Technisch overleg IJ-tunnel begonnen Ver, Metaal-Industrieën zeer teleurgesteld over inhoud m Budgetair beeld voor 1957 is zeer onbevredigend ERIC DE NOORMAN Er wordt geen onpartijdig deskundige benoemd Crisis in Franse jeugdbeiveging Politiek keurslijf voor studenten Standbeeld te Dublin vernield Rubberfabriek afgebrand Britse groenten- invoer bedreigd KRUISWOORDRAADSEL Euromarktverdrag gevaarlijk voor de Nederlandse landbouw Shell trekt zich terug uit Israël Anderhalf miljoen gulden schade Bezwaren blijven gehandhaafd Stakers plegen steeds meer geweld Minister Hofstra antwoordt de rapporteurs uit Eerste Kamer WOENSDAG 24 JULI 1957 Bestaande plan als basis Verklaring episcopaat Rood-China Eerste bijeenkomst van Organisatie Atoom energie Eerste Kamer keurt het statuut z.hj. goed Vermist Amerikaans toestel gevonden Dr. Win. Roukens Doodvonnis voltrokken in Engeland Invloed van radio en TV op kinderen Moeder van 5 kinderen verdronken Mr. C. Becht burgemeester van Tilburg Memorie van Toelichting op Euromarktverdrag Verhoging vennootschapsbelasting Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Orgaan voor voedselvoorziening: Gunstiger export klimaat noodzakelijk „Knipperbolleboos" Actie Aanbieding van intendance mars G. K. Krop overleden (Van een verslaggever) Dinsdagmorgen zijn op het Ministerie van Verkeer en Waterstaat besprekin gen gevoerd tussen het Ministerie en de gemeente Amsterdam over het Y-tunnel project. Van de zijde van het Ministerie werd aan de besprekingen deelgenomen door de Minister van Verkeer en Waterstaat rar. Algera, de secretarisgeneraal rar. A. H. C. Gieben, de directeur generaal van rijkswaterstaat ir. A. G. Ma- ris en de irs. M. Le Cosquino de Bussy, A. Eggink en H. C. Wentink. De gemeente Amsterdam was verte genwoordigd door de loco-burgemeester mi. A. de Roos, de wethouder van Pu blieke werken mr. G. 't Huil, de direc teur van Publieke Werken, ir. A. van Walraven, de directeur van het Tunnel- bureau ir. B. Jansen, de stadsingenieur, ir. P. P. Bijiaard en de administrateur van P. W., de heer Nipperus. Volgens het communiqué, dat na af loop werd uitgegeven heeft de verga dering in goede sfeer besproken op welke wijze het technisch overleg in zake het IJ-tunnel project zal geschie den. Besloten werd het overleg te doen voeren enerzijds door ir. Eggink namens het Ministerie van Verkeer en Water staat anderzijds door ir. B. Jansen na mens Publieke Werken van Amster dam, beiden bijgestaan door daarvoor in aanmerking komende medewerkers. De crisis in de gespecialiseerde ka tholieke actie der Franse jongeren duurt voort en is aanleiding geworden tot een tweede gezamenlijke verklaring van de kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk, welke te Parijs is ge publiceerd. Het Franse episcopaat wijst daarin nadrukkelijk op de zuiver godsdienstige en geestelijke aard van het werk der jeugdbeweging. Dit is vastgelegd in de richtlijnen van het episcopaat voor de opbouw der katho lieke jeugdorganisaties. Een aanzienlijke groepering binnen de verschillende jeugdorganisaties is van mening, dat haar activiteit zich niet kan beperken tot het zuiver gods dienstige, maar zich soms ook moet uitstrekken tot het gemengd politieke. Dit verschil van inzicht leidde tot de ontslagneming van André Vial, pre sident van de federatie der katholieke jeugdorganisaties, later ook van een groep leiders der katholieke studeren de jeugd en van de verkennersbewe ging. De regering in Peking heeft bepaald dat bij het behalen van een academische graad aan alle studenten een getuig schrift moet worden uitgereikt over hun politieke „standing", dat gebaseerd moet zijn op hun alledaagse uitlatingen. Behalve de studenten, die geacht wor den contra-revolutionair te