B. en W. van Amsterdam blijven optimistisch Reë1 NB Algerijns proces tegen „progressieve christenen' Aalmoezenier van Hongaarse vluchtelingen onderscheiden Dr. Jos Smits van Waesberghe buitengewoon hoogleraar Kruiswoordraadsel Félleriaars 1 ERIC DE NOORMAN Gelukkig weerzien op vliegveld Meisbroek Over een klein halfjaar moeilijkheden opgelost Rechter aanvaardt beweegredenen van christelijke solidariteit Pater Radanyi S.J. ontvangt zilveren medaille van Ned. Rode Kruis alles uitbetaald Nieuw gesprek over Cypi >rus? IJ-TUNNELAFFAIRE WEER IN DE RAAD enngscommumque onelegant genoemd Wijzigingen bij cle kinderpolitie Leerstoel in kernfysica aan G.U. te Amsterdam IJmond-commissie van de K.V.P. Aanslag op veiligheid van staat Ontwerp-landbouw- wet aanvaard van oorlog bestaat niet meer K.N.W.U. verklaart Geld Martini-premie Van Est en Wagtmans naar wedstrijd voor de ivereldtitel DONDERDAG 25 JULI 1957 PAGINA De gang van zaken Te Amsterdam Onelegant" Onderzoek naar wensen van de bevolking Klimaat verbeterd Benodigde gelden Militaire mutaties Eerste Kamer 9 10 11 van woensdag Oplossing Partij-leven Onvermij dëlijkHei d Tussen Groot-Brittannië, Turkije en Griekenland (Van onze verslaggever) Be Amsterdamse raadsleden hebben gisteravond na een urenlang debat gerustgesteld het moede hoofd ter rus te gelegd; zjj hebben zich opnieuw in slaap laten wiegen door het onverwoest baar, door geen regeringscommuni qué te temmen optimisme van het college van burgemeester en wethou ders, dat de IJtunnel er binnen af zienbare tijd tóch komt. De wethouder V' n Publieke Werken, Mr. G. v. 't Huil, verwachtte dat over drie a vier maanden later sprak hjj over een klein half jaar het financieel en technisch overleg met de regering en de waterstaat wel zover gevorderd .1 zijn dat de voornaamste moeilijkheden zijn overwonnen. En uit zijn woorden hebben we begrepen, dat morgen de aanbesteding van de IJtunnel doorgaat al kwam uit de Raad het verzoek om van tevoren toch nog even met de Rijkswaterstaat te overleggen. De wethouder van financiën, Mr. F. van Wijck, rekende erop, dat de geld schieters straks wel weer bereid zullen zijn om de nodige miljoenen voor de voortzetting van de tunnelbouw op ta- lel te leggen. De animo om over de IJtunnel te spreken was zo gering, dat het leek alsof er geen sprekers meer zouden ko men na de heer Seegers (Comm.), die de enige was, die zich erg over de gang van zaken opwond en deswege door de heer Den Uyl (P.v.d.A.) werd gekapitteld, hetgeen de heer Seegers met een serie scheldwoorden beant woordde. De heer Seegers wilde, dat B. en W. een soort van volksbeweging tegen de regering gaan ontketenen, het geen hij in een motie nader preciseer de. Maar de motie struikelde met 32 tegen 6 stemmen. Alleen de communis ten waren voor./ In een uitvoerige verklaring heeft de locoburgemeester de gang van zaken punt voor punt uiteengezet. Op 18 juni hebben B. en W. geconfereerd met de betrokken ministers, waardoor zij de overtuiging hadden gekregen, t de IJtunnel gebouwd zou kunnen wor den als er overeenstemming zou zijn verkregen over de technische en fi nanciële vraagstukken. En toen zjj op 10 juli overgingen tot de uitgifte van de IJtunnellening stond al v--t, dat een belangrijk deel van het nodige geld ter beschikking zou komen op grond van Wegens wijziging der werkzaam heden wordt per 1 augustus in Am sterdam het apparaat van de Kinder politie ingekrompen. Van de drie hoofdinspectrices zal aan twee een an dere politionele taak worden toebedeeld. Ook een twaalftal agenten, in dienst van de kinderpolitie, waarvan vier vrouwelijke, zullen naar andere afde lingen worden overgeplaatst. Dat be tekent dus, dat de gespecialiseerde kinderpolitieafdeling, die in 1920 opge richt, civielrechtelijk en preventief po litiewerk verrichtte, dus vrij sterk so ciaal gericht was, thans plaats zal moe ten maken voor het repressieve poli tiewerk wegens het grote gebrek aan personeel bij de Amsterdamse politie. De Raad van Kinderbescherming, de vroegere, gewijzigde Voogdijraad, zal voortaan de sociale taak, die de Kin derpolitie in de hoofdstad tot nu toe vervulde, grotendeels moeten overne men. