Nederland economisch in de gevarenzone Aan stijging van lonen en prijzen moet een einde komen \V Overwinningen van D.E.M. en Gita op resp. Suomi en Holland Opstelling Nederlands negen tal ingrijpend gewijzigd Kruiswoordraadsel Visserijgolf ERIC DE NOORMAN 1 Prof. G. Brouwers over de export wf SCHAAKKAMPIOENSCHAPPEN MIDDEN-KENNEMERLAND Interessante dameswedstrijden in V elsen-Noord Haringexport naar West-Duits- land teleurstellend Indeling van de semi-profs FEDERMANN s DINSDAG 23 JULI 1957 PAGTNA as Nederland geen goed- koopte-eiland meer Dat leuke, vlotte kapseltje M O L E N D IJ K voor U Tweede wedstrijd atletiekvierkamp RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Internationaal softbal wedstrijd in Bloemendaal Zomertoernooi „Haarlem" Successen voor H.W.P .-spelers Kampioenschappen Kring Haarlem K.N.Z.B. EEN BRIL NODIG? 1. L. BaayrGita 21.41; 2.' M, v d. Zwet| 1105 pnt.; Gita 119 pnt.; Holland 102 pnt. Produktschap voor vis vis Benoeming bisdom Rotterdam - - - - - - - - - - - 9 10 11 Eerste Divisie niet regionaal Prinses Beatrix gast bij huwelijk HEEMSTEDE Verkeersheuvels op Zandvoortselaan (Van onze Haagse redactie) De ontwikkeling in 1957 heeft verder onderstreept, dat Nederland bezig is In ernstige mate boven zijn economi sche stand te leven. Dit zei de secre taris-generaal, prof. dr. G. Brouwers, van het ministerie van Economische Zaken in een rede voor de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Amerika. Hij noemde het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans nog zeer aanzienlijk en vond het moeilijk aan te nemen, dat in de tweede helft van 1957 de beweging zich drastisch zal wijzigen. Het is daarom zaak, dat de invloed van de bestedingsbeperking zich in de rest van 1957 en 1958 zal rea liseren. wil de wal tenminste het schip niet zodanig keren, dat de zeewaardig heid er onder Ijjdt. Vaak wordt, aldus de spreker, ge zegd, dat de oplossing van het huidige economische probleem niet op de eer ste plaats moet liggen in een afrem ming van de economische expansie, doch in een verhoging van de produc tiviteit. In het algemeen is dat ook wel waar, maar de feitelijke omstan digheden leggen het accent anders. Men kan nu eenmaal de produktiviteit niet op stel en sprong verhogen, wan neer alle produktiefaktoren practisch volkomen ingeschakeld zijn. Men zegt verder ook, dat allereerst de uitvoer gestimuleerd moet worden, maar ook deze is moeilijk met sprongen op te jagen. Voor zover de daling van de Nederlandse export een gevolg is van de zuigkracht van de binnenlandse be stedingen. kan men deze daling slechts ongedaan maken door de binnenlandse bestedingen af te remmen. Bij de ont wikkeling van de export gaat het nu vooral om de structurele ontwikkeling op langere termijn. Wat dat betreft is er een ontwikke ling gaande welke zonder nu direct tot verontrusting aanleiding te geven, toch nauwgezette aandacht verdient. In 1956 zijn wij met de groei van onze export beneden het Europese gemiddelde ko men te liggen en dat heeft zich in 1957 voortgezet. Het stijgingspercenta ge van onze uitvoer bedraagt slechts 4 pet tegen 7 pet stijging in de O.E.E.S.-landen gemiddeld. Is dat een tijdelijk verschijnsel of is het iets fun damenteels? Onze export wordt, vol gens prof. Brouwers, primair bepaald door de inkomensontwikkeling in de afzetgebieden en door onze concurren tiepositie. Wat het eerste betreft is er een dui delijke verzwakking van de opwaartse beweging te constateren. 1956 vormde een top in de expansiecurva van vele landen. De aanhoudende hoogconjunc tuur heeft overal geleid tot een hoge bezettingsgraad van het produktieap- paraat en een vermindering van de arbeidsreserve waardoor de mogelijk heden tot verdere expansie beperkt werden. De conjuncturele wind is ons dus enigszins uit de zeilen genomen en daarom wordt de tweede factor, de concurrentiepositie, van nog groter belang. Er heeft zich in die concurrentie positie een omslag voltrokken. Sedert 1953 is het Nederlandse loonpeil over het geheel sterker gestegen dan in de meeste andere landen. Van 1953 tot 1956 was er een loonstijging van 30 pet waar slechts een produktiviteits- stjjging van ongeveer de helft tegen over