zijn, moeten alle andere, die „het socialisme ernstig bestrijden", een periode doormaken, waarin zij „op de proef zullen worden gesteld". Deze periode kan een, twee of drie jaar duren. De afgestudeerden moeten in deze tijd ondergeschikt werk doen en zullen slechts een minimale toe lage voor levensonderhoud ontvangen. Volgens de bepaling van de regering mogen regeringsinstanties, scholen en ondernemingen slechts die afgestudeer den in dienst nemen, die de leiding van de staat aanvaarden. Tenzij zij politiek betrouwbaar zijn en bereid daarheen te gaan, waar de staat hen naar toe stuurt, zal het in de toekomst voor de studenten in communistisch China veel moeilijker zijn om een baantje te krijgen. Het is bekend dat de regering in Pe king zich zorgen maakt over het gedrag van de studenten. Een aantal afgestu deerden heeft n.l. functies in ver afge legen grensgebied geweigerd en een nog groter aantal zou er ernstig over ge klaagd hebben, dat communistische bureaucraten hen in functies hebben ge plaatst, waarvoor zij geen opleiding nebben ontvangen en waarvoor zij vol komen ongeschikt zijn. (Rtr.) (Van onze Haagse redactie) Minister Luns heeft in de Eerste Ka mer medegedeeld dat de eerste bijeen komst van de Organisatie voor Atoom energie op 1 oktober te Wenen zal wor den gehouden. Ook Nederland zal daarbij vertegenwoordigd zijn. De Eer ste Kamer heeft het verdrag tot goed keuring van het statuut der organisa tie z.h.s. aangenomen. Reeds 32 lan den hebben het statuut geratificeerd, dat op 26 oktober 1956 te New York Het reddingscentrum op het Milaan- se vliegveld heeft bekendgemaakt dat men het wrak van de Amerikaanse marinebommenwerper, die met elf mensen aan boord sedert vrijdag j.l. werd vermist, in de bergen van noord- oost-Italië heeft gevonden. Er schenen geen overlevenden te zijn en het wrak vertoonde sporen van brand. Het algemeen bestuur van de weten schappelijke wereldorganisatie voor Volkskunde te Parijs heeft dr. Win. Rou kens lector aan de Katholieke Uuiversi- teit van Nijmegen, verzocht prof. dr. J. Dias van de Universiteit van Oporto (Portugal) op te volgen als secret. ls- generaal van deze organisatie, welke on der de U.N.E.S.C.O. (Parijs) ressorteert Dit overleg zal geschieden onder lei ding van de secretaris generaal van het Ministerie in dier voege, dat deze met de beide technische vertegenwoordigers een werkprogramma vaststelt, en perio diek gedacht wordt aan 1 of 2 maal per mand, het verloop van het over leg bespreekt en registreert. Voorshands werd het niet nodig ge acht een onpartijdige deskundige als in de motie Romme bedoeld, in het over leg '.e betrekken. Het technisch over leg zal in de eerste plaats een aantal ter vergadering niet limitatief aange geven punten omvatten. Het ligt in het voornemen het overleg onverwijld te doen aanvangen. Mr. de Roos deelde in aanvulling op dit communiqué nog mede, dat de besprekingen zullen wor den gevoerd op basis van het bestaande tunnelplan. Het 'standbeeld van veldmaarschalk Viscount Gough, dat in het Phoenix- park van Dublin staat, ls door een bomontploffing ernstig beschadigd. Hoe wel het beeld niet meer dan 400 meter van een politiebureau verwijderd is, wisten de daders van de bomaanslag te ontkomen. Het standbeeld is het vorige jaar ook al door een bom beschadigd. Het Ierse republikeinse leger erkende toen dat het verantwoordelijk was voor de aanslag. Ditmaal is het beeld echter veel grondiger vernield. Viscount Gough was een Ier, die in het Britse leger tegen Napoleon I heeft gevochten. (U.P.) Gistermorgen omstreeks half elf werd de Rhenense vrijwillige brandweer ge alarmeerd voor een enorme uitslaande brand in de fabriek van de Recticel Rub ber Company aan de Radboudweg te Rhenen. In het magazijn van