m Priester da: telefonisch 5 en nacht bereikbaar K ruiswoordraadsel r M h tr/Ts, fruit tella m Nederlandse Opera verhoogt de prijzen van haar plaatsen 11.310 Het rijk Gods en de Kerk Britten nemen maatregelen voor de strijd te land Brits leger wordt in vijf jaar tot de helft teruggebracht U proeft het fruit er bovenuit! Amsterdamse raad geeft 2.264.000 aan kunstsubsidies Vader mist Puzzle niet in strijd met de loterijwet Verrassend betoog van prof. dr. Heinrich Schlier uit Bonn Arrestatie in kwestie-Sal Binnenkort in Amsterdam Buisleiding langs Suezkanaal Tal van regimenten met beroemde namen moeten verdwijnen Franse premier naar Algerije laboratorium Betekent Frans wapen het einde van de tank? VRIJDAG 26 JULI 1957 PAGINA CHOCOLADE met WAARDEBON V.V.D. EN PROT. CHR. TEGEN Na bezoek aan jarige zoon De Britse stakingen Gevechten op de Spitalfields-markt Abdij Cisterciënsers te Nieuwkuijk Uitspraak van de kantonrechter Theologische week te Nijmegen Oman en Muscate Rebellen afgesneden van de steun uit Saoedi-Arabië Roofoverval Pompstation Politie zoekt oud bestelautootje Maurice Sterne overleden ERIC D5 NOORMAN Bestuurslid K.N.V.B. verdacht van uitlokking meineed Initiatief van mgr. v. d. Burg Royale compensatie - mm c cyo-- In drie smaken Aardbeien Sinaasappel Citroen Jong en oud zeggen van Mmm V.S. willen controle systeem voor ruimte projectielen Opnieuw relletjes in Poznan Soldaten gebruikten traangasb ommen Politieke regeling van kwestie naderbij Benoemingen T.H. Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Brand in Delfts Angstig avontuur van drie arbeiders Anti-tankraket Advertentie N PO SB een maaltijd voor slechts (Van onze verslaggever) Tegen het middernachtelijk uur heeft de Amsterdamse raad gisteravond in totaal 2.264.000,. subsidie gegeven, voor het a.s. seizoen, aan het Concert gebouworkest, de Ned. Opera, de Ne derlandse Comedie, de toneelgroep ,,Puck" en het „Nieuw Nederlands To neelgezelschap". Slechts de „Neder landse Comedie" kreeg haa>- subsidie zonder enige moeite. De V.V.D. en Prot. Chr. fracties waren heftig tegen de andere subsidies gekant en stemden tegen, nadat een motie van deze frac ties om het subsidie voor de Ned. Ope ra met een ton te verlagen, met 28 te gen 9 stemmen was verworpen. Om olie op de golven te werpen deelde wethou der mr. je Roos (P.v.d.A.) mede, dat de entreeprijzen van de Ned. Onera per 1 september a.s. verhoogd zullen wor den en dat met de regering zal worden overlegd over de toekomstige positie van de (te) vele balletgezelschappen. Opmerkelijk was dan ook dat er geen subsidie voor het ballet der Lage Lan- ilen was voorgesteld. „Dit is noc in be handeling," merkte mr. de Roos op. Mr. van Rij, die de motie tot verla ging van het subsidie voor de Neder landse Onera verdedigde, merkte op dat de Nederlandse Opera maar een première, waarvan hij de kosten op eén ton schatte, minder moet geven. Hij verdeelde de ton voor de helft over de Ned. Opera zelf en de andere helft over het Operaballet, dat van de Raad scher pe kritiek te horen kreeg over de op voering van het ballet „Het heilige der heiligen". Wethouder mr. de Roos zei- de hiervan dat er „binnen de grenzen van het overheidsbeleid geen bezwaar tegen dit ballet gemaakt kon worden en dat ook de burgemeester geen aan-- leiding heeft gevonden om in te grijpen". Mej. Luns (K.V.P.). die de motie-van Rij een slag in de lucht vond, merkte toch wel op dat de kunstinstellingen er rekening mee moeten