stond. Wat het verloop van de produktiekosten betreft, zijn wij dus de laatste jaren naar de verkeerde kant Van het gemiddelde verhuisd. In 1957 zal dat nog doorlopen. Onze concurrentiepositie Is dus ver slechterd hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat deze daarmee nu ook be paaldelijk ongunstig geworden is. Wei kunnen wp zeggen, dat de reserve, die wij eerst hadden, nu ten dele is ver bruikt en wel in zodanige mate, dat wij daarmee in de gevarenzone zijn be land. Het is dan ook zaak, dat de relatief sterke kostenstijging wordt ge stopt. Momenteel houdt de bestedingsinfla tie ons bezig, vanwege de aanslag die zij op onze deviezenvoorraden pleegt. Internationaal gaat men echter steeds meer inzien, dat het de kosteninflatie is welke de stabiliteit van de moder ne conjunctuur ondermijnt. Tot voor kort meende men veelal, dat het ge vaar van deze kosteninflatie niet groot was zolang men met lonen en prijzen maar gelijke tred hield met het bui tenland. Maar nu wint de overtuiging veld, dat tegen kosteninflatie een rechtstreekse strijd moet worden ge voerd. Zo heeft men in Engeland een vrij drastische „credit squeeze" toege past, maar het is met deze politiek niet mogelijk gebleken om de kosten inflatie tot stand te brengen. Zij is onveranderd doorgegaan. Zou men de kosteninflatie met monetaire restric tie maatregelen willen bestrijden dan zou een veel drastischer ingreep gebo den geweest zijn, welke echter onver mijdelijk tot een vermindering van de produktie geleid zou hebben. Er gaan dan ook stemmen op om het niet uit sluitend in de kredietbeperking te zoe ken, doch de strijd tegen de kosten inflatie rechtstreeks aan te binden. Voor een land als Nederland vormt de kosteninflatie een bijzonder ge vaar, omdat zij rechtstreeks van in vloed is op onze betalingsbalans. En al hoeven wij niet direct de storm bal te hijsen, een arbeidskostenstij ging van 13 pet in drie jaar tijds is teveel en het is dus wel zaak, dat bij dexiplossing van het betalings- Advertentie rnoalrt SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 19706 Bus 3-4. balansprobleem de zorg voor het prijs- en kostenpeil de aandacht blijft houden. Het Nederlandse kostenpeil is geens zins een kwestie van alleen lonen. Het is ook een kwestie van binnenlandse prijsvorming. Wij moeten er voor zor gen, dat de binnenlandse prijs en mar ges voldoende in overeenstemming zijn met de nieuwe concurrentie-eisen die bijvoorbeeld de gemeenschappelijke markt gaat brengen. Iedere zelfvol daanheid is funest. Nederland is goedkoopte-eiland, gaat in veel geval len niet meer op. Het handels- en pro- duktieapparaat bestaat stellig niet uitsluitend uit efficiënte bedrijven. Te zeer wordt onze binnenlandse be- drijfsvorming beheerst door sub-nor male bedrijven. Er openbaart zich door de kartelvoorschriften een ver starring in de bedrijfs- en prijsstruc tuur welke in toenemende mate de aandacht verdient. Door de integratie van Europa en door de verderstrekkende vrijhandels zone openen zich mogelijkheden tot vergroting van de welvaart. De vruch ten daarvan zullen ons echter niet door de eenvoudige opening van de gren zen in de schoot vallen. Wij zullen tegen zware concurrentie moeten optor nen en dat kunnen wij slechts door goedkoop te zijn. Bovendien zullen wij bij de export niet alles op een kaart moeten zetten; wij zullen onze belan gen moeten spreiden en de wereld tot ons arbeidsveld moeten maken. 42. „Bij de Goden, dat had ik moeten weten", hoort Eric de Deense schipper achter zich mompelen. De Piratenhoofdman grinnikt breed en maakt een bevelend gebaar. „Naar het achterdek met jullie drieën, dan kan ik jullie goed in cP gaten houden". „Dat losgeld kan die zwarte rover of hoe die baas van je heten mag, makkelijk, vragen en hij zal het wel krijgen ook. Maar berg je dan maar vriend", snauwt Eric. „Jij en die hele troep van je, net zal jullie ingewreven worden". De zeerover haalt onverschillig de schouders op en wendt zich af. „Hoe is het mogelijk dat zo iets gebeurt", barst Eric los. „Is er dan geen vloot, Noorse of Deense, die tegen die schurkenbende kan optreden?" Eric stoot de Deense schipper korzelig aan. „Staar mij niet zo aan als een schelvis. De