■4 Muizenstad nu in Haarlem l zwrrsAP Maandag 5 augustus trekt de derde Muggenronde uit R.-K. Nieuwe Jongensschool aan Gracht zal verbouwd worden Burgemeester Cremers opent expositie modern kunstbezit van gemeente Haarlem W H iffffiUel RADIO-REPARATIE JONG EDELHERT IN HAARLEM PERZISCHE TAPIJTEN Programma voor de komende week Fa. MATHOT Ditmaal logeren de muggen in speciaal meegebrachte tenten Ingrijpende verbetering in oude school DE MAN EN ZIJN MUIZEN Kath. speeltuinen In oktober inenting tegen polio GEERT HOOGEVEEN ZI1LWEG 26 - Tel. 1729é - 16270 Zomeracademie voor orgel gesloten Kwekeling vergreep zich aan buurmans berkeboompje De nagedachtenis van wethouder Oudheusden ZATERDAG 27 JULI 1957 PAGINA 3 g-fc, De heér n 200 va" z«n 2000 Geen kermisgast 5®zoekt de MODELFLATS van giOUTENBEEK aan de NOORD- fDULEVARD, t/o Kiefers pavil- J0en te ZANDVOORT. Verzameling plakboeken Kiek mee K.A.B. organiseert foto-wedstrijd REIS/VERBANDTROMMELS ZANDVOORT de betere pleister Prijzen Uitbouw Correspondentie Orgelbespeling door Albert de Klerk Kermis in Zandvoort PREFECT - CONSUL - ZEPHYR ZODIAC - THAMES sublieme oorspronkelijke FUUT LAAN 18 DEN HAAG H. 1. MAERTENS NV. Haarlemse politierechter HA A RLEMMERMEER zi 14 1 G>(' WMmÊ Yrijtlagi s achter restaurant .Dreef- zicht" aaia de Dreef een stadje verrezen. Niet, dat Haarlem op »'ag zijn woningnood heeft opgelost door daarvn V.an de Hout om te tol hufze„ hl de Plaats een groot aantal dat wii hLT te zetten. Nee, het stadj Ln «-en grole veilig huizen IT' v>erkante tent. Daarin ®'ngen en rui? de Man uit Scheve- «eldersman J K Man is een joviale ende buik etj een vriendelijk Iach- Soms laat hii J. wilde bos grijze haren, gltlden en dan brilletje over zij" neus wereld: het d Vertelt hü van zijn kleine eigen hand j."lu'zenstadje, dat hij met huisjes en n,n °Pgebouwd, met zijn bruggen, zy "onschip, zijn molens en zyn grachtba,aermisattracties en zijn volkje, dat h;ilns- Of van zijn muizen- kweekt: in „.jl zorgzaam heeft opge- "oriei kleuren en soorten. Op een tafm kante meter Van ruim veertien vier- gebouwd. Hm ?eIt hij zijn Muizenstad liefhebberij t* eS°n allemaal als een de Weuternna 1950 kwam een bevrien- manswerkniaotervvi)zeres zijn timmer- l^stapnen 1J? in Scheveningen bin- durende haa et verzoek of ze ge- htuizen hii vakantie haar twee witte derbrengen me-Secr De Man mocht on- De Man en'namajs goed", zei meneer hoe langer hij ernaar®?3^ ™ee- Maar dat dartele interesseren. Tenslotte kreeg hij mede lijden met de diertjes en besloot een huisje voor ze in elkaar te knutselen, want het kistje dat hun tot onderdak diende, was toch eigenlijk maar niets. Dat was het begin. Later volgde er nog een huisje en nog een muisje en ten slotte zei mevrouw De Man: „je hebt nou twee huisjes voor die muizen, als je nou niet ophoudt heb je straks nog een hele stad". Dat zette de gemoe delijke timmerman aan het denken. Een hele stad! Eén muizenstad! Dat was het! T°t februari van het vorig jaar bleef hp werken en werken aan het plan. Hij mkte muizen en bouwde zijn stadje uit. «ij leerde zijn diertjes zich in hun stadje te bewegen. Tot op een gegeven mo- nient iemand zei, dat hij dat nou eens aan anderen moest laten zien. Dat duurde niet lang, want de heer De Man ls er de man niet naar om zijn plezier voor zichzelf te houden. Hij trok ermee 'angs tentoonstellingen en tenslotte groeide het hem boven het hoofd. Hij tied zijn personeel aan naar een andere daas om te zien en deed zijn werkwin kel aan de kant. Meneer De Man werd deroeps. Geen kermisgast, zoals men «em ten onrechte wel eens noemt. Van kermissen moet hij niets hebben. Nee, zijn Muizenstad is zijn liefhebberij