Regen verstoort vreugde van Vierdaagse-leger 10 Djilas spreekt een vernietigend oordeel over communisme uit SCHEEPVAARTBERICHTEN 1 Schip in nood Zonneschijn in Apeldoorn Protest S.L.S.-rit toch toegewezen ?u! £ï'J«deri»ïïr'ïA*'I.; Èt Opzienbarend boek van gedetineerde oud-medewerker van Tito Nieuwe K.V.C.- jeugdherberg Kath. mijnwerkersbond acht de gang van zaken onbevredigend Sirs.ZfmZTüiTS;:; z"saï~ra' "«""'«r;:? si Ef.S Siijïïfd» J DONDERDAG 25 JULI 1957 PAGINA 7 K.N.A.C. wijst Tak als winnaar aan FlAMINGO'S WINNEN ROYAAL ons roeiers ïiiet populair Doedelzak-spelers in actie Go Ahead onderhandelt met de K.N.V.B. Telt medisch afgekeurde speler wel mee KRUYVER NIET NAAR AJAX Irene Jansen ex aequo eerste te Londen Italiaanse zege in Londen Gerrit Voorting wint in Zwolle Spaanse wielerzege in Nijmegen Willem II contracteert Duitse speler Nog geen opvolger voor ir. Hopster Te Broekhuizen Officieel opengesteld Jubileumgift voor Kankerbestrij ding Het uitstel van het premie-besluit Examens Vertaald door JOHAN NI. PALM MARKTBERICHTEN i dat (Van onze correspondent) Het N.W.B.-Vierdaagselegertje, u»! oensdag tussen zes en acht uur startte, pieek met vier deelnemers tot 915 te zijn ingekrompen. Deze vier lieten het af beten vanwege voetklachten en spier pijn. De veteranen leden op de tweede Qag een gevoelig verlies, toen de oudste onder hen, de 80-jarige heer J. G. Coen- raadts uit Utrecht op de rustplaats De rto1?1 te Hoenderloo aan het wandelen brui gaf. Opa Coenraadts werd hier- gedwongen door een steeds erger nHndende PO" in zijn rechterheup. Een waarvan hij sinds zaterdagavond zwin* last had' t°en hij te lang met een Mnf k°Her heeft lopen zeulen, da» Zomerzonnetje deed op de tweede nn, tntstekend zijn best en koesterde daan ,0Pen gedeelten het N.W.B.-Vier- legertje. Maar de stralen van de on deden meer. Ze gaven aan het na- Urschoon een meer feestelijk aanzien, waardoor het wandelen tot een waar ge noegen werd. Toer. de eerste wandelaars zich maar amper hadden afgemeld, begon een klein maar zeer verzorgd bloemencorso door Apeldoorns binnenstad te trekken. Een geste van de V.V.V. en de Apel- doornse winkeliers voor de wandelaars die in de avonduren, toen de feestver lichting was ontstoken, werd herhaald. In de jongste Scheveningen-Luxem- burg-Scheveningen-rit is een protest in gediend tegen de toekenning van dertig strafpunten wegens het missen van een route-controle aan de equipes Tak-Hilarius, Klein-Teding Berkhout en Hilarius-Outshoorn. Dit protest is door de jury afgewezen. De heren Tak, Klein en Hilarius zijn toen in hoger be- roep gegaan bij de K.N.A.C. en de sport- commissie van de K.N.A.C. heeft nu bun protest alsnog toegewezen. De equipe Tak-A. W. A. Hilaris is daarmee mgemeen winnaar in de superklasse van de zesde S.L.S.-rit geworden. De »e van Nieuwenhuizen-Verlaan is i deze klasse van de eerste op de twee- H gekomen. Protest werd ingediend, omdat de twee t?Uipes, die de startnummers een, de CoV} drie hadden, wel het betreffen- een thrtOlepunt passeerden, maar op aanwe,j tip dat de controleur nog niet Protest!^ was, terwijl hij er volgens de ten zij^bnden reglementair had moe- K.N.a.c Pe sportcommissie van de de contrei e®ft moeten concluderen, dat het tijdstiifur op zijn vroegst omtrent controle.QP van reglementair verplichte aangekorp^hing ter plaatse kan zijn moest Worl1' waarna de controle nog ter plaatse uitgezet. Een onderzoek steld, dat ft voorts in het licht ge- betrokken p onaannemelijk is, dat de schreven tijdyjtroleur op het voorge nen openstpii1 P zijn controle heeft ktm- heeft daarom k' De sportcommissie jury, vernietigd besluit van de S.L.S.- Veen gesPeeld^woend^^-Crfc^wed- Strijd tussen de Flamingo's en de in- Cogniti 1S door c*eNederlanders gemak- Irolnlr gewonnen. Was het batten van de Kasten, over het algemeen teleurstellend, Kdsien vv j.arentegen kon sterk heten. S op de tweede heei voor de Nederlandse bowlerij, wa toen. het score-bord 84 runs aanwees, Waren alle Engelsen van de mat ver £wenen. Vooral Max Maas zette de phgeisen voor onoverkomelijke pro- blemen. ■t, H runs waren voldoende voor de 'amingo's om de Engelsen een neder- aaS toe te brengen. Zij hadden de runs eeds voor het verlies van 4 wickets, ï'.aardoor een royale zege behaald werd. li de Nederlanders blonken Marseille