berichten, die ik gehoord heb, duiden er toch op, dat mijn zoon Erwin zijn gezag in Noorwegen stevig gevestigd heeft. Waarom doet hij dan niets tegen deze ongehoorde roverij?" „Erwin?" De Deen schrikt op. „O jal Waar hebt ge dat gehoord, Heer?" „Waar hebt ge dat gehoord?" herhaalt Eric bevreemd, terwijl hij de ander onderzoekend opneemt. „Is het dan niet zo?" De Deen kijkt hem vluchtig aan en wendt dan de blik af. „Ja natuurlijk, Heer", mompelt hij. „Natuurlijk. Ach ja, ik ben een Deen. Veel weet ik er ook niet van". Scherp neemt Eric de man op en eensklaps overvalt hem een hevige onrust. De man verbergt wat en het liegen gaat hem kennelijk slecht af. Er is iets met zijn zoon aan de hand, maar wa*? Wat kan er in 's hemelsnaam met Erwin gebeurd zijn en met Winonah, die op uitnodiging van hem naar Noor wegen gevaren is? Ondanks dreigende wolken verliepen Holl. 10,9 sec.;; 3. A. v. d. Eem, Gita de atletiekwedstrijden op de sintelbaan van sportpark „Watervliet" te Velsen- Noord onder ideale omstandigheden. De atletes van Suomi, DEM, Gita en Hol land hebben op de fraaie sintelbaan op sportieve wijze strijd geleverd. In deze tweede wedstrijd van de vierkamp klop te DEM op fraaie wijze haar zusterver eniging Suomi, terwijl het Haarlemse Gita stadgenote Holland de baas bleef. Alle deelnemende verenigingen had den niet hun sterkste opstellingen we gens de vakanties van enkele leden. Vooral DEM moest daardoor enkele goe de krachten als Sanny Maathuis, Ank Sporenberg en Wies van Kempen mis sen. Dat het desondanks Suomi wist te kloppen is echter te danken aan diverse goede resultaten. Bijzonder in de esta fettes kwam de kracht van de DEM-at- letes tot uiting: zij eindigden alle in een zege voor de BeverwijKse dames. Bij de b-meisjes verbeterden Ria Bruijns, Ria Molenkamp, Thea Potma en Wil Jan sen het clubrecord van DEM op de 4 x 80 m. en brachten dit van 46,1 sec. op 44,3 sec. Bij de c-meisjes werd het club record opnieuw geëvenaard. Ria Bruijns, Jos Riteco, Lenie Duijn en Agnes Beste man liepen de 4 x 60 m. in 35,4 sec. Hieronder volgen de uitslagen: 60 m. meisjes C: 1. A. Besteman, DEM 9,2 sec.; 2. B. Schipper, Suomi 9,7 sec.; 3. H. v. d. Ree, Suomi 9,8 sec.; 4. L Duijn DEM 10,0 sec; 1. H. Halderman, Gita 8,8 sec.; 2. S. de Jong, Gita 9,1 sec.; 3. A. Meiland, Holl. 10,0 sec.; 4. Th. Korsman, Holl. 10,6 sec. 80 m. meisjes A: 1. M. Bakker, Suomi 10,7 sec.; 2. E. v. d. Ploeg, Suomi 10,8 sec.; 3. B. Kuijs, DEM 10,8 sec.; 4. L. Maathuis, DEM 11,1 sec. 1 A. Cliteur, Holl. 11,2 sec.; 2. E. Mei- land, Holl. 11,3 sec.; 3. L. Baay, Gita 11,3 sec.; 4. M. Indorf, Gita 11,6 sec. 80 m. meisjes B: 1. A. Woortman, Suomi 10,9 sec.; 2. Th. Potma, DEM 11,6 sec.; 3. R. Molenkamp, DEM 11,6 sec.; 4. D. Bakker, Suomi 13,2 sec. 1. C. Fictoor, Gita 10,9 sec.; 2. J. Beijk, Advertentie PRACHTIGE WEGLIGGING. Elegant Verbruik 13 liter op 150 km. Prijs v.a. 7.990.- WAGENWEG HAARLEM De grote belangstelling gaat deze week zonder twijfel uit naar de wed strijden van het sterke Amerikaanse softbal Iegerteam The Cornets uit Wies- baden, dat zaterdag 27 juli des avonds om zeven uur op het terrein van de vereniging Bloemendaal aan de Brede- rodelaan een wedstrijd zal spelen tegen de Haarlemse Vereniging H.C.K. Reeds de volgende dag eveneens 's avonds om zeven uur op hetzelfde terrein zullen de Amerikaanse speel sters dan binnen de lijnen komen tegen het officiële Nederlandse negental. In het nationale team zijn enkele in grijpende wijzigingen aangebracht het geen overigens gelet op de vorm van enkele Nederlandse speelsters zeker niet verrassend is. Het Nederlandse team zal zondag in de volgende opstelling verschijnen: Werpster: M. Kuin (V.V.G.A.) Ach- tervangster: R. Nijssen (Pinguins) le honk: T. Andrea (H.H.C.) 2e honk: J. Honing (H.C.K.) 3e honk: I. Burger (Pinguins) korte stop: B. van Beymer- werdt (H.C.K.) linksvelder: F. van Veen (Schoten) midvelder: D. Houtison (Cat chers) rechtsvelder: R. van Weel (T.I.W.) reserves zijn: T. van Slooten (H.C.K.); R. Groenewoud-de Haas (H.H.C.); P. Reyinga (Pinguins) R. Vermaat (Pin guins) en E. ter Meulen (H.H.C.) Hoewel het Heemsteeds Pinguins ne gental in de eerste klasse nog slechts #en winstpunt nodig