ge- hru?"' Nog aIt«d werkt hij aan de uit- preidmg en vernieuwing van zijn stadje, "u zit nog boordevol met nieuwe idee- Ideeën, die hü zelf bedenkt, maar ok ideeën die zyn jeugdige bezoekers "em aan de hand doen. Het.zün vooral kinderen van zeven, acht jaar, die een bron van inspiratie voor hem vormen. HU vindt het heer lijk om met zün jeugdige klanten te praten over zün muizenstaden hü leert ervan. Het is overigens niet zo, dat zijn Muizenstad alleen maar iets is voor jonge mensen. Natuurlijk in het begin, komen vooral de kinderen kyken. Maar als ze buiten zijn overre den ze hun ouders en zo kan het ge beuren, dat de entreebiljetten uitwazen, dat hij evenveel volwassen bezoekers als kinderen ontvangt. Over medewer king heeft hij niet te klagen, want waar "Li eenmaal is geweest, is hij een graag geziene gast. Zijn optimistische aard, D>" slagvaardige spreektrant en de S£de voor zijn diertjes die hem van hl1? glunderend gezicht straalt, maken ga? bi) jong en oud bemind. Natuurlijk hik» het in de ene stad wat gemoede- U irj-toe dan in de andere. In Haarlem hij cuereen vriendelijk voor hem, maar °htt?®ft alle gemeentelijke instanties et eer hij toestemming had om Advertentie Zeer interessant en verantwoord modern ingericht. Het zal U beslist aangenaam verrassen. De flats zijn iedere dag geopend van 10—12, van 14—18 en van 1021 uur. WONINGINRICHTING Een oud-Hollands hoekje van de Muizenstad van de heer H. de Man Zelf heeft de „directeur" zijn stadje ontworpen en uitgevoerd. Hij heeft er plezier in om met knut selen zijn, muizenvolkje een aan trekkelijk woonoord tegeven. zijn tent op te slaan. Meneer De Man lacht erom. Hij leeft in zyn Muizenstad en kent de betrekkelijkheid der dingen Als ge hem een ogenblik alleen treft, moet ge hem eens om zijn plakboeken vragen: een verzameling om trots op te zijn. Het bezoek van koningin Juli ana aan Muizenstad. Het optreden voor de televisie. Zyn muizenshow op de Rotterdamse damesbeurs! En een beet je verlegen, maar oneindig trots lacht hij U toe, wanneer ge de foto's bekijkt van zijn speciale „voorstellingen" voor gebrekkige kinderen. Soms neemt hy zyn hele stad mee naar een tehuis voor Polio-patiëntjes, een verpleeginrichting voor kinderen met voetgebreken. Hele maal voor niks, want „je moet die smoeltjes eens zien. Dan weet je pas wat genieten is!". In Haarlem heeft hy maar vast de weeskinderen uitgeno digd. Die zfjn gisteren een kijkje komen nemen. Tot 11 augustus blijft de heer De Man in de Hout staan. Met zjjn Muizenstad en zijn tot iets geweldigs uitgegroeide liefhebberij. Onder het motto „Kunt u kieken, kiek dan mee" organiseert de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotter dam in de vakantie-periode tot 15 sep tember een foto-wedstrijd voor al haar leden. De wedstrijd staat onder leiding van een aantal deskundigen. De in zendingen moeten binnen zijn vóór. 15 september in de Antonie Duyckstraat 91 te 's Gravenhage. De ingezonden foto's moeten betrekking hebben op de vakantie, de vakantiebesteding of op de besteding van een vrye dag. Als prijzen zjjn enkele foto-toestellen, blitz-apparaten, een belichtingsmeter, een foto-tas en diverse waardebonnen beschikbaar gesteld. Inschrijfformulie ren zyn in Haarlem verkrijgbaar in het gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat en bij de secretariaten van elke kring. Het programma van de katholieke speeltuinen in Haarlem voor de komende week luidt: Maandag 29 juli: „Elba". Wedstrijden op eigen tuin voor kinderen van 9-13 jaar. „Hof van Eden", gekostumeerde opening van de vakantie. Prijzen voor groepen, individueel en versierde auto peds en fietsen. Om 10 uur voetbalwed strijd tegen „Zaanenoord". Om 14 uur wedstrijden op eigen tuin. „Zaanenoord", Voetbalwedstrijd tegen „Hof van Eden" om 10 uur. „Noordervreugd". Autobustocht naar de'Kennemerduinen voor kinderen van 8-13 jaar Vertrek om 9.30 uur, terug om 16.30 uur. Aanmelden op zaterdag 27 juli aan de tuin. Dinsdag 30 juli: „Don Bosco". Spe- lendag op de tuin om prijsjes. „Het Paradijsje". Kleutermiddag in de tuin. Aanvang orn 14 uur. Voor kin deren van vier tot vyf jaar. „Elba". Wandeltocht naar Bosbeek te Santpoort voor jongens en meisjes van zeven tot veertien jaar Vertrek om 9.30 uur. „Zaanenoord", zie Elba. „Hof van Eden", zie Elba. Tevens 's avonds om 7 uur slagbal of volley balwedstrijden. „Noordervreugd", zie Elba. Woensdag 31 juli „Kindervreugd". Kleuterdag in Groenendaal. Kleuters tussen vier en zes jaar. Aanmelden op de tuin op 29 juli tussen 7 en 8 uur. „Noordervreugd". Bezoek aan Stads- kweektuinen. Leeftijd 10-13 jaar; ver trek 9 uur. „Elba". Bezoek aan de stadskweektui- nen. Leeftijd 8-14 jaar; vertrek 14 uur. Tevens voetbalwedstrijd tegen Zaanen oord. Vertrek 9.30 uur. „Zaanenoord". Bezoek aan Stads- kweektuinen. Leeftijd 12-14 jaar; ver trek 14 uur. 's Morgens voetbalwed strijd tegen Elba op O.G.-terrein. „Hof van Eden". Bezoek aan Stads- kweektuinen. Vertrek 9 uur; leeftijd 11- 14 jaar. 's Morgens 9 uur wedstrijden op eigen tuin. 's Middags 2 uur hand balwedstrijden. Eveneens om 2 uur ver trek naar Spaarndam voor eerste ronde viswedstrijd. Donderdag 1 augustus: Grote feest dag voor alle speeltuinen in het Open luchttheater in Bloemendaal. Leeftijd vanaf 7 jaar. Opvoering van het toneel stuk „Dik Trom en zijn aap". Picknick in het Bloemendaalse bos. Aanvang voorstelling 12 uur. Vrfjdag 2 augustus: „Elba". Zwem wedstrijden in het bad aan de Klever laan. Fietspuzzletocht voor jongens en meisjes van 11-14 jaar, 2 uur. „Zaanenoord". Zie Elba. „Hof van Eden". Zie Elba. Tevens 9.30 uur Vossenjacht in het Burg. Rij kerspark. Twee groepen: 7-10 en 11-14 jaar. Om 2 uur Wandelpuzzletocht naar en in Spaarndam. Voor kinderen bene den elf jaar. „Noordervreugd". Zie Elba. Tevens spelen op de tuin, als zaklopen, touw trekken. Zaterdag 3 augustus: „Zaanenoord". Bezoek aan de Kinderboerderij in Haar lem-noord. Kinderen van 4-8 jaar. Ver trek om 10 uur. Advertentie WARMOESSTRAAT 20 - TEL. 11990 Advertentie Over slechts enkele dagen, om pre cies te zijn op maandag 5 augus tus 's morgens om half tien zal op het parkeerterrein aan de Planeten- laan het startsein worden gegeven voor de derde Haarlemse Muggenronde, die nu zo langzamerhand wel traditie ge worden is. Dit jaar zal Tonny Joosten van de ploeg uit de Amsterdamse buurt de eer te beurt vallen aan het hoofd van het peloton met de Muggentrui te vertrekken, waarna de jongens van de ,,Zuid"-ploeg: v.d. Meiden; Inpijn; Oomen; van Os; Tuinstra en Ekelmans, Winnaars van de verkeerseompetitie, als leiders in het ploegenklassement zullen volgen. Ook dit jaar zullen in to taal zestig Haarlemse jongens geduren de een volle week over de prachtige Veluwe trekken via de étappeplaatsen Doorn, Velp, Wissel (bij Epe), Lunteren en Blaricum en ook nu zal de stoet als een kleurrijk lint overal aandacht vra gen op de wegen en in de steden. Er resten nog slechts enkele dagen en ofschoon de jongens ongetwijfeld reeds vol spanning de start op vijl augustus tegemoet zien, is door de or ganisatie achter de schermen reeds veel arbeid verricht en hoewel ook in de ko mende dagen de puntjes nog eens ter dege op de i gezet zullen worden, ziet het .er wel naar uit, dat niets, maar dan ook letterlek niets aan het toeval is overgêlaten. Vanzelfsprekend is door algemeen leider Huug van Huist, die thans