deze fa briek was de brand uitgebroken. Hij had in korte tijd zo'n grote omvang aan genomen dat het gehele bedrijf met inventaris verloren ging. De schade schat men op anderhalf miljoen gulden. De oorzaak is nog niet bekend. Het be drijf was verzekerd. Voor het eerst sinds bijna twee Jaar ls er In Groot-Brittannië weer een doodvonnis voltrokken. In de gevangenis van Durham ls nJ. dinsdag de Z2-Jarige arbeider John Vlckers opgehangen wegens roofmooiop een 73-jarige vrouw te Carlisle. Zoals bekend ls de doodstraf ln Groot- Brittannië voor eer aantal misdrijven af geschaft. Tegenstanders van de doodstraf hebben nog pogingen gedaan om gratie voor Vickers te krijgen. De Internationale Katholieke Organi satie voor Radio en Televisie lU.N. D.A.) heeft een commissie gevormd die zich tot taak stelt de problemen voortkomend uit de invloed van radio en televisie op de kinderen te bestude ren. De commissie is van mening, dat de problemen voortdurend toenemen en ingewikkelder worden. De commissie zal trachten de leiding van radio en televisie te bewegen, de programma's voor de kinderen te verbeteren doch ook in de uitzendingen, welke niet spe ciaal voor de kinderen bestemd zijn alle passages te vermijden, welke voor kin deren schadelijk kunnen zijn. De com missie hield haar eerste vergadering te Freiburg Zwitserland onder voor zitterschap van Mgr. F. Charrière, bis schop van Lausanne, Genève en Frei burg. 43. Van de Deen kan Eric niet veel wijzer worden en vervuld van bange gedachten besluit hij de piratenaanvoerder eens aan de tand te voelen. Hoe herkende je mij zo?" vraagt hij achteloos. „Van Ragnar", gromt de zeeschui mer stug. „Ik heb jaren onder hem gevaren". „Dan ken je mijn zoon Erwin natuurlijk ook", vervolgt Eric. Jullie willen nu natuurlijk aan hem een losgeld vragen?" „Dat zal wel, weet ik niet, schiet op, val me niet lastig", snauwt de zeerover. Eric begrijpt wel, dat hij bij deze kerel ook niet veel verder komt, maar hij geeft het niet op. Gestaag koerst de grote piratenvloot naar het Noorden. Schepen komen zij niet meer tegen en het valt Eric niet moeilijk, de bemanning, die zich grenzenloos verveelt, aan het praten te krijgen. Maar over zijn zoon kan Eric weinig of niets gewaar worden. „Wat kijk je zuur, Noorman", gromt Svein, als Eric zich somber bij hem aan de reling voegt. „Zo beroerd is de toestand toch niet. Als Erwin de losprijs betaalt, laten ze ons vrij". „Ja, ja", zucht Eric. ,A-lsDe dingen, die ik gehoord heb, geven mij te denken. De Zwarte Piraat, onder wiens bevel al deze schepen varen, is pas met zijn zeeroverij begonnen, nadat Erwin naar Noorwegen vertrok, om zijn troon op te eisen. Er zijn een paar bemannings leden, die zich herinneren, Erwin nog gezien te hebben. Maar als ik spreek over „Erwin, Koning der Noren", kijken ze me aan of ik gek ben. Niemand schijnt hiervan ooit gehoord te hebben". Eric kijkt zijn oude vriend strak aan en zijn gezicht is bleek, als hij vervolgt: „Ik heb dat briefje gelezen, dat Erwin zogenaamd aan zijn moeder geschreven heeft; het briefje, dat door die onbehouwen kerels overgebracht werd. Ik twijfel aan de echtheid ervan, Svein, want.... want.... als ik alles met elkaar in verband breng, kom ik maar tot één slotsom; Dat mijn zoon Erwin niet meer in leven is: Vermoord door de Zwarte Piraat!" Toen men maandagavond de 52-Jarige me vrouw van den V. uit Eerschot onder St.