een in Met Achtbaan ging kapitale boerderij Nieuw-Vennep verloren Kermisexploitant zou ge aasd hebben op de verzekeringspenningen h BlStu Deelnemers „Tour der V.N." waren gisteren in Haarlem Kwintet van orgelnymphen Concert van deelnemers aan zomeracademie voor orgel D Aöenda voor Haarlem eviïiu Monster-affaire voor Haarlemse Rechtbank Vele tegenstrijdig- heden Gerard Lute uit Castricum wint sprint en een sportstuur Maximum snel heid 50 km VRIJDAG 26 JULI 195V PAGINA 5 Ontdaan We woning? Silver Stoepke £erhjke Stand Haarlem Requisitoir Twee brandstichters? Ongelukken in Haarlem In bebouwde kommen Films Muziek en ballet Diversen T entoonstellingen Haarlemse Rechtbank Leider van jeugd bende hoort een jaar eisen Ook buitenlanders Eis van drie jaar tegen' recidivist inbreker Goede voornemens gestrand Patates frites-kraam uitgebrand Waterpolo H.V.G.B. veriest van D.Z.V. Op bepaalde wegen 70 km Rolschaatsen- wedstrijden voor de jeugd in Haarlem Woensdag 7 augustus in de Marnixstraat Modeshow op Prinsenhof Examens r.-k. Elandels- avondschool Haarlem Wedstrijden" voor D.W.T. Beurs van Amsterdam Beurs van New York Ue Haarlemse Rechtbank heeft zicht gistermiddag zes uur lang bezig gehouden met het onderzoek naar de vraag of de brand, die 28 november Van het vorig jaar in de kapitale boerderij van de heer J. Verkuyl te Nieuw- Vennep voor meer dan vier ton schade aanrichtte, een gevolg is geweest van een ongelukkige samenloop dan wel opzettelijk werd aangestoken door een kermis-exploitant, uit Leiden die zich wederrechtelijk de verzekerings penningen wilde toeëigenen voor zijn Achtbaan, welke hij in de schuur van de boerderij zou laten overwinteren. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte het bewijs voor de brandstichting geleverd. Zijn eis luidde drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Na de pleidooien van de beide raadsleden moest het Openbaar Ministerie ^ei toegeven, dat er veel twijfelpunten in de zaak waren. Aanvankelijk Vermoedde niemand ook niet de assuradeuren, die de schade uitbetaal den blijkbaar enig misdrijf. De kermisexploitant had in juni 1956 zijn kermis-spullen voor 87.500 verzekerd. Met de landbouwer was hij over- eengekomen, dat de Achtbaan en enige kermiswagens tijdens de winter te gen vergoeding in de schuur gestald mochten worden. De eigenaar en de 2i.jnen waren tijdens het uitbreken van de brand niet thuis. De kermis exploitant was toen in de schuur bezig met het opslaan van zijn spullen, terwijl een van zijn helpers buiten aan het werk was. Aan de politie ver klaarden beiden die avond, dat de brand in een auto ontstaan was en ver moedelijk het gevolg was van het terugslaan van de carburateur tijdens het ontladen van de accu. helper, .latar coureur, een 3Ï-iarior Pas kwam de op z'in aan?.? kermis-motor- i. ^JJI1 aam, ftciims-juuiui ringen terug. Hij i, nkelijke verkla- hq gelogen had vut leerde toen, dat gere werknemer en a v°or zijn vroe- ue„ae bra"denrtlh," ?.ezien had' "O Ïicivx den had bij een aantli 'ucifer gehou ke in de onmiddeiiRu vlasbalen, wel de auto lagen opgp,„et nabijheid var toevallig gezien, toen 1'.. Hii had dat aan zijn baas wild6 l1") een sigaret zou zijn baas hem Iragen. Al eerder zelfs vijfduizend gulrweeduizend later boden als hij de Aoh<.i.bebben aange .,t w dG ApViai1""""''11 wanti^ zou willen steken cv?itbaan in brand gezegd hebben, dat hH* 2ou zÜn baas spul hetY Acbtbaan Pgrote stroppen eerstn h,efst maar kwiJ dat hij zjjn do n Xerklaring had d t was- In z;)n de politie meeecdonia coureur aan Zlen van de brand at hÜ bij het ?evraagd had- L n zbn werkgever 9'er kwam hij 7ja^opJe^ verzekerd?" Enkele getuigen verklaarden, dat de kermis-exploitant tijdens de brand Zeer ontdaan was en huilde. Hij on dernam nogingen om het vee van de heer Verkuyl uit de stallen te redden en om de brandende auto naar bui ten te duwen. Uit vragen van de verdedigers bleek, dat kort voordat de coureur met zijn bezwarende ver klaringen kwam, er een hooglopende ruzie geweest was tussen hem en de verdachte. Bij die ruzie waren ook drie andere kermisgasten, die even- eens bij de