. P. A. Mijnhout, H. J. M. Nouwen, C. J. Pannekoek, N. Peeman, E. J. J. Schoorlemmer, L. Spit, W. P. Verpoorten, G. L. Voskuilen, S. A. G. van Wiggen en H. J.- van Wijnbergen; voor het bisdom Haarlem: A. H. Bee- mer, G. H. I. van den Berg, H. A. A. Hak. N. F. R. M. Kok, J. C. Schoot en A. H. M. Tönis; voor het bisdom Rotterdam: J. Th. M. van Baardewijk en aan de eerw. frater A. Annegarn O.C.S.O. van de Abdij .O.-L.-Vrouw van Sion te Die penveen; en de subdiakenwijding aan de vol gende eerwaarde heren theologanten van het Seminarie Rijsenburg te Drie bergen: C. M. A. van Aalst, W. P. J. Bertels, W. M. Beudeker, H. H. Boonk, C. M. A. van Breemen, H. G. F. Brum- melhuis, A. J. van Dijk, C. F. A. van Erp, H. P. E. Fierkens, A. J. M- Hetter- scheid, A. G. M. Jacobs, H. P. J. Jorna, L. C. F. van Kempen, A. E. A. Kuyer, R. S. van Mierlo, J. H. te Molder, H. W. C. Revenberg, C. G. L. Roeleveld, G. H. Smithuis, H. J. M. Smithuis H. Spelbos, J. H. J. Stapelbroek, B. J. ter Steeg, W. J. Veldhuis, B. J. Velthuis, A. J. A. van Vliet, W. A. van Wijk en W. A. J. Zandbelt en aan de eerw. fra- terse Maristen F. A. Blommaert, S. Leppen, L. Geurtse, W. van Midden van het Studiehuis „Loreto" te He velde. In de staatsbladen 246 en 247 zijn op genomen besluiten, houdende wijziging van het ambtenarenreglement voor het korps rijkspolitie en voor de gemeente politie. Het betreft hier een aanpassing van van genoemde reglementen aan het algemeen rijksambtenaren reglement op het terrein van vakantie, vakantie-uit kering en verlof. Een beeld van de feestelijkheden op de voorlaatste dag van de viering van „Edam 600 jaar stad". Op de kaasmarkt knipte onze fotograaf deze „miniatuur-kaasdragertjes", die hun werk doen onder het oog van enige „middeleeuwse" Edamsen. gezeten op d.e Waag. Tijdens de in Den Haag gehouden jaarvergadering van de hoofdgroep pro vinciale ambtenaren der alg. r.-k. Ambtenarenvereniging heeft voorzitter mr. E. J. N. M. Bogaerts een interes sant onderwerp aangesneden: Spre kende over de salarisvoorzieningen voor het overheidspersoneel zei hij, dat iede re salarisverhoging voor een belangrijk deel „afgeroomd" wordt. Immers de versterkte progressie in inkomsten- em loonbelasting boven het grensbedrag spreekt hoe langer hoe meer mee. Deze grens werd door minister Lief- tinck indertijd op ongeveer 7.000 gesteld en viel toen samen met de grens tussen de hogere en middelbare rangen. De salarissen zijn sedertdien nogal eens gewijzigd, doch de progres- siegrens bleef op hetzelfde bedrag en ging niet met de verhoogde salarissen mee. Vooral voor de middelbare sala rissen mag dit als een ertra-belasting gezien worden aldus de voorzitter. Mr. Bogaerts liet in zijn openings woord verschillende onderwerpen, die de belangstelling van de ambtenaren hebben, de revue passeren. O.m. wees hij op de jongste ontwikkeling in het ge organiseerd overleg, die beloften in houdt voor de toekomst, en op de op hande zijnde onderhandelingen over de salarissen van de middelbare en lagere ambtenaren. In verband met de vor ming van de ambtenaren merkte hij op, dat het peil der vooropleiding daalt, omdat vele jongeren naar het particu liere bedrijfsleven gaan, waar de aan- vangsbeloningen doorgaans hoger lig gen. Mede hierdoor verwachtte hij, dat ook de