de plaats van de heer Hartman hopelijk met evenveel succes zal innemen, in de allereerste plaats gedacht aan de veilig heid en gezondheid van de nog dikwijls zo jonge „peddaleurs." De deelnemer- tjes zjjn reeds deze week doorgelicht en gekeurd bij de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, terwijl bovendien via de hoofdcommissaris van politie te Haarlem contact werd opgeno men met de politieautoriteiten in andere steden, teneinde de doortocht van de jongelui dagelüks zo veilig mogelijk te maken. Tevens zal er volgende week weer een keuring plaatsvinden van de diverse karretjes, teneinde met de „cou reurs" zo safe mogelijk te rijden, of schoon enkele ervaren monteurs aanwe zig zpn om eventuele mankementen Een dezer dagen heeft de districts- kinderarts dr. Y. Maussen, met afge vaardigden van het gemeentebestuur van Zandvoort, de plaatselijke bestu ren der kruisverenigingen, wijkver pleegsters en geneesheren voorberei dende besprekingen gevoerd over de inenting tegen kinderverlamming met het Salkvaccin. De inenting welke uiteraard op basis van vrüwilligheid geschiedt, zal te Zandvoort in oktober plaats vinden in het consulattiebureau aan de Post- straat. Met de organisatie zijn de kruis verenigingen belast in het bijzonder op het terrein van de propaganda. Van daar, dat aan haar wükverpleegsters de taak is toebedacht de ouders van de kinderen die voor inenting in aan merking komen, voor te lichten wan neer mocht blijken, dat er vrees be staat hun kind hiervoor beschikbaar te stellen. De inenting omvat 3 injecties met tussenpozen van enige maanden; im- munisatie mag eerst dan worden ver wacht, wanneer de derde injectie heeft plaats gehad. In aanmerking komen de kinderen, die in 1955 geboren zijn en niet reeds zijn ingeënt. weer zo snel mogelijk te verhelpen. Het overnachten op de diverse etap peplaatsen was vanzelfsprekend een moeilijke zaak, want het overnachten op boerderijen, zoals in voorgaande ja ren het geval was geweest, kon in de ogen van de leiders nu toch geen genade vinden. Een speciale ploeg „kwartierma kers" werd gekozen, die er voor zullen zorgen dat enkele grote tenten dage lijks bij aankomst opgesteld staan, zo dat de jongelui direct hun bedje kunnen spreiden. Gedurende de gehele toer zullen daarom vijf en zeventig strozak ken worden meegenomen, welke stro zakken eveneens volgende week dpor de jongens zelf worden gevuld en voorzien van een „label". Advertentie Da echfo BALDIXETTE camera voor Klein van formaat, gróót in prestaties. Laag in prijs, hoogwaardige optiek. Dat biedt IIde Handige BALDIXETTE, metiduidelijke optische zoeker, kiesschijf, afstandinstelling met frontlens.Objectief BALDAR f. 7.2, 2diafragma-openingen, moment 1/50 sec.) en tijd. Uw foto's allemaal goed, allemaal scherp met de BALDIXETTE! 'oor I Vroog Uw handelaar demonstratie en folders. Hij heeft BALDA camera'sI Woensdag 17 juli 1957 ging de Haar- enige en beste oplossing. Om daartoe te komen zal met name de ventilatie Daaromtrent zegt het rapport van de aanmerkelijk verbeterd moeten worden. G.G.D.: „Geventileerd kan worden door middel van vijf tuimelramen. In de vier op het zuiden gelegen lokalen is dit vaak niet mogelijk door het vele lawaai als gevolg van het drukke verkeer op straat. De nabij de school gelegen brug noodzaakt het motorisch verkeer en vooral de vrachtauto's om met hoog toerental op te trekken, hetgeen uiter aard met extra geluidsproductie ge paard gaat. Hoewel de asfaltering van de zeer drukke verkeersweg zeker be langrijk kan bijdragen tot vermindering van het gedreun, valt hiervan geen af doende verbetering te verwachten. Een oplossing kan slechts gevonden worden door de