verdachte in dienst waren geweest. Volgens de verdedigers wil de het viertal de verdachte „aan de Sdlg helpen". Hun verklaringen wa- j"en dan ook in het nadeel van de uefhhsexploitant, die hun verteld zou Au ?n over de slechte staat van de achtbaan en de wenselijkheid, dat net spul verbrandde. getuigenverklaringen liepen op ver- iari nde Punten sterk uiteen. Een 54- ais brandmeester uit Hoofddorp gaf 's zijn mening, dat vlas zeer brand- -r is, maar Vas uit Nieuw-Vennep cskundige, dat vlas een commissionair in vertelde als na,vias vooral in het dan moeilijk brandt, omdat het het r!00it helemaal droog is en omdat ten altbd met de wortelzijde naar bui- de' wW'dt opgetast. Twee boerenarbei- s, die de boerderij-brand gezien had- felió vartel(Jen, dat de auto duidelijk henn,, d gebrand dan het vlas. De t er Verkuyl verklaarde, dat verdach- zeer ontdaan was en hem huilende sr-hfu? bad: .,Het is allemaal mijn a,.t Uat komt door die beroerde üit van me". Een 33-jarige tapper da, ui? aan den RiJn deelde mede, ei hij van plan geweest was samen met de coureur de Achtbaan te huren, eigens hem waren daar wel een paar enten mee te verdienen. Een timmerman en Zoeterwoude bracht naar vo ren, dat de Achtbaan van uitstekende kwaliteit was, törwijl de verdachte zelf aanvoerde, dat hij met de attractie zeker wel acht plaatsen in den lande had afgereisd zonder ooit last te heb ben gehad van de bouwpolitie. Volgens een deskundigen-rapport a charge was het niet waarschijnlijk, dat d°°r terugslag van de carburateur vrarid zou kunnen ontstaan. Maar de ^rdachte deelde evenals de coureur dat iets dergelijks al eens erder Gebeurd. Er was toen ook brand Advertentie - aats voor een fraaie, PENDULETTE De Za deeft het voor U. met de grootste keuze. e Boutstraat 49 - Tel. 20049 z. v. C. J. Berck Beelen- ^rurno Egmond; z. v. E. Brouwer- Kuchl!"' 2' v- C- M- van der Velde- den- z- v- M- J- Felix-van der Weq- H tj» v- Behrens-Steenman; z v öteendam-van Zeist; d. v. C. Leijen- Van jUsi. d. v. D. van den Aardweg- Vaa der Heijden. B yPNDERTROU WDB. J. Bos en B. GETROUWD: W. de Groot en J. J. Aalst; A. Riemens en D. van Schup- ?en; j. g Does en G. Bottelier; N. J. Bink en A. B. P. Peters; J. de Wil- «e en s. Gaberthüel. OVERLEDEN; H. P. Misset, 81 J„ ontstaan, die echter met behulp van een tafelkleed kon worden geblust. Na het verhoor der zestien getuigen, van wie er zeven door het Openbaar Ministerie waren opgeroepen, nam mr. dr R. w- H- pitl° het woord. Hij deelde méde, dat een der oudste kapitale boer derijen van de Haarlemmermeer was afgebrand en dat zulks aan een ge meen en gevaarlijk misdrijf te wijten was geweest. De schade aan de in boedel bedroeg meer dan een ton. De boerderij zelf was eigendom van de Doopsgezinde Gemeente te Heemstede. De angst van de coureur de kroon getuige voor zijn werkgever was volgens de officier wel gerechtvaar digd. Vroeger was de verdachte name lijk eens veroordeeld wegens afpersing door middel van ontvoering van een van zijn slachtoffers. Het bewijs van de brandstichting steunde niet alleen op de verklaring van de kroongetuige, maar ook op ver schillende bezwarende omstandigheden. Theoretisch achtte de officier het mo gelijk, dat brand zou kunnen ontstaan door terugslag van een carburateur. De kans is vrijwel nihil en zelfs uit gesloten, wanneer er een luchtfilter op de motor zit. Na de brand is er in de schuur een luchtfilter gevonden. „Het huilen van de verdachte acht ik van geen belang. Dat kan ook ontstaan zijn door de rook (hilariteit), door de emotie of door berouw", al dus mr. Pitlo, die tevens mede deelde, dat volgens een accountants onderzoek de vermogenstoestand van de verdachte verre van rooskleurig was. Enkele maanden voor de brand had hij zijn Achtbaan verzekerd en enkele dagen voor de calamiteit werd de schoonvader, die voor vijf enveertig procent deelgenoot was, uitgekocht. Een en ander gaf de officier aanlei ding het wettig en overtuigend bewijs geleverd te achten van opzettelijke brandstichting met het doel zich we derrechtelijk te bevoordelen in het na deel van een verzekeringsmaatschap- Pij. De