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, het genootschap ter be vordering van natuur-, genees- en heel kunde toe te laten tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in kernfysica aan de Gemeente-universiteit van Am sterdam. Dit besluit heeft de raad ge nomen overeenkomstig een positief voorstel van het college van curatoren op adviezen van de senaat en het presidium en onder de bepaling, dat het reglement voor de oprichting van deze leerstoel en mogelijke verandering daar in, onderworpen zullen zijn aan de be krachtiging van B. en W. door bedrijven en andere instellingen gedane toezeggingen. Maar de geldgevers eisten de garantie, dat de IJtunnel- bouw met goedvinden van de regering voortgang zou kunnen vinden, een ga rantie, die B. en W. niet konden geven. Een regeringscommuniqué beweerde daarop dat B. en W. vooruitliepen met de IJtunnellening op nog te houden be sprekingen, een communiqué, dat B. en W. zeer betreuren. De geldgevers trokken zich terug, omdat zij meen den dat de IJtunnelbouw nu op losse schroeven was komen te staan. Daar op zijn besprekingen met de regering gevolgd maar tot hun leedwezen moe ten B en W. mededelen, dat de rege ring heeft vastgehouden aan haat- standpunt dat het technisch overleg tot overeenstemming moet hebben geleid voordat nadere beslissingen kunnen worden genomen. B. en W. hebben zich bijzonder ver heugd over de warme belangstellir - van zovele zijden in en buiten Amster dam voor de IJtunnel en zij vertrouwen dat de getoonde burgerzin onverzwakt zal blijven bestaan. D heer Seegers (Comm.) betoogde dat de regering voortdurend Amster dam heeft tegengewerkt, eerst met het RAI-gebouw, nu weer met de IJtunnel. De heer Den Uyl (P.v.d.A.) meende, dat al is het beeld van de IJtunnel bouw somber gekleurd, er toch geen reden voor defaitisme behoeft te zijn. Hij noemde het regeringscommuni qué tegen de IJtunnellening in hoge mate „onelegant". De regering had zich rechtstreeks tot het gemeentebestuur moeten wenden. Zij kent het adres. Hjj raadde B. en W. aan haast te maken met het technisch overleg en voorlichting on ruime schaal te gaan geven inzake het nationale belang van de IJtunnel. De heer Le Cavalier (V.V.D.) merkte op dat voor de hele gang var> zaken geldt: van je vrienden moet je het hebben! De regering heeft altlid een stok tussen de benen van Amsterdam gegooid. Er zijn echter aan de kant van Amsterdam ook fouten gemaakt. De heer Burger (K.V.P.) meende, De IJmond-commissie van de K.V.P. zal binnenkort met diverse groeperingen van het katholiek maatschappelijk leven besprekingen voeren over de ontwikke. ling, welke in het IJmond-gebied te verwachten valt. De besprekingen heb ben tot doel te komen tot een nadere formulering van de wensen van de be volking, die bij de huidige ontwikke ling in dat gebied betrokken is. De commissie is inmiddels begonnen met de bestudering van de planologische ontwikkeling in de IJmond en de streek van noord-K nemerland, waarbij zjj o.a. streeft naar een nadere uitwerking van de wensen van de agrariërs in dit gebied in verband met de huidige po litiek van de provincie Noord-Holland. De IJmond-commissie van de K.V.P. werd enige maanden geleden geïnstal leerd met de opdracht adviezen uit te brengen over de politieke ontwikkeling in de IJmond en over de politieke aspecten van de structurele veranderin gen, die zich in de kop van N.