ventilatie van de lokalen door de achterzyde van het gebouw te doen geschieden, waarvoor echter verschil lende technische voorzieningen zullen moeten worden getroffen. De vloeren van de lokalen, hoewel als dragend element nog volkomen in goede staat, voldoen in het geheel niet aan moderne hygiënische eisen. De bre de naden tussen de planken geven over vloedige gelegenheid tot ophoping van stof. Noodzakelijk is daarom vervan ging door een beter systeem van vloe ren, zoals dat thans in scholen gebrui kelijk is. Aan de oostzijde van de school is er nog een smalle ruimte een slurf vrij, waaraan het naastliggend perceel grenst. Die ruimte zal nu bij de school worden getrokken, waarbij de beneden gang voor zover het de nieuw te winnen ruimte betreft, gehalveerd zal worden. In die nieuw gewonnen ruimte zal be neden het aantal toiletten vergroot wor den, terwijl daar tevens de garderobe komt zodat de natte kleren niet meer in de gang opgehangen behoeven te worden. Op de nieuw ontstane tussen- lemse gemeenteraad accoord met een voorstel van B. en W. om medewerking te verlenen aan een verbouwing van de katholieke jongensschool aan de Nieuwe Gracht, bestuurd door de „r.-k. JoJngens- scholen." Wij zijn eens een kijkje gaan nemen in deze binnenstadsschool, die op 1 september 1912 in gebruik werd ge nomen. De schooi is dus nog geen hal ve eeuw oud, maar vijftig jaar is ruim schoots voldoende om van een „mo dern en van alle gemakken voorzien" gebouw een onpractiscli instituut te maken, dat bij de ontwikkeling van de tijd ten achter is gebleven. Begrijpelijk dus, dat het bestuur van de school met een ingrijpend reorgani satieplan is gekomen, zich mede baserend op een recent rapport van de afdeling Geneeskundig Schooltoezicht van de G.G.D. Daarin wordt ten aanzien van de Nieuwe Grachtschool de conclusie getrokken: „Oud gebouw, dat daardoor niet aan de in deze tijd te stellen hy giënische eisen kan voldoen. De directe ligging aan een drukke verkeersweg is ongunstig." In een schrijven aan het gemeentebe stuur heeft het schoolbestuur opgemerkt, dat het voor de hand zou liggen de school te vervangen door een nieuw ge bouw op een rustiger plaats. Maar dit is een oplossing, aldus het bestuur, waartegen in deze tijd van bepekmg ernstige bezwaen zullen rijzen. Ander zijds is het echter ook onverantwoord de situatie bij het oude te laten, want dat betekent, dat de leerlingen óf in die on gunstige omstandigheden zullen blijven (hetgeen de slechtste oplossing zou zijn) óf geleidelijk aan naar andere scholen zouden verhuizen, hetgeen dan toch daar weer uitbreiding noodzakelijk zou maken. Om deze en andere redenen achtte het schoolbestuur een verbouwing de verdieping komt dan een leermiddelen bergplaats terwijl de huidige bergplaats door het bijtrekken van een stuk gang vergroot kan worden ten dienste van een kamer voor het hoofd. De huidige kamer van deze functionaris wordt dan ingericht voor het personeel. Belangrijk voor het modern onder wijs is, dat men de beschikking heeft over een lokaal voor verbale en muzi kale expressie. Het bestuur van de school is er dan ook op uit geweest om bp de verbouwing een dergelijk lokaal te projecteren. Het wil daarom het bestaande filmlokaal enerzijds door het bijtrekken van een stuk gang anderzijds door een uitbouw boven de speelplaats zodanig vergroten, dat men een geschikte gelegenheid krijgt voor die verbale en muzikale expres sie. Die uitbouw zal komen te rusten op twee betonnen palen. Hij schept dan tevens de mogelijkheid dat er een branduitgang voor de bovenverdie ping gecreëerd wordt hetgeen uit vei ligheidsoverwegingen noodzakelijk is Het is echter de vraag of die uit bouw