raadslieden, mr. J. A. la Gro en mr. B. W. Stomps, wezen op de op vallende tegenstrijdigheden en de on logische elementen in de verklaringen van de kroongetuige. In maart van dit jaar kreeg deze ruzie met zijn werk gever, waarvan het gevolg de belasten de verklaringen waren. Het was vol gens mr. la Gro evident, dat de cou reur gelogen had. De rechter-commissaris was, naar deze raadsman mededeelde, aanvanke lijk van de veronderstelling uitgegaan, dat de brand door de verdachte en de kroongetuige was gesticht en dat deze laatste de zaak na de ruzie verraden had. Zowel het Openbaar Ministerie als de verdediging verwierpen die veron derstelling. De verdediging achtte de brandstich ting in haar geheel niet bewezen. In dit verband wezen zij op het feit, dat de brand op een voor de verdachte ongelegen moment gekomen was. Mr. Stomps vroeg vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling. De officier van justitie verzette zich daartegen op grond van de vele twij fels in de zaak. Na een raadkamer van tien minuten weigerde de rechtbank het verzoek. Uitspraak 8 augustus des morgens om half tien. Gisteren had bij de aankomst van de Tour der Verenigde Naties op de Harmenjansweg een ongelukje plaats, waarbij een twee-en-een-half jaar oud jongetje zijn linkeronderbeentje brak. Het kind stond met zijn vader en moe der bij de finish van de tour te krij- ken, toen hij zich losrukte en de rij baan opliep, precies tegen een juist pas serende wielrqdster. Hij werd per G.G.D. naar het St. Elisabeth Gast huis overgebracht. Om half drie donderdagmiddag reed een vijftien-jarige wielrijder tegen een geparkeerde personenauto op. Hij reed in de VelsBrstraat en zag waarschijn lijk niet de aan de kant van de weg staande wagen. Met een hersenschud ding werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes De Deo vervoerd. t „Tour der Verenigde Naties" heet het wielerevenement, dat „ome" Joop Legerstee uit Arnhem dit jaar voor het eerst heeft georganiseerd. En een echte tour is het, ondanks het feit, dat geen der deelnemers ouder is dan zeventien jaar. Compleet met reclame karavaan, een bezemwagen en een. tourdokter trekt twee weken lang een groep van ongeveer honderd jongens langs Neerlands wegen. Niet op race fietsen wordt gereden, nee, op dood gewone huis-, tuin- en keukenfietsen gaat het, in een rustig tempo. Giste ren kwam het „spektakel" in Haarlem; de Harmenjansweg was het eindpunt van de vierde etappe. Vanaf Hippoly- tushoef was het in een kalm gange tje naar het zuiden gegaan. Bij de brug over de sluizen in IJmuiden vie len de eerste druppels regen, maar desondanks gingen de „renners" in hetzelfde tempo en in dezelfde opge wekte stemming door. Ondanks de at de vrouw in het wereldgebeu ren door alle eeuwen heen een belangrijke rol heeft gespeeld, is ons allen bekend, maar dat er van de zeven deelnemers aan de Interna tionale Zomeracademie, die donder dagmiddag aan de start verschenen voor een orgelbespeling in de Gro te Kerk) een kwintet van orgelnym phen de hoofdschotel vormde, was toch wel een bijzondere verrassing. Trouwens, er waren gistermiddag nog meer verrassingen: de enige Neder landse deelnemer, onze stadgenoot Louk Nelissen, die als laatste speel de, kwam niet op het programma voor. (Misschien een fout van de drukker?). Het streven van deze zo meracademie is door middel van in terpretatie- en improvisatiecursussen tot een hoger peil van orgelcultuur te CINEMA PALACE: De familie Moordslee, a. 1„ 2, 4.15, 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u.: Vakantie kinderprogramma. FRANS HALS: Het verdachte huis, 18 jaar, 2-30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. t tiA' een avondvoorstelling om 8 u. Strijd tegen verdovende middelen, 18 jaar, 7, 9.15. In de matinees:» Houten koppen, a. 1., 2, 4.15. Za.-avond om 23.30 u.: Zij, die zich verkopen, 18 jaar. „^O'-ochtend om 11 u.: Wonderman, 14 J. MINERVA: tot en met zo.: Heb je 'm door, a. 1. Vr. 2,30, 8.15. Za. 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: Dansmeester, a. 1„ 2.30 u. Ma. en di.: De politie volgt het spoor, str. volw., 8.15 u. en do.: Désirée, a. 1., 8.15 u. V» The African lion, a. 1„ 2, 7, 9.15. Za en zo. 2. 