Sb, Maas uit bij het bowlen, terwijl ?big, Marseille en Schuur het bat zeer ekwaam hanteerden. Jonge roeiers van Eton-College e«n van de meest exclusieve scholen V^n Engeland, zijn de laatste dagen ^schoten met windbuksen door lie den die zich verdekt hadden opgesteld bosjes op de eenzame oevers van de Theems boven Windsor. Andere leerlingen van het college Zljn gemolesteerd door zwemmers die boten omtrokken door aan de achtersteven te gaan hangen. Het hoofd van het College heeft ae hulp van de politie ingeroepen een eind te maken aan de inci- nten die zich meestal 's avonds aJ spelen. Woensdag werd het tweede parcours van de Vierdaagse van Nijmegen verlopen. Ook ditmaal moesten de militairen in volle bepakking 40 kilometer lopen, maar twee soldaten hadden een kleineverlichting van hun last. (Van onze correspondent) De doedelzakken van de Schotse High landers klaagden nog meewariger toen er in Wychen lekkages op grote schaal ontstonden in het grauwe wolkendek, dat in de ochtend van de tweede mars dag, maar dan ook een die een goede hing. Het was de enige bui van deze dag, maar dan ook een van een goede drie kwartier alle caf^ aan de Wychen- se Markt aan een uitpuilende klandizie hielp. Alleen de sterren en de balken, als immer ruimschoots vertegenwoor digd, probeerden te doen alsof er geen regen viel. De wandelaars zelf deden wij zer' zü hulden zich in plastic capes en sloegen handdoeken om hun schouders of zochten rust, koffie en onderdak. Toen de regen kwam, was een be hoorlijk deel van de wandelarmee het Maas en Waalse dorp al voorbij. De kop lopers marcheerden al op Nijmeegs grondgebied en liepen daarmee een nat pak mis. Plus de stijve spieren die de masseurs weer handen vol werk gaven. Zo de blarenprikkers, die liters jodium vergoten en kilometers pleister dak pansgewijs verwerkten. Captain Bon ford met zijn jongens van het 17th BN RAOC lachten er wat om. Daarvoor hebben de twee meter lange captain en zijn mannen dan ook vanaf de Pasen in tensief getraind. Dat hebben lang niet alle deelnemers gedaan, zo is wel dui delijk. Gaven er de eersje dag 19 deel nemers de strijd op, de ochtend van de tweede dag verkozen 70 wandelaars de behaaglijkheid van hun bed boven de vermoeienissen van het parcours. Er gingen er dan ook maar 11.962 op weg: daarvan sneuvelden er onderweg 87. Daaronder waren vanzelfsprekend ook militairen, die ongeveer de helft van het aantal tippelaars uitmaken. Voor de chef opperpollepelzwaaier in de Nij meegse garnizoenskeuken. luitenant Hermans, maakt dat overigens weinig verschil. Het zal nog de vraag zijn of hu uitkomt met zijn 60.000 eieren, 40.000 kilo aardappelen, 6300 kilo vlees, 3500 kilo boter en 2600 kilo suiker, die vori ge week op het boodschappenlijstje van de luit prijkten. De troep binnen- en buitenlandse militairen van land- en luchtmacht plus de verzorgers - be staat uit een achtduizend man en die kratten wat aan. En het eigen garni zoen mag ook niet verhongeren. Iedere middag zwermen de vrachtwagens met Het bestuur van Go Ahead is met de K.N.V.B. in onderhandeling getreden om toestemming te krijgen voor de aan koop van een zesde speler. De transfer regeling voor hef betaalde voetbal staat t dat de clubs zes spelers kopen. Go Ahead mocht er dit jaar echter maar vijf kopen, omdat het vorige jaar een „voorschot" van een speler was ver kregen. Het vorige seizoen namelijk werd Fetlaar voor drie jaar als semi- prof afgekeurd. In dit bijzondere geval stond de K.N.V.B. toe. dat Go Ahead een andere speler aantrok. Het bestuur van Go Ahead vindt het echter niet bil lijk, dat voor een speler, die op medisch advies voor lange tijd niet mag spelen, een „voorschot" wordt gegeven. Het meent, dat het redelijk is, dat daarvoor een nieuwe aankoop kan worden ge daan. V- gamellen uit om in 38 scholen en kam pementen de manschappen hun war me maaltijd te brengen. Ondanks de 67 extra man hulp van de koksschool uit Leiden komt men dan nog bijna handen tekort, zodat de 36.000 boterhammetjes voor het dagelijks ontbijt in de nachte lijke uren worden gesmeerd en belegd. Deze centrale voeding is een van de uitvloeisels van de Operatie Centraal, die tracht om in de chaos van her en der opererende militaire wagens wat meer coördinatie te brengen. Een ander ge volg van deze strategie is dat er grote