- Oedenrode langere tijd miste dan nodig was ou een emmertje schillen in de achter haar huis stromende Domme!! te werpen, en men op onderzoek uitging trof men haar aan voorover liggend in het water Het slacht offer is waarschijnlijk voorover gevallen. Onmiddellijk ontboden geneeskundige hulp en direct toepassen van kunstmatige adem haling mochten niet meer baten. De vrouw laat een man en vijf kinderen achter Bü K.B. is benoemd tot burgemeester van Tilburg, met ingang var. 16 augus tus 1957, mr. C. J. G. Becbt, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Kerkrade. Nog geen twintig kilometer vanaf het centrum van Manchester werd deze foto gemaakt: in het Lyme Park in Cheshire. Een serene rust heerst er en men moet hier wel de grote stad met haar benzinedamp en PK's vergeten. (Van onze Londense correspondent) De stakende sjouwers en kruiers in de centrale Londense groothandelmarkten voor groenten en fruit zijn erin geslaagd een aantal havenarbeiders over te halen te weigeren buitenlandse groenten en fruit te lossen uit de schepen of te la den op de vrachtauto's bestemd voor de markt, met het gevolg dat uit het bui tenland afkomstige aardappelen, uien, appelen, peren, sinaasappelen enz. gis teren in de havenloodsen bleven liggen. Een Noors schip met een vracht bana nen bestemd voor Engeland kreeg op dracht door te stomen naar Noorwe gen. En toen men een groep havenar beiders overhaalde om Nieuw-Zeelands fruit te lossen uit een schip weigerden de vrachtautochauffeurs de lading te vervoeren naar Londen. De busstaking in de provincies duurt voort, en gisteren vielen er opnieuw on aangename incidenten voor. Zelfs bus sen bestemd om schoolkinderen naar school te brengen en verpleegsters naar het ziekenhuis moesten in de garage blij ven. Er vonden wederom verscheidene gevallen van geweldpleging plaats, en zelfs schoolkinderen werden door de sta kers bedreigd met geweld. Het gebruik van stinkbommen, lege flessen om rui ten in te werpen, breekijzers, messen om de banden van bussen te vernielen en andere vormen van geweld en be dreiging van de kant van de stakers werd hedenmorgen opnieuw met klem in de Engelse pers veroordeeld. Een liberaal dagblad eiste hedenmor gen in een hoofdartikel dat de politie haar plicht zou vervullen en een eind zou maken aan geweldpleging. Talrijke buseigenaren die officieel niets met de staking te maken hebben hebben zich gedwongen gezien hun bussen uit de dienst te nemen, aangezien zij vrezen dat zjj niet verzekerd zijn tegen schade tengevolge van moedwillige sabotage en vernieling door de stakers. De minister van financiën, de heer Hofstra, is van mening dat bij de huidi ge stand van de kapitaalmarkt de uit komsten van de gehele begroting van groter betekenis zijn dan onder andere omstandigheden wellicht het geval is. Zo gezien, moet het budgetaire beeld voor 1957, dat per 1 juni j.l. een tekort van 870 miljoen gulden voor de gehele dienst te zien geeft, als zeer onbevre digend worden beschouwd. De minister zegt dit in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot tij delijke verhoging van de vennoot schapsbelasting, tijdelijke wijziging van de omzetbelasting en wijziging van de personele belasting en van de finan ciële verhouding tussen het rijk ener zijds en de gemeenten en provinciën anderzijds, in antwoord op vragen van vele leden, in verband met de voorge stelde belastingverhogingen. Zij hadden gevraagd of de budgetaire toestand deze voorzieningen noodzakelijk maakt. De budgetaire toestand eist dan ook naar de mening van de minister drin gend een aanvaarding van de voor gestelde belastingverhogingen. Wat betreft de ter sprake gebrachte plaatsing van een staatslening als al ternatief van belastingverhoging, merkt de minister op, dat onder de huidige omstandigheden, gegeven het tekort aan op de kapitaalmarkt beschikbaar komende besparingen, het noodzakelijk is de kapitaalmarkt zoveel mogelijk ten behoeve van de lagere publiekrech telijke lichamen te ontzien. Mede daar door was het mogelijk te komen tot het afsluiten van de leningen in het kader van het contract tussen