4.15, 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u. (behalve zo.): The lady and the tramp, a. 1. REMBRANDT: Sissi, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend om 11 u.: Naar het rijk der Inca's, a. 1. Iedere dag, behalve zo., om 10.30 u.: Montagne's Jeugd variété. ROXYtot en met zo.: Bloedige vergel ding, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7. 9.15. Ma. tot en met do.: De dief van Da mascus, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15, STUDIO: 't Is feest vandaag, a. 1., 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u.: Kinderpro gramma. Zaterdag 27 juli Groote Kerk, 15 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier (luister wedstrijd voor de jeugd). Openluchttheater, Bloemendaal, 20.15 u.: Het Nederlands Ballet o. 1. v. Sonia Gas- kell. Zondag 28 juli Haarlem-terrein, 14 u.: Windhondenren- nen. Maandag 29 juli Groote Kerk, 15.30 u.: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 30 juli Groote Kerk, 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. Donderdag X augustus Groote Kerk, 15 u.: Orgelbespeling door stadsorganist, Albert de Klerk. Groote Kerk, 20 u.Beiaardbespeling door Peters, stadsbeiaardier. Openluchttheater, Bloemendaal, 20.30 u.: Negerballet o. 1. v. Keita Fodéba. Openluchttheater, Bloemendaal, 12 uur: Dik Trom en zijn aap. Haarlemse katho lieke vereniging voor het gezin. Vrijdag 2 augustus Openluchttheater, Bloemendaal, 20.30 u.: Negerballet o. 1. v. Keita Fodéba. Concertgebouw, 20.15 uur: Italiaans Ope ra Concert, N.V. Nederland Theaterbureau. Vrijdag 26 juli Stadhuis, 18 uur: Sluiting derde Zomer academie voor Orgel. Huis van Looy, 20 uur: Opening tentoon stelling gemeentelijk bezit van Moderne Kunst. Wilhelminalaan, achter restaurant Dreef- zicht: De Man's muizenstad (tot en met 12 augustus); geopend dagelijks van 10.30 22 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur. zon en feestdagen van 13—16 uur. Cruquiusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland. 9—12.30 en van 1.30—5 u. Huis Van Looy: Moderne kunst uit Ge meentelijk bezit. Geopend dagelijks van !012.30 u. en van 13.3017 u. Zon- en feestdagen van 14—17 uur. Vanaf za. 27 juli. Galerie Espace: Zomertentoonstelling: wer ken van o.a. Corneille. Appel. Haber. Sha piro. 11—17 uur. Tinholthuis: Vrijburglaar 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Teylers Museum: Schlldert|en 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Geopend van 1117 uur, behalve maan dag. De eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op henen (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 10—17 uur, zondag van 13—17 u. Op zaterdagen: extra avondopenstelling. Interieurs en stijlkamers met kaarsen ver licht, 20.30—22.30 u. Stadskwekerij: vanaf 27 juli, geopend van 10—12 uur, 14—17 uur en 18.30—20.30 u.; ook 's zondags. Vleeshal: Tentoonstelling van cultuur-histo rische diorama's van Dr. W. G. L. Wie- ringa. Geopend van 19—12 u.: 14—17 u.; 19.3021.30 u„ zo. 1417 u. Vishal: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. van 1017 u.; zo. 1317 u.; di. en vr. 1017 u. en 1922 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend: zo. 13—17 u.; do. 1012.36 u.; 13.30—17 u. komen; de resultaten hiervan hebben wü gistermiddag in een openbare les kunnen beluisteren. Fraulein Emmi Graf uit Bazel open de deze bespeling met een Toccata so- pra li pedali in G van de grote Italiaan se orgelcomponist Girolamo Frescobal- di, die organist aan de St.