provincies in navolging van het rijk aandacht zullen moeten gaan schenken aan een eigen opleiding voor middelbare en hogere bestuursambte naren. Volgens in Londen ontvangen berich ten staat de opstand in het gebied van Nizwa die gericht is tegen de sultan van Muskate, onder leiding van Taleb, de broer van de Imam van Oman, die in het achterland van Nizwa een onaf hankelijke staat wil stichten. De aanlei ding van de opstand zou de arrestatie van sjeik Ibrahim Iba Hassa een bondgenoot van de Imam zijn, die door de sultan is uitgenodigd om be sprekingen te voeren over zijn toekom stige betrekkingen met het sultanaat. De sultan zou de sjeik gearresteerd hebben, toen deze zijn gast was. Daarop brak er een opstand uit onder stammen in het gebied van Oman. De aan hangers van de Sultan beweren daar entegen dat Sjeik Ibrahim voorbereidin gen trof om met zijn stamgenoten het gezag van de sultan in het gehele sul tanaat te trotseren. Hij zou hierin ge dwarsboomd zijn door de sultan getrou we Bedoeienen en volgens hen is de Sjeik naar de kust gevlucht, waar hij zichzelf vrijwillig bij de sultan meld de. Hierna zou Taleb de stammen in het gebied van Oman hebben opgehitst om tegen de sultan in opstand te komen. Voor de gevechten uitbraken hebben beide partijen ultimatums uitgewisseld. Taleb eiste, de vrijlating van sjeik Ibra him en de sultan eiste, dat de rebellen de wapens neerlegden. Groot-Brittannië heeft een verzoek om hulp van de sultan van Muskate en Oman ingewilligd. De vorm, waarin de ze hulp zal worden verleend, is echter nog niet vastgesteld. Er zijn nog geen Britse troepen in Muskate aangekomen. De opstand heeft twee fronten, een aan val is gericht tegen Muskate en een te gen de oase Boeraimi aan de grens tussen Oman en Saoedi-Arabië (Rtr-UP) De algemeen voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, wees op de belangrijkheid van kadervorming en riep de afgevaar digden uit alle delen van het land op daartoe hun medewerking te verlenen. De finish op de laatste dag van de Bossche Driedaagse Fietstochten is in een enorme regenbui verdronken. Maar dat kon geen afbreuk doen aan de zo merse vreugden die deze dag geboden had. De slotroute over de landgoede ren Beukenhorst, Sparrenrijk, Molen wijk, Kampina, De Baast en de Utrecht en terug langs de vennen van Oisterwijk die deels in zonneschijn, deels bij be wolkte hemel en maar voor een zeer klein deel bij lichte regen werd afge legd, was zo magnifiek, dat ze een werkelijke finishing toutch vormde. Al vroeg op de dag begon de kara vaan het einde van het feest uit te stel len door picknicks in bos en hei. Voor al het natuurmonument Kampina, waar een stralende zon de ontluikende hei reeds gloed gaf, was uren lang vol va- kantiegenieters. Maar ook de tocht langs het „Goor" en de „Flaas" en de rit over smalle bospaadjes en planken bruggetjes langs het stroompje de Reu- sel op het landgoed De Utrecht werd hoog gewaardeerd. Op het gras van het Vrijthof in Hil- varenbeek was het daarna goed rusten, waarbij burgemeester-beiaardier Meu- wese met een carillonbespeling voor een muzikaal intermezzo zorgde. Tijdens het gezellig samenzijn-tot-slot in het Casino hield directeur Jan Bru- ens een enquete, waaruit overduidelijk bleek, hoezeer de Driedaagserijders een goede ontvangst