-Holland voordoen. In dit verband heeft de com missie zich o.a. beraden over de kwestie van de bestuurlijke indeling, nadat hier over in november het wetsontwerp „Be vordering van een evenwichtige ontwik keling in het gebied van de IJmond" was verschenen. Hierover is een uitvoerig in tern rapport uitgebracht aan het partij bestuur van de K.V.P. Daarbij heeft de commissie zich niet beperkt tot het be studeren van het ingediende wetsont werp, maar ook andere oplossingen van de bestuurlijke problemen overwogen. Men stelt zich voor, nu 't voorlopig ver slag is verschenen en de memorie van antwoord binnen enkele maanden kan worden tegemoet gezien in het licht van deze stukken een nader rapport aan het partijbestuur uit te brengen. Zowel met de kamerfractie als met het partijbe stuur wordt ter zake van het een en ander een voortdurend nauw contact on derhouden. dat men elkaar op technisch gebied wel zal vinden, want de goede wil er wel. Hij rekende erop, dat het ge meentebestuur met takt en deskundiv heid, met kracht en zelfrespect voor de Amsterdamse belangen zal opkomen, geruggesteund door de raad en de bur gert). De bestedingsbeperking kan niet alles tegenhouden. Als de regering een maal maar overtuigd is, dat het gaat om het levensbelang van Amsterdam, dan valt het tijdstip van de afbouw nog wel mee. Nadat ook de heer v. Sandick (Prot.) in dezelfde geest had gesproken de heer Den Uyl vond dat een hoopvol teken, want de heer v, Sandick is bankdirecteur en de banken zullen het nodige geld moeten geven! zette Mr. de Roos uiteen dat men het dieptepunt inzake de IJtunnelaffaire nu wel voor bij is. Hier past z.i. geen defaitisme want dat is gebrek aan geloof in eigen kracht en al heeft men nog niet be reikt wat men wenste, de mogelijk heden om het te bereiken zijn z.i. ver groot. Het klimaat achtte hij verbeterd en al is zelfs in Amsterdam niet ieder een overtuigd van de noodzaak van de IJtunnel, B. en W. zullen alles doen om geleidelijk alle weerstanden te overwinnen. Wethouder v. Wijck (K.V.P.) rek e uit dat het direct nodige bedrag voor de IJtunnelbouw maar een heel klein gedeelte is van wat Amsterdam on danks de bestedingsbeperking zal moe ten '"tgeven. Hij had altijd gedacht dat als het geld maar op lange termijn verkregen zou kunnen worden, dit de doorslag zou geven, maar dat is toch niet zo gebleken. Tegelijk met het tech: overleg met de Rijkswaterstaat kan ook het financieel overleg met de regering worden voortgezet. En hjj vertrouwde dat de geldgevers hun toezeggingen ook in de toekomst gestand zouden doen. Wethouder Mr. van 't Huil (P.v.d.A.) zette nog uiteen dat tot december j.l. er voortdurend overleg is geweest met de Rijkswaterstaat over de IJtunnel bouw, maar dat overleg is toen plotse ling door de Rijkswaterstaat stopge zet, waardoor over het eigenlijke be stek geen overleg is gevoerd. Hjj verwachtte geen moeilijkheden als vrijdag de aanbesteding wordt ge houden, want grote veranderingen in het bestek kunnen altijd nog in over leg met de firma, aan wie het werk wordt gegund, aangebracht wo-dep Hq had het vaste vertrouwen dat het overleg met de Rijkswaterstaat slechts drie a vier maanden zou duren, waar bij tegelijk kan worden overlegd over de Rijksbijdrage voor de tunnelbouw. Overigens verwachtte hij dat over een half jaar ook wel ommekeer zal ko men in de thans moeilijke financiële omstandigheden. En dank zij al dit optimisme had de raad vrijwel geen behoefte meer om te repliceren, behalve dan de altijd vechtlustige heer Seegers met zijn on vermijdelijke moties 44. „Kom nou, Noorman", poogt Svein Eric wat op te monteren, „wat haal je je nou allemaal in je hoofd; zo somber heb ik je nog nooit gezien. Erwin kan op zichzelf passen, dat heeft hij vaak genoeg bewezen. Als die Zwarte Piraat hem gedood had, zouden ze dat hier wel weten en ze zouden er wel voor uit durven kom.en ook. Bovendien, wie anders dan Erwin