heeft voor de na tionale titel, moest het kampioensfeest deze week toch nog uitgesteld worden. Niet omdat de Heemsteedse dames op het laatste ogenblik struikelden, maar omdat het Amsterdamse O.V.V.O. ver stek liet gaan. De afgelopen week was voor de eer ste klasse competitie bijzonder droevig, want H.C.K. behaalde tegen Schoten een 6-0 overwinning in een wedstrijd van slechts vijf innings. Het laatste ge deelte werd gespeeld in stromende regen. Het Beverwijkse Rooswijk moest de ont moeting tegen Sportclub Haarlem na drie innings staken op last van de scheidsrechter. In de eerste klasse zal waarschijnlijk deze week de beslissing vallen, als het Heemsteedse Pinguins negental donder dagavond op het terrein aan de Klever parkweg wint van het Sportclub negen tal. Kampioen H.H.C. zal dit seizoen genoegen moeten nemen met een eer volle tweede plaats op de ranglijst. Het Amsterdamse O.V.V.O. heeft met spe lers-moeilijkheden te kampen en een ne derlaag tegen H.C.K. zal definitief het lot van de Amsterdamse dames bezege len. Het volledige week-programma luidt: Eerste Klasse: maandag 22 juli T.Y.B.B. Rooswijk dinsdag 23 juli Schoten H.H.C. donderdag 25 juli O.V.V.O. H.C.K. S C. Haarlem Pin guins zaterdag 27 juli H.C.K. The Comets (Wiesbaden) zondag 28 juli Ne derlands negental The Cornets (Wies- baden) 11.6 sec.; 4. J." Rijgrok, Holl. 11,7'sec. 100 m. dames C: 1. I. Waasdorp, Suomi 13.7 sec.; 2. C. Beentjes, DEM 13,9 sec.; 3. J. Duijn, DEM 14,0 sec.; 4. I. Zwaan, Suomi 14,2 sec. 1. H. Teeven-de J., Holl. 13,9 sec.; 2. P. Piek, Holl. 40,0 sec.; 3. L. Spilker, Gita 14,1 sec.; 4. R. Beijen, Gita 14,1 sec. 100 m. dames D: 1. I. de Boo, Suomi 14,1 sec.; 2. A. de Nijs, DEM 14,3 sec.; 3; N. Koster, Suomi 14,5 sec.; 4. E. Tho mas, DEM 14,5 sec. 1. A. Cliteur, Holl. 13.9 sec.; 2. M.Piek, Holl. 14,6 sec.; 3. A. Stolwijk, Gita 14,9 sec.; 4. H. Sluiter, Gita 15,5 sec. Verspringen meisjes C: 1. R Bruijns, DEM 4.83 m.; 2. J. Riteco, DEM 3.94 m.; 3. H. v. d. Ree, Suomi 3.79 m.; 4. J. Blom Suomi 3.16 m. 1. H. Halderman, Gita 4.67 m.; 2. S. de Jong, Gita 4.25 m.; 3. A. Meiland, Holl. 3.52 m.; 4. T. Korsman, Holl. 3,07 m. Discuswerpen dames C: 1. N. Versluis, Suomi 30.305 m.; 2. J. Koeten Bleeker, Suomi 28.36 m.; 3. C. Duijn, DEM 21.855 m.; 4. T. Maathuis, DEM 21.14 m. 1. T. v. Egmond, Gita 28.755 m.; 2. R. Beijen. Gita 26.05 m.; 3. M. v. Huizen, Holl. 22.37 m.; 4. A. Cliteur, Holl. 20.61 m. Kogelstoten dames D: 1. J. Koeten- Bleeker, Suomi 8,09 m.; 2. T. Maathuis, DEM 8,04 m.; 3. N. Versluis, Suomi 7.15 m.; 4. A. ter Burg, DEM 5.15 m. 1. T. v. Egmond, Gita 7.87 m.; 2. J. Droog, Holl. 7.40 m.; 3. B. Stouten, Gita 7.31 m.; 4. P. Piek, Holl. 7.31 m. Kogelstoten meisjes B: 1. N. Heijne, DEM 8.11 m.; 2. G. Duin, DEM 7.25 m.; 3. D. Bakker, Suomi 5.83 m.; 4. Th. de Gelder, Suomi 4.05 m 1. H. Tuijp, Holl. 10.26 m.; 2. A. v. d. Eem, Gita 8.50 m.; 3. J. v. Zuthem, Gita 8.21 m.; 4. F. oude Velthuis, Holl. 7.17 m. Verspringen meisje-; A: 1. B. Kuijs, DEM 4.92 m.; 2. L. Maathuis, DEM 4.9014 m.; 3. M. Bakker, Suomi 4.47 m. 1. H. Keijzer, Gita 5.04 m.; 2. A. Beijk, Holl. 4.60 m.; 3. A. Cliteur, Holl. 4.50 m.; 4. M. Indorf, Gita 4.26 m. Verspringen meisjes B: 1. R. Molen kamp, DEM 4.68 m.; 2. A. Woortman, Suomi 4.37 m.; 3. W. Jansen, DEM 4.33 m.; 4. Th. de Gelder, Suomi 3.18 m. 1. C. Fictoor, Gita 4.81 >4 m.; 2. B. Wij- minga, Gita 4.53 m.; 3. J. Beijk, Holl. 4.50 m.; 4. A. Dijkstra, Holl. 3.23 m. Hoogspringen meisjes A: 1. E. v. d. Ploeg, Suomi 1.43; 2. M. Bakker, Suomi 1.33; 3. B. Kuijs, DEM 1.18; 4. E. Tho- rr._s, DEM 118. 1. H. Keijzer, Gita 1.38, 2. E. Meiland, Holl. 1.28; 3. C. Reiber, Holl.1.23. DLjuswerpen meisjes A: 1. E. v. d. Fioeg, Suomi 26.1314; 2. M. Bakker, Suo mi 21.8614; 3. A. Heijne, DEM 20.43; 4. N. Heijne, DEM 18.41 1. H. Keijzer, Gita 27.62; 2. M. Indorf, Gita 19.30; 3. C. Reiber, Holl. 17.62; 4. M. Lindström, Holl. 17.12, Kogelstoten meisjes C: 1. R Bruijns, DEM 12.33; 2. J. Riteco, DEM 10.87; 3. G. Kaebisch, Suomi 7.95; 4. G. Koeten, Suo mi 7.01. 