houden dat het hier om maximaal mogelijke subsidies faat en dat men dus de uiterste zuinig- eid moet betrachten, hetgeen met goe de wil wel mogelijk moet zijn. Zii en ook de andere sprekers prees het Concertgebouworkest, dat zijn entree prijzen met 25 pet heeft verhoogd en daardoor vrijwel met hetzelfde subsidie als het vorig jpar kan volstaan. Mr. van Rij rekende uit dat de overheid op ieder concert 2.85 per plaats subsidie geeft, voor elke operavoorstelling 8,17 per plaats en voor elke balletuitvoering 27.40 per plaats. En de heer Le Cava lier (V.V.D.) voegde daar nog aan toe dat het subsidie voor de Ned. Opera in vijf jaar tijds met zeven ton is ver hoogd en daardoor verdubbeld is. Hvj had het over een zwarte markt voor Operaplaatsen en wees erop dat on danks de verhoging van de prijzen voor het Concertgebouworkest^ er nog een wachtlijst van liefhebbers is. In het buitenland moet heel wat meer voor een operaplaats worden betaald dan hier. Wethouder mr. de Roos antwoordde dat men bij verhoging van de prijzen voor de Opera op een lagere rang gaat zitten zodat die verhoging omzeild kan wor den. Maar dat kan in het Concertge- bouw, waar men geen rangen heeft, niet gebeuren. B\j premières zyn de prijzen voor de opera al met 100 pet ver hoogd. De wethouder bestreed dat een première een ton zou kosten, in feite is het enkele tienduizenden guldens. En het aantal premières is al tot het uiter ste minimum gedaald. In het buiten land zijn de operaplaatsen duurder maar toch ook zijn daar de subsidies hogerDe wethouder achtte het wel licht mogelijk de prijs voor een uit koopvoorstelling" te verhogen. B13 de lof, die o.a. mej. Luns aan de opera voorstellingen bracht, sloot hy zich gaarne aan. Hy deelde mede dat het Gewestelijk Arbeidsbureau nog geen beslissing heeft genomen op het verzoek van de Ned. Opera om aan enige solisten ontslag te mogen geven. De opera is dus nog steeds in afwachting. Desgevraagd deelde de wethouder verder mede dat de kwestie van de oudste gepensioneerden van het Con- Een 67-jarige bewoner van Blokker heeft bjj de politie Limnaeusstraat in Amsterdam aangifte gedaan van ver missing van 11.310.-. De man was naar Amsterdam gereisd om zijn zoon in de Transvaalstraat te bezoeken bjj gele genheid van diens verjaardag. Zjjn jas; waarin zich de enveloppe met het geld bevond, had hij aan de kapstok gehan gen. Toen hij zijn jas weer wilde aantrek ken, was de enveloppe verdwenen. De politie heeft de woning van de zoon zonder resultaat doorzocht. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de en veloppe de man reeds onderweg is ont futseld. Zelf verklaart hij, dat hij de enveloppe met het geld nog in de tra™* op weg naar zijn zoon, heeft gevoeld. Op de Spitalfieldsmarkt te Londen is vandaag opnieuw gevochten tussen po litie en werkwilligen enerzijds en sta kers .nderzijds. De goederen, die in vrachtwagens wa ren geladen, werden op straat gesmc '.cn en werkwilligen en politie die met 150 man was versterkt werden met lege flessen bekogeld. Zeven stakers werden gearresteerd. Op de markten van Covent Garden, Strattford en Bo rough kwam het eveneens tot scher mutselingen. certgebouworkest, die verzocht hebben om hun pensioen op te trekken naar het peil van het tegenwoordige pen sioen, nog nader onderzocht wordt. Ook de pensioenkwestie voor de Ned. Opera is nog onopgelost. Wat hew Operagebouw betreft wordt thans een program van eisen voor dit gebouw opgesteld. Het rjjk heeft mon deling