de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en in stitutionele beleggers ter financiering van de woningbouw en bijkomende wer ken. Inderdaad, zo zegt de minister ver der, staat de helft van de voorgeno men tariefsverhoging van de vennoot schapsbelasting niet in verband met de algemene bestedingsbeperking, doch met het gewijzigde landbouw beleid. Met de gedachte, dat de be nodigde middelen evengoed via het uitschrijven van een lening als door middel van verhoging der vennoot schapsbelasting hadden kunnen wor den verkregen, kan de minister even wel niet meegaan. Hij wijst erop, dat bjj het opleggen van lasten in het kader van zowel de bestedingsbeper king als de financiering van de nieu we uitgaven ten behoeve van de land bouw is gestreefd naar een aanvaard bare verdeling van offers. Ten aanzien van de opmerkingei tie op de ka 'en nopens de precaire situatie op de ka pitaalmarkt en de middelen tot verbe tering daarvan merkt de minister op, dat deze aangelegenheid nog onderwerp van studie uitmaakt en dat hij mitsdien zijn standpunt nog niet heeft kunnen bepalen. Fundamenteel kan de situatie slechts worden gesaneerd door maat regelen tot herstel van evenwicht in de nationale huishouding, m.a.w. door het met elkaar in overeenstemming brengen van de bestedingen en de be schikbare middelen. Het beleid van de regering is daarop gericht. Zjj heeft daarbij de voorkeur de weg te bewan delen, welke met het onderhavige pro gramma is ingeslagen, boven gedetail leerd ingrijpen, eventueel met toepas sing van fysieke controles. Naar aanleiding van de opmerking van verscheidene leden met betrekking tot de bij het departement van volks huisvesting en bouwnijverheid aange brachte bezuiniging van 200.000 op de decoratieve aankleding van rijksgebou wen vestigt de bewindsman er de aandacht op, dat met deze bezuiniging de helft van het voor 1957 beschikbare begrotingsbedrag is prijsgegeven. De minister kan niet de mening delen als zou de hogere raming van de uitga ven betekenen, dat de staatstaak voort durend wordt uitgebreid. Immers, niet uit het oog mag worden verloren, dat ten aanzien van een aantal onderwer pen van staatszorg onvermijdelijk op een stijging van de uitgaven moet wor den gerekend, zonder dat daarbij spra ke is van een voortdurende uitbreiding van de staatstaak ter zake. Dit is b.v. met name het geval ten aanzien van de uitgaven voor de diverse vormen van het onderwijs, De Vereniging van Metaal-Industrieën (V.M.I.) is bijzonder teleurgesteld over de inhoud van de Memorie van Toe lichting op het ontwerp van Wet tot goedkeuring van het Verdrag tot op richting van de Europese Economische Gemeenscap (Enromarkt). Zulks om dat hierin vele essentiële bezwaren van de V.M.I. worden onderschreven en en kele belangrijke bezwaren worden gene geerd. Bovendien is de regering er niet in geslaagd, aldus de V.M.I., concrete aanwijzingen te geven om deze bezwa ren weg te nemen of zelfs maar te doen verzwakken. Het enige, waarover de regering zich in de M. v. T. duidelijk uitspreekt, is de politieke noodzaak van de Europese integratie ter wille van het zelfbehoud van West-Europa. Het is evenwel dui delijk, aldus de V.M.I., dat, daar deze noodzaak evenzeer betrekking heeft op de verdragspartners en de belangrijk ste hiervan er wei in zijn geslaagd vitale nationaal-economische belangen te verzekeren, Nederland de enige part ner is, die ter wille van het voor alle in gelijke mate geldende politieke doel zijn specifieke en niiDende nationale probleem, te weten de unieke bevol kingsgroei, niet aan de orde heeft ge steld. De vereniging blijft haar oorspron kelijk ingenomen standpunt (zie De Tijd van 27 juni) dan ook met kracht naar voren brengen. Voortdurend gaat de regering in de M. v. T. over