-Pieter te Ro me was. Dit werk stelt de executant nu niet direct voor onoverkomelijke technische moeilijkheden, doch vraagt een serene sfeer met een intense span ning. Dit was voor Emmi Graf, even als voor Cecile Barth uit Zürich, die ook haar liefde aan Frescobaldi had verklaard, een te zware opgave. We misten de strakke, doorzichtige lijn. Regina Hiller uit Wenen, die de va riaties over „Ach, wie nichtig, ach wie flüchtig" van Georg Böhm vertolkte, speelde met vrouwelijke gratie en fijn zinnige registratiekunst. Hanni Widmer uit Solothurn bracht ons koraal-voor spelen van Joh. Seb. Bach. Zij gaf ons veel schoons te genieten, alleen haar versieringskunst een vrouw zo eigen kreeg een slordige afwerking. Het hoogtepunt van de middag vorm den ongetwijfeld de improvisaties door drie talentvolle deelnemers, t.w. Hanni Salis uit Wenen, Sven Olof Ohlsson uit Stockholm en Louk Nelissen uit Haar lem. Bijzonder opvallend waren de fu ga's van Hanni Salis en Sven Ohlsson. Laatstgenoemde maakte gebruik van een prachtig contrasubject, waardoor het geheel een imponerende gestalte kreeg. In Louk Nelissen herkenden we de rasimprovisator die op thema's van Marie-Claire Allain een sonatevorm creëerde en de naam van de Neder landse organisten hoog hield. A. Krt. Een 19-jarige jongeman moest zich gisteren verantwoorden voor de Haar lemse rechtbank wegens verschillende diefstallen in en om Haarlem, in ver eniging met andere leeftijdgenoten, die volgens de officier van justitie on georganiseerde bendes gevormd had den. De politie heeft die boefjes-ben des'opgerold: er waren er, die gram mofoonplaten, wijnen of bromfietsen stalen, anderen ontzagen zich niet of ferblokken te lichten. De officier van justitie, mr, dr. R. W. H. Pitlo, zag in de 19-jarige een der leiders van de bendes. Hij eiste tegen hem één jaar jeugdgevangenis te Zutphen. Er waren, aldus de rekwisitoor, op voedingsfouten gemaakt. De intelligen tie van de jongeman was niet groot, maar zijn ouders wilden hem coüte que coüte een middelbare schooloplei ding geven. Dat is op een mislukking uitgelopen. Vandaag zou de jongeman zjjn Mulo-examen doen. Hij zou bij zonder geschikt zijn voor het hotelvak en daartoe een opleiding in Maastricht willen volgen. Een der diefstallen, die hem ten laste gelegd waren, was ech ter juist gepleegd in een hotel in Overveen, waar hp als buffet-bedien de werkte. De raadsman, mr. dr. F. Bp voet. be pleitte clementie. Hij meende, dat uit niets bleek, dat de 19-jarige de lei der van bendes was. Aan de hand van publicaties van de hoogleraren Buyten- djjk en Perquin wees de pleiter op de voor de schooljeugd funeste tijdgeest. Een verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling werd door de rechtbank afgewezen. drukte verliep ook bij de sluizen alles uitstekend. Zonder ongelukken of ern stig oponthoud stak de karavaan het Noordzeekanaal over. Op de Rijks straatweg in Haarlem-noord lag het begin van een „sprint" van vier kilo meter. Onmiddellijk nam een groep van ongeveer twintig renners een kleine voor sprong. Op de Kleverparkweg was deze kopgroep alweer uiteengevallen. Een tiental jongens raasde voort, op weg naar de finish. Gerard Lute uit Castricum, een jon geman van zeventien jaar, bleek de beste sprinter. De Haarlemmers de den het in eigen omgeving zeker niet slecht. Alle vier, twee waren onderweg in de bezemwagen gestapt, zaten zij in een van de groepjes, die met ruime voorsprong op het grote peloton over de eindstreep gingen. Lou Ehrhart werd vijftiende, Rudi Verhoef zeven tiende, Rob Groeneveld achttiende en Joop van Woensel negentiende. Na afloop commandeerde „tour-baas" Le gerstee de jongens bij elkaar voor het huis van de heer D. Ringers. De win naar van de etappe, Gerard Lute, ont ving hier uit de handen van „ome" Daan Ringers een spiksplinternieuw sportstuur. Daarna ging het naar een zaaltje, waar de rijders onthaald wer den op een kop koffie met koek. De ziekenverpleegster, zuster Vermaat van de Arnhemse Rode-Kruis-colonne legde hier nog een nieuw verband aan op de rug van een pechvogel, die onderweg tegen een afrastering van prikkeldraad was gereden en een flin ke wond had opgelopen. Wielrenners zijn evenwel „harde" lieden, zodat ook deze jongeman weer opgewekt op zijn fiets was gestapt en verder was ge reden. Valpartijen zijn echter aan de orde van de dag. Regelmatig moet de heer Sakko, de reparateur van de tour, in actie komen om defecten te verhel pen. Ook de post voor de deelnemers is niet vergeten. Wanneer men weer in een etappe-plaats is aangekomen, ligt er een grote stapel brieven en briefkaarten te wachten. De heer Le gerstee neemt dan zijn