toegezegd de bovengenoemde kunstinstellingen te zullen subsidiëren en de wethouder hoopte nu maar dat dit schriftelijk bevestigd zal worden! Mej. Luns heeft tenslotte haar voldoe ning geuit dat door het compromis: evenveel subsidie voor de toneelgroep „Puck" als voor het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, een bestaansmoge lijkheid voor „Puck" is geschapen. Zij oefende scherpe critiek uit op het re pertoire van het Nieuw Nederlands To neelgezelschap, dat intussen zijn aantal spelers tot de helft heeft gereduceerd en was bereid met h_t gezelschap in zijn nieuwe samenstelling een proef te nemen. Maar de V.V.D. en de Prot. Chr. fractie waren èn tegen het subsidie voor voor „Puck", èn tegen het subsidie voor het andere gezelschap en stemden er tegen. Niettemin werden de subsidie- voorstellen met 28 tegen 9 stemmen aan genomen. Het klooster der paters Cisterciënsers Mariënkroon te Nieuwkuijk, dat een priorij was, is verheven tot abdij. Tot eerste abt is gekozen de hoogeerwaarde pater Joannes van Engelen uit Haarsteeg, die subprior was. Tijdens de kloostervervolgingen in Frankrijk onder de regering-Combes zochten de Franse paters Trappisten van de mildere observantie een toevlucht in Nederland. Zij vestigden zich toen in een oud kasteeltje in Nieuwkuijk De kantonrechter te Amsterdam heeft onmiddellijk uitspraak gedaan in de zaak tegen de hoofdredacteur van twee Amsterdamse dagbladen wie ten laste was gelegd, dat de puzzle in deze dag bladen, getiteld „Wie weet die wint" in strijd zou zijn met de loterijwet. De kantonrechter achtte dit laatste niet be wezen en sprak de verdachte vrij. De Officier van Justitie had honderd gul den boete subsidiair tien dagen hechte nis geëist. De kantonrechter overwoog, dat de deelnemers aan deze puzzle wel „over wegende Invloed" hebben op hun kan sen. Daarom was hü van mening, dat de puzzle niet in strijd is met het be paalde in de loterijwet. Kunnen de deelnemers door een nauw gezette beredenering de juiste oplossing vinden of maken zu door het luk-raak invullen van de cijfers ter beantwoor ding der vragen een kans de enige subjectieve oplossing van de puzzle- redacteur te raden? Is hier dus sprake van een kansbepaling, waarop door de deelnemers geen overwegende Invloed kan worden uitgeoefend, zoals in de loterijwet staat omschreven, of is zulks niet het geval? Naar het antwoord op deze vragen hebben de Officier van justitie en de kantonrechter geruime tijd gezocht door het stellen van vragen aan de hoofd redacteur en aan enkele getuigen decharge, die welhaast voor getuigen- deskundigen konden doorgaan. De ene was n.l. de puzzleredacteur, de tweede was een Winterswijkse hoofdon derwijzer, die onlangs als enige de ge hele puzzlepot won en de derde was een bankemployé uit Den Haag, die vijfmaal een goede oplossing had in gezonden. De hoofdonderwijzer zei zelfs in staat te zijn nagenoeg iedere week een goede oplossing te vinden, maar dan moet hü wel enkele uren met dictionai res en encyclopedieën in de leeszaal doorbrengen en moet hij wel meer dan één oplossing inzenden. (Van een bijzondere correspondent) Merkwaardigerwijs sloot de voor dracht, die prof. dr. Heinrich Schlier uit Bonn ter gelegenheid van de Theo logische Week te Nijmegen hield onder de titel: Reich Gottes und Kirche, heel passend aan bij het geestdriftig betoog van rector Wijers over het Nieuw Tes- tamentisch Kerkbegrip. Glashelder be toogde de Duitse hoogleraar, hoe met de term, die in