bij de verbouwing direct zijn beslag zal krijgen. Het is namelijk vrij zeker, dat men daartoe pas later zal mogen overgaan. De gunstige ligging van de school brengt mede, dat er des avonds veel vuldig gebruik van zal worden gemaakt en van een jeugdlokaal op de tweede verdieping. Het bestuur acht de sociale functie van het gebouw zo belangryk, dat het gaarne de daarmee verbonden onvermijdelijke bezwaren accepteert. Niet getolereerd kan echter worden, dat de avondbezoekers naar believen door de school kunnen dwalen. Om dit te beletten wil men nu een aparte toe gang aan de zijkant van de school ma ken welke aansluit op het bestaande trappenhuis. Het bestuur heeft nog verschillende andere voorzieningen op het oog, o.a. de aanleg van een warmwaterapparaat in het waslokaal bij de gymnastiekzaal. Verder zal de bestrating van de speel plaats verbeterd moeten worden en zul len in de school zelf de verlichting, de waterleiding, de verwarming moeten worden uitgebreid. Eer men aan de verbouwing, welke zal geschieden onder leiding van archi tect B. Ooms uit Haarlem, kan begin nen, zullen nog de nodige goedkeuringen moeten worden verkregen. Dit jaar hebben de ploegen ook voor het eerst hun „eigen ploeglei der" gekregen en deze leiders zullen er voor zorgdragen dat alles zo goed mogelijk verloopt, waarbij een even tueel succes van de ploeg bij de wed strijden slechts byzaak zal blyven. De jongelui kunnen echter in de da gelijks te verrijden wielerwedstrijden in de étappeplaatsen wel suc ces behalen. Direct na aankomst zal er steeds een wedstrijd worden ver reden, waarbij de jongens ook nu weer zijn ingedeeld in een A. en B. klassement. Behalve de nodige dage lijkse punten kunnen de jongens bo vendien elke dag een extra prijsje verdienen van een automobielfabriek, terwijl donderdag 8 augustus nog in Lunteren gereden zal worden voor de zogenaamde „moederprijs" De win nende ploeg in deze derde Haarlemse Muggenronde krijgt door dezelfde automobielfabriek als extra prijs aan geboden voor alle jongens van deze ploeg e'en dagtrip naar het Drielan denpunt, waarbij de jongelui de ge hele dag gasten zullen zijn van deze gulle gever. Reeds voor het vertrek zal er de no dige bedrüvigheid te bespeuren zijn, want dan komt voor de „rennertjes" het grote ogenblik dat „merktruien", petjes, broodzak etc. afgehaald kun nen worden. Nieuw in deze ronde is zeker ook wel het feit dat de jongelui elke ochtend zullen starten met een welvoorzien „broodzakje", waarin de nodige lekkernijen aanwezig zyn. Van zelfsprekend zuilen niet alleen de be trokken ouders voor deze ronde belang stelling hebben, maar heel Haarlem zal gedurende de week van 5 augustus tot en met 10 augustus met de zestig Haarlemse jongens meeleven. Ook dit jaar zullen de jongelui na tuurlijk graag weer post ontvangen aan de „etappeplaatsen", zodat wy hierbij het volledige schema geven: Maandag 5 augustus. Vertrek Haar lem Planetenlaan om half tien. Aan komst Doorn. Vacantiecentrum „De bon te Vlucht". Dinsdag 6 augustus. Aankomst Velp Vakantiecentrum „Beekhuizen". Woensdag 7 augustus. Aankomst Wissel (gem. Epe) Vacatiecentrum „Het Wisselseveld". Donderdag 8 augustus. Aankomst i Lunteren Vacantiecentrum „De Wil- wal". Vrijdag 9 augustus Aankomst Blari cum Vacantiecentrum nabjj „Het Meenthuis". Zaterdag 10 augustus. Aankomst Haarlem Prins Bernhardlaan; Diepen- brockstraat; Richard Holkade; des middags half vier. Aan deze derde Muggenronde zal door de volgende ploegen worden deelgenomen: 1. A'damsebuurt; 2. Thorbeckebuurt; 3. Zuid; 4. West Gemengd; 5. Vogelen- buurt; 6. Rivieren., Schildersbuurt; 7. Centrum; 8. Bomen en Transvaalbuurt; 9. Indischebuurt; 