1. Mathysen, Holl. 9.53; 2. H. Halder man, Gita 9.13; 3. S. Grund, Gita 7.44; 4. Jeunger, Holl. 6.67. Hoogspringen dames C: 1. N. Koster, Suomi 1.28; 2. T. Hommes, Suomi 1.23; 3. M. Tesselaar, DEM 1.23; 4. L. Maathuis, DEM 1.18. L. Spilker, Gita 1.28; 2. L. Meiland, Holl. 1.23; 3. L. Lenselink, Gita 1.23; 4. M. Piek, Holl. 1.23. Hoogspringen dames D: 1. N. Versluis, Suomi 1.18; 2. W. Schoonenberg, DEM 1.18; 3. T. Koet, Suomi 1.13; 4. A. ter Burg, DEM 1.03. 1. H. Sluiter, Gita 1.23; 2. J. Droog, Holl. 1.18; 3. B. Rensen, Gita 1.18; 4. E. J osten, Holl. 1.13. Hoogspringen meisjes B: 1. A. Woort man, Suomi 1.18; 2. W. Jansen, DEM 1.18; 3. Th. Potma, DEM 1.13. 1. C. Fictoor, Gita 1.28; 2. H. Tuijp, Holl. 1.23; 3. B. Wijminga, Gita 1.18; 4. F. Oude Velthuis, Holl. 1.18. Verspringen dames C: 1. B. Kuijs, DEM 4.98; 2. C. Duijn, DEM 4.77; 3. I. Waasdorp, Suomi 4.64 4. T. Hommes, Suomi 4.61. 1. R. Beijen, <ita 4.39; 2. H. Teeven de Jong, Holl. 4.22; 3. A. Stolwijk, Gita 4.17. Verspringen dames D: 1. I. de Boo, t i 4.68; 2. A. de Nijs, DEM 4.48; 3. T. Koet, Suomi 4.36; 4. E. Thomas, DEM 4. 8. 1. P. Piek, Holl. 4.43; 2. Droog, Holl. 4.36; 3. B. Stouten, Gita 4.24; 4. H. Slui ter. Gita 3.97. Speerwerpen meisjes A: 1. A. Heijne, DEM. 26.61; 2. E. v. d. Ploeg, Suomi j 18.74; 3. W. Schoonenberg, DEM 15.4514. De partijen uit de derde ronde van de strijd om de persoonlijke schaak titel van Midden-Kennemerland zijn verrassend verlopen. In verschillende partijen werd een reeds als winnaar getipte speler in de beslissende fase van de strijd nog verslagen. In afdeling A was het de Pat-Mat speler J. Jansen, die van zijn clubge noot P. Hart de eerste nederlaag kreeg te incasseren. Reeds in de opening toonde P. Hart zich de bekwaamste speler. Hij slaagde er in een pion te veroveren en met deze voorsprong de partij uiteindelijk in zijn voordeel te beslissen. A. Kistemaker (Kijk-Uit) veroverde al spoedig twee stukken voor een toren in zijn treffen met F. Wester. Toen hij in het eindspel ook nog enkele pionnen wist te winnen, werd de opgave van F. Wester ver wacht. Deze liet het echter op afbre ken aankomen, maar zal bij hervatting vermoedelijk weinig hoop op een rede lijk resultaat koesieren. Een sensatio neel slot vertoonde de partij tussen D. van Vuuren (Weenink) en rj. de Jong (Haarlem). In het middenspel nam Tj. de Jong het initiatief tot de aanval, waarbij zijn tegenstander de kwaliteit gaf om de druk op zijn stelling te ver lichten. Het beoogde doel werd hier mee echter niet bereikt. Beide spe lers kregen het te kwaad met de klok en in deze fase van de strijd koos Tj. de Jong op de laatste zet voor de tijdcontrole uit twee mogelijkheden de verkeerde. De andere zet zou hem, zo- In het jaarlijks door de schaakclub „Haarlem" georganiseerde zomer-toer- nooi wordt nog fel gevochten om de begeerde wisselbekers. In de hoofd groep treffen wij ditmaal ook de nieu we kampioen van Haarlem aan, de H.W.P.'er N. Huyboom, die reeds een goede zege boekte op de Haarlemmer J. J. H. Bauer. In de eerste klasse bleef zijn clubgenoot J. v. Emmerik tot nu toe nog ongeslagen. De uitslagen in de di verse groepen luiden: Hoofdklasse: E. J. de Ree—R. Faase 0—1, J. Bauer—K. Steyn 0—1, N. Huy boom—J. Bauer 10, K. SteijnE. J. de Ree O—l, R. Faase—G. B. v. d. Velde afgebroken. Eerste klasse: K. H. v. BrederodeG. J. Geus 01, W. KievitP. Pancras 01, J. v. Emmerik—Ir. Geerlings 1—0, F. BarthelW. Kievit 1—0, B. Halberstadt— G. J. Geus 10, P. PancrasJ. Jonck- bloedt 0—1, F. v. Tongeren—A. v. Stee nis 0—1, F. Barthel—J. Jonckbloedt 0—1, W. KievitF. v. Tongeren 10. Tweede klasse: A. J. A. Hendricks— Lindenberg 14H. SlentersJ. An dersen 10, ThijselingA. J. v. Twisk 10, WagenerJ. v. d. Meer 01, J. v. d. MeerA. Herckenrath 14U, J. Bok Wagener 1—0, J. Bok—P. Koeze 'A—U, J. AndersenTh. Slijkerman 01, H. SlentersA. J. A. Hendricks 01, Lin denbergA. Herckenrath 10. Donderdag 25 juli worden de wedstrij den voortgezet. Maandagavond werden de kampioen schappen zwemmen van de Kring Haar lem Koninklijke Nederlandse Zwembond gehouden in het zwembad „De Heeren- duinen". VZV had de organisatie in handen. De belangrijkste uitslagen wa ren: 50 meter schoolslag, meisjes: 1 M. van Dam (NVA), 42,6 sec.; 2. R. Reeuwijk (NVA), 44 sec.; 3. I. Wesmaas (HPC), 44,3 sec. 50 meter vrije slag jongens: 1. F. v.d. Eynde (HPC), 30,9 sec.; 2. F. Dellenbach (NVA), 31 