het Nederlands het Rijk Gods luidt, in het Grieks Basilein heet en dat daarmee twee dingen bedoeld worden: het heersersgebied en de akt van de heerschappij. God oefent zijn heerschappij over ons uit. Heel zorgvuldig, stap voor stap voort gaande, aan de hand van tientallen bij belteksten. nam prof. Schlier op zijn, wetenschappelijk volkomen verant woorde wijze vooral onder de loupe wat men kan verstaan onder het nablj-zijn van deze heerschappij en hoe deze Terwijl straaljagers van de Britse luchtmacht gisteren in Oman en Mus cate de gehele dag aanvallen uitvoeren op het fort Nizwa, werden verdere maat regelen getroffen voor de strijd te land. Transportvliegtuigen van de RAF brach ten benzine, munitie en andere voorra den over naar Buraimi, waar zich een vliegbasis bevindt van de inheemse troepen, die aangevoerd worden door Britse officieren. Naar verluidt hebben deze troepen vooruitgeschoven posten ingenomen ten zuiden van Buraimi, in een oase, waar enkele jaren geleden de Saoedi-Arabiers werden verdreven. Men neemt aan dat deze troepen ten minste drie dagen nodig zouden heb ben om het opstandelingencentrum Niz wa te bereiken en dan nog slechts ten koste van grote verliezen aan hun voer tuigen. Er leidt geen weg naar Nizwa, dat ruim driehonderd kilometer ver weg ligt. De inheemse troepen werden gisteren versterkt door de aankomst van de Brit se troepen van het regiment der Ca- meronians. Als de inheemsen oprukken naar Nizwa, zullen de Engelsen, die slechts in uiterste noodzaak zelf in het gevecht zullen gaan, de grens bewaken. Volgens bepaalde berichten zijn de rebellen afgesneden van de steun uit Saoedi Arabië. Er zün echter nog geen tekenen dat zij de strijd zullen opge ven. Over de luchtaanvallen van gisteren heeft een woordvoerder van de Britse luchtmacht meegedeeld, dat de straal jagers schade hebben toegebracht aan fort Nizwa en de barakken bij het fort vernietigd hebben. De witte vlag van de opstandige Imam hangt echter nog fier uit, ondanks de pogingen van de piloten deze weg te schieten. (U.P.) heerschappij zich voor alles mani festeert in de „exousia" van Jezus, n.L om de zonden te vergeven. Maar deze „exousia" is slechts de volmacht van degeen, in wiens persoon deze nader- komt. Jezus heeft de heerschappij Gods op zich genomen om deze de mens na derbij te brengen. Hij is de Mensen zoon en Godszoon, de Messias en Gods knecht, die de heerschappij Gods door zijn gehoorzaamheid voltrekt. Uit de bronnen kan men besluiten: de heerschappij Gods is in Jezus ge openbaard. Hij gaf zijn volmacht aan zijn apostelen en door hen aan de gehele Kerk. Prof. Schlier trok de conclusie: le. Het Rijk Gods en de Kerk zijn niet hetzelfde. Het Rijk Gods is naar zijn wezen de toekomstige met de „Pa- roesia" van Jezus doorbrekende heer schappij van God, die nu reeds in de verheerlijkte Heer op ons wacht. 2e. Het Rijk Gods en de Kerk zijn evenwel ook niet van elkaar geschei den. Het Rijk Gods is in Jezus en ten slotte in zijn dood en zijn opstanding en verheerlijking in de kracht van de H. Geest naderbij gekomen en dit na derbij komen van het Rijk blijft in de Kerk bewaard. 