wil een los geld voor ons betalen?" Dit laatste heeft ook Eric overwogen en inderdaad wijst dat er op, dat Erwin nog in leven moet zijn. De Noorman richt zich zuchtend op en strijkt zich over het voorhoofd. „Het heeft geen zin er langer over te piekeren, de tijd zal het wel leren". Na enkele dagen doemt aan de horizon een eilandengroep op en als de vloot daarheen de steven wendt, begrijpt Eric, dat het einde van de tocht nabij is. Zij varen een hrecle beschutte baai binnen, waar talloze Drakars voor anker liggen. „Wel, A oorman", fluistert Svein, „hier kunnen gemakkelijk een paar honderd schui ten geborgen worden. Heb je op de koers gelet?" Eric knikt somber. „Dat heb ik maar wij zullen er weinig aan hebben. Dit is een plaats, waarvan geen vlucht mogelijk is". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. (^1 isteren heeft de militaire recht- bank te Algiers uitspraak ge- daan in een proces dat wel ge doodverfd is ais,.proces van de progres sieve of liberale christenen", lees van merendeels militante christenen, die hun verregaande sympathieën met de inheems-AIgerijnse aspiraties voor poii- tiek-nationale en sociaal-economische emancipatie niet onder stoelen of ban ken steken. Onder de dertien verdach ten die terecht stonden bevonden zich een katholieke geestelijke, lid van de Missie van Frankrijk, een protestantse student in de theologie en voorts katho lieke sociale werkers en werksters, een hunner adjunct van de burgemeester van Algiers. De arrestaties, slechts ten dele gehandhaafd, hadden plaats gehad in maart j.l. in het raam van een door generaal Massu's parachutisten onder nomen politionele zuiveringsactie, en verwekten ook in Frankrijk met name in de hoofdstad veel opzien. Wij hebben er destijds uitvoerig over bericht. De algemene beschuldiging waaronder deze zogenaamd progressie ve of liberale christenen terecht hebben gestaan luidde: aanslag op de veilig heid van de staat. Ten laste gelegde fei ten waren het verborgen houden van De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdagmiddag met algemene stemmen dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe S.J. benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de eenstemmige muziek en de muziektheorie der mid deleeuwen aan de Gemeenteuniversi teit. Dr. Smits van Waesberghe was tot dusver privaat-docent aan deze uni versiteit. Dr. Joseph Maria Antonius Frans Smits van Waesberghe werd op 18 april 1901 in Breda geboren. Hij door liep het gymnasium te Katwijk aan den Rijn en trad in 1920 toe tot de orde der Jezuïeten te Mariëndaal. Hij studeer de filosofie en psychologie aan het Col legium Berchmanianum en Grego riaans aan de St. Paulusabdij te Ooster hout. Na zijn muziekstudie werd hij leraar en dirigent aan het St. Canisius- college te Nijmegen, in 1937 aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam en van 1939 tot 1943 was hij leraar aan het Rotterdams Conservatorium. Sedert 1943 is hij hoofdleraar aan het Amster dams Conservatorium en sedert 1944 doceert hij middeleeuwse kerkmuziek aan de filosofische faculteit der Jezuïe ten te Nijmegen. In 1947 werd bij bo vendien privaat-docent in de middel eeuwse muziekwetenschappen aan de Gemeenteuniversiteit van Amsterdam. In 1953 werd hij voorzitter van het Ka tholiek Cultureel Beraad en in dat jaar volgde tevens zijn benoeming tot doctor honoris causa aan het „Instituto Pon- tifico di Musica Sacra" te Rome. Dr. Smits van Waesberghe vervult vele functies bij muziekorganisaties en Prof. dr. Jos Smits van Waesberghe S.J. heeft talrijke publicaties op muziekwe tenschappelijk gebied op zijn naam staan. In opdracht van de Unesco werkt hij thans aan een beschrijving van de middeleeuwse handschriften over mu ziek; (Van onze verslaggever) De Hongaarse Jezuït pater Rochus Radanyi heeft woensdagavond