rustplaatsen zijn gecreëerd, waar drie tot vierduizend man tegelijk kunnen rusten. Vroeger zocht iedere compag nie en ieder detachement zijn eigen veldje. Met als verrassende consequen tie dat er nu vierduizend man tegelijk nat worden als er een plaatselijk wolk- breukje boven de rustplaats losbreekt. Vandaag kamperen de troepen voor de grote rust in de heuvels tussen Pias molen en Milsbeek. De derde dag is de etappe van de cols, met Groesbeek als middelpunt en de Zevenheuvelenweg als toetje voor wie van bergklimmen houdt. Wié daar goed doorheen komt, zo heet het. heeft het goud al bijna bin nen. Alles is echter betrekkelijk, want één flinke blaar in de ochtend van de vierde dag heeft al eerder schone illu sies In zilte tranen doen verdrinken. Een arbitragecommissie van de KNVB, samengesteld uit de heren mr. Stol (Den Haag), Notten (Maastricht) en Zon (Rotterdam), heeft uitspraak ge daan inzake het geschil tussen Ajax en PSV over de transfer van de KFC- er Kruyver. Naar aanleiding daarvan werd het navolgende communiqué ver strekt: ,,Op grond van de geldende bepalin gen van de KNVB is de arbitragecom missie van oordeel, dat de door Ajax gesloten zgn. voorovereenkomst met Kruyver van KFC, niet kan worden erkend. Thans zal het derhalve PSV mogelijk zijn het door haar met Kruy ver gesloten contract te effectueren." (Ajax en PSV hebben onlangs ver klaard zich onvoorwaardelijk bij een uitspraak van de commissie te zullen neerleggen). De Nederlandse amazone Irene Jansen is woensdag ex aequo als eerste ge ëindigd tijdens een internationaal jeugd- springconcours te Londen. Zij bereed het paard „Adelboom". Irene Jansen deelt deze plaats met nog tien andere deelnemersstersDe jury besloot de prijs aan hen gezamenlijk toe te ken nen, nadat zij het parcours twee keer hadden afgelegd. Het programma moest namelijk wegens gebrek aan tijd wor den afgesloten. De Italiaanse kapitein D'Inzeo,die tijdens de Olympische Spelen een bron zen medaille behaalde, heeft woensdag avond te Londen met het paard „Uru guay" de wedstrijd om de „Gouden Koning George V-beker" gewonnen. Hij ontving de trofee - een der meest be geerde onderscheidingen - uit de han den van Koningin Elisabeth. De wed strijden werden bijgewoond door o.m. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Volgens de Britse Ruslandkenner Edward Crankshaw heeft president Tito's vroegere medewerker Milovan Djilas, die thans in een Joegoslavische gevangenis is gedetineerd, „waarschijn lijk het meest vernietigende anti-com munistische document voortgebracht, dat ooit is geschreven". Het boek, „de Nieuwe Klasse", is door Crankshaw in het Amerikaanse tijdschrift „Life" be sproken. Het zal in augustus te New York worden uitgegeven. Djilas heelt het werk in twee gedeelten uit Joego slavië gesmokkeld. Het laatste gedeel te kort voordat hij in november van vorig jaar in hechtenis is genomen. In een brief aan de Amerikaanse uitgever van het boek zegt Djilas, dat het boek moet worden uitgegeven ongeacht de gevolgen die dit voor hem kan hebben. Djilas, vroeger voorzitter van het parlernent en minister van propaganda, werd in december tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens tegen de staat gerichte propaganda. Met meer dan een halve ronde voor sprong heeft de Roosendaler Gerrit Voorting een wedstrijd over 80 km (100 ronden) op de Veemarkt te Zwolle ge wonnen. Hij noteerde een tijd van 1 uur 56 min. De Groot en Piet van Est, de anima tors van deze wedstrijd, moesten halver wege de strijd afstappen wegens een lekke band van De Groot. Van Est bleef op hem wachten. De achterstand die zij opliepen was echter te groot en zij eindigden dan ook in de achterste ge lederen. De uitslag luidt: 1. Gerrit Voorting 80 km in 1 uur 56 minuten. 2. Van der Fluym. 3. Van Wetten. 4. Njjkamp. 5. Bulten. 6. Stolker. 7. Wim van Est. 8. Mehagnoul. 9. Van der Heuvel. 10. De Jongh. 