3e. De Kerk vermag dus te geven het blijven in het naderbij komen van de heerschappij Gods tot aan Zijn werke lijke komst. De grondstructuur van de heerschap pij Gods is na de dood en de opstan ding van Jezus dezelfde gebleven als ten tijde van de aardse Jezus. Het gaat en ging, nu en toen, over het nabij-zijn van de heerschappij Gods in concrete zin. De rede van prof. Schlier vormde, mede door de uiterst heldere opbouw en de klare betoogtrant, de weten schappelijke fundering en het verras sende doorzicht, een van de hoogtepun ten van het programma van de Theolo gische Week. In de zaak van de roofoverval op het pompstation aan de Utrechtseweg in Amsterdam 8 juli j.l. konden door de politie nog geen verdere aanhoudingen worden verricht of ophelderingen wor den verkregen. Men zoekt nog steeds naar een één-tons bestelautootje, grijs of beige met donkere spatborden, deu ren en zijpanelen zonder venster. Het autootje is van een vooroorlogs type. Zij, die hierover inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau Pieter Aertsz- straat (tel. 732444). Maurice Sterne, een vooraanstaand Amerikaans schilder en beeldhouwer, is dinsdag op 79-jarige leeftijd te Mount Kisco in de staat New York overleden. Schilderijen van Sterne hangen in bé kende musea in de V.S. en het buiten land. Door omstandigheden kan het strip verhaal „Eric de Noorman" vandaag niet verschijnen. Op verzoek van de officier van jus titie bij de rechtbank te Den Haag is door de Amsterdamse politie dinsdag middag gearresteerd de 37-jarige heer D. S., die verdacht wordt van uitlokking van meineed in de kwestie-Sal. H(j werd overgebracht naar Den Haag. De heer S. is bestuurslid van de sectie betaald-voetbal van de KNVB en be stuurslid van de BVC „Amsterdam". In afwachting van de verdere ontwikke ling in deze zaak had hij onlangs be sloten zijn werkzaamheden in deze functie te staken. Binnenkort krijgt Amsterdam de pri meur voor Nederland van een priester- telefoondieift, welke dag en nacht te bereiken is. Zoals de plannen op het ogenblik liggen, zal men bij het draaien van een nader aan te duiden nummer een tekst of toespraak horen, welke iedere dag verandert. In een later sta dium komt de nadruk te liggen op het levende woord middels persoonlijk contact per telefoon. Dan zullen enige geestelijken de telefoonlijn dag en nacht bedienen en belangstellenden geestelijke adviezen geven. De pries- tertelefoondienst treedt in werking zo dra de Amsterdamse P.T.T. een lijn vrij heeft. Mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, die met enige andere prie- rs in Amsterdam het plan voor de telefoondienst heeft opgezet, heeft reeds contact gezocht met de gemeen tewerken in Amsterdam en met de P.T.T. Vanwege zijn drukke werkzaamhe den heeft hij de uitwerking van de plannen verder overgedragen aan mgr. mr. A. Diepenbrock van de actie „Voor God", sectie der landelijke Katholieke Actie ter beïnvloeding der publieke opinie. Een dergelijke telefoondienst bestaat reeds verschillende jaren in Duits land, waar de bekende Jezuïet, pater Leppich, met dit werk begonnen is. En kele steden in Amerika beschikken over een telefonische gebedsdienst. De aan vrager luistert dan naar de stem van een bekende predikant, welke op de band is vastgelegd. Hij spreekt een kort De Egyptische regering zal binnen kort een overeenkomst tekenen met de Griekse reder Onassis voor de aanleg van een buisleiding van 165 km op de oostelijke oever van het Suezkanaal, van Suez naar Port Said. Hassan Ibra him, het hoofd van de nieuwe Egypti sche economische organisatie, die de re gering van Cairo vertegenwoordigt in de particuliere ondernemingen, heelt dit bekendgemaakt. Aan Onassis is een ontwerpovereen komst van de Egyptische regering toe gezonden voor de oprichting van een maatschappij, die met het aa. 