in het Sint Ignatiuscollege te Amsterdam de zilveren medaille van het Ned. Roode Kruis ontvangen. De uitreiking ge schiedde door It. gen. A. G. J. M. F. van der Kroon te Breda, lid van het Hoger Militair Gerechtshof en tevens eerste ondervoorzitter van het landelijk Rodekruisbestuur. In de legpenning, voorzien van het internationale em bleem, is de volgende tekst gegraveerd: met gevoelens van bijzondere dank baarheid voor hetgeen werd verricht voor de Hongaarse vluchtelingen 1936 - 1957. Pater R. Radanyi S.J. is tot 195% overste van een district in Hongarije geweest. Toen de politie erachter kwam dat hij deze functie bekleedde, werd er een arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd, maar gelukkig kon hjj bij tijds naar het buitenland uitwijken. Na tal van omzwervingen in Italië, Frank rijk, Duitsland en Zwitserland, reisde hij in de zomer van 1956 voor een kort vakantieverblijf naar Nederland, waar hij zich direct op de studie van het Nederlands toelegde. Toen enkele maanden daarna de Hongaarse vrij heidsstrijd ontbrandde, werd hij door zijn kerkelijke overheid als aalmoeze nier voor de naar ons land gevluchte Hongaren aangesteld. H\1 heeft als zo danig zeer veel voor zijn uitgeweken landgenoten kunnen verrichten en deed dit op een wijze, aldus de heer v.d. Kroon, die boven elke lof verheven is. Mede dank zij zijn activiteiten hebben vele Hongaren hier de basis gevonden voor een hoopvolle toekomst. In zijn antwoord zei pater Radanyi o.a. de hem verleende onderscheiding te zien als een blijk van sympatie, dat tevens een belofte van blijvende steun van de zijde van het Nederlandsche Roode Kruis inhoudt. Hij roemde ver der de spontane hulpverlening van de Nederlandse regering en het Neder landse volk, waardoor een beter begrip en een gevoel van blijvende wederzijd se liefde is ontstaan. „De legpenning is geen kroon op het werk, maar slechts een aansporing tot verdere arbeid, in de wetenschap dat Nederland naast ons staat", aldus de Hongaarse aalmoeze nier ten besluite. Thans bevinden zich circa 2300 katho lieke Hongaren in Nederland. Djj bijeenkomst werd tevens bijge woond door pater dr. A. C. Varga S.J. uit New York. provinciaal van de uit Hongarije uitgeweken Jezuïten. Hun aantal bedraagt circa 180, verspreid over vijf werelddelen. Pater Varga, die in 1947 voor een jaar naar Amerika overstak, doceert thans filosofie aan de Fordham Universiteit te New York. Bij K.B. is eervol ontslag uit de mili taire dienst verleend per 1 augustus op verzoek aan kolonel-arts F. H. A. Kothe, van het dienstvak van de ge neeskundige dienst per 1 september, ter zake van langdurige dienst, aan kolonel P. H. Donck, van het wapen der artillerie, en op verzoek aan ko lonel J. A. de Bruine, van de artillerie. Zijn doctorsbul behaalde hij in 1948 aan de Gregoriaanse universiteit te Rome. In 1951 vertrok hij naar Toronto in Canada, waar hij professor aan het Groot Seminarie werd tot aan zijn be noeming aan de Fordham Universiteit. Hij maakt thans een visitatiereis door Europa. door de justitie gezochte terroristen, het bieden van de helpende hand aan het Nationaal Bevrijdingsfront door het opslaan van propaganda- en ander ma teriaal enz. Het proces is zeer kalm en waardig verlopen; het laat voor de krin gen der Europese behoudzuchtigen in Al giers bijzonder weinig ruimte over om nog te kunnen spreken van „de samen zwering der katholieken". Het meest bezwarende feit dat enigen der beklaagden aanvankelijk ten laste was gelegd, had betrekking op het „in veiligheid brengen" in een Algerijns Clarissenklooster van een vrouwelijk communistisch partijlid, Raymonde Pe- schart, die door de politie werd gezocht wegens het plegen van een bomaanslag in een Algerijnse „milkbar", die vele slachtoffers had gemaakt. De beklaag den hebben noch dit feit noch de