in bespiegelingen, die erop wijzen, dat op langere termijn als gevolg van betere produktieverdeling en specialisatie de nationale economie en de volkswelvaart zullen worden gediend. Tegenover de erkenning van de even tuele bedreiging van onze industrialisa tie door de stijging van de produktie- kosten, waarvoor de feitelijke oorzaken aantoonbaar worden genoemd, worden derhalve van regeringszijde slechts ver wachtingen op langere termijn uitge sproken. De V.M.I. acht dit dominerend aspect van de M. v. T. bijzonder teleurstellend, niet in de laatste plaats omdat de vrees voor ondermijning van de grondslagen van de industrialisatie, die de V.M.I. ertoe heeft gebracht een waarschuwen de stem te doen horen, door de uit spraken van de regering opnieuw voed sel heeft gekregen. Immers, de verwij zing naar een compensatie van de voor- en nadelen voor een verdere toekomst, in elk geval nadat de overgangsperiode van 12 a 15 jaar achter de rug is, be tekent allerminst een geruststelling ten opzichte van de bezorgdheid over de te werkstelling van de vele honderddui zenden extra arbeidskrachten, die in de meer nabije toekomst als gevolg van de climax-periode in onze demografi sche ontwikkeling een beroep op de ar beidsmarkt zullen doen. De V.M.I. acht het een teleurstelling, dat de regering deze aangelegenheid niet alleen niet centraal stelt in de M. v. T., maar dat zjj er bovendien van afziet op dit vraag stuk nader in te gaan. Wel daarentegen bevestigt "de rege ring het standpunt van de V.M.I.dat de vorming van de E.E.G. gevaren in houdt voor ons kostenpeil en dat dit tevens een gevaar inhoudt voor de in dustrialisatie van ons land en de wel vaart van onze bevolking. Voor het af wenden van deze gevaren onttrekt de regering zich evenwel aan eigen verant woordelijkheid, maar verwijst zij naar het „beleid, dat de werknemersorgani saties in de afgelopen jaren hebben ge voerd" en „in de resultaten, die het overleg tussen de werknemers- en werk geversorganisaties heeft gehad in de afgelopen 10 jaar." De regering ziet op grond hiervan „geen aanleiding juist voor ons land op dit punt bijzonder pes simistisch te zijn." .De V.M.I. is zeer verrast over deze uitlating, aangezien zij hieruit moet con cluderen, dat de regering zich niet ver antwoordelijk acht voor de handhaving van een sociaal-economisch verant woord kostenpeil in ons land na de totstandkoming van de Euromarkt, maar dat zij zich te dien aanzien zal laten leiden door het gesprek tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties. Dit zou dan betekenen, dat de V.M.I. als belangrijkste werkgeversorganisatie in de bedrijfstak-sector zich voortdurend zou moeten verzetten tegen de conse quenties op het loon- en prijzenvlak van verdragsbepalingen, waaraan de Nederlandse regering haar akkoord heeft verleend. De V.M.I. meent, dat deze zienswijze van de regering een ernstige lacune aantoont in de sociaal-economische waardering, die onze centrale overheid aan het E.E.G.-Verdrag geeft en zij acht het daarom van het grootste be lang, dat de regering zich hierover na der uitspreekt. Bijzonder teleurstellend acht tenslotte de V.M.I. de regeringstoelichting op het landbouwhoofdstuk van het E.E.G.