in de gastgemeenten waarderen. Veghel, dat de toeristen verraste met een gratis verfrissing, een dito loterij, een acrobatiek programma en muziek van de boerenkapel uit Eer de, kreeg een applaus van 45 seconden; Hilvarenbeek en Breda noteerden resp. 12 en 10 seconden. Veldheer Bruens is zaterdag intussen krachtig opgetreden tegen de baldadig heden, waartoe een klein aantal jeug digen zich in de uitbundigheid die de laatste dag kenmerkte, liet verleiden. De directeur heeft voorts aangekon digd, de reclame, die dit jaar in de tour geslopen is, het volgende jaar aan strakke banden te zullen leggen. (Van onze Haagse redactie) Met een algemene vergadering, na tionale wedstrijden voor helpers en helpsters, een stijlvolle herdenkings plechtigheid en een groot landelijk de- filé heeft de in ons land eem zeer voor aanstaande plaats innemende vereni ging het Nederlandse Rode Kruis zater dag in Den Haag en Scheveningen haar negentigjarig bestaan gevierd. Een van de directeuren, jhr. G. Verspyck, werd ridder in de orde van Oranje-Nassau, namens de Belgische regering werd een aantal onderscheidingen uitgereikt en ook het Belgische Rode Kruis kwam met onderscheidingen voor leden van het jubilerende Nederlandse Rode Kruis voor de dag. Behalve deze kleine lin tjesregen is nog een bijzonder heuglijk feit te melden: De negentigjarige ver eniging telt thans 616.408 leden, een aantal dat door geen enkele andere Ne derlandse vereniging werd behaald. Als men rekent naar het aantal personen dat uit vrfje wil zichzelf voor het lid maatschap aanmeldt is het Nederland se Rode Kruis in verhouding tot het be volkingscijfer ook de grootste Rode Kruisvereniging ter wereld geworden. Tijdens de algemene huishoudelijke vergadering, die 's morgens in het Sein post-theater in Scheveningen werd ge houden, werd door de voorzitter, ir. F. baron van Tuyll van Zuylen aan de voorzitter van de Invalidenraad, luite nant-generaal A, van der Kroon, een herinneringsplaquette aangeboden ter symbolisering van het jubileumge schenk van het hoofdbestuur: De uit breiding van het Henry Dunant-huis in Zeist ten behoeve van chronische inva liden. In het begin van de middag werd de afgevaardigden van de afdelingen een koffiemaaltijd aangeboden. Tevoren waren in de grote zaal van de Dieren tuin wedstrijden gehouden tussen de winnaars van de elf gewestelijke voor wedstrijden en de kampioensploegen van het vorige jaar. In de grote zaal van het Kurhaus werd 's middags het jubileum plech tig gevierd. Vijf sprekers kwamen aan het woord. Namens de regering sprak de minister-president, dr. W. Drees. Hoewel de oprichting indertijd van hogerhand werd opgelegd en dus geen spontaan initiatief uit het volk was, is de vereniging een zelfstandi ge, krachtige vereniging geworden die niet op de overheid steunt, zo zei dr. Drees. De taak is veel breder ge worden dan men zich had voorge steld. Aanvankelijk hield de vereni ging zich alleen maar bezig met het verzorgen van gewonde krijgslieden in oorlogstijd. Heel sterk is de herin nering aan de hulp die het Rode Kruis heeft verleend bij de watersnood ramp in 1953, aldus dr. Drees, en nog levendiger staat ons voor de geest de zorg die het Rode Kruis heeft besteed aan de vluchtelingen uit Hongarije. De vereniging heeft in de gehele Ne