'eggen van de buisleiding zal worden belast. Volgens dit ontwerp zal Egypte 51 pet van het kapitaal van deze maatschappü voor zfln rekening nemen, hetgeen onge veer neerkomt op deelneming voor een bedrag van 13 miljoen Egyptische pon den. Onassis en andere buitenlandse za kenlieden zullen voor de overige 49 pet instaan. Men verwacht spoedig antwoord van Onassis en Egypte hoopt, dat met de aanleg van de buisleiding voor het ein de van het jaar een begin gemaakt kan worden. Met de aanleg zal een jaar ge moeid zün. (Van onze Londense corespondent) De Britsche minister van Oorlog heeft woensdag bijzonderheden bekend ge maakt omtrent de wijze, waarop men te werk zal gaan om het personeel van de Britse strijdkrachten te verminderen. O.m. zal het leger over een periode van vijf jaren werden Ingekrompen van 370.000 tot 170.000 man. Men zal 't aantal Infante- riebataljons verminderen van 64 tot 49, en talrijke regimenten met beroemde en historische namen zullen worden opge heven o' met andere samengesmolten. Onder de op heffen regimenten bevin den zich acht pantserregimenten en twintig regimenten van de artillerie. De Infanterie zal worden gereorganiseerd in vijftien brigades van drie of vier regi menten elk. De minister maakte woensdag eveneens bekend, welke compensatie zal worden verleend aan beroepsofficieren en onder officieren, die tengevolge van de inkrim ping van de strijdkrachten voortijdig de dienst zullen moeten verlaten. De compensatie wordt gebaseerd op de militaire rang en het aantal dienstjaren, en bestaat uit een verhoogd pensioen, een kapitaalsuitkering ineens en een ver goeding voor het verbreken van het dienstcontract. De laatste twee bedragen zün vrij van inkomstenbelasting. De compensatie* is zonder twüfel aan de royale kant, en zal de regering 500 miljoen gulden kosten. Om een beeld te geven van de edel moedigheid van de schatkist, volgen hier enkele voorbeelden. Een luitenant-kolonel van de artille rie, die gedwongen wordt de dienst te verlaten op 45-jarige leeftüd, krügt een pensioen van 8500 gulden per jaar plus een belastingvrüe uitkering ineens van 62.000 gulden. Een sergeant, die na 17 Jaren dienst, dus op ongeveer 35-jarige leeftüd, het leger verlaat, ontvangt een pensioen voor de rest van zün leven van 30 gul den per week en een kapitaal van 15.400 gulden. Een 40-jarige sergeant-majoor, die na 22 dienstjaren het leger zal moeten ver laten, d.w.z. 5 jaren voor zün normale pensioendatum, krijgt een verhoogd pen sioen van 55 gulden per week en een uit kering ineens van ruim 17.000 gulden. gebed uit, dat de aanvrager langzaam nazegt. In New York laten zich per dag gedurende 24 uur ongeveer 20.000 men sen met deze dienst verbinden. Het zelfde geldt voor de -ndere Ameri kaanse steden alsook voor het platte land. S Horizontaal: 1, van de schil ontdoen, 6. zuil. 11. hetzelfde (afk.), 12. deel van het bed, 14. fijn weefsel, 16. stevige, 19. tandeloos zoogdier, 20. toiletgerei, 22 schroomvallig, 25. karakter, 26. meisjes naam, 28. eenheid van druk (afk.), 29. herkauwer, 31. bijwoord, 32. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 33. zangnoot, 35. metaal, 37. strandmeer, 40. Utrechts Stedelijk Orkest (afk,), 41. de dato (afk.), 42. steensoort, 43. plaats in het Gooi, 44. ontkenning, 46. water in Fries land, 47. muurholte, 49. gebergte in Spanje, 52. misdadige, 54. nagerecht, 56. voegwoord, 57. jongensnaam, 58. plaats in Drente, 60. bieding, 62. Engels bep. telwoord, 63. eigenaardig, 64. met de eer in strijd, 67. bekende scheepvaartmij. (afk.), 69. voorzetsel, 70. graf, 72. Engels lidwoord, "4. bergnimf, 77. voegwoord, Advertentie De Amerikaanse afgevaardigde op de Londense ontwapeningsconferentie, Stassen, heeft voorgesteld een in c- tiosysteem in het leven te roepen, dat moet verzekeren dat ruimteprojectie len alleen zullen worden gelanceerd voor vreedzame en wetenschappelijke doeleinden. Stassen stelde ook voor dat partijen, drie maanden na ingang v een gedeeltelijke ontwapeningsovereen- komst, een technische commissie in het leven roepen, die het plan voor een dergelijk inspectiesysteem moet bestuderen. Stassen, die de Amerikaanse voor stellen voor een gedeeltelüke ontwap ningsovereenkomst punt voor punt uit eenzet, sprak gisteren over raketten en geleide projectielen. Hij zou ver klaard hebben dat een ongecontroleerde wedloop op het gebied van ruimtepro jectielen voor militaire doelen, voor alle staten gevaren oplevert. Volgens hem is het niet gerechtvaardigd di vraagstuk te negeren in een gedeelte lüke ontwapeningsovereenkomst. De Russische afgevaardigde Zorin zei dat hü Stassens rede zou beschouwen in het licht van de Russische voorstel len over dit onderwerp, die In maart en april van dit jaar zün gedaan. Volgens het Poolse blad „Zycle Wa-szawy" hebben zich deze week te 'oznan relletjes voorgedaan, waarbij er werd gevochten tussen de plaatse lijke militie en een groep jonge „op roerkraaiers". De militie moest van traangasbommen gebruik maken om de orde te herstellen. (A.F.P.) Premier Bourgès-Maunoury van Frankrijk zal tijdens het parlement™' reces een bezoek aan Algerije brengen, aldus is van ambtelijke zijde te Parüs vernomen. Dit bezoek zou niet slechts maar een nieuwe fase in de Algerijnse kwestie kunnen inluiden, aldus meldt R ters correspondent. In ambtelijke kringen te Parijs acht men de mogelijk heid van de politieke regeling in deze kwestie meer naderbij gekomen. De minister met standplaats Algerüe, Lacoste, is nog bezig met het ontwerp van eon nieuw politiek statui.in te voeren ongeacht of de strijd inmiddels beëindigd is of niet. Volgens dit sta tuut zouden beide gemeenschappen m Algerüe op voet van volkomen gelijk heid moeten samenleven, binnen de soevereiniteit van de Franse republiek. Bij K. B. is voor het tijdvak van 1 sep tember 1957 tot en met 31 augustus 1960 wederom benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der werk tuigbouwkunde aan de technische ho geschool te Delft, om onderwijs te ge ven in de algemene metaalkunde: J. D. Fast. Bij K. B. zijn voor het tijdvak van 1 september 1957 tot en met 31 augus tus 1960 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de technische hoge school te Delft om onderwijs te geven in: a. de economie en de sociologie: dr. F. Y. Polak, buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam: b. de bedrijfseco nomie: dr. H. J. Kruisinga. 78. laten, uitgaan, uiten, 79. elkander. Verticaal: 1. semie overheidsbedrijf, 2- vreemde munt, 4. larve, 5. voorzetsel, 6- tuinhuisje, 7. dierengeluid, 8. luchtstrijd krachten (afk.), 9. grote vloot, 10. rond hout, 11. land in Azië, 13. dag (Duits), 15. verduren, 17. eerste vrouw, 18 af sluiter, 21. bewijzen, 23. Duitse bad plaats, 24. geogr. aanduiding (afk.), 27. talmen, 30. struikelblok (Eng.), 32. wijk met veel tuinen, 34. Europees gebergte, 36. bloedhuizen, 38. pers. voornaamw., 39. meisjesnaam, 40. ons (Duits), 45. bij woord, 46. geest, 