11. Piet van Est. 12. De Groot. In het Goffertstadion te Nijmegen is woensdagavond voor 10.000 toeschou wers een zeer interessant internationaal wielerprogramma afgewerkt. Het boei endste onderdeel was een wedstrijd achter grote motoren (manches van 30 en 40 km) die een felle strijd werd tus sen de Spaanse kampioen Timoner en de Nederlanders Vreeswijk, Pronk, Sta kenburg en Wierstra. Timoner won de eerste manche (30 km) in de voortreffelijke tijd van 23 min. en 12 seconden. Vreeswijk klas seerde zich met een geringe achter stand als tweede. In de tweede manche triomfeerde Stakenburg verrassend voor de Spaanse kampioen, die echter wel eerste werd in het eindklassement. Willem II heeft de 27-jarige Duitse voetballer Zaro gecontracteerd. De Til- burgse club heeft nu het maximaal aan tal buitenlandse spelers, n.l. 3. t.w. de Belg Mathys, de Joegoslaaf Nicolic en de Duitser Zaro. De heer H. J. P. van Heek, die was aangezocht voor het voorzitterschap van de K.N.V.B., heeft medegedeeld deze functie niet te kunnen aanvaarden, zulks in verband met ziin drukke werkzaam heden. Tijdens internationale atletiekwed strijden te Dublin is Van Harde veld op de 100 yards tweede geworden. Longa heeft twee spelers gecontrac teerd. Het zijn Van der Waal van Sparta en Jansen van SVV. Volgens Crankshaw wordt in het boek de theoretische rechtvaardiging van het communisme weerlegd. Djilas zegt in het boek, dat de communistische leiders eenvoudig een nieuwe klasse van uit buiters zijn. De macht van deze klasse over de mensen is groter dan ooit in de geschiedenis is voorgekomen. De nieuwe klasse heeft zijn bestaan te danken aan de noodzaak achter lijke en agrarische landen te indu strialiseren. Nadat deze industrialise ring een feit is geworden, kunnen de nieuwe leiders niets meer doen dan hun ruwe kracht vergroten en het volk plunderen. De leiding is niet langer scheppend". „Wanneer deze nieuwe klasse van het toneel der geschiedenis verdwijnt en dit moet gebeuren zal er minder over haar heengaan worden getreurd dan ooit tevoren over een andere klasse", aldus Djilas. (Reuter) In het Noord-Limburgse dorpje Broek huizen is wonsdag op feestelijke wijze •Ie 38ste jeugdherberg van de Kath. Vakantiehuizen- en Jeugdherbergen centrale geopend. De voorzitter van de centrale, de heer Th. H. J. Loerak ker, heette hierbij tal van personen wel kom, o.a. aalmoezenier K. H. M. Mars, die de inzegening van het gebouw ver richtte. In zijn welkomstrede memo reerde voorzitter Loerakker het geluk kige initiatief van pastoor P. G. van Enkevort, die het oude brouwershuis van Broekhuizen indertijd aankocht en bestemde voor katholieke jeugdherberg. Het brouwershuis, prachtig gelegen bij de Maas, betekent een goede ver vanging van de thans niet meer be staande jeugdherberg te Posterholt. Het brouwershuis biedt plaats aan zes tig vrouwelijke trekkers. Voor deze ca tegorie, aldus de heer Loerakker, be zit de centrale, die thans 22.000 leden telt, zeventien herbergen. Voorts bestaan negen katholieke herbergen voor jongens en twaalf voor jongens en meisjes. Volgend jaar wordt de 39ste katholieke jeugdherberg geopend en wel op het eiland Texel. Herbergen voor jongens en meisjes achtte de heer E. A. Schüttenhelm, hoofd van de af deling jeugdvorming en volksontwikke ling van het ministerie van O.K. en W., die de opening verrichtte, zeer belang rijk. Op het gebied van trektochten is zo stelde sprekér vast, veel ten goede veranderd. Was men dertig jaar gele den in brede kring nog tegenstander van trekken, thans is trekken een al gemeen aanvaarde vakantievorm gewor den. Trekken, zo betoogde de heer Schüttenhelm, is vanwege de ontmoe ting met de ander en het andere ont zettend belangrijk. Coëducatie hierbij is al evenzeer belangrijk, mits dit op verantwoorde wijze geschiedt. De Cen trale van Kath. Jeugdherbergen kan hierbij op magnifieke wijze Jeiding ge ven. aldus de heer Schüttenhelm. Ge lukkig verstaat de K.V.C. in deze haar taak reeds, getuige het feit dat thans reeds twaalf gemengde katholieke jeugd herbergen bestaan, zo besloot de heer Schüttenhelm. HILVERSUM I 402 m, Nws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.40 Strijkork. AVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Cabaret. 13.55 Beursber. 14.40 Caus. 15.05 Smaken ver schillen. VARA: 16.00 Caus. 17.25 VA- RA's versierde vakantietips. 18.0U Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Caus. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Caus. 19.45 Caus. 20.00 Nws. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Caus. 20.45 Caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Leert uw landgenoten kennen. VPRO: 22.40 Caus. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Pro menade ork. 15.00 Gram. 16.00 V. d. zie ken. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 18.05 Araus. muz. 18.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Regeringsuitz. 19.25 Kegeringsuitz. 19.35 Verz. progr. v. d. militairen. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 De springplank. 21.15 Caus. 21.45 Kerkkoor. 22.05 Strijkkwin tet. 22.40 Caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. VRIJDAG Muz. caus. 13.40 Gram. 14.00 Ork. conc. 15 45 Lichte muz. 18.00 Nws. 19.00 Ge- VARA: 7.00 var. progr. 21.45 Licht progr. 22.15 Re- cital. 23.08—23.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 Pari. overz. 13.35 Weense muz. 15.45 Lichte muz. 16.30 Dansmuz. 18.35 Gram. 20.00 Lichte muz. 21.00 Ge- var. progr. 22.20 Ritm. muz. 23.15 Ge- var. muz. NDR/WDR. 309 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.15 Ovnr. ork. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Viool en piano. 17.40 Gram. 19.15 Muz. zelfportret. 20.50 Amus. muz. 23.30 Sopr. en piano. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Ge var. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m.: 12.30 Ork. conc. 18.35 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Idem .20.05 Opera. 22.11 Gram. 22.45 Intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 en 484 m.: 324 m.: 12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koer sen). 14.00 Gram. 15.15 Ork. conc. (Om 16.00 Keorsen). 16.15 Gram. 17.10 Lichte muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Ork. conc. 20.40 Gram. 20.55 Ork. conc. 21.45 Gram. 484 m.: 12.00 Gram. 13.10 Ork. conc. 14.00, 14.30 en 15.30 Gram. 18.38 en 19.00 Gram. 20.00 Ork. conc. BBC, UITZ. VOOR NEDERLAND 17.4518.15 Nws., Londens Radiodag boek. DUITSE TELEVISIE-PROGR. 17.00—18.15 V. d. kind. 20.00 Journ. ENGELAND, BBC Home Service, 330 20.15 Weerber. 20.20 Rep. 20.35 Speel- m.: 12.00 Gram. 12.30 Gevar. muz. 13.10 film. 22.00 Loterijber. Namens de directie van de N.V. Ha- zemeijer te Hengelo is een bedrag van 12.756,38 overhandigd aan het Konin gin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding. Deze gift was het resultaat van een verzoek van de jubilerende firma, even tuele gelukwensen tot uiting te brengen door middel van een cheque ten gunste van de kankerbestrijding. „Wat de regering uiteindelijk zal he slissen weten wij natuurlijk niet. Wij vertrouwen, dat zü zo verstandig zal zijn de vastgestelde verordeningen goed te keuren. Mocht zu dit niet doen dan ontstaat een conflictsituatie tussen de regering en de katholieke federatie. De bondsbesturen van de Nederlandse ka tholieke mijnwerkersbond en do katho lieke vereniging voor mijnbeambten zul len dan vanzelfsprekend op korte ter mijn hun standpunt bepalen. Vast staat in elk geval dat wij de strijd niet uit de weg zullen gaan." Aldus een brief, die de Nederlandse katholieke mijnwerkers bond woensdag aan zijn leden heeft ge richt naar aanleiding van de besprekin gen die dinsdag in de mijnindustrieraad zijn gevoerd. De bond acht het een weinig bevredi gende gang van zaken, dat de bijzonde re premieregeling niet is vastgesteld doch aangehouden tot 31 juli, zulks op verzoek van de ministers Zijlstra en Suurhoff. In de brief zegt het bestuur van de bond verder, dat de vertegen woordigers van de katholieke federatie, waarin ruim 38.000 mijnwerkers en mijn- beambten zijn georganiseerd, geen wij zigingen in de voorstellen zullen aan vaarden, tenzij deze wijzigingen een ver betering van de voorstellen betekenen. De katholieke federatie zal onder geen enkele voorwaarde akkoord gaan met een wijziging ten gevolge waarvan het netto uit te keren bedrag zal vermin deren, aldus de brief. BORNEO, 25 v. Southampton n. Djakarta. DEO FAVENTE. 24 Amsterdam. KONINGSWAARD, 24 te Curasao. TIBERIUS. 25 te Rotterdam. ALPHACCA, 23 te Santos. AMPENAN, 24 te New Orleans. ALUDRA, p. 24 Dover n. Hampton Roads. ALGENIB, 24 te Rio Janeiro. ALDABI, p. 24 Recife n. Las Palmas. ANKER, 26 te Norfolk verw. ADONIS, 24 te La Guaira. AENEAS, 25 v. Tunis n. Lissabon v.o. ABBEDIJK, 24 te Lissabon. ALKAID, p. 25 v. Cadiz n. Port Saïd. ALCYONE, p. 24 Scilly n. Amsterdam. AALSDIJK, p. 25 Socrota n. Belawan. AMSTELDIJK, p. 24 Azoren n. Havre. ALNATI p. 25 Lissabon n. Las Palmas ATTIS. 25 te Mobile verw. AMSTELLAND. 