overi ge hun ten laste gelegde feiten ontk Doch Raymonde Peschart was inmid dels door de justitie zelf onschuldig be vonden, zodat aan het feit van haar ont trekking aan de justitie niet zoveel be tekenis meer toekwam. Voor het overige heeft de recht bank, zoals ook de officier van justi tie had gedaan, de beklaagden ruim schoots in rekening gebracht dat zjj naar hun zeggen gehandeld hebben uit christelijke en menselijke solidari teit, uit het verlangen om door hun contacten in ieder geval een Frans- Algerijnse toekomst te redden, met veroordeling overigens van alle ge weldplegingen van welke kant rok. Dat zij bij dit alles inderdaad wel eens de nodige voorzichtigheid uit het oog zullen hebben verloren, gaven zij ech ter volmondig toe. „Ik wenste," aldus verklaarde onder meer de katholieke geestelijke, „door het vervullen van gemeenschappelijke maatschappelijke taken de kioof op te vullen die gaapt tussen de beide ge meenschappen." Waarop de president antwoordde: „Ik zal de laatste zijn om u deswege te berispen. Doch herinner 1 het Evangelie. Men moet de voorzie' tigheid van de slang hebben. De naasten liefde sluit de voorzichtigheid niet uit." Slechts e'en van de dertien progr sief christelijke beschuldigden is tot een onvoorwaardelijke straf veroordeeld; twee jaar gevangenis. Vijf zijn vrijge sproken, de overigen kregen voorwaar delijke straffen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft woensdag morgen z.h.s. het ontwerp-Landbouw- wet van minister Mansholt aanvaard. De wet dient ter vervanging van een aantal crisis, en bezettingsmaatregelen. De minister heeft thans uitgebreide bevoegdheden gekregen voor de rege ling van teelt, afzet en prijsvorming van landbouwprodukten. De Kamer maakte hiertegen echter geen bezwaar want het toezicht op 's ministers beleid is afdoende geregeld. O.a. heeft hij toe gezegd iedere drie maanden een uitvoe rig overzicht te geven over de stand van zaken bij het Landbouwegalisatie Fonds. Een aspect van de regeling, die bij vrijwel alle leden grote instemming ontmoette is de vrij uitgebreide dele gatie van bevoegdheden aan de daar voor in aanmerking komende publiek rechtelijke bedrijfsorganen. Horizontaal: 1. met vrees vervuld, - gemeente in Noord-Brabant; 2. grasstrook langs weg, pg - ogenblikkelijk; 3. drabbig, - op grote fo afstand; 4. gelofte, - uniformpet; 5. lidwoord, - verschiet; 6. uitroep van 1/5 Pijn, - rund, - Eminentie (afk.) 7. godsdienstig lied, - Arabisch vorst; 8. er, - ingenieur; 9. wiel, - kashouder; 10. bestanddeel, - wees gegroet; 11. bedrijf, - geluid bij breken. Verticaal: 00 1. kloosterling, - mankeren; 2. zenuwachtig, - biersoort; 3. uitgestrekt, - giftslang; 4. vlek - groente; - noot; 5. veroveren; 6. hetzelfde, - rij; 7. kreet, - huisdieren, - heilige; 8. volksfeest; 9. tarnt van rivier, - Ned. Nieuw- Guinea; 10. koningsstaf, - boezelaar; 11. huidstreep door zweepslag, - eetlu^;. Horizontaal: 1. kor; 3. a.n.p.; 6. kam; 8. sla; 10. sol; 11. sta; 12. eva; 14. fa; 16. l.k.; 17. r.k.; 18. are na; 19. sr; 20. dr; 21. tij; 23. pro; 25. den; 26. die; 28. elk; 30. les; 31. k.m.a.; 32. mol. Verticaal: 1. kalf; 2. om; 4. n.s.; 5. plek; 6. ko; 7. stre ven; 9. a.v.; 10. strop; 13. «aarde; 15. aar; 16. lat; 20. dolk; 22. ij del; 24. re; 27. is; "29. km; 30. l.o. In eem verslag over de gang van za ken bjj het verwijderen van de Molo- tov-Malenkov-groep uit het leider schap van de Russische communisti sche partij zegt het officiële orgaan van het centrale comité „Partijleven", dat het apparaat van het centrale co mité en van de streekcomité's op po sitieve manier is ingekrompen. De politieke afdelingen en de func tie van „partij-organisator" van het centrale comité in fabrieken en kan toren zijn opgeheven. (De partij-orga nisatoren waren partijvertegenwoordi gers met een volledige