-Ver- drag. Sedert geruime tijd heeft de V.M.I. de opvatting geuit, dat de stijging van het industriële kostenpeil in Nederland niet in de eerste plaats het gevolg zal zijn van een optrekken van ons loon- en sociale niveau naar dat van het „duurste" partnerland (Frankrijk) en van de verboging van de buitentarieven, maar wel in hoofdzaak als resultaat van onder meer het gemeenschappelijke regime, dat krachtens het Verdrag voor de agrarische sector valt te verwach ten. Het nationale levensmiddelenpakket zal hierdoor ongetwijfeld aanzienlijk in prijs stijgen, waarmee de relatief goed kope kostenstructuur als belangrijkste pijler voor de voortzetting van deze nog zo jonge Industrialisatie ernstig zal wor den ondermijnd. Het is, naar het oordeel van de V.M.I. onbegrijpelijk, dat de regering dit punt in de M. v. T. geheel buiten beschou wing laat en zodoende de opinievorming over de kostenstijging in ons land in de richting van het complex van sociale harmonisatie en de buitentarieven dringt. Horizontaal; 1. visnet; 3. persbureau; 6. toilet artikel; 8. groente; lo. zangnoot; 11. bevel; 12. meisjesnaam; 14. Zangr)°ot: 16. maanstand (afk.); 17. godsdienst (afk.); 18. strijdperk; 19. de oudere (afk.); 20. titel (afk.); 21. duur van eb en vloed; 23. voor; 25. boom; 26. aanw. vnw.; 28. ieder; 30. onderricht; 31. mil. opleidingsschool (afk.); 32. muziekte- ken. Verticaal: 1. jong dier; 2. voorzetsel; 4. ver voermaatschappij (afk.); 5. plaats; 6. jongensnaam; 7. beijveren; 9. als volgt (afk.); 10. tegenvaller; 13. planeet; 15. bloeiwijze; 16. lang dun stuk hout; 20. wapen; 22. vruchteloos; 24. zangnoot; 27. bestaat; 29. afsandsmaat (afk.); 30. soort onderwijs (afk.). Horizontaal: 1. promotie - le; 2. rover - diner; 3. elan - Peking; 4. slangemens; 5. talent - 1.0.6. o.d. - nors - vlo; 7. a. - O" - sein; 8. Hamlet; 9. laan - eirond; 10. ijk - neurose; 11. foto - mep - nu. Verticaal: 1. presto - blijf; 2. rollade - ako; 3. ovaal - aha; 4. mennen - anno; 5. O.R. - gnoom; 6. petroleum; 7. idem - Eire; 8. eikel - strop; 9. Ninive - os; 10. lens - linnen; 11. erg - zon. De Shell bevestigd, dat zij tezamen P1' de British Petroleum Company neeft besloten haar activiteit in Israël aan het einde van dit jaar stop te zetten en haar distributienet voor olie- produkten in Israël te verkopen. Een woordvoerder voor beide maatschap pijen weigerde echter de berichten te bevestigen, volgens welke dit besluit zou zjjn genomen als gevolg van door de Arabische landen uitgeoefende druk de staat Israël economisch te boycot ten. De Engelse regering heeft volgens de mededeling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken de regering van Israël doen weten, dat het besluit om com merciële redenen is genomen en zonder dat de Engelse regering vooraf is ge raadpleegd. Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft deze kwestie thans in onderzoek. Het algemeen orgaan voor de handel en met de handel verwante bedrijven op het gebied van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft een n0*a ,^e" richt aan de leden van de Tweede Ka mer, betrekking hebbende op de goed keuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeen schap, waarin wordt verklaard, dat er alle reden is de gevolgen van het ver drag voor de Nederlandse landbouw en de afzet van landbouwprodukten met grote reserves te bezien. Door het stelsel van minimumprijzen en contracten op lange termijn kunnen grote moeilijkheden aan de afzet van Ne derlandse landbouwprodukten binnen de Euromarkt in de weg worden gelegd. Bovendien bestaat het niet-denkbeeldige gevaar, dat de Nederlandse landbouw de invloed zal ondergaan van de pro tectionistische tendenties in andere lan den van de Euromarkt. De AVRO heeft in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer een radio-jeugdactie opgezet, die tot doel heeft de Nederlandse jeugd ook tijdens de vakantie op te wekken zich zo „vei lig" mogelijk te gedragen in het ver- keer# Het ligt in de bedoeling, dat kinderen tussen 8 en 14 jaar, die in de maand augustus van dit jaar opvallen door voorbeeldig verkeersgedrag, naderhand voor de AVRO-microfoon komen om ge ïnterviewd te worden, tezamen met de politie-functionaris, die hen gesigna leerd heeft. Aan de politie is nl verzocht deze jongelieden (men schijnt