sec.; 3. J. Willemse (HPC), 31,5 sec. 400 meter vrije slag dames: 1. W. Hof man (HPC), 5 min. 42,7 sec.; 2. H. Vlaan deren (HPC), 5 min. 59,9 sec.; 3. H. Band (HPC), 6 min. 1 sec. 100 meter rugslag heren: 1. J. Bouw man (HPC), 1 min. 13,2 sec.; 2. J. Water tor (Haarlem), 1. min. 18,2 sec.; 3. J. Kobes (VZV), 1 min. 19,8 sec. 50 meter rugslag meisjes: 1. L. Reemer (HPC), 35,3 sec.; 2. M. Sint (DWR), 37,5 sec.; 3. H. Vlaanderen (HPC), 37,6 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. H. Ver leur (HPC), 3 min. 2 sec.; 2. D. Mander- sloot, 3 min. 2,8 sec.; 3. R. Boon (HVGB), 3 min. 2,9 sec. 5x50 meter vrije slag estafette jongens: I. HPC I 2 min. 45,2 sec.; 2. HVGB 2 min. 59,5 sec.; 3. HPC II 3 min. 2 sec. Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B Holl. 13.67; 3. Zuthem, Gita 12.70; 4. M. Lindström, Holl. 9.19. Estafettes: 4 x 60 jn.: 1. DEM 35.4; 2. Suomi 37.6. 1. Gita 35.1; 2. Holland 39.1. 1 x 80 m A: 1. DEM 44.8; 2. Suomi 45.0. 1. Holland 45.3; 2. Gita 46.3. 4 x 80 m B: 1 DEM 44.3. 1. Gita 44.4; 2. Holl. 47.2. 4 x 100 m C/D: 1. DEM 54.5; 2. Suomi 55.2 1.'Holland 56.3; 2. Gita 60.1. Totaal-uitslag: DEM 114 pnt.; Suomi als uit analyses bleek, de zege hebben gebracht! Met een ingesloten koningin in de afgebroken stelling lijkt het spel in het voordeel van D. van Vuuren te zullen eindigen. In de B-afdeling bracht H. Duisen- berg drie partijen tot een beslissing. Hij behaalde hieruit een score van 50 pet. Zoals algemeen werd verwacht, eindigde zijn ontmoeting uit de eerste ronde met L. Mostertman in remise. Tegen de sterke Pa-Mat vertegenwoor diger M. P. Suiker leed hij echter een nederlaag. Deze herstelde zich hiermee op fraaie wijze van zijn onfortuinlijke nederlaag in de eerste ronde. A. Rijke (Kijk-Uit) kon het tegen H. Duisenberg niet bolwerken. Duisenberg lanceerde een venijnige koningsaanval waarop A. Rijke zich niet geheel correct wist te verdedigen. De aanval bleek toen een dodelijk gevolg te hebben. J. C. de Haas speelde aanvankelijk een prima partij tegen de sterke speler M. P. Suiker. Hij wist drie pionnen voor een stuk te krijgen en stond weldra in ge wonnen positie. Daar hij echter nog twaalf zetten binnen de minuut moest verrichten, was een vergissing lang niet denkbeeldig. Deze kwam dan ook prompt waardoor de overwinning toch nog bij Suiker terecht kwam. In de zelfde afdeling speelden J. L. Wijdoo- gen en B. de Heer een partij waarbij de stellingen elkaar ongeveer in even wicht hielden. Na enkele schermutse lingen werd tot remise besloten. J. y. d. Berg (Haarlem) trok al spoedig fel van leer op de koningsveste van L. Mostertman. Deze had zich echter uitstekend opgesteld en sloeg de aanval af. Hierbij veroverde hij zelfs een soldaat van zjjn rivaal. Waarschijn lijk zou de partij in zijn voordeel zijn geëindigd als hij niet zo snel was gaan spelen als J. v. d. Berg, die zijn zetten in hevige tijdnood a tempo moest ver richten. Nu zag hij kwaliteitsverlies over het hoofd. De afgebroken partij zal nu waarschijnlijk door J. v. d. Berg worden gewonnen. In afdeling A leidt nu ir. D. G. Huygen(Pat-Mat) met twee punten uit twee partijen. In afdeling B voert H. Duisenberg de lijst nog aan met 214 punt uit vier partijen. Het komende programma luidt: Afd. A: D. van Vuuren-F. Vester; Tj. de Jong-F. Wester; G. L. de Haas-A. Kis temaker; D. van Vuuren-ir. D. G. Huygen. Afd. B: J. C. de Haas-B. de Heer; J. L. Wijdoogen-M. P. Suiker; A. Rijke-L. Mostertman; J. v. d. Berg- H. Duisenberg. Op de openbare vergadering van het produktschap vis en visprodukten deel de voorzitter D. J. van Dijk mede, dat de export van haring naar West-Duits- land teleurstellend is geweest. Van het totale overeengekomen bedrag van 1.129.000 werd tot nu toe slechts ha ring tot een waarde van 684.000 afge nomen terwijl per 1 augustus een nieu we tranche van 1 miljoen ter be schikking was gesteld. De voorzitter schreef deze geringere afname vooral toe aan de hogere prijs van het Ne derlandse produkt en aan het warme weer. Er bestaat thans een achter stand van 5000 vaten, hetgeen op een totale hoeveelheid van 11.000 vaten een belangrijke hoeveelheid is, zo merkte hij op. Met Rusland werd een contract ge sloten voor