25 te Montevideo. ABBEKERK, 24 te Port Saïd. AARDJJK. p. 25 Algiers r. Halifax. AMELAND, 23 te Old Kilpatrick. ARNEDIJK, 24 te Corpus Christi. ASTRID NAESS, p. 25 Aden n. Houston. BATJAN, 24 te Colombo. BANTAM, 24 te Djakarta. BENGALEN, 24 te Biak. BLITAR, p. 24 Ceylon n. Djakarta. CALTEX LEIDEN, p. 25 Lissabon n. Ras Tanura. CALTEX PERNIS, p. 25 Kreta n. Ras Tanura. CALTEX ROTTERDAM, p. 25 Oran n. Sidon. CALTEX UTRECHT, p. 25 Le Havre n. Sidon. CINULIA, 24 te Bombay. CLAVELLA, 25 te Bombay. CLEODORA, 25 te Colombo. CONGOKUST, 25 te Havre. CALAMARES, 23 v. Los Angeles n. Cristo bal. C.OLYTTO, p. 24 Key West n. Mobile. CALLISTO, p. 24 Kaap San Thome n. B. Aires. DRENTE, 24 te Semarang. DELFSHAVEN, 24 te Semarang. DORESTAD, p. 24 Mona Passage n. Bache- quero ESSO ROTTERDAM, p. 25 Le Havre n. Ras Tanura. EEMDIJK. 24 te Havana. ENGGANO, 24 te Premantle. EEMLAND, 24 te Hamburg. FELIPES, 23 v. Pladjoe n. Port Dickson. GADILA, 24 te Pladjoe. GAROET, p. 24 Cochin n. Penang. GORDIAS, 24 te Bremen. GAASTERLAND, 24 te Paranagua. GIESSENKERK, 24 te Rotterdam. GRAVELAND, 24 te Rio Grande. HERMES, 25 te Paramaribo. HELENA. 23 te Trinidad. HELICON. 24 te Rotterdam. HOOGKERK, 24 te Rotterdam. HILVERSUM, p. 23 Runsal Djebel n. Bandar. Mashur. UTRECHT, 24 juli. Akte M.O. licha melijke oefening: Mej. F. B. van der Mey te Rijswijk (ZH)mej. E. A. M van der Natte Arksl; mej. C. D. Oldenburg te 's-Gravenhage; C. W. Eume te 's-Graven- hage; R. Goris te Rotterdam; J. Havelaar te Dordrecht; A. J. C. van Heteren te Delft; J. C. Baart te Rotterdam, H Hof- stra te Amsterdam; W. E. Kuyvenhoven te Maarssen; G. Mout te Kollum- W Nooteboom te Leersum; J. H Ta's té Aalsmeer en N. E. Tuinenburg te Schie dam APELDOORN, 24 juli Hogere Tech nische School voor Autotechniek' J van Ballegooijen, Sliedrecht; D. van' Barne- veld; Den Haag; J. C. Blankenspoor, Wassenaar: H. Brinkman, Colmschate; J. H. M. Delemarre, Scheveningen; W. J M. van Dijk, Zeist; J. Dijkhuizen, Oude- Pekela; H. G. Groothuis, Reutum; H. Haartsen, Wagenborgen (Gr.); A. C van Hamburg, Den Dolder; H. Hartgers, Hoo- geveen; G. Hasper, Coevorden; J. Heide, Slootdorp: A. F. E. Hofmeijer, J. H. Hofstede en J. Hofstee, Groningen; W. W. van Holten, Arnhem; C. J. Jansen. Amsterdam; L. de Jong, Malden; K. Kan, Eindhoven; R. Korver, Amsterdam; H. Kuijper, Hilversum; W. van der Lied, Losser; W. G. Maarse. Heemstede; R. F. Metzelaar, Anna Paulowna; J. J. M. van der Meulen, Helmond; G. A. E. Oomen, Groesbeek; W. Pot, Barendrecht; H. W. Römkens, Eygelshoven; J. W. van Ros- sum, Putten (Gld.); E. M. Slettenaar, Den Haag; J. M. Th. 'M. Smeets, Geleen; L. J. J. de Smit. Rotterdam; J. L. A. Smolders, Waalwijk; L. G. ter Steeg, Silvolde; M. N. van der Tol, Kimswerd; A. A. Toxopeus, Stedum; J. Th. Trinks, Heerenveen; G. A. J. van den Vlekkert en B. Vonk te Veenendaal; J. L. v. d. Wey, Amersfoort en K. Winkel, Hoorn. 77 Onderaan de trap bleef Vox even staan om naar de opklarende hemel en de tintelende facetten van de zee te kijken. „De golven zijn niet zo geweldig meer, maar we lopen toch altijd nog tegen de zeventien mijl," zei hij bij zichzelf. Hij liep naar de straal van licht uit de deur van de eerste klasse eetzaal. „Hij heeft gelijk. Welke zeeman zou doof gebleven zijn, zoals hij zegt, voor het S.O.S. van de Marco Polo? Wie zou die oproep genegeerd hebben omdat alle reders de Canopus van de hand gedaan hebben.... omdat de Canopus zonder reden slingerde... omdat ze maar één keer na Gibraltar een observatie hadden kunnen nemen Het telegram ter zijde leggen en doorstomen terwijl „mannen verdronken?" En er was een beetje lafheid aan de kant van hen die... Ze zijn dood. Wat zou ikzelf in zijn plaats gedaan heb ben Hjj zag zichzelf weer, hard, ondoorgrondelijk, ter wijl hij de beslissing nam (ze was hem als voorge schreven) niet te trachten een tros naar de Canopus over te brengen. „Ja, maar het gevaar was overdui delijk." „Hij had nog meer kwaad kunnen doen, kapitein." „Over wie hebt u het?" Na de eetzaal te zijn binnen gegaan, bevond Vox zich vlak voor de Engelse passagier, die man van fruit en gegrilleerd vlees, die nu in een diepe fauteuil verzonken zat, gekleed in een zware overjas, een plaid over de benen, een uitgedoofde pijp tussen de tanden. Op een pas afstand van hem af was het hoofd van de jonge Amerikaanse, met wie Older