dagtaak bü alle Sovjet-instellingen en moesten toe zicht uitoefenen op en rapport uit brengen over economische, politieke en andere ontwikkelingen). Volgens „Partijleven" zal door de ge nomen maatregel de groei van de mas sa der partijleden toenemen. In het artikel wordt verder onder andere nog opgemerkt dat, „naar be kend was, er een marxistisch-leninis- tische stelling bestond volgens welke oorlogen onvermijdelijk waren zolang er imperialisme bestond". Deze stel ling, aldus het artikel, was juist voor de toenmalige periode, maar sedert dien is de toestand radicaal veranderd. De onvermijdelijkheid van een oorlog bestaat niet meer en op deze basis bouwt de buitenlandse politiek van de Sovjetstaat. Volgens het verslag heb ben de uitgestotenen tweemaal voor het centrale comité ter eigen verdediging het woord mogen voeren. Verenigde Staten De Amerikaanse douane heeft aan boord van het Franse vrachtschip „Marseille" in Miami een hoeveelheid heroïne en opium gevon den die op de markt van verdovende middelen in Amerika zeker een mil joen dollar zou hebben opgebracht. Bijzonder hartelijk was het weerzien op het vliegveld Mels broeck bij Brussel, toen daar koning Leopold en prinses Liliane terugkeerden uit Cortina d'Ampezzo na hei auto-onge val, dat gelukkig zo goed afliep. Hartelijk omhelzen koning Boudewijn (links) en prins Albert hun ouders. De sportcommissie van de K.N.W.U. deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van de tegen Pelle- naars ingebrachte beschuldigingen heeft de leider van de Tour de France-ploeg zonder enige terughoudendheid opening van zaken gegeven tegenover het dage lijks bestuur van de sportcommissie van de K.N.W.U. Hoewel het op het ogenblik nog te vroeg is om reeds een definitief oordeel te vellen is inmiddels aan de hand van de overgelegde correspondentie met de Martini-fabrieken wel overtuigend ko men vast te staan dat de aantijging in zake liet niet uitbetalen door Pelle- naars iedere grond van waarheid mist. Pellenaars heeft de K.N.W.U. ver zocht zich te willen belasten met de af rekening van de gelden van de zo juist beëindigde Tour de France". De Nederlandse ploeg voor de wed strijd om het wereldkampioenschap op de weg (professionals), die op zondag 18 augustus nabij Waregem in België wordt gehouden, is door de sportcommis sie van de K. N. W. U. als volgt sa mengesteld: Wim van Est, Piet van Est, De Groot, De Jongh, Maas, Mahn, Pauw en Wagt mans. Reserves zijn Kersten, Donker en Van der Pluym. Groot-Brittannië is van plan nieuwA onderhandelingen met Griekenland ew Turkije te beginnen over de kwestie- Cyprus, aldus verneemt United Press uit goedlmgelichte bron. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse zaken, zal waarschijnlijk binnenkort Griekenland en Turkije uitnodigen tot een nieuwe conferentie te Londen of op een andere, een neutrale plaats. Men gelooft dat het besluit hiertoe maandag is genomen in een bespre king tussen premier Macmillan, de mi nister van koloniën, Alan Lennox-Boyd, en de gouverneur van Cyprus, Sir John Harding. Voorts wordt vernomen dat Engeland bereid zou zijn aan Cyprus zelfbestuur toe te staan, mits Groot-Brit- tanië of de N.A.T.O. de strategische ba ses op het eiland kan behouden. Groot-Brittannië wil geen federatie tus sen Cyprus en Griekenland, althans ze ker niet in een lange reeks van jaren. Groot-Brittannië heeft reeds eerder getracht een driemogendheden-conferen- tie over Cyprus te beleggen. Dat was na de vrijlating van aartsbisschop Ma* karios. Doch Griekenland weigerde toen aan de conferentie deel te nemen, tenzd de Enosis, de unie met Griekenland- mogelijk gemaakt zou worden. Her schijnt dat de Grieken thans wel herein zouden zijn een nieuw gesprek over a toekomst van het eiland te beginnen^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2