ze „Knip perbollebozen" te willen noemen) aan het verbond te melden. Donderdag 25 juli a.s. om elf uur zal de commandant van het regiment intendance-troepen, luitenant-kolonel H. G. J. de Leeuw, in kamp Zeeburg te Amsterdam een aantal reserve-offi cieren van de intendance beëdigen. Na de beëdiging zal de generaal-ma- joor b.d. J. P. Bont, een der oud-inspec teurs van de intendance, een door hem zelf gecomponeerde intendance-mars aanbieden aan de inspecteur der inten dance. brigade-generaal K. D. Scheffer. De Kon. militaire kapel, die de plech- tigreid opluistert, zal deze mars ten ge hore brengen. Van 3 tot 25 augustus zal in Brunssum (L.) een tentoonstelling „Wonen 1957" worden gehouden, welke wordt georganiseerc door de Staats mijnen in Limburg, de stichting „Thuis Best", de vereniging „Ons Limburg", de stichting Goed Wonen te Amsterdam en de gemeente unssum. Daarom zal de Nederlandse regering in samenwerking met de landbouw, de agrarische industrie en de agrarische handel binnen de gemeenschap de ui terste waakzaamheid moeten betrach ten tegen een onjuist gebruik van de bepalingen in het verdrag, die een be lemmering vormen voor een vrij han delsverkeer in agrarische produkten bin. nen de gemeenschap. Daarnaast zal een effectief gebruik moeten worden gemaakt van de uitzon deringsbepalingen in het verdrag, die er op gericht zijn via tariefcontingen ten, restituties bij export naar derde Tan den en importen op basis van de wereld marktprijs, de handel in agrarische pro dukten met derde landen zo weinig mo gelijk te schaden. Slechts in de mate, waarin de gemeenschap ook voor de landbouw werkelijk tot een gemeen schap uit zal kunnen groeien, zal de Nederlandse landbouw daarvan op de lange duur profijt kunnen trekken. Inmiddels dreigen echter tijdens de overgangsperiode en ook nog daar na grote moeilijkheden. Deze zijn des te groter, omdat Nederland zich ook bij zijn nationaal landbouwbeleid, als ge volg van het verdrag, bepaalde beper kingen op zal moeten leggen. Het enige dat men hiertegenover zal kunnen en moeten stellen, is een zo groot mogelij ke inspanning van Nederlandse zijde, de landbouwproduktie te rationaliseren en deze vooral ook in sterkere mate te richten op de afzetmogelijkheden binnen en buiten de Euromarkt. Wanneer dit streven gepaard gaat met het scheppen in Nederland van een gunstiger exportklimaat, zullen de nade lige gevolgen kunnen worden beperkt. Hiertoe is een tijdige aanpassing van landbouw, handel en industrie noodza kelijk, die vooral voor bepaalde bedrijfs takken aanzienlijk verschuivingen met zich zal brengen. Voor de financiering van deze aanpassing zullen daarbij ge schikte oplossingen moeten worden ge vonden Op 64-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden de heer G. K. Krop, redac teur van het Algemeen Handelsblad en medewerker aan verschillende tijd schriften. Na eerst bij het onderwijs en als stenograaf werkzaam te zijn ge weest werd hij journalist in Rotterdam waar hij een der eersten in den lande was, die ten behoeve van zijn muziek- critiek en muziekrubriek systematisch een grote discotheek opbouwde, welke echter tijdens het bombardement van Rotterdam verloren is gegaan. Hij was ook een der eersten, die de grammo foonrubriek invoerde. Tijdens de bezetting werd hij in het concentratiekamp Amersfoort opgeslo ten. Na de oorlog kwam hij bil de nieuwsdienst van de radio en later bij het Algemeen Handelsblad, waar hij rechtbankverslagen maakte en muziek- critieken schreef, terwijl vooral ook de televisie en de radio zijn aandacht had den. Hij heeft ook tal van teksten voor de omslagen van grammofoonplaten ontworpen. Op zijn eigen verzoek zal nu in stilte worden begraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2