zich voor de affaire enigszins geoccupeerd had, tussen een massa bont zichtbaar. „Over de Canopus; hij zou met man en muis heb ben kunnen verdwijnen." „Waarom bent u niet gaan slapen?" „Ik heb mijn kooi aan een geredde afgestaan. Ma demoiselle ook," voegde hij er bij, met de steel van zijn pijp naar het slapende meisje wijzend. „Ze zegt dat ze nooit meer een voet op een schip zal zetten." „En u?" „Ik geloof dat ik op zee zal sterven." „Wat doen die daar?" vroeg Vox, een snelle blik werpend op ongeveer dertig passagiers van de vroe gere Canopus die, als verdronken in het halfduister, langs de andere kant van de tafels lagen. Zijn daar onder ook personen, die u gered hebt? Ik heb u we) bezig gezien." „Hoe zegt men dat in het Frans: Dat de linker hand... of de rechter... Meer weet ik niet. Die daar? Ze hebben veel gezucht en geschreid. Nu slapen ze." „Tot straks. Als u een glas koffie wilt hebben, vraag er dan een uit mijn naam aan de eerste officier op de brug." „Nooit koffie, kapitein. Dank u." Toen hij de eetzaal verliet, bevond Vox zich juist op de plek waar op een avond zes maanden geleden, kapitein Laurent stond. Daar ergens, achter de red dingboten, stonden Vox en Older naar hem te kijken. „Let goed op," zei Vox, toen eerste officier, tot de dokter. „Hij speelt komedie. Hij is volkomen ver anderd, volkomen. Ik wik en weeg mijn woorden." Pierre Laurent, die snel blind werd, probeerde zijn gebrek te verbergen. Hij wilde tot het einde volhou den, als het kon tot Marseille toe; hij wilde zijn schip naar de haven brengen. „Ons schip, ons vlees en bloed," dacht Vox terwijl zijn blik over de enigszins spookachtige vormen van het passagiersschip gleed, dat trilde in de machtige greep van de oceaan. „Dat leeft. Wat zou ik in de plaats van Godde ge daan hebben?" Hij deed de deur van de marconihut open. In zijn draaistoel, het potlood in de hand, de koptelefoon op, het hoofd gebukt, zat de telegrafist te slapen. Een oude vrouw die Vox dadelijk herkende als de boerin die op die avond haar kleindochtertje zocht: „Anna, hebt u Anna niet gezien?" lag op de divan. „Neem het mij niet kwalijk, kapitein," riep Launay, plotseling wakker wordend en de koptelefoon die scheef gevallen was, rechtzettend. „Dit is de derde nacht en het kwade uur." „Je hoeft je heus niet te excuseren." „Ik heb een stapel telegrammen gekregen, van de maatschappij, van de scheepvaartinspectie, van de Italiaanse autoriteiten. Ze willen inlichtingen. Ik was bezig ze in het net te schrijven. Hier zijn ze. Ze willen de namen der geredden, ze willen rapporten hebben." „Ik kom over een half uur terug en zal ze beant woorden. En zij?" vroeg Vox met een blik op de oude vrouw die zich niet bewogen had. „Ze zocht haar kleindochtertje en dat is aan boord van de Ascania. Ze wil hier niet meer vandaan; ze zegt dat ze hier dichter bij het kind is." „Over een half uur ben ik terug." Snel liep Vox naar de trap die hem naar het dek boven ruim III bracht. „Ze zijn geheel van streek. Het is me ook wat! De Canopus gezonken! En zoveel doden!" Maar zijn gedachten kwamen terug op Pier re Laurent en Godde. (Wordt vervolgd, ILOS, 25 te Oran. KHASIELLE, p. 24 Lands End n. Curagao. KALINGA, p. 25 Golf v. Biskaye n. R'dam. KALYDON, p. 24 Azoren n. Curagao. KORENIA. 24 te Trincomalee. KE1ZERSWAARD, p. 23 Azoren n. Punta Cardon. KERMIA, p. 25 Geraldton n. Geelong. KELLIA, p. 24 Natal n. Curagao. KYLIX, p. 24 San Luiz n. Montevideo. KENIA, p. 24 Kaan San Thome n. Curagao. KREBSIA, 24 v. Dunedin n. Miri. KOTA GEDE, p. 25 Kp St. Vincent n. R'dam. KENNEMERLAND, 24 v. Ilheos n. A'dam. LEOPOLDSKERK, 25 te Mombassa verw. LOMBOK, p. 24 Fortaleza n. Kaapstad. LETO. p. 24 Bermuda n. New Orleans. LIBERTY BELL, p. 24 Mombassa n. Phila delphia. LOUIS LANZ, p. 25 te Monrovia. LAWAK, 24 dwars Bermuda n. New York. MENTOR. 24 te Maracaibo. MERWEDE, p. 25 Teneriffe n. Dakar. METULA, 25 v. Tj. Priok n. Wellington. MUSILLOYD, 23 te Port Swettenham. NESTOR, 24 te Amsterdam. NAESS COMMANDER, p. 24 Malta n. Faha- heel. ONDINA. 24 te Terneuzen. ORESTES, 24 te Rotterdam. ORION, 24 te Lattakia n. Volos. OOSTKERK, 25 v. Kaap Gata n. Lissabon. POLYPHEMUS, 25 te Singapore verw. PHILETAS, 23 v. Messina n. San Feliu. PURFINA NEDERLAND, 24 in Straat Or- moes n. Genua. POSEIDON. 