de levering van 100.000 vaten; met Oost-Duitsland werd een contract gesloten voor 40.000 vaten. Verwacht mag worden, dat de pro paganda die in de Verenigde Staten is gevoerd voor de Nederlandse haring, thans zijn vruchten zal gaan afwerpen. Bij de behandeling van de begroting bleken verscheidene leden meer ge gevens te wensen over de taakverde ling van het personeel van het pro duktschap alsmede over namen en sa larissen van dit personeel. De heer "b ,rsprekende namens de groot- en kleinhandel en de verwerkende indus trie, vond het op de begroting voor komende bedrag van ƒ1.227.090, waar van 850.000 bestemd is voor salaris sen en sociale lasten, bijzonder hoog. Hij meende de verantwoordelijkheid voor deze begroting niet te kunnen aanvaarden. Na een langdurige discus sie werd tenslotte overeengekomen, dat, aangezien de ter tafel liggende be groting reeds voor 1 augustus moet zijn ingediend, de door sommige leden verlangde toelichting eerst bij de be groting voor 1958 zou worden verstrekt. De begroting voor 1957 werd hierop met algemene stemmen goedgekeurd. Ook de vaststelling van de voor drachten van bijzondere leden voor het college van beroep uit het bedrijfsle ven, de verordening vergoedingen van leden van het bestuur alsmede de ver ordening heffing en retributie 1957 in- en uitvoer werden goedgekeurd. Horizontaal: Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft de weleerw. heer P. J. M. Hocks, die kapelaan was te Kwintsheul, opdracht gegeven zijn studie in het Engels voort te zetten aan de r.-k. uni versiteit te Nijmegen. 1. bevordering Frans lidwoord 2. schurk middagmaal 3. geestdrift Al stad in China 4. buitengewoon lenig iemand <n 5. bekwaam heid lager onderwijs 6. ordedienst (afk.) u") stuurs insekt 7. en anderen ■4J dubbele klinker teken 8. figuur uit drama van GO Shakespeare 9. dreef ovaal O 10. merkteken op gewichten zenuwziekte 11. kiek klap thans Verticaal: 1. snel (muziekterm) - ga niet weg! 2. opgerold rundvlees - krantenjongen 3. eivormig - uitroep 4. met teugels besturen - in het jaar 5. Onderne mingsraad (afk.) - kabouter 6. aardolie 7. hetzelfde - Ierland 8. v.j.cht - tegenvaller 9. stad in Oost- Vlaanderen (België) - rund 10. 11. deel van fototoestel weefsel van vlas arbeids- eenheid hemel lichaam Vijftig vaartuigen zorgden er maan dag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 8.727 kisten verse vis. Er waren 1000 kisten schol, 240 kisten tong, 50 kisten tarbot, 360 kisten wijting, 760 kis ten schelvis, 150 kisten gul en kabel jauw, 30 kisten koolvis, 1.400 kisten ha ring, 1.880 kisten makreel, 200 kisten di versen, 200 kleine kistjes haring, 450 kantjes zoute haring en 100 stijve kabel jauwen. De Amsterdam IJm. 28 zorgde voor 1400 kisten verse haring, Klaas Wijker IJm. 85 zorgde voor 890 kisten verse vis, de Claesje Ro. 46 voor 1075 kisten verse vis en de IJm. 79 voor 1000 kisten verse vis. De prijzen waren vrij behoorlijk. De grote schelvis noteerde 27,- tot 35,-, groot middel 30,- tot 35,-, klein mid del 29,- tot 35,- pennen 29,- tot 34,- en braad 22,- tot 26,- per kist van 50 kilo. De gullen noteerden 60,- tot 18,-, zwarte koolvis 57,- tot 63,- haring 21,- tot 18,- en wijting 18,- tot ƒ27,-. Makreel noteerde 19,- tot 16,- per kist van 50 kilo. Dankzij de kantjes haring slaagde de Amsterdam IJm. 28 er in ruim 32.000 gulden te be sommen. De exporteurs betaalden voor grote regels kabeljauw 84,-. voor kleine regels 51,- en voor kisten ka beljauw 130,- tot 152,- per 125 kilo. De kisten kleine kabeljauw noteerden 100,- tot 112,- per 125 kilo. Voor de dinsdagmarkt is er een zeer ruime aanvoer. De Nestor Kw. 101 is er met 700 kisten verse vis, waarvan 420 kisten makreel, 170 kisten haring, 35 kisten gul en kabeljauw, 365 kantjes zoute haring en 200 stijve kabeljauwen. De Beatrice IJm. 72 zorgde voor 750 kisten verse vis en 300 kleine kistjes haring, de Curasao voor 1000 kisten ver se vis, waarbij 600 kisten makreel, 370 kisten haring, 30 kisten diversen, 40 stijve kabeljauwen en 150 kantjes zoute haring, de VI. 131 voor 400 kisten verse vis. Thuisstomend waren de Herman IJm. 2 met 1250 kisten verse vis en 500 kleine kistjes haring, de Kw. 122 met 400 kisten verse vis, de