derlandse gezondheidszorg een uiter mate belangrijke plaats gekregen. De minister-president sprak zijn ge lukwensen uit en bracht dank aan allen die het Rode Kruis door hun werk of door hun bijdragen steunen. Hij wenste het Rode Kruis toe dat het nooit meer zal worden geroepen tot het verrichten van werkzaamheden in tijd van oorlog. De heer Verspyck speldde hij daarna, uit naam van de koningin, de versier selen, verbonden aan de onderscheiding Het politieke bureau van de Neo Des jour, de Tunesische nieuwe grondwets partij van premier Habib Bourguiba zal, naar „l'Action" het weekblad van deze partij weet te melden, vanavond besluiten, de monarchie af te schaffen. De grondwetgevende vergadering zal vervolgens in de loop van de week de republiek uitroepen, aldus het blad. Al gemeen verwacht men, dat Bourguiba dan president zal worden. In de afgelo pen week verklaarde hü, dat de staat voorbereidingen trof om „alle onrecht matig verkregen voordelen" te niet te doen en dat daarbij voor de koninklijke familie geen uitzondering zou worden gemaakt. Vrijdag werd de jongste zoon van de Bey, prins Salaheddine, aangehouden naar aanleiding van een incident, waar bij hij een poging zou hebben gedaan een politie-inspecteur van de paleis wacht met een auto omver te rijden. De kwestie werd achter gesloten deuren behandeld en er is niet meegedeeld, of de prins officieel in staat van beschul diging is gesteld. In het afgelopen week einde werd het paleis van de Bey, naar verluidt, streng bewaakt door politie mannen in burger. De tegenwoordige Bey, de 76-jarige Sidi Mohammed Al-Abim, behoort tot de dynastie van de Hoesseinieten, die van Turkse origine zijn en sinds 1705 in Tunis aan de macht zijn. Hij volgde in 1943 zijn neef Sidi Mohammed Al- Monsif op, die door de Fransen was afgezet. Sinds Tunesië onafhankelijk van Frankrijk is geworden, zijn het ge zag en de populariteit van de Bey zeer verminderd. Een commissie van de grondwetgevende vergadering houdt zich al enige tijd bezig met de vraag, of het land de monarchie moet af schaffen en een republiek moet worden. (Rtr.-U.P.) ridder Oranje-Nassau, op de borst. De heer Verspyck verwierf deze onder scheiding voor zijn verdiensten in oor logstijd, toen hij de bezittingen van het Rode Kruis uit heulden van de Duitsers wist te houden. De Belgische ambassadeur F. baron van de Straten Waillet bood zijn geluk wensen aan namens de Belgische rege ring en reikte een aantal onderscheidin. gen uit. Hiervan maakten wij zaterdag reeds melding. Door prins Frédéric de Mérode, voorzitter van het Belgische Rode Kruis, werd aan zeven personen een onderscheiding uitgereikt. Ir. F. ba ron van Tuyll van Zuylen kreeg het ere-kruis van de vereniging het Belgi sche Rode Kruis, de heren van Emden, de Hoop Scheffer, van Dam van Isselt en dr. Houben ontvingen de gouden me daille en prof. Pitlo en de heer Hoef- smit kregen de zilveren medaille. Her denkingswoorden werden hierna gespro ken door de heer F. Siordet namens het internationale comité van het Rode Kruis te Genève en door comte Bona- bès de Rougé namens de Liga van Rode Kruis-verenigingen te Genève. De Nederlandse Rode Kruisvoorzit- ter, baron van Tuyll van Zuylen sprak een dankwoord. Wij moeten er ons niet op laten voorstaan dat we iets mogen doen, dat we