10. Slachthuisbuurt. Donderdag 1 augustus van 15-16 uur zal Albert de Klerk het orgel van de St. Bavo-k'erk aan de Grote Markt te Haarlem bespelen. Hij zal een uitvoe ring geven van werken van Johann Se bastian Bach. Het programma ver meldt; Allabreve, Canzona, Pastorale, delen uit „das Orgelbüchlein", fuga h moli, fuga c moll, luga g moll en Con certo G dur. Tot en met zondag 4 augustus wordt in Zandvoort een Luna-park gehouden op het terrein aan de Herenstraat na bij het tramstation. Een behoorlijk aan tal kermisbedrijven heeft daar een standplaats ingenomen zodat jong en oud daar het verlangde amusement kan vinden. Advertentie OFF. FORD-DEALER anneer ik als niet-deskundige een expositie van beeldende kunst open, mag men niet verwachten van mij- enig waarde-oordeel te verne men, behalve dan dit lekemans-oordeel, dat ik erg heb genoten, toen ik gisteren met de heer Baard een rondgang over de tentoonstelling maakte. Wel moet my van het hart: als burgemeester geef ik graag uiting aan mijn gevoelens van gepaste trots en van dankbaarheid over alles wat ik heb gezien." Met deze volzinnen, waarmee hij zijn persoonlyke positie t.a.v. de kunst te kende, begon Haarlems burgemeester, mr. O. P. E. M. Cremers zijn toespraak als opening van een tentoonstelling uit het gemeentelijk bezit aan moderne kunst in het Van Looy museum: ener zijds de pretentieloze particuliere be langstellende, anderzijds de geïnteres seerde, als eerste burger verantwoorde lijke, voor het culturele leven in zyn ge meente. Voor zover deze collectie door schenkingen was ontstaan dankte spre ker schenkers, met name mevrouw Wallbrink-Oud hartelijk voor hun vrij gevigheid; voor zover de collectie was bijeengebracht door aankopen bracht hij dank aan de adviseur en de com missieleden die zich met de keuze had den belast. De honderd werken die hier hangen vormen een derde deel van het bezit der gemeente Haarlem aan hedendaagse kunst. Voornamelyk in de laatste tien jaren is deze verzameling zo uitge groeid. Met „Waar moet dat heen?", stelde spreker in feite een dubbele vraag die hy volledig beantwoordde door het plan voor een modern museum in herinnering te brengen. Al zal de bouw daarvan misschien nog vijf of tien jaren door de omstandigheden moeten worden uitgesteld, het plan blyft by ons levend, aldus mr. Cremers die zyn toe- Advertentie SHOWROOM-, TEL. K 1700 - 33.89.29 De derde zomeracademie voor orgel is gesloten. Gisteravond werden de deelnemers in een van de prachtige zalen van het Haarlemse stadhuis door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers ontvangen. Daar heeft hij afscheid van hen genomen. Hij zei, dat ook al leek het er op, dat de orgelacademie als een nachtkaars uitging men van hem geen retorisch vuurwerk mocht verwachten. Om meer dan één reden toonde hij zich over het welslagen van het orgelconcours verheugd. Opnieuw is de reputatie van Haarlem als orgel- stad bevestigd, aldus de heer Cremers, die verder opmerkte, dat ook de repu tatie van het in Haarlem geleverde orgelspel hem niet koud gelaten had. De Haarlemse bestuurderen zien met vreugde, dat ook buiten Haarlem de liefde voor het orgel toeneemt. Hij was de leden van het organise rend comité, de docenten aan de orgel academie en de deelnemers bijzonder dankbaar. Een woord van grote waar dering en lof richtte hij tot de directeur van de academie, de heer J. F. Ober- mayr, die in een klein toespraakje tot de deelnemers onthulde, dat de dit jaar gehouden academie tot nog toe de meest prettige is geweest. Hij hoop te, dat de deelnemers wier prestaties hij hooglijk prees, aan Haarlem een zeer goede herinnering bewaren. Als memento overhandigde hij hun een soort diploma. Grote dank zei hij ver schuldigd te zijn aan het Haarlemse gemeentebestuur, in het bijzonder aan burgemeester Cremers. De heer Ohlsson uit Stockholm sprak namens de deelnemers woorden van dank. „Wij hebben veel geleerd en vele goede ideeën opgedaan". Hij beloofde volgend jaar terug te komen. spraak besloot met de duidelijke toezeg ging: „Houdt u ervan verzekerd, da mes en heren kunstenaars dat wij het zullen realiseren zodra dat mogelijk is." Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 ,,Ik had een stuk berkestam nodig voor mijn volière", antwoordde een 20-jarige leerling van een kweekschool in Beverwijk op de vraag van de Haar lemse politierechter, waarom hij een berkeboompje gestolen had uit de tuin van een buurman in zijn woonplaats Heemskerk. Die tuin behoorde by een tijdelijk onbewoond huis en de leerling- onderwijzer meende, dat de berkeboom wel omgehakt zou worden. De eigenaar bleek echter bijzonder gehecht te zijn aan zijn boompje. De verbalisant had de jongeman er meer dan eens opge- wezen, dat hij excuses diende te ma ken en een schaderegeling moest tref fen. Na veel vyven en zessen deed de kwekeling eindelyk alleen het laatste. De politierechter, mr H. Smits, vond het een misselyke streek. „Stel je voor" zo riep hy uit, „een ander heeft iets moois en dan zal de verdachte het zich zo maar toeëigenen. Dat is een menta liteit van de onderwereld". De officier van justitie meende, dat er ambtshalve bericht gezonden moest worden aan de kweekschool. „Zo iemand kan geen voorbeeld voor de jeugd zyn", meende hij. De eis luidde 75.- boete of dertig dagen. De politierechter achtte de eis te licht, gezien de bezwarende omstan digheden bij de diefstal. Hy vonniste met 100.- boete of dertig dagen. Zeer berouwvol daarentegen toonde zich een 19-jarige steigerbouwer uit Haarlem, die van een vrachtwagen op het terrein van de hoogovens in Vel- sen een overal had weggenomen ter vervanging van zijn eigen, versleten werkplunje. „Ik begrijp niet, dat ik zo iets heb kunnen doen. Dat is de stomste streek, die ik ooit heb uitgehaald", sprak hy. De officier van justitie eiste 75.- of dertig dagen en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftyd. De politierechter vonniste conform de eis, maar legde geen voorwaardelijke straf op, rekening houdend met de gunstige inlichtingen omtrent de ver dachte. By verstek werd een 70-jarige Beverwijkse dame veroordeeld tot 40.- of twaalf dagen wegens diefstal van levensmiddelen uit een zelfbedienings winkel in haar woonplaats. Tegen haar waren 75.- of dertig dagen geeist. B. en W. van Haarlemmermeer zijn voornemens de nieuwe ULO-school in Hoofddorp te noemen naar wijlen wethouder Oudheusden, die een be langrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de school. Te vens wordt bij die naamgeving her innerd aan het vele andere werk van de overledene in het belang van het onderwijs. De heer A. de Waard te Badhoevedorp had de raad verzocht een deel van de Sloterweg naar de overleden wethouder te noemen, maar B. en W. achten het nog beter om een nieuwe school aldus te ver noemen. Het edelhertengezin, dat verleden jaar zijn intrede heejt gedaan in de Haarlemse hertenkamp, is dezer dagen uitgebreid met een jong edelhert. Het diertje moet nog binnen gehoud en worden, want men is bang, dat het te water zal gaan. Edel herten zijn gek op zwemmen, maar het jonge dier is nog te klein, om tegen de steile wand van de vijver te kunnen klim men. Oppasser A. M. Joosten is buitengewoon trots op zijn nieuwe pupil. Opmerkelijk is, dat het jonge edelhert op het ogenblik de geblokte huid heeft van een damhert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3