microfoontje en handluidspreker en begint uit te delen. Morgen gaan de jongens naar Utrecht en vandaar naar Rotterdam, waar zondag een rustdag wordt gehou den. Daarna gaat het via Breda, Eind hoven, Venlo en Gennep terug naar de startplaats Arnhem. Dan zullen de jongens weer naar huis terugkeren, maar ze hebben dan twee prachtige weken achter de rug. De „Tour der Verenigde Naties" is een uitbreiding van de „Tour de Frats", die eveneens door de heer Legerstee werd georganiseerd. Speel de de „Tour de Frats" zich alleen rondom Arnhem af, de nieuwe ronde gaat door vrijwel geheel Nederland. Ook het rennersveld is uitgebreid. In vroeger jaren reden er alleen Neder landers mee, bq de eerste ronde zelfs voornamelijk Arnhemmers, nu nemen ook Duitsers en Belgen deel. Een ploeg uit Parijs heeft zich op het laat ste ogenblik teruggetrokken. De heer Legerstee, die in het gewone leven krantenverkoper is, is begonnen in 1951. Zijn voornaamste doel is de jon gens van de straat te houden en ze tegelijk een mooie vakantie te bezor gen. Dat hij daarin op uitnemende wijze is geslaagd, blijkt wel uit het steeds toenemende aantal „volgelingen", dat hij krijgt. De zórgen, die dit alles met zich meebrengt, neemt hij graag op zich. Maanden van te voren is hij al bezig de voorbereidingen te treffen. Dit jaar is hij daarbij krachtig bijge staan door de Garnizoenscommandant van Arnhem, kapitein Reinders, alsme de door de heer de Vet van het VW en diens personeel te Arnhem. Een Duitse radio-fabriek heeft zich voor het financieel gedeelte garant gesteld. Di verse andere fabrieken hebben even eens hun steun gegeven om dit festijn tot een succes te maken. Een ander belangrijk ding is ook de „Tour-keuken". De moeilijkheden, die hierbij naar voren treden zjjn niet ge ring. Dagelijks heeft men minstens tachtig kilogram aardappelen, vijftig kilo groente en acht kilo boter nodig, alsmede anderhalf ons vlees per man. Broden moeten in buitengewoon gro te hoeveelheden worden aangevoerd. Er zijn jongens, die er niet tegen op zien om drie broden per dag op te eten. Verder is de tourleiding er in ge slaagd een broeder-ziekenverpleger als tour-dokter mee te krijgen. Een com plete ambulance zorgt voor het trans port. Wanneer doktersassistentie ge wenst is, heeft men een lijst van adres sen van artsen op elke vijftien Kilo meter der route. Als slaapplaatsen die nen meestal boerderijen. In of bij Iede re etappeplaats heef men boeren be reid gevonden om de jongens voor een nacht onderdak te bezorgen. Dat „ome" Joop een geboren peda goog is bljjkt wel uit de manier, waar op hij de ronde georganiseerd heeft. Behalve hard-fietsen telt ook mee de manier, waarop de jongens zich in de dager van de tuor gedragen. Voor „slecht" gedrag worden strafpunten uitgedeeld, voor goed gedrag winstpun ten. Voor degene, die zich het best ge draagt, bestaat de blauwe trui, voor de leider in het algemeen klassement het groen-gele eretricot. Gerrit Lute uit Castricum, winnaar van de sprint in Haarlem, kreeg een fietsstuur, dat Ome Daan een be kende marktkoopman, die reeds enige jaren ziek is hem overhandigde. De 34-jarige kok uit Amsterdam, te gen wie de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren in totaal drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste, had in maart van dit jaar juist drie jaar uitgezeten in de Haarlemse strafgevangenis, toen hij alle goede voornemens ten spijt opnieuw ging inbreken. Hij was volgens de officier een vooraanstaand en erva ren inbreker, die reeds tien veroordelin gen achter de rug had. Ontslagen uit de gevangenis, vol goe de voornemens, trachtte hij aan te mon steren bij de kustvaart. „Ik had daar bij geen ervaring, maar ik vond dat wel het beste, wat ik kon doen. Wan neer ik aan de wal zou blijven, zou ik op straat vrienden tegen kunnen ko men, die mi) zouden vragen; ,,Ga mee, wij weten een mooie kraak." De aanmonstering van de kok mislukte, en de fatale ontmoeting bleef niet uit. Sa men met. twee kornuiten had hij inge broken in een kruidenierswinkel in Zandvoort. De buit viel daar erg tegen en dus probeerden zij het diezelfde avond ook nog in een sigarenwinkel in Aalsmeer, maar daar was evenmin veel uitgekomen. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, deelde mede, dat de verdachte ook nog had ingebroken in Leiden, Gou da, IJsselstein. Lopik en Baam, maar dat hq alleen de twee genoemde inbra ken in het arrondissement Haarlem ten laste had gelegd. Voor beide mis drijven eiste hij anderhalf jaar gevan genisstraf. De raadsman, mr. G. de Leeuw, bepleitte clementie, en een lan ge voorwaardelijke straf. Indrukwek kend bijna was het laatste woord van de verdachte; „Ik vraag geen genade of medelijden dat heb ik niet nodig. Ik weet, dat ik weer eens straf heb verdiend en ik neem het mijnheer de officier niet kwalijk, dat hij drie jaar eist daar wordt hij tenslotte voor be taald." „Dat zijn geen opmerkingen hier," meende de officier bij interruptie te te moeten opmerken. Onverstoorbaar vervolgde de verdachte: „Ik vraag al leen wat ik nodig heb een kans om er boven op te komen." Uitspraak 8 augustus. Donderdagmiddag ongeveer kwart over vijf is een patates frites-kraam, die op de weekmarkt in de Floris- straat stond, door brand geheel ver woest. Tijdens het bakken van de aard appelen sloeg plotseling de vlam in de pan. Het vuur greep snel om zich heen. Omstanders waarschuwden onmiddellijk de brandweer, maar toen deze arriveer de had het vuur zich al dermate uit gebreid, dat aan blussen niet meer viel te denken. De kraam brandde vol komen uit. De schade wordt geraamd op 2600. De kraamhouder is niet te gen brand verzekerd. Tevens ging nog een bedrag van 340 aan geld ver loren, zijnde de opbrengst van de ver koop. Een 15-jarige scholier, die de kraamhouder bij het blussen hielp, liep enkele brandwonden aan zijn armen op. D.Z.V. uit Delft bond donderdagavond in de zweminrichting aan de Klever- laan te Haarlem de strijd aan tegen H.V.G.B. Een vooral in de eerste helft goed samenspelend H.V.G.B. heeft de overwinning zeker niet cadeau gedaan. De Haarlemmers begonnen met enkele goede aanvallen, die echter dood lie pen op de Delftse verdediging. Ook de D.Z.V.-ers hadden voorlopig geen succes. Eindelijk slaagde Ben Korevaar er in het doel te doorboren en daarmee D.Z.V. de leiding te be zorgen. Kort hierna was het Aalbers, die slecht plaatsen van de Haarlem mers met een doelpunt afstrafte. H.V.G.B. liet zich echter niet „druk ken" en zette alle zeilen bij om de achterstand te verkleinen. Boon slaag de er in om een voorzet van Hogeland in een doelpunt om te zetten. In de tweede helft bracht H.V.G.B. de balans weer in evenwicht door Hogeland, die een vrije worp van Meulenberg benut te. D.Z.V., dat vreesde zijn eerste plaats op de ranglijst te verliezen, deed er nog een schepje bovenop, terwijl H.V.GiB. tekenen van vermoeidheid be gon te vertonen. Aalbers was het, die de Delftenaren weer aan een voor sprong hielp. Van der Zwan stelde uit eindelijk de zege voor D.Z.V. veilig door van een verwarring in de Haar lemse defensie gebruik te maken en de bal in het doel te werken. Maandag speelt D.Z.V. in Zaandam tegen Nereus; wordt ook deze wed strijd gewonnen, dan volgt woensdag avond in Utrecht een beslissingswed strijd tegen Neptunus uit Amersfoort om het kampioenschap van de eerste klasse A. Voor H.V.G.B. staat ook nog een wedstrijd op het programma. Vol- gqnde week zullen de Haarlemmers in Groenendaal de strijd aanbinden met H.P.C. Thans is in een staatsblad een K.B. tot wijziging van het wegenverkeersregle ment gepubliceerd. Krachtens dit be sluit is het de bestuurder van een mo torvoertuig verboden daarmede te rij den over een weg of een weggedeelte, gelegen binnen een bebouwde kom, met een grotere snelheid dan 50 km per uur, tenzij de weg of het weggedeelte een aanduiding draagt voor grotere snel heid. In dat geval is de maximum snel heid 70 km per uur. Het besluit treedt I november in werking. De organisatie voor de rolschaats- wedstrijden op woensdag 7 augustus om half 2 iii de nieuw geasfalteerde Marnixstraat is thans zover gevorderd, dat de aanmelding van de jongens en meisjes uit Haarlem en omstreken wor den ingewacht op het bureau van de Stichting „Haarlems Bloei" in het Stadhuis. Er zijn drie leeftijdsgroepen, respec tievelijk van 10 tot 12 jaar; van 12 tot 14 jaar en van 14 tot 16 jaar. Het reg lement dat bij het inschrijfformulier is gevoegd, geeft verder alle bijzonderhe den aan. Er wordt een snelheids- en een handicapwedstrijd verreden. Als star. ter treedt op Klaas Schenk, coach van de nationale schaatsploeg. De heer Her man Mulder zal de tijd opnemen. De grote prijs van Haarlem 1957 be staat uit een verzilverde beker met inscriptie, een voor de jongens en een voor de meisjes. Totaal zijn 36 prijzen beschikbaar o.a. drie paar rolschaat sen, twee horloges, een foto-toestel, een elektrische trein, twee autopeds, meca- nodozen en badminton-sets. De prijsuit reiking zal geschieden direkt na afloop in de Marnixstraat. Als het slecht weer is zullen de wedstrijden tot latere datum worden uitgesteld. Zaterdag 3 augustus wordt op het Prinsenhof des middags een vakantie modeshow gegeven onder het motto „Goed gekleed van vroeg tot laat, met producten van Nederlands fabrikaat." Dank zij de medewerking van talrijk» Nederlandse firma's in stoffen en con fectie wordt op deze show een zeer uit gebreide en gevariëerde collectie ge toond: truitjes, rokken, pyama's schor ten, bloeses, japonnen, regenkleding, mantelpakjes, cocktailjurken, hoeden en schoenen. Zowel zomer- als de nieuwste winterstoffen en modellen zullen worden getoond door een groep van zeven bekende mannequins. De lei ding van de show is in handen van me vrouw Madeleine Krispijn. De toelichting geschiedt door mejuffrouw L. Veldheer. Aan de r.-k. Handels-Avondschool te Haarlem slaagden voor de dit jaar ge houden praktijk-examens: praktijk-exa men Boekhouden: Theo Braak, Ton van Gelderen (Heemstede), Koos Geu sebroek (Santpoort), Paul Groen, Cor Haver, Jos Hollander, Kees Huisman, Andries Kaart, Kees Koks (Santpoort), Sjaak Leurs, Piet v. d. Maat (Sant poort), Jan Nielen (IJmuiden), Henk Plug (IJmuiden), Martien Roeien (Vogelenzang), Lies Ruygvoorn (Sant poort), Henk Ruygvoorn (Santpoort), H. Santen (Heemstede Nico Schave- maker. Praktijk-examen Ned. H. Corr.: Joop Bosman, Rob Eldering, Jan Graaman, Hannie Hoogland, Willie Olthoff, Theo Pielage, Ton Spruyt, Piet v. d. Voo- ren, Riet de Vries. Praktijk-examen Eng. H. Corr.: F. Roeland, Wim de Rooy, Riet de Vries. Maandagavond spelen de heren van DWT de laatste wedstrijd voor de twee de klasse van de zomercompetitie m de zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem. De strijd gaat dan .tegen Kroosduikers 1. Aan een gelijkspel heeft DWT genoeg om zich kampioen van deze afdeling te noemen. Vóór de ze wedstrijd die om zeven uur begint, komen de dames van DWT 4 en VZV 2 in het water en na afloop van de he renwedstrijd zullen de DWT-dames in het strijdperk treden tegen Neptunus 1 uit Amersfoort. Er staat DWT een belangrijke en spannende avond te wachten. De burgemeester van Zandvoort zal van 29 juli af met vakantie in het bui tenland vertoeven. Zijn eerstvolgend spreekuur zal hij houden woensdag 21 augustus van 10-12 uuil (Niet officiële koenen) Vorig opening slot 26/7 S% Ned. 1953 86-ia svt Ned. 1953 86% 3)5 Ned. 1958 86 86:. 3)4 Ned. 1948 81% 3)4 Ned. 1950 82 3)4 Ned. 1954 81)4 3)4 Ned. 19551 81)4 3-3)4 Ned. 1947 84)4 85% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 88)4 88% Inschr. Grtbk 1946 3 83% Ned. Handel Mil cert 153)4 4XO. 182% 182 Van Bericel's Patent 200 Calvé-Delft eert 351 Van Gelder 184)4 i Kon. Hoogvens eert 294 Unilever Cert. 449 448 Ned. Kabel 275 Philips 291% 291% Kon. Petroleum 224 223.40 „Amsterdam" Rubber 70% 70)'* Hol! Amerika Lqn 173 Kon. Ned. Stoomb. Mq 145)4 146)4 Ned. Scbeeov. Unie 161 161% K.LA4. 136,50 136 H.VA. 115 115)4 Dell Mq. eert. 89 A'dam 2)4 56 1 79% A'dam 56 D 99)4 A'dam III 99)4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KJL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 24/7 67% 50% 81)4 71)4 45% 110 36 37% 36 58 58% 89 45% 44)4 37% 70)4 25/T 67)4 50% 81), 72 46%' 110)4 35)4 38 35%' 57% 58% 89 46% 43)4 37% 71)4 Stemming: iets herstel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5