48. dun, 50. elk. 51. veredelen, 53. godsspraak, 54. leuren, 55. Friese jongensnaam, 59. zangnoot, 61. muziekinstrument, 62. lofdicht, 65. thee (Eng.), 66. lekkernij, 68. drink gerei, 71. niet dichtbij, 73. hogeschool (afk.), 75. zangnoot, 76. lidwoord. Horizontaal; 1. angstig, Oss; 2. berm, - direct; 3. troebel, - ver; 4. votum, - kepi; 5. het, - verte; 6. au, - stier, - Em-j 7. psalm, - emir; 8. daar, - ir.; 9. rad, kassier; 10. element, - ave; 11. neriflS' Verticaal: 1. abt, - haperen; 2. ner^6^' - ale; 3. groot, - adder; 4. smet, s®' - mi; 5. buitmaken; 6. idem, - rang; I. gil, - vee, - st.; 8. kermis; 9. oever, - Irian; 10. scepter, - eva; 11. striem, - trek. Het onderzoekingslaboratorium voor de telecommunicatie-afdeling van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek aan de Schieweg te Delft is vannacht door brand verwoest. Het laboratorium be vindt zich in de oude fabriek op de eerste verdieping van een produktie- afdeling, welke echter gespaard bleef. De Delftse brandweer slaagde er in de brand te beperken tot een opper vlakte van 60 bij 30 meter. Tijdens het blussingswerk deden zich enige malen ontploffingen voor, die werden veroor zaakt door cilinders met gas. Er werd daarbij echter nieman'' «»wond. Van het laboratorium is niet veel meer over dan een puinhoop van ver wrongen staalconstructies, beton en glas. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De omvang van de schade kon nog niet worden genoemd. De fabriek is ver zekerd. Drie arbeiders hebben bij deze brand een bijzonder angstig avontuur beleefd. Zij begaven zich, voorzien van brand- blusapparaten, met een lift naar de ver dieping waar de brand woedde. Op veertien meter hoogte bleef de lift ste ken, daar andere leden van het per soneel uit veiligheidsoverwegingen de elektriciteit hadden uitgeschakeld, zo dat de arbeiders werden opgesloten. Aangezien dicht in de nabüheid het vuur woedde, werd bovendien de tem peratuur in de lift bepaald onaange naam. De mannen slaagden er in, door een noodluik in de schacht te komen, waar in zij zich langs de kabels omlaag kon den laten zakken. Zjj stonden echter doodsangsten uit, dat de lift weer in beweging zou komen en zij zouden wor den verpletterd. Op de begane grond aangekomen bleek, dat zij de schacht niet konden verlaten, omdat de deur niet was open te maken. Collega's moesten met voorhamers het gaas in de deur vernielen, alvorens de mannen zich in veiligheid konden stellen. Het Westduitse leger heeft bij Putlos proeven genomen met een nieuw Frans type anti-tank raket, de „SS 10" gehe ten. De raketten zijn bestuurbaar tot op een afstand van büna twee kilo meter. Degene, die zo'n raket afvuurt, heeft namelük een stuurinstallatie, die door dunne draden verbonden is en blüft met het projectiel, tot dit het doel bereikt heeft, of de maximale afstand overschrüdt. Hierdoor is de „SS 10" aanmerkelük nauwkeuriger dan enig ander anti-tankwapen. Bü de thans bü Putlos genomen proeven werden met 35 raketten 29 voltreffers gemaakt, o.a. op rü'dende tanks. Uiteraard hadden de raketten hierbij geen springlading. De meeste Westduitse officieren, die de proeven volgden, kwamen tot de con clusie, dat het nieuwe wapen het einde van de ontwikkeling der zware tanks betekent. De Bundeswehr heeft enige duizenden van deze raketten uit Frank- rük betrokken en men is voornemens binnenkort de productie in licentie ter hand te nemen. (U.R-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2