mogen helpen, want dat is pure genade, zo zei hij. Blijf toch ne derig, Rode Kruis, zo was zijn advies. Een woord van bijzondere dank sprak hii aan het adres van prinses Wilhel- mina, aam wie daarna een telegram werd verzonden. Aan de herdenkingsbijeenkomst werk ten mee de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen en het ChHtelijk Haags Knapenkoor on der leiding van Marius Borstlap. Aan het slot van de bijeenkomst werd een door Michel van der Plas geschreven spel gespeeld, „Schimmen aan mijn raam", een gelegenheidsspel dat het werk van het Rode Kruis symboliseert. Lijden in al zijn vormen vraagt om een dialoog, zo was de kern van het spel. In vijf taferelen werd het lijden ver beeld. Een antwoord op dit lijden in de vorm van toezegging van hulp, van bij stand, werd gegeven door de man aan het raam. die het Rode Kruis verbeeld de. Verschillende leden van de Haagse Comedie werkten mee. De regie voer de Luc Lutz. De décors waren van de Haagse schilder Jos van den Berg. Na afloop van de herdenkingsbijeen komst werd door de voorzitter en an dere autoriteiten op de Scheveningse Boulevard het landelijk défilé van het Rode Kruiskorps afgenomen. De drum band van het Rode Kruis vertoonde zich bij deze gelegenheid voor het eerst in het openbaar. Aan het hoofdbestuur werd een vaandel aangeboden dat daar op aan de tamboer-majoor werd over handigd en in gebruik gesteld. Aan het défilé namen ongeveer 1250 helpers en helpsters deel. Er was onder meer een kleine afdeling parachutisten, een afde ling van korpsleden die langere tijd in Oostenrijk en Hongarije werkzaam wa ren en een afdeling van voertuigen met hun bemanningen die eveneens in deze landen waren ingezet. Uitslagen van de draverijen te Gro ningen: Perle Anvil-prijs, 1960 m; le afd.: 1. Volante Hollandia, M. Vergay, 3.003 1.34; 2. Paula's zoon- 3. Victori. Winn. ƒ1.70, pl. ƒ1.30, 1.40. Gek. ƒ3.10. Cov. ƒ3.30. Belanville-prijs. 2240 m: 1. Vlekloos Hannover, A. S. Tesselaar, 3.25.8 1.32.7; 2. Violina Norton; 3. S. Valk. Winn. ƒ2.60, pl. ƒ1.60. 2.60, 2.10. Gek. ƒ9.20. Cov. ƒ9.10. Caral Scott-prijs, 1300 m; 1. Wiebeline Wip, N. Oosting, 2.10.5 1.40.4; 2. Wilma Zora- 3. Willy Nimble. Winn. ƒ6.20, pl. ƒ2.80, 1.80, 2.70. Gek. ƒ20.60. Cov. ƒ4.30. Doèbrien-prijs, 2300 m: 1. Uferlooper S, B. U. de Jong, 3.32.4 1.31.6; 2. Signorita Gregor- 3. Turdus Musica S. Winn. 1.90. pl. ƒ1.50, 9.20, 4.10. Gek. ƒ9.70. Cov. f 23.90. Eduard Anvil-prijs, 2240 m: 1. Ralph Erebus, mej. M. France, 3.17.7 1.28.3; 2. Quitewell S; 3. Ronald. Winn. ƒ2.70, pl. 1.50, 2.80, 1.90. Gek. ƒ9.20. Cov. 5.60. Frans-prijs, 2300 m: 1. Urubu S, B. U. de Jong, 3.21 1.27.4; 2. Tensor Gregor; 3. Spreeuw S. Winn. ƒ2.10, pl. ƒ1.20, 1.30, 1.50. Gek. ƒ4. Cov. ƒ3.70. Frans-prijs, 2300 m 2e afd.; 1. Oily B. Bommel, H. Maring. 3.25 1.29.1; 2. Thun- dera; 3. Upupa S. Winn. 4.50, pl. 1.40, 1.90, 1.50. Gek. ƒ12.10. Cov. ƒ5.10. George Wilkes-prijs, 2420 m: 1. Rudi Williams, F. Slikker, 3.29.2 1.26.4; Neu Spencer; 3. Sir Parisiën O. Winn. ƒ1.80, pl 1.20,2.30, 1.20. Gek. ƒ4.30. Cov. 18.80. Perle Anvil, 2e afd., 1960 m: 1. Upita, M. Rozema 3.06.1 1.37; 2. Vink S; 3. Vlie genvanger S. Winn. ƒ4.10, pl. ƒ2.10, 1.70 Gek. ƒ5.20. Cov. ƒ5.70. De voetbalwedstrijd tussen Bulgarije en Rusland is door de Russen met 4—0 gewonnen. 