24 te Curagao. PENDRECHT, p. 24 Mogadisco n. La Plata. PRINS PHILIPS WILLEM, 24 te Antwerpen. PAPENDRECHT, 23 te Dalnotter. PRINS WILLEM V, 24 te Montreal. ROGGEVEEN, 25 Merauke n. Semarang. ROTULA, 24 te Balik Papan. STRABO, 24 te Tarragona. SCHERPENDRECHT, 24 te Suez. STAD SCHIEDAM, p. 25 Lissabon n. R'dam. STAD ALKMAAR, p. 24 Lissabon n. R'dam. STAD UTRECHT, 23 v. Vegesack n. Narvik. STAD VLAARDINGEN, 24 te Narvik. SOMMELSDIJK, 24 te Rotterdam. SAMAR1NDA, 24 te Port Elisabeth. SIRRAH, 25 v. Alexandria n. Ras Tanura. STRAAT BANKA, 24 te Port Swettenham. STRAAT BALI, 24 te Penang. SUMATRA, 25 te Surabaia verw. STAD ARNHEM, 24 v. Vlaardingen n. Wa- bana. SAID JA, 24 te Pladjoe. SLOTERDIJK, 25 Halifax n. New York. STENTOR, 25 v. Tampa n. New Orleans. TJILUWAH. 24 te Semarang. TABINTA. 25 te Aden verw. TANKHAVEN I, 24 te Tg Oeban. TANKHAVEN III, 24 te Sg Gerong. TROMPENBERG, 25 v. Mobile n. Jackson ville. TJISADANE, 24 te Santos. TER O, 24 te Santos. TJIBODAS, 23 te Surabaia. TERNATE, p. 25 te Belawan. THEMIS, 24 van Pto Ordaz n. Emden. TITUS, 23 v. Cardenas n. Antwerpen. TOMOCYCLUS, 25 v. Socrotra n. Perz. Golf. TELAMON, 24 te Guanta. TIBA, 24 te R'dam. TAWALI, 24 te Marseille. TJIPONDOK, 25 v. Saigon n. Hongkong. TRITON, 24 te New York. TOMORI, 24 te Rotterdam. VAN NECK, 24 te Surabaia. VAN CLOON, 24 te Penang. WAAL, 24 te Malta. WESTLAND, 24 te B. Aires. WONORATO, 24 v. Chittagong n. Calcutta. WITMARSUM, 24 te New Orleans. WELTEVREDEN, p. 25 Tunis n. Havre. ZONNEWIJK, 24 dwars Cocos eil. n. Beira. ZAANKERK, p. 25 Malta n. Genua. WOENSDRECHT, p. 25 Le Havre n. Cura gao. ZIJPENBERG, p. 25 Lissabon n. Cardiff. AGAMEMNON, 24 te Ciudad Trujillo. AEGIS, 24 te Trinidad. ALPHERAT, 24 te Searsport. CASTOR, p. 25 Lissabon n. Madeira. DINTELDIJK, 21 te San Francisco. ETREMA, p. 24 Bahia n. Vitoria. ISIS, 25 te New Orleans. JOSEPH FRERING, p. 25 Kaap Blanco n. IJmuiden. KONINGSWAARD, 23 v. Pointe Fortin n. Curagao. OBERUN, 24 te Santiago de Cuba. RITA, 25 v. Semarang n. Pladjoe. CALTEX NEDERLAND 25 te Rotterdam. DUIVENDRECHT p. 25 Wight n. New York. MERWELLOYD 25 te Rotterdam. ORESTES 25 te Amsterdam. P. G. THULIN 24 te Rotterdam. STAD ARNHEM p. 25 Dungen. n. Wabana. TOMORI 24 te Rotterdam. ALBIREO p. 25 Ouess. n. Le Havre. BALI 25 te Padang. BENNEKOM 25 te Pt. of Spain. CALTEX THE HAGUE 25 te Abadan. CAMEROUNKUST p. 25 Madeira n. A'dam. CELEBES 24 te Tegal. CORYDA 25 te Gladstone. DIEMERDIJK 26 te Cristobal verw. GHANAKUST 25 te Dakar. GROOTEKERK p. 25 Pt. Said n. Aden. LAERTES 25 te Aden. LEKHAVEN 25 te Las Palmas. LIMBURG p. 25 Key West n. Philad. MARISA 24 van Pt. Cardon n. Stanlow. PEPERKUST p. 25 Ouess. n. Dakar. PRINS WILLEM II 25 van Le Havre naar Rotterdam. RUYS 26 te Singapore verw. SALATIGA 24 van Colombo n. Khoral Mu- fatta. SOESTDIJK p. 25 Kp. Sable naar Antw. STAD BREDA p. 25 Trondheim n. R'dam. STAD HAARLEM 24 van Glasgow n. Melilla TAMO 25 te Buenos Aires. PASSAGIERSSCHEPEN B?I??EVAIN* 23 van Mauritius h. Singa- 25 v. Teneriffe n. pore JAGERSFONTEIN, Southampton. SIBAJAK, 27 te Curasao verw. STATENDAM, 26 te Cobh verw. WILLEM RUYS, 25 v. Kreta n. Napels. ZUIDERKRUIS25 v. Duinkerken n. Kaap- VEILING TIEL, 24 juli. Resp. le en 2e srt. Kersen: Morellen 138—156, 30—120, Frambo zen 168—352, 180220, Bramen 140—240, 132 —150, Rode bessen 104—166, Zwarte bes sen 340130, Kruisbessen 61105, 47—55, Appelen: Yellow transparent a 71—95 le 51—78, 2e 19—55, val 10—34, Early Victo ria 37—55, 16—43, val 10—14. Peren: Jan baas 3953, 23—40, Kruidenier a 8695, le 6385, 2e 37—56, Suikerpeer 4552, 26 —41, Pruimen: Early Lacton 158—170, 93 135, Eldense blauwe 110120. Groenten: Bo terbonen 1628, Princessebonen zonder dr. 3850, idem met draad 3040, Snijbonen 130150, Andijvie 9—12, Augurken per 100 stuks 130200, Komkommers witte p. st. 19—31, 14—18, Komkommers groene p. st. 10—12 7—10, Kroten 36—39, Rode kool 9— 12. Savoye kool 9—14, Sla per stuk 8—9, Spitskool 811, Tomaten 65—72, Tuinbonen 1012, Uien 1921, Zilveruitjes 70. Aard appelen: Eigenheimer grote 1621, drieling 9—11, Eersteling grote 16—17, drieling 8— 11, Doree grote 16—17, drieling 9—13. Al les in cents per kilo tenzij anders verm. KAASMARKT WOERDEN, 24 juli. Aan gevoerd: 132 partiien, le kw. f 2.272.32. 2e kw. f 2.20—2.26, extra kwaliteit tot f 2.56.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7