Sch. 171 met een onbekende vangst en de Dirkje Ro. 53 eveneens met een onbekende vangst. De Sch. 135 heeft een experimentele reis naar de Engelse Westkust ge maakt, die negentien dagen heeft ge duurd. Het resultaat was nogal bedroe vend: 100 kantjes haring en 15 kisten diversen. Wat de haringvissers op de Noordzee betreft; het gaat nu zeer goed. In de nacht van zondag op maan dag werd er een gemiddelde van 50 kantjes gemeld door de Katwijkse vloot. Het hoogst aantal van dit seizoen. Er waren vrijdag loggers, die van 56 gra den noorderbreedte vangsten van 15 tot 25 kantjes per trek doorgaven. Aan boord van de IJm. 7 is maandag morgen tijdens het lossen van het schip een ongeluk gebeurd. Een matroos kreeg een klap van de winch. Met een diepe vleeswond in een van zijn benen moest hij zich onder behandeling van een arts stellen. De kotter „Jan" Kw. 50 werd ge dwongen om de nieuwe reis even uit te stellen. Want op het tijdstip van het ver trek weigerde de motor. De bemanning keerde naar huis terug. De eerste „afsnijder" heeft zich al weer gemeld. Het is de logger „Toe nadering" Kw. 95, die zijn vleet aan de wilgen heeft gehangen en met het trawl- net naar zee is vertrokken. Uit zee kwamen veel meldingen bin nen van stormachtig weer. Op het Zand stond een zeer harde bries, maar de visserij werd voortgezet en leverde ge middeld 80 tot 100 manden makreel, schelvis en andere vissoorten op. Om de Noord was het weer zo mogelijk nog slechter, doch de vangsten niet. Want 150 tot 200 manden haring en makreel per etmaal is een behoorlijk gemid delde. De competitie-indeling voor de sectie betaald voetbal, seizoen 1957-1958, ziet er als volgt uit: Ere-Divisie: ADO, Ajax, Amsterdam, Blauw Wit, BW, DOS, Elinkwijk, Feyenoord, Fortuna, GVAV, MTW, NAC, NOAD, PSV, Rapid JC, Sparta, En schede en VVV. Eerste Divisie A: AGOVV, Alkmaar, DFC, DWS, EDO, Excelsior, De Graaf schap, Helmond, HVC, RBC, Roda Sport, SVV, Vitesse, Volendam, VSV en. Willem II. B; Eindhoven, Fortuna VI., Haarlem, Helmondia, Hermes DVS, KFC, Leeuwarden, Limburgia, RCH, Rigtersbleek, SHS, Sittardia, Storm vogels, De Volewijckers, Wageningen en Xerxes. Tweede Divisie A: Baronie, DHC, DOSKO, EBOH, Emma, 't Gooi, Hilver sum, Longa, ONA, UVS, De Valk, Wil- helmina, Zeist en ZFC. B: Be Quick, Enschedese Boys, Go Ahead, Heeren veen, Heracles, NEC, Oldenzaal, Ooster- parkers, PEC, Rheden, Tubantia, Veen- dam, Velocitas, Zwartemeer en Zwolse Boys. Zoals men ziet is dus geen gevolg ge geven aan het verlangen van een groot deel der clubs In de Eerste Divisie, namelijk de regionale Indeling. Die in deling is wel gehandhaafd in de Tweede Divisie. Prinses Beatrix heeft zaterdag incog nito in de protestantse kerk aan de Ten Hagestraat te Eindhoven de huwelijks plechtigheden bijgewoond van de dames Jolijntje en Marijze Ooiman uit Waalre, die met de gebroeders Van Buuren uit 's-Gravenhage in de echt werden ver bonden. Mej. J. Ooiman heeft in Leiden gestudeerd; vandaar de persoonlijke be langstelling van de prinses. Zondagavond is te Teuge de 28-ja- rige heer T. Kolkman uit Twello bij het te voet oversteken van de rijks weg aangereden door een auto en op slag gedood. Het slachtoffer was onge huwd. Zondag is te Tilburg op het kruispunt Baroniebaan-Gilzerbaan de 53-jarige wielrijder J. G. Henkens uit Rotterdam door een Deense personenauto aangere den, waarbij hij ernstige hoofdwonden en een hersenschudding opliep. Het slachtoffer is vandaag in het St.-Eliza- bethziekenhuis aldaar overleden. Omdat de verkeerheuvels op de hoek van de Zandvoortselaan en de Heren weg te Heemstede voor een vlotte rege ling van het verkeer niet gunstig lagen is sinds het begin van dit jaar in over leg met de Rijkswaterstaat door mid del van twee verplaatsbare houten ver keersheuvels een proef genoemen met een gewijzigde situatie. Deze proef is goed geslaagd, delen B. en W. van Heemstede aan de raad mede. Zij wil len daar Du permanente verkeersheu vels aanbrengen. De kosten van de proef hebben f 400.- bedragen en het plaatsen van de definitieve heuvels heuvels kost J 2200.-. B. en W. stel'1sn de raad voor een krediet van 2000.- t>e schikbaar te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2