's GRAVENHAGE, 20 juli Staatsexamen voor muziek: Beiaard-B: P. Bakker, Nij- kerk. Beiaard-A: G. Brinks, Baarn. Kinder- koorzang-A. A. j. Barendsen, Leeuwarden. Piano-A: C. A. A. van Helvert te Dindel- oord. Theoretisch examen Beiaard: J. Jaeger, Deventer: L. van de Eyk, Delft; L. van Stempvoort, Veenendaal; j. van Alphen, Culemborg. 's-GRAVENHAGE, 20 juli Tweeda ge deelte notarieel examen: H. W. Vos, te Rot terdam, H. G. F. Weerzmk te Nijmegen en J. M. G. M. Roosendaal te Eindhoven. AMSTERDAM, 20 juli Engels M.O.-A: H. E. Doodeheefver, Amsterdam; J. M. Al- kemade, Voorburg; J. M. Th. de Zoo, Heer len; G. F. Nijenhuis, Enschede; W. Z. Gjal- tema, IJmuiden; Z. S. M. de Jong, Amster dam; E. M. Mohr, Amsterdam; T. E. Blom- mestijn, Nijmegen; E. M. Wolf, 's-Hertogen- bosch; mevr. T. G. Mosbach-Kikkert, Schie dam, W. H. M. Huisman, Huissen; T. Busink, Baarn; M. Gies, Amersfoort; B. H. Loof, Rijs wijk (Z.-H.)A. C. Vonk, Den Haag; J. J. Koopman, Bergen op Zoom; M. J. Uiten- broek, Tiel; H. G. M. van der Valk, Waal wijk. Frankrijk behaalde twee overwinnin gen in de drielandenwedstrijd te Limo ges. De Franse atleten versloegen de Belgen met 128 tegen 84 punten en de Zwitsers met 132 tegen 80 punten. De wedstrijd tussen België en Zwitserland eindigde met 110102 punten in het voordeel van Zwitserland. Uitslagen van de draverijen en rennen te Duindigt: Nemetorprijs 2040 m; Vulture S, A. R. Nottelman, 3.04.9 1.30.7; Uriel; Uncle Mars. Winn. f 3.80, pl. f 1.30, f 1.20, f 2.20, gek. f 5.60, cov. f 4.50. Diamant-bleuprijs, 2100 m: Traviata, G. A. Koning, 3.06.5 1.28; Uranus; Um- berto. Winn. f 5.50, pl. f 1.70, f 1.30, f 1.50, gek. f 19.40, cov. f 3.90. Jugglerprijs, 2100 m: Sally's Bertha, W. H. Geersen 3.02 1.25.8; Quadrupes, New Vlamingman. Winn. f 2.50, pL f 1.90, f 3.50, f 14.60, gek. f 5.70, cov. f 9.70. Derby-proef. 2100 m: Vanadis, A. R. Nottelman 3.05.5 1.27.5; Vlieger D; Va lencia. Winn. f 3, pl. f 1.30, f 1.60, f 1.50, gek. f 7.70, cov. f 4.60. Fried-prijs, 2600 m: Sammy Mars, J. P. de Vrieger, 3.42.2 1.25.5; Sirona, Ruby Spencer. Winn. f 3.60, pl. f 2.30, f 2.60, gek. f 8.50, cov. f 5.20. Axkit-prijs- 2100 m: Roland, P. A. Strooper, 2.56.8 1.22.6; Sorento; Quick Hollandia. Winn. f 3.10, pl, f 1.70, f 1.30, gek. f 3.50, cov. f 4.40. Uitslagen rennen. Quallaprijs, 1100 m: Irish Doll, H. J. v. d. Kraats, 1.12.5; Sweet Violet; Quadroon. Winn. f 1.30, pl. f 1.10, f 1.70, gek. f 5.90, cov. f 5.10. Bergenprijs, 3200 m (handicap); Sans Valeur, H. J. v. d. Kraats, 3.41.4 zeker gewonnen; Kaliban; Sagita. Winn. f 2.10, pl. f 1.20, f 1-60, gek. f 3.20, cov. f 3.50. Sceptreprijs, 2.000 m: Mangela, F. Del- brassinne 2.13.1 (zeker gewonnen); Young Nicky; Czibesz. Winn. f 1.30 (stal), pl- f L50, f 3.20, gek. f 7, cov. f 6.80. De totale omzet f 127.870.50. President Soekarno heeft onthuld, dat de president van de Chinese volksrepu bliek, Mao Tse Toeng, hem tijdens zijn bezoek aan Peking in oktober vorig jaar, een van kracht blijvend aanbod heeft gedaan voor de levering van mi litaire uitrusting. In een toespraak tot plaatselijke leiders in Bandjermasin zeide Soekarno, dat toen hp in Peking samen met Mao Tse Toeng een mili taire parade gadesloeg, de Chinese pre sident hem vertelde, dat de gehele mi litaire uitrusting met inbegrip van ka nonnen, geweren, vrachtauto's en jeeps in China was vervaardigd. „Houdt me op de hoogte, indien u deze dingen no dig heeft," aldus de Chinese president tot zijn Indonesische collega. President Soekarno betoogde nog eens opnieuw met nadruk, dat Indone sië voor het bereiken van eenheid naar de Chinese volksrepubliek moet kijken. Na critiek te hebben geleverd op de misvattingen in Indonesië over het be grip democratie, zeide de president, dat het beter zou zijn als Indonesië zich hield aan het Chinese beginsel van „eenheid-critiek-eenheid", teneinde de huidige moeilijkheden in Indonesië te overwinnen. Tenslotte zeide de president nog, tij dens zijn rondreis door China zeer on der de indruk te zijn gekomen van de vorderingen in dat land op het gebied van de wederopbouw. De Duitse draversderby is gewonnen door „Rudolf R." met G. Krüger op de sulky. Tweede werd „Blumenprinz" met C. Petersen. TRAJANUS 19 van Savona n. Amst. BINTANG 20 te Genua. MAPIa 20 te Surabaia. MERWELLOYD 20 te Marseille. NOORDZEE 19 te Seattle. OUWERKERk 20 te Newcastle (NSW). TAMO 20 te Rosario. TEIRESIAS 20 te Semarang. TEUCER 19 van Halifax n. Algiers. KALYDON P- 22 Kp. Finisterre n. Curag. KHASIELLA 20 te Stanlow. ROTT1 2 Ote Singapore. SCHELPWIJK 19 van Punta Cardon n. Rd. TALISSE 20 te Abo. WONORATO 20 te Chittagong ZEELAND 20 te Manilla. ANTONIA 20 te Pladjoe. WIELDRECHT 20 te Tripolis. STRAAT MADURA 20 te Sydney. ROGGEVEEN 22 van Hampton Roads naar Semarang. STAD SCHIEDAM 20 te Melilla. GIESSENKERK 20 te Duinkerken. STEVEN 20 te Casablanca. LIMBURG 19 te New Orleans. KONINGSWAARD 20 te Port Fortin. RIOUW 20 te Baltimore. AAGTEKERK 21 te Antwerpen. ALIOTH 21 te Bremen. ALNATI 22 van Wight n. Rio de Janeiro. AVERDIJK 21 te Rotterdam. AXELD1JK 22 van Wight n. New Orlean». CALTEX LEIDEN 20 te Rotterdam. CALTEX ROTTERDAM 22 van Ouessant n. Sidon. CALTEX UTRECHT 21 te Rotterdam. CRANIA 20 nam. te Thameshaven verw. DELFLAND 21 te Amsterdam. DONGEDIJK 21 te Rotterdam. DUIVENDRECHT 21 te Rotterdam. JUPITER 22 van Ouessant n. Algiers. KABYLIA 21 te Falmouth. MAAS 21 te Rotterdam. MEERKERK 21 te Hamburg. NOORDAM 22 te Rotterdam. OSIRIS 20 te Amsterdam. PRINS WILLEM III 22 van Wight naar Montreal. stad AMSTERDAM 20 te IJmuiden. STAD GOUDA p. 21 Lizard n. Wabana. STAD ROTTERDAM 22 van Wight n. Se- venislands. WOENSDRECHT 20 te Rotterdam. WONOGIRI 21 te Rotterdam. AALSUM 25 te Kobe verw. AARDIJK 22 van Kreta n. Halifax. ABBEDIJK 22 van Duinkerken n. Lissab ABBEKERK 22 van Tunis n. Pt. Said. ALAMAK 21 te Victoria. ULBIREO 21 te Gibraltar. ALCOR 21 van Las Palmas n. Antw. ALDABI 21 te Ilheos. ALPHACCA 22 te Santos. ALPHARD 21 te Buenos Aires. ALPHERAT 21 te New York. AMPENAN 21 te Mobile. ARKELDIJK 22 te Houston. BALI 20 van Pt. Swettenham naar Belaw. BANGGAI 22 van Alexandrië n. Karachi. BENINKUST 21 te Takoradi. CAMEROUNKUST 22 van Dakar n. A'dam. CARONIA 22 te Balikpapan. CISTULA 22 te Fedalah. DELFT p. 21 Azoren n. A'dam. EENHOORN 22 te Piraeus. EOS 22 te Genua. ESSO NEDERLAND 21 van Fahaheel naar Suez. ESSO ROTTERDAM 20 te Antw. STREMA 22 te Recife. FELIPES 22 te Pladju. GAROET 21 te Bombay. GROOTEKERK p. 22 Tripolia n. Pt. Said. HATHOR 21 te Alexandrië. HECTOR 21 van Tanger n. Antw. HELENA 20 te Bridgetown. HOUTMAN 21 te Shanghai. IVOORKUST 20 te Accra. JOSEPH FRERING 22 van Freetown naar IJmuiden. KARIMUN 22 te Le Havre. KENNEMERLAND 21 te Bahia. KOPIONELLA 22 te Abadan. KORATIA 22 van Djeddah n. R'dair. KOTA AGOENG 22 te Tj. Priok. KOTA INTEN 22 te Bangkok. KREBSIA 22 van Lyttleon n. Dunedin. LEKHAVEN p. 22 Le Havre n. Las Palmas. LISSEKERK 22 van Alexandrië n. Pt. Said. MAASDAM 20 van Southampton n. Cobh. MAASKERK 22 van Cochin n. Karachi. MAASLAND p. 21 Ouessant n. Las Palmas. PASSAGIERSSCHEPEN STATENDAM 22 van Kp. Race n. R'dam. SIBAJAK p. 20 Azoren n. Curagao. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 De Groenteman. 9.05 Gram. 9.15 Wat zullen we vandaag eens gaan doen in Den Haag? 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Lichte muz. 11.50 Gram. 12.00 Instr. kwint. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.60 Kinderkoor. 15.55 Bayreuther Festspiele. 18.00 Nieuws. 18.15 Tristan und Isolde, opera (2e acte). 1940 R.V.U.: Caus. 20.10 Nws. 20.15 Strijkork. 20.35 Tristan und Isolde, onera (3e acte). 22.00 Hoorsp. 22.4E Gram. 23.00 Nws. 23.15 Beurs ber. te New York. 23.16 Act. en New York calling. 23.35-24.00 Gram. HILVERSUM II, 291 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.45 Morgenge bed en liturg kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.25 Pontificale Hoogmis. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram '2.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws 13.50 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 15.00 Gram. 15.30 Idem. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar cp het nws. 19.15 Caus. 19.30 Gram. 20.30 Act. 21.15 Ork. conc. 21.45 Klankbeeld. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGR. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45-22.10 Filmprogr. ENGELAND, BEO, Home Service, 330 m: 14.00 Gram. 18.00 Nws. 18.45 Ork. conc. 21.45 Recital 23.08-23.13 Koersen. ENGELAND, BBC, Light progr., 1500 en 247 m: 1.2.00 Pari. overz. 12.15 Lichte muziek. 15.45 Mil ork. 16.30 Orgelspel. 17.00 Volksdansen. 17.15 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Verz. progr. 21.00 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Omr. ork. 15.05 Spaanse muz. 17.45 Ballet- muz. 19.00 Nws. 19.15 Lichte muziek. 19.40 Operettemuz. 23.30 Kamerork. en sol. 0.10-1.00 Lichte muz. FRANKRIJK. Nationaal progr., 347 m: 12.30 Recital. 13.55 Gram. 14.05 Recital. 18.35 Kamermüz. 20.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 21.55 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. (Om 12.jó Koersen) 13.11 en 14.00 Gram. 14.3r Ork conc. 16.00 Koersen. 16.30 Gram. 16.55 Idem. 17.10 Roemeense muz. 17.40 Gram. 18.30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.30 Gram. 21.30 Ork cone. 22.11 Gram. 22.45 Idem. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Gram. 14.00 Ork conc 15.00 en 15.30 Gram. 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork conc. 21.30 Gram. 22.55 Nws. BBC, UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens radiodag boek. DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00 V. d. ind. 17.40-18.00 Kook- praatje. 20.00 Journ. 20.15 Film over Mexico. 21.00 Marius. comedie. FRANS